NOS verbijsterd over bezuiniging MEDIA 'Almeerder is een vluchteling' Sjors Fröhlich vindt radio het mooiste medium 'Aan de Taliban kun je niet voorbij' Opheffing reigt voor ïomoblad Expreszo 'Van der Ploeg pakt omroepen 102 miljoen af starten soort azeera ZATERDAG 24 NOVEMBER 2001 mi iaag/gpd - Tientallen Uigers spannen zich - leiding van de even- Monbezoldigde hoofdre- cal ur Caspar Pisters (26) - :t uiterste in om elke v maanden Expreszo uit •ngen. Het enige maga- oor homojongeren tus- J 5 en 25 jaar en steun en rlaat voor meisjes en ns die worstelen met \/\jcoming out'. lad dreigt na vijftien jaar •le te gaan, omdat geld- ir COC de jaarlijkse bij van veertig mille stopt, is en zijn vrijwilligers la- ;t er niet bij zitten. Ze en campagne begonnen lor 15 december 75.000 n moet opleveren. Een ibbeling van het aantal nees en het aantrekken ponsors en adverteer- moeten daarvoor zor- :en groot aantal beken- •derlanders heeft zijn werking toegezegd, twintig BN'ers worden °fze internetsite in een gezet, met een foto en krékstje waarin ze steun jen. Onder hen Johan varres, die zelf homo is cqua leeftijd (19) bin- e doelgroep valt, Ro- ,iphart, Catherine Keyl, en Seth van TMF, Pielstroom, Thomas in Erica Terpstra. Lang lemaal homo's en daar blij mee". Boszhard en Jo De •re werken mee aan de ang'-party die we op 15 iber om middernacht in in het Amsterdamse Hopelijk om te vieren verder kunnen en an- rordt het een knalfuif ïee we afscheid ne- vertelt Pisters. „Mr enelux, Paco, laat op de elke honderd nieuwe lees een kledingstuk Het eerste is al uit, iet gaat nog niet hard iszo is belangrijk voor ^eren, omdat andere i zich richten op vol- nen die 'al uit de kast Vij willen het stereotie- :ld doorbreken en to- at homo's normale ;n zijn. Daarom word je blad niet overrompeld liemels en staan er ook lorno-advertenties in. agiek is alleen dat juist en die ons blad het nodig hebben, omdat steuntje in de rug kun- ebruik bij hun 'coming geen benul van heb- at we bestaan. Onze be- eid is niet groot ge- Uit reacties blijkt ech- degenen die ons wel inden dat het blad niet ag, omdat ze er veel ibben gehad". Expres- ft nu ruim 1500 abon- lenzelfde aantal wordt kocht in de grotere VPRO-documentaire probeert ziel van groeikern bloot te leggen door Dolf Rogmans Hilversum - De NOS verwijt staatssecretaris Rick van der Ploeg (Cultuur) ten onrechte 102 miljoen gulden te korten op de omroepen. Daardoor ziet de NOS zich gedwongen jaarlijks zo'n 33 miljoen gulden te bezuinigen op haar plannen met internet en nieuws. De teleurstelling bij de NOS is groot. Donderdag liet de NOS nog trots weten dat Van der Ploeg de plannen van de om roepen steunt om volgend jaar veertig miljoen gulden extra te investeren in de digitalisering van de publieke omroep. Dat bleek uit een brief van Van der Ploeg aan de Kamer. In een an dere brief van diezelfde dag over de financiering van de omroe pen slaat Van der Ploeg echter de financiële basis onder dat plan vandaan. Die brief las de NOS gisteren pas goed. In de brief schrijft Van der Ploeg dat de NOS ten onrechte er van uit gaat dat het nog 102 miljoen gulden tegoed heeft van het rijk. Dat geld blijft over omdat de Dienst Omroepbijdragen vorig jaar is opgeheven. Niet de om roepen krijgen dat geld, maar het ministerie van financiën. De bewindsman verzoekt de NOS dan ook de meerjarenbegroting bij te stellen. Beroep De NOS heeft gisteren een be roep gedaan op Tweede Kamer leden om Van der Ploeg maan dag tijdens de begrotingsbehan deling Cultuur op andere ge dachten te brengen. De Kamer heeft al verschillende malen uit gesproken dat opheffing van de Dienst Omroepbijdragen geen nadelige financiële gevolgen voor de omroepen mag hebben. CDA CDA-kamerlid Joop Atsma: „Het gebeurt niet vaak, maar deze keer ben ik het volstrekt eens met de NOS. Het geld dat zeven miljoen Nederlanders voor de publieke omroepen hebben be taald, moet daar weer naar toe. Het is het zoveelste voorbeeld dat Van der Ploeg niets te vertel len heeft. Zalm bepaalt waar het geld naar toegaat." Hilversum - Geen identiteit, winderige open vlakte, straten met nieuwbouwwoningen die in recordtempo worden uitgerold, geen cultuur, slaapstad: enkele vooroordelen over Almere, de snelstgroeiende stad van Neder land. Een Almeerder over zich zelf en zijn stadsgenoten: 'een Almeerder is een vluchteling'. De stad viert volgende week vrij dag haar 25-jarig bestaan. Re den voor de VPRO om de pol dergemeente onder de loep te nemen en de kijker 2,5 uur een oersaaie maar historisch gezien redelijke documentaire voor de houden. Uiteraard ontbreken Polygoon beelden niet, er is veel onder zoek verricht. Dat zeker. Burgers van het eerste uur worden ge volgd, de uitbaters van het eer ste restaurant - De Roef in Al mere Haven - komen aan het woord. Leuk voor de familie, maar het valt te bezien of de ge middelde (VPRO-)kijker nou op een tv-avondje 'Almere kijken' zit te wachten. De verslaggevers zijn met de beste bedoelingen op pad ge stuurd. Leon Giesen gaat op zoek naar een restaurant waar hij 'met zijn meissie' lekker kan eten. Hij komt niet verder dan De Heerenborgh waar in plaats van rijen gasten de curator op bezoek komt en belandt in Al mere Haven bij Koos Oudhuis, restaurateur van het eerste uur. Oudhuis heeft zijn in de Miche- lingids genoteerde twee bestek- jes („ongeveer een halve ster") ingeleverd. Hij had er te weinig publiek voor. Giesens collega Marten Minkema gaat op zoek naar de typische Almeerder. Hij vindt ze niet, behalve een voet balfan van de oudste voetbal club. Die woont in Haven, dat door inwoners wordt gezien als hun dorp waar de bewoners zich wel Almeerder voelen. Oud-burgemeester Han Lam- mers zei ooit - zo houdt ge meentewoordvoerder Peter Spek de kijkers voor - dat een stad pas leeft als het kerkhof vol ligt. En dat doet de begraaf plaats in de oudste stadskern. De gesprekspartners elders in de stad voelen zich geen Almeerder en zullen dat waarschijnlijk ook niet worden. Pijnlijk wordt duidelijk dat Al mere door de eigen inwoners - of in ieder geval diegenen die aan het woord zijn gelaten - niet wordt gezien als erg inspireren de gemeente. De persvoorlichter doet zijn uiterste best om Alme re goed in beeld te krijgen en is zelfs bereid om - gekleed in trai ningspak - al skeelerend uit beeld te rijden. Op weg naar de rijkelijke natuur. Een item dat door geïnterviewden wel als po sitief wordt ervaren. De pioniers van destijds zweren veelal - na flinke aanloopproblemen - bij Almere, de 'nakomers' gebrui ken hun woonplaats vooral om een flitsende wooncarrière te realiseren. Want huizen kopen en verhuizen lijken uitgeroepen tot volkssport. „Ik ben veertien keer in Almere verhuisd. Ik vind hier mijn rust." De relativerende wedervraag van verslaggever Minkema, dat veertien keer ver huizen toch geen rust is, ant woordt de man: „Je verlegt je grenzen, dat is typisch Almere." Het is een stad waar enorm wordt verspijkerd en waar de meeste buggy's van Nederland rijden. De documentaire geeft echter geen antwoord op vraag stukken als werkgelegenheid, de problematiek van een structu reel verstopte A6, maar wel ko men prestigieuze projecten als het nieuwe stadscentrum en het kasteel in beeld. Honderden miljoenen gaat dat kosten. Geen fundamentele vraagstukken op de late zondagavond, maar kij ken naar oude beelden. Wat de kijker ermee opschiet? Geen idee. Timothy Beldman Paradijs in de polder, VPRO, Ne derland 3, 20.53 uur. Gelauwerde radiopresentator over televisie-avontuur van Stand.nl en reis naar Kampala im/gpd - De Verenigde iverwegen een Arabisch station te beginnen als nger van de populaire sender Al Jazeera. De zou zich vooral moetén op Arabische jongeren hekel hebben aan Ame- iatief voor de propagan- :r is afkomstig van de atische senator Joe Bi st het plan zou een half dollar gemoeid zijn. erikanen houden er al diostations in het Ara na met de nodige pro- i, The Voice of America 0 Free Afghanistan. In- heeft senator Biden het de Amerikaanse presi- ish besproken en die zijn goedkeuring aan De senator zal het nu tot een wetsontwerp zo meldt het Britse The Guardian. 1 ils zijn in de VS de plan tgoed al klaar. Het is de dat de satellietzender '9'agen per week, 24 uur uitzenden in 26 ta- cht op veertig moslim lering komt te liggen bij erikaanse overheidsor- G, die ook verantwoor- voor de radiostations hanistan en The Voice ca. acteur Mare Nathanson n The Gardian dat de •ten bij de verschillende in onafhankelijkheid „Wij kunnen onze ge- digheid alleen behou- Lei we precieze informatie rmtë aanbieden." Is 'ie nou al weer op de radio? Bij sommige luisteraars leeft het idee dat Sjors Fröhlich bijkans in de Hilversumse studio woont. Hij werkt inderdaad hard, maar er is ook zoveel moois te doen op de radio. Een aflevering van Cappuc cino maken vanuit Uganda bij voorbeeld. En pionieren met een multimediale variant van Stand- .nl. door Berrit de Lange Hilversum - „Het zal wel een beetje houtje-touwtje radio wor den. Net zo als vroeger op de zolderkamer," zegt Sjors Fröh lich (34). Afgelopen woensdag vertrok hij met een producer en een satellietschotel naar Kamp ala, Uganda om vandaag een speciale uitzending van Cap puccino te maken. Doel van de missie is het radio station Voice of Hope, dat de NCRV twee jaar geleden ter ge legenheid van het 75-jarige jubi leum opzette voor de bevolldng van Zuid-Sudan. Fröhlich legt vandaag de eerste steen voor een studio in Kampala en be steedt in Cappuccino aandacht aan het station, dat na twee jaar NCRV-steun voortaan op eigen kracht voort moet. „Voice of Hope zendt slechts op zaterdagochtend een uurtje uit. Ze hebben een soort groetenru- briek die hier tot een glimlach aanzet, maar die voor de men sen daar heel belangrijk is. Het is vaak de enige manier om te weten te komen of een familie lid nog in leven is." In Sudan woedt al bijna twintig jaar een burgeroorlog. Program mamaker Sjors Fröhlich zegt daarover: „Naast alles wat er nu gebeurt in de wereld is Sudan nog meer een vergeten oorlog geworden dan het al was. Ter wijl de vluchtelingenkampen overvol zitten en er nog steeds de meest verschrikkelijke dingen gebeuren." De NCRV heeft in Zuid-Sudan tweeduizend opdraairadio's uit gedeeld onder stamhoofden, vrouwenleiders, verplegers en priesters, zodat de informatie bij zoveel mogelijk mensen terecht Sjors Fröhlich komt met 'zijn' radioprogramma Stand.nl binnenkort ook op televisie. „Die grote koptelefoons vind ik er wel een beetje dom uitzien op tv, we zijn nu bezig met heel kleine, lichte koptelefoontjes".Foto: GPD/Roland de Bruin komt. Twee mensen van de NCRV en Pax Christi hebben de afgelopen week door het gebied gereisd om te kijken of het werkt. „Een soort primitief kijk en luisteronderzoek, waarvan zij in Cappuccino verslag doen," aldus Fröhlich. Voice of Hope is een doom in het oog van de Sudanese rege ring, die minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking heeft verzocht haar steun aan het station in te trekken. Vol gens de islamitische leiders steunt het radiostation de niet- islamitische rebellen in het Zui den. Fröhlich: „Ik heb een paar uit zendingen gehoord via Internet, maar het is absoluut niet poli tiek gericht. Omdat de regering er toch zoveel moeite mee heeft, wordt de studio gebouwd in Kampala, net over grens met Uganda. Ik kan me wel voorstel len dat de regering zich druk maakt, omdat ze het niet onder controle hebben. De uitzendin gen komen per band naar Ne derland en worden via de We reldomroep weer naar Afrika ge stuurd. En radiogolven kun je nou eenmaal niet tegenhouden bij de grens." Het zal ook nog een flinke klus worden om er het razend popu laire zaterdagochtendprogram ma Cappuccino in elkaar te zet ten. „De sfeer is natuurlijk Afri kaans, maar als alles werkt is het verder een gewone uitzending met bellers en muziek." Met Cappuccino, een mix van actualiteiten, muziek, reacties van bellers en gezelligheid, trekt de voormalige Radio 3-dj op za terdagochtend tussen de 550 en 600 duizend luisteraars. Voor zijn doordeweekse programma Stand.nl, waarin een gast en luisteraars dagelijks reageren op het nieuws, stemmen ruim tweehonderdduizend mensen af op Radio 1. Niet voor niets werd Fröhlich op het Omroepcongres in oktober door collega's verko zen tot beste radiomaker. Ook Cappuccino won een Marconi Award. Fröhlich: „Het zijn geen Emmy-awards, maar het is leuk als collega's zeggen: 'Je bent goed bezig, ga zo door'." Als radioprogramma's zulke ho ge luistercijfers halen, staan om roepbazen vaak te popelen een tv-versie uit de grond te stam pen. Dat is Stand.nl op televisie pertinent niet, benadrukt Fröh lich. Vanaf 3 december wordt er drie weken geëxperimenteerd met een tv-versie, oftewel een multimediale variant waarbij ra dio, televisie en internet bij el kaar komen. In de radiostudio komen twee webcam-achtige camera's te hangen die Fröhlich in beeld brengen. De gast is ge lijktijdig op het scherm te zien. De acht minuten met reacties van luisteraars worden onder steund met actuele beelden van bijvoorbeeld Netwerk. „Het wordt dus heel druk op het scherm," zegt Sjors Fröhlich be geesterd. „Je moet denken aan een kruising tussen een inter netsite en het beeld dat je bij CNN vaak ziet, met bijdragen uit het internetforum die door het beeld scrollen en de tussen stand in de peiling, waar dage lijks op de site massaal op wordt gereageerd, onderin beeld." Volgens Fröhlich is de kracht van dit voor Nederlandse be grippen unieke technische hoogstandje dat mensen kun nen kiezen. „Misschien kan je Stand.nl maar twee keer per week op tv zien. Andere dagen hoor je het in de auto of volg je de uitzending op kantoor via in ternet. Aan het programma wij zigt verder niets. Mensen die naar de radio luisteren merken niet dat het ook op tv is." De doorgaans luie tv-kijker zal desondanks even flink door el kaar geschud worden. Fröhlich maakt zich geen illusies over to renhoge kijkcijfers tussen 13.30 en 14.00 uur 's middags. „Ik denk wel dat het nodig is om te onderzoeken of mensen het leuk vinden om op die manier de tv te gaan gebruiken. Maar er zullen ook kijkers stapelgek van worden." Voorwaarde was voor Fröhlich dat het radioprogramma geen geweld wordt aangedaan. „Dat zou ik nooit willen. Radio is echt het mooiste medium. Daar kun nen tv en internet niet tegenop. De televisie-afdeling is gewend dat, zodra iets op de buis komt, zij de gang van zaken bepalen. Nu zijn de rollen eens omge draaid. Ik heb van te voren ge zegd: 'Dit is de formule en daar wijzigen we geen millimeter aan'." Hoewel Fröhlichs hoofd links of rechtsboven in beeld komt, blijft hij voor alles radiopresentator. „Ik ga niet op camera presente ren. Die grote koptelefoons vind ik er wel een beetje dom uitzien op tv, we zijn nu bezig met hele kleine, lichte koptelefoontjes. Maar het is niet zo dat er vanaf 3 december plotsklaps visagisten naar binnen komen om er nog wat van te maken." 1. Cappuccino vanuit Uganda, Radio 2, vandaag 9.05-12.00 uur, 2. Stand.nl, op werkdagen op Radio 1,13.30-14.00 uur, vanaf maandag 3 december ook op Ne derland 1. TROS-rubriek Dit was het nieuws zoekt de grenzen op Het populaire TROS-programma Dit was het nieuws is weer begon nen. Afgelopen weekeinde waren nog de hoogtepunten van vorig sei zoen te zien, maar zaterdag wordt de eerste van zes nieuwe afleverin gen uitgezonden. Aan de zijde van de teamcaptains feaoul Heertje en Jan Jaap van der Wal zitten Daphne Deckers en Irene Moors. Durven zij een grap te maken over Osama bin Laden of is na 11 september ook de humor voor altijd veranderd? door Eric de Bie Hilversum - Kort na de terreur aanslagen in New York en Was hington nam Paul Groot een scène op voor het VARA-pro- gramma Kopspijkers. Verkleed als Willibrord Frequin rende hij achter een nep-Osama bin La den aan. „Tijdens het draaien kwamen nogal wat Marokkanen langs. Die lagen echt krom van het lachen. We kregen van hen veel positieve reacties." Groot, ook tekstschrijver en re dacteur van Dit was het nieuws (DWHN), wil maar zeggen dat grappen altijd in een bepaalde context moeten worden gezien. „En als die context niet goed is of de grap is flauw, word je in Nederland vanzelf teruggeflo ten. Maai'je moet de humor niet beteugelen. We hebben er in het Westen voor gevochten dat we alles mogen zeggen wat we wil len zeggen. Dat moet je in stand houden." Aan humor zitten zeker gren zen, daar zijn de deskundigen het over eens. Maar die liggen sinds 11 september niet veel an ders. Hoe graag Groenlinks-ka merlid Mohamed Rabbae dat ook wilde. Hij riep cabaretiers en komieken op geen grappen over of persiflages op Osama bin Laden en moslims te ma ken. Dat was echter tegen het zere been. „Ik heb helemaal geen politicus nodig die mij ver telt wat een beschaafde samen leving wel of niet moet", rea geerde DWHN-presentator Harm Edens fel in Trouw. „Er niet over praten of grappen over maken is een schijnoplossing." Ruim twee maanden na de ter reurdaden maken degenen die zich aangesproken voelden, zich er nog boos om. Maar een klei ne pas op de plaats kan volgens hen geen kwaad. „Ik vind het schijnheilig om te zeggen dat er geen grappen over de aanslagen of Osama bin Laden mogen worden gemaakt", zegt Eric van Sauers, cabaretier en eindredac teur van Dit was het nieuws. „Toen de kemonderzeeër Koers zonk, hoorde ik die geluiden niet. Zeker, er waren minder do den te betreuren, maar het was ook vreselijk." Ook programmamaker Hans Böhm, die tien jaar panellid van KRO's Ook dat nog! was, vindt het dom om humor te verbie den. Hij zegt daarover:„Het is treurig dat mensen denken dat hierdoor een polarisatie wordt voorkomen. Hoe kun je humor nu verbieden? Dat werkt ave rechts. Humor'is natuurlijk ook een manier om iets te verwer ken. Om dingen met elkaar te delen." Bij grappen over de aanslagen of de Taliban ziet Böhm niet veel verschil met andere moppen. „Voor mij moet een grap altijd kwaliteit hebben. Kort na de aanslagen hoorde ik de grap over de schaakpartij tussen Bush en Bin Laden. Laatstge noemde had gewonnen, omdat Bush twee torens miste. Dat is gewoon niet leuk. Een grap moet goed zijn en op het juiste moment worden verteld. Elk onderwerp is dan te gebruiken. En eigenlijk vind ik dat je niet de oorlog in Afghanistan kunt ne geren. Ik ben ook zeer benieuwd hoe Freek de Jonge dit in zijn oudejaarsshow gaat aanpak ken." Met de overige redactieleden van Dit was het nieuws denken Eric van Sauers en Paul Groot deze week al na over de 'behan deling' van het gevoelige onder werp. „We grijpen altijd terug op de actualiteit, dus de over winning op de Taliban komt ze ker ter sprake. Net als altijd dis cussiëren we over grappen. Dit was het nieuws zoekt de gren zen op. Dat hoort bij het pro gramma, maar we wagen ons voortdurend af wat of wie we nu precies belachelijk maken." Diskjockey Ruud de Wild, die op Radio 3FM normaal gesproken geen blad voor de mond neemt, vindt dat de grenzen van de hu mor inmiddels wel zijn verscho ven. „Je denkt tegenwoordig iets langer na voordat je een grap maakt. Ik vind het een enge si tuatie en als programmamaker moet je daar rekening mee hou den. Voor je het weet zet je on bedoeld aan tot rassenhaat. In de dagen na de aanslagen heb ben we onderdelen van ons pro gramma geschrapt, omdat die op dat moment toch iets te ge voelig lagen." Dit was het nieuws, zaterdag 24 november, Nederland 2, TROS, I 21.50 uur. Harm Edens is presentator van Dit was het nieuws. Foto: GPD- /TROS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29