VOORBIJGAAN >i LEIDEN REGIO Grimeur is artiest die allerlei beroepen in zich verenigty ZATERDAG 1 DECEMBER 200 Wim Hoppezak schminkt zijn zoveelste Sinterklaas: „Altijd vrolijk en positief." Foto: Hielco Kuipers Die kledingstukken haalde ik overal vandaan. Bij ziekenhui zen, bij particulieren, van mark ten en er kwam ook veel van be roepstoneelgezelschappen die ik met mijn toenmalige vrouw had aangeschreven. Bovendien kreeg ik ook nog wel eens kle ding van kinderen van mensen die overleden waren. Zo kon ik geleidelijk aan een aardige col lectie opbouwen. Die werd zo groot, dat ik naar een ander huis en een andere opslag moest uit kijken. Werd de schuur van ko lenhandel Vink aan de Gevers straat in Oegstgeest. In het huis je dat ervoor stond heb ik vijf jaar gewoond, met vrouw en kind, en in die tijd hebben we een ellende meegemaakt... Wa terschade aan de collectie door overstromingen, iemand die de gevel binnenreed met zijn auto, brand ook. Op een gegeven mo ment had ik nog maar de helft van al mijn spullen over, dus moest ik eigenlijk opnieuw be ginnen. Nadat het drie maanden had stilgelegen, zijn we vertrok ken naar de Pieterskerkgracht, waar we nu sinds 1975 een fan tastische plek hebben. Daar is het nadien alleen maar beter gegaan. Door het hele land heen zijn allerlei grote verhuur bedrijven verdwenen omdat de verhuur van 'historische kle ding' voor optochten en toneel verenigingen sterk terugliep. Wij kregen het steeds drukker om dat we wel op de veranderingen inspeelden. Toen de toneelver enigingen verdwenen, versche nen de particulieren. Kwamen er nieuwe trends, dan speelden we daarop in. Dat is altijd de grote kracht van het bedrijf ge weest, dat we - mede dankzij mijn tweede vrouw, die ook fir mant is en mijn kinderen en medewerkers - steeds met de tijd zijn meegegaan. Rock-'n- rollers, hippies, paashazen, kerstmannen - we hebben ze steeds kunnen aankleden. En toen de tijd er rijp voor was zijn we ook met showkleding begon nen. Voor shows van Lee To wers en Joop van den Ende, die in het begin bij ons al zijn spul len kwam halen. Nu hebben we ook veel avondtoiletten en kle ding voor themafeesten en is het assortiment zo groot dat ieder een geholpen kan worden. Voornamelijk onder leiding van mijn zoon nu, want zelf doe ik het sinds een jaar of twee wat rustiger aan. Ik grimeer alleen nog als het nodig is. Dus heb ik wat meer tijd om thuis te zijn, in het Waterbospark in Rijnsburg, en kan ik me weer meer bezig houden met mijn hobby's: vis sen, tennissen, skiën, golfen, bridgen, schilderen. Druk baas je, ja, erg druk, maar dat ben ik altijd geweest, want vroeger zwom en hockeyde ik ook nog veel. En ik fotografeerde zo vaak, dat ik vermoedelijk wel fotograaf zou zijn geworden, als ik niet door had kunnen gaan in dit vak. Nu is dat verder nooit aan de orde gekomen, want grime ren is altijd het belangrijkste in mijn leven geweest. Daarom kan ik het ook zo moeilijk loslaten. Het is zo'n heerlijk vak; ik kan er alles in kwijt. Een grimeur is ei genlijk een artiest die allerlei be roepen in zich verenigt. Hij is herenkapper, dameskapper, pruikenmaker, visagist. Hij moet de vorm van een gezicht kun nen veranderen. Hij is beeld houwer, want hij moet modula ties kunnen aanbrengen op een gipsafdruk van het gezicht, en hij moet ook haar kunstenaar zijn en gevoel hebben voor licht. Het is, kortom, een vorm van kunst. En die kunst leer je alleen maar door ervaring, door te kijken naar gezichten. Maar grimeren is ook gevoel. Heb je dat, dan laat het je nooit meer los. Dan wil je steeds beter worden en vooral bijblijven. Onder invloed van de televisie is er bijvoor beeld heel wat veranderd op het gebied van de grime. Mensen zien nu iedere dag beelden uit de hele wereld en hebben pre cies in hun hoofd hoe ze eruit willen zien als ze iemand willen uitbeelden op een feest of voor een camera, die alles feilloos re gistreert Dat betekent dat je nog preciezer moet werken en op elk detail moet letten. Doe ik dan ook. Bij iedereen. Neem dit glit- tertje in de baard van deze Sint. Als je dat niet weghaalt, gaat dat overheersen op foto's en op vi deofilmpjes. En dat moet na tuurlijk niet, want een Sint moet hier wel als een echte Sint weg gaan. Hij moet volume hebben, rust en waardigheid uitstralen. Dat is belangrijk, omdat hij een oeroude traditie vertegenwoor digt, een monument van gezel ligheid is. Heel anders dan de kerstman. Die komt hier ook, maar diens pak spreekt al niet zo aan, en die man heeft ook geen babbel. Hij is veel onper soonlijker, veel commerciëler. Brengt een cadeautje, zegt 'Ho, ho, ho' en is weg. Sinterklaas houdt altijd iets aparts, iets hei ligs. Daar geloof je in. En dat ge loof mag natuurlijk niet onder mijnd worden door een slonzig pak en een slordige grime. Sint moet er zo perfect uitzien datje geen 'nee' tegen hem kunt zeg gen als hij onverwacht voor je staat." Paul de Tombe uit de Leidsch DagblacLlUCHIEVlïiX ANNO 1901 Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvineskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bil 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, ca.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooscveltstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. op de Burcht. Na de oorlog ben ik met mijn broer en zussen nog drie maanden in België geweest: om aan te sterken, in het kader van een of ander programma gingen daar bussen vol Leidse kinderen heen. Wij kwamen te recht bij een slager in Deinse en daar was het zo leuk, dat ik daar nog jarenlang de grote vakanties heb doorgebracht. Dan kwamen ook hun neefjes en nichtjes en die mensen zijn nog altijd mijn liefste vrienden. In Deinse heb ik ook nog op de lagere school gezeten, die ik la ter in Leiden heb afgemaakt. En na een jaartje voortgezet lager onderwijs op de Boommarkt, ben ik bij mijn vader gaan wer ken. Hij had een klein kostuum verhuurbedrijf op de Nieuwe Rijn, waar veel te doen was. Overdag in de zaak en 's avonds overal en nergens. Het amateur toneel leefde enorm in die tijd, vijftig tot zestig uitvoeringen in de maand waren geen uitzonde ring, en daar moest je dan naar toe. Om de acteurs te schmin ken. Vervolgens moest je dan de hele voorstelling uitzitten, want die mensen moesten ook weer worden afgeschminkt en daarna met het openbaar vervoer naar huis. Waren dus lange avonden. Voor heel weinig geld, maar daar heb ik nooit mee gezeten, want ik ben altijd gelukkig en te vreden geweest in dat werk. In het begin werd ik natuurlijk nog met iemand meegestuurd, maar vanaf mijn zestiende ging ik alleen op pad met mijn kof fertje. Om helemaal op mezelf in de praktijk te brengen wat ik had geleerd van mijn vader en van een vriend van hem: Leo Grootkop uit Amersfoort, die destijds al grote producties deed. Hij nam me een poosje in huis en liet me elke dag op eta lagepoppen oefenen. Voor mij is dat de doorbraak naar het beter grimeerwerk geweest. Daarna heb ik mezelf verder ontwikkeld en was ik ook heel graag doorgegaan, maar drie jaar later werd mijn vader 65. Tot mijn grote verdriet was ik nog te jong om de zaak over te nemen, dus werd het kostuum- bedrijf verkocht. Pa hield alleen een aantal Sinterklaas- en Pie tenkostuums voor de verhuur vanuit het huis aan de Lijster straat waar we gingen wonen en grimeerde nog af en toe. Maar ik moest overdag wat anders gaan doen. Ben ik bij de Leidse On derwijs Instellingen gaan wer ken. Op zich wel aardig, maar ik kon het grimeren niet laten. Dus bleef ik dat er 's avonds bijdoen. Dat heb ik vier jaar volgehou den, toen besloot ik de sprong te wagen. Ik nam de pakken en het grimeerwerk van mijn vader over en begon voor mezelf van uit de Lijsterstraat. Was niet echt makkelijk, want gezien het aan bod dat ik had, viel er in de zo mer niet veel te verdienen. In die periode moest ik dan ook el ders proberen er wat bij te ver dienen. Met augurken inpotten bij Van der Meer in Roelof- arendsveen en werken op het strand. Paviljoens opzetten en bedienen. Pas toen ik de nodige kleding had verzameld, ging mijn eigen zaakje beter lopen. Maandag 2 December VOETBAL - 'Ajax' heeft zich gisteren weer eens flink tehouden en de Haarl. Football Club (H. F. C.) met -2 verslagen. Vóór de rust maken de Leidenaars met den wind mee 4 doelpunten. Daarna krijgen de Haarlemmers den wind, maar dank zij de Leidsche verdediging kunnen zij slechts tweemaal doelpun ten. De 'Ajax'-voorhoede weet ook nog 2 punten machtig te worden en het einde komt dus met 6-2. Beide partijen waren volledig. Bij 'Ajax' zagen wij weer enkele veteranen, die toonden dat het bruine monster hun nog niet vreemd was geworden. SPORT - De Leidsche Athletiek-Vereeniging 'De Sportman' zal op haar terrein, gelegen even voorbij 'Oud Poelgeest', wederom twee elftallen als hare gasten zien. Men zal daar dus 44 spelers tegelijk hun krachten zien meten, voor de liefhebbers van dezen tak van sport voorzeker een zeer aantrekkelijk schouwspel. Wij vernemen, dat 'De Sportman' zeer veel kans heeft kampioen te worden in haar afdee- ling, en dus zal thans 'De Sportman' met recht 'haar beste beentje' moeten voorzetten, om zich die kans niet te zien ontgaan. ANNO 1976 Wim Hoppezak had het nog nooit meege- t. Terwijl zo ongeveer heel Leiden bij hem moet zijn geweest in de 52 jaar dat hij feest- eaterkleding verhuurt, was er nog nooit een lijksaanzoek in zijn zaak gedaan. Dat gebeur- gelopen week dus wel, en nog op originele ook. Maarten Collée vroeg zijn vriendin Tineke Hjdie zich net tot zwarte piet kwam laten inken, in het bedrijf met hem te trouwen. Haar volmondig 'ja' ontlokte een spontaan applaus aan alle medewerkers in het sfeervolle pand aan de Pieterskerkgracht, waar zich tijdens verkleed partijen in de loop der jaren toch al het nodige heeft afgespeeld. Tussen mensen van allerlei slag, want wie heeft er nou niet ooit een smoking, cock tailjurk of enig ander attribuut gehuurd bij de fir ma Hoppezak, die met meer dan 70.000 kostuums en 5000 pruiken de grootste (ver)kleedkamer van Nederland beheert? moeten lopen in die tabberd. Niet met grote passen voortbe nen, maar waardig schrijden. Oude rotten doen dat als van zelf. Die zie ik veranderen tij dens het schminken - die wor den Sint. Natuurlijk verhuren we ook pak ken-zonder-bemanning en losse onderdelen, want je kunt het zo gek niet bedenken of je kunt het hier krijgen. Maar het mooiste van mijn vak blijf ik toch de complete invulling vinden. Dat je een totale persoonsverande ring kunt bewerkstelligen. Daar staat in deze tijd ook een hele ploeg voor klaar, want dit zijn echt de drukste dagen van het jaar. Het is maar goed dat er zo veel familieleden de helpende hand toesteken, anders zou het niet te redden zijn. Familieleden en medewerkers hebben trouwens altijd pal ach ter me gestaan. Zonder hun in zet had ik de zaak niet kunnen opbouwen en had ik ook nooit twintig jaar lang als grimeur voor tv-programma's kunnen werken. Ja, daarbij heb ik heel wat bekende mensen onder handen gehad. Politici als Joop den Uyi, die het maar eng vond dat er iemand aan hem zat, Dries van Agt en Ruud Lubbers en mannen als Ted de Braak, André van Duijn, Ron Brandste- der en Ivo Niehe. Maar voor mij was en is iedere klant belangrijk. Je hebt met iedereen aardig contact, omdat je tijdens het schminken voortdurend in ge sprek bent. En dan groeit er iets. Na je werk krijg je daar blijheid en tevredenheid voor terug. Of in een enkel geval nog iets meer. Zo ben ik volkomen onverwacht een keer letterlijk in de schijn werper gezet. Door Hennie Huisman, die ik al schminkte voordat hij bekend werd. Tij dens de voorronde van de Play back-show, werd in het Antoni- us Clubhuis ineens de spot op me gericht en stelde hij me voor aan de hele zaal: 'Wim Hoppe zak, mijn grimeur.' Eigenlijk ben ik dat mijn hele le ven geweest, grimeur, want ik ben er al mee begonnen toen ik 13 was. Daarvoor had ik een mooie jeugd gehad, ondanks de oorlog die erin zat. Altijd spelen TADSGEZICHT LEIDEN - De Leidse gemeentepolitie dient als model voor een radioprogramma waarin uitvoerig aandacht wordt geschonken aan het reilen en zeilen van het politiekorps in een middelgrote stad in Nederland. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 1 december LEIDEN - In het eerste kwartaal van het volgend jaar wordt er begonnen met het overkappen van de bin nenplaats van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Ruim een jaar daarna zal er een be gin worden gemaakt met het opbouwen van de Egyp tische tempel van Taffeh. Deze tempel, een ge schenk van wijlen president Nasser aan Nederland, ligt al een jaar of zes opgeslagen in een pakhuis aan de Papengracht (30), verpakt in 650 houten krat ten. De Rijksgebouwendienst heeft inmiddels een kre diet beschikbaar gesteld voor de overkappingen bij komende restauratiewerkzaamheden. In het eerste kwartaal van het volgend jaar zal de aanbesteding plaatshebben, zo liet een woordvoerder van het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning weten. Met het aanbrengen van de overkapping en bijkomende werkzaamheden (verwarming, venti latie etc.) is ruim een jaar en ongeveer twee miljoen gulden gemoeid. Het opbouwen van de tempel, dat niet door de Rijksgebouwendienst maar door het museum zelf zal worden geregeld, zal waarschijnlijk een klein jaar duren. Verwacht mag worden dat de tempel van Taffelrdus over twee jaar voor het pu bliek kan worden opengesteld. Bij het museum, waar men lang heeft uitgezien naar het moment waarop de tempel uit de stoffige pakhuisruimte zou worden gehaald, verwacht men zowel op financieel als op bouwkundig gebied een problemen meer met de zeven bij zes bij vijf meter grote tempel. hebben hier al heel wat ge maar dit aanzoek was aldus Wim Hoppezak, g ïede door dit soort ludieke etiygjjgjj zjjn vak n0g altijd 1 definitief vaarwel kan zeg- terugioewel hij al sinds 16 mei heeft op pensioen. Wel Jr 1J '"dj de dagelijkse leiding meer over aan zijn zoon edefirmant André, maar als ruk is, steekt hij nog altijd sistcrn' de helpende hand toe. Als MS,uUïur voornamelijk. Waar hij in die,er veei in dg weer was met laertslspelers, politici, tv- en ;lcidcrcteurs' beperkt hij zich )ij nu voornamelijk tot het an etaken van de Sinterklazen, handj deze dagen de deur plat st ceni. 'Altijd vrolijk en positief geniet hij er volop van. „Want dit is de leukste tijd van het jaar in het heerlijkste beroep dat er bestaat. Zolang ik op mijn be nen kan staan en verantwoord met mijn handen kan werken, zal ik dit blijven doen." „Het is en blijft een mooie tradi tie dat zoveel mensen jaarlijks voor Sinterklaas spelen. Er zijn erbij die hier al dertig jaar ko men, maar je krijgt natuurlijk ook nieuwelingen op de stoel. Die haal je er zo tussenuit. Ze zijn wat stijver, hebben moeite met het pak en de pruik, de baard en de snor, die toch hin dernissen zijn op je gezicht. Daardoor wordt hun stem van zelf wat zwaarder, maar je moet ze dan nog wel vertellen hoe ze Ir Gerard Hoppezak en zoon Wim (19) bezig in de pruikenkamer. :uliere foto

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23