Alliantie slaat opstand bij Mazar neer Overal houden Leidse 'alumni' de mores hoog Jongen (12) overlijdt na botsing met trein Dance Valley moet met helft minder bezoekers verder Leidsch Dagblad Talibangevangenen ontwapend Platanen wijken voor stadshart Alphen Goeie Mie moordde ook uit machtswellust' Wind en zee krijgen vrij spel in deel Meijendel Kamer legt zich neer bij schikking Schipholfraude Leidsch Dagblad 15 Gulden voor aatste keer ip postzegels J Maagdelijke ;loon inzet thische strijd ingst voor islam chokt Arabische itellectuelen Intwikkelaars even Rijnwoude :hadevergoeding ektronisch 'jarkeren mi Vreewijk lëgstgeest wil aorthal bij oskuyl bouwen ./a nda Holand iets stelt zulke hoge sen aan je fatsoen als .^et doorverkopen van se fax dupeert lie Roemenen ingen - De Roemeense 8 heeft vorige week twee cke twagens tegengehouden 'ta iiim 20 ton hulpgoederen 'v& e stichting Groningen- md-Drenthe voor Roeme- 1 et spul, met een waarde in kwart miljoen gulden, ou' eslag genomen. De politie in actie na een fax, die politie Drenthe zou zijn, hulppakketten melkpoe- et dioxine bevatten. Het- 'loos alarm' aise gaat aan ild voorbij wa tad - Een ruim 12 pro- lie. 0gere omzet en ruim 17 rit meer nettowinst. Kwar- :l®|fers die Ahold vanoch- lubliceerde bewijzen dat jermarktconcern geen ondervindt van de eco- ■eei che malaise en de aansla- de VS. Sterker nog: door b® nsterwoede werd er in V® ka veel meer verkocht in ikels. a Economie en Beurs n di en bij aanslag oorden Israël Drie gewapende man- ibben vanmorgen het [eopend op de reizigers in ntrale busstation van de -Israëlische stad Afula. n litie heeft twee van de Uers doodgeschoten, de is op de vlucht. Of er on publiek ook doden zijn jn, was tegen de middag et bekend. Volgens de berichten op de Israëli- ?es' idio zijn er zeker negen den. isterie eist qelderingVN g - Het ministerie van landse zaken wil van de ;de Naties op korte ter- ihelderirig over de be- iging dat Martinair zich :n 1 ig maakt aan het illegale r van het schaarse metaal rocl vanuit Congo. Martinair nlit de beschuldigingen, export van dure grond- i als coltan wordt de bur- log in Congo gefinan- /lartinair zegt met Arieven te kunnen aanto- It de aantijgingen onte- ijn en is verbijsterd over delwijze van de VN. nr. 42784 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,75 1,25 Leidsch dinsdag 27 NOVEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Universiteit viert op allerlei plaatsen in de wereld Cleveringadag talooan/rtr-dpa-anp - De op stand van buitenlandse Taliban gevangenen in het fort Kalajan- gui bij de Noord-Afghaanse stad Mazar-i-Sharif is afgelopen. Een woordvoerder van de Noordelijke Alliantie heeft vanmorgen ge zegd dat de troepen van de alli antie het verzet van de gevange nen, volgens hem strijders van de al-Oaeda-beweging van Osama bin Laden, hebben neergeslagen. De dertig nog overgebleven op standige gevangenen zijn vol gens de woordvoerder van de alliantie ontwapend onder het toeziend oog van hun comman danten mullah Faizal en mullah Noori. De twee zouden de op standelingen hebben overge haald zich over te geven. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN waren Ame rikaanse en Britse soldaten be trokken bij de bestorming van het fort. Dit meldde de Ameri kaanse nieuwszender CNN. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen voerden vanmorgen op nieuw zware aanvallen uit op de vesting. Honderden Talibanstrijders, vooral Pakistanen, Arabieren en Tsjetsjenen, waren zondag in opstand gekomen in het fort Ka- lajangui, tien kilometer ten wes ten van Mazar. De strijders wer den daar vastgehouden na de inname van Kunduz door de Noordelijke Alliantie. Zij wisten wapens te bemachtigen, waarna een vuurgevecht ontstond. Sinds het begin van de opstand zijn naar schatting ongeveer vierhonderd van hen om het le ven gekomen. Anderen zouden erin zijn geslaagd het fort te ont vluchten. Intussen gaan ook de gevechten in het zuiden van Afghanistan door. Gisteren veroverden Ame rikaanse mariniers een vroeger door Osama bin Laden gebruikt vliegveld, niet ver van het Tali- banbolwerk Kandahar, in het zuiden van Afghanistan. Van daaruit zal de jacht op Bin La den en de hoogste Talibanlei- ders worden gecoördineerd. De benodigde versterkingen, waaronder zware wapens, wor den momenteel overgebracht. De troepen zullen worden inge zet voor een scala aan operaties, waaronder wegblokkades, aldus een woordvoerder. Er doen uit eenlopende geruchten de ronde over die operaties in Zuid-Af- ghanistan. Een voormalige Tali ban ambassadeur meldde dat Amerikaanse troepen met zware tanks de weg tussen Kandahar en de Pakistaanse grens hadden geblokkeerd. Dat kon niet wor den bevestigd. Het Pentagon zei wel dat Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen en helikopters een militaire kolon- ne hadden bestookt, die in de richting van het vliegveld reed dat door Amerikaanse mariniers is bezet. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Afghanistan door Wilfred Simons delden/leiden - Aan de tap van het oude, krakende hotel nemen twee Leidse corpsballen er nog eentje op de ver eniging-. Hè, gezellig om elkaar na zoveel jaren weer eens te zien. Allebei zijn ze in Leiden 'aangekomen' in 1955, toen de Blauwe Tram nog door de Breestraat rinkelde en je vanaf de Sociëteit uitzicht had op twee bakkersdochters die pal voor het raam pesterig hun lange haren kamden. Weetje nog? Wat een meiden waren dat! De Universiteit Leiden vierde gisteren 'Cleveringadag'. De universitaire gemeenschap herdenkt jaarlijks op 26 november de rede van de toenmalige hoogleraar Cleve- ringa, die zich in 1940 verzette tegen het ontslag van de Joodse hoogleraar Meijers. 'Het bolwerk van de vrij heid', zoals de universiteit zichzelf graag noemt, kon zo iets niet over zijn kant laten gaan. Er kwam een studen tenstaking, Cleveringa werd opgepakt. Het gevolg van deze verzetsdaad was dat de Duitse bezetter de univer siteit sloot. Afstuderen kon niet meer, colleges en tenta mens werden clandestien bij de hoogleraren in huis af genomen. De universiteit herdacht de rede van Cleveringa elk jaar wel. Sinds een jaar of vijf is er echter een nieuwe traditie in de maak, die eruit bestaat dat Leidse hoogleraren over de hele wereld trekken om daar colleges te geven aan Leidse afgestudeerden ('alumni' in het jargon). Die komen daarvoor bijeen in standplaatsen als New York, Cairo, Geneve, Rome en Wenen. Maar ook in Arnhem, Breda, Leeuwarden, Rotterdam, Zutphen en Zwolle. Ook het Twentse Delden wordt niet vergeten. Liefst zes tig alumni verzamelden zich gisteren in hotel 'De Zwaan', een eerbiedwaardig toonbeeld van afgetrapte chic. De meesten zijn na hun studie in Twente beland als specialisten in de plaatselijke ziekenhuizen of als ju risten bij rechtbanken, advocaten- en notariskantoren. Ze halen herinneringen op aan de grote brand van 1959, toen kortsluiting Sociëteit Minerva verwoestte, aan col leges die zij samen met prinses Beatrix liepen. Eén hoogbejaard lid was er zelfs nog bij geweest toen Cleve ringa zijn beroemde rede in het Academiegebouw hield. Ook in 'de periferie', zoals zij dat zelf noemen, houden de alumni de mores hoog. Studeren in Leiden, dat betekende gezelligheid. „Als je aankwam, gingen de deuren dicht. Je leefde helemaal binnen die studentengemeenschap. Wat er in de bui tenwereld gebeurde, politiek, sociaal, daar hield je je to taal niet mee bezig", weet één grijze heer zich te herin neren. „Bij de singels hield de wereld op." Regio i: 'En wee je gebeente als je niet teruggroette' hillegom - Een 12-jarige jongen uit De Zilk is gisteravond overle den nadat hij door een trein was aangereden. De jongen stak rond 18.45 uur over bij de spoorwegovergang Beeklaan tussen Hillegom en Lisse. Daar werd hij geraakt door een uit Haarlem afkomstige trein. Zwaargewond werd hij overge bracht naar het Leids Universi tair Medisch Centrum, waar hij later op de avond overleed. Volgens getuigen wilde de jon gen met een vriendje overste ken. Hij ging met zijn fiets net onder de neergaande spoorbo men door en wachtte aan de an dere zijde op zijn vriend. Waar schijnlijk heeft hij te dicht bij de rails gestaan, waardoor hij werd gegrepen door de passerende trein. Het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden heeft als ge volg van het ongeluk enkele uren stilgelegen. alphen aan den run - Alles moet wijken voor het nieuwe stadshart van Alphen aan den Rijn. Ook twee oude platanen in de Julianastraat. Gisteravond werden zij op een dieplader geplaatst om naar hun nieuwe bestemming te worden gebracht. Eén van de bomen is verplaatst naar de dr. J.M. den Uylsingel, achter een flat aan de Cederstraat. De ander werd klaargemaakt voor transport naar de Laan der Continenten, nabij het Joods monument. Foto: Henk Bouwman door Paul de Tombe leiden - Vraag een Leidenaar wie Maria Catharina van der Linden-Swanenburg was en hij zal je aan kijken of hij het stadhuis opnieuw ziet branden. Zeg 'Goeie Mie' en iedereen weet dat het gaat over de gifmengster die aan het einde van de negen tiende eeuw 27 familieleden, kennissen en buren vermoordde om het geld van de begrafenisverze kering te innen. Vreemd genoeg was over de handel en wandel van de moorddadige Leidse huisvrouw, die le venslange tuchthuisstraf kreeg, tot nu toe slechts één boekje verschenen (W.K. van Leyden, 1936). Maar daar komt nu verandering in. Na een lezing over haar onderwerp, presenteert conservator In- grid Moerman vanavond in Stedelijk Museum De Lakenhal het werkje 'Gif als goede gave. Maria Ca tharina van der Linden-Swanenburg, de Leidse gifmengster (1839-1915)'. Ingrid Moerman heeft de resultaten van een kwart eeuw onderzoek naar de daden van Goeie Mie neergelegd in dit negende deel van de serie Leidse verhalen. Ze vond de processen-verbaal die verlo ren heetten te zijn gegaan bij de Stadhuisbrand van 1929, en voert de lezer langs Mie's moorden, het politie-onderzoek (waarbij dertien lijken wer den opgegraven), en het geruchtmakende proces tegen 'het onmensch'. Moermans conclusie: „Goeie Mie moordde niet alleen voor het geld, maar ook uit machtswellust. Ze wilde oordelen over leven en dood." Vandaag in deze krant een interview met Ingrid Moerman en met de enige nazaat van Goeie Mie, die ooit wilde praten. Regio 9: 'In de familie is ze altijd doodgezwegen' wassenaar/anp - De natuui' krijgt de vrije hand in een deel van het duingebied Meijendel bij Wassenaar. Over de lengte van een kilo meter krijgen wind en zee vrij spel. Het gaat om de zo geheten zeereep. Deze bui tenste duinenrij wordt nor maal gesproken beheerd als een natuurlijke dijk. Door deze gewijzigde vorm van natuurbeheer, zullen er stuifduinen ontstaan in het gebied, met op termijn een meer natuurlijke vegetatie. Dat heeft een woordvoerster van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) giste ren bekendgemaakt. Meij endel ligt ingeklemd tussen Den Haag, Wassenaar en de Noordzee en is een zeer po pulair natuurgebied. Ter plaatse is de duinenrij vol gens DZH breed genoeg. „De veiligheid van de Ne derlandse kust komt niet in het gedrang", verzekert zij. Doordat de natuur de vrije hand krijgt, zou de zee in de toekomst bij extreem hoge waterstanden over de dui nen kunnen komen. Indien nodig worden zandsupple- ties aangebracht, om de kustlijn in tact te laten. Het weggraven van stukken duin is niet aan de orde, zoals en kele jaren geleden wel ge beurde in het duingebied bij' Schoorl (Noord-Holland). Het Hoogheemraadschap van Rijnland is verantwoor delijk voor het beheer van de zeereep bij Wassenaar. Vertegenwoordigers van DZH, Rijkswaterstaat, en het hoogheemraadschap onder tekenden gisteren een con venant voor het zogeheten 'dynamisch Kustbeheer Meijendel'. Als het project succesvol blijkt te zijn, krijgt de natuur in de toekomst op meer plaatsen langs de kust van Zuid-Holland de vrije hand. den haag/anp - De Tweede Ka mer ziet af van de eis dat het ka binet in beroep moet gaan tegen de schikking van het openbaar ministerie (OM) met drie frau derende bouwbedrijven. Minis ter Korthals (Justitie) liet giste ren namens het kabinet weten vast te houden aan de schikking en een Kamermotie naast zich neer te leggen. Het is volgens Korthals het maximaal haalbare. De Kamer legt zich hierbij neer. Alleen de PvdA wil er nog even over nadenken. De drie bouwers, Strukton Be tonbouw, Hollandse Beton en Waterbouw en KSS, hebben bij de aanleg van de Schipholtun- nel voor miljoenen guldens ge fraudeerd. De drie moesten elk een miljoen betalen, waarmee verdere strafrechtelijke vervol ging van de baan is. Bovendien moesten zij twintig miljoen gul den betalen aan opdrachtgever de Nederlandse Spoorwegen (NS). De NS moesten op him beurt vijftig miljoen teruggeven aan minister Netelenbos (Ver keer). Dat is een deel van de Rijkssubsidie voor de aanleg van de Schipholtunnel. Daarmee zijn de bedrijven wel degelijk beboet, vindt Korthals. door llan Sluis en Fokke Zaagsma velsen-zuid - Dansfestival Dance Valley moet het volgend jaar zeker met de helft minder bezoekers doen. Dat zegt burge meester F. Hertog van Velsen. Hij denkt aan veertigduizend bezoekers in plaats van de ne gentigduizend die het festival in augustus dit jaar bezochten. De burgemeester reageert daar mee op het onderzoeksrapport over de chaos van afgelopen zo mer, toen tientallen mensen on derkoeld in ziekenhuizen te rechtkwamen. Het gistermiddag gepresenteerde rapport bevat harde kritiek op de gemeente Velsen en Dance Valley BV. Het is nog niet zeker of Dance Valley volgend jaar een vergun ning krijgt. „De ochtend van 5 augustus ben ik enorm ge schrokken en ik heb me moeten beheersen om niet meteen te zeggen: het gaat volgend jaar niet door. Maar dat zou te im pulsief en niet eerlijk zijn ge weest. Als de aanvraag voor 2002 binnenkomt, kijk ik er seri eus naar", aldus de burgemees ter. Velsen is niet te klein om Dance Valley te organiseren, meent Hertog. „Tijdens Sail 2000 waren er in IJmuiden meer bezoekers." Dance Valley-organisator D. Luts kan leven met veertig duizend bezoekers. „Jaren terug waren we ook zo groot." Hij is al bezig met de organisatie voor het volgende dancefeest, op 3 augustus 2002. Luts wil in recre atiegebied Spaarnwoude bij Vel- sen-Zuid blijven. Het plan voor volgend jaar wil hij laten goed keuren door het Nederlands In stituut voor Brandweer en Ram penbestrijding. De burgemeester zei gistermid dag dat hij 'bliksemsnel' maat regelen wil nemen om een ver gunningaanvraag goed te kun nen beoordelen. Van andere ge meenten wil hij horen hoe die grote evenementen als Pinkpop en het motorfestijn TT organise ren. Onderzoeksleider J. van der Doef hield de verantwoordelij ken - de gemeente Velsen en Dance Valley BV - voor dat ze een krachtige projectorganisatie moeten opzetten, die laten tes ten en dan pas een feest organi seren. Pagina Binnenland 1: Slechte regie oorzaak Dance Valley-chaos Commentaar Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V A Straat Postcode Telefoon Ti. controle nabezorgng) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (R. 37,30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 staatslot met automatische betaling 48,53 (R. i06.9s> jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (R 107.95) Qq automatische beotng is n*i Handtekening: 712141 bank-gtfonuTïner ini i i i i 11 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Ti C

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1