Den Deijl is 'Wassenaar onwaardig' LEIDSE REGIO Poelmans verheugt zich op comeback in Oegstgeestse politiek Oegstgeest wil aan de slag in Bloemenbuurt erkwijk in verzet tegen sluiting postagentschap 1995,-; Knooppunt moet allure krijgen Monumentenzorg omarmt verbouwingsplan Meerrust 5 apparaten voor slechts nevylle valt Middelburg zaterdag 24 november 2001 dorp - Michiel Zonnevyl- ft geen kans meer op het meesterschap van Mid- tg, Gisteravond maakte de enteraad van de Zeeuwse stad de twee 'favorieten' ipvolging van Spar van oek bekend, en daar zit de [dorper niet bij. Eerste op itje staat J. Schouwenaar larssen, gevolgd door meester Jorritsma uit Cra- inck. Dat betekent dat de dorpse burgemeester tweede keer in een half naast de 'prijzen' grijpt, (werd hij nog genoemd te kanshebber voor het leesterschap van het ;e Oosterhout, maar post ging uiteindelijk neus voorbij. entatie ge Voort Jgeest - Waar is straks de [[te vinden in winkelcen- inge Voort en op welke jjomt de bibliotheek? Op ff nog veel meer vragen die ■Oegstgeestenaar heeft, zaterdag 1 december ant- Jgegeven. Dan geeft ar- §W. Hagg van architec- jteau RPHS een presenta- Ihet voorlopig ontwerp ikelcentrum Lange De bijeenkomst vindt n het Gemeentecentrum weg 9 en begint om llerfietstocht I Zoeterwoude woude - De crossfiets of lainbike kan uit de worden gehaald, want aerderij De Vierhuizen in woude organiseert mor- park- en poldertocht. J half tien kunnen belang- jjj den zich inschrijven op j rderij aan de Geerweg. vangen dan een uitda- fietsroute van dertig kilo met smalle bospaadjes gerende afdalingen. Voor ider getrainde mensen rustpunten en alternatie gij tes ingepast. door Erna Straatsma oegstgeest - Twee jaar geleden nam Matt Poel mans afscheid van de Oegstgeestse gemeente raad; volgend jaar keert hij terug in de lokale politieke arena. Niet meer als 'het tegendraadse gezicht van D66', maar als raadslid van Progres sief Oegstgeest (PrO). Een comeback waar hij naar uitkijkt. Begin van dit jaar uitte Poelmans, die twaalf jaar raadslid is geweest voor D66, nog zijn be denkingen bij de wens van zijn partij om zich aan te sluiten bij PrO. De enige oppositiepartij in de Oegstgeestse raad moest haar rol niet opgeven, meende hij. Inmiddels is de fusie een feit en ziet Poelmans een rol als raadslid van PrO wel zitten. „Het is vrij simpel: het ziet er niet naar uit dat wij als D66 het redden bij de verkiezingen. En als je het wel redt heb je een eenmansfractie, waarmee je weinig tot stand kunt brengen." Het besluit om Aukje Meppelink op te volgen, kwam wel onverwacht. „Ik ging ervan uit dat zij door zou gaan." Meppelink, die begin van dit jaar Annelies Koningsveld opvolgde, geeft echter de voorkeur aan haar baan op een scholengemeenschap in Den Haag. Dat bracht de oudgediende van D66 weer in beeld bij de kandidatencommissie van PrO. Die heeft hem, op de conceptkandidatenlijst, op de derde plaats gezet. Hoewel PrO niet streeft naar het door Poel mans zo gewenste 'duidelijke oppositiegeluid' in de raad, is de herintreder optimistisch over de terugkeer van het politieke debat in Oegst geest. „Op dit moment is het de dood in de pot, door het ontbreken van een oppositiege luid. Maar ik verwacht dat de dualisering van het gemeentebestuur de verhoudingen weer gezond maakt." Poelmans doelt op de invoe ring van een splitsing tussen raad en college. Wethouders maken straks geen deel meer uit van de fractie. Dat moet het politieke debat ten goede komen. „Het betekent dat kritische geluiden straks niet meer per definitie van de oppositie moeten komen. En reken er maar op dat ik maximaal gebruik zal maken van de mo gelijkheden om discussies aan te zwengelen." Zijn terugkeer in de raad van Oegstgeest bete kent een afscheid van de D66-fractie in de provinciale staten van Zuid-Holland. Daar maakt Poelmans sinds vorig jaar deel van uit. In 1998 verliet hij de gemeenteraad van Oegst geest, na een flinke verkiezingsnederlaag van zijn partij. Die leidde ertoe dat Poelmans zijn wethouderspost kwijtraakte. „De provincie is voor mij echtg geen hogere vorm van bestuur. Het gemeentebestuur spreekt mij juist meer aan." Dat Poelmans zich weer kandidaat stelt heeft ook te maken met het gebrek aan andere ge schikte D66-kandidaten voor de raad. Een probleem waarmee ook Groenlinks kampt. Onder de eerste dertien kandidaten van PrO bevinden zich zes PvdA'ers, onder wie lijst trekker Geert Klaver en wethouderskandidaat Rianne Meester. D66 levert vier kandidaten, met Poelmans als hoogst genoteerde. Groen links is vertegenwoordigd met drie kandida ten. Daarvan is Kees van Gelder de enige op een verkiesbare plaats (5). D66-voorzitter Bram Hoogland is blij met de kandidaatstelling van Poelmans. „Het aantal kandidaten is bij alle partijen dun gezaaid. Ook bij grote partijen, al is het voor kleine par tijen nog moeilijker om voldoende kandidaat raadsleden te vinden. Maar het is niet zo dat de voordracht van Matt Poelmans uit nood is geboren. We zijn hartstikke blij met hem. Je moet ook kijken wie de andere kandidaten zijn en wie dan de beste is." Dat Poelmans als D66'er vooral bekend is als een 'tegendraadse solist' met een voorkeur voor oppositievoeren, was voor het bestuur van de partij geen belet sel. Hoogland haalt zijn laatste periode als wethouder financiën aan: „Matt is tegenwoor dig veel meer een bestuurlijke man. Hoogland looft Poelmans' financiële kennis en zijn schat aan ervaring in de gemeentepolitiek van Oegstgeest. „Hij is veel meer een man van de gemeente dan van de provincie. En het is niet eenvoudig om een goede financiële man of vrouw te krijgen. Poelmans heeft wat dat betreft ervaring en kennis genoeg. En dat is belangrijk, want in Oegstgeest laat het zich aanzien dat de gebrekkige financiële middelen de komende jaren een grote rol gaan spelen." enkomst nde 11 eeest - De gemeente eest houdt donderdag 29 ber een informatieavond toekomstige rotonde Abtspoelweg ter hoogte Lange Voort. Daarbij de (her) inrichting van de Voort richting de Haar- utrekvaart besproken, tleider K. van der Valk belanghebbenden uit 3 arbij aanwezig te zijn. De atieavond wordt van ïur tot 22.00 uur gehou- de raadzaal van het ge- :huis. r word je niet alleen als klant, maar ook als mens behandeld' door Nancy Ubert oegstgeest - De Bloemenbuurt kan wel een opknapbeurt ge bruiken, denkt Oegstgeest. De gemeente wil een buurtbeheer- project opzetten en de wijk het komende jaar extra aandacht geven. Om te ontdekken of de bewo ners ook vinden dat aan hun wijk het een en ander verbeterd kan worden, heeft de gemeente het Haagse marktonderzoekbu reau WBK in de arm genomen. Dat gaat aan de hand van een telefonische enquête onderzoe ken hoe het bij de burgers met de gevoelens van veiligheid en woongeluk is gesteld. Oegst geest gaat er vanuit dat vooral de veiligheid en de leefbaarheid in de Bloemenbuurt aanzienlijk beter kunnen, maar als de be woners 'het allemaal wel best' vinden, steekt Oegstgeest verder geen tijd en geld in het project, zo laat een woordvoerder van de gemeente weten. „De Bloemenbuurt is geen ach terstandswijk", stelt de woord voerder. „Maar hij voldoet ook niet aan het beeld dat wij hier in Oegstgeest van een gemiddelde wijk hebben." In de Bloemen buurt is veel sociale woning bouw te vinden. De mensen die er wonen hebben in vergelijking met andere Oegstgeestenaren een laag inkomen. De gemeente veronderstelt dat zij een zetje in de rug nodig hebben om meer bij hun woonomgeving betrok ken te raken. „Naar ons idee kan de sociale samenhang flink ver beterd worden. Het gemeen schapsgevoel mag best een beetje bevorderd worden." De belangrijkste doelstelling van het buurtbeheerproject is 'zo veel mogelijk problemen en knelpunten oplossen'. Het ant woord op de vraag wat er dan allemaal verbeterd dient te wor- Oegstgeest hoopt in de Bloemenbuurt een wijkbeheerproject van de grond te krijgen. Volgens de gemeente kan de buurt wel een 'leefbaar heidsinjectie' gebruiken. Foto: Henk Bouwman den, blijft vaag: „Er zijn van die doorsnee problemen. Onder houd dat een tijdje is blijven lig gen, bijvoorbeeld. Het groen kan ook aangepakt worden. In de zomer ziet het er allemaal wel aardig uit, maar nu het win ter begint te worden, zie je de wijk steeds onaantrekkelijker worden." Wanneer, mede met behulp van de telefonische vraaggesprek ken, duidelijk in kaart is ge bracht welke problemen in de Bloemenbuurt spelen, gaat de gemeente niet alleen aan de slag. Ook bewoners, politie, wo ningbouwvereniging en maat schappelijke organisaties moe ten meehelpen om de wijk een 'leefbaarheidsinjectie' te geven. Voor de bewoners is de belang rijke taak weggelegd problemen te signaleren en door te geven aan de juiste instanties. Om dit zo soepel mogelijk te laten ver lopen, is de gemeente op zoek naar een aantal vrijwilligers die buurtcoördinatoren willen wor den. Zij geven de signalen van de buurt door aan de gemeente en voeren ook overleg met ge meente, politie en maatschap pelijke organisaties. Om te laten zien dat ook kleine klachten serieus worden geno men laat Oegstgeest met ingang van 1 december een klussenbus rijden zodat een simpel pro bleem als een losliggende stoep tegel of laaghangende tak snel verholpen is. Begin volgend jaar is er een in formatiebijeenkomst. Dan wor den de resultaten van het buurt onderzoek gepresenteerd en kunnen de bewoners suggesties en ideeën aandragen. ic Went m,k>rp - Overal in de Lei- Tï pse Kerkwijk hangen ze: ters van de Socialistische die waarschuwen voor van het mini-postkan- aan de Hoogmadeseweg. verdwijnen van het entschap verdwijnt het restje dienstverlening', m alslag van basisvoorzie- i in het oude dorp is nog y liet ten einde, vrezen- evvoners.Als dit ook nog at, hebben we hier hele- IIT|iets meer." hoek van het Liethorps Mys is sinds vier jaar het entschap van Joost van mde gevestigd. Een een- e balie en vier postzakken md tussen molens met kaarten, kleurboeken en pieerapparaat. Veel meer eigenlijk niet. Maar dat is et nodig. „Ik kan hier alle I nkhandelingen verrich- egt Van der Woude trots i3 ooguit wordt mijn bewe- imte gaande de dag kleiner. Dan raak ik inge- tussen de poststukken." irastro, de golden retrie- n het huis' is een vaste op het ruimtebeslag. Lui midden op de vloer, met ot in zijn bek tegen een poststukken aan. „De 11 geaaide hond van Leider- mompelt Van der Woude m al terwijl hij voorzichtig d n heen loopt. :ft er destijds zijn baan 'gezegd, om in 'de poste- gaan. „Ik werkte in de eutische industrie." Toen intschap in de Hoofd- l£ licht ging, kreeg het echt- in der Woude - mevrouw dertig jaar de boekhan- haar vader 55 jaar gele- gon - het verzoek om de- tie over te nemen. „Oké, "lan doe ik het wel zelf', erde Van der Woude. Hij zijn baan op en nam De SP'er R. van der Nat bezorgt een nieuwe stapel protestposters tegen sluiting van het postagentschap van J. van der Woude. De eerste 200 exemplaren hangen al voor de ramen van verontruste Kerkwijkers. Foto: Hielco Kuipers plaats achter de balie. Eigenlijk wil hij er niet al te veel over kwijt, over de beslissing van Postkantoren BV om uit ef ficiency-overwegingen zijn agentschap vier jaar later alweer te sluiten. „Dan lijkt het alsof het om mijn persoonlijke belang gaat. Beter is het als de klanten hun zegje doen. Vraag maai" aan die man daar, of aan die oudere dame die bij de tijdschriften staat. Allebei vaste klanten." De man heet Ab Diseraad, en staat in Leiderdorp al 52 jaar be kend als de beheerder van het Dorpshuis aan de Kerklaan. Hij komt een paar keer per week 'buurten' en regelt dan meteen zijn postzaken. Ook pint hij af en toe flappen uit de automaat. „Ik heb het biljet al voor mijn ramen hangen", klinkt hij strijd lustig. „Als dit agentschap ver dwijnt, is dat een ramp voor de buurt. Hier wonen heel veel ou dere mensen en die gaan niet zo makkelijk meer de wijk uit." In dat geval is hij, net als de rest van het oude dorp, aangewezen op het hoofdpostkantoor in De Winkelhof. „Daar staat altijd een enorme rij. Belletje, volgende klant, belletje, volgende klant. Zo gaat het daar de hele dag door. Vriendelijkheid, daar heb ben ze geen tijd voor. Hier is dat heel anders. Je wordt niet alleen als klant, maar ook als mens be handeld." Ook de 'oudere dame', L. Kap- sticker, heeft de poster voor haar ramen hangen. „Ik kom hier vaak om geld te halen. Klei ne coupures, wel te verstaan. Ik heb namelijk een hulp en die krijgt 52 gulden per keer, maar ze heeft nooit terug van een briefje van honderd." Net als Diseraad moet zij er niet aan denken dat het agentschap sluit. „Ik zie mezelf nog niet naar de Winkelhof gaan. Een andere - eveneens hoogbe jaarde - vrouw dringt zich plot seling op. „Mag ik ook wat zeg gen? Ik ben al 41 jaar de over buurvrouw van het Liethorps Boeckhuys. Ik ben 82, en twaalf jaar geleden is mijn man overle den. Ik ben er trots op dat ik nu nog steeds zelfstandig woon. Maai" dan moeten de voorzie ningen natuurlijk wel in de wassenaar - Kleine kantoren, ambassades en opleidingsinstitu ten in een parkachtige omgeving moeten het gebied nabij het knooppunt Den Deijl (Rijksstraat weg - Lange Kerkdam - Pape- weg) de allure van een landgoed geven. Nu nog bepalen verval en leegstand het straatbeeld rond de noordelijke entree van Wasse naar. „Wassenaar onwaardig", vindt Bert Mooren van VNO-NCW West, de werkgeversorganisatie die op verzoek van de gemeente een visie heeft ontwikkeld op het gebied vanaf het knooppunt tot en met het Rozenplein. In zijn advies aan de gemeente pleit VNO-NCW West voor een 'forse transformatie van Den Deijl', waarbij woningen uit den boze zijn. Vanwege het lawaai en de stank van het vele verkeer op de Rijksstraatweg is het ge bied niet langer geschikt voor bewoning, vindt de organisatie. Burgemeester en wethouders volgen in grote lijnen het advies van VNO-NCW West. Maar over de toekomst van kwekerij en tuincentrum De Bosrand ne men ze een afwijkend stand punt in. Voor de werkgeversor ganisatie is een andere invulling van dit gebied bespreekbaar, voor het gemeentebesuur niet. „Op dit moment is er geen en kele reden om iets te doen met De Bosrand", zegt wethouder Van Dijk. „We gaan een zo goed lopend bedrijf echt de nek niet omdraaien. We hebben er ook geen andere plek voor." Op aanraden van VNO-NCW West stappen burgemeester en wethouders definitief af van het idee om de Rijksstraatweg ter hoogte van het knooppunt Den Deijl te ondertunnelen. Dat wordt te duur: minimaal tachtig miljoen gulden. Bovendien le vert een tunnel volgens ver- keersdeskundigen 'geen wezen lijke verkeerskundige verbete ring van het knooppunt' op. Burgemeester en wethouders zien wel brood in een fietstun- nel tussen Voorschoten en Was senaar. Honderden scholieren steken met de fiets tweemaal daags de Rijksstraatweg over, waar per etmaal 60.000 auto's overheen razen. Over de Lange Kerkdam en de Papeweg gaan nog eens 15.000 en 18.000 voer tuigen. Van 'optimale veiligheid' is geen sprake. B en W willen op redelijk korte termijn aan de slag in het ge bied. Dat is mogelijk omdat de gemeente er al veel grond bezit. Het is de bedoeling om in de toekomst meer grond te verwer ven. Maar eerst moet de politiek zich nog uitspreken over de me tamorfose van het gebied-Den Deijl. Dat gebeurt volgende maand, op 4 december tijdens een commissievergadering en op 17 december tijdens een raadsvergadering. buurt zijn." De Winkelhof is ver weg voor iemand die niet meer zo goed ter been is. „En als ik met de bus ga, moet ik bij het ziekenhuis overstappen. Dan doe ik er een uur over." De Kerkwijk heeft de laatste ja ren toch al zoveel 'klappen' moeten incasseren, vindt zij. „De ene na de andere winkel is verdwenen. Je had hier een schoenenwinkel, een groente zaak en een kruidenierswinkel. Maar die konden het niet bol werken. Nu moet ik naar het Oranjepleintje. Dat is nog net te doen. Maar leuk is het niet." Van der Woude knikt. „Zo gaat het hier de hele dag door. Slui ting van het agentschap is het gesprek van de week. Toen vori ge week de SP protestposters kwam brengen, liep het hier meteen storm. In een mum van tijd was ik er twintig kwijt." In middels beleeft de protestposter een tweede druk. De eerste hangt voor de ramen van 200 veronüuste Kerkwijkers. Of sluiting van het agentschap gevolgen heeft voor de omzet van het Boeckhuys, kan Van der Woude slecht inschatten. „Men sen proberen hun boodschap pen te combineren, dus we zul len er vast iets van gaan merken. Anderzijds is er veel solidariteit in de buurt. We moeten met el kaar behouden wat er is. Zelf ga ik ook altijd naai" de slager en de groenteman op de hoek." Voor Diseraad zit het bezoekje aan het agentschap van Van der Woude er weer op. Hij heeft twee brieven afgegeven en schuifelt naar de uitgang van het Boeckhuys. „Zal ik u even de deur uit helpen", glimlacht de echtgenote van de postagent. „Dank je wel, schat van een an der", grijnst hij terug. Voordat hij de drempel over stapt, draait hij zich nog een keer om. „Kijk, dat bedoel ik nou. Hier word je niet alleen als klant, maar ook als mens behandeld. Zonde, als dat verloren gaat." door Judy Nihof warmond - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft geen enkele moeite met de ingrijpen de verbouwing van boerderij- restaurant Meerrust in de War- mondse Dorpsstraat. In augus tus keurde de rijksdienst het plan nog af. Nadat een mede werker van de rijksdienst een kijkje heeft genomen in het mo nument, is de mening bijge steld. In een brief aan de ge meente schrijft de rijksdienst nu dat het gaat om een 'verant woord' verbouwingsplan. „De aanpassingen vormen een be perkte aantasting van de monu mentale waarden." De omme zwaai van de rijksdienst ver baast de Warmondse architect F. Robers. Hij heeft sterke be denkingen tegen het ontwerp van architect B. van Beek. De nieuwe eigenaar van Meer rust, H. Hilders, wil de functies in de deels achttiende-eeuwse boerderij omdraaien. Hij wil zijn huis en tuin aan het water. Aan de straatkant moeten een res taurant en een hotel komen. Een aantal bijgebouwen wordt gesloopt of aangepast. Dat laatste vond de rijksdienst eerst wel bezwaarlijk, maar nu niet meer. Ten eerste omdat het gaat om gebouwen van na 1950 en ten tweede omdat ze in slechte staat verkeren. Door de aanpassingen wordt de 'techni sche staat beter', terwijl de his torische uitstraling van het ge heel behouden blijft, schrijft de rijksdienst. De rigoureuze plannen van Hil ders met Meerrust, hebben al veel stof doen opwaaien. Eerder dit jaar stuitte het plan op grote bezwaren in de plaatselijke mo- nument^ncommissie. Met na me de Warmondse architect Ro bers sprak er zijn afkeuring over uit. Hij noemde het ontwerp Vein Van Beek 'dubieus en on volwassen'. Robers had graag gezien dat Monumentenzorg zijn bezwaren had gehonoreerd. „Ik blijf van mening dat het on logisch is om het oorspronkelij ke woonhuis met zijn indelin gen als één ruimte te gaan ge bruiken en in de stal indelingen te maken." Ook met de aanpas singen aan de kap van het zo merhuis blijft hij moeite hou den. Maar Robers wil de strijd bijl nu begraven. (advertentie) Deze Wee" O0k °p ""dag geopend! een completekcukenkr, fltu 'er Aar 'Megastorej "aar de 0'72606 "°°'W.ard8 ,23(ind^enlandl comt)ina(,0

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15