LEIDEN REGIO 'Ik heb hier kunnen bewijzen dat ik wél kan besturen Jit het Nieuws AAM HET WERK niddag in Berkel en Ro- Een lintdorp langs het )m bij het gemeentehuis moet de bezoeker kilo- lang het kanaal volgen. iervolgens tussen het keer doorwringen, dat dit dorp de komende jaren nog zal bevolken. Berkel en Rodenrijs is 'in beweging', onder de bezie lende leiding van Mirjam de Goeij. Zij was tot vier jaar gele den de burgemeester van Voor hout. 'Op cruciale momenten was de gemeenteraad volwassen ook ik. Absoluut, dat is mense lijk. Maar het is maar net hoe je met eikaars fouten omgaat." De Goeij geeft iets meer bloot dan zij eigenlijk van plan was. „Ik heb gestreden, het heeft me ab soluut heel veel gedaan. Dat doet het je, onvermijdelijk, als zoiets je overkomt. Maar het geeft je weer een gevoel van kracht als je opnieuw begint en er weer helemaal tegenaan gaat, zoals ik hier mocht doen." En daar komt ze op haar favo riete onderwerp: Berkel en Ro denrijs en de toekomst. „We zit ten hier allemaal met hetzelfde doel in ons hoofd: de gemeen schap. Je moet elkaar behoeden voor valkuilen. Het is voor nie mand goed als een ander daar intrapt." Zeker onderweg naar een herindeling, benadrukt zij. Getalsmatig voldoet Berkel en Rodenrijs - zeker als alle bouw projecten zijn voltooid - aan de criteria om zelfstandig te blijven. Maar dat is misschien niet de beste keuze, legt De Goeij uit. „We zitten in een krachtenveld tussen Delft, Rotterdam en Zoe- termeer, echt midden er tussen in. De druk op dit gebied is ont zettend groot. Onze gemeente raad was vrij unaniem: we wer ken samen tot 2006 en dan gaan we samen, waarbij we de regie in eigen hand kunnen houden." Moeiteloos stapt zij van een moeilijk verleden naar een mooie toekomst. „Ik ben ie mand die liever vooruit gaat", zegt ze zelf. „Maar dat kan niet zonder af en toe terug te kijken. Als ik naar Voorhout kijk, of in de tijd dat het SDB zo slecht ging, denk ik: jongens wat zónde nou." Mirjam de Goeij is inmiddels 59 jaar oud. Over twee jaar is deze ambtsperiode afgelopen. In Voorhout was dat het moment dat het misging, in Berkel en Rodenrijs ziet het er goed uit. „Berkel en Rodenrijs heeft de intentie uitgesproken tot een verder intergemeentelijk samen werken in de B-driehoek. En dan fuseren in 2006", zegt De Goeij. „Ik zou daar graag actief aan meewerken, het zou een mooie afsluiting zijn van mijn carrière." Anton Diedrich uit de Leidsch DagbladARCMIÏVIÏIV ANNO 1901 Maandag 25 November LEIDEN - Vanwege het bestuur der Vereeniging tot bevordering der krijgswetenschap zal kapitein Pop dezen winter voor belangstellende Leidsche studen ten een cursus van tien voordrachten houden over de 'Verdedigbaarheid van ons Vaderland'. LEIDEN - De schoolopziener heeft de hoofden der openbare lagere scholen uitgenoodigd zooveel mo gelijk de gelegenheid tot het ontvangen van gods dienstonderwijs door Israëlietische kinderen te be vorderen. Hij geeft in overweging 5f den Zaterdag schooltijd naar Woensdag over te brengen öf den les rooster zóó in te richten, dat het verzuim op Zater dagzoo min mogelijk schaadt. Ten slotte wenscht de schoolopziener, dat in gemeenten, waar Israëlie tische leerlingen verschillende scholen bezoeken, de vrije middag voor al die scholen op denzelfden dag worde gesteld. VALKENBURG - Landbouwer v. Duikeren toonde ons een drietal bieten, samen wegende juist 100 pond. De zwaarste had een gewicht van 38 pond of 19 kilo. Zeker wel een zeldzaam voorbeeld van merkwaard igen .groei ANNO 1976 Thea Dijkstra (46), u itvaartverzorgster Tijdens een 'sabbatical year' kwam dit op mijn pad. Mijn zus atten deerde mij op een artikel over uitvaartverzorgers. Ik ben mij gaan verdiepen in dit beroep en kwam tot de ontdekking dat ik wel geschikt was voor dit vak. Ik ben toen de opleiding gaan volgen en via mijn stage bij Soek in Leiden terechtgekomen. Daar werk ik nu twee jaar. Ik verzorg in de 28 uur die ik per week werk onge veer twee uitvaarten. Dat houdt in dat ik alles regel met de nabestaanden. De kist, de kaarten, of de overledene thuis wordt opgebaard of in het rouw- centrum, wat voor uit vaart de mensen willen, het papierwerk, noem maar op. En op de dag van de uitvaart begeleid ik de familie uiteraard ook. Het is heel intensief werk. En het moet goed gebeuren, want je kunt het maar één keer doen en daar moeten de nabe staanden de rest van hun leven mee verder. Deze baan geeft mij veel vol doening. Het klinkt mis schien vreemd maar ik kan heel voldaan thuisko men van een uitvaart. Als de uitvaart helemaal goed is gegaan, als het een waardig afscheid was van de overledene, dan ben ik tevreden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overscluijvingskaarl) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB ielden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Mirjam de Goeij bereidt als burgemeester Berkel en Rodenrijs voor op de toekomst burgemeester werd van Voor hout, had De Goeij nog 17 jaar te gaan tot haar pensionering. „Het is steeds mijn bedoeling geweest om in twee gemeenten het ambt te vervullen, want 17 jaar is gewoon te lang in een en dezelfde gemeente", zegt zij daar zelf over. Na zeven jaar Voorhout kwam Berkel en Rodenrijs vrij. „Ik ken de de omgeving hier", vertelt De Goeij. „Ik was ooit wethouder in Bleiswijk. We werkten toen al als de 3B-driehoek samen. Bleis wijk, Berkel en Rodenrijs en Bergschenhoek. Hier lag en ligt een heel mooie uitdaging. Ber kel en Rodenrijs is een Vinex-lo- catie, die gedwongen wordt snel huizen te bouwen - dat doe je niet als dorp, als het niet per se moet." Het dorp waar zij nu burgemeester van is moet de komende jaren groeien van 17.000 naar 30.000 inwoners. „De komende vier jaar moeten we drieënhalfduizend woningen neerzetten", vertelt De Goeij. „Dat is geen kinderspel." Een dynamische gemeente. Met een dynamische burge meester aan het hoofd. Mirjam de Goeij praat als een waterval. Alsof haar mond de vorige ge dachte nog moet uitspreken, terwijl zich in haar hoofd al weer drie nieuwe dingen ge meld hebben die ze graag wil vertellen. Voor Berkel en Roden rijs is dat precies het soort bur gemeester dat de gemeente in deze periode nodig heeft. „We zijn bezig aan een paar gro te klussen", legt De Goeij uit. „We krijgen een heel ander ima go, vroeger was dit echt een agrarisch dorp, iedereen kende elkaar. Dat is tegelijk een valkuil en een uitdaging. We moeten de balans vinden tussen leven, wo nen en werken, de balans tussen de oude, autochtone bewoners en de nieuwkomers en de ba lans tussen verdwijnende land bouw en nieuwe huizenbouw." En daarnaast wil De Goeij de ge meente klaarstomen voor de fu sie met Bergschenhoek en Bleis wijk, die voor 2006 gepland staat. „Da's ook niet niks." Daar komt even een leuke gedachte tussendoor: „Jos Wienen, de nieuwe burgemeester van Kat wijk, was tot een paar maanden TEKST: MARIJN KRAMP FOTO: JAN SCHEERDER Woensdag 24 november LEIDERDORP - Huisartsen uit Leiderdorp en de Leidse afdeling van de vereniging 'Voorkomen is be ter' hebben aangedrongen op een medisch onder zoek van de werknemers van de groothandel in bouwmaterialen, gebroeders Kruyt N.V. uit Leider dorp en omwonenden van het bedrijf. Dit naar aanleiding van klachten over lozing van as- beststof en de daaruit voortvloeiende sluiting van de zagerij afgelopen dinsdag. Het bedrijf verwerkt eter- nit. Blauw asbest, de gevaarlijkste van de drie as- bestsoorten, vormt daarvan een bestanddeel. Stof, dat vrijkomt bij het zagen van eternitplaten, wordt al gedurende enkele jaren via de schoorsteen recht streeks geloosd. Onderzoekingen van de vereniging 'Voorkomen is befer' hebben aangetoond dat in de stofwolken die het bedrijf afscheidt, asbestdeeltjes worden aangetroffen. Deze deeltjes kunnen zelfs in kleine hoeveelheden, bij inademing een vorm van longkanker veroorzaken. Verder wordt het gevaar voor stoflongen, het dichtslibben van de longen door stof, wat op den duur dodelijk is, niet uitgesloten. geleden vice-voorzitter van de stadsregio Rotterdam. Ik heb hem een beetje voorbereid op wat hem te wachten staat in zijn nieuwe omgeving. De interge meentelijke samenwerking is hier namelijk wel Wat anders dan in de Duin- en Bollen streek." In de Rotterdamse re gio, onder de rook van de ha venstad, heerst een andere mentaliteit. „Mouwen opstro pen en aan de slag", omschrijft De Goeij. Blijkbaar was dat niet een instel ling die in Voorhout in goede aarde viel. Hoewel ook dat dorp indertijd best een dynamische burgemeester had kunnen ge bruiken. Per slot van rekening was Voorhout de afgelopen ja ren druk aan het groeien. Het inwonertal is verdubbeld. Maar toch was de tijd van De Goeij in Voorhout er niet een waar ze met groot plezier op terugkijkt. Zij wü er zelf niet al te veel woorden aan vuil maken, behal ve dat ze er geen positief gevoel aan heeft overgehouden. En on gemerkt rolt het eruit: „Vervol gens heb ik hier kunnen bewij zen dat ik wél kan besturen." Nee, de verhouding in Voorhout was niet best. „In zo'n netelige situatie verlies je soms je spon taneïteit", zegt De Goeij. „Er kunnen altijd verborgen agen da's zijn. Daarnaast, gelijk heb ben en gelijk krijgen zijn ver schillende dingen, en ook bij de krant heeft het wel eens ge schort aan het verifiëren van verhalen." Zij wuift het weg. „Maar die tijd is voor mij pas sé." Natuurlijk komt ze af en toe nog wel eens terug in de Bollen streek. En ze volgt de website van het Leidsch Dagblad, om bij te blijven. Dat de politiek haar tegenstond, zegt niets over het dorp zelf. „Maar dan zie ik dat er aan het centrum nog niets is gebeurd, en dat het gebied rond het station (waar De Goeij een groot voorvechtster van was - red.) nog braak ligt, dan denk ik soms: aan wie ligt het nu eigen lijk?" Het was een tijd die ze niet zal vergeten, en ook een tijd die haar helpt omgaan met begin nende conflicten. Die haar dui delijk heeft gemaakt dat je als LEIDEN - Op het 'Spoortje', het voor malig spoorwegem placement tussen de Herensingel en de Willem de Zwijger laan, zullen naar alle waarschijnlijkheid 65 woningen worden gebouwd, waarvan vijftig goedkope koopwoningen en vijftien woningwet woningen, die be stemd zijn voor be jaarden. Foto: archief Leidsch Dagblacjfc Na een melding van de Leiderdorps huisarts J. van de Beek, die daarmee reageerde op de alarmkreten van patiënten, verzocht de inspectie van de volksge zondheid de gemeente Leiderdorp het bedrijf te slui ten. De regionaal inspecteur voor de volksgezond heid, dokter W. Krul, deelde het gemeentebestuur" mee de situatie 'uiterst bedenkelijk' te vinden. In tussen hebben de bewoners op een gisteravond ge houden protestbijeenkomst aangedrongen op me disch onderzoek van de omwonende bevolking. Bij de omwonenden is een groeiend gevoel van angst ontstaan. Een woordvoerder van gebr. Kruyt N.V. deelde vanmorgen mee dat het bedrijf de zaak nog in onderzoek heeft. SPORT - De kans dat Rinus Michels ooit nog eens bondscoach zal worden, lijkt bepaald niet uitgeslo ten. Beweerde hij vroeger dat hij een dergelijke functie nimmer zou ambiëren, vandaag-de-dag praat hij heel andere taal. Sterker, het lijkt erop dat hij in de toekomst best wel eens naar deze baan zou willen lonken. Rinus Michels: "Het blijft namelijk een aan trekkelijke zaak voor een Nederlander om in eigen land bondscoach te zijn". fUI emeentehuis staat bij de een metersgrote ma- 1J >an Berkel en Rodenrijs euwbouw die aan alle Dm het dorp bezig is. uw in een rood pakje ieen holletje door de lamische gemeente, er komt zij, iets rustiger, 1 stelt zich voor als de eester. „We hebben nog een fietstunnel be- d, tegen de graffiti", ver- tolijk. „Allemaal kinde- vac tóen een tekening ma- fa lie zijn uitvergroot in de jekomen." Vier en een een drama in Voor- ;e er blijkbaar weer hele- :nop. „Ik ben daar niet ;v'%eggegaan", beaamt de 'GS eester van Berkel en Ro denrijs. „Let wel: weggegéan, niet weggestuurd. De keuze voor Berkel en Roden rijs was een heel bewuste, zegt De Goeij. En ze had hoe dan ook gesolliciteerd, ook als ze geen gespannen verhouding met de Voorhoutse gemeente raad had gehad. Indertijd kwam het moment voor een herbe noeming, en alle raadsfracties van Voorhout vonden dat De Goeij die herbenoeming beter niet kon krijgen. De Commissa ris van de Koningin oordeelde anders en stelde haar opnieuw aan. Die tweede periode heeft De Goeij dus niet volgemaakt - dat was zonder onenigheid waarschijnlijk ook niet gebeurd, als dezelfde post zou zijn vrijge komen. Op het moment dat ze burgemeester af en toe een stap achteruit moet doen om de zaak helder te bekijken. Maar wat er nu precies tussen haar en de ge meenteraad is misgelopen, daarover zwijgt zij. „Ik heb alles opgeschreven wat daar is ge beurd, alles aan het papier toe vertrouwd. Dat is mijn dagboek. Of dat boek ooit open gaat, dat weet ik nog niet." „Luister, iedereen maakt fouten, Mirjam de Goeij, tegenwoordig burgemeester van Berkel en Rodenrijs, schrikt nog steeds als ze het cen trum van Voorhout ziet. Publiciteitsfoto: gemeente Berkel en Rodenrijs

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19