Rijnwoude smeekt om huurwoningen RIJN VEENSTREEK R5 Zuid-Afrikaanse bestuurders steken hun licht op in Alphen bouwt aan nieuw onderkomen erzet tegen 'dwaas' uitbreidingsplan Rabobank Leimuiden Jubileumfeest Trekkertrek Familiedag Plataan verdwijnt met politiebureau Installatiebedrijf Vink gaat naar Veenderveld 9 whiplash tijnlandpoli Siï irlingen Scala m uren schutting ■n" school op Woningbouwvereniging wil subsidie sociale bouw roelofarendsveen - Tegelijk hoogstwaarschijnlijk niet. En met de sloop van het -oude dat terwijl zo'n verplaatsing politiebureau in Roelof- 19.000 gulden kost. Koek mag arendsveen gaat ook een ou- <- daarom op boomplantdag de boom tegen de vlakte'. Eën een nieuwe boom planten in inwoner van de gemeente Al- de gemeente, kemade, A. Koek, die de pla- De voorbereidingen voor de taan jaren geleden plantte, sloop van het oude politiebu- heeft de gemeente gevraagd 'reau begonnen deze week. of de boom kan worden'her- Hét-gebouw -moet wijken geplant in de buurt van Zorg- voor een nieuw kantoren centrum Jacobus, aan deWa- pand. De politie is eerder dit tergang. Volgens de gemeen- jaar verhuisd naar het nieuwe te is dat echter niet meer mo- onderkomen aan de Noord- gelijk. hoek,, dat wordt gedeeld met De boom had verplant kun- de brandweer. Behalve het nen worden als de gemeente oude politiebureau kan ook drie tot vijf jaar geleden voor- de sloop van de oude brand- bereidende maatregelen had weerkazeme aan de Spoor- getroffen. Nu overleeft dè Straat ieder moment begin- plataan een verhuizing nen. roelofarendsveen - Installatie bedrijf Vink verhuist van het Zuideinde in Roelofarendsveen naar het nieuwe bedrijventer rein het Veenderveld.' Op 7 de cember wordt de eerste paal ge slagen. Vink verhuist vermoede lijk over een jaar en laat dan vierduizend vierkante meter, achter, waar het bedrijf een aan: tal woningen mag bouwen. De verhuizing betekent een flinke afname van verkeer in de dorpskern. Het installatie bedrijf verhuist naar het Veen derveld omdat daar meer mo gelijkheden zijn om te groeien. Het bedrijf wil de aanvankelijk uitbreiden op de eigen locatie aan het Zuid einde en had daarvoor zelfs al een bouwvergunning; aldus di recteur P. Bakker.Aan de ruim te ligt het niet, daarvan is hier genoeg", zegt Bakker. „Maar je. waagt je op een gegeven mo ment af of je er goed aan doet om steeds een strikje uit te bou wen of dat je beter eén heel nieuw pand kimt neerzetten." Verhuizen naar het Veenderveld biedt het 80-jaar oude familie bedrijf, met 70 mensen ip dienst, nogal wat voordelen. De betere bereikbaarheid staat voorop. „Straks zitten we zowat bovenop de A4. We hebben ruim vijftig arito's. Het is prettig dat onze mensen zo snel moge lijk op de snelweg zitten", legt Bakker uit. Ben tweede reden is dat het bedrijf beter zichtbaar wordt. „We kunnen ons straks beter profileren. Nu zitten we toch-een beetje achteraf." Daar naast is er op het Veenderveld meer ruimte voor een groot kantoor. Met de ver huizing van Vink ver- A dwijnt er heel "wat verkeer uit de dorps kern van Roelof arendsveen. Dagelijks rij den zo'n honderd au to's heen en weer naar het bedrijf. Daar mee is Vink het voorbeeld van een bedrijf waarvoor het Veenderveld be doeld is: bedrijven die tegen woordig niet meer gewenst zijn in een dorpscentrum, verplaat sen naar de rand. Het bedrijf, dat centrale verwar ming, luchtbehandelingsinstal laties en airconditioningsinstal laties plaatst, mag na vertrek zes woningen bouwen aan het Zuideinde. Dat aantal heeft de gemeente Alkemade al toege zegd, 'een bouwplan moet nog Wel worden goedgekeurd. Voor Vink was dat een belangrijke voorwaarde om te kunnen ver huizen, aldus Bakker. 'Straks zitten we zowat bovenop de A4' en aan den run - In de liniek van het Rijnland ■nhuis aan de Delftzicht- in Alphen aan den Rijn is onderdag 6 december een ichtingsbij eenkomst over fash. De Whiplash Stich- ioudt deze bijeenkomsten 6 eerste donderdag van de nd, om half twee en om os iers moeten ifooncel missen Inwoners van Kaag heb- ooi Ie gemeente Alkemade ge- ben Idat ze de telefooncel op laii iland niet willen missen, org Telecom haalt de cel weg, t in it er te weinig gebruik van (gemaakt. De gemeente nade kan ervoor zorgen een telefooncel blijft door een bedrag van zo'n ven 10 gulden te betalen aan maar het gemeentebe- wil dat niet. adf edv :ke en aan den rijn - Bén dag st.j lar laten alle leerlingen van de cala College in Alphen de k met boeken thuis. Op de Dpi iteitendag' maken leervak- laats voor museumbezoek, n, koken, film en het op- van de schutting bij 1. Dinsdag is het zover. Eerste klassen van vmbo, en vwo krijgen een stoom- i streetdance. Klas twee snuffelen aan salsa bé, maar 2VWO gaat naar lijksmuseum voor Oudhe- Leiden. Dertig creatieve- maken van de schutting het schoolgebouw aan het imeester Visserpark een tslang kunstwerk, erlingen uit klas drie gaan musea in Leiden, Amster- en Gouda. Atheneum of lasium hebben een eigen amma, met onder andere lessen en een gemeente- vergadering. De hoogste en hebben een sportdag. 3*853^ es wa «ck w9 tm, -a*® zaterdag 24 november 2001 alphen aan den run - Het bezoek van vier bestuurders uit het Zuid-Afrikaanse Oudtshoom aan Alphen aan den Rijn smaakt volgens de vertegenwoordigers van beide steden naar meer. Vlak voor het vertrek kondigde burgemeester James Swigelaar, die met zijn gemeentesecretaris en twee vertegenwoordigers van de vereniging van Zuid-Afrikaanse gemeenten Salga te gast was in Alphen, wederzijdse trai ningen van ambtenaren aan. Zijn Alphense collega Schoof noemde het bezoek voor beide steden leerzaam. De Zuid-Afrikaanse delegatie trok op met het gemeentebe stuur en wisselde ervaringen uit met ambtenaren. Oudts hoom heeft 120.000 inwoners op een enorm landopper vlak. De lokale economie draait op toerisme en struisvo gels: Oudtshoom is (ie grootste producent van struisvogel- biefstuk ter wereld. De stad ligt in een relatief welvarende streek. Als er nieuws komt uit Zuid-Afrika, dan gaat dat meestal over misdaad en aids. Onterecht, vindt gemeentesecretaris Butler. „Oudtshoom ligt in het Westen van Zuid-Afrika, Die streek is welvarender, niet te vergelijken met de grote stéden. De mentaliteit van de bevolking is er anders. Er wordt niets gesloopt." Dat wil niet zeggen dat er niets te doen is. De nog jonge de mocratie is volop in ontwikkeling. Het is de vier Zuid-Afri kanen opgevallen dat de afstand tussen burger en bestuur klein is in Alphen. Ook zij willen burgers in Oudtshoom meer inspraak geven. De gemeentelijke organisatie is pro fessioneler en effectiever in Nederland. Daar valt voor hen nog veel te leren. Omgekeerd probeert burgemeester Schoof aan te geven wat de waarde van de'uitwisseling is voor Alphen. Volgens hem leer je als.'verwende Nederlander' problemen weer te relativeren. En hij vindt het boeiend om te zien hoe een jonge democratie zich ontwikkelt. Verder hoopt Schoof dat het toerisme tussen Alphen en Oudtshoom zich ontwikkelt. De ambtenaren uit Zuid-Afri ka Willen dat ook.. Ze .do'en de inwoners van Alphen het volgende aanbod: iedere Alphenaar die Oudtshoom meer dan drie dagen, bezoekt, mag gratis de grotten van Kangoo bezoeken, de plaatselijke toeristentrekker bij uitstek. erkapping slootje tast volgens bewoonster karakteristiek dorpsgezicht aan Tim Brouwer de Koning iiDENlnwoners van Leimui- maken bezwaar tegen de l^j delingsplannen van de elijke Rabobank. De extra (iplaatsen die de bank aan orkant van haar pand aan Iorpsstraat wil, doen vol- oud-wethouder Trix van en afbreuk aan de cultuur- ische waarde van het cen- /VI Volgens wethouder Haas- po van Jacobswoude denken ii mensen in Leimuiden er er. Het is daarom aller zeker dat de gemeente de bank een bouwvergunning geeft voor parkeerplaatsen op de dorpssloot. Rabo-directeur Smit reageert verrast op de bezwaren tegen zijn plan. „Ik had nooit ver wacht dat er zo veel zou afhan gen van zo'n slootje", zegt hij verbouwereerd. „Hoeveel waar de hecht je daaraan? Ik gun ie dereen zijn bezwaar, maar vind dat van iets kleins iets groots wordt gemaakt. Die overkluizing is nodig om twee bruggetjes over smalle watertjes tot een brug om te vormen. Bovendien wordt alles heel netjes. Nu bot sen er nogal eens auto's tegen zo'n brug, omdat het allemaal zo krap is. Wij vinden dat wij onze klanten een behoorlijke parkeerplaats moeten kunnen aanbieden. Aan de achterkant van het pand kan dat niet. Daar parkeert ons personeel al." Smit had niet op bezwaren gere kend. Anders was hij wel op de tegenstanders afgestapt. Ook ge luiden van gemeente- en water schapsbestuurders stelden hem aanvankelijk gemst. „Van het waterschap hebben wij de ver gunning al binnen", zegt Smit. Hij had gehoopt dat bezorgde Leimuidenaren zoals oud-wet houder Van Puffelen contact met hem hadden opgenomen in plaats van meteen naar de ge meente te stappen. „Als de drempel ergens laag is, is het wel bij de Rabobank." Als de bezwaren tot uitstel van de verbouwing leiden, kan Smit daar nog mee leven. „Al vrees ik dan dat de overkapping van de parkeerplaatsen niet tegelijker tijd met ons feest in het voorjaar kan vallen. Maar als de protes ten tot afstel leiden, vind ik dat bijzonder jammer voor ons fili aal in Leimuiden." Trix van Puffelen, die haar be zwaar kracht bijzette door het deze week in een gemeentelijke commissievergadering toe te lichten, is teleurgesteld in de Ra bobank Braassemermeer. Zij had het 'dwaze plan' niet ver wacht van dezelfde bankinstel ling die goede sier maakt met ondersteuning van allerlei cul turele activiteiten. Het verbaast haar dat de bank geen oog heeft voor de oude waterlopen, die volgens haar karakteristiek zijn voor het dorp. Bovendien gaat de welstandscommissie volgens Van Puffelen nooit akkoord met dit voorstel. Als alternatief stelt zij voor het parkeerterrein aan het Kloofpad achter de bank toegankelijker te maken. De politieke partijen willen het onderwerp volgens jaar eerst bespreken in een commissiever gadering. Ook wethouder Haas broek beseft dat hij de aanvraag voor een bouwvergunning nog niet kan inwilligen. „Mevrouw Van Puffelen heeft met haar kri tiek een punt", aldus Haas broek. „Ik ga de Rabobank ver tellen dat dit plan zo niet kan. Ik vermoed dat de bank daar niet blij mee is." wil in overleg met Habeko bekij- Ik vind dat jammer." De Habe- ken wat hij aan die situatie kan ko-directeur is wel tevreden veranderen. over de sameriweriting met de Volgens Habeko-directeur Bo- wethouder. „Sinds zijn aantre- gerd leidt het tekort aan huur- den is er een hoop verbeterd in woningen tot grote problemen de samenwerking tussen wo- in Rijnwoude, vooral voor star- ningbouwvereniging en ge- ters en senioren. „De wachtlijs- meente. In dat overleg kunnen ten zijn lang, en dat komt door we hopelijk komen tot een op een scheefgroei in de nieuw- lossing." bouw: er komen nu te weinig Raadslid Van Beek (PvdA) huurwoningen tot stand. Het spréékt van een 'buitengewoon probleem is groter dan in ande- zorgwekkende ontwikkeling'. Hij re gemeenten, zeker in vergelij- denkt-dat alleen het rijk iets aan king met bijvoorbeeld Alphen. dê situatie kan doen. „De wet- Daar moet iets aan gedaan wor- houder valt niets te verwijten, den." De bouw van huurwortin- Als wij in woningbouwprojecten gen in de sociale sèctor is niet /•ook,sociale huurwoningen wil- rendabel, en daarom is het voor len zien, moet er meer geld bij. Habeko niet gemakkelijk om het En daar moet de landelijke over- probleem snel op te lossen. „Wij - heid aan te pas komen, want de willen die kosten samen met de gemeente doet wat ze kan." Van gemeente ophoesten, in een fif- Beek ontvangt uit de bevolking ty-fifty verhouding. Maar de ge- diverse signalen die op een meente haalt dat niet altijd." knellende situatie wijzen. „Er is Bogerd stelt dat een hogere ge- .hoge nood onder ouderen, maar meentelijke subsidie het pro- Vooral veel jongeren klagen. Ik bleem kan helpen oplossen, sluit niet uit dat deze ontwikke- „Blijkbaar is een hogere bijdrage ling ertoe leidt dat veel jongeren van de gemeente niet haalbaar, naar elders.trekken." door Peter Groenendijk rijnwoude - De gemeente Rijn woude heeft een groot tekort aan sociale huurwoningen. Voor al senioren en jongeren zijn daar van de dupe. Volgens wethouder Uljee zijn de doelstellingen die driejaar geleden zijn gesteld om dit probleem op te lossen bij lan ge na niet gehaald. Woning bouwvereniging Habeko pleit voor meer gemeentelijke subsi die, raadslid Van Beek (PvdA) wijst naar het rijk. In 1998 tekenden de gemeente Rijnwoude en woningbouwver eniging Habeko Wonen een convenant, waarin werd uitge sproken dat van de nieuw te bouwen woningen in Rijnwou de zeker dertig procent huurwo ningen moeten zijn. „Maar dat halen we bij lange na niet", meldt Uljee nu. „Een precies percentage kan ik niet geven, maar over de afgelopen drie jaar zijn we niet in de buurt van die dertig procent gekomen." Uljee [Sl|Wim van Wanrooy .VI n aan den rijn - Na de zo- 3n volgend jaar hoopt de jas lancedienst Rijn en Venen ieuw onderkomen op het venterrein De Schans in Al- aan den Rijn in gebruikte n.En dat is hoognodig ook. uidige pand aan de Blijen- Iraat, waar vier ambulances litvalsbasis hebben, is door leidsinspectie al enige tijd ^jen afgekeurd. Bovendien LJde ambulances er volgens ■derne eisen te lang over jBhoeken op tijd te bereiken. teur David Opstelten is blij Ie op til zijnde verhuizing. V afkeuring van het pand en lijden zijn twee belangrijke f] 'egingen om te verkassen. •nden kiezen voor sloop en fia a nieuwbouw op deze Of elders een nieuw ge- neerzetten, maar dan op lek die veel strategischer is. ee bureaus Botter en Tim- hebben dat voor ons on- cht. Een gebouw aan de 'an Alphen werd gunstiger /f iden dan in het centrum, ch lek uit hun rapporten. Nu in we ook sneller in bij- eeld Nieuwkoop en Ha- oude komen. Zeker nu de tal voor een deel ligt. Naar vkoop hebben we vanaf de fe locatie al proefritten met ieters en bellen erop gere- Dat scheelde twee minu ut h het is nog steeds zo dat - linuut telt." En Venen, dat begin jaren 'tig ontstond door ovema- m het ziekenvervoer van oer, is een dochteronder- ig van het Hofpoortzie kenhuis in Woerden. Opstelten is nu twee jaar directeur van de ze dienst met Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Woerden en Vin- keveen als standplaatsen. Daar naast leidt hij ook de organisatie van Zuid-Holland Noord, met Noordwijk en Noordwijkerhout als standplaatsen. „We hebben veel samenwerkingverbanden en het lijkt op een fusie maar dat is het niet. We de komende tijd een hele reorganisatie tege moet. Minister Borst wil dat er in Nederland 25 regio's komen. Dan moet je je afvragen of een fusie op dit moment wel zoveel voordelen biedt." Opstelten zegt te hopen voor het eind van dit jaar overeenstem ming te bereiken over een ver der samenwerkingsverband met de diensten in Leiden en Gouda. Bijvoorbeeld op het gebied van opleiding, gezamenlijk inkopen doen en medisch management. De bedrijven blijven wel zelf standig, benadrukt hij. Peter Heemskerk, hoofdver pleegkundige van de locaties Al phen en Ter Aar, beseft dat alles op een professionelere leest ge schoeid moet zijn. „Vroeger ging het alleen om ziekenver voer, nu is het meer ambulance zorg geworden. De hulp begint al bij aankomst van de ambu lance. Daar heb je specialisten voor nodig en die moeten oplei dingen volgen." In de Alphense nieuwbouw aan De Schans komt straks een re gionaal opleidings- en trainings centrum. „En dat is niet het eni ge", zegt Heemskerk. „Het ge bouw, dat anderhalf miljoen gulden kost, telt drie verdiepin gen. Beneden staan vier ambu lances, zijn kleedruimten, is een zuurstofopslagplaats en een me dicijnenmagazijn. Op de eerste verdieping komen een kantoor, zitruimtes, de administratie en David Opstelten (links) en Peter Heemskerk (midden) voor de huidige, door de arbeidsinspectie afgekeurde uitvalsbasis van de ambulance dienst in Alphen aan den Rijn: „We zijn blij dat we gaan verhuizen." Hielco Kuipers het secretariaat. En daarboven heb je weer slaapruimtes en nog een aantal andere zaken." Opstelten: „Het wordt een goed uitgerust centrum. Er worden straks ook examens afgenomen. We spelen duidelijk in op de toekomst.'Met de zekerheid dat het nieuwe pand door de ko mende ontwikkelingen niet overbodig zal worden. Als onze hulp wordt ingeroepen, moeten we in twee van de drie gevallen in Alphen zijn. De dienst kan uit deze plaats dus niet weg, wat er in de toekomst ook gebeurt." Naar verwachting wordt volgen de maand de eerste paal gesla gen. Momenteel wordt de grond nog bouwrijp gemaakt. alphen aan den rijn - Het is koud en donker in vogelpark Avifauna als de deuren van de Ara-zaal open gaan voor de ge nodigden van het tienjarig jubi leumfeest van de Stichting Trek kertrek Koudekerk. Een zwerm zebravinkjes fladdert rond in een verlichte vitrine. Hoog op een tak in de buiten- voliere zit een Amerikaanse zeearend on verschillig in het flitslicht van de 'Python', de bij de ingang ten toongestelde Trekkertrek sleep- wagen. 'Full pull' staat op het electronische lichtbord van de zware machine die een centrale rol vervult tijdens het jaarlijkse evenement aan de Hoogewaard in Koudekerk. Bijna was er niets te vieren ge weest. Enige weken terug werd, na een bestuursvergadering, het nieuws naar buiten gebracht dat de stichting geen mogelijkheden meer zag voor het voortzetten van haar activiteiten. Als reden noemt voorzitter Jaques van der Salm een gebrek aan steun, met name van de gemeente. „We werden niet serieus genomen, maar daar lijkt nu verandering in te komen. Aankomende don derdag hebben we een gesprek met waarnemend burgemeester Westra. Daarna weten we meer." Voornaamste keerpunt in de cri sis was het gemeenschappelijk initiatief van de honderden vas te vrijwilligers om de koppen bij Radiografisch bestuurde vrachtwagens in Avifauna. Het tienjarig jubileumfeest van de Stichting Trekker trek Koudekerk is in volle gang. Foto: Mark Lamers elkaar te steken en het enthousi asme erin te houden. Helemaal zeker is de voortzetting van de Trekkertrek Familiedag nog niet, maar vanavond wordt vast een voorschot genomen op de toe komst. Medewerkers, sponsors, brandweerlieden en trouwe re laties halen herinneringen op en maken nieuwe plannen onder het genot van een koffie, gebak en bier. De avond wordt opge luisterd door de band van Toni Macaroni and the Swinging De vils, om elf uur afgewisseld met de schlagers van Danny Christi- aan. Maar of het nog dansen wordt? Voorlopig wordt de dansvloer ingenomen door ra diografisch bestuurde vrachtwa gens.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17