LEIDE Buijing wil schuiven met scholen Wie heeft de macht in de regio? REGIO R1 ewoners Elisabeth zijn nog lang niet tevreden Allochtone jongeren vinden uitgaan in Leiden een ramp Weinig kritiek op parkeerplan NAT Nieuwbouwplan op plek Agnes Fietsenstalling in de maak Alternatief van ondernemers voor Aalmarkt De enige echte! donderdag 29 NOVEMBER 2001 Jansen volgt an Os op bij e Keukenhof Visser 't Hooft ist rectificatie 'jHuiswerkradio' tomaten "igebouwd n - Leiden is begin deze begonnen met de om- [jj v van parkeerautomaten He gulden naar de euro. verwachting zijn over drie n alle automaten geschikt betaling met de euro en ler of chipknip. Houders ien magneetkaart kunnen kaart niet meer in de om- uwde meters gebruiken, vergangsmaatregel is voor n het gebouw van Stads- cht aan de Zonneveld- t een automaat geplaatst zij met hun magneetkaart jarkeerticket kunnen krij- Magneetkaarten met daar- Dg een saldo kunnen ook len ingeleverd. Het bedrag It dan uitbetaald. Met de >op van de magneetkaart jt op termijn gestopt. 5=^ door Wim Koevoet leiden - Met nieuwbouw op de plek van het voormalige Agnes College aan de Eijmerspoelstraat denkt de Leidse onderwijswet houder Buijing drie scholen uit de brand te kunnen helpen. Boven dien wil hij met de operatie in het Houtkwartier ruimte creëren voor kinderopvang. Het ongeveer dertig jaar oude schoolgebouw van 'Agnes', is nu nog eigendom van het katholie ke Bonaventura College en staat leeg, op vier lokalen na die Woutertje Pieterse in gebruik heeft. Buijing (PvdA) wü deze hele openbare basisschool aan de Eijmerspoelstraat vestigen. Het nog maar tien jaar oude en veel te krappe onderkomen van Woutertje Pieterse aan de Hout laan kan dan voor kinderopvang worden gebruikt. Behalve Woutertje Pieterse wil de wethouder ook het Driestal' College naar de nieuwbouw la ten verkassen. Deze reformato rische school is nu nog onderge bracht in een noodgebouw schuin tegenover Woutertje Pie terse, op het terrein van het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) in het Houtkwartier. De derde school die hij deze kant uit wil dirigeren is De Wissel. Deze rooms-katholieke basis school voor speciaal onderwijs zit in een gebouw tegenover het actiecentrum van Eurodusnie aan de Boerhaavelaan en in een pand aan het Bizetpad. De Wis sel wil graag naar één gebouw. Niet alle betrokken scholen zijn even blij met de operatie die de wethouder voor ogen heeft. Woutertje Pieterse wil veel liever zijn hoofdgebouw uitbreiden met zes lokalen. De gemeente beschikt reeds over de daarvoor benodigde 1,2 miljoen gulden. Maar Buijing twijfelt of een uit breiding in de Leidse Hout juri disch haalbaar is, zegt hij. De gemeenteraad zou bij de des tijds omstreden bouw van het hoofdgebouw hebben toege zegd dat de Leidse Hout verder wordt gespaard. Een landsadvo caat zoekt uit hoe die toezeggin gen zich verhouden tot de om standigheden van tien jaar later. leiden - Het geraas van zware boormachines weerkaatst tegen de ge vels van de Stationsweg. Druk wordt er nu gewerkt aan de bouw van een nieuwe onbewaakte fietsenstalling aan de voorkant van het cen traal station. Het gaat om een halfverdiept gebouwtje met ruimte voor 1870 fietsen. Over enige tijd verschijnt er aan de kant van het LUMC een soortgelijke, maar kleinere stalling. De twee fietsenstallin gen bleken nodig te zijn na een onderzoek van de gemeente Leiden, NS en Raiiinfrabeheer. Hieruit bleek dat er rondom het station behoef te is aan ruim 10.000 stallingsplaatsen voor fietsen. De huidige capa citeit is onevenwichtig verdeeld: bewaakte plekken zijn er teveel, on bewaakte te weinig. Met de bouw van de twee stallingen moet die onevenwichtigheid worden rechtgetrokken. Foto: Hielco Kuipers leiden - De Samenwerkende Ondernemers in Leiden (SOL) werken aan een eigen plan voor het Aalmarkt-gebied, een flink uitgeklede variant van de plan nen van de gemeente en pro jectontwikkelaar MAB. De on dernemers willen de nieuwe steeg, de brug en het plein bij de Waag schrappen. De Aalmarkt- school blijft in tact. P. Labruyère van SOL heeft ruim een jaar geleden al zijn eerste ideeën op papier gezet. Op de plek van het oude kantoor van het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft hij 'oude gevel tjes' getekend. In het 'gat van Van Nelle' komen appartemen ten. De Aalmarktschool blijft be waard, en moet een soort Mag na Plaza worden, zoals het oude postkantoor in Amsterdam. De plannen van Labruyère hebben wel wat weg van de ideeën die architect M. Barkema vorig jaar ontvouwde. Alles wordt opgeknapt en dan heb je een authentieke stad", zegt Labruyère. „Ons plan is rendabel." Het gaat om een in vestering van zo'n veertig mil joen gulden. Me't het Aalmarkt project van de gemeente en MAB is meer dan 200 miljoen gulden gemoeid. „Ik denk dat de gemeente daarmee op haar bek gaat. De stad gaat daar aan kapot." De afgelopen maanden heeft Labruyère gemerkt dat de inte resse in zijn ideeën is toegeno men - ook in de Leidse politiek. Om die reden is hij zijn plannen nu verder aan het uitwerken. Robbert Minkhorst - Vieze wc's, kapotte dou- een beschimmelde koel- dito kamer en een veel te huur: De internationale nten en docenten in het leth-ziekenhuis aan de gracht zijn nog lang niet te ar over hun huisbaas. In venijnige brief aan de SLS m woordvoerder het onge- en. De Stichting Leidse Stu- inhuisvesting reageert ver- aardigd op de kritiek, oep buitenlandse jongeren etenschappers had eerder lanvaring met de SLS over jchte woonsituatie. Vertra- r 3ij d verbouwing was een de belangrijkste oorzaken, roblemen leken echter na goed gesprek te kunnen en opgelost. Volgens H. Couvreur, vertegenwoordiger van de buitenlandse huurders in het oude ziekenhuis, is dat niet het geval. Volgens de SLS zijn de meeste euvels wél verholpen. Er is eerder al een speciale e- mailbox geopend waarin bewo ners hun verhalen kwijt kunnen. Dat heeft een lijst met 250 klachten opgeleverd. Zo schrijft een studente over kleverige toi letten die stinken, ook als de schoonmakers al zijn geweest. Ze mist een prullenbakje in de wc en klaagt over een gebrek aan wasbakken (op haar verdie ping één voor twaalf huurders) en douches die herhaaldelijk overstromen. Het klinkt dan misschien als het leven in een studentenflat, maar er is in elk geval een belangrijk verschil: de huur in het oude Elisabeth is veel hoger. De buitenlanders betalen grofweg tussen de 600 en 900 gulden per maand. „Ik weet dat delen een nobele daad is", schrijft Couvreur aan de SLS, „maar wat vindt u ervan dat wij 350 gulden servicekosten betalen als die service bestaat uit zeven kookplaatjes die wij met dertien kamers moeten de len, als wij met diezelfde dertien kamers een toilet en twee dou ches moeten delen, waarvan bij de ene de afvoer verstopt is? Noemt u het service als wij twee ijskastjes moeten delen die met moeite volstaan voor acht men sen? Noemt u het service als een van die twee ijskastjes geleverd werd met schimmel erin?" Over schimmel gesproken: een bewoner heeft dat op de muren van zijn kamer zitten. Couvreur schrijft van 'een monsterachtige hoeveelheid'. „Nog een geluk dat u niet in de VS woont. Als ze u daar zouden vervolgen, dan zou er van de SLS niet veel over blijven." Couvreur zegt dat 'tot op heden voor het overgrote deel niets ge daan is' aan de 250 klachten. Ook heeft de SLS volgens hem volgehouden dat de verbouwing op 1 november af zou zijn. „U wilt toch niet gaan beweren dat wij hier met spoken zitten? Wij willen het nog net niet hufterig of onbeschoft noemen dat wij deze maand nog een brief krij gen waarin wordt aangekondigd dat de werken beëindigd wer den op 1 november." SLS-woordvoerder F. Koster is 'heel verbaasd' over de brief van Couvreur. „Deze toon past hele maal niet", vindt hij. „Ik kijk er ook van op. En wat de inhoud betreft: daar vinden allerlei ge sprekken over plaats. De brief is niet in de stijl van hoe we nor maal gesproken met deze me neer praten. Dat gaat prettig, verloopt altijd in goed overleg. Vorige week donderdag hadden we nog een borrel met een aan tal bewoners. Dit is daarom ook iets wat ons erg bevreemdt. We vragen ons af wie deze brief ei genlijk heeft geschreven." Volgens Koster is het merendeel van de klachten - die vooral sa menhingen met de langer du rende verbouwing - verholpen. De SLS kijkt nog naar drie za ken: een oplossing voor de vochtproblemen in het gebouw, het verzoek van de bewoners om een centrale telefoon in de hal, en naar de hoogte van de huur. De internationale studen ten en docenten hebben om een huurverlaging gevraagd. nc door Wim Koevoet leiden - Het Leidse uitgaansle ven is huilen met de pet op en je wordt er nog gediscrimineerd ook. Die klacht heeft een groep raadsleden te horen gekregen die een zogeheten maatschap pelijke verkenning uitvoert naar de vrijetijdsbesteding van al lochtone jongeren. D66-raadslid Sorgdrager maakte gisteravond in de raadscommissie welzijn de eerste bevindingen bekend. Vanavond worden deze achter gesloten deuren besproken met vertegenwoordigers van de ho reca, het Leids Vrijetijdscen trum, de Schouwburg, de Leidse Welzijnsorganisatie, de politie, het Meldpunt Discriminatie en cultureel Centrum de X. De raadsleden hebben de afge lopen weken 106 voornamelijk Marokkaanse, Surinaamse en Turkse jongens en meisjes tus sen de 12 en 18 jaar gesproken in buurthuizen, scholen en een moskee. Ook zijn er gesprekken geweest met ouders. Er is maar weinig uitgaansgele genheid, klagen de jongeren. En als er wat is, dan zijn ze niet welkom. Vooral de Marokkaan se jongens voelen zich gediscri mineerd. Zij worden het meest geweerd en belanden daardoor in een vicieuze cirkel. Omdat ze nergens terecht kunnen, gaan ze rondhangen en halen ze uit ver veling kattenkwaad uit. Waarna ze nog minder welkom zijn. Buurthuizen zijn belangrijk voor allochtone jongeren. Maar ook hier zijn de mogelijkheden be perkt. Ze zouden er vaker willen komen en meer willen doen, maar de activiteiten van andere bezoekers zitten hen daarbij in de weg. Het vroegere Stathuys aan de Breestraat,. dat vanwege asbest dicht moest, wordt hevig gemist. Vooral Marokkanen denken met weemoed terug aan het jongerencentrum. De allochtone jongeren vinden volgens Sorgdrager veel voorzie ningen te duur. Voor lidmaat schappen of internetten bij de bibliotheek zijn de financiële drempels hoog. „Het liefst krij gen ze alles op een presenteer blaadje en gratis aangeboden. Jongens en meisjes hebben dui delijk verschillende behoeften, volgens Sorgdrager. Jongens zoeken hun vertier buiten, meis jes binnenshuis. De behoefte van meisjes om apart iets van de jongens te ondernemen is groter dan andersom. De besprekingen met de jonge ren en de 'aanbieders van voor zieningen' moeten leiden tot nieuw beleid op het gebied van vrijetijdsbesteding van allochto ne jongeren. De gevolgde aan pak waarbij raadsleden geen no ta's van ambtenaren of wethou ders afwachten maar zelf op on derzoek uitgaan, is een staaltje van 'duaal besturen', aldus Sorgdrager. „Het is heel nuttig zelf met de jongeren te praten." 2 is er weer, de Business Top an machtigste mensen uit lijnstreek. De decisionmaker hotshots. Het overzicht dt elk jaar in november ge- liceerd in Rijnstreek Busi- het zakenmagazine voor egio Rijnstreek, zeg maar gebied van ien/Bodegraven via Leiden mgeving tot en met de a- en Bollenstreek, maar meteen met de deur ilis te vallen: Jan Postma, ;emeester van Leiden, is uit jp 40 gevallen. Niet zo'n st overigens, want vorig jaar gelde hij al deemoedig on- lan. Maar nu is zijn naam eel verdwenen. Jammer 354! ie geen drive heeft om het lijfsleven te stimuleren', zo de motivatie van Rijn- ek Business. „We krijgen di- e signalen uit het bedrijfsle- dat Postma niet de juiste op de juiste plek is", aldus Eric Citroen, hoofdredacteur van het magazine en medesa mensteller van de Top 40. Zo Jan, daar kun jé het voorlopig mee doen. Wie nog veel harder is gevallen, is Elco Brinkman. De ex-politi- cus is nu onder meer voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, Beschermheer van K&G, voorzitter van de commissie fondsenwerving res tauratie Pieterskerk en nog véél meer. Ook hij is van de lijst ver dwenen. En dat terwijl hij vorig jaar nog de eerste plaats innam. „Dat komt omdat hij is gestopt als voorzitter van Partners in Rijnland", aldus Citroen. Part ners in Rijnland zet zich onder meer in om het gebied op de landelijke kaart te krijgen. De grandioze valpartij van Brink man heeft dus niets te maken met het feit dat hij de laatste tijd zijn kaken verdacht stijf op elkaar houdt als het om ver ft t Ron Hillebrand, hoog in de Top 40 van machtigste mensen uit de Rijnstreek. Archieffoto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 meende fraude door aanne mers gaat. Een andere Leide- naar wiens naam op de lijst in rook is opgegaan, is Kees Klerks, voorzitter van Leiden Promotie/WV. Volgens het blad renteniert hij nu in Spanje. Overigens meldt Citroen dat de lijst met een knipoog moet wór den bekeken. Het klassement wordt aange voerd door Cees Broeksma, se cretaris ran de Kamer van Koophandel. Opvallende twee de is Ron Hillebrand, wethou der ruimtelijke ordening in Lei den en vorig jaar nog 16de. Ron wordt neergezet als de man die heel Rijnsburg en Valkenburg laat sidderen met zijn boude annexatiegedachte. „Hij laatz'n stem gelden", aldus Citroen. „Hillebrand krijgt het toch voor elkaar dat vliegveld Valkenburg wordt bebouwd.Collega Me- lanie Schultz van Haegen van Economische Zaken stijgt van rang 17 naar 11. „Maar ze moet nu wel een keer gaan oogsten", waarschuwt Citroen. Tussen die twee prijkt Rob Mantel op de zevende plaats. „De mach tigste man van Leiden." Tjeerd Scheffer, directeur van de regio VW Holland Rijnland, is nieuw in de Top 40. „Als al tijd actief', aldus de motivatie. „Nu nog die marathon behou den." Andere nieuwkomers uit het Leidse: Boy van Dijk, direc teur van Jobo projectontwikke ling. „Er wordt naar hem ge luisterd en hij heeft veel aan zien." Organisator Aad van der Luit. „Een man met een gigan tisch netwerk." Tot slot, Chris Verplancke en Peter Labruyère delen gebroederlijk de veertig ste en laatste plaats. „Daar kun je niet om heen." Wie de Top 40 riet niet hebben gehaald maar wel waren geno mineerd: Richard van Leeuwen, aankomend horecamagnaat, Gerard de Haas, voorzitter van Business Club Leiden, Sander Pardon, directeur van Krikke Pardon Communicatie en Ro nald Gerritsen, hoofd economi sche zaken van de gemeente Leiden. Eric-Jan Berendsen door Timoteus Waarsenburg leiden - Leiden is kennelijk te vreden over het parkeerbeleids- plan zoals de gemeente dat voor ogen heeft. Tijdens de inspraak avond voor bewoners van de binnenstad kwam slechts een handjevol mensen opdagen. De kritiek die verkeerswethouder M. Schultz (WD) te verdureri kreeg, was beperkt. In het atrium van het Stads- bouwhuis stonden gisteravond bijna honderd stoelen klaar en evenveel koffiekopjes. Maar om acht uur zaten er slechts vijftien belangstellenden. Schultz begon haar toelichting op het parkeer- beleidsplan dari ook met de op merking dat ze wel wat meer be langstelling had verwacht. Een klacht uit de lege zaal dat er te weinig ruchtbaarheid is gegeven aan de inspraakavond, vond weinig gehoor bij de gemeente. „Vorige week was er een in spraakavond voor Vreewijk. Daar kwamen ruim honderd mensen op af. Kennelijk is de betrokkenheid groter als het om de parkeerplaats voor de deur gaat", zegt Schultz. J. Huijts, beleidsmedewerker van de afdeling verkeer en ver voer van de gemeente Leiden, geeft uitleg. Het parkeerbeleids- plan moet een oplossing bieden voor de parkeerproblematiek in de stad op de korte, middellan ge en lange termijn. „Leiden heeft geen parkeerprobleem", houdt hij de aanwezigen voor. „Wel een spreidings- en imago probleem." Met name op dit punt krijgen Schultz en Huijts de nodige vra gen uit de zaal. De mening dat er in Leiden meer dan genoeg parkeerplekken zijn, wordt niet door alle aanwezigen gedeeld. Sterker, ze geloven er geen barst van. Geduldig leggen Schultz en Huijts echter uit dat uit tellingen is gebleken dat slechts 88 pro cent van de parkeercapaciteit in de binnenstad benut wordt De verdeling van het aantal plekken over de stad is echter minder goed geregeld. Zo staan sommi ge straten structureel bomvol en zijn in andere delen van de stad permanent parkeerplaatsen vrij. Het parkeerbeleidsplan voorziet, kort gezegd, in de aanleg van ge concentreerde parkeerlocaties voor bezoekers van de stad bui ten het centrum, uitbreiding van het aantal plaatsen voor bewo ners en een eenduidiger beleid. Het aantal rode kopmeters zal de komende jaren omlaag gaan, net als het aantal betaalautoma ten. Die plekken worden voor vergunninghouders. Voor be zoekers zullen parkeergarages aan de Aalmarkt, Boommarkt en Kaasmarkt verrijzen. Aan de rand van de stad moeten boven dien, in navolging van het suc cesvolle Haagweg-parkeerter- rein, extra Park Ride-locaties komen. Gedacht wordt daarbij aan de Groenoordhallen, station Lammenschans, het Transferi um bij de A44 en bij de toekom stige Rijn Gouwe Lijn nabij de A4. Het parkeerbeleidsplan ligt tot 14 december ter inzage bij de gemeente. Tot die tijd kunnen bewoners ook inspraak leveren. (advertentie) VAN DER GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL 5 89 88 87 www.vdnat.nlinfo@vdnat.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13