LEIDE 'Functies zijn wel verenigbaar' De Stemming Loze )rieven REGIO R1 Tram keihard nodig voor Leiden, maar vooral problematisch FltTJeN flMTJtN D66 wil Centrum voor Kunstzinnige Vorming 'Tram moet regio in' Feest met een andere burgemeester JA. MAAI TÜWE PAT 16 5T6ED! VAIJ Di£ T Aalmarktproject nadelig voor Haarlemmerstraat SUPER CD F 27.50 SMUÈé'r liofvnk zaterdag 24 NOVEMBER 2001 - Glazen hal ijna niet leer van glas houdt forum er terrorisme De studentenorganisa- B houdt op donderdag 29 mber een forum over 'Ter ne in context', in het Aca- '4 egebouw aan het Rapen- Het SIB heeft twee terro- deskundigen uitgenodigd, ten Marianne van Leeu- ran het Instituut Gingen en Berto Jongman van het M. Ook uitgenodigd is de e historicus Willem Vogel- 11 die onlangs een geschie- ,[3, van het land publiceerde 57 rde titel The Afghans. Aan de komen kwesties als de tussen terrorisme en oor- e vraag of terrorisme los n kan worden van zijn Ingsbodem, of er sprake is en botsing tussen het in en de wereld van de is- n de 'psyche van de term ing over tenaards leven door Wim Koevoet leiden- De Rijn Gouwe Lijn is keihard nodig voor Leiden, maar het valt nog maar te be zien of de inpassing van het tra ject in de binnenstad een haal bare kaart is. Dat was de teneur van een PvdA-ledenvergadering, gisteravond, die was gewijd aan de lightrailverbinding tussen Gouda en de kust. Volgens wethouder Hillebrand kan de gemeente het huidige openbaar vervoer in Leiden met de bussen van Connexxion geen tien jaar langer 'op de been houden'. De opbrengsten van dit systeem dekken voor nog maar 40 procent de kosten en de subsidies die Leiden krijgt om het gat te dichten, zijn nau welijks meer toereikend. „Dat wordt in de toekomst dus óf lij nen schrappen óf er voor vele miljoenen guldens in investe ren." Alleen hierom al, rede neert hij, moet de tram er ko men. Voorspeld wordt dat de Rijn Gouwe Lijn zich voor 80 procent zelf kan bedruipen. Het aantal trampassagiers, weet de wethouder zeker, is een veel voud van dat van het aantal buspassagiers. Het kan niet an ders of de omzet van de winke liers in de Breestraat, die zich tot verbazing van Hillebrand tegen de komst van de- Rijn Gouwe Lijn keren, stijgt met sprongen. Bovendien kan door de tram een einde worden gemaakt aan de 'bussenplaag' in het stads hart. Hillebrands achterban is over tuigd van al deze voordelen. Maar veel leden zien tal van problemen en in lang niet alle gevallen weet Hillebrand hoe hij die moet oplossen. Vooral de bevoorrading van de winkels is nog een groot vraagteken. Groot is ook de angst dat de fiet ser op de Breestraat in de knel komt. Die moet het op de Kore- vaar en Breestraat doen met een strook van anderhalve meter tussen stoeprand en de buiten ste rails. Ook de confrontatie van vele tientallen tegelijk uit stappende trampassagiers en de tweewielers is een punt van zorg. De bovenleidingen gaan proble men opleveren voor de pc's en de televisietoestellen van de ambtenaren op het stadhuis en de bewoners van de Breestraat. Zogeheten zwerfstroom, aldus een lid, zal voor storingen zor gen. Datzelfde lid wilde aan de hand van een ingewikelde bere kening aantonen dat de fre quentie van de tram, twaalf per uur in beide rijrichtingen, on haalbaar is. Hillebrand kon zijn partijgenoot niet direct van re pliek dienen. leiden - Zo bijzonder is het voor de Leidse J. van der Reijden-Stout niet om een burgemeester over de vloer te hebben. Haar eigen zoon is er namelijk één: Joop van der Reijden, die sinds januari van dit jaar in Valkenburg de scepter zwaait. Maar gisteren kwam Joops Leidse collega Jan Postma langs. Me vrouw Van der Reijden vierde namelijk haar hon derdste verjaardag, en daar hoort een bezoekje van de burgemeester bij. Van de Leidse burgemeester, welteverstaan. Waarmee mevrouw Van der Reijden dus twee burgemeesters over de vloer had kunnen hebben, ware het niet dat haar zoon op het mo ment dat Postma langs kwam verplichtingen elders had. Mevrouw Van der Reijden is een geboren en getogen Leidse. In haar jeugd bezocht ze de 3-cents- school, een school waar je drie centen moest beta len om onderwijs te krijgen. Na haar schooltijd is ze gaan werken als coupeuse. De nieuwe eeuweling trouwde in 1925 met Johannes van der Reijden. In 1930 ging het echtpaar aan de Vliet 25 wonen, waar ze een wasserij hebben opgezet. Sinds vijfjaar woont ze in Zorgcentrum Lorentzhof. Haar gezond heid is redelijk. Foto: Henk Bouwman PvdA zet directeur bejaardenhuis en Volkhuiscoördinator op kieslijst door Wim Koevoet leiden - De coördinator van het Volkshuis, Hilde Jansen en de directeur van bejaar denoord De Robijn, Daan Iken staan op verkiesbare plaatsen op de kieslijst van de PvdA. Zij staan respectievelijk vijfde en tiende. Problemen op het gebied van de onverenigbaarheid van functies levert dit volgens afdelingsvoorzitter Wilmar Kort- leever en Hennie Koek, voorzitter van de kandidaatstellingscommissie, niet op. Ook lijsttrekker Ron Hillebrand en Jansen zelf zeiden gisteravond tijdens de presen tatie van de kieslijst, die nog door de le den moet worden goedgekeurd, dat ze niet verwachten 'dat de geschiedenis zich herhaalt'. Ze referereerden hiermee aan de perike len aan het begin van deze raadsperiode rondom Liesbeth Hesselink, die een functie vervulde waarvoor ze langs een ingewikkelde constructie door de ge meente Leiden werd betaald en Charlotte Driessen, de toenmalige directeur van de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL). Vooral de WD had toen scherpe kritiek. Hesselink zegde uitein delijk haar baan op en Driessen stapte uit de gemeenteraad. Jansen stelt dat het Volkshuis, nu het is verbouwd, in wat rustiger vaarwater is gekomen en daardoor niet meer boven aan de politieke agenda staat. Bovendien, aldus de Volkshuis-coördinator, valt de instelling onder de Leidse Welzijnsorga nisatie en onderhandelt de directie daar van met het gemeentebestuur en niet zij zelf. Directeur Iken van De Robijn was er gisteravond niet bij maar lijsttrekker Hil lebrand nam het voor hem en Jansen op. „Je wilt als fractie graag mensen erbij met functies in de stad. Het is niet voor niets dat bijvoorbeeld veel leraren de gemeen teraad hebben bevolkt." Om de schijn van belangenverstrengeling te vermijden, aldus Hillebrand, is er veel voor te zeggen om Jansen de PvdA niet in de raadscom missie welzijn te laten vertegenwoordi gen en zou Iken geen woordvoerder op het beleidsterrein zorg moeten zijn. Op de lijst staan verder twee PvdA'ers die hun functies wél beëindigen vanwege het raadslidmaatschap. De ene is Conny Broeyer, die tweede op de kieslijst staat en die beoogd fractievoorzitter is. Zij zal het voorzitterschap van het Leids Vrije tijdscentrum beëindigen, heeft zij al in een eerder stadium laten weten. De ander is Jamal Tchiche, een Leidse gemeente-ambtenaar. Hij is wettelijk ver plicht om zijn baan eraan te geven. De kieslijst van de grootste partij van de stad bevat geen grote verrassingen. Dat de huidige fractievoorzitter Gerda van den Berg, Ed van der Veen, Hassan el Houari en Rubia Zschüschen het stads bestuur verlaten was al enige tijd bekend. De huidige twee PvdA-wethouders, Hille brand en Hans Buijing blijven. Buijing bezet de vierde plek. Ook Hesselink blijft, evenals Dick Wijfje. Zij staat op drie, hij op acht. Ciska Schreuder-Hoogervegt, di recteur van een basischool in de Meren- wijk, bezet de zevende plek. Nieuw is ook Marije van den Berg. Het jongste PvdA raadslid in spe_ (27) staat negende. De huidige PvdA-ffactie telt negen leden. itus 1995. Bewoners van ilenwerf krijgen een brief gemeente, waarin staat in het eind van de maand stoep voor hun huizen etsenstalling komt voor de kers van discotheek In Ca- informatie is, zo blijkt la- ;lijk onjuist. Er komt he geen fietsenstalling. ier 2001. Bewoners van de iwerf krijgen een brief van neente, waarin staat dat to n twee weken op de stoep 3i|iun huizen een fietsenstal- )mt voor bezoekers van heek In Casa. Die infor- is, zo blijkt later, feitelijk re it. Er komt helemaal geen we dat even nuanceren, een fietsenstalling voor toekers van In Casa. Die >1 meer dan zes jaar provi- h te wezen aan de over- 10 'an de straat, op de Lam- 'oiarkt. Waar 'ie geen mens iveg staat. Behalve mis- de gemeente Leiden, is, hopelijk, de enige stad Ierland waar wethouders >e dan zes jaar lang hun naren, buurtbewoners en iscotheekeigenaar dwin- istbare tijd en energie te in een paar fietsenrekken 1 plek waar niemand ze tn wil. Zelfs de Raad van heeft zich al een paar keer ■e onzin onledig moeten tn. En dat alleen maar om- t gemeente de inkomsten en paar parkeersplaatsen imdat er nu fietsen op nber 2001. De WD komt tn verkiezingsprogramma, waarin een oud plan van voor malig CDA-wethouder Aart van Bochove wordt afgestoft en als nieuw gepresenteerd. De ge meente moet - vinden de libera len - om de zoveel jaar alle sub sidies doorlichten om te kijken of de instellingen die een bijdra ge van de gemeente krijgen wel waar voor hun geld leveren. Zo niet, dan moeten ze hun subsi die, of een deel daarvan, weer inleveren. Zou er voor die fietsenstalling bij In Casa ook een pot met geld zijn, vraag je je dan af. En kan die zo langzamerhand niet eens een andere bestemming krijgen? November 2001. Een actiegroep die zich keert tegen allerlei bouwprojecten in Leiden steelt een kastanjeboom uit de tuin van wethouder Pechtold. Nog geen week later krijgt hij van de WD-fractie - die vindt dat er met de diefstal van de boom een 'maatschappelijke grens is over schreden - een nieuwe kastanje cadeau. Waaruit maar weer blijkt dat po litici best snel künnen zijn. Opmerkelijk initiatief trouwens van de WD. Dat verstrekkende gevolgen kan hebben. Maar eens een briefje schrijven aan de liberalen. Beste WD. De afgelopen twee jaar zijn in de Leidse binnenstad vijf fietsen van mij gestolen. Ik ben van me ning- en u met mij, neem ik aan - dat hiermee tot vijfmaal toe een maatschappelijke grens is overschreden. Een nieuwe fiets zie ik gaarne zo spoedig mogelijk Fietsen Gehakt maakt oud-PvdA-wet- houder Tjeerd van Rij in het elektronische vlugschrift van zijn partij van de Leidse Milieu raad. Die heeft het gewaagd het plan voor de Rijn Gouwe Lijn te bekritiseren. Tjeerd heeft afgelo pen voorjaar in Orléans met ei gen ogen gezien hoe geweldig de nieuwe lightrailverbinding is. En wat daar kan, kan hier ook, redeneert hij. Kennelijk, aldus de bokkige Tjeerd, is bij de Milieuraad het eigen autootje 'tot fun en norm verheven'. Juist de Milieuraad zou blij moeten zijn met de ge luidsarme en comfortabele ham, die de stinkbussen van Connexxion uit de binnenstad verdrijft. Aldus Tjeerd. Hij heeft, zoals wel vaker, alle gelijk van de wereld. Maar hij is zelf de laatste die de Milieuraad zo hard mag aanval len. Want diezelfde Tjeerd heeft de ondergrondse parkeergarage aan de Boommarkt, middenin de autoluwe binnenstad erdoor heen gejaagd. Het liefst had hij persoonlijk de eerste paal gesla gen van deze automagneet. Net als zijn opvolger Ron Hillebrand verkondigde hij dat het Aal marktproject zonder zo'n auto stalling geen schijn van kans maakt. De PvdA was de Milieu raad te snel af met het tot fun en norm verheffen van de auto. Het is de fietser die het onder spit delft. Die wordt straks door de op dubbel spoor rijdende ham uit Breestraat en Steen- straat verdreven en kan op de Boommarkt ook niet meer te recht vanwege parkerend blik. De fietser moet van Tjeerd lo pen óf een hamkaartje of auto kopen. Maar vooral niet fietsen. Dat doen ze in Orléans namelijk ook niet. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink door Wim Koevoet leiden - Wethouder Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) houdt er rekening mee dat het Aalmarktproject ten koste gaat van de om zet van winkels aan de Haarlemmerstraat. Hij gaf dit gisteravond toe op een ledenvergadering van zijn partij. „Verschuivingen van de koopstromen zijn onvermijdelijk. Met het Aalmarktproject komt im mers een loopvierkant tot stand met hekkers op de hoeken. Het winkelend publiek loopt liever een rondje dan over een langgerekte winkelstraat." Negaüeve gevolgen voor de winkels in de Haarlem merstraat vormen voor de wethouder echter geen argument om van het Aalmarktproject af te zien. „Het gaat mij om het eindplaatje, om wat er met de binnenstad als geheel gebeurt. En onderzoek toont aan dat het Aalmarktproject een omzetstijging van tussen de 70 en 130 miljoen kan opleveren." door Wim Koevoet leiden - Een Centrum Kunstzin nige Vorming (CKV) in Leiden Noord, op het voormalig EWR- slachthuisterrein. D66 heeft dat als wens opgenomen in het ver kiezingsprogramma 'Ontzettend Leids', dat gisteren is gepresen teerd. In het CKV wil D66 de Streek- muziekschool, het Volkshuis en volksuniversiteit K&O onder brengen. Met de gebouwen die deze instellingen achterlaten kan geld worden 'gegenereerd' om het CKV te bekosügen. Het CKV, aldus Pechtold, moet een regionale uitstraling krijgen. Door de instellingen samen te brengen, kunnen ze beter sa menwerken en van de 'kruis bestuiving', verwacht hij, 'komt ook veel moois'. „Ik wil af van aparte folders van Volkshuis, muziekschool en K&O." Net als WD en CDA besteedt D66 ook veel aandacht aan 'de vuile stad'. „De ochtend na de markt blijf je met je schoenen aan de shaat plakken. De afval bakken zijn altijd vol en er is veel hondenpoep. Hondenpoep is niet om te lachen en wordt als serieus probleem ervaren." D66 pleit onder meer voor 'een lik- op-stuk-beleid' voor het vervui len van de openbare ruimte. De partij is blijkens het verkiezings programma ontevreden over de situatie in de kinderopvang in Leiden. „De vergroting van de capaciteit gaat te langzaam en de openingstijden van crèches sluiten onvoldoende aan op de behoefte." Het Leidse uitgaansleven, aldus Pechtold, legt het af bij dat van Noordwijk, Den Haag en Am sterdam. De wethouder wil de exodus van Leidse jongeren op vrijdag- en zaterdagavond een halt toeroepen. Dat kan met een discotheek in de omgeving van het station. De lijsttrekker van D66 pleit verder, net als zijn col lega's van de WD, voor een ver dere verzelfstandiging van het openbaar onderwijs. „Dat zit nu te dicht op de gemeentelijke or ganisatie", aldus Pechtold, daar mee doelend op het Bureau Openbaar Onderwijs. „Het heeft zo geen gezonde relatie met de overheid. De gemeente moet voor geld zorgen waarmee het openbaar onderwijs zijn eigen zaakjes kan regelen, net zoals dat gebeurt met de Leidse Wel zijnsorganisatie. Als er, zoals laatst, iets te doen is rondom de brandveiligheid van schoolge bouwen, wordt er direct geke ken naar de wethouder onder wijs. Daar moeten we vanaf." Pechtold is de eerste lijsttrekker die er openlijk voor uitkomt graag met het college in de hui dige samenstelling (met wet houders van D66, Pvda, Groen links en de WD) verder te wil len. „Dat is een breed college, ja maar ik verwacht dat ep de ko mende vier jaar ook impopulai re besluiten moeten vallen, een voudigweg omdat er meer wen sen dan mogelijkheden zijn. En dan kun je maar beter een breed politiek draagvlak dan krappe meerderheden hebben." De lijsttrekker denkt dat het mo gelijk is om de huidige vier D66- zetels te behouden. „Daarmee ben ik ook de eerste lijsttrekker die met gevoel voor de realiteit voorspellingen doet over de stembusuitslag." Met de titel van het verkiezingsprogramma, 'Ontzettend Leids' verweert de partij zich tegen het veelgehoor de verwijt dat D66-raadsleden forensende rijksambtenaren zonder binding met de stad zijn. Pechtold wijst erop dat de vier koppige D66-fractie de enige is die de nu bijna voorbije raads periode geheel in tact is geble- (advertentie) ANDREA BOCELLI CIELI DITOSCAN A Aktie geldt v.a. zondag 25 nov. t/m zat. 1 dec. leiden - D66 in Leiden wil dat de Rijn Gouwe Lijn in de toe komst aftakkingen krijgt naar de regiogemeenten. Dat staat in het verkiezingsprogramma 'Ontzettend Leids' dat de de mocraten vanmiddag hebben gepresenteerd. Volgens D66 is de Rijn Gouwe Lijn de ruggengraat van het openbaar vervoer in dit gebied. Het is daarom noodzakelijk, vindt de partij, dat de nieuwe tramlijn niet alleen langs de toekomstige woonwijk op het Marinevliegkamp Valkenburg voert, maar ook naar Leider dorp, Voorschoten en Zoeter- meer rijdt. D66 stelt in zijn verkiezings programma ook voor om sub sidies voor te schieten bij grote renovatieprojecten als het rijk voor de verre toekomst een bij drage heeft toegezegd. Op die manier kunnen dergelijke gro te klussen eerder en voortva render worden uitgevoerd. D66 noemt daarbij als voor beeld het herstelwerk aan de Pieterskerk In hun nieuwe verkiezingspro gramma stellen de democraten ook voor om elke wijk in de toekomst een eigen wijkont wikkelingsplan te geven. Nu bestaat een dergelijk plan al leen nog voor Leiden-Noord. In een wijkontwikkelingsplan geeft de gemeente samen met bewoners en tal van betrokken instanties aan hoe de wijk in de toekomst verbeterd kan worden. Volgens D66 moet de gemeente niet wachten met dergelijke plannen tot wijken al lange tijd in verval zijn ge raakt. Een ander punt uit 'Ontzet tend Leids' is een pleidooi voor een verbod op di verkoop van vuurwerk in de bebouwde kom. Vuurwerk mag in een be bouwde omgeving alleen nog worden besteld, als het aan D66 ligt De verspreiding ervan moet vervolgens plaats\inden via enkele regionale verkoop punten. Verder vindt de partij dat de gemeente de taak heeft om regelmatig de brandveilig heid van studentenhuizen te controleren. D66 stelt voort voor om het hele openbare onderwijs te verzelfstandigen, waarna ou ders en leerlingen dezelfde kansen en faciliteiten moeten krijgen die in het bijzonder on derwijs nu al beschikbaar zijn. Verder wil de partij de woon vergunningen afschaffen en wil ze het mogelijk maken dat mensen op zondag trouwen. De zaterdagmarkt moet. als het aan D66 ligt, kunnen uit breiden naai de Aalmarkt en Apothekersdijk n - Bestaat er leven op an- planeten in het heelal? De b e Sterrewacht houdt op lag 4 december een lezing de vooruitzichten hierop 3 tOortgebouw van de Uni- leit Leiden, aan de Niels weg 2. Spreker is Geoffrey 9 y van de Universiteit van imië in Berkely, een pio- ip het gebied van planeet- rzoek buiten ons zonne- i Aanvang 16 uur. (advertentie) BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV /.de Zwijgerlaan 417 EIDEN 071-5232300

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13