Dirigent Reuss stapt op bij Bachkoor Hollanc 'Fulltime Keek tot het laatste optreden' Tori Amos gaat door merg en been KUNST CULTUUR R8 Maffia- muziek tussen smartlap en fado Koorleden verwijten bestuur op eigen houtje te handelen Rijkgeschakeerde versie van Shakespeares anti-oorlogsstuk donderdag 29 NOVEMBER 20 Publiciteitsfoto Natuurfotograaf van het jaar 2001 den haag - De Duitse fotograaf Tobias Bernhard is met zijn fo to 'Grijze rifhaai' de hoofdprijs winnaar geworden van de 18e Wildlife Photographer of the Year 2001 Competition. Bern- hard maakte de winnende foto tijdens het volgen van een groep rifhaaien in de Grote Oceaan. De prestigieuze na tuurfotowedstrijd wordt geor ganiseerd door BBC Wildlife Magazine en The Natural His tory Museum in Londen. Dit jaar heeft de organisatie meer dan 19.000 foto's ontvangen van deelnemers uit 60 landen. In het Museon in Den Haag zijn tot en met 3 februari 150 be kroonde foto's te zien. Hofland te gast bij TU Delft delft - Columnist/journalist HJA Hofland is vanaf februari gastschrijver bij de Technische Universiteit in Delft. Hij wordt na Gerrit Krol de tweede schrij ver die twee maanden als gast bij de onderwijsinstelling aan het werk gaat. Naast Delft heb ben nog twee andere universi teiten in Nederland wisselende gastschrijvers. Thomas Rosen- boom is verbonden aan de uni versiteit van Groningen. On langs werd bekend dat essayist Arnold Heumakers de nieuwe gastschrijver wordt van de Leid- se universiteit. Eoin Fowler in Leiden leiden - De Ierse auteur Eoin Fowler signeert aanstaande za terdag zijn jeugdbestseller Ar temis Fowl' bij boekhandel de Kier aan de Breestraat in Lei den. Artemis Fowl is de naam van een jongen die wel bekend staat als het gemene neefje van Harry Potter. Het boek wordt dan ook in één adem genoemd met de reeks van J.K. Rowling. De signeersessie heeft plaats van 15.00 tot 16.00 uur'. Literaire prijs geen koningszaak den haag - De Prijs der Neder landse Letteren wordt in het vervolg waarschijnlijk niet meer door de koning van België uit gereikt. Politici in Vlaanderen hebben dat voorgesteld in een commissievergadering van de Nederlandse Taalunie. Volgens een woordvoerder van de unie kunnen de Belgen zelf bepalen wie de prijs in Vlaanderen over handigt en is daar geen toe stemming van Nederlandse kant voor nodig. In Nederland blijft de uitreiking een zaak voor het staatshoofd, zo bena drukt hij. door Rody van der Pols leiden - Dirigent Daniel Reuss heeft onslag ge nomen bij het Bachkoor Holland. Hij stapt op na een conflict met het bestuur van het koor. De dirigent zou naar de zin van de bestuursleden te veel ruimte willen geven aan minder geijkte muziekstukken, waarmee hij de 'financiële con tinuïteit' van het koor in gevaar zou brengen. Diverse koorleden verwijten het bestuur dat ze geheel op eigen houtje gehandeld hebben. „Wij vinden het heel, heel jammer dat Reuss ver trekt", laat een van hen weten. Reuss, die in september '98 het roer overnam van dirigent Charles de Wolff, staat bekend als een zeer begaafd dirigent, die de kwaliteit van het koor in een paar jaar tijd naar grote hoogte tilde. Als opvolger van Reuss heeft het bestuur opnieuw De Wolff in de arm genomen. „Zeer tegen onze zin", laat een van de koorleden we ten. „Als het bestuur zo doorgaat, valt het hele koor binnen de kortste keren uit elkaar", voor spelt een ander. De officiële lezing van het bestuur luidt dat zij zich geconfronteerd zag met een „steeds ver der van de oorspronkelijke doelstelling verwij derend repertoire". Het gevolg daarvan was, zo laten de bestuursleden weten in een bege leidende brief bij het programmaboekje, dat dit „in financieel opzicht het basisrepertoire in gevaar bracht." Ook onder Reuss stonden de grote, bekende Bach-werken, zoals de Matthaus Passion, de Johannes Passion en het Weihnachts Oratori um, op het programma. Deze concerten trok ken iedere keer weer volle zalen. Volgens een van de koorleden is het dan ook een schijnar- gument dat Reuss het koor financieel in gevaar zou brengen. Het daadwerkelijke conflict zou berusten op botsende muzikale opvattingen; Reuss zou te veel ruimte geven aan minder ge ijkte muziekstukken, zeer tegen de zin van de bestuursleden. Volgens het Katwijkse bestuurslid Nico de Raad is het geld er wel, maar ontstond er voor al 'wrijving' tussen het bestuur en Reuss over de bestemming van het geld. „Een gebrek aan zakelijk inzicht, daar schortte het aan bij Reuss", zegt De Raad. „Zich beperken tot het basisrepertoire, daar voelde hij weinig voor. Hij wilde bijvoorbeeld werken van Brahms en Brückner uitvoeren. Hij stelde te hoge eisen. Het is jammer dat we dat te laat hebben inge zien." Wat de koorleden dwars zit, is dat het bestuur nooit om hun mening gevraagd heeft. „De be stuursleden zitten m een ivoren toren en han delen volledig op eigen houtje, aldus een van de koorleden. „Ik kan me de dag niet heugen dat ze zich c/p een van de repetities hebben ten zien." Bestuurslid De Raad erkent dat de koorlec laat op de hoogte zijn gesteld. „Dat heeft vo al te maken met het tijdstip van de discus Die speelde vlak voor de zomervakantie, t( de repetities van het koor stil lagen." Reuss zelf erkent dat er 'iets aan de hand tussen hem en het bestuur, maar wil voor nog geen commentaar leveren. Het volgei concert van het Bachkoor Holland is woensdag 19 december in de Leidse Pieti kerk en staat onder leiding van dirigent Ch les de Wolff. Op het programma staat Weihnachtsoratorium van J.S. Bach. Rick de Leeuw na twintig jaar op afscheidstournee door Peter Bruyn vervolg van voorpagina leiden - De Tröckener Kecks ge ven er na twintig jaar de brui aan. Ruim tien jaar geleden waren ze zo'n beetje de populairste rock band in het Nederlandse clubcir cuit en scoorden ze hun enige echte hit met het gedreven 'Met Hart en Ziel'. Na een wat kwakke lender periode kwamen ze vorig jaar nog eens sterk terug met '>tk' dat achteraf hun afscheids- album zou blijken. De afscheids tournee voert de Kecks, volgende maand, onder meer naar Alphen en Leiden. „Vanaf het moment dat bekend werd dat de Tröckener Kecks er mee zouden stoppen stroom den de uitnodigingen van praat programma's op tv en radio binnen. Als ik op alles was inge gaan, dan was ik nu bekender geweest dan Maarten van Ros- sem", zegt Rick de Leeuw, naast bassist Theo Vogelaars het enige bandlid van het eerste uur dat nog van de partij is. „Er wordt ook al her en der aan mij getrok ken om volgend jaar iets voor tv te gaan doen en zo. Maar na twintig jaar in een band vind ik het juist belangrijk om even géén plannen te maken. Ten eerste omdat ik dat niet oprecht vind tegenover de rest van de groep; ik heb altijd gezegd: Je bent fulltime Keek. En dat blijf ik ook tot het laatste optreden. En ten tweede omdat ik al jarenlang met een overvolle agenda leef. Het lijkt mij goed om die tred molen eens een moment stil te zetten. Soloconcerten? Ik heb twintig jaar lang mijn geluk op het podium gezocht. Nu wil ik even rustig kijken of er mis schien nog elders wat te vinden is. Dus hou ik alle aanbiedingen eventjes af." Nog iets meer dan een maand theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Troilus en Cressida' van William Shakespeare door Keesen &i Co. Vertaling, bewerking en regie: Willibrord Keesen. Met o.a.: Arjan Duine, Anne van der Ven en Kenneth Herdigein. Gezien: 28/11, LAKtheater. Nog te zien aldaar: vanavond. Zeven jaar duurt de Trojaanse oorlog al en hij schiet helemaal niet op. De Grieken vervelen zich op het strand en de Troja nen overwegen zelfs even om Helena terug te geven, om wie het allemaal begonnen is. Hec tor lijkt er wat voor te voelen, maar toch wint de eer, of wat daarvoor doorgaat, het weer van het verstand. Tegen die moedeloze achter grond zijn Troilus, de jongste broer van Hector, en Cressida, de dochter van een overloper, verliefd op elkaar. Er is nog heel wat geduw en gepor voor nodig, maar uiteindelijk durven ze el kaar hun liefde te verklaren. De volgende morgen komt de Tro jaanse aanvoerder Aeneas ver tellen dat Cressida wordt uitge wisseld tegen een krijgsgevange ne. En hoewel Troilus haar nog zo bezweert niet te vallen voor de liefdeskunstenaars die de Grieken zijn, is dat precies wat er wel gebeurt. Bij de Grieken is de oorlog voor al iets voor het voetvolk. De be velhebbers in het Griekse kamp voeren hem vooral met woor den en gekonkel: lange toespra ken, listen om de apathische Achilles uit zijn tent te lokken, bedrog, gestook en gepest Hec tor wordt vermoord door een list en ook alle illusies zijn om Rick de Leeuw: „Het lijkt mij goed om die tredmolen een moment stil te zetten. Dus houd ik alle aanbiedingen eventjes af." Foto: ANP en dan is Rick de Leeuw ex-zan ger van de Tröckener Kecks, de rockgroep waarvan hij al zijn hele volwassen leven de zanger is. Bijna een dozijn platen ge vuld met dat karakteristieke stemgeluid als scheurend kran tenpapier. Het vorig jaar ver schenen '>tk' klinkt ingetogener dan alle voorgangers en zou een soloalbum van De Leeuw kun nen zijn, al wil de zanger zelf van die opmerking niets weten. Ondertussen publiceerde hij ook zijn roman 'De laatste Held'. Het boek waarin hij ver haalt over zijn jeugd, tot het moment dat hij eind jaren ze ventig de rock-'n-roll ontdekte en zelf een punkband begon. „Achteraf kun je zeggen dat het allemaal serieus werd met de Kecks nadat ons derde album 'Betaalde Liefde' was versche nen, in 1985. Toen werden de zalen plots veel voller. Op dat moment voelden we ook dat de band iets serieus was. Iets waar je mee dóór kunt gaan en niet een soort hobby totdat je een echte baan gevonden had. Twee jaar later, toen 'Een op een Mil joen' verscheen, konden wij onszelf ook wat gaan uitbeta len." Maar dan toch de hamvraag: Waarom stoppen? En natuurlijk is De Leeuw er op voorbereid. Hij zucht even. „De weg naar onze laatste plaat, die uiteinde lijk heel goed is ontvangen, heeft ons als groep heel veel kracht gekost. De tournee die er op volgde ook. Daarna kwam de vraag: Hoe nu verder? Toen luk te het ons niet meer om met z'n vijven één richting te vinden. En ja, dan komt het moment dat ie mand zegt - nee, wie dat was wil ik niet kwijt - dat we er mis schien eens een punt achter zouden moeten zetten. Als dat hoge woord er uit is weet je ook dat dat het enige is wat je nog rest." Toch is, terugblikkend, het za gen aan de poten van de Tröckener Kecks al veel eerder begonnen. Vanaf de doorbraak hit 'Met Hart en Ziel' in 1990 veranderde er veel. Achteraf be schouwd was de plaat daarvóór, 'De Jacht', waarschijnlijk hun meest complete en vooral meest consistente album. In 1989 zei De Leeuw nog in een interview: „Het wordt mij steeds meer dui delijk dat wij eigenlijk nog pu bers zijn." En vijf jaar later, in 1994: „Je moet een keer afstand nemen van dat 'eeuwige puber'- imago. Ik wil geen karikatuur worden." De ontwikkeling van bravoure naar melancholie. Het leverde in de jaren negentig gevarieerdere en diepgravender Kecks-platen op. Maar de verkoop liep terug. Zalen verkochten minder snel uit; of helemaal niet meer. En het begon te rommelen in de ja renlang muurvaste bezetting van de band. Drummer en me de-tekstschrijver Leo Kenter en gitarist Rob de Weerd stapten uit de band. „Ja, ik denk ook wel dat die hit destijds een soort omslagpunt is geweest", zegt De Leeuw. „Je bent tien jaar lang met die band bezig met het idee 'als we maar hard genoeg werken dan wordt het ook wat'. Dan wordt het in derdaad wat en dan glipt het opeens door je vingers. Dan krijg je van je platenmaatschap pij te horen dat de doelgroep voor jouw single uit twaalfjari gen bestaat en zie je jezelf play backen in rare televisieprogram ma's en dan denk je: 'Is dit wat we zo graag wilden?' Je hebt er gens keihard voor gevochten en dan schiet je er als een soort ko meet van Halley voorbij." De Leeuw wil het niet zeggen, maar je hoort tussen zijn woor den door wat een rol heeft ge speeld bij het uiteengaan van de groep. De zanger citeert uit 'Al les went', zijn afscheidslied voor Leo Kenter uit 1996: „Waar we samen voor vochten werd lang zaam maar zeker de inzet van de strijd." Concerten: 6/12, Kasteel, Al phen a/d Rijn; 13/12, Patro naat, Haarlem; 24/12 Paradiso, Amsterdam; het allerlaatste concert op 30/12 in het LVC, Leiden. zeep geholpen. Het is verbazend hoe subtiel en lichtvoetig regisseur Willibrord Keesen de weerbarstige materie behandelt, zonder iets af te doen aan de zwarte zwaarte van het stuk. Een decor is er niet, al leen een achterdoek dat de uit gekiende belichting opvangt en een rechthoek van turfmolm met stoelen aan weerszijden. Meer dan dat en een zorgvuldi ge behandeling van een bijzon dere tekst is niet nodig. De combinatie van stijlen biedt volop variatie. De Grieken zijn zakenmensen die een abstracte oorlog voeren (Agamemnon, Ulysses, Nestor), studentikoze badgasten in bermuda's (Achil les, Patroclus), of nandrolon- voetballers (Ajax). Troilus en Cressida (Arjan Duine en Anne van der Ven) hebben de uitstra ling van een kaasboertje en een petitfourtje. Monique Kuijpers trekt alle registers open als de listige Ulysses en steekt alle lek ker belangrijke mannen in de zak van haar mantelpak. De oorlogskleding bestaat uit za- kenkostuums, middeleeuwse harnassen, geplooide kragen en tachtigjarige-oorlogsgewaden en is dus letterlijk van alle tijden. De taal is al even rijkgescha keerd: plechtig of plat, rijmend of niet, ambtenarig of gewoon, overspannen of alledaags. En de humor kijkt bijna permanent om de hoek. Die compositie van stijlen maakt nooit een geforceerde in druk. Hij werkt komisch of wrang, het botst of sluit verras send aan en boeit van het begin tot het einde: een bijzondere collectieve prestatie. Tweeënhalf uur Shakespeare in het LAK zonder dips en zonder pauze, petje af voor Keesen Co. muziek recensie Richard Stekelenburg Concert: Tori Amos. Gezien: 28/11, Heineken Music Hall, Amsterdam. Een monumentaal concert, an ders kun je het optreden van Tori Amos gisteravond niet om schrijven. In haar eentje, geze ten achter de piano, speelde de 38-jarige Amerikaanse het klaar om compleet orkest en koor te gelijk te zijn. Naïef dromend, hardop denkend en in haar in tiemste ogenblikken 'imposant fluisterend'. Op haar meest recente plaat 'Strange little girls' is Tori Amos vertolkster van werk van ande ren. De twaalf songs gaan allen over vrouwen, maar zijn ge schreven door mannen. Simpele liefdesliedjes zijn het niet. Emi nem's 'Bonnie Clyde' gaat over een man en zijn kleine dochtertje die samen op weg zijn mamma's dode lichaam te dumpen. 'I don't like Mondays' (Boomtown Rats) is het relaas van een tienermeisje dat op het schoolplein het vuur heeft ge opend op haar klasgenootjes. Hoewel de plaat dus louter co vers bevat ligt hij erg in het ver lengde van waar Tori Amos in haar eigen werk voortdurend mee bezig is geweest: het span ningsveld tussen mannen en vrouwen in al zijn gelederen. Toch speelt ze maar weinig van haar nieuwste cd. Liever houdt ze het live kennelijk bij haar ei gen, oudere werk. Een bezwaar is dat allerminst. Op haar vijf voorgaande platen staat een schat aan mooi songmateriaal. En met een Tori Amos in haar Tori Amos, in haar eentje achter de piano, speelt en zingt vol overgave. Foto: WFA/Michel Utrecht allerbeste doen levert dat een meer dan prachtige concert avond op. De karakters in haar songs balanceren veelal op het randje van waanzin, spelend met God en de duivel. Amos speelt en zingt ze vol overgave, vanuit het puntje van haar te nen. Terwijl de emoties in haar songs vervaarlijk heen en weer stuiteren houdt ze haar piano spel voortdurend zorgvuldig on der controle. Ze is immers een pianiste met een klassieke oplei ding en weegt als zodanig ieder nootje zorgvuldig. De Heineken Music Hall leent zich met zijn unieke akoestiek uitstekend voor een concert als dit. Zo kun je een speld horen vallen als Tori Amos het a capel- la-nummer 'Me and a gun' zingt, een aangrijpend lied over een vrouw die net een verkrach ting heeft ondergaan. Zelfs ach terin de zaal kun je Tori's adem haling en slikken tussen de bijna fluisterend gezongen regels door horen. Het zijn pijnlijke regels als 'Do you know Carolina, whe re the biscuits are soft and sweet These things go through your head when there's a man on your back, and you're pushed flat on your stomach'. Regels die door merg en heen gaan en die je, zó gezongen, op het puntje van je stoel doen kruipen. Het was lang geleden dat Tori Amos in Nederland was en dat vindt ze zelf ook, zegt ze. Om daaraan toe te voegen, dat het heel erg fijn is om weer eens te rug te zijn in dit „verdomde koude, kleine landje". Op haar geheel eigen wijze heeft ze haar publiek daar gisteravond kip penvel voor teruggegeven. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: 'La Musica della Mafia'. Gehoord: 28/11, Stadsgehoorzaal, Leli Italiaanse muziekkenners wij; de laatste jaren op de scho heid en het culturele belang1 de authentieke Maffia-mm inclusief de teksten die de zang van criminelen bezing De groep 'La Musica della I fia' maakt wellicht om die rei een tournee door Nederla Gisteren deden ze Leiden a En inderdaad, als je de inh< van de teksten niet verstaat (1 meestal het geval is) dan wi je je al gauw in een authem bruin café in een ver, wa land; bij druipend kaarslicht veel goedkope wijn. Met lek! sfeerbepalende muziek, en z gers die bij toerbeurt zing canto's die het midden houi tussen een André Hazes sm lap, een Portugese fado en 1 Italiaanse 'mama mia'. Op het eerste gehoor lijken liederen te gaan over zw plicht, zonde, Christus, blo vrouwen met melkwitte hi over eer en zelfs over vrede. I achttal 'ouwere' jongens op podium ziet er ondanks de den sjaaltjes, suède vesl zwarte blouses, goeiig, ze niet verontrustend uit. Ze d sen op z'n tijd, klappen, oml zen en kussen elkaar hartsto telijk. Kortom 'la Musica d Mafia'. lijkt een onschu| avondje vertier. Totdat het to doordringt dat het in deze lie ren hoofdzakelijk om de wc den 'bloed, eer en zwijgplii draait. Ze gaan over leven misdaad en over het eindel zitten in de nor. De zangers worden begel door twee gitaren, een mand ne, eenvoudig slagwerk (gi trom en tamboerijn) en een 1 vaardige toetsenist die accoi on, buikorgeltje en een vreel soortige doedelzak bespeelt. I van de zangers dreint liefdi op een mondharmonica, 'mannen van eer' verheerlij hun malifide werk als godvru tige pastoors hun Moeder G< Het is dan ook niet verwont lijk dat ook het gewone Sii aanse (en Calabrische) volk dens de lange werkdagen in olijfbossen en op de talr dorpsfeesten zich 'bezond aan deze liederen. 'Mimmo Siclari ed i cantoii malavita' is een ensemble zeker in staat is de zuideli wat troebele sfeer van macho mannengemeenscl op te roepen. Maar hun pre tie steekt weinig uit boven vele groepen die je op zwi zomeravonden in talloze a in Italië, Sicilië, Griekenland: optreden. Wellicht is dat we linke van de maffiosi dat z misdadige praktijken overgii met een behoorlijke he Joods Historiscl Museum weer zonder directeu amsterdam/gpd - Het JC Historisch Museum (JHM) n drie jaar na het vertrek van dith Belinfante naar de Twc Kamer opnieuw op zoek 1 een directeur. Haar opvolg Rivka Weiss-Blok (62) vert omdat de financiering van geplande verbouwing van museum vertraging heeft o| lopen. Bij haar aantreden afgesproken dat ze tot haar sionering leiding zou geven de uitvoering van de bouwp nen. Ze vertrekt op korte ten omdat ze de afronding meer kan begeleiden, aldus woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18