Nervositeit is duidelijk voelbaar Dag van de waarheid BINNENLAND 2 'De psychiater vindt dat ik afleiding nodig heb' Technische recherche drukker met nieuwe opsporingstechnieken Verwachtingen rond Pim Fortuyn zijn hooggespannen VOOf Leefbaar Nederland 154 Zaterdag 24 november 2001 door Sjoerd Jansen Groningen - De arrestatie van de ex-tbs'er uit Harkstede, die on langs bekende drie Groninger prostituees te hebben vermoord, heeft de DNA-discussie weer hoog op de agenda gezet. De Tweede Kamer dringt er bij mi nister Korthals van justitie op aan van steeds meer (ex)-criminelen de DNA-gegevens in een data bank op te nemen. De mogelijk heden om daders te pakken wor den steeds groter. E.R. Korringa, chef regionale technische recherche van de politie in Groningen, laat beslist geen onbevoegden toe in zijn werkruimten op het hoofdbu reau. Met al het opgeslagen ma teriaal - inclusief de nodige DNA-sporen - dat is verzameld in het onderzoek naar de lust moordenaar uit Harkstede, heeft hij ter plekke geen enkele behoefte aan pottenkijers. Maar vertellen over zijn vak wil hij graag. „Wij spreken altijd over biologi sche sporen die we verzamelen. Bij ernstige mishandeling, moord en doodslag is er een uit gebreide procedure hoe we bij het verkrijgen van bewijsmateri aal te werk moeten gaan. Huid schilfers, haren, bloed, speeksel en sperma, noem maar op, alles kan DNA en dus bewijsmateri aal bevatten. Vandaar dat we op de plaats waar we onderzoek doen extra voorzichtig zijn. Ik en mijn mensen dragen haarkap- jes, operatiehandschoenen en witte overalls. Want je moet als politieman voorkomen dat je zelf een haar of wat anders ver liest en dat dit vervolgens met het echte bewijsmateriaal ver mengd wordt. Dat levert alleen maar verkeerde sporen en een hoop extra werk op." Korringa geeft op speciale mid dagen voorlichting aan bijvoor beeld artsen en ambulanceper soneel, waarbij ze wordt verteld hoe ze zich op de plaats van de misdaad moeten gedragen. Dit weer om te zorgen dat de biolo gische sporen die de DNA-gege vens over dader en slachtoffers verbergen zo zuiver mogelijk verzameld kunnen worden. En per 1 december wordt het werk nog ingewikkelder. Door het verruimen van de wet, waar bij DNA-onderzoek al bij een Wat is DNA? Het mensenlichaam bestaat uit miljarden cellen. En in ie dere cel zit DNA, dat het me rendeel van onze eigen schappen bepaalt. DNA - waarvan de officiële naam desoxyribonucleïnezuur luidt - is een lang molecuul dat er uitziet als een wenteltrap. Het bestaat uit 46 losse stuk ken. Eén zo'n stuk wordt een chromosoom genoemd, waarvan er 23 afstammen van moeders eicel en 23 van vaders spermacel. Samen be vatten de 46 chromosomen alle erfelijke informatie: ze vormen een volledige blauw druk van degene die je bent Een gen is een deel van een DNA-molecuul (dus een stukje wenteltrap) dat alle in formatie bevat voor de bouw van een specifiek eiwit. Veel van deze eiwitten zijn een soort gereedschap die het li chaam helpen te groeien of te herstellen als het gewond is. Elk mens heeft ongeveer 30.000 genen. Veel minder dan tot voor kort nog werd aangenomen. De genen bepalen ons uiter lijk, de manier waarop onze stofwisseling werkt, onze weerstand tegen infecties en soms ook ons gedrag. misdrijf met daarop minstens vier jaar celstraf mag plaatsvin den, worden straks ook inbra ken nauwgezet op biologische sporen onderzocht. „Zo'n dader laat altijd sporen achter. Een in geslagen ruit met wat bloed daaraan of haren. We moeten natuurlijk wel weten dat die sporen niet van de bewoners zijn. En bij twijfel kunnen we hen altijd nog om wat wang- slijm vragen, om hun DNA1 vast te stellen, zodat we dat niet voor dat van de dader aanzien. We verwachten dat we door het ge bruik van DNA als bewijsmateri aal inbrekers veel sneller in hun kraag kunnen pakken. Wanneer straks het DNA-pröfiel van een inbreker in de databank zit, loopt die niet pas na zestig in braken tegen de lamp, maar kunnen we hem mogelijk al na vijf of zes keer inrekenen." Het verzamelde materiaal wordt, vertelt Koninga, opge stuurd naar het Nederlands Fo rensisch Instituut in Rijswijk, waar het laboratoriumonder zoek naar het DNA in de biolo gische sporen plaatsvindt. Te vens bevindt zich hier de data bank, waarin de DNA-sporen en de DNA-profielen van crimine len en verdachten worden opge slagen. „We krijgen dan straks bijvoorbeeld het seintje uit Rijs wijk dat het profiel van een be paalde persoon in de databank overeenkomt met een spoor dat we bij een inbraak hebben ge vonden. Dan weten we dat het om dezelfde persoon gaat, die we dan aan de tand gaan voe len." Volgens hem kan deze techniek het oplossingspercentage van misdrijven flink verhogen. Al zal de kans op succes mede sterk afhangen van de snelheid waar mee het bestand aan gegevens in de Rijswijkse databank wordt opgebouwd. Nu telt dat nog een bescheiden aantal van 3100 spo ren, terwijl de profielen van per sonen nog niet boven de 1300 uitkomen. Vergeleken met de si tuatie in Groot-Brittannië, met bijna een miljoen verzamelde profielen, stelt het in ons land dus nog niet zoveel voor. Daar bij moet worden aangetekend dat aan de andere kant van de Noordzee zowat van elke gear resteerde DNA-materiaal verza meld wordt. In ieder geval zullen er in ons land door wettelijke maatrege len steeds meer Dt^A-gegevens in de databank woraen opgesla gen. Zo is het de bedoeling om van plegers van zeden- en ande re ernstige misdrijven altijd DNA te verzamelen - wat via het wattenstaafje met wangslijm eenvoudig kan. Daardoor zou den mogelijk oude misdaden die deze criminelen op hun ge weten hebben alsnog kunnen worden opgelost, terwijl er te vens een preventieve werking van uit kan gaan. Iemand zou zich immers na zijn vrijlating wel twee maal bedenken om alsnog strafbare feiten te plegen, omdat hij weer snel opgespoord kan worden. Want meestal wor den er weer biologische sporen door de dader achtergelaten. Verder wil een meerderheid van de Tweede Kamer dat ook ex-tb- s'ers die al enige tijd op vrije voeten zijn alsnog gedwongen kunnen worden DNA af staan om op te slaan in de databank. Dit voorstel werd gelanceerd na dat gebleken was dat de van moord verdachte ex-tbs'er ja renlang ongestoord had kunnen moorden. Kritiek op dagbesteding van psychiatrische patiënten hilversum/anp - Het partijbestuur van Leefbaar Nederland hoopt op een saaie boel, de dissidenten beloven vuurwerk. Een ding is in ieder geval zeker bij Leef baar Nederland en dat is dat vrijwel niets zeker is. Toch voorspellen zowel voor- als tegenstanders dat morgen na het partijcongres in Hilversum hoogle raar en publicist Pim Fortuyn zich ge woon de nieuwe lijsttrekker van de 'leefbaren' mag noemen. Partijvoorzitter Jan Nagel heeft het zich in ieder geval heel simpel voorgesteld. Eerst vraagt hij morgen het vertrouwen van de aanwezige partijleden in hem en zijn bestuur. Nadat hij dat heeft ge kregen, blazen de anti-Fortuynisten ongetwijfeld de aftocht en volgt een verder saaie vergadering over verkie zingsprogramma en procedures. Hoogtepunt moet tot slot de verkiezing van Fortuyn worden als lijstaanvoerder voor de Tweede-Kamerverkiezingen op 15 mei. Sjon Lammerts heeft een ander ver loop voor ogen. Samen met Anneke Smit-Boerma en twee andere (ex)-kan didaat-lijsttrekkers heeft de oud-SP'er zich gekeerd tegen de kandidatuur van de 'fascist' Fortuyn en fulmineert hij tegen het ondemocratische bestuur dat zich in zijn theorie door Fortuyn en consorten heeft laten omkopen voor 8 miljoen gulden. „Ik ga brandhout van Nagel maken", voorziet Lammerts. Als de Groninger er in slaagt het woord te krijgen, wil hij pleiten voor een onafhankelijke voor zitter, zich beklagen over het late tijd stip waarop de congresstukken naar de leden zijn opgestuurd, spreektijd voor alle veertien kandidaat-lijsttrekkers ei sen en ieder lid de kans geven om een stemverklaring af te leggen. Een ijdele hoop, weet ook Lammerts. Sinds de lancering van Fortuyn heeft Leefbaar Nederland (LN) zoveel nieu we leden gekregen dat de 'andersden kenden' nauwelijks kans maken. „Het zijn bijna allemaal van die rechtse gas ten. Wij zijn nog met veertig of vijftig en dat is te weinig", weet Lammerts. Alleen al op de dag dat Nagel zijn voor keur voor Fortuyn kenbaar maakte, kreeg de partij 150 nieuwe aanmeldin gen tegen vier opzeggingen. Sindsdien is de partij ook omhoog geschoten in de wekelijkse peilingen van bureau In- terview/NSS naar een verwachte tien zetels. De dissidenten laken vooral de radicale uitspraken over de islam van Fortuyn. Het 'asielzoekersquotum' van tiendui zend voor Nederland dat in het voorlo pige verkiezingsprogramma staat, wordt ook aan hem toegeschreven. De leden hebben liefst duizend wijzigings voorstellen ingediend op het program ma, waarvan het bestuur er zondag overigens slechts tien wil bespreken. Het is zeer de vraag hoe de leden hier op reageren. De achterban van Leefbaar Nederland bestaat voor een deel uit aanhangers van lokale partijen met het predikaat 'Leefbaar' en deels uit mensen die eer der sympathiseerden met andere poli tieke partijen en daar soms met bonje zijn vertrokken. Zo kent bijvoorbeeld ook een groot deel van de huidige veer tien kandidaat-lijsttrekkers een verle den bij verschillende politieke stromin gen. Daarbij komt dat het conceptprogram ma niet eenvoudig in te delen is in de traditionele links-rechts-verhoudingen van de Nederlandse politiek. Het heeft oorspronkelijk 'rechtse' thema's zoals lagere autokosten. Daarnaast staat Leefbaar Nederland ook traditioneel 'linkse' idealen voor als bezuinigingen op defensie. Leefbaar Nederland zegt de politiek weer dichterbij de (ontevreden) burger te willen brengen. De 'geringe daad kracht van twee paarse kabinetten' is de 'leefbaren' een doom in het oog. Leefbaar Nederland lijkt momenteel optimaal te profiteren van het huidige kiezersgedrag. Meer dan ooit is de kie zer aan het zweven. Uit de regelmatig gehouden opiniepeilingen blijkt dat de kiezer van nu steeds meer 'hopt' tussen de verschillende politieke partijen en zich daarbij niets aantrekt van traditio nele links-rechts-verhoudingen in Ne derland. Uit ander onderzoek blijkt dat de partij haar groeiende aanhang voor al dankt aan kiezers die vertrokken zijn bij de-WD en de Socialistische Partij. Waar de partij precies staat, moet mor gen blijken. Kandidaat-lijsttrekker Da vid Pinto hoopt dat zijn amendement om het 'asielzoekersquotum' te schrappen het haalt. Verder „zegt men dat ik de enige serieuze tegenkandidaat ben", verklaart de bestuursloyale Pinto. Campagne heeft hij echter niet ge voerd. „Ik heb het gevoel dat ik uitein delijk op de tweede plaats van de lijst terecht kom." 10$ van Wees iG - De verwachting was dat Leef- derland nog voor haar verkiezings ten onder zou gaan. De buiten eek geamuseerd naar het gekra bd beoogd lijsttrekker Pim Fortuyn ■nbekende tegenkandidaten, in de Witing dat de onenigheid zou leiden J lolledige afbraak van de partij zelf. ils staan we aan de vooravond congres van morgen en is onder istanders van Leefbaar Neder- nervositeit voelbaar. Fortuyn lijkt k tegenkandidaten en eigenzinni- 9 ttingen geen nadeel te ondervin- I stoomt volgens de jongste peilin- W )p een zetel of tien. Een opiniepei- aurice de Hond acht zelfs 25 ze delijk. Leefbaar Nederland is kort- factor in politiek Den Haag ge- ij ositeit vertaalt zich bij de traditio- U tijen in steeds fellere uitingen yi n oudsher moeilijk liggende on- len als het asiel- en immigratie- nde wao. Dat zijn immers ook de waarop Fortuyn zijn successen De zich zowel verbaal als fysiek 'ijji leidende oud-hoogleraar heeft landelsmerk van gemaakt poli- irrecte opvattingen uit te dragen, tanderen tot nu toe niet durfden irengt Fortuyn met verve. En ze- september blijkt een steeds ubliek bereid te luisteren, we partij heeft ook in andere op- de tijdgeest mee. De kiezer van ;uw, zo betogen deskundigen, is :re dan die van een halve eeuw Veel meer dan toen speelt mee mediapersoonlijkheid bent, en swat Fortuyn niet ontzegd kan Maar belangrijk is ook dat de ig voltooid is. Nog maar weinig hezen voor een partij omdat ze e|! oudsher al doen. Partijtrouw is ■ds onbekender begrip. Kiezers vrolijk heen en weer tussen de All ben nou het meest reden zich maken over de opkomst van Jj Nederland? Bij de WD zijn ze er igeval niet gerust op. Het vooruit- [grootste partij te worden wordt p vergezicht dan realiteit. De n de mensen die op Leefbaar Ne- Istemmen komt bij de WD van- de PvdA is er weinig aanlëi- t leedvermaak naar de liberale - s te wijzen. Al was het alleen ïdat na de verkiezing, zelfs bij stige verkiezingsuitslag voor de in sterk Leefbaar Nederland een neerderheidsregering in beeld n Springelkamp 1- Op tafel in de recrea- e staan een ingezakte p, een spuitbus slag- gebakbordjes. „De psy- indt dat ik afleiding no- Daarom doe ik mee. hoeft het niet. Ik zou al en dat ik geen pijn meer rtelt patiënt Els Smul- Ivan de psychiatrische gDe Geestgronden, aar kun je met taart fiets aan doen." it onderzoek van het Instituut blijkt dat de isychiatrische instellin- tig tekort schiet. Patiën- igen hun dag door met en, roken en op de afde- n. Voor een systemati- landeling van de psy- klacht is zeer weinig klagen patiënten over al gesprekken met bege- legeleiding naar instan- ïerapie, de hoeveelheid teit van dagactiviteiten liatrische hulp. Is de be- igvan Els Smulders risch voor de kritiek op roor psychiatrische pa- Utrecht Henk lis Eikendonck van De inden in Bennebroek, e instelling voor geeste- indheidszorg, worden idere circa honderdvijf- ïten langdurig ver- laarvan is de helft ou- vijftig jaar. De kans op iklein. Slechts tien pro- de patiënten keert ooit ar een bejaarden- of ïgstehuis. De rest over- S inrichting, ers verblijft al ruim If jaar in Eikendonck. Ze n in haar hele lijf. Artsen geen oorzaak kunnen n gaan ervan uit dat de e pijn zich inbeeldt. On- in druk dagprogramma bakken, bloemschik- ilt mevrouw Smulders eenzaam. Ze verlangt ar haar kamer in het huis. „Mijn vier kinde- |n mij niet meer zien. Ze n zich ervoor dat ik hier mis ik mijn veertien deren. Ik heb gelukkig foonnummers terugge- lk ga ze morgen bellen. Bewoners van psychiatrische instellingen zoals De Geestgronden in Bennebroek kunnen een dagprogramma niets aan je problemen." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer Hopelijk komen ze dan langs. Ik heb veel verdriet." Claudy Ebbeling, hoofd algeme ne zaken, erkent dat ook in De Geestgronden relatief weinig tijd is voor een actieve behandeling. Maar volgens Ebbeling maakt het aanbieden van dagactivitei ten deel uit van de behandeling van patiënten. .Alleen praten met de psychiater heeft geen zin", zegt Ebbeling. Dagactivi teiten geven volgens hem struc tuur aan een verward leven. „Sommige patiënten kiezen er zelf voor om de hele dag bezig te zijn. Maar als ze alleen willen roken of de hele dag televisie kij ken is dat ook prima." In de huiskamer van afdeling A- 0 van Eikendonck is de tafel ge dekt voor een gezamenlijke lunch. Twee bewoners hebben geen zin in pottenkijkers en ont vluchtten hals over kop de huis kamer. „Ik ben dood. Ik wacht op mijn begrafenisstoet." Janny Schaap (77) doet haar tafelgeno ten opschrikken. De lunch stokt. Schaap, gevangen in de verwar de blikken van haar disgenoten, raakt dan pas echt goed op dreef. „Ik ben dood. Lijken eten niet." Een schril contrast met de 85-ja rige Boudewijn Maas. Hoewel opgenomen in De Geestgron den is hij geenszins van plan te worden afgeschreven. Maas - in zijn werkzame l.even chemisch analist voor een grote oliemaat schappij - heeft nog weinig van zijn analytisch vermogen verlo ren. „Ik ben manisch depressief. Dat is vervelend, maar ik hoop dat ze me er hier vanaf kunnen helpen." Hoe 'ze' dat doen weet hij echter niet. „Óf ik me verveel. Welnee. Ik wandel, schilder en schrijf brie ven naar mijn kleinkinderen 'all over the world'. Ze wonen in Is raël, Australië en Nederland", zegt Maas. Dan vol trots: „En ze zijn allemaal erg muzikaal. Mis schien kan ik vragen of ze hier met kerst wat voor ons kunnen spelen." Hij schuift zijn stoel naai' achter, nipt het laatste beetje karnemelk uit zijn glas en staat op. „Ik ga meteen een brief schrijven. Bovendien wachten er nog een aantal brieven op antwoord", herinnert Maas zich. „Dat doe ik eerst. Want brieven moet ie altijd beant- volgen. „Maar daarmee doe je woorden. Anders krijg je nooit meer post." De rijzige, oude heer draait zich om, groet zijn medepatiënten en schuifelt op wollen pantoffels naar zijn ka mer. Het schrijfblok wacht. Volgens begeleidster Ada Wub- be is de houding van mevrouw Schaap -'Ik ben dood'- illustra tief voor veel patiënten in Ei kendonck. „Ze had ooit een bloeiend sociaal leven. Veel vriendinnen, een hechte fami lieband. Daar is niets meer van over. Ze is afgeschreven en ver waarloosd. Is het dan vreemd dat ze zichzelf dood verklaart? Want voor wie leeft ze eigenlijk nog? Voor ons?" De namen van patiënten zijn om privacyredenen gefingeerd. Partijvoorzitter Jan Nagel en gemeenteraadslid voor Leefbaar Westbroek. Foto: Archief een politiek verleden, kan de partij nog alle kanten op. Het verkiezingscongres, en de waarschijnlijke uitverkiezing van Fortuyn als lijsttrekker, zou iets meer duidelijkheid kunnen verschaffen. Hoe gek het ook mag klinken, Fortuyn is in het succesverhaal van Leefbaar Neder land de zwakste schakel. De Rotterdam mer beweert vaak de ene dag het een, en de andere dag het ander, en stoot daar mee evenveel mensen af als dat hij aan trekt. Het risico dat hij met één uitglijder het evenwicht volstrekt verstoort is niet denkbeeldig. Voor de traditionele partijen is er nóg een reden de opkomst van de partij te wan trouwen. In de lokale politiek heeft 'Leef baar' zich vooral onderscheiden door ei gengereidheid en de weigering conces sies te doen. In een aantal gemeenten heeft dat geleid tot bijna onoplosbare be- stuurscrises. Het is een vooruitzicht dat de beroepsbestuurders in Den Haag klamme handen bezorgt. Kandidaat-lijsttrekker van Leefbaar Nederland Pim Fortuyn. Sinds de bekendmaking van zijn kandidatuur kreeg de partij een flink aantal nieuwe aanmeldingen. Foto: ANP/Marco de Swart brengt van WD, CDA en Leefbaar Ne derland. Vooropgesteld natuurlijk dat die laatste partij in het traditionele links- rechts-denken aan de rechterkant van het politieke spectrum geplaatst moet wórden. Over dat laatste is nogal verschil van me ning. De roep om hard optreden tegen jeugdige criminelen wordt gehoord bij alle politieke partijen, niet alleen de rechtse. De afkeer van privatisering van NS, elektriciteitsbedrijven en Schiphol deelt Leefbaar Nederland echter vooral met de linkse partijen. En bij de pleidooi en voor meer macht bij de burger, met een gekozen minister-president, burge- meesters en commissarissen van de ko ningin komt vooral D66 in beeld. Niet voor niets opende D66-leider Thom de Graaf als een der eersten de aanval op Fortuyn. Juist omdat Leefbaar Nederland zo moei lijk is in te delen, vormt de partij een be dreiging voor alle partijen. Onbelast door

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5