'Bulldozer' Paul Bosvelt komt er weer aan erdreven door liefde voor voetbal W 7 f SPORT m De trouwdag? 991 ZATERDAG 24 NOVEMBER 2001 Aarcel van der Kraan n verf op een oude spijkerbroek, choenen en een geruit flanellen In het spelershome van Feye- lacht Kees van Wonderen om de van zijn ploegmaat. „Als je Bos- ekt, moetje uitkijken naar een rakker of een loodgieter", grijnst t beeld dat profvoetballers snel lens zijn in modieuze kleren, ijde aanvoerder van Feyenoord I. Paul Bosvelt heeft zich nog sis een ijdele prof gepresenteerd er in zijn nieuwe huis flink moet verbouwd, vindt hij werkkle- leteen na de training wel zo lek ten. Ja, als je toch meteen door Niet dat hij nu hele dagen staat adoren ofte timmeren. „Dat aan vakmensen over. Een beetje l schrappen, dat lukt me nog iet is al een goed teken dat hij e energie heeft om zich op een ivving te storten. Want in de je periode moest hij zich i zetten om alleen al op het vereind te blijven. Sportief zat imaal niet zo mee. De 'power' ik, de vorm was weg en Louis ia! sloeg hem voor het potje in ïarken gewoon over. Tegen- ïs zit ook geen tevreden voet- „Nee, zeker niet. Maar ik pro- zo'n periode na te gaan waar- tkan liggen. Voor mijzelf denk vel te weten. Ik heb gewoon peloos half jaar achter de rug. orig seizoen in het ziekenhuis ïmet dat been, vervolgens bij- iele voorbereiding met Feye- gemist en dat kan ik niet heb- an dat been heb ik geen last Ik gebruik wel medicijnen, irzijn geen indicaties dat die theid of uithoudingsvermogen ten. Ik weet alleen van mijzelf een tijdje nodig heb om op komen. Ik heb nog nooit de wedstrijden de pannen van het :eld. Als je dan ook de voor- mist, is er helemaal geen J Hij heeft ondanks alles dit seizoen weinig minuten gemist. „Maar dan krijg je meteen dat drukke program ma in de Champions League voor je kiezen en dat was eigenlijk te veel. Ik moest meer brengen dan ik op dat moment kon. Ik merkte ook dat ik vaak in de eerste helft wel goed speel de, Bayem thuis Spartak uit, maar in de tweede helft vloeiden de krachten weg." De fans weten wat hij heeft doorge maakt, al wordt daar in de waan van alle dag geen rekening meer mee ge houden. „De mensen hoeven er ook niet bij stil te staan wat ik heb meege maakt", zegt Bosvelt. „Dat doe ik zelf ook niet. Alleen zie ik zelf ook wel dat er een groot verschil zit tussen de voetballer Bosvelt van vorig jaar en nu. Toen was ik echt top. Maar nu de drukte van de Champions League voorbij is en we even vrij hebben ge had, voel ik me eindelijk weer fit. Echt, het is voor het eerst in een heel lange tijd dat ik me zo sterk voel." Otter Dat het publiek wel eens schrikt als hij met zijn dodelijk vermoeide en getekende gelaat na een wedstrijd voor een camera verschijnt, weet hij. „Dat heb ik altijd gehad. Als mensen mij ergens tegenkomen zeggen ze: 'Hé, jij ziet er heel anders uit'. Ik zweet altijd als een otter en zie er na een wedstrijd erg vermoeid uit. Ik vind het ook nog steeds raar om mij zelf zo voor een camera te zien. Dat heb ik ook als ik mijzelf hoor praten. Ik denk dat ik een beetje een Frank- Sinatrastem heb. Alleen valt het toch tegen als ik het hoor op tv..." De humor blijft erin. Hij is toch de man die bij Feyenoord de sfeer be paalt en voor grappen en grollen zorgt? Bosvelt: „Kijk, dat-is een keer gezegd en een paar keer in de Feye- noordkrant benadrukt, maar het is een fout beeld dat ik bij Feyenoord alleen als een soort Pipo de clown rondloop. Ik heb binnen de club ook gezegd: houd er nu alsjeblieft over op. Vroeg of laat zeggen de suppor ters toch: 'Hé Bosvelt, ga jij eens een keer voetballen in plaats van de lol broek uit te hangen'. Ik heb net als anderen ook dagen dat ik denk 'flik ker nu even op'. Ik ben niet de eeuwi ge optimist. En als het nodig is kan ik ook best kritisch zijn. Ik weet niet of ik dat nuchtere en kritische van mijn vader heb. Hij is net als ik wel ie mand die zegt waar het op staat. Mijn vader is, toen ik C-junior was, een jaar mijn trainer geweest. Dat was lang genoeg. Elke zaterdagavond ge zeur en gezeik. Nu kan ik er om la chen, maar toen botsten we omdat hij maar aan m'n kop zeurde. En niet omdat ik in zijn ogen beter hoorde te zijn dan andere spelers. Want tot mijn zeventiende was ik helemaal niet zo'n bijzondere voetballer. Als ik overging naar een nieuwe lichting, kwam ik altijd eerst in C2 of B2." De jonge spelers van Feyenoord kun nen niet zo goed met kritiek omgaan. Bosvelt: „Ik vind dat het wel meevalt. Je probeert jongens individueel te be naderen. Niet iedereen reageert het zelfde. Bij iemand die gevoelig is, moet je positief zijn. Bij een ander kan het nodig zijn een schop onder de kont te geven." Sociale jongen Feyenoord kent een woelige eerste competitiehelft. Bosvelt is een aan voerder die aanspreekt bij de selectie en het legioen. In deze periode pro beert hij de rust te bewaren in de kleedkamer en reikt zijn invloed mis schien wel verder dan die van de trai ner. „Misschien dat een speler sneller naar een collega toegaat. Soms zie je dat iemand niet lekker in zijn vel zit. Dan probeer je te helpen. Als iemand het goed doet, moet je het ook laten merken." Voordat hij 'captain' van de Rotterdamse ploeg was, stond hij ook al bekend als een sociale jongen. „Je wil gewoon dat sfeer goed is en dat iedereen het naar zijn zin heeft. Als de ploeg lekker draait, komt iedereen tot zijn recht en plukken we er alle maal de vruchten van. Het mes snijdt voor iedereen aan twee kanten. Om het aanvoerderschap heeft hij nooit gevraagd. „Ik werd er mee ge confronteerd, omdat er haast nie mand meer over was", zegt hij la chend. Na de trainerswissel zei Van Marwijk dat hij twee kandidaten had en dat hij er een zou kiezen. In het begin deed ik er nogal lauw over, vooral door de manier waarop ik aanvoerder was geworden. Maar ik moet bekennen dat ik er nu best trots op ben. Aanvoerder zijn van een club als Feyenoord heeft natuurlijk wel iets. Ik voel ook de waardering bij het publiek en in de groep." Bosvelt is een echte Feyenoorder ge worden. In de schoot van het Neder lands elftal, waar al zijn collega's mil joenen verdienen bij buitenlandse clubs, jeukt het niet. Hij wil graag tot het einde van zijn carrière in de Kuip blijven. „Ik heb het niet alleen spor tief hier naar mijn zin. Monique en ik wonen naar ons zin. We hebben net een nieuw huis gekocht. Het buiten land hoeft voor mij niet zo. Als je meer kan verdienen wil het niet zeg gen dat het altijd een verbetering is. Bij de meeste buitenlandse clubs wis selt men nogal eens van trainer. Als aankoop ga je mee bij het grofvuil. Natuurlijk kan ik me voorstellen dat het mooi is om bij Barcelona voor 80.000 mensen te voetballen. Aan de andere kant denk ik dat ze bij Feye noord met 40.000 man meer kabaal maken dan die 80.000 in Camp Nou. Feyenoord is gewoon een fantasti sche club. En laten we eerlijk zijn, in Barcelona zullen ze nooit om Paul Bosvelt verlegen zitten." Met Feyenoord hoopt hij de komen de jaren sportief nog rijker te worden. „Dit seizoen kan alleen maar mooier worden. Het slechtste deel hebben we al gehad. Met ons materiaal moe ten we de titel kunnen winnen. Tot op heden hebben we gewoon teleur stellend gepresteerd. De ergernis is er niet alleen bij het publiek en de pers, hoor. Die bestaat onder de spelers ook. Iedereen van ons had hoge ver wachtingen aan het begin van het seizoen. We keken naar de aankopen die Feyenoord had gedaan en ieder een had er zin in. Als de resultaten en het spel dan tegenvallen, is dat frus trerend voor iedereen en ontstaat er onrust. Dat is een van de gevaarlijkste dingen die je als club kunt hebben. Zwaarden Bosvelt moet daar in zijn vijfde sei zoen, zou je denken, mee kunnen omgaan. De speler schiet in de lach. „Ik heb hier één rustig seizoen mee gemaakt, maar toen waren we geloof ik in november al kampioen. In alle andere seizoenen hebben we twee of drie keer per maand een praatsessie. Ach, bij Feyenoord is het al gauw ru moerig. Als we twee keer verliezen komen de verhalen naar buiten en denken ze dat we met samoerai zwaarden achter elkaar aanzitten. Maar zolang ik hier ben is er met de sfeer in het elftal niet zoveel mis." ied John O'Brien: 'In Nederland heb ik pas echt het spel leren doorgronden' ndré Hoogeboom ai Brien is al zeven jaar een :aanse voetbalprof in Ne- I. Als 17-jarige kwam hij bij nnen. Dit seizoen heeft de e een basisplaats ver- n vervult hij een cruciale iet middenveld van de dammers. Morgen speelt ,j., Dpper tegen PSV. voetballend Nederland nd over straat rolt in een een schuldige te vinden it WK-echec vindt een S ander de relativerende Jullie hebben hier vijftien 1 inwoners en als je dan *P eveel goeie voetballers er gemaakt. Dat is toch stelbaar!" gaat met de nationale Iploeg, een bonte verza- voetbalzigeuners met de ie bagage van een ont- ngsland, wél naar het ;weet als buitenstaander ecies wat er allemaal espeeld tijdens de kwali- ian het Nederlands elftal, ien zat het EK nog in het misschien was de sfeer ed. Ik denk dat een verge net ons niet opgaat, ceren in Europa is vele moeilijker. Mensen den- ir te licht over. Soms kun weg pech hebben, want nog steeds dat Neder- isoluut goede spelers it uit een land, waarin nauwelijks een rol IQ behalve tijdens Olympi- fl( leien en wereldkampi- appen. Dat was de reden een jonge vent zijn ge- lederland kwam beproe- Irien is inmiddels een )er van de 'Hollandse zelfs al is die in verval, het voetballen pas hier ileerd. Ik ben mentaal int geworden, omdat het ieuzer wordt beoefend Amerika. Bij ons wordt tcultuur gedomineerd sketbal en honkbal. Gro- talploegen heb je er niet. stoppen jongeren op laaide leeftijd met voet- |aan iets anders doen. Na school houdt het op. 1 ben ik naar Nederland in. Ik had alle selecties ien, staat, regio en natio- meer was er niet. Omdat blijven doen waar ik ben: voetballen, moest ieg." John O'Brien: „Hier accepteert men geen fouten en ik kreeg serieuze kritiek van de trainers en medespe lers. Dat heeft mij mentaal wel een stuk sterker gemaakt." Foto: GPD/Hans van Weel Een grote stap voor een zeven tienjarige. Het aanpassen aan de Nederlandse voetbalcultuur ging met horten en stoten. „Ik kwam in een sfeer terecht, waar in je moest presteren. Daardoor had ik in het begin het idee dat iedereen tegen me was. In Ame rika was ik een van de betere voetballers en daarom was de druk minder. Het gaat er hier serieuzer aan toe dan ik gewend was. Hier accepteert men geen fouten en ik kreeg serieuze kri tiek van de trainers en medespe lers. Dat heeft mij mentaal wel een stuk sterker gemaakt." Nee, eigenlijk is het Nederland se voetbal beter dan het Ameri kaanse. Zegt O'Brien: „Als ik een interland met de Verenigde Sta ten speel, moet omschakelen. Zeg maar terugschakelen. Dan helpt het als je een beetje boos bent. Agressie compenseert on ze tekortkomingen. In Neder land heb ik leren doseren. Het is zo makkelijk gezegd: je moet het gras willen opvreten. Maar voet bal is geen American Football, waar het er echt fysiek aan toe gaat, of basketbal, waar je vijf te gen vijf speelt en je tegenstander steeds in de buurt is. Amerika nen zijn van nature veel extre mer en dat uit zich ook in de sport. Of je daar in het voetbal altijd wat aan hebt, betwijfel ik." Hij is niet eens opgegroeid met voetbal. Zijn ouders hadden er niets mee. Vader, eigenaar van een ijsfabriek, was wel sportief aangelegd. .Alles draaide bij ons thuis om sport, maar niet om voetbal. Ik heb ook van alles ge daan. Volleybal, atletiek, honk bal, basketbal. Maar ik was ge woon goed in voetbal. Daardoor kwam ik in alle selecties terecht. Toch bleven mijn ouders mij sti muleren. Ze oefenden geen druk op me uit om iets anders te gaan doen. Omdat ik verder wil de raadde mijn trainer me aan naar Europa te gaan. Hij had contacten bij de KNVB en belde zijn kennis op met de vraag of ik niet ergens stage kon lopen. Zo ben ik hier terecht gekomen. Puur toeval. Als mijn trainer kennissen had in Spanje, had ik nu waarschijnlijk in Spanje ge speeld. Ajax had een stageplaats en daar kon ik terecht. Ik had nog weinig van de club gehoord. Ik had de UEFA-Cupfinale tegen Torino gezien, meer niet. Ik be sefte niet hoe groot Ajax was, tot ik er speelde. Ik zou het eerst een jaar proberen, intussen mijn school afmaken en dan zou ik wel zien. Ik kon altijd nog terug naar de States om naar de Uni versiteit te gaan." Dat hoefde niet. O'Brien mocht in Amsterdam blijven, maar werd in 1998 naar Utrecht ge stuurd, om een jaartje te harden in de subtop. Eenmaal terug in De Arena viel hij in handen van Jan Wouters. Na twee tamelijk frustrerende jaren heeft de Amerikaan nu een basisplaats bij Co Adriaanse. Incidenteel als linkervleugelverdediger, zoals bij Heerenveen bijvoorbeeld, omdat Galasek terugkwam op het middenveld. Daar waar O'Brien zelf het liefst speelt. „Ik ben een aanvallende midden velder. Maar dat zijn alle Ameri kanen." Ajax verloor in Heeren veen met 5-1. John O'Brien spreekt vrijwel vlekkeloos Nederlands. Alleen de rollende r verraadt zijn af komst. Hij is ernstig verhol landst. Heeft zich in een rap tempo aangepast aan de vader landse mores. „Ik houd van jul lie kaas. Ben ik gek op. In het begin dacht ik dat jullie alleen broodjes kaas aten voor het ont bijt. Tot ik ontdekte dat hier ook cornflakes te koop zijn." O'Brien, die als tiener zijn fami lie, vrienden en het heerlijke kli maat verliet, om in het grijze Amsterdam een voetbalcarrière te beginnen, heeft zijn draai wel gevonden. „Het eerste jaar was wel leuk. Ik zat op de internatio nale school in Amsterdam, om dat ik per se highschool wilde afinaken. Ik moest nog één jaar en dat heb ik in Amsterdam ge daan. Zat ik tussen allemaal lot en landgenoten. Dat was wel vol te houden. Daarna werd het moeilijker. Ik werd onderge bracht bij de familie Van Veen in Diemen-Oost, vlak bij De Meer en had veel vrije tijd. Ik was gewend aan het buitenleven in Los Angeles. Strand, veel vrienden. Hier gaat 's avonds de deur dicht. Ik ging vaak naar de stad, een beetje stappen, kijken wat er allemaal te beleven viel. Het was een interessante tijd voor me. Al die dingen die ik nog moest ontdekken. Dat vond ik fascinerend. Ik heb nu meer gevoel voor Amsterdam dan voor Los Angeles. LA is groot, bestaat uit allemaal verschillen de delen, het heeft geen echt hart, zoals Amsterdam. Het eni ge voordeel is het weer. 's Zo mers kun je er heerlijk surfen. Mijn broer is daar nog vrij ver mee gekomen. Ik houd er ook wel van, maar om er je geld mee te verdienen is bepaald niet makkelijk. Surfers worden niet rijk. Dan kim je beter gaan voet ballen." Op zaterdag 2 februari trouwt onze kroonprins. Een aantal sportbonden, zoals de voetbal bond en de korfbalbond, heeft besloten om op die dag geen wedstrijden te plannen. Moet er op die dag nu wel of niet ge sport kunnen worden? Bart Kerner, voorzitter van de Oranjevereniging Leiderdorp: „Ik vind dat iedereen op de hu welijksdag moet doen wat-ie zelf wil. Als er leden zijn die be zwaar hebben tegen dit besluit van de KNVB om niet te voet ballen, moeten ze dit bij die bond aankaarten. Ik denk dat de bond een parallel heeft ge trokken met de situatie dat Konninginnedag op zaterdag wordt gevierd. Ik kan me voor stellen dat een koninklijke bond bij zo'n eenmalige ge beurtenis dit be sluit neemt. On ze vereniging or ganiseert op 2 februari overdag geen activiteiten. We hebben 's avonds een lam- pionnenoptocht, die we normaal gesproken op de verjaardag van de koningin houden en er is ook nog vuur werk. Wat dat betreft zou de jeugd van RCL wel kunnen voetballen op zaterdag." Woordvoerder Koninklijk Ne derlands Korbalverbond: „We hadden al vroeg besloten om op die dag geen wedstrij den te plannen. Dat hebben we zo gelaten toen bekend werd dat de trouwdag geen officiële feestdag zou zijn. Het heeft ook praktische redenen. Sommige clubs beschikken die dag niet over een sporthal omdat de ge meente die heeft opgeëist voor Oranjefeesten." Henk Piket, vice-voorzitter van UDWS: „Ik vind het niet erg dat er op die dag niet gevoetbald wordt, alleen is de vraag: wat moeten we dan doen op die dag? Dat moet je maar eens aan de KNVB vragen. Ik ga op zater dagmiddag wel eens naar Sleu tels kijken, maar die spelen dan natuurlijk ook niet. Maar ach, ik denk dat de kantines wel open zijn. Dat is toch veel be langrijker." Competitieleider Wim van Eijl, district West 1, regio Am sterdam: „Er zijn in die periode altijd in- haaldagen, waarom die dag dan niet. Als we wel een pro gramma zouden vaststellen, krijgen we weer mensen over ons heen die niet willen voet ballen. Dan hebben wij het weer gedaan. Het is nu een maand bekend dat er op 2 fe bruari niet wordt gevoetbald, we hebben er geen enkele klacht over ontvangen." Rob de Leede, voorlichter be taald voetbal van de KNVB: „Er wordt op die dag gevoet bald in de ere- en eerste divisie. Die wedstrijden worden 's avonds gespeeld, dus wat let je. Ik heb nog geen geluiden ge hoord van clubs dat ze op die dag verhinderd zijn, of dat ze er moeite mee hebben. Het pro- Foto: GPD/Copyright RVD/Foto Picture Report gramma zit ook al zo vol." Woordvoerster Koninklijke Nederlandse Biljartbond: „Er wordt vanavond nog over vergaderd. De teneur is dat alle wedstrijden gewoon doorgaan. Op het hoogste niveau wordt niet gespeeld. Er staan voor die dag gewoon geen wedstrijden gepland." Floor van Duyn, trainer/coach Valken'68 E5: „Ik weet wel zeker dat de man nen van Valken'68 E5 liever voetballen dan naar de tv kij ken en dat geldt denk ik voor alle jongens van die leeftijd die voetballen. Maar misschien is het wel hartstikke vorstig op die dag, maken we nu woorden vuil aan niks. Ik Iqpi wel begrip opbrengen voor ■Fbesluit niet te voetballen. Het is een volks feest. En bovendien zijn de Oranjes het voetbal altijd goed gezind geweest, ze zaten vaak op de tribune; toen het nog goed ging tenminste." Dick Barnhoorn, voorzitter van De Sleutels: „Ik heb liever dat er gewoon gevoetbald wordt op die dag. Ik denk dat ze op mijn club alle maal liever het veld op gaan. En als we dat doen, willen we in de kantine best een oranje bitter schenken. Misschien dat er in de kantines op kosten van het koningshuis een rondje wordt geschonken. Denk je niet dat dat gebeurt? Ik eigenlijk ook niet. Kan ik wel van de gelegen heid gebruik maken om mijn gelukswensen aan het aan staande bruidspaar over te brengen?" Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35