Rijn Gouwe Lijn niet welkom in Breestraat Chinese illusionisten aan het Stationsplein REGIO R1 Doorstart afgeslankt Pharming Verdeeldheid binnen Business Club Leiden /S Uitgekeken m op uw 0- college's? VERNIEUWEND, )raak in Poortgebouw DEN HAAG 24-25 NOVEMBER 'Dan nog liever die rotbussen' De Mayflower, een begrip lorrang. De vrouw moest n gebroken bekken, een schudding en schaaf- n naar het LUMC. se coffeeshops rig op orde 'Alles keurig in orde', is clusie van de politie en ane na invallen in een coffeshops in de Leidse istad. De politie contro- gisteravond coffeeshops Nieuwe Beestenmarkt, chuitsteeg, de Pieters- acht, Janvossensteeg, raat en het Havenplein, en douane onderzoch- oral of de bedrijfsvoor- in de normen voldoet en ren 'jeugdigen' aanwezig Er werden geen bijzon en geconstateerd. (advertentie) RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. AMENFA Showroom: Produklieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 ui zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Computers en geld zijn nacht van woensdag op dag gestolen uit het ebouw aan de Leidse trgerweg. De inbraak et bruut geweld gepaard: :uren van twee weten- ielijke instellingen, die op e etage van het Poortge- zijn gevestigd, werden ibroken.De politie ver dat de inbrekers een ap hebben gebruikt om ouw binnen te komen, raak vond plaats bij de dek psychosomatische :ologie en Seksuologie en itichting Opsporing Erfe lijke Tumoren. Woordvoersters van beide instellingen zeggen dat zij geen patiëntengegevens missen. De inbrekers waren uit op computers, maar daarin be vond zich geen medische infor matie. „Wat dat betreft hebben ze net de goede meegenomen", aldus een woordvoerster van de polikliniek. Vooral bij de stich ting Opsporing Erfelijke Tumo ren zit de schrik er goed in. Daar liggen gegevens opgeslagen over families die kanker van genera tie op generatie doorgeven. „Het zou verschrikkelijk zijn als die gegevens op straat kwamen te liggen." (advertentie) Bellen met de Sint Zoen van Zwarte Piet Sinterklaasmutsen maken 25 November Koopzondag van 12.00-17.00 LEIDEN Vrijdag 23 november 2001 men zorgen kinderen >t een handicap Wereldhave Winkelhof el uitbreiden rond op enstraat Een 75-jarige Leidenaar istermiddag een been- jpgelopen bij een aanrij- de Leidse Herenstraat, sseerde een automobilist stond en aanstalten om weg te rijden. Toen omobilist weg wilde rij- •t hij de Leidenaar niet an. Die week uit, slipte natte wegdek en viel. De obilist reed door. De overgebracht naar het ld Ziekenhuis. rijding evenshof Een 44-jarige Leidse is [liddag omstreeks half zes eden op een voetgan- ersteekplaats in de Leid- enshof. Een 62-jarige tStompwijk, die een be- bestuurde, verleende door Wim Koevoet leiden - Winkeliers in de Leidse Breestraat zien de komst van de Rijn Gouwe Lijn met angst en be ven tegemoet. Woordvoerder T. Elderhorst, zelf eigenaar van een winkel in sportartikelen en voor zitter van de verenigde winke liers in het gebied, spreekt van 'de doodsteek voor de Breestraat als winkelstraat.' „Ik ben niet te gen de Rijn Gouwe Lijn maar wel tegen de manier waarop de ge meente die tram door de binnen stad wil laten rijden." De winkelier denkt dat de tram de Breestraat onveilig maakt, ze ker als er dubbel spoor komt te liggen, en dat de tram als een barrière werkt. „Met alsmaar zo'n lange tram voor je deur, kan de klant je winkel niet eens meer in. Ik heb altijd gezegd dat als die bussen de Breestraat uit zijn, ik daar heel blij om zal zijn. Maar als ik denk aan al het ge weld dat gaat gepaard met de Rijn Gouwe Lijn, heb ik toch lie ver die rotbussen hier rijden." Zijn uitlatingen staan haaks op die van wethouder Hillebrand (PvdA) en secretaris S. Broeks- ma van de Kamer van Koophan del tijdens een recente inspraak avond over de Rijn Gouwe Lijn. Hillebrand wist niet beter dan dat het 'volledige bedrijfsleven' achter de Rijn Gouwe Lijn staat. En volgens Broeksma zou de ramp voor de Leidse binnenstad pas compleet zijn als de tram er niet komt. Tijdens de inspraakavond waren het vooral mensen die langs de route wonen die bezwaar maak ten. Van de ondernemers liet toen alleen reder en horecaman S. Veringa zich horen. Hij ziet het terras van zijn zaak De Wa terlijn verloren gaan door de tram. Volgens Veringa en Elderhorst begint pas sinds enkele weken tot de middenstand door te dringen dat de Rijn Gouwe Lijn een tram met 'veel te hoge getal len is', De frequentie varieert, afhankelijk van het tijdstip, van acht tot twaalf per uur en per rijrichting. In de spits is de Rijn Gouwe Lijn 75 meter lang. „Zie je het voor je? Als ze tot stilstand komen, staat de Breestraat vol met tram. Je kunt niet eens meer oversteken. En als ze gaan rijden, dan is het levensgevaar lijk. Ik zou de plaatjes wel eens willen zien met dubbel spoor, met al die fietsen. En voor de bevoorrading van de winkels is nog geen oplossing. Waar laten ze alles?", zegt Elderhorst. „De bevoorrading is door de krappe ruimte nu al een pro bleem, maar bussen zijn wend baarder dan trams. Ik dacht dat er regelmatig een tram zou rij den, maar niet 24 per uur. Dat is overdadig." Secretaris J. van der Krieke van het MKB (midden- en kleinbedrijf) afdeling Leiden kent de vrees van de midden standers op de Breestraat. „Daar hebben we het gisteren in het wethoudersoverleg op het stad huis nog over gehad. Er is denk ik een taak voor het MKB weg gelegd om de winkeliers ervan te overtuigen dat de Rijn Gouwe Lijn een 'must' is. Wij moeten alle plooien recht strijken en kij ken wat er is te doen tegen on overkomelijke bezwaren. Er zijn plannen voor excursies naar Duitsland waar vergelijkbare tramverbindingen zijn." „De trams lijken wel wat lang, maar als het goed is zitten ze vol met reizigers. Klanten dus. Zo kun je het ook bekijken. Twee trams achter elkaar is 150 meter, ja. Maar met vijf bussen op een rijtje kom je ook een heel eind. En die zitten lang niet altijd vol met bezoekers van de binnen stad." rende grijns te woord. Hij is ge huld in kokskledij en om zijn nek hangt een grote gouden medaille. Navraag leert dat het de plak is die hij enige jaren te rug won tijdens het Nederlands kampioenschap Chinees koken. Tussen het ontvangen en ver welkomen van de gasten door, kruipt hij telkens weer achter het nieuwe 'wok-eiland'. Een soort open keuken waar bezoe kers hun rauwe, zelf samenge stelde maaltijd kunnen afleve ren. Shao Ming goochelt wat met sausjes, kruiden en olie. En alsof hij een volleerd illusionist is, tovert hij na een grote steek vlam een heerlijke hap tevoor schijn. Zijn vertoning roept bij elke gast bewondering op. „Mooi restaurant hè?", vraagt hij retorisch aan iedereen die te lang voor zijn pannen blijft staan. Als de Chinese ambassadeur ar riveert, wordt het hele gezel schap vriendelijk verzocht om naar buiten te gaan. Voor dé openingsplechtigheid. Postma loopt voorop. Hij tovert zijn ambtsketen uit z'n binnenzak en knipt een lint door. Buiten is het guur en het hele gezelschap zet dein ook direct weer koers naar binnen. Daar doet Postma de opening nog eens over met een praatje. Maar niet voordat hij geheel in de lijn der Chinese traditie de nodige 'staatsiepor tretten' heeft laten maken. Zijn toespraak is niet lang, wel lo vend. „Leiden is trots op de fa milie Hu", speecht hij. Daarna zoekt hij zijn plekje aan tafel weer op tussen de ambassadeur en de familie Hu. Niet de hele familie Hu overigens. Shao Ming heeft het te druk om zijn gasten op het beste van de Chi nese keuken te trakteren. Nieuwe markt We blijven nog even in de con sumptieve hoek. Ook restaurant Markt aan de Botermarkt heeft een metamorfose ondergaan. Niet zo'n drastische als Azië, maar toch. Het restaurant is on derworpen aan een grondig uit gevoerde 'opleukbeurt'. Tegen woordig kun je er loungen, eten op de opzwepende klanken van een live draaiende dj en drinken tot in de kleine uurtjes. Vorig jaar namen de gebroeders Van Leeuwen, tevens eigenaar Rechter besluit over verlenging van surséance door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechbe- drijf Pharming werkt aan een bezuinigingsplan waarmee het bedrijf gered kan worden. Met 'aanzienlijk minder' medewer kers en een 'beperkt aantal ont wikkelingsprogramma's en acti viteiten' kan Pharming door gaan. Wel onderhandelt het be drijf nog met enkele financiers, onder leiding van de Fortis In vesteringsbank. Ook komt er een aandelenemissie, die het in surséance verkerende bedrijf - bekend van 'stier Herman' en een veelbelovend geneesmiddel tegen de Ziekte van Pompe - van nieuw kapitaal moet voor zien. Volgens woordvoerder R. Strij ker van Pharming moet de com binatie van een businessplan en de aandelenemissie ertoe leiden dat de surséance in de eerste helft van 2002 opgeheven kan worden. Belangrijk is wel dat het biotechnologiebedrijf een ak koord bereikt met Genzyme Corporation, de voormalige za kenpartner en grootste schuld eiser van het bedrijf. Volgens Strijker zijn de onderhandelin gen met Genzyme 'in een verge vorderd stadium' en is er uit zicht op een 'gunstig vooruit zicht' voor beide partijen. Pharming heeft de rechtbank iri Den Haag verzocht om de sur séance met maximaal anderhalf jaar te verlengen. Op donderdag 6 december hoort de rechtbank de betrokken partijen over deze aanvraag. Onder meer mogen de schuldeisers van Pharming zeggen of zij het met het verzoek eens zijn. „Zij spelen dus een belangrijke rol bij het bepalen van de toekomst van Phar ming", aldus Strijker. De rechter in het Vlaamse Turn hout gunde de Belgische poot van Pharming eind oktober aan Genzyme. Tegen dit besluit ging Pharming in beroep, omdat de rechter het Leidse biotechbedrijf niet erkende als crediteur. Phar ming Nederland heeft 'enkele miljoenen' in het Belgische be drijf gestoken en wil dat geld te rug om de doorstart te kunnen maken. Genzyme en Pharming werken nog altijd samen bij de produc tie van het geneesmiddel pom- pase, waarmee patiënten met de dodelijke spierziekte van Pompe worden behandeld. leiden - De Mayflower is inmiddels een begrip in Leiden. Wie heeft er niet gehoord van het schip waarmee de Pilgrim Fathers naar Amerika voeren? Maar er is meer dan alleen dit schip. Voor een deel is dit al te vinden in het Pilgrim Museum van Jere my Bangs, dat de sfeer uit die tijd oproept, zei wet houder Pechtold gisteren in het gemeentearchief. Daar opende hij de Pilgrim Archives Leiden, waar de nadruk, anders dan in het museum, ligt op archief stukken. Vitrines vol brieven en akten staan er op gesteld. Met muis en computer kan men een virtu ele wandeling door de geschiedenis van de Pilgrim Fathers maken. Het centrum is onder meer bedoeld om aan de toenemende vraag uit vooral de VS te voldoen om informatie over de voorvaderen van een deel van de huidige Amerikaanse bevolking. President Bush is een van de afstammelingen van deze geloofsvluchtelingen. Foto: Henk Bouwman Bestuur wil gala van half miljoen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 71 - 53 56 424 van onder meer Stadscafé Van der Werff en Mas y Mas, restau rant James en More over. Na een forse verbouwing ging hun nieuwste aanwinst als restau rant Markt open. Met een mo dernistisch strak interieur hoopten zij de eters in het wat duurdere Segment aan te spre ken. Maar de ruimte-boven het restaurant is een zaal waar 90 mensen terechtkunnen - was eigenlijk te groot voor de doel groep waar de horecatycoons op mikten. „En we kregen ook vaak te horen dat het interieur wat kil en weinig sfeervol aan deed. Eigenlijk moesten we on ze klanten daar wel gelijk in ge ven", zegt bedrijfsleider Gitta Hanenberg. .Alles is geverfd, door Eric-Jan Berendsen leiden - Binnen de Business Club Leiden (BCL) is grote on rust ontstaan over een plan van het bestuur. Dat wil namens de 94 leden tellende ondernemers vereniging op vrijdagavond 28 juni 2002 in de Pieterskerk een Rembrandt-gala organiseren. Het evenement is begroot op circa 500.000 gulden. Eén toe gangskaartje kost een kleine 500 gulden en er worden maximaal 1000 kaartjes verkocht. Een aan tal leden vindt het financiële ri sico veel te groot en wenst niet aansprakelijk te zijn voor een eventueel verlies. Ook wordt het bestuur eigenmachtig optreden verweten. Bovendien vindt een aantal dissidenten het plan te hoog gegrepen. „Had gewoon het ter ziele gegane Propop overgenomen." Speciaal voör de organisatie van het evenement wil het bestuur een stichting oprichten onder voorzitterschap van Chris Ver- plancke. Maandagavond is er een algemene ledenvergadering waar de leden om toestemming voor de plannen wordt ge vraagd. De verwachting is dat als het bestuur er niet in slaagt de binnenbrand te blussen, een aantal opzeggingen volgt. Verplancke meent dat er nog niets is beslist. „Volgens de sta tuten moeten belangrijke beslis singen van het bestuur worden besproken met de leden. Daar om is er een ledenvergadering en vragen we de leden niet om toestemming op een gewone clubavond. We zitten nog in een onderzoeksfase om-het gala op te starten. Het kan nog alle kan ten op. Natuurlijk leidt dit tot een bepaalde stemming binnen de vereniging. Er zijn discussies en ingezonden brieven maar dat is helemaal niet erg. Integen deel, de club leeft." Verplancke vindt het overne men van Propop geen slecht idee. „Daar moeten we het maandag maar eens over heb ben. Maar sinds Sport 50 zijn de doelstellingen natuurlijk wel es Indisch Specialiteiten urant Azië aan het Sta- ilein. Vrijwel elke Leide- :ent deze zaak wel. Of liet? In elk geval niet want de hele zaak is ver- d. En niet zo'n beetje ook. n maand flink doorwer- eeft het restaurant een fa- jekregen. Een nieuwe in- ig, nieuwe kaart en nieuw iur. Speciaal overgevlogen it China. Wat was, is niet Azië is compleet ver- i. meester Postma opende euwe restaurant gister- I in de aanwezigheid van ibassadeur van China en de voltallige familie Hu. Of be ter nog, in het bijzijn van de Hu-dynastie. De vier broers die de zaak zo'n tien jaar terug van vader Ke-Son Hu overnamen, zwaaien inmiddels de scepter over Azië, Asian Palace aan de Steenstraat, Japans restaurant Osaka en een restaurant in Weesp. En dan zijn de drie dochters van Ke-Son ook nog eens allemaal getrouwd met Chinese restauranthouders in den lande. Van der Valk is ge waarschuwd. Shao Ming, de broer die zich voornamelijk in Azië ophoudt, staat alle bezoekers van de fees telijke receptie met een glunde- Shao Ming Hu tovert als een volleerd illusionist complete maaltijden uit zijn wok. Foto: Taco van der Eb het meubilair is vervangen en de formule gewijzigd. Zondag draait de dj voor het eerst." De nieuwe aanpak blijkt een succes. Met name in de week einden draait de keuken van Markt, die elke dag tot elf uur geopend is, overuren. „Tegen woordig kun je bij ons lunchen, borrelen en eten", zegt Harten- berg. „Bovendien zijn we in het weekend tot twee uur geopend, dus na het eten kun je hier ge woon een drankje halen." En, ook niet onbelangrijk, de prij zen zijn aanzienlijk gezakt. In de Markt moet een gulden straks een daalder - correctie, een euro - waard zijn. Timoteus Waarsenburg verruimd. Duizend gulden voor één avond lijkt veel, maar is dat niet voor galapubliek. Het is de bedoeling dat in maart volgend jaar de knoop wordt doorge hakt. Dan moet er een mini mum aantal kaarten zijn ver kocht en weten we of we het groene licht kunnen geven. Lukt dat niet, dan doen we het gala een jaar daarna." Het gala moet een jaarlijks eve nement worden en blikt alvast vooruit naar de viering van de 400ste geboortedag van Rem brandt van Rijn op 15 juli 2006. Naast warme en koude buffet ten zijn er 28 juni optredens van diverse artiesten. Wie dat zijn, wil de organisatie nog niet zeg gen. De avond is bedoeld om de BCL te profileren en om tussen de 25.000 en 50.000 gulden bin nen te halen voor een goed doel in Leiden of omgeving. BCL is een club van onderne mers uit Leiden en de regio. Doel van de vereniging is om ondernemers in het midden- en kleinbedrijf bij elkaar te brengen en zo de onderlinge contacten te bevorderen. Daarnaast wor den maatschappelijke en sociale doelen ondersteund. De contri butie bedraagt jaarlijks 1000 gul den. Dat moet overigens vol gend jaar 550 euro, ruim 1200 gulden, worden. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9