'We ijsberen uren op en neer' GESPREK VAN DE DAG Papieren etalage bereidt kinderen voor op Heerlijk Avondje Avonturier loopt marathons op zuidpool en noordpool Vliegtuigspotters vertellen hun verhaal in Griekse gevangenis Zaterdag 24 november MENSELIJK Zeven Utrechtse studen ten gaan volgend jaar op TORNADOJACHT in de Amerikaanse staat Oklahoma. Het zijn stu denten meteorologie en fysische oceanografie met een belangstelling voor bijzondere weersver- schijnselen. Het Tornado Team Utrecht biedt sinds twee jaar studenten de mogelijkheid om in het buitenland meteorologie- vakken te volgen. Eerst volgen de studenten eni ge maanden colleges. Vanaf eind april, als het tornadoseizoen begint, trekken de studenten er op uit om de weersver- schijnselen in de praktijk te onderzoeken. De tor nado wordt gezien als het spectaculairste weersfe- nomeen. Geen enkel na tuurverschijnsel kan zich zo snel ontwikkelen en zo veel scha de aanrichten. De windsnelheden in een tornado kunnen op lopen tot 500 kilometer per uur. De Maleisische politie maakt jacht op vier dieven die slechts gekleed in onderbroek op rooftocht gaan. Het kwartet, dat in middels bekend staat onder de naam ONDERBROEKENBEN DE, wordt verantwoordelijk gehouden voor een hele serie in braken en diefstallen in drie deelstaten. Waarom de vier er zo luchtigjes bijlopen als ze op het dievenpad gaan, is de politie een raadsel. De KABOUTERDANS, het liedje uit de tv-serie Kabou ter Plop, staat maandag een jaar lang in de Mega Top 100. Dat heeft de producent van de serie vandaag be kendgemaakt. Het betreft een record in de geschiede nis van deze hitlijst. Tot dus ver was 'Zelfs je naam is mooi' (42 weken) van Henk Westbroek de langstgeno- teerde single, maar dat re cord werd door de dansende kabouters al rond 17 sep tember verbroken. In België, waar de kabouters vandaan komen, is de plaat minder populair. Volgens hitdeskun- dige J. van Slooten is de plaat met overdreven veel verkocht, maar werden de aankopen wel over het jaar uitgespreid. Daardoor bleef de plaat in de hitlijsten staan. Méxima Zorreguieta blijft zeker voorlo pig nog KATHOLIEK. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst oriënteert ze zich nog steeds op het protestantisme, maar moet dat niet worden gezien als voorbereiding op een eventuele over gang naar het protestantse geloof. De bruid van de troonopvolger wil alle tijd om uit eigen overtuiging een keuze te maken. MAXIMA heeft van bisschop A. van Luyn van Rotterdam ook dis pensatie gekregen van een aantal ka tholieke plichten, zodat ze tijdens een protestantse dienst met prins Willem-Alexander kan trouwen. De rooms-katholieke kerk erkent het huwelijk. Kinderen uit het huwelijk met de Prins vap Qr^nje yyprden zoals,eerder. door hemzelf aangekondigd hervormd gedoopt. Bergbeklimmers die de populaire BERG Daisen in het westen van Japan willen bedwingen kunnen voortaan comfortabel hun behoefte doen. Bovenop de berg zijn voor 1,5 miljoen gulden twee LUXE TOILETTEN neergezet. De toiletten heb ben een eigen milieuvriendelijke zuiveringsinstallatie waar door het gebruikte spoelwater wordt gerecycled. Tot de aan schaf van de nieuwe luxe 'sky-high'-toiletten werd besloten na klachten over enorme stank in de oude wc's. Volgens de autoriteiten zijn de toiletten onder meer zo duur uitgevallen omdat de onderdelen met helikopters naar boven moesten worden gebracht. Gezag, vertrouwen en lei dinggevende kwaliteiten zijn eigenschappen waarop man nen JALOERS zijn. Vrouwen kijken vooral naar het uiter lijk van een rivaal. Vooral mooie vrouwen met smalle taille en brede heupen wek ken jaloezie op bij sexe-geno- ten. Dit geldt zowel in hetero als in homoseksuele relaties. Tot die conclusies komt P. Dijkstra in een proefschrift waarop zij op vrijdag 29 no vember hoopt te promoveren aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Daarnaast zijn er ver schillende vormen van jaloe zie. Zo leidt seksuele on trouw vaak tot boze jaloezie. Terwijl emotionele ontrouw vooral angstige jaloezie op roept. Het onderzoek laat zien dat de jaloezie van man nen en vrouwen door de eeu wen heen niet is veranderd. „Verrassend traditioneel", aldus Dijkstra. „Ik had ei genlijk verwacht dat met na me vrouwelijke studenten minder traditioneel zouden reageren. Dat zijn toch alle maal hoogopgeleide, carri- èregerichte, zelfverzekerde vrouwen." Pieter Peereboom heeft tijdelijk zijn hardlooprondje verlegd naar een groot vriespakhuis. De 32-jarige inwoner van Alkmaar rent met opzet bij 20 graden Celcius onder nul om te wen nen aan het klimaat op de twee ijskappen van de aardbol. Pee reboom wil in het voorjaar van 2002 zowel een marathon op Antarctica als op de noordpool lopen. Niet dat Peereboom nou zo dol is op de kou, wel zoekt hij als voormalig marinier graag het avontuur. „Ik zie dit meer als vakantie. Een mens moet af en toe iets geks doen. Ik heb al ma rathons in de hitte gelopen op Aruba en Bermuda. Nu wil ik per se een marathon in koud weer lopen." Peereboom is nog niet helemaal zeker van deelname aan de ma rathon van Antarctica, die op 2 maart 2002 voor de zesde keer wordt gehouden. Hij staat op een wachtlijst en pas als iemand boven hem op de lijst afhaakt, is er voor hem een plekje op de boot die naar het zuidelijkste continent vaart. Om toch zeker te zijn van een ijsmarathon ko mend voorjaar, heeft Peere boom zich tevens ingeschreven voor de North Pole Run in april. Dat wordt de allereerste hard loopwedstrijd op het ijs van de noordpool. „Als het meezit loop ik dus twee extreme marathons in twee maanden. Het lijkt kort op elkaar, maar het is fysiek mo gelijk", zegt Peereboom. De Alkmaarse avonturier moet wel zijn portemonnee flink opentrekken. De ijskoude trips naar Antarctica en de noordpool kosten elk zo'n kleine 8000 dol lar. „Maar dan heb je ook wat. Het zijn complete arrangemen ten. De marathons zijn meer het hoogtepunt van een vakantie", aldus de hardloper. De 'North Pole Run' is bijvoor beeld onderdeel van een com plete expeditie naar het noorde lijkste puntje van de aardbol, waar het in april minstens 17 graden onder nul is. De trip duurt van 13 tot 27 april en om vat ook ander spectaculair werk als ballonvaren, parachutesprin gen en skiën. Behalve trainen in een vrieshal bereidt Peereboom zich niet op een bijzondere manier voor. Hij slikt multivitaminen, da's alles. „Ik ben maar een recreant. Het gaat mij niet zozeer om een snelle tijd, maar veel meer om de kick van het avontuur." De website van Global Expedi tions LCC, het Amerikaanse be drijfje dat de expeditie naar de noordpool organiseert, vermeldt overigens een verrassend mild kledingadvies voor een wed strijd onder extreme kou: een sweater en een lange loopbroek. Peereboom neemt de zaken iets minder luchthartig op. Hij draagt thermisch ondergoed en kleding dat speciaal gemaakt is om te rennen in extreme kou. Menig land kijkt er elke avond nog even in, voor het slapen gaan. Als pa en ma verstandig zijn, hebben ze wat extra exemplaren van dit drukwerk bij elkaar gesprokkeld. Beduimeld, kapotgebla- derd of verknipt tot verlanglijstjes, de speelgoedgids is dezer dagen hét boek werk voor de jeugd. Vier maanden. Zo lang liggen de mees te speelgoedgidsen in huis, voordat het Heerlijk Avondje is gekomen. Véél te lang, verzuchten ouders nogal eens, want kinderen kunnen soms weken lang aan niets anders denken dan aan al het prachtigs dat ze van Sint hopen te krijgen. Een gruwel voor vrekken, voorstanders van een verantwoorde opvoeding en verstandige budgettering? Dat valt nog wel mee, vindt Brenda van Dam van het Nederlands Instituut voor Budget voorlichting (Nibud). Van Dam ziet vooral voordelen in de vroegtijdige ver spreiding van speelgoedgidsen. Hulp sinten kunnen namelijk de tijd nemen bij de aanschaf van cadeautjes. Dat voorkomt niet alleen spijtige impuls aankopen van speelgoed waar de lol snel van af is, maar spaart ook geld uit. Identieke producten blijken vaak gul dens en soms tientjes in prijs te ver schillen bij de verschillende ketens. Als je op 4 december nog snel alles moet kopen, ben je veel duurder uit. Shoppen is duur als je weinig tijd hebt, want je kunt dan geen prijzen meer vergelijken", zegt Van Dam. De speelgoedgids van 2001 lijkt nog maar weinig op die van pakweg 25 jaar geleden. Natuurlijk staan evergreens als de knuffelbeer, Barbie, de sjoelbak, de puzzel, het speelgoedautootje en de timmermanskist er nog altijd in, maar elk jaar verandert het assortiment van karakter. Video's, spelcomputers, boe ken en software zijn niet meer weg te denken uit de papieren etalages van de speelgoedbranche. „Vroeger was onze doelgroep de nul tot twaalfjarigen en hun ouders. Inmid dels richten we ons ook op dertien tot en met 25-plus", zegt Simon Hansen, hoofd commerciële zaken van speel goedketen Bart Smit. De nieuwe producten hebben toppers van weleer, zoals de modeltrein en bouwdoosjes vrijwel geheel verdrongen uit de gemiddelde speelgoedwinkel. Het zijn producten voor gespecialiseer de hobbywinkels geworden. „De con sument vraagt er niet meer om, de jeugd is massaal op de games overge stapt", aldus Hansen. De speelgoedgids is voor Bart Smit 'heel belangrijk' als uithangbord en in spiratiebron. „Het is dé manier om ons assortiment te tonen. We verspreiden onze gidsen weliswaar niet landelijk, maar wel huis-aan-huis in de omgeving van onze ruim 200 vestigingen in Ne Kinderen nemen met veel enthousiasme de verschillende speelgoedgidsen van A tot Z door bij het samenstellen van hun verlanglijstjes. Foto: GPD/Frans Nikkels derland en België", aldus Hansen. Bij Bart Smit wordt elke zomer nauw keurig gepland in welke week van sep tember de gids moet worden verspreid. „Niet te vroeg en niet te laat, da's heel belangrijk voor ons. We houden bij voorbeeld in de gaten wanneer een col lega als V&D zijn Prijzencircus houdt, daar willen we niet achteraan hobbe len." Planning is dus één wapen in de felle strijd in de speelgoedbranche, waar al dan niet aan elkaar gelieerde grote jon gens als Intertoys, Bart Smit, Blokker, V &D, Bijenkorf en Toys 'R Us het opne men tegen elkaar en tegen veelal fami liezaken die via inkoopketens als Top 1 Toys zijn aangesloten. In die felle strijd om de gunst van de kleine (en grote) consument, is het be langrijk je te onderscheiden in c speelgoedbranche. Met prijsaar gen bijvoorbeeld, een breed ass ment en een aantrekkelijke spet gids. Wie die gidsen naast elkaar legt, het eerste gezicht meer overeen sten dan verschillen. Bijna allen gedeeld van jong naar oud, in d opmaak en met op vrijwel alle p de naam van de winkel. Niet vei derlijk, als je weet dat kinderen 1 hartelust scheuren, knippen en bij de vervaardiging van hun vei lijstjes. De vroege verspreiding van de s goedgidsen heeft ook voor de w een nadeel. Hansen: „We kunnt september nog niet alle produel prijzen voor de Sinterklaastijd vi den. Met name op gebied van gi verschijnen regelmatig nieuwe t die we dan later in een extra fol< melden." Een goed voorbeeld van prijzen kunnen veranderen is dat van d computer Playstation 2, die aan lijk 1149 gulden kostte. „We voe augustus al aan, dat die prijs we kon gaan zakken. Dat is gebeurt Playstation 2 kost nu 699 gulder om hebben we de prijs niet in d goedgids gezet." Martin Ruesink Vliegtuigspotter! is ook op Schiphol een geliefde bezigheid. Twee Nederlanders werden opgepakt bij het spotten in Griekenland. Foto: Fotobureau Dijkstra Patrick Dirksen uit Eindhoven en Frank Mink uit Den Helder maken in de Griekse gevangenis waar zij al twee weken onschuldig verblijven een murw geslagen indruk. De twee Ne derlandse vliegtuigspotters mochten bij grote uitzondering, en pas na toe stemming van de Griekse minister van justitie, hun verhaal doen in de gevan genis in de stad Nafplion, waar ze sa men met elf Britten vastzitten op ver denking van spionage. Ze hebben geen verwachtingen meer. Ze rekenen niet op een goede, maar ook niet op een slechte uitkomst. „We wachten maar. Als we buiten onze cellen mogen, dan ijsberen we heen en weer op de buitenplaats, net als dieren in kooi. Meer kunnen we niet", vertelt de 27-jarige Patrick in het kamertje van het hoofd van de bewaking. De Eindhovenaar is de jongste van de groep vliegtuighob byisten die drie weken geleden af reisde naar Griekenland om tijdens vier open dagen op Griekse militaire vliegbases zo veel mogelijk vliegtui gen te zien en de gegevens daarvan te noteren. Het eindigde in een drama, met hun arrestatie op acht november als een eerste dieptepunt. Beslissin gen over hun lot worden keer op keer uitgesteld. De Britten, onder wie reisorganisator Paul Coppin, zijn allemaal tussen de dertig en vijftig jaar oud. De twee Ne derlanders delen samen met twee Al banezen een cel. Er zijn maar drie bedden in hun cel in de klein opge zette, maar met vierhonderd Grieken en Albanezen overvolle gevangenis, dus de lange Frank Mink slaapt op een matras op de grond. De twee ogen in hun westerse kle ding, met geschoren gezichten en ge kamde haren als een uitzondering in de Griekse gevangenis. Dinsdag za gen ze op de Griekse televisie zelfs even hoe de media buiten de poorten probeerden contact met hen te leg gen. Toch heeft het verblijf, zeker in de gevangenis in Nafplion, hen gete kend. Eten krijgen ze twee keer per dag, maar op zondag 'om onbekende redenen' alleen 's ochtends. Die dag is er ook geen warm water, de rest van de week alleen 's avonds. Met tussenpozen zijn de gevangenen zo'n tien uur per dag vrij om te gaan waar ze willen, uiteraard alleen binnen de muren van de gele gevangenis. Op de vraag wat ze dan doen, volgt een stil te. Daarna: „Hangen en over vliegtui gen praten." De groep spotters is hecht, vertellen de twee. „We twijfelen niet aan el- kaars onschuld. Óc ken de Britten in middels aardig goed. Ja, iemand had een scanner mee. Dat was stom van hem. Maar nee, we zijn gewoon hob byisten. We hebben geen foto's ge nomen. Hoewel...". Frank grijnst aar zelend. Patrick vervolgt: „Ja, er is een foto gemaakt van een helikopter op een burgervliegveld. Stom achteraf." Ze beseffen dat de Grieken momen teel alles aangrijpen voor verdere on derzoeken naar mogelijke strafbare feiten. „Maar het is te gek voor woor den. De eerste keer dat we werden gearresteerd lieten ze ons met excu ses na acht uur weer vrij. De tweede keer dachten we dus dat het wel los zou lopen. Het was laat, dus we moesten een nacht in de politiecel in Kalamata blijven. Ach, ik dacht: dat is ook weer een ervaring, een nacht achter de tralies", zegt Patrick. Die nacht zijn er - vandaag meegere kend - al veertien geworden. Infor matie over hun zaak krijgen ze van hun ouders en hun gezamenlijke ad vocaat. De Nederlandse ambassade bezoekt hen ook, zoals zaterdag di rect na hun overplaatsing van de po litiecel in Kalamata naar Nafplion. Ze kregen geld om wat spullen te bestel len, zoals eten. Het zijn lichtpuntjes, net als de dagelijkse telefoontjes, hoe kort dan ook, naar Nederland. Frank Griekse rechte velt oordeel o\ vliegtuigspotte Het lot van de groep Nede en Britse vliegtuigspotters ruim veertien dagen in Griel gevangen zitten, ligt in hanc Griekse justitie. Onderhand tussen Nederland en Griek die volgens de Nederlandse sade wel voortdurend en 0 niveau plaatsvinden, kunne geen invloed op hebben. 1 een van de twee Griekse adi van dé vliegtuigspotters gistè Hij voegde daar aan toe dat horen op zijn vroegst dinsdi gaan bëginhëfi. Tot die tijd de dertien gearresteerde n onder wie Patrick Dirksen ui hoven en Frank Mink uit Di der, in hun cellen in Nafplio. De Griekse advocaten vind moeilijk om het oordeel 1 rechter in te schatten. „Ze wi militair terrein dat niet toegi is voor het publiek en dat ligt lig. Het hangt nu af van de I de verhoren", zegt één 1 raadslieden. De uitslag c wordt op zijn vroegst eind vt week verwacht omdat de verdachte spionnen allemat door de Griekse officier van worden gehoord. Dit kan enl gen in beslag gaan nemen. veert op: „Ja, om zes uur. Een half uur nadat we uit onze cellen zijn ge laten." Daarna zakken ze weer in. Weten niet goed wat te zeggen en be seffen amper wat hen overkomt en hoe dat zal aflopen. „De straffen voor spionage zijn hier hoog. We hoorden dat je wel twintig jaar kunt vastzit ten", zegt Patrick. De bezoektijd is voorbij. Amper een kwartier mochten ze in hun eigen, voor de Grieken onverstaanbare en dus 'enge' taal, een Nederlandse journalist te woord staan. Een laatste boodschap dus. Patrick haalt even diep adem: „Laat iedereen alsjeblieft alles doen om ons hier weg te halen." De Grieken hebben het moeilijk met de situatie en de media-aandacht voor de buitenlanders, vertelt een be waker als Patrick en Frank terug naar hun cel zijn gebracht. „We zorgen echt goed voor hen. Ze zijn veilig hier in de gevangenis." Fleur Besters Twee toneelstukken Ik ben toneelspeler van beroep dus van tijd tot tijd gaan deze kolommen over toneel. Zo ook vandaag. In NRC Handelsblad van vorige week lees ik dat in Londen 'Op Hoop Van Zegenvan Herman Heijermans in première is gegaan. In dit stuk, Heijermans schreef het in 1900, stuurt een reder wrakke boten de zee op. Als die schepen vergaan, kan hij de verzekeringsgelden vangen. Eén van die slechte boten is de 'Op Hoop Van Ze gen'. Wanneer dat schip na veel ruzie eindelijk uit gevaren is, komen de vissersvrouwen bij elkaar en vertellen elkaar verhalen van de zee. Hoe vroeger al schepen vergingen en mannen niet terugkwamen. Een heel bedrijf lang gebeurt er niets. Er worden al leen maar verhalen verteld. Dat durfde zelfs Shake speare niet in zijn toneelstukken. Een bedrijf lang wordt de spanning opgevoerd. Want terwijl de vissers vrouwen bij elkaar zitten, loeit buiten de storm. En word je in de zaal steeds nieuwsgieriger naar het lot van de 'Hoop' ver weg op de zee. Dit derde bedrijf is zonder twijfel het beroemdste van de Nederlandse toneellitteratuur. Deze zomer werd onder toneelliefhebbers een verkiezing georganiseerd. Onder werp: kies uw favoriete fragment uit een Nederlandstalig stuk. De vissersvrouwen van Heijermans wonnen met vlagen wimpel. Op een bonte avond in de Amsterdamse Brakke Grond werd het fragment voorgedragen. De vrou wen werden bij die gelegenheid gespeeld door producen ten en journalisten. De sfeer was nogal lacherig want die mensen konden natuurlijk niet toneelspelen. Maar toen voltrok zich een wonder. De zaal werd gaandeweg dood stil. Heijermans won het langzaam maarzeker van zijn slechte vertolkers. Na afloop klonk er een ovatie. Een mooi voorbeeld van een scène die niet kapot te spelen is, zelfs al zou je het willen. Op Hoop Van Zegen, ik heb ei genlijk nooit begrepen waarom er nooit een musical van gemaakt is. Nu gaat het stuk dan in hartje Londen in première. Daar ben ik toch een beetje trots op al heb ik natuurlijk part noch deel aan die opvoering. De kritieken schijnen wisse lend te zijn. Het stuk wordt meer geprezen dan zijn regis seur en vertolkers. Net als in de Brakke Grond eigenlijk. Diezelfde dag de vorige week lees ik in onze eigen krant dat er in Oostenrijk een nieuw stuk van Thomas Bern- hard ontdekt zou zijn. Bernhard (1931-1989) zette zich in zijn toneelstukken af tegen de mentaliteit van de Oos tenrijkse burgerij. Een mentaliteit die hij corrupt en im moreel vond. Hij vocht herhaaldelijk conflicten uit met de overheid. Wat dat betreft zou je hem een Oostenrijkse Herman Heijermans kunnen noemen. Ik heb in diverse stukken van hem gespeeld. Bij één van die gelegenheden heb ik hem na afloop even mogen spreken. Een feit, ik vermeld het graag, waar menig collega jaloers op is. Een nieuw stuk van hem is voor een acteur zoiets als een nieuwe Van Gogh voor een kunstschilder. De waarde van Bemhards nieuwe manuscript wordt door een Weens antiquariaat geschat op een klein miljoen. Dat bedrag lijkt me nogal uit de lucht gegrepen. Maar dat vind ik ook van de prijzen die voor een Van Gogh betaald wor den. Gouden tijden voor het toneel. Heijermans herleeft in Londen en Bernhard in Wenen. En tussen hen in wan delt de acteur als een knecht van twee meesters.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2