Euro's tappen uit de 'Moneybox' ECONOMIE Luchtvaartbedrijf geen jongensdroom Auto van de zaak is niet altijd voordelig b Commerciële geldautomaten na succes in VS en Engeland ook in ons land Heipalen voor de HSL land komt iC tegemoet Euro verdringt de gulden niet uit spreekwoorden Wat te doen als 't slecht gaat? vindt illegale igatiesoftware - De Economische uledienst heeft samen waterpolitie in Zeeland met navigatiesoftware e scheepvaart ontdekt, erdachten werden hier- angehouden. Elf betrok- hippers hebben een pro- "|p rbaal gekregen. De Belgi- \)fwarelevernancier lis minimaal voor 72.000 benadeeld. Het naviga- eem kost 6000 gulden. De versies zijn voor 1000 doorverkocht. phol verwacht eurotoeristen ol - Luchthaven Schip- rwacht op 1 januari een aan dagjesmensen die gaan 'uitproberen'. De b s van Schiphol Plaza zijn uwjaarsdag open. „We n er rekening mee dat er gveel mensen naar lol komen", aldus een voerster van de luchtha- let is een van de weinige n waar de winkels die opend zijn." De luchtha- gt voorbereid te zijn op ra toestroom. op internet 42 miljoen ag - Nederlanders beste- jaar naar schatting 42 gulden aan illegaal gok- internet. Het gaat om casino's, speelautoma- krasloten. Dit blijkt uit jport van het College van it op de kansspelen. Het jndervroeg bijna 20.000 n die toegang hebben tot >t. De gemiddelde gokker dt ruim 600 gulden per betaalt meestal per cre- t. Omgerekend naar lan- niveau spelen 69.000 spe- r miljoen maal via de iter. v-prijs voor nassaproject ag - Huub Stassen, di van het Twentse bedrijf ss Technology Group heeft de Dow Energie- 101 gewonnen. Stassen kelde met veertig mede- 3 s een milieuvriendelijke ilogie voor het maken utskool. Met name ge- voor de derde wereld waardoor het kappen imen in oerwouden voor Dot deel overbodig wordt, eg de prijs uitgereikt aatssecretaris Bos (fi- n). G Philips banen weg ven - Een reorganisatie intwikkelingsafdeling 'hilips Displays in Eind- kost 124 banen. Het be- aarvan Philips voor de genaar is, noemt de wereldmarkt als reden, ips maakte begin sep al bekend een fabriek in ven voor elektronenka- te sluiten. Door die gel gingen 480 banen n. De ontwikkelingtaken :els naar het Koreaanse Zaterdag 24 november 2001 elaar en uwer samen idam - De grafische be- Biegelaar Groep en :r Groep willen per 1 ja- 002 samengaan. Biege- :en dochterbedrijf van igraaf, Brouwer is voor in kwart in handen van :oncern Wegener. Erik de Vlieger ziet vooral zakelijke kansen FlyMetropolis wil volgend jaar acht toestellen in de lucht hebben. Foto: FBF Fotografie door Richard Mooyman schiphol - Het is hem door bijna iedereen afgeraden. Maar de van oorsprong Haarlemse onderne mer Erik de Vlieger zette door. Zijn Imca Group is ondanks de luchtvaartcrisis een nieuwe lucht vaartmaatschappij begonnen. Maandag vertrekt op Schiphol het eerste toestel van FlyMetro polis naar het Zweedse Malmo". Nee, een eigen luchtvaartmaat schappij is voor De Vlieger geen jongensdroom. „Het gaat hier om een gedegen zakelijke afwe ging", zo zei hij donderdag tij dens de ofïicie"le presentatie van FlyMetropolis op Schiphol. „De romantiek van de lucht vaart is aan mij voorbijgegaan." De Vlieger ziet zijn kans nu veel grote luchtvaartmaatschappijen bezig zijn met inkrimpen en be zuinigen. Zo schrapte de KLM onlangs de verliesgevende ver binding tussen Schiphol en het Malmo". De Vlieger neemt deze lijnvluchten over met drie klei nere en goedkopere toestellen. FlyMetropolis gaat daarmee ook passagiers aan de KLM leveren die op Schiphol overstappen. Op jaarbasis zouden er zo'n 36.000 reizigers kunnen worden vervoerd. Volgend jaar wil FlyMetropolis acht toestellen in de lucht heb ben en evenzoveel bestemmin gen bedienen. Vanaf dat mo- amsterdam/gpd - Het bedrijf Moneybox schroeft de komende maanden 750 geldautomaten aan de muur in cafés en super markten, bij benzinestations en in stadions. Daaruit kunnen eu ro's worden getapt. Makkelijk, veilig en voor de zaak waar de automaat hangt omzetverho- gend. 'ledereen blij', zegt Money box. Volgens aandeelhouder SNS Bank blijft contant geld overheer sen bij betalingen. De 'geldbussen' doen hetzelfde als de geldautomaten van de banken: ze betalen bankbiljetten uit die van de eigen rekening worden afgeschreven. Alle bankpassen en creditcards wer ken in de Moneybox. Het ver schil is echter dat SNS namens alle banken de biljetten levert en dat Moneybox voor de 'service' anderhalve euro per geldopna me aan kosten rekent. Voor op names met creditcards wordt geen extra tarief gerekend: die leveren al genoeg op. De mid denstander krijgt een deel van de opbrengst als prikkel om de plek waar de automaat hangt 'aantrekkelijk' te houden: schoon en veilig. In de VS en Engeland zijn de commerciële geldautomaten een doorslaand succes, zegt Paul Stanley, algemeen direc teur van Moneybox plc, het Brit se moederbedrijf. De Britten pikten de trend twee jaar gele den op in de VS, waar particulier geplaatste geldautomaten op strategische plekken een goud mijn bleken. „In de afgelopen vijf jaar verdubbelde daar het aantal geldautomaten tot 200.000." Volgens André Valkenburg, di recteur van Moneybox Neder land, blijkt uit onderzoek dat Nederlanders bereid zijn extra te betalen als ze geld kunnen op nemen op een plek waar dat makkelijk en tijdbesparend is. „Een derde van de Nederlandse consumenten wil 'wel eens' ge bruik maken van een money box. Niet iedereen, maar genoeg om ook hier succesvol te zijn." Het tarief is vooralsnog lager dan in Amerika, waar opnames tussen 3,75 en 12,50 gulden kos ten, en Engeland (rond vijf gul den). De moneyboxen komen te han gen in McDonald's-vestigingen, Ibis-hotels, nachtclubs, cafés, Van der Valk-restaurants, Shell benzinestations, elektronica winkels en in supermarkten van de wat kleinere ketens, want de grote hebben er meestal al voor gezorgd dat er bankautomaten naast de deur hangen. In Engeland, waar Moneybox 1600 geldautomaten exploiteert, is gebleken dat de aanwezigheid van de automaten de winkelom- zet met gemiddeld acht procent opstuwt, met uitschieters tot 35 procent. Valkenburg: „Het trekt klanten aan: 58 procent van de Nederlanders neemt eerst geld op voor ze boodschappen doen. En een consument met contant geld op zak doet meer impuls aankopen." Volgens Valkenburg hebben de grote banken een gat laten val len door van de in totaal 6668 geldautomaten maar 17 procent in winkels te hangen. De rest hangt aan de muur van (voor malige) bankkantoren, uit de buurt van 'waar het geld wordt uitgegeven' en meestal buiten, wat veel mensen onveilig vin den. SNS Bank ziet zijn kans schoon zich via Moneybox lan delijk te presenteren op veel meer plekken dan waar het voor de bank loont eigen flappentap- pen te installeren. Een 'full ser vice' betaalautomaat van leve rancier CNR kost ongeveer 62 mille, de exploitatie per jaar al les bij elkaar ongeveer 40.000 gulden per automaat. Het is duur, zegt Gert van Wakeren, di recteur van SNS Direct. „De kunst is om het heel goed af te stemmen met de winkeliers; het blijft een dubbeltjes- en kwart- jesbusiness." moerdijk - Twee heipalen met een lengte van 34 meter zijn op speciale trucks onderweg naar het Hollandsch Diep. Daar worden ze gebruikt bij de bouw van een nieuwe brug voor de Hoge Snelheids Lijn (HSL). Foto: GPD/Thom van Amsterdam i/afp - Rusland heeft be- zijn olieproductie dit al met 50.000 vaten (van r) per dag te verkleinen, ft vice-premier Kristenko volgens het Russische reau Interfax gezegd. Het omt daarmee iets tege- in de wensen van de OP- Organisatie van Olie-Ex- nde Landen. akartel wil zijn eigen pro- net 1,5 miljoen vaten per ikleinen om de olieprij- de wereldmarkt op te Rusland stelt wel de arde dat producenten de OPEC ook meedoen vermindering van in to- .000 vaten per dag. :htend zat de olieprijs )ven de 20 dollar. Na de making van Rusland iij li le prijs tot 18,80 dollar, kjfit was dat Rusland vaten van zijn productie talen. In OPEC-kringen le het gisteren dat het he aanbod 'bij lange na doende is' en dat er druk •kou moet worden uitge- Secretaris-generaal Ro- zoLi binnenkort naar de ie hoofdstad gaan. Don- liet Noorwegen weten oductie met 100.000 a vaten te verminderen 21 andere producenten olie naar boven halen. Het heeft wel wat als je kunt zeg gen datje een auto van de zaak hebt. Een 'lease-auto' onder je kont betekent toch datje bij het succesvolle deel van de werkende natie hoort. Leasers zijn geen lo sers. De fiscus pikt echter zijn graan tjes mee. De bijtelling waarover belasting moet worden afgedra gen, loopt sinds dit jaar al op tot 25 procent van de catalogus- waaide. Voor degenen die wei nig privé-kilometers maken en bereid zijn een uitgebreide ad ministratie te voeren, geldt van af 2001 een beperkte bijtelling. Vanaf volgend jaar wordt die re geling echter weer veranderd. Weliswaar geldt een overgangs regeling maar binnen enkele ja ren moeten woon-werkkilome- ters beneden de tien kilometer (enkele reis) of boven de dertig kilometer voortaan als privé-ge- bruik worden genoteerd. Ter compensatie wordt de grens verhoogd waarboven de maxi male bij telling ingaat. Echte rekenaars zullen zich langzamerhand afvragen of het niet interessant wordt een eigen auto te rijden. De goedkoopste Golf kost aan bijtelling 322 gul den per maand (belastingtarief 42 procent) of 399 gulden (52 procent). Als men hem zelf koopt, bedragen de kosten al gauw 1.100 gulden. Er zijn ech ter factoren die het sommetje snel anders maken. Soms vraagt de werkgever een bijdrage voor privé-gebruik. Dat beperkt weliswaar de bijtelling waarover belasting moet wor den afgedragen, maai' maakt het sommetje toch ongunstiger. Sommige werkgevers kennen een regeling dat voor de aan schaf van een auto een rentelo ze lening wordt verstrekt. Belas tingtechnisch mag dat, in ieder geval dit en volgend jaar, nog steeds. Ook is het zo dat voor het woon werkverkeer een belastingvrije ver goeding mag wor den verstrekt als de afstand enkele reis minimaal tien kilo meter is. De belas tingvrije vergoe ding begint bij 143 gulden per maand en bedraagt, boven de twintig kilome ter, maximaal 286 gulden. Als er dan ook nog eens zakelij ke kilometers te declareren zijn (belastingvrij 60 cent, volgend EIGEN BEURS Jos van Rijsin^en jaar 62 cent), kan het al gauw voordelig zijn een eigen auto te rijden. Erik Beekes van de Postbank schat dat bij een goede woon- werkvergoeding nog maar 10.000 tot 12.000 zakelijke kilo meters nodig zijn om met een eigen auto gunstiger uit te zijn. Hij weet dat zo pre cies omdat de Post bank deze maand Privé Lease heeft ge ïntroduceerd. Een belangrijk deel van de klanten moet ko men uit de groep lea serijders die wel een eigen auto wil rijden (en kilometers wil declareren) maar geen geld wil investe ren of gedoe wil heb ben met wegenbelas ting, verzekeren en onderhoud. Maar ook mensen die nu een eigen auto hebben zijn uiteraard welkom. Bij de eenvoudige Golf en 15.000 km per jaar bedragen de vaste kosten 880 gulden per maand. Alleen brandstof is voor eigen rekening. Voor de financiering rekent de Postbank 7,5 procent rente. Het maandbedrag lijkt veel, maar als een particulier al le kosten meetelt (en bedenkt dat zijn geld op de bank 4 pro cent opbrengt) is hij amper 20 gulden minder kwijt. Alleen een jonge tweedehands auto kopen kan de kosten fors beperken, blijkt steeds uit berekeningen van de Consumentenbond. De Postbank heeft het leaseplan opgezet met Car Lease van moederbedrijf ING. Voorlopig kan alleen gekozen worden uit Volkswagen-modellen, maar het is de bedoeling dat dat in de toekomst wordt uitgebreid tot andere bekende merken. De klant kan bij de Volkswagendea ler in de buurt zaken doen. Als de inruilprijs van de dealer te genvalt kan ook een offerte wor den gevraagd bij ING Car Lease. Op internet kan de klant zelf uit rekenen wat de maandkosten en de kosten per km zijn bij een van de VW-modellen en -typen. Andere kilometrages leiden snel tot heel andere kosten per km. De Postbank is overigens soepel als men meer kilometers rijdt dan afgesproken. De klant kan tot tien procent per jaar te veel rijden zonder dat er naheffing volgt. INFO: -Uitgebreide informatie over het privé-leaseplan van de Postbank is te vinden op inter net: www.postbank.nl. Hierbij kan men zelf berekeningen maken bij alle Volkswagenmo dellen en -typen en verschil lende kilometrages en acces soires. -Een uitstekende calculator om uit te rekenen wanneer het voordelig is over te stappen van een normale leaseauto (van de zaak) naar zelf kopen (of privé lease) is te vinden op www.fiscalert. nl. AUTOKOSTEN PER MAAND* Rentederving (4%) en afschrijving o Belasting, verzekering en onderhoud O Subtotaal (f) (f) 564 305 (f) Bijtelling inkomen 9.212,50 (25% van 36.850). Auto kost door belastingheffing v 322 of 399 - (42%) (52%) Goedkoopste Golf 1,4 3-deurs cat. prijs f 36.850, 48 maanden, 15.000 km/jaar Berekening Postbank Graphic Willem Buijs, BD Benzine 7 op 12, 100 l/maand) 235 TOTAAL -►1.115 T. %p In 2001 toegestane belastingvrije vergoedingen door werkgever: (woonwerk kilometers, enkele reisafstand) ^52323 (f) (f) tot 10 km 0 0 10-15 km 1.719 143,25 15-20 km 2.406 200,50 boven20 km 3.438 286,50 (Bedragen voor 2002 nog niet bekend) zakelijke kilometers 60 ct/km (0,27 euro) dit wordt in 2002 62 ct/km (0,28 euro) 0 Renteloze lening van werkgever in ieder geval in 2001 en 2002 nog toegestaan tot maximaal rentevoordeel van 7.999 ment lonkt er ook winst. Voorlo pig moet er dik geld bij, maar dat is volgens de initiatiefne mers ingecalculeerd. De Imca Group investeert circa 45 tot 50 miljoen gulden in de aanschaf van acht vliegtuigen van het ty pe Embraer 120 (28 zitplaatsen). Daarnaast wordt het komende jaar nog eens vijf tot tien mil joen gulden in de nieuwe on derneming gepompt. De basis van FlyMetropolis is de boedel van een failliet luchtvaartbedrijf in Eindhoven. De Vlieger ziet de malaise in de luchtvaart in zekere zin als een voordeel. Niet alleen komen er lijnen vrij, maar de vliegtuigen zijn ook in prijs gedaald en het personeel is minder schaars. „We zitten onder meer al in de scheepvaart, uitgeverij en ma chinebouw. We zijn ook in die segmenten gestapt op het mo ment dat de markt wat in mi neur was." De nieuwe maatschappij mikt op zakelijke reizigers. De Vlieger ziet niets in een easyjet-achtige opzet met goedkope vluchten naar bestemmingen als Nice en Barcelona. Hij zoekt vooral naar bestemmingen op maximaal twee uur vliegen in onder meer Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannie". FlyMetropolis wil later ook met omvangrijkere toestellen Euro pese bestemmingen op grotere afstand gaan bedienen. Hoe zijn vliegmaatschappij er over pak weg vijfjaar uitziet? „Groot", al dus De \dieger. Een heitje voor een karweitje, kijken of je je laatste oortje vers noept hebt en ieder dubbeltje omdraaien. Als de euro er vol gend jaar is, bestaan alle gulden spreekwoorden dan nog wel? Taalhistoricus Ewoud Sanders verwacht van wel. Hij schreef het deze week verschenen boek Voor een dubbeltje op de eerste rang, 1001 spreekwoorden en zegswijzen over Nederlands geld'. Sanders is maanden bezig ge weest de zegswijzen over geld die Nederland en Vlaanderen rijk zijn, te verzamelen. Samen met een onderzoeksmedewer ker vond hij ruim 1300 uitdruk kingen. Spreekwoorden over kleine muntwaarden komen het meeste voor. De duit, 1/8 stui ver, is veruit de populairste. Van de kleine munten wordt het kwartje het minst gebruikt in de zegswijzen. De vondsten waren divers. Wie kent tegenwoordig nog de uit- DE URO Nog 37 dagen drukking 'Hele en halve centen gespaard, worden gouden Wil- lempjes waard' of 'Je weet niet wat het geld waard is, tot je het mist'. De leukste uitdrukking vindt Sanders 'Het kan me geen hol schelen'. Dit heeft niets met het achterste te maken, wat veel mensen denken. 'Hol' is een af korting van Holland, een zilve ren florijn die tussen 1693 en 1847 in Nederland werd ge bruikt. Welke volksnamen voor de nieuwe euromunten en -biljet ten zullen ontstaan, weet de taalhistoricus niet. „Dat de nieuwe munt van 20 eurocent de bijnaam kwintje zal krijgen, hoor ik steeds vaker. Ik denk dat die wel kans maakt." ECONOMIE WIJZER Weten we nog wel hoe we moe ten omgaan met slechtere eco nomische tijden? De jongelin gen onder ons, degenen onder de dertig, weten niet beter dan dat het steeds beter gaat. Tien jaar lang kwamen er alleen maar banen bij. Afgestudeerden had den ze voor het uitkiezen. „Doet u mij maar een baan met veel carrièremogelijkheden, een lea se-auto, en veel vrije tijd" Met ri ante vooruitzichten leken risico's mini maal. „Vier mille rente voor de hy potheek per maand? Ach, waar om niet. Doen we!" Ook voor managers kon het niet op. „Een paar honderd miljoen voor een bedrijf dat het niet zo goed doet? Wij maken er wel wat van. Met de syner gie en de schaalver groting verdienen we de kosten zo te rug. Doen!" Het kon niet op. Nu het onverwacht zo veel slechter gaat, zit de schrik er gauw en goed in. Een aantal managers reageert in elk geval heftig gezien de ontslaggolf die we in Nederland over ons heen krijgen. Blijkbaar willen ze de stomi voorblijven. Zo gaat ANB Amro flink reorganiseren waar door een paar duizend banen overbodig worden, en Philips gaat weer snoeien. Sommigen bezwijken nu al voor de druk. Duizenden mensen (zo'n 4800) moeten weg bij KPN, nog eens een paar duizend mensen bij Lucent. De havenpool van Rot terdam en het Nederlands Om roep Bedrijf gaan inkrimpen waardoor honderden banen verdwijnen. De toestand in de ICT-sector (denk aan bedrijven als World Online en Newcono- my) is al lange tijd belabberd. Tal van nieuwe bedrijfjes zijn kopje onder. Ook 'normale' be drijven gaan failliet, zoals moto- renfabriek Wartsila, busfabri kant Den Oudsten en fietsen maker Union. Al met al hebben de managers de afgelopen maand aangegeven 16.000 ba nen te willen elimineren. Een overdreven reactie? Veel managers doen het geluk kiger wat rustiger aan. Zij hopen dat ze het een tijdje kunnen uit houden zonder de zaak al te veel op te schudden. Ze hadden al zoveel moeite werknemers te werven, dus ze willen die men sen niet direct kwijt. Ook al is er niet genoeg werk, het lijkt ver standig om even geduld te heb ben. Wordt het echt akelig, dan krijgen zij evenwel ongelijk en degenen die nu handelen gelijk. Managen blijft een kwestie van goed gokken. Het meest pijnlijk is de terug- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit gang voor de mensen die hun baan verliezen. Ooit eens ont slagen? Ieder ontslag is pijnlijk. Zelf ben ik twee keer ontslagen en uit die ervaring weet ik hoe verleidelijk het is om de oorzaak bij jezelf te zoeken. Mensen die ontslagen worden, lopen een deuk op in hun eigenwaarde. „Ben ik dan echt niet goed ge noeg? Ik heb toch zo'n m'n best gedaan. Mogen ze me dan niet?" Zeg het maar eens aan de buren: „Ik ben gisteren ontslagen." Goed, in Nederland gaat een ontslag meestal netjes, met afvloeiingsregelin gen, een sociaal plan, begeleiding bij het zoeken naar een nieuwe baan, een flinke uitkering van de overheid, en meestal zelfs een af scheidsfeestje. In de VS kan je in de och tend te horen krij gen dat je voor de middagpauze je bureau leegge ruimd moet hebben. Daar kan een verlies van baan betekenen dat de hypotheek onbetaalbaar wordt en je moet verhuizen. In Argentinië, waar het momen teel heel slecht gaat, slapen tal loze voormalige arbeiders uit de middenklasse nu in kartonnen dozen. Dankzij onze welvaart en beschaving is de schande en pijn van een ontslag minder groot. Maar pijnlijk blijft een ontslag. Wat moet je dan? Kan je de hypotheek wel blijven beta len? Ook voor degenen die mogen blijven, zijn de ontslagen pijn lijk. Spreek daarop maar eens een werknemer van ABN Amro aan. Het aanzien van vertrek kende collega's is «iet direct be vorderlijk voor de werksfeer. Daarbij kunnen zij zich afvragen of zij er misschien in de volgen de ronde uit liggen. Al die ont slagen maken onzeker. Slechts een enkeling kan daar goed te gen. Een goed antwoord is er niet. Het devies is dan ook: alles in perspectief zien. De kans op ontslag hoort erbij. Het is geen schande. En het heeft ook geen zin iemand anders, of jezelf, de schuld te geven. Je slachtoffer voelen, helpt geen snars. Praat met een vriend, je moeder, of wie dan ook die je kan vertellen dat je oké bent. Verder: risico nemen is oké, als je bereid bent het verlies te ne men. Dat geldt ook voor mana gers die te ambitieus zijn ge weest. Wees er verantwoordelijk voor. En bedenk dat een econo mie op en neer gaat. Wij econo men voorspellen dat het in 2003 weer beter zal gaan. Het komt wel weer goed.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11