'Hiërogliefen zijn net toverspreuken' Een leven vol pubs en muziek KUNST CULTUUR Onpersoonlijke levensschets van Haver en Weizman Sempre in de war R7 Egyptoloog schrijft boek om tekens thuis te ontcijferen Ierse muzikante Sharon Shannon morgenavond in Stadsgehoorzaal Spectaculaire mini-opera met soms wat strenge Sint Beatrix in Europese handen zaterdag 1 december 2001 fc Reuters ntana komt lar Gelredome rr - Gitaarvirtuoos Carlos |tana geeft 20 mei volgend een concert in het Gelredo- jn Arnhem. De voorverkoop indaag begonnen. hrijver Knowles erleden a. 9! De Amerikaanse schrij- [ohn Knowles, wiens de- oman 'A Separate Peace' 959 wereldwijd door mil ten jongeren is gelezen, is »en kort ziekbed overleden, js 75 jaar geworden. 'A Se- ate Peace', dat speelt op een Idelbare school in Engeland |e Tweede Wereldoorlog, d in 1998 door Britse stil ten gekozen in de top 100 beste Engelstalige romans. osby, Stills, ish Young i york - Crosby, Stills, Nash foung gaan weer op tour- Het eerste concert staat ge ld op 6 februari in Aubum bij Detroit. Daarna volgens redens in 34 andere Ameri- nse en Canadese steden. De td hield in 2000 een succes- p reünietournee. Daaraan dt nu een vervolg gegeven. bileumconcert >lumia! in Ahoy' erdam - Op 6 april 2002 zal imburgse negenmans pop- iade Volumia!, met front- Xander de Buisonjè, voor eerst in haar bestaan een 'aconcert geven in Ahoy' erdam. De popband viert al haar fans dan het 10-jari- estaan. De kaartverkoop nt vandaag bij de bekende rverkoopadressen. lalisten van ste Cameretten rERDAM - Sjaak Hartog, An- an Sofie en Laurens Joen- maken vanavond uit wie de le van het 36ste Cameretten aretfestival in Rotterdam De jury wees hen gister- id aan na de voorronden, ïankomende cabaretiers den in het Luxor Theater er meer om de juryprijs van gulden. Verder zijn er nog publieksprijs en een per- rilijkheidsprijs te vergeven. rk dwarsboomt Inds Lucifer haag - Prometheus Lucifer, kinderboekenfonds van uit- rij Prometheus, houdt nog i jaar na de introductie op estaan onder de huidige m. De naam 'Lucifer' blijkt t zijn gedeponeerd door een [genootschap. Het fonds de naam Prometheus. door Theo de With leiden - Hij heeft inmiddels 8oo mensen het hiërogliefenschrift van het oude Egypte bijgebracht. Zijn kennis heeft hij gebundeld in een boek dat deze week is gepre senteerd in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Egyptoloog Huub Pragt hoopt daarmee nog meer mensen te fascineren voor dit schrift. „Als je eenmaal bent gegrepen door de hiërogliefen, gaat dat nooit meer over." Enthousiast banjert Pragt langs de indrukwekkende collectie van het Leidse museum. Zo nu en dan wijst hij op de inscripties op sarcofagen, grafbeelden en andere heiligdommen uit het oude Egypte. Voor een leek is het abacadabra. Hier en daar valt een vogel of een ander dier te herkennen, maar daar houdt het dan ook mee op. Huub Pragt beweert dat zijn boek de sleutel biedt. Met enige zelfstu die kan binnen een jaar het ge heimschrift worden ontcijferd. De egyptoloog kan de collectie van het Rijksmuseum van Oud heden (RMO) dromen. Hij heeft er meer dan tien jaar gewerkt. Vorig jaar heeft hij zijn baan als educatief medewerker opgezegd en is hij voor zichzelf begonnen. Vanuit zijn huidige woonplaats Hilversum geeft hij cursussen en begeleidt hij excursies en reizen op het vlak van de egyptologie. „Er is heel veel belangstelling voor Egypte. Dat kan ontstaan door een vakantie, museumbe- zoek of een documentaire op te levisie." „De kunst en cultuur van het oude Egypte hebben voor veel mensen een magische uitstra ling. De hiërogliefen zijn daarbij het grootste mysterie", vertelt Pragt. „Ik had het zelf ook tij dens mijn studie egyptologie aan de universiteit van Leiden. Die tekens bleven mijn aan dacht trekken. Ik wilde gewoon weten wat die streepjes, golfjes, plantjes en beestjes beteken den." Nadat het mysterie voor hem ontrafeld was, vond hij het zon de dat deze kennis alleen aan de universiteit op te doen was. Hij bedacht een cursus voor een breed publiek. Deze lessenreeks voor leken onder de paraplu van het RMO was meteen een groot succes. „Mijn eerste cursus gaf ik in 1990 en meteen kwam de vraag of ik het lesmateriaal niet in boekvorm wilde uitgeven. Er waren bijvoorbeeld belangstel lenden in Limburg die Leiden te ver weg vonden, maar wel door middel van zelfstudie aan de slag wilden." In eerste instantie was Huub Pragt daar geen voorstander van. „Ik dacht dat mijn uitleg er bij onontbeerlijk was. Het afge lopen jaar heb ik het materiaal herschreven en toegankelijk ge maakt. Iedereen kan nu zelf standig aan de slag. Er is niet meer nodig dan basiskennis van het Nederlands. Stap voor stap wordt de lezer ingewijd in de wereld van de hiërogliefen." De boeken die tot nu toe op de markt waren, zijn allemaal ver taald uit het Engels of het Duits. Pragt: „Mijn boek is een echt Nederlands boek. Alle voorbeel den die ik aanhaal, zijn afkom stig uit het RMO. Met het boek in de hand kun je op speurtocht in dit museum. Da's net iets ge makkelijker dan in het British Museum." De egyptoloog begint zijn boek met een uitleg over het schrift systeem. „Hiërogliefen ontcijfe ren is net zoiets als het oplossen van een rebus", zegt hij prikke lend. „De tekens zijn geen sym bolen, maar klanken. Natuurlijk zijn er uitzonderingen op deze regel. Soms staat er wél een te keningetje achter een reeks te kens. Maar dat is juist handig; een huisje staat voor een bouw werk en een boom voor een boomsoort." Het schrift van de hiërogliefen beslaat zo'n 4000 tekens. De eerste hiërogliefen dateren van 3100 voor Christus en hielden stand tot in de Romeinse tijd. Het was de Fransman Champol- lion die in 1822 de verloren ge- gane betekenis van de tekens wist te ontrafelen. „Ik heb het boek toegespitst op de meest voorkomende offerformules. In acht hoofdstukken kan ik niet alles uitleggen. Daarvoor is een vervolgboek in de maak." Hij maakt duidelijk dat het een lange weg is om het hiëroglie fenschrift volledig onder de knie te krijgen. „Ik krijg nu pas het gevoel dat ik de teksten begin te doorzien. En nog lees ik ze niet als de krant. Het blijft een vreemde taal. Soms zit ik uren te puzzelen. Het zijn net tover spreuken. Onder de eerste bete kenis zitten vaak meerdere la gen." 'Hiërogliefen, het schrift ontcij ferd', drs. Huub Pragt, Neder- landsche Uitgeversmaatschap pij, ISBN 9061101808, 15,95 euro. Meer informatie: ww- w.egyptologie.nl. Huub Pragt: „De kunst en cultuur van het oude Egypte hebben voor veel mensen een magische uitstra ling. Foto: Dick Hogewoning Sharon Shannon: „Ik heb al heel jong mijn kaarten gezet op de accor deon en de viool." Foto: GPD door Harry de Jong leiden - De Ierse violiste en accor- deoniste Sharon Shannon (33) maakt zich niet druk. Ze is mo menteel bezig met de opnames van twee verschillende albums, maar wanneer die in de winkels liggen, zal haar een zorg zijn. Voor haar is het veel belangrijker om met haar band de wereld te doorkruisen en op te treden. En wie haar na afloop ergens in een pub treft, hoeft niet verbaasd te zijn dat het muzikale feest daar nog even wordt voortgezet. Want Sharon houdt nou eenmaal van muziek maken. En het maakt haar echt niet uit of dat nu in een kroeg of een theater is. Door collega's wordt ze op han den gedragen, want op haar laatste album 'Diamond Moun tain' krijgt ze assistentie van nie mand minder dan befaamde Amerikaanse singer/songwriters als Steve Earle, John Prine en Jackson Browne. Mannen die al lemaal een tweede huisje in Sharons woonplaats Galway hebben en het vanaf de eerste kennismaking reuze goed kon den vinden met de spontane jonge vrouw. Galway is een stadje aan Ierse Westkust. Volgens Sharon we melt het er van de muzikanten. „Je kunt in elke pub altijd wel met iemand samenspelen." Groot was haar verrassing toen op een dag Steve Earle en John Prine in haar thuishaven neer streken. „Ik ben altijd een fan van hun muziek geweest en toen ze in Galway kwamen wo nen, kruisten onze paden zich vanzelf. Ze kwamen namelijk naar dezelfde pubs waar ik altijd speel en binnen de kortste keren waren we gezamenlijk aan het musiceren." Van het een kwam het ander en al snel werd besloten een album op te nemen. „Die hebben we gemaakt in een klooster, even buiten Galway," vertelt Sharon. „We zijn in totaal drie weken met de opnames bezig geweest en ik vond het een geweldige tijd. Ik herinner me die dagen als een hele fijne vakantie," lacht Sharon, ,,'s Avonds gingen we meestal nog even naar de kroeg en daar speelden we ge woon verder." Het leven van Sharon Shannon voltrekt zich voor een groot ge deelte in de pub, dat moge dui delijk zijn. Maar dat zit in de fa milie. Ze heeft drie zusters en een broer en die zijn allemaal bijzonder vaardig op een instru ment. „En ze bespelen echt van alles: viool, doedelzak, gitaar, banjo, fluit, bodhran, het maakt niet uit. Ik koos voor de accor deon en ontdekte al heel snel dat dat instrument heel goed bij me paste." Toen Sharon nog maar twaalf jaar oud was, trad ze al op bij al lerlei feestelijke gelegenheden. „Op mijn zeventiende kon ik er zelfs gemakkelijk van bestaan. Gewoon door met een paar vrienden elke avond in de pubs te spelen." Tijdens een van haar optredens in een pub kwam Mike Scott van The Waterboys langs en die nam Sharon meteen op sleep touw. Een verbintenis die jaren zou duren en toen Sharon zover was dat ze haar eerste album uitbracht, waren The Waterboys voltallig van de partij. „In de tijd dat ik met die jongens op trok, heb ik toch wel een paar andere muzikale inzichten gekregen," bekent ze. „Ik ontdekte dat er meer is dan traditionele muziek en daarom besloot ik op mijn eigen platen ook elektrische in strumenten te gebruiken en een beetje popinvloeden te integre ren." Een formule die Sharon geen windeieren heeft gelegd, want haar soloalbums behoren in Ier land tot de bestverkopende. „Ja, ik mag niet klagen," geeft ze toe. „Maar ik heb ook geen alterna tief. Ik heb al heel jong mijn kaarten gezet op de accordeon en de viool en ik zou dan ook niet weten wat ik anders moest doen." Sharon Shannon, morgen avond in de Stadsgehoorzaal, Leiden. muziek recensie Susanne Lammers Concert Bntten, Barber en Bernstein door het Toonkunstkoor Leiden e o o.l.v Hans van der Toom M.m.v. het Randstedelijk Begeleidings Orkest, Marten Smeding, Sytse Buwalda e.a. Gehoord: 30/11, Pieterskerk, Leiden Het allereerste werk dat het Toonkunstkoor vijftig jaar gele den uitvoerde, was de Hohe Messe van Bach. Het jubileum concert - ter viering van de vijf tigste verjaardag - gaat juist over de drie grote B's van de twintig ste eeuw: Benjamin Britten, Sa muel Barber en Leonard Bern stein. Brittens a capella 'A Hymn to the Virgin' is een monumentaal en plechtig begin. De uit elkaar geplaatste koorhelften zingen el kaar fraai en homogeen toe; de linkerkant zingt Maria's lof in het Engels, de rechterhelft ant woordt met litanie-teksten in het Latijn. De hymne ademt sereniteit, die door de kleine meerstemmige rimpeling alleen maar benadrukt wordt. Zo spannend is Barbers 'Agnus Dei' niet, maar het koor revancheert zich met de sprankelende 'Chi chester Psalms' van Leonard Bernstein. Met een klap worden we wakker geschud door het Randstedelijk Begeleidings Or kest, dat hevig in zijn element klinkt in deze betoverende feest muziek. Vooral psalm 100 - juicht voor de heer, aarde alom! - klinkt als fantastische kermis- muziek waar de orkestrale blijd schap van afspat. Countertenor Sytse Buwalda maakt hel in psalm 23 - de Heer is mijn her der - dan weer ingetogener. Be geleid door bescheiden harpen, maar vooral door een weemoe dige cello die haast van vloeipa pier lijkt, bereikt hij een troos tende verstilling, die vervolgens in een abrupte overgang door opstandige mannen en oprui end gestopt koper verscheurd wordt in psalm 2. Toch is dit allemaal nog maar pepemoten. Waar het echt om gaat, duidt de taai-taai bij de koffie in de pauze aan: 'Saint Ni colas (a cantata)' van Benjamin Britten, dat door tenor Marten Smeding tot een spectaculaire, semi-scenische mini-opera over het leven van Sinterklaas wordt. Het koor heeft zich verkleed in rode tabberds en roept wonder mooi in het oosters aandoende eerste deel de geest van Sint Ni- colaas aan, maar Smeding is de held van dit stuk, vanaf de eer ste noot die hij zingt, hoog in de kerk staande bij het organisten deurtje. Hij wordt in zijn drama tische vertolking bijgestaan door een gedreven, maar bescheiden zingend koor, dat de blijdschap van dankbare gelovigen, de vrees van door storm belaagde zeelieden en de angst van ou ders die hun kinderen kwijt zijn, allemaal even overtuigend ver klankt De soms toch wel stren ge Sinterklaas van Smeding wordt verzacht door de bijdrage van de jongenssopraantjes van Jeugdkoor Eigenwijs en het bo ven in de kerk bij het Hill-orgel geplaatste Rotterdams Kamer koor levert interessant com mentaar, als engelen die boven het schouwspel hangen. Een surprise. theater recensie Maarten Baanders opstelling: 'A Green Old Man' door Roni Haver en Guy Weizman reografie). Gezien 30/11 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 1/12. beginnend leven heeft iets een vrije val in een onmete- i ruimte. Het lichaam spar- op zoek naar houvast, totdat aanwezigheid van andere le lde wezens ontdekt wordt. begin van 'A Green Old In' is stormachtig. De bewe- Igsmogelijkheden van de so- lijken oneindig en ook later, ize is opgegaan in de groep, is [dans fel en energiek, p choreografenduo Roni Ha- en Guy Weizman is gefasci- ïd door de levensloop van mens. Eerder gaven ze daar van in een choreografie in Art of Two' van Galili 3, een groep waar zij toen ■B deel van uitmaakten. Het was een puntige, humoristische scène over het huwelijksleven van twee mensen tot aan hun ouderdom. 'A Green Old Man' gaat ook over de levensloop van de mens, van geboorte tot dood. Maar zo ka rakteristiek als die vorige cho reografie was, zo algemeen en onpersoonlijk is dit nieuwe werk. De levensfasen zijn in gro te lijnen herkenbaar: na de ge boorte komen spelende kinde ren, confrontaties tussen jon gens en meisjes, relaties, zwan gerschap en tenslotte een zwaar gehavende oude dag. Wat ont breekt zijn de bijzondere details, concrete herinneringen die het leven pas echt kleuren en die, hoe uniek ook, een focus kun nen zijn waarin ieder mens iets van zijn leven herkent. Concrete elementen zijn er wel, maar die zijn verre van verrassend. Een speelgoedkonijn bijvoorbeeld. Eik kind heeft wel zo'n soort knuffel. En dan het duwen, schoppen, jurkjes optillen: het zijn voor de hand liggende kin dermaniertjes, waarmee boven dien het verhaal van de voor stelling wel erg nadrukkelijk wordt uitgebeeld. Dat geldt ook later voor de zwangere vrouw met de handen op de buik. De pure dansbewegingen worden lenig, energiek en met gevoel voor drama uitgevoerd, maar geven de voorstelling niet vol doende karakter. Er wordt overvloedig gerold, heen en weer bewogen, armen worden omhoog gestoken en hoofden worden heen en weer gezwaaid, maar wat de bewe gingen missen is een markante, kernachtige stijl. Eén kort moment vormt hierop een uitzondering. Terwijl een danseres opgaat in haar zwan gerschapsbewegingen, ver schijnt Guy Weizman in een na ïeve pose en gaat voor haar dan sen. Hij maakt quasi-onbehol- pen aanzetjes, draait en knielt voor haar, om dan weer te ver dwijnen. Het is een prachtig, raadselachtig moment, in al zijn eenvoud zo vertederend en ver rassend! Hopelijk maken Haver en Weiz man in de toekomst nog veel van dit soort momenten. leiden - Bijna is het zover: de gulden maakt plaats voor de euro. Een mooi moment om eens te kijken hoe het Nederlands ontwerp van de euro nu eigenlijk tot stand is gekomen. Onder de titel 'Beatrix in Europese handen' presenteert het Koninklijk Penningkabinet de tien ontwerpen voor onze nieuwe 'nationale' munt. Een jury koos daaruit destijds het ontwerp van het Leidse bureau Bruno Ninaber van Eyben. De presentatie is te zien tot 28 januari in de Taffehzaal van het aangrenzende Rijksmuseum van Oudheden. Foto: WFA/Frank van Rossum muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Studenten Muziek Gezelschap 'Sempre Crescendo', orkestdirigent Jussi Jaatinen, koordirigent Anneke Veenhof, m.m.v. Maija Reinikainen en Helbertine B Hylkema, viool. Gehoord: 30/11, Hooglandse Kerk, Leiden Een lustrumconcert hoort fees telijk te zijn. En dat was het niet echt, door het overlijden van een medestudent. Daar kun je van in de war raken en minder presteren. Verder staat er al wéér een nieuwe dirigent voor het orkest van Sempre Crescen do en ook dat zou wel eens een oorzaak kunnen zijn van jam merlijk falen. Hoewel het devies van deze avond luidde 'Sempre laat zich niet van slag brengen.' Inderdaad, Sempre sloeg door, maar deze keer wel geheel naar de verkeerde kant. Het lukte deze avond gewoon niet. Had Dirk van Gasteren het orkest vorig jaar goed in de tang. dirigent Jussi Jaatinen dénkt dat, en dat is niet genoeg. Jaatinen dirigeert meestentijds de melodie, niet de maat, geeft keurig, maar niet bevlogen, va ge instructies. Eigenlijk klinken de twee over bekende Hongaarse Dansen nr 1 en 5 van Brahms nog het aar digst. Dynamiek en tempo ge ven de dansen iets vitaals. Ook de Romance in F van Van Beet hoven heeft z'n charmes. Hel der, rechttoe rechtaan, in een fikse vaart wordt Beethoven af- 1 gewerkt. Dit jaar had het groot koor be ter als dameskoor kunnen op- t treden. De zes jongens die op de achterste rij stonden hebben beslist nog nooit van 'zuiver zingen' gehoord. Pianist Kasper Jansen doet z'n best, maar let voor geen meter op de dmgent. Anneke Veenhof krijgt geen voet(noot) aan de grond. In een van Brahms' liederen lijkt het alsof de 'grammofoon' op een lager toerental is afgesteld. Sa menspel tussen koor, dirigent en pianist vervormt hevig, wordt schemerig en licht ridi cuul. Het dameskoor zingt leuk in Edward Elgars 'the Snow'. De verschillende stemmen kleuren mooi homogeen en kleine solis tische partijen zijn licht en zui ver. Het intermezzo van Henri Wieniawski geeft een aange naam vleugje fleur en schwung. Het is lekkere salonmuziek en zelfs met wat onzuivere, ijzige 1 passages van de viool blijft de Polonaise swringen en knalt de piano er heerlijk op los. Sempre was in de war; mis schien wel heel begrijpelijk.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19