VS-troepen gedropt bij Kandahar Surprise! 18.s Commotie over grap vermeende ontucht leraar £tos Professor Pim mag aan de slag Bedrijf VS claimt doorbraak in klonen menselijk embryo Leidsch Dagblad Publiek laat ravage achter in schouwburg Strijdmacht in achtertuin Tahban Eerste Leyden Art Fair trekt nauwelijks publiek drukkerij deltabach 99 De vis wordt te duur betaald ÏTTT Leidsch Dagblad NR. 42783 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 jHoe strijkje een tulband uit Afghanistan? Met een taxi bijna niets meer te verdienen Heineken vist achter het net in Engeland Turnvereniging Excelsior bijna loo jaar lenig Ab en Zus Diseraad stoppen met Dorpshuis Van Hooijdonk helpt Feyenoord weer aan zege AZC is uitgespeeld in Europa 10 Lokaal buitje 7-8° -rïDj 24-6 (advertentie) a Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 26 NOVEMBER 2001 Leidsch Dagblad tÜjfflt door Ema Straatsma leiderdorp - Een 15-jarige vwo-leerling van het Leiderdorpse Visser 't Hooft-Ly- ceum is door de schooldirectie tijdelijk geschorst na een 'grap' over vermeende ontucht van een leraar. De grap werd ge maakt in samenwerking met Radio Lei derdorp. De hoofdredactie van deze om roep heeft een 22-jarige programmama ker tijdelijk geschorst. Het was 'leuk' bedoeld, maar de sugges- islamabad/rtr/ap - Een groep van enkele honderden Ameri kaanse mariniers is de afgelopen nacht met helikopters ten zuid westen van de Afghaanse stad Kandahar gedropt. Het is de eer ste keer dat de Verenigde Staten op grote schaal grondtroepen in zetten in het land. Het in Pakistan gevestigde Af ghaanse persbureau AIP meldde dat een tweede golf comman do's ten noorden van de stad en bij het vliegveld van Kandahar is geland. Ook zouden de Ameri kanen zwaar geschut en tanks hebben ingevlogen. Kandahar is het spirituele centrum en zuide lijke bolwerk van de Tahban en ligt sinds het begin van de Ame rikaanse bombardementen op 7 oktober zwaar onder vuur. Washington bevestigde dat de mariniers 'een geduchte strijd macht in de achtertuin van de Tahban' aan het opbouwen zijn. Binnen 24 uur moeten er zo'n 1500 mariniers zijn gelegerd. De operatie heeft de naam Swift Freedom gekregen (Snelle Vrij heid). Intussen zijn de honderden Ta- libanaanhangers die bij Mazar-i- Sharif gevangen worden gehou den en gisteren in opstand kwa men, nog altijd omsingeld. On danks het feit dat woordvoer ders meldden dat de opstand was neergeslagen, klonken er vanochtend echter opnieuw ex plosies en zware geweersalvo's DUW (71) trdrinkt senheim - Een 71-jarige Sas- iheimse is vrijdag verdron- nin een sloot aan de Noord se Kraaierslaan. De vrouw bleef voor behandeling in ordwijk bij een instelling van Rijngeestgroep. Een vogel- imemer vond de vrouw de ieé ^nde ochtend. Hij zag een ator op de kant van de sloot an en zag even later de uw in de sloot liggen. 8 moorden weekeinde Wijk - Nederland is dit tónde opgeschrikt door zes »rden, waarvan drie op kin- en. In Dordrecht werden dagavond een 39-jarige uw, haar 16-jarige dochter een evenoude vriend van het isje doodgeschoten. Een 15- jongen uit Bunnik werd e nacht van vrijdag op za- dag omgebracht door zijn jarige moeder. Het motief is iniet bekend. Op een par- 4 tplaats in Zwolle werd in de lit van vrijdag op zaterdag 25-jarige man uit Wapen- omgebracht. Gistermiddag sjtd een 21 -jarige vrouw in een ^Pin Winschoten neerge- leiden - De eerste Leyden Art Fair in de Groenoordhallen heeft slechts een gering aantal bezoekers getrokken. Naar schatting 2500 kunstliefhebbers bezochten de beurs, die van donderdag tot en met zondag werd gehouden. Gisteren was een 'topdag" met ruim duizend bezoekers. „Dat is te weinig", beaamt André de Jong, directeur van de Groenoordhallen. Gale riehouders wijten de geringe be langstelling aan de hoge entree prijs en een gebrek aan publici teit. 'Te rustig', klaagden de galerie houders na vier dagen zitten achter een tafeltje met weinig handel. „Het ziet er ontzettend goed uit, het is uitstekend geor ganiseerd, maar het is erg stil", zegt Maayke Schuitema van het Leidse Kunstcentrum Haagweg 4. De lage opkomst heeft naar haar idee vooral te maken met de entreeprijs van 25 gulden. „Dat is veel geld voor iets dat (advertenties) energieweg 25, 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon: (071) 589 92 41. telefax (071) 541 53 82 The healing garden eau de toilette vapo 30 ml en douchegel 200 ml keuze uit diverse geuren per set van 28.99 naar 10.- VOORDEEL! Waar haal je de energie vandaan? tie van de jongen over seksuele intimida tie van een leerlinge is enorm uit de hand gelopen. Hoofdredacteur A. Beekhuizen van Radio Leiderdorp betreurt het inci dent rondom het jongerenprogramma 'Huiswerk Radio'. De bewuste leraar werd dinsdagavond opgebeld door de 22-jarige programma maker, die zich voordeed als de vader van een leerlinge. Hij beklaagde zich over het moeten nablijven van zijn dochter, die zich nadien een beetje vreemd en 'te ruggetrokken gedroeg'. Het telefonische interview vond plaats op voorstel van de vwo-leerling. Toen de programmamaker merkte dat de leraar de zaak hoog op nam brak hij de grap af. „De man zag het niet als grap, en dat is heel terecht", aldus Beekhuizen. „Ik heb meteen besloten alle programmamakers een cursus te laten volgen over de in vloed van de media." De 22-jarige Lei derdorper heeft inmiddels zijn excuses aangeboden. Beekhuizen: „We sturen ook nog een excuusbrief aan de leraar en doen ook nog iets richting het meisje. Dit is voor alle betrokkenen een heel verve lende zaak." De 15-jarige vwo-leerling is enkele dagen geschorst en wordt overgeplaatst naar de Rijnsburgse vestiging van Visser 't Hooft. Locatiedirecteur B. Happel vindt een zware sanctie op haar plaats: „Het is de schrik van iedere leraar dat hij valselijk wordt beschuldigd van seksuele intimi datie." rond het fort bij de Noord-Af- ghaanse stad. Naar verluidt gaat het om zo'n vijfhonderd buiten landse strijders van al-Qaeda die in Kunduz krijgsgevangen wer den gemaakt. Zij overmeesterden hun bewa kers en maakten wapens buit, waarna eep vuurgevecht ont stond. Strijders van de Alliantie probeerden de opstand neer te slaan met behulp van aanvallen van Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen. Aan beide zijden zouden doden zijn gevallen, onder wie een Amerikaanse CIA-agent. De Afghaanse president Rabba- ni zei gisteren in Kabul dat de vrijwilligers die vechten aan de kant van de Taliban niets te vre zen hebben na hun capitulatie. „De buitenlanders die ons om vergiffenis vragen, zullen we overdragen aan de Verenigde Naties", aldus Rabbani. De president, die in 1996 door de Taliban uit Kabul werd ver dreven, zei ook dat de elfkoppi- ge delegatie voor de besprekin gen over de toekomst van Af ghanistan in Bonn vandaag zal vertrekken. De Pasthun, de grootste etnische groepering in Afghanistan, zal tijdens de be sprekingen vragen om een inter nationale vredesmacht die Ka- bul en andere steden be schermt. Pagina Buitenland Meer nieuws over Afghanistan nieuw is. Daarmee trek je geen mensen over de streep." Behalve aan de hoge entreeprijs, wijten galeriehouders de lage opkomst ook aan het feit dat de beurs te weinig 'zichtbaar' was voor mensen van buiten Leiden. „Wij hebben ontzettend moeten zoeken naar de Groenoordhal len", zegt Marianne Vink van Galerie M&C uit Overveen. „Je ziet de billboards pas staan als je vlakbij bent. Billboards die bo vendien erg klein zijn." André de Jong van de Groenoordhallen kan zich vin den in de klachten van de gale riehouders. „Het klopt, 25 gul den is veel geld voor iets dat nog geen naam heeft. En ook die billboards hadden beter gekund. Volgend jaar doen we het an ders." Regio 4: Art Fair kan beurs van formaat worden Uitzinnige Rocky-fans zetten de Leidse Schouwburg op z'n kop: toiletpapier en rijst vliegen door de zaai. Foto: Taco van der Eb door Coen Polack leiden - Geen voetbalsupporters maar travestieten waren de boosdoeners. The Rocky Horror Show raasde zaterdagavond als een tornado door de Leidse Schouwburg en liet een enorme ravage achter. Een gigantisch net van toiletpapier overdekte de pluche stoelen. Rijst, confetti en kapotte rubberhandschoe- (advertentie) nen bedekten het tapijt. Een medewerkster van de schouw burg keek, na afloop van de voorstelling, met de handen in het haar om zich heen. „Dit wordt nachtwerk." Bij The Rocky Horror Show moet je meedoen. Wat normaal gesproken uit den boze is, is nu verplicht. Van alles door de zaal gooien en veel schreeuwen naar de acteurs. De schouwburg had de nodige voorzorgsmaatrege len genomen. Bij de ingang hin gen waarschuwingen: waterpis tolen en aanstekers zijn verbo den. Gooien richting podium mocht ook niet. Confetti, rijst, toiletpapier, handschoenen, toeters en ratels bleven over. Schouwburgdirecteur Bart van Mossel maakte rond elf uur een rondje door de zaal om de scha de op te nemen. Hij kon er wel om lachen, vond de rotzooi wel indrukwekkend. Volgens Van Mossel viel het nog mee. De voorgaande avond, in het Chas- sé Theater in Breda, is de voor stelling uit de hand gelopen. Daar waren waterpistolen wel toegestaan. Het gevolg was een natte pap van wc-papier en confetti, waarvan de verf losliet en zich in het schouwburgmeu- bilair beet. Van Mossel is verbaasd over het enthousiasme van het Leidse publiek. Hij had niet verwacht dat het zo tekeer zou gaan. „Maar er zaten ook fans van buiten de stad tussen", weet hij. „Rocky Horror heeft een enor me fanclub in Nederland." Pagina Regio 4: Niet acteurs maar toeschouwers maken de Rocky Horror Show den haag/anp - De Keurings dienst van Waren start volgend jaar landelijke controles op een middeltje dat verse vis mooier en zwaarder maakt. „We heb ben signalen dat er veel mee ge rotzooid wordt." Het middel, een zogeheten waterbinder van fosfaten en eiwitten, is niet ge vaarlijk voor de gezondheid. Naar verluidt wordt een vis 10 25 procent zwaarder door be handeling met de waterbinder. hilversum/gpd - Als een jonge god in zijn beste dagen bestijgt Pim Fortuyn het podium. Stralend, want hij staat in het middelpunt van de belangstelling. Hij krijgt zijn kans om de politieke elite in Den Haag wakker te schudden. Professor Pim kan aan het werk. Eigenlijk is de verkiezing van de lijsttrekker het enige waarop de 445 aanwezige leden hebben gewacht. Het voorprogramma is bij zaak en dat moet ook zo blijven. Van te vo ren had een viertal leden, onder wie de Gro ninger Sjon Lammerts, al aangekondigd een motie van wantrouwen in te dienen. Dat zou toch jammer zijn, want het moet een feestje worden vandaag. Lammerts is zijn betoog nog niet begonnen of hij wordt her innerd aan zijn eerder gedane uitspraak dat hij brandhout zou maken van partijvoorzit ter Jan Nagel. Voormalig bestuurslid Henk Westbroek staat op terwijl Lammerts nog oreert en vraagt indirect waarom deze niet net zo goed zeep kan maken van Nagel. Of West broek het zo bedoeld heeft of niet, een ver wijzing naar activiteiten in de concentratie kampen blijft niet onopgemerkt. „Dat was geen fraaie", zegt een congresganger. „Maar hij zal het niet zo bedoeld hebben." In elk geval zijn de vier dissidenten gekort wiekt en na een staaltje congresgedrag van Nagel, verlaten de vier onder wat boegeroep de zaal. Probleem opgelost. Spannend wordt het daarna eigenlijk alleen nog als het heikele punt van het asielzoe kersquotum ter sprake komt. Het voorstel is om ieder jaar een maximum van tiendui zend asielaanvragen te honoreren. Het loopt uit op een interessante discussie om dat dit het enige punt is waarop de partij verdeeld blijkt. De meningen hangen tussen het afkeuren van zo'n maximum omdat je 'mededogen niet kunt quoteren' tot de opvatting dat het aantal nog lager moet omdat de meeste po litieke asielzoekers hun problemen toch wel aan zichzelf hebben te danken. Moeten ze maar beter kunnen opschieten met de auto riteiten. Dat laatste is voor gepensioneerd Akzo-ma nager Dick Sonneveld te gek voor woorden. „Dat is een opvatting die niet past bij Leef baar Nederland." Een krappe meerderheid van de congresgangers is dat met hem eens en de partij verwerpt het quotum. Volgens Sonneveld en enkele anderen is het hele ge doe rond asielzoekers ook de grootste mo gelijke splijtzwam in de partij. Maar voorlo pig heeft Leefbaar Nederland zich netjes op gesteld. Opgelucht zijn ze want dat maakt het voor de media en de gevestigde partijen moeilijker om ze aan te vallen. Pagina Binnenland: Charisma is Fortuyns grootste kracht Commentaar door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een Amerikaans bedrijf zegt dat het erin is ge slaagd een menselijk embryo te klonen. Volgens Michael West, directeur van Advanced Cell Technology Inc. is het niet de bedoeling mensen te klonen, maar hoopt het bedrijf wel op de nu toegepaste wijze stamcel len te kunnen produceren voor medische doeleinden. Als de overheid geen spaak in het wiel steekt, zou dit binnen tien jaar kunnen leiden tot therapieën voor ziektes als diabetes of Par kinson, aldus West. President Bush, die gisteren via een woordvoerder liet weten voor 100 procent tegen het klo nen te zijn, heeft eerder dit jaar verboden met overheidsgeld stamcellen te produceren. Maar ACT uit Worcester Massachu setts is een particuliere onder neming. Er is in de VS wetgeving in de maak om alle vormen van klonen te verbieden. Uit een ge sprek met West op nieuwszen der CNN werd duidelijk dat de bekendmaking van de door braak erop is gericht politici in Washington duidelijk te maken dat daarmee ook de ontwikke ling van nieuwe medische be handelingen wordt gedwars boomd. Diverse Amerikaanse senatoren reageerden gisteren in een eer ste reactie verontrust op het nieuws. De doorbraak werd ge publiceerd in de uitgave E-bio- med, Journal of Regenerative Medicine. Het researchteam van ACT heeft het bundeltje van zes cellen ge vormd door het DNA van een cel te planten in een eicel. Het is de bedoeling uit de cellen stam cellen te winnen. Die kunnen worden gebruikt om allerlei soorten menselijke weefsels te ontwikkelen, bijvoorbeeld orga nen of huid. In hetzelfde artikel werd ook melding gemaakt van een geslaagde proef met parthe nogenesis, voortplanting zonder enige vorm van bevruchting, met een menselijke eicel. Vol gens de researchers zijn beide geslaagde experimenten een be langrijke stap vooruit. Het is hen overigens nog niet gelukt de ge wenste stamcellen te genereren. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 3 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. xlmdv c\ (lvjtl controle nabezonyng) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 2 48.53 (FL 106.95) jackpot cadeau 48,99 (FL 107.95) Btaukmasctie bettings min _L_ V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i.iru.mi.y&üUM

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1