Veel doden in bezette gebieden iAsas De meier en de vuurtoren zijn dood, leve de hulk Plan voor antraxbom ligt in woning Kabul Europees debuut Leidsche Zwemclub op een koopje ft VAN ROY N EN VISSERS C.S. Grootschalige enquête 700E»*o Israëliërs liquideren Palestijnen Universiteit aansprakelijk gesteld voor RSI-klachten Delft Duiven Sliedrecht Leidsch Dagblad u Oermensen in Leiden shavende leeuw ibul steelt hart n Britten dofiel is zich n geen enkel raad bewust nbulancedienst luwt aan nieuw iderkomen assenaar wil n Deijl ure geven [houwburg engt publiek de war' loopt niet ien oost en west, ord en zuid, christen moslim, maar dwars irons eigen hart IET WEER »-\ soms gemiezer 10-11 'a*»| iw 3-4 (advertenties) 3RIJFSHUISVESTING Koor ons aanbod advertentiepagina's pers in deze krant! speciaal iel internet zonder tikken t speciale voordelen... NET Bel op www.adslspeciaal.nl NR. 42782 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 24 november 2001 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden (jel. (071) 5122362// Katwijker Peter van der Boon verzint winnende bijnaam voor honderd eurobiljet door Rob Onderwater katwijk - Weg met de meier, de joet, de vuurtoren, de rug en het geeltje; leve de dubbeldekker, de eurotop, de eurojoet, het brammetje en de hulk. Nieuw geld betekent ook nieuwe bijna men voor de munten en biljet ten. Wie straks een leren jas op de markt koopt, krijgt vanaf 1 januari te horen: 'Dat gaat u een hulk kosten, mevrouw'. Hulk is vanaf nu de bijnaam van een biljet van honderd eu ro. De bedenker van de bijnaam is Peter van der Boon, 32 jaar en woonachtig in Katwijk. Het mi nisterie van financiën zette hem afgelopen donderdag in het zonnetje. Leidenaar A. Ouwe hand won ook een prijs: hij be dacht voor het muntstuk van 1 euro de bijnaam Gouwering. Van der Boon dacht met vrouw en dochter na het ophalen van de prijs te gaan winkelen in Den Haag. Maar het liep even an ders. Hij werd voor een batterij camera's gesleept om uit de doeken te doen hoe hij op de naam was gekomen. Hij schud de nog de hand van Wouter Bos, staatssecretaris van finan ciën. „Eigenlijk heb ik daar nog het meest van genoten, van dat hele circus. M'n vrouw en ik hadden onze dochter van twee meegenomen. Die heeft de hele tijd met dat grote bord van hon derd euro rondgelopen. Alle ca mera's legden dat beeld vast. Later zag ik die beelden op tele visie. Dat was prachtig, net zo als de aankondiging aan het be gin van het journaal als je hoort dat jouw inzending heeft ge wonnen." De deelname aan de prijsvraag was 'stomtoevallig', legt Van der Boon, verkoopadviseur in een slaapkamerwinkel in Lisse, uit. „Ik wist niet eens dat er een wedstrijd was. Omdat ik in een winkel werk, wilde ik meer we ten over de invoering van de euro en surfte ik naar de site van euroforum. Van der Boon verzon drie na men, waarvan hij er nog twee weet. Hij vond de bijnaam jack pot leuk voor een biljet van 500 euro. En hij vulde achter het bil jet van honderd euro de naam hulk. „Iedereen denkt: dat heeft hij van de televisieserie, met David Banner, die groot en groen werd als hem onrecht werd aangedaan. Maar aan die serie heb ik niet meteen ge dacht. De eerste twee letters, H en U, waren voor mij de reden. Met een beetje fantasie lees je honderd euro." Geen moment dacht Peter van der Boon nog aan de prijsvraag, totdat hij maandag werd gebeld. Andere verzinsels voor honderd euro waren groentje en appelflap. Eerst vond hij de bijnamen van de concurrentie leuker, maar nu hij door de jury werd uitverko ren is Peter van der Boon trots op zijn 'vinding'. „Nooit doe ik mee aan dit soort wedstrijden. iort managers asisonderwijs rdam - Minister Hermans r geen bezwaar tegen als sisschool die al lange tijd irecteur kan krijgen een ;er aantrekt zonder on sbevoegdheid. Hij zei dit vond in het NOS-Jour- een reactie op een rap- rer de tekorten aan direc- in het basis- en speciaal wijs. a Binnenland: lentaar a Ruebsamen ;ert prijs Opzij sum - Schrijfster Helga iamen heeft geweigerd de Romeinprijs van het Iblad Opzij in ontvangst len. De prijs zou gister- g in de Nieuwe Kerk in rdam worden uitgereikt, amen, onder meer be- ran de roman Het lied en arheid, kwam niet opda- ïdat Opzij tegen de wil schrijfster een foto van eeft gepubliceerd. Rueb- liet het op de prijsuitrei- Weten omdat haar ver- ai in Opzij door het inci- geschaad. De Annie Ro- rijs is een tweejaarlijkse e onderscheiding. Aan de een bedrag van tiendui- ulden verbonden. leiden - Deze reconstructies van een Neanderthalerhoofd zijn vanaf vandaag te zien op de expositie 'De Oermens' in Naturalis. De modellen zijn gemaakt door de Arnhemse kunstenaars Alfons en Adrie Kennis. Ze meten heel precies de huiddiktes op bij mensen en apen, omdat die niet veel verschillen van de waarschijnlijke huiddikte van oermen sen. De kunstenaars gebruiken hun bevindingen om een accuraat beeld te krijgen van het uiterlijk van de Neanderthaler en andere oermensen. De gebroeders Kennis werken volgens een eigen logica aan hun reconstructies, die de basis vormen voor artistieke illu straties. Pagina Kunst Cultuur: Oogcontact met de oermens. Foto: Taco van der Eb Biowapen bedoeld om VS te treffen ST HET kabul-londen/anp - In een wo ning in een gegoede wijk van de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft een correspondent van het Britse blad The Economist plan nen gevonden om een antrax- b.om te maken. Het blad meldde gisteren dat de terroristen rond Osama bin Laden in het huis plannen maakten om de Ver enigde Staten met zo'n bom te bestoken. Het biowapen zou in een ballon boven een dichtbe volkt gebied in de VS moeten ontploffen. In het pand had de Pakistaanse 'niet-gouvemementele organi satie' UTN haar hoofdkwartier. De voorzitter van de UTN was Bashiruddin Mahmood, een Pa kistaanse prominente kernge leerde die banden met het Tali ban-regime onderhield. De kerngeleerde bezweert dat zijn relaties met het regime in het te ken stonden van humanitaire hulp, maar de restanten van de burelen van de UTN in Kabul wijzen in een andere richting. Een gedemonteerde Russische raket, vaten met 'helium' erop geschreven, stapels van het in ternet gehaalde documentatie over antrax en gedetailleerde in formatie over de inenting van Amerikaanse militairen tegen ziekten geven volgens The Eco nomist aan dat hier werd ge broed op zeer duistere plannen. Er lagen dozen met gasmaskers en allerlei filters. Een van de papieren toont een foto van een zak van 5 kilo sui ker, waarbij staat geschreven dat zo'n hoeveelheid antrax de helft van de bevolking van Washing ton zou doden. Er lagen ook zakken met poeder, die de ver slaggever voorzichtigheidshalve niet van dichtbij onderzocht. Er lagen papieren met berekenin gen en tekeningen, waarop een soort kleine weerballon op 10 kilometer hoogte hangt. Vandaag verschijnt in deze krant de enquête 'De Staat van het Land'. Op twee pagina's zijn 115 vragen afge drukt over inkomen en uitgaven, werk en werkgever, de taakverdeling binnen het gezin, politieke partijen, lichamelijke en geestelijke gezond heid, de leefomgeving, hobby's en tijdsbesteding, de buurt en buiten landers. De enquête is het grootste opinieonderzoek ooit in Nederland gehouden. De enquête is geheel anoniem. Er wordt niet naar naam of adres gevraagd. Inzenders dienen al leen de vier cijfers van de postcode op te schrijven, zodat bekend is uit welke buurt de antwoorden komen. Zonder de letters is identificering onmogelijk. De vragenlijst moet worden gestuurd naar: Staat van het land, Antwoord nummer 416,2000 VC Haarlem. leiden - Het Bureau Beroeps ziekten van de FNV heeft de Universiteit Leiden aansprake lijk gesteld voor de ziekte van een medewerker. Het perso neelslid had 'een slechte werk plek' en heeft daardoor RSI op gelopen. Volgens woordvoerder J. Jansen van de FNV gaat het om een 'hoogopgeleide beeld schermmedewerker'. De FNV bereidt nog vier a vijf aanklach ten tegen de Leidse universiteit voor, van medewerkers en stu denten. Woordvoerder H. Papma van de universiteit bevestigt dat de FNV de zaak aanhangig heeft ge maakt. Zij benadrukt dat de uni versiteit 'niet ongunstig scoort' in vergelijking met andere uni versiteiten. Ook de TU Delft komt voor op een lijstje van aangeklaagde bedrijven die de FNV recent op internet heeft ge zet. Bovendien, meent Papma, geeft de universiteit 'veel voor lichting' over de gevaren van RSI. De FNV zegt aan te sturen op een minnelijke schikking. „De betrokken persoon kan zijn door Peter van der Hulst stuttgart - Voetbalclubs verdienen miljoenen guldens in de Champions League. De reis- en verblijfskosten kunnen dan gemakkelijk worden betaald. Voor LZ 1886 is de realiteit iets anders. Om dit weekeinde in Stuttgart deel te kunnen nemen aan de Europa Cup waterpolo organiseerde de Leidse vereniging sponsorevenementen en werden T-shirts verkocht om de twintigduizend gul den aan kosten te kunnen dragen. Om die reden wilde bestuurslid Dirk Kloos aan de voor avond van het toernooi eigenlijk ook niet denken aan een volgende ronde in het toernooi van bekerwinnaars. „Sportief hopen we allemaal dat het gebeurt, maar als penningmeester krijg ik er nu al hoofdpijn van." Voorlo pig hoeft hij zich geen zorgen te maken; LZ verloor gis teravond de eerste wedstrijd met 12-3 van SV Cannstatt. Het debuut van de Leidsche Zwemclub op Europees topniveau mag gerust het predikaat Tow budget' krij gen. De selectie verblijft weliswaar in een viersterrenho- tel, maar dat komt omdat de Duitse organisatie groeps korting voor de deelnemende teams regelde. „Normaal hadden we hier niet gezeten", zegt voorzitter Jan Bree- develd. „Dan hadden we iets goedkopers gezocht." Zo als ook de reis naar Stuttgart zo goedkoop mogelijk was. Uit veiligheidsoverwegingen zag het bestuur er van af de selectiespelers in eigen auto's te laten reizen. Maar geld voor een bus was er niet, laat staan dat er nage dacht kon worden over een trein- of vliegreis. De rit werd nu gemaakt in twee gehuurde personenbusjes en een lease-auto. De reis duurde tien uur. Breedeveld: „De financiën vormen het grootste probleem. Het meeste geld van onze vereniging gaat op aan badhuur. Voor extra dingen, zoals dit toernooi, is op de begroting Katwijker Peter van der Boon poseert trots met z'n hulk. Foto: Henk Bouwman Ik ben absoluut niet creatief. Wel in mijn werk hoor, want ik weet wel hoe je geld moet ver dienen." De hulk heeft de Kat wijker wel op andere gedachten gebracht. „Misschien ga ik nu wel vaker meedoen aan prijs vragen." Want nu het bewijs is geleverd, mag Van der Boon zichzelf wel creatief noemen. werk niet meer doen en dat be tekent verlies aan inkomsten", aldus Jansen. „Wij eisen dat de universiteit het te derven bedrag compenseert." Dit geldt volgens Jansen vooral omdat de betrok kene moeilijk ander werk kan doen. „Deze persoon mag geen beeldschermwerk meer doen. Maar ja, werk zonder computer voor hoogopgeleiden, bij mijn weten bestaat dat niet." Volgens directeur P. Ulenbelt van het Bureau Beroepsziekten is de werksituatie op veel uni versiteiten 'schrikbarend slecht'. „De universiteiten van Wage- ningen, Delft en Rotterdam in ventariseren hoeveel RSI-geval- len er zijn en komen heel veel gevallen tegen. De FNV krijgt slechts het topje van de ijsberg te horen." Volgens de regels mogen beeldschermmedewer kers niet langer dan zes uur per dag achter hun computer door brengen, maar aan de universi teiten wordt deze grens 'exces sief overschreden', tot wel 'acht tot tien uur'. De Leidse universi teit onderzoekt de kwaliteit van de werkplekken niet. gaza-nablus/efe-afp-dpa-anp - De Israëlische strijdkrachten hebben gisteravond zeker vier Palestijnen gedood. Daardoor kwam het aantal Palestijnse do den op één dag op zeven. Bij de grens met Egypte in de Gaza- strook openden Israëlische sol daten het vuur op een Palestijn se taxi. Een inzittende werden op slag gedood en vijf anderen raakten ernstig gewond. In het noorden van de Weste lijke Jordaanoever hebben de Israëli's eerder op de avond drie Palestijnen geliquideerd. Hun voertuig werd ten noor den van Nablus door vijf raket ten getroffen. Twee slachtoffers waren broers. Zij waren lid van de Palestijnse islamitische be weging Hamas, die tegen de bezetting ageert. De derde inzittende was een van de leiders van de gewapen de tak van de Palestijnse bewe ging Hamas, Mahmoud Abu Hanoud. De identiteit van twee omgekomem broers was vrij wel direct bekend, maar wie het derde slachtoffer was, is pas later bekendgemaakt. In de middag kwamen twee Palestijnen ook in de omgeving van Nablus om het leven, de 21-jarige Mohammed Samaana en zijn 20-jarige neef Ibrahim. De twee werden gedood door een ontploffing die volgens waarnemers overeenkomsten vertoonde met de explosie die donderdag vijf kinderen in de Gazastrook van het leven be roofde. De twee neven waren lid van het al-Aqsa bateljon, een radicale club binnen de partij van Yasser Arafat, Fatah. Eerder op vrijdag werd een Pa lestijnse tiener doodgeschoten bij relletjes die in de Gaza strook uitbraken rond de be grafenis van de vijf omgeko men Palestijnse kinderen. De kinderen in de leeftijd van ze ven tot veertien jaar waren fa milie van elkaar. Meer dan 30.000 mensen stroomden sa men bij hun teraardebestel ling. De kinderen werden don derdag op weg naar school ge dood, waarschijnlijk door een landmijn. Israëlische militairen hebben het Israëlische dagblad Ha'ciretz verteld dat op de plek waar de kinderen de dood vonden, pas Israëlische mili tairen waren geweest die waar schijnlijk een landmijn achter lieten. De soldaten waren op zoek naar sluipschutters bij Khan Yunis. De Palestijnen rie pen gisteren op tot een inter nationaal onderzoek naar 'de moord op onschuldige kinde ren'. (advertentie) Op zondag 25 november zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. w.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 cl)/min.) geen ruimte." LZ kreeg enige financiële steun van de zwembond en NOC*NSF, maar dat was lang niet vol doende om alle kosten - inclusief extra trainingsfacilitei ten - te kunnen dekken. Middels sponsoracties werd het geld dan ook bij elkaar gebracht. LZ-leden namen deel aan een zwemwedstrijd waarbij elk afgelegd baantje geld opleverde van familie, vrienden of kennissen. „En we hebben een wedstrijd gehad tussen het oude en het huidige eerste mannenteam. Voor elk doelpunt werd er betaald", zegt secretaris Jan Pieter Heek. „Als je het sponsorzwemmen meetelt hebben zo'n 150 leden zich voor dit toernooi ingezet. Zij hebben de basis gelegd voor het feit dat wij hier nu zijn", meent Kloos. Pagina sport: Debutant LZ 1886 krijgt Europees lesje in waterpolo Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <fl 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (Ft 106.951 betaling per acceptgiro 48,99 (Fl 107.95) en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. M V jfif Plaats (i.v.m controle nabezorgmg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau aiAmatsdw Detatng s n^n Handtekening: 8 712141 benfc-»onuiwwr, 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl E WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1