zwarte lijst bouwwereld r Overheid wil 'R°nald Koeman dinsdag op bank bij Ajax' KOOPAVONDEN ©HiF¥V 'Jorge Zorreguieta wist meer van verdwijningen Argentinië' Leidsch Dagblad Kabinet komt met maatregelen 'otloodventer actief in Leidse Hout Amsterdam Groningen Utrecht IKEA NIEUWE Autoverzekering De kou komt eraan Brussel: Mobiele telefoon schaadt gezondheid niet WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY Ontslag na valse bommelding 'Sektarisch gedrag De Stek' Leidsch Dagblad NR. 42788 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch zaterdag 1 DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Kijken over de rand van het matglas iuropees leger gaat van start met losse flodder Dagblad 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIOEN QjJ Christenunie Haar voor plek ilLeidse college uisartsen iiderdorp nder druk amsterdam/gpd-anp - Ronald Koeman is de belangrijkste kandidaat voor het trainer schap van Ajax. De coach van Vitesse moet de opvolger worden van de donderdag ont slagen Co Adriaanse. De bedoeling is dat de 38-jarige oefenmeester dinsdag tijdens de thuiswedstrijd van de Amsterdammers te gen Fortuna Sittard al op de bank in de Are- nAzit. Ajax moet met Vitesse nog wel overeen stemming bereiken over de afkoopsom. Het contract van Koeman bij de Arnhemse club loopt aan het einde van het seizoen af. Vi tesse verkeert al jaren in financiële proble- De gedrevenheid van basketbalster Lonneke Bransz j ïderlands gezegde (december iranderlijk, beste 'ind, dan is heel de linter slechts een kind den haag/anp-ruud sep/bart vuuk - Frauderende bouwbedrij ven komen op een zwarte lijst te staan waardoor zij uitgesloten worden bij aanbestedingen van de overheid. Ook moeten zij voortaan kunnen bewijzen dat de rekening voor werkzaamheden correct is. Dit zijn twee van de maatrege len die het kabinet gisteren heeft genomen om fraude in de bouwwereld tegen te gaan. Het kabinet gaat zelf onderzoeken wat de omvang van de fraude is, en op welke wijze aanbeste dingspraktijken moeten worden aangepast. Volgens Haagse bronnen komen ook bedrijven die van het open baar ministerie (OM) een schik king aangeboden krijgen na een verdenking van fraude op de zwarte lijst te staan. Overigens betekent dat volgens deze bron nen niet dat ook de drie fraude rende bouwbedrijven die de Schipholtunnel hebben aange legd op de lijst komen te staan. Zij werkten in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen, en niet van de overheid. Ook lopende bouwprojecten kunnen worden doorgelicht. Bouwondernemingen moeten aannemelijk maken of de aan- neemsom wel een afspiegeling van de reële kosten is. Volgens vice-premier Borst is het moge lijk dat de maatregelen een re- (advertentie) HET WEER b Beetje zon |8-io0cflpB{ no 2-4 Nu elke werkdag tot 21.00 uur open! -4S Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 'Timoteus Waarsenburg - Al maandenlang blijkt een potloodventer if in de Leidse Hout. De man heeft sinds de ervoor ten minste vijftien vrouwen zijn broek b zakken. De politie heeft de zaak in onder- jen maakt al geruime tijd intensief jacht op de Daartoe is zelfs een keer de Leidse Hout af- pndeld en uitgekamd. hebben veelvuldig gesurveilleerd en zelfs blijke verdachten nagetrokken, maar tot nu tonder resultaat", zegt een politiewoordvoer- („Het probleem bij schennisplegers is dat je derdaad moet betrappen." De eerste keer dat pan toesloeg, was in juli. De laatste keer dat hij broek liet zakken ten overstaan van een vrouw was ongeveer twee weken geleden. „Er zijn bij ons ongeveer vijftien aangiftes van schennis- pleging binnengekomen. Maar we sluiten niet uit dat hij al veel meer vrouwen heeft lastig gevallen," aldus de woordvoerster. Bernard Stöxen, eigenaar van het Theehuis in de Leidse Hout, heeft zelfs gehoord dat de man al 21 vrouwen heeft benaderd met zijn broek op de en kels. „Hij schijnt wel eens gebruik te maken van vermommingen zoals plakbaarden. En ik heb be grepen dat hij ook bij het diaconessenhuis ver pleegsters heeft lastig gevallen." De politie vraagt vrouwen die geen aangifte heb ben gedaan, dit alsnog te doen. Het gaat om een ongeveer vijftigjarige man, met een breed, zonge bruind hoofd. (advertenties) Op zondag 2 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 ctj/min.) Wie denkt achter de schermen mee over meer dan alleen cijfers t ::c:r i i £3c:c cc: www. vandergeerenpartners. nl I0T 25% goedkoper uit met de van OHRA? www.ohra.nl (026)400 40 40 GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZONDAG 2 DEC 10 -16 UUR supersnel internet zonder tikken mét speciale voordelen... HCC ftlM ET Kijk snel op www.adslspecia.7l.nl men en kan het geld voor de bijna transfer vrije trainer goed gebruiken. Het liefst had Ajax de oud-international vandaag al naar Amsterdam gehaald. Koe man wil echter de uitwedstrijd van Vitesse morgen bij FC Utrecht voor zijn huidige club werken. Voor het duel in de Galgen waard onthouden Vitesse, Ajax en de trainer zich van ieder commentaar. De voorkeur van de Amsterdammers voor Koeman komt niet als een verrassing. Direc teuren Arie van Eijden en Leo Beenhakker verklaarden op zoek te zijn naar een trainer die bekend was met de club. Koeman kwam in de periode 1983-1986 uit voor Ajax. Hij heeft 78 interlands achter zijn naam staan. Of Ajax nog niet genoeg onder vuur ligt, haalde Peter Paul de Vries gisteren vernieti gend uit naar de beursgenoteerde club. De Vries, voorzitter van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB), uitte op de algemene vergadering van aandeelhouders van Ajax enorme kritiek aan het adres van directie en commissarissen van Ajax. „Ajax heeft het geld van de beursgang, meer dan honderd miljoen, er grotendeels doorheen gedraaid. Dit kan zo niet doorgaan." volutie in de bouwwereld ontke tenen. „Het is niet plezierig wanneer hierdoor bouwbedrij ven failliet gaan, maar we vin den het belangrijker dat er niet wordt gesjoemeld met belas tinggeld." Dinsdag stuurt het kabinet een brief aan de Tweede Kamer waarin de details worden uitge werkt. De Kamer bereidt inmid dels zelf een parlementaire en quête voor over de bouwfraude. Voor de kerst worden nadere bijzonderheden over de onder zoeksopdracht verwacht. Intussen leren ervaringen in Amsterdam dat vier van de vijf bouwbedrijven hun zaakjes niet op orde hebben. Rond één op de vijf hangt zo'n zweem van fraude dat de gemeente er geen zaken mee wil doen. In Amsterdam is sinds twee jaar het Bureau Screenings- en Be- wakingsaanpak (SBA) actief. Het SBA onderzoekt de anteceden ten van bedrijven die zaken wil len doen met de gemeente Am sterdam. Het bureau schat dat het de gemeente in die tijd tus sen de 100 en 120 miljoen gul den heeft bespaard. Tot op he den is Amsterdam de enige stad die bij aanbestedingen de be trouwbaarheid van partijen stel selmatig tegen het licht houdt. Pagina Regio i: Gemeente wapent zich met calculator tegen bouwfraude herat - Een Afghaans vluchtelingetje en zijn zus schuilen tegen de kou onder een wollen deken in het vluchtelingenkamp Maslakh bij Herat. In dit kamp en op de tientallen andere plaatsen in Afghanistan waar vluchtelingen zitten, dreigt een onhoudbare situatie te ontstaan. Niet alleen is er een tekort aan alles, ook komt de gevreesde Afghaanse winter er nu echt aan. In Maslakh bivakkeren zo'n 200.000 mensen op een kale vlakte, die hen geen enkele bescherming biedt tegen de ijskoude wind. Pagina buitenland: Mislukking bedreigt top Afghanistan. Foto: AFP/Behrouz Mehri Van onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Het gebruik van mo biele telefoons is niet schadelijk voor de gezondheid. Weten schappers van de Europese Unie concluderen dat de gerin ge straling die een gsm afgeeft, geen gevaar voor de mens vormt. Ook de nabijheid van een gsm-mast in woonwijken levert geen enkel noemenswaar dig risico op. De EU-landen werden gisteren op de hoogte gesteld van de we tenschappelijke conclusies. De Europese Commissie -het dage lijks bestuur van de EU- liet we ten geen plannen te hebben de maximale stralingslimieten voor gsm's of de zendmasten aan te scherpen. Brussel had om het onderzoek gevraagd omdat de bezorgdheid toeneemt over mo gelijke schadelijke effecten op de gezondheid door het toene mende gebruik van mobieltjes (advertentie) Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de fnsse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw! Schrijf nu in voor een vierweekse WINTERCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren. Wintercursus 2 start al op zaterdag 29 december. Bel snel voor reservering/informatiel en de komst van steeds meer masten. De studie toont aan dat die vrees geen wetenschappelijke basis heeft. Mobiel bellen of het wonen onder een zendmast heeft geen duidelijke effecten op de hartslag of de bloeddruk. Het immuunsysteem wordt er even min door aangetast. Ook enige invloed op het zenuwstelsel kan niet worden bewezen. Dat rat ten wel zichtbaar drukker wor den door radiomagnetische straling, ligt waarschijnlijk aan het feit dat zij deze straling als geluid waarnemen. Mobiel bellen heeft wel gevol gen voor de rijstijl van mensen, maar dat is geheel te wijten aan de geringere aandacht voor de andere weggebruikers. De stra ling heeft hier niets mee te ma ken. Die is ook niet kankerver wekkend volgens de weten schappers en brengt ook geen wijzigingen aan in de DNA- structuur. Zijn mobieltjes en gsm-masten een veilige zaak, de wetenschappers plaatsen wel vraagtekens bij de elektromag netische straling van hoogspan ningsmasten. Er zou een ver band kunnen zijn tussen de straling van de elektriciteitsmas- ten en leukemie bij kinderen. Duinrell Ski Valley. 2242 JP Wassenaar, tel. (070) 5155 299 Sneeuwconditie. www.duinrell.nl katwijk/leiden - Een valse bommelding heeft een Katwijk- se werknemer van NUON zijn baan gekost. Collega's kregen twee weken geleden tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van NUON-technici in het Antonius zalencentrum in Leiden de schrik van hun leven en storm den de zaal uit. Later bekende de Katwijker dat het om een geintje ging. De directie kreeg lucht van het grapje en stelde een onderzoek in. Voorlichtster F. Verdeuzeldonck zegt dat NUON geen pardon kent voor medewerkers die dit soort grap pen uithalen. „Vooral in deze tijd niet. Deze mijnheer heeft er voor gezorgd dat zijn collega's een tijdje overstuur zijn geweest. En dat vinden wij geen grap. Collega's van de Katwijker on dernemen nog pogingen om het besluit van NUON terug te draaien. Verdeuzeldonck geeft de ontslagen werknemer echter weinig hoop. katwijk - De evangelische ge meente De Stek in Katwijk maakt zich volgens hervormde predikanten en ex-leden van de gemeente schuldig aan sekta risch gedrag. Zij doen die uit spraken in een artikel dat van daag in Erbij verschijnt. Volgens ex-leden en verscheide ne Katwijkse predikanten be dient voorganger Bram Meulen- berg van De Stek zich van mani pulatie en machtsmisbruik. Ook zou er sprake zijn van een sterke tweedeling tussen leden en niet- leden, waardoor spanningen in gezinnen ontstaan en voormali ge leden in een isolement ko men. Meulenberg doet de aantijgin gen over sektarisch gedrag af als 'kwaadsprekerij'. Volgens het bestuur van De Stek bemsten de verhalen als zou de gemeente zich als de enige 'echte' kerk be schouwen, niet op de waarheid. Bijlage Erbij: In de ban van De Stek Politiemacht voor tasjescontrole leiden - Een eenvoudige tassen- controle bij drogisterij Van Dorp aan het Vijf Meiplein in Leiden heeft er gistermiddag toe geleid dat de politie met groot materieel uitrukte. De aanwezigheid van maar liefst zes politieauto's deed het ergste vermoeden. Navraag wees ech ter uit dat er twee vrouwen in de winkel waren, die door het lint gingen toen het personeel hun tas wilde inzien. „Twee agenten die inmiddels in de winkel waren, riepen assistentie op. Op die oproep reageerden veel meer auto's dan nodig", zegt een politiewoordvoerster. Sportcentrum op termijn weg leiden - Het universitair sport complex in de Leidse Leeuwen hoek verdwijnt op termijn. De Universiteit Leiden wil het ter rein gebruiken voor uitbreiding van het Bio Science Park. De verenigingen die er spelen, ma ken zich voorlopig weinig zor gen over het gedwongen ver trek. Wethouder Pechtold wil de verenigingen de helpende hand bieden als er problemen komen. Of die hulp ook inder daad nodig is, is volgens hem nog niet te zeggen. Pechtold onderstreept dat de plannen nog zeer pril zijn. Pagina Regio Douane stuit op 1821 kilo vuurwerk breda - De douane heeft bij de grensovergang Hazeldonk 1821 kilo illegaal vuurwerk onder schept. Zij vond het vuurwerk tijdens een reguliere controle in een gehuurde vrachtauto. De wagen werd bestuurd door een 29-jarige man uit Putten. Hij werd vergezeld door een 26-ja- rige man uit Ermelo. Het vuur werk dat zij vervoerden is in Nederland verboden. Het gaat onder meer om Chinese rollen (100.000 klappers), een groot aantal mortieren (waarvan de grootste 2 kilo zwaar was) en Chinese flowerbeds van 11 kilo. De twee mannen hadden het vuurwerk voor 21.000 gulden in België ingekocht. den haag/gpd - Jorge Zorre guieta, de vader van Maxima, wist ten tijde van het Argentijnse Videla-regime veel meer van de duizenden verdwijningen in Ar gentinië dan hij tot nu toe offici eel heeft verklaard. Dat stelt journalist Jan Thielen in zijn boek 'Zorreguieta, Een biografi sche schets'. Thielen heeft vader Zorreguieta de afgelopen maanden vele ma len geïnterviewd. In een verkla ring aan het Nederlandse volk stelde Jorge Zorreguieta in april dit jaar nog dat hij pas vanaf 1984 hoorde van de excessen tij dens de dictatuur. De Tweede Kamer reageerde koeltjes op het nieuws. „Dit is het zoveelste bewijs hoe terecht het is dat Zorreguieta niet komt op de huwelijksdag," zei Olga Scheltema (D66). Ook voor de PvdA verandert de bekentenis van Zorreguieta weinig. De va der van Maxima zou toch al niet bij het huwelijk zijn. „Het is al leen heel vervelend voor Wil- lem-Alexander en Méxima," vond Kamerlid Peter Rehwinkel. De RVD herhaalde gisteravond dat Jorge Zorreguieta niet in Ne derland zal zijn op 2 februari en dus ook niet de officiële en niet- officiële delen van het huwelijk bijwoont. Zorreguieta was tussen 1976 en 1981 achtereenvolgens onder staatssecretaris en staatssecreta ris van landbouw in het regime van generaal Vïdela. Tijdens de dictatuur verdwenen volgens schattingen van de Argentijnse regering ten minste 15.000 poli tieke tegenstanders van het regi me spoorloos. Volgens Thielen moet pa Zorreguieta, vanwege zijn listige en sluwe optreden ook wel El Zorro (de vos) ge noemd, al tijdens zijn functies van onderstaatssecretaris en staatssecretaris meer geweten hebben. Zo heeft Zorreguieta hoogst persoonlijk het leven ge red van zijn goede bekende Do- minguez, die was gekidnapt door het leger. In het boek waarvan NRC-Handelsblad van daag een voorpublicatie afdrukt in de maandelijkse zaterdagbij- lage M, geeft Jorge Zorreguieta geen klip en klaar antwoord op de vraag wat hij wist van de schendingen van de mensen rechten. Wel zegt hij: „Ik ben toch niet op mijn achterhoofd gevallen. Als ik zou toegeven dat ik er wel van wist, zou ik mezelf als het ware medeplichtig ver klaren." Pagina Binnenland: El Zorro: slim en geduldig als geen ander Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. 2 Straat CC Postcode Plaats <8 Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: et' ccrtrole nateHxgng) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37,30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (FL 106.95) jackpot cadeau 48,99 (FL 107,95) automaBrfw betting o mjn 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Mt'ji H'I Liagc TTlT HE iató

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1