Massagraf in Afghanistan gevonden BUITENLAND Melkert op schoot bij grote Duitse zusterpartij Schadevergoeding voor zoon van verkracht Algerijns meisje Israël onderzoekt dood vijf Palestijnse kinderen p Thanksgiving-parade in teken van aanslagen Frankrijk rondt rapport Srebrenica af Blair wil leidende rol voor Britten in EU Zorgen over lot krijgsgevangenen Miltvuur in Chili bevestigd Gelijke rechten Turkse vrouw binnen huwelijk (istan sluit ;t Taliban abad - Pakistan heeft be- nde ambassade van de Ta- in Islamabad te sluiten. iesluit van Pakistan zou ngegeven door een Ameri ca* s verzoek. Washington ver- tuK de eerder dat de diploma- oi (aanwezigheid van de Tali- it d n Islamabad niet langer its( ig' is- Pakistan was het >tac teland in de wereld dat di- ;r 1 atieke betrekkingen on- lefc ield met het fundamenta- en. [he Afghaanse regime, nia iantie ontkent ii ad journalisten Vrijdag 23 november 2001 - Een woordvoerder van jordelijke Alliantie heeft 7;|en ontkend dat er op- ve v journalisten zijn gedood [hanistan. De drie verslag s zouden volgens een be- van de Iraanse woensdag /en hebben verloren op jgvan Jalalabad in het I in van het land naar de Istad Kabui. Maandag en vier journalisten ver- Pro d. Zij werden overvallen "e jzelfde weg. IÜ er euro's tolen in Italië IJS, - Drie gewapende man- I lebben gisteren bij een en al op een bank in Rome DO euro 572.000,-) buit- akt. Volgens de politie en de overvallers pruiken. _4'as de tweede euroroof in in korte tijd. In september Qjen 5.000 nieuwe euromun- C stolen in Bari. Die wor- nogelijk gebruikt door val- nters. m i eepsongeluk a: 21 doden ,eff low - Een sc-heepsongeluk in het noorden van India rsonen het leven gekost. :hip had volgens de poli- veel mensen aan boord en ingeslagen in een stroom- elling in de rivier de Gha- nRudauli, circa 500 kilo ten zuidoosten van New Twintig lichamen zijn in- els geborgen. parijs/ap - Een Frans hof van beroep heeft gisteren schade vergoeding toegekend aan een man die tijdens de oorlog in Al gerije is verwekt door een Fran se soldaat die deelnam aan de groepsverkrachting van een tie nermeisje. De 41-jarige man lijdt volgens deskundigen aan psychische trauma's die indirect zijn veroorzaakt door de ver krachting en hij kan daar om als oorlogsslachtoffer worden aan gemerkt. De man heeft van de rechter voor de duur van drie jaar een militair pensioen toegewezen gekregen, al krijgt hij maar der tig procent van het volledige be drag. De uitspraak is opvallend omdat de Franse wet aantoon baar lichamelijk letsel als voor waarde stelt om in aanmerking te komen voor een oorlogsver goeding. De Franse soldaten die tussen 1954 en 1962 in Algerije gevochten hebben een algeme ne amnestie hebben gekregen. Mohamed Game werd na zijn geboorte weggehaald bij zijn 16- jarige moeder. Hij kwam bij een pleegmoeder terecht, die hem mishandelde. Na een zieken huisopname belandde Moha med bij adoptieouders, die later uit elkaar gingen. Op zijn vijf tiende kwam hij in een opvang huis terecht, waar hij te horen kreeg dat hij de zoon van een hoer zou zijn. In 1988 lokaliseerde Game zijn moeder, die na de verkrachting was verstoten door haar dorps gemeenschap. Van haar hoorde hij het verhaal van de groeps verkrachting. Via een juridische procedure achterhaalde hij de identiteit van een van de solda ten die zijn moeder verkracht hadden en verkreeg hij de ach ternaam van zijn waarschijnlijke biologische vader, een soldaat die in Algerije is gesneuveld. Volgens zijn psychiater lijdt Gar- ne aan zware depressies en heeft hij verschillende malen ge probeerd zelfmoord te plegen. door onze correspondent Ad Bioemendaal tel aviv - Israël heeft een onder zoek toegezegd naar de dood van vijf Palestijnse kinderen, gis teren, bij een zware explosie bij Khan Yunis in de Gazastrook. Volgens Palestijnse bronnen kwamen de kinderen om het le ven toen een van hen tegen een onontplofte tankgranaat schop te, die was achtergelaten door Israëlische soldaten. Het leger heeft het gebied drie dagen geleden beschoten, toen het vermoedde dat Palestijnse militanten een nabijgelegen Is raëlische nederzetting wilden infiltreren. De Palestijnse politie acht het ook mogelijk dat een door Israël geplaatste landmijn, bedoeld tegen in het gebied opererende milities, de kinderen noodlottig is geworden. Yossi Sarid, leider van de libera le oppositie in Israëls parlement, eiste gisteren een onmiddellijk onderzoek naar de achtergrond van het drama. Sinds het begin van de intifada, veertien maanden geleden, heeft het leger stelselmatig ge weigerd de dood van Palestijnen te onderzoeken, ook als er dui delijk sprake is van een grove schending van mensenrechten. Soldaten die hun boekje te bui ten gaan blijven doorgaans bui ten schot. De enige veroordeling tot nu toe gold drie leden van de grenspolitie, die een groep Pa- di test tegen Mussolini' d; - Het Simon Wiesenthal ra um heeft geprotesteerd het besluit van de burge- De ter van een stadje op Sici- een straat naar dictator ïgefo Mussolini te noemen. ipt de regering in Rome dei iburgervader - lid van de Nationale Alli- tot de orde te roepen tde actie een belediging ielejirde slachtoffers van het inse fascisme. np in goudmijn i olombia vei ia - Zeker 28 mensen zijn om het leven g door een aardverschui- 11 een illegale goudmijn, allen mensen worden nog st. De autoriteiten gaan uit dat ook zij zijn omge- n. Het ongeluk deed zich n het district La Amapola, ilometer ten westen van oe lofdstad Bogota. De 'h (offers, onder wie een jon- an elf jaar, waren goud- rs die in de mijn hun g iproefden. De mijn was iligheidsoverwegingen g 3'e 1, ,n nd in Engelse hedraal n - Een brand in de mid- el uvvse kathedraal St. Peter e Engelse stad Peter - 'gh heeft gisteravond voor ■nen guldens schade aan- it. Dat heeft de BBC ge- Het vuur brak uit in het estoelte van de kerk, tön de bouw in 1118 be- )ok het orgel, het dak en in de ramen werden beschadigd. Bovendien de binnenkant van het g flinke rookschade opge- new vork - Politie-agenten en andere Newyorkse hulpverleners lopen met twee enorme Amerikaanse vlaggen mee in de optocht ter ere van de Amerikaanse nationale feestdag Thanksgiving. De parade, die dit jaar voor de 75e maal in New York werd gehouden, stond geheel in het teken van de aanslagen op 11 september. Met grote ballonnen, muziekbands en clowns werd het een kleurrijk eerbetoon aan de nieuwe helden van het land: de hulpverleners die al sinds 11 september aan het werk zijn. Het was ook een hommage aan de dui zenden slachtoffers en nabestaanden. Foto: AP/Beth Kieser parijs/anp - Een tien leden tellende onderzoeks commissie heeft zich uiteindelijk eenstemmig ge schaard achter een tweehonderd pagina's dik rap port over Srebrenica. Commissievoorzitter Fran cis Loncle heeft dat gisteren in Parijs gezegd na een bijna twee uur durende, besloten vergadering. Hij wilde niet ingaan op de definitieve versie van dat rapport, waaraan elf maanden is gewerkt. Het verslag wordt volgende week donderdag officieel vrijgegeven. Duidelijk is dat de commissie moeite heeft gehad om tot een eensluidend oordeel te ko men. Vorige week donderdag had er al een eind moeten komen aan de werkzaamheden van de commissie. De socialist Brana en het groene Ka merlid Aubert weigerden toen evenwel in te stem men met de eindtekst. Volgens hen werd in de toen voorliggende samen vattende conclusie van een pagina de schuldvraag uit de weg gegaan, waarom in 1995 Serviërs zo'n 7000 moslimmannen hebben kunnen vermoor den in en om de VN-enclave, vrijwel onder de ogen van Nederlandse blauwhelmen die niets uit richtten. De nodige luchtsteun, waai' de bevelvoerende ko lonel Karremans in Srebrenica herhaaldelijk om had gevraagd, bleef uit. Het vermoeden bestond dat er een geheim akkoord was tussen de VN en Frankrijk aan de ene kant, en de Servische gene raal Mladic aan de andere: geen VN-luchtsteun voor Srebrenica in ruil voor door de Serviërs ge vangengenomen Franse VN-soldaten. De rol die de VN-opperbevelhebber, de Franse generaal Jan vier, al dan niet heeft gespeeld, is vooralsnog ook onduidelijk. De conclusie bestrijkt acht pagina's, wilde com missievoorzitter Loncle alleen kwijt. Ook zegde hij toe, dat de letterlijke verslagen van de vele hoor zittingen in een 800 pagina's dikke bijlage aan het rapport worden toegevoegd, evenals 'tot nu toe nog nooit gepubliceerde stukken." De commissie heeft Franse militairen en met na me Janvier alleen kunnen horen achter gesloten deuren omdat zij anders van hun minister geen toestemming kregen te verschijnen. Buiten Franse en VN-politici en militairen heeft de commissie ook Nederlanders gehoord: de toenmalige minis ters van buitenlandse zaken en defensie, Van Mierlo en Voorhoeve, kolonel Karremans en de Nederlandse VN-generaal Nicolaï. Die hoorzittin gen waren niet achter gesloten deur en. londen/afp-rtr - De Britse pre mier Blair wil dat zijn land een sleutelrol gaat vervullen in Euro pa. In een toespraak die de pre mier vandaag zal uitspreken, roept hij de Britten op hun sceptische houding ten opzichte van de Europese Unie të laten varen. Dat heeft een woordvoer der van Blair gisteren bekendge maakt. Blair houdt zijn pro-Europese toespraak voor een bijeenkomst van wetenschappers in de Britse stad Birmingham. Volgens de premier heeft „het land een ho ge prijs moeten betalen" voor de Britse houding jegens Brus sel. De premier wil daarin ver andering brengen, zodat zijn land „een grotere rol zal spelen in Europa". Volgens hem ligt de toekomst van het Verenigd Ko ninkrijk in het „van ganser har te" meedoen in de Unie, maar hij voegde eraan toe dat invoe ring van de euro in het Verenigd Koninkrijk niet noodzakelijk is. De euro vervangt op 1 januari de munten van twaalf lidstaten van de EU. Blair zal het beleid van zijn regering over de een heidsmunt zorgvuldig herfor muleren. Hij heeft de Britten be loofd dat zij zich in een referen dum mogen uitspreken, als de regering het economisch ver standig vindt het pond door de euro te vervangen. Uit opinie peilingen blijkt dat ongeveer 70 procent op dit moment tegen afschaffing van hun munt is. Waarnemers zeggen dat de pre mier het startsein heeft gegeven voor de campagne om de Brit ten ervan te overtuigen dat ver vanging van het pond door de euro in hun belang is. v los losie doodt Flnwerkers China Jc - Bij een gasexplosie in •lenmijn in het noorden hina zijn zestien mijnwer- ïsi 'ingekomen. Nog tien tui in vermist. Dat meldde lit irsbureau Xinhua vanoch- ne De explosie had plaats in o| 'ijngebied ten westen van pe idTaiyuan in de provincie di i. De mijnen in deze pro- Dg 'staan bekend om hun ni ligheid. In de afgelopen rMzijn bij gasexplosies in ei foeves 37 doden geval- iheel China sterven door ingevallen jaarlijks 10.000 door onze correspondent Wierd Duk Neurenberg - Het is een bliksembezoek, maar dat doet niets af aan het gewicht van Ad Melkerts optreden op het partijcongres van de SPD. Zijn toespraak in Neurenberg gisteren voor vijfhonderd Duitse sociaal-democraten is de eerste grote rede van de nieuwe leider van de Partij van de Arbeid voor een buitenlands gehoor. „Toch iets bijzon ders", zegt hij zelf. Ad Melkert onderhoudt sinds lang goede contacten met zijn buitenlandse geestverwanten. „Hij heeft een zeer scherpe geest", weet Wolfgang Clement, de invloedrijke SPD-premier van de aan Nederland grenzende deelstaat Noordrijn-Westfalen. In Duitsland wordt al jaren be langstellend gekeken naar de manier waarop in Neder land onder een PvdA-premier ernst is gemaakt met so ciaal-economische hei-vormingen. Een politicus als Cle ment is zelfs een uitgesproken bewonderaar van het 'poldermodel'. De SPD, de grote zusterpartij die in ideologisch opzicht veel 'linkser' is dan de PvdA, werkt aan een nieuw partij programma. Bondskanselier Gerhard Schroder, als par tijvoorzitter aanwezig in Neurenberg, kampt met hoge werkloosheidscijfers en een stagnerende economie die in een recessie dreigt te geraken. De partij is verdeeld over de manier waarop die problemen moeten worden bestreden. Veel oude kaders vrezen dat Duitse werkne mers hun verworvenheden zullen moeten opgeven. Hervormers wijzen op het Nederlandse succes: werkge vers en werknemers moeten samenwerken om de Duit se motor weer aan de gang te brengen. Op de dag dat het Congres over de nieuwe partijbegin selen debatteert, zal Ad Melkert de SPD oproepen om zich, naar Nederlands voorbeeld, om te vormen. Opdat de partij haar rechtmatige plaats kan innemen in soci aal-democratisch Europa. „Tussen de Fransen, die te verstaatelijkt zijn, en de Britten, die de markt een te be duidende rol hebben gegeven", aldus Melkert, kort voor zijn Neurenberg-rede gistermorgen. Dat lijkt een saai verhaal maar, zo benadrukt de Neder lander, als de SPD er niet in slaagt om een geloofwaar dig alternatief voor het neo-liberalisme te formuleren, 'dreigt Europa een kopie te worden van het Angelsaksi sche denken en handelen'. Te hard, te weinig sociaal, te weinig verzorgingsstaat. Melkert: „Werkelijke vooruit gang valt of staat met de Duitse inzet." Die urgentie dui delijk maken, dat is de opdracht die de fractievoorzitter van de PvdA zich vandaag heeft gesteld. De Nederlandse delegatie is gespannen. Ad Melkert komt naar een land waar retorisch vermogen niet zel den hoger wordt gewaardeerd dan inhoudelijk vernuft. Duitse politici weten hun stem zo te buigen dat het ap plaus als vanzelf uit de zaal opstijgt. Maar Melkert is niet een held van de media-democratie, de cerebrale Neder lander moet het hebben van z'n ideeën, niet van felle zinswendingen. Centraal daarin staat de opvatting dat de burger in de moderne verzorgingsstaat zijn eigen ar rangement moet kunnen samenstellen. Een mondige gehandicapte kan zelf wel bepalen in welke rolstoel hij wil rijden. .Ambtenaren moeten veel meer een soort adviseurs worden", aldus Melkert. „Zij moeten kennis aanleveren." In Duitsland, met zijn traditioneel conservatieve bevol king en machtige ambtenarenapparaat, klinken dit soort oproepen als vloeken in de kerk. Helemaal op een SPD-partijcongres, dat Melkerts aansporingen tot inno vatie welwillend aanhoort, maar pas echt tot leven komt als de gast uit Nederland waarschuwt voor de uitwassen van 'individualisering en globalisering'. Melkerts op merking dat 'democratische politiek meer is dan afdin gen op de marktplaats' oogst zelfs geestdriftig applaus. Melkert, tot dan toe degelijk maar emotieloos Duits sprekend, verheft van de weeromstuit zowaar even zijn stem. „Het was een briljante rede", oordeelt Wolfgang Cle ment niettemin nadat Ad Melkert met een korte staande ovatie door de 'Genossen und Genossinen' en een vriendelijke schouderklop van Schroder is uitgeluid. „Maar de PvdA is ons jaren vooruit." De Nederlandse delegatie is opgelucht. Ad heeft het er goed van afgebracht, is de teneur. Ook Melkert lijkt te vreden. „Ja, het ging wel goed", zegt de komende PvdA- leider. „Er werd goed geluisterd." lestijnse arbeiders zonder enige aanleiding ernstig hebben mis handeld. De Palestijnse minister Saib Era- kat noemde de dood van de kin deren 'een Israëlische misdaad'. Hij heeft namens het Palestijnse Bestuur onmiddellijk brieven geschreven naar de Amerikaan se regering en de Europese Unie. "We hebben laten weten dat Israël verantwoordelijkheid draagt voor de beschietingen en de verwoesting en voor het ach terlaten van onontplofte muni tie," zei hij. De vijf omgekomen kinderen - in leeftijd variërend van zes tot veertien jaar - kwamen allemaal uit de Al-Astal familie. Ze waren op weg naar school. Een 15-jari- ge overlevende, Achmed al-As- tal, vertelde hoe hij achter zich een explosie hoorde: "Ik keek om en zag overal kinderen ren nen. Over de grond verspreid la gen lichaamsdelen. Hier een half lichaam, daar een hand". De dood van de kinderen heeft in de Gazastrook voor hevige emoties gezorgd. „Zo verwel komt Sharon de Amerikaanse delegatie," zei Achmed Abdel- rachman, de Palestijnse kabi netssecretaris bitter. Het ko mende weekeinde arriveren de Amerikaanse onderminister William Bums en generaal der mariniers Anthony Zinni in het Midden-Oosten om te proberen een Israëlisch-Palestijns staakt- het-vuren te bereiken. islamabad/afp - Leden van het Rode Kruis hebben in de Af ghaanse stad Mazar-i-Sharif de stoffelijke resten gevonden van 400 tot 600 mensen. Ze deden de ontdekking na de aftocht van de Taliban uit de stad, die een kleine twee weken geleden in handen viel van de Noordelijke Alliantie. Een medewerker van de Aziati sche afdeling van de hulporga nisatie kon niets zeggen over de omstandigheden waaronder de mensen waren overleden. Er de den geruchten de ronde over bloedbaden die in de stad zou den zijn aangericht, maar daar over is nog niets uit onafhanke lijke bronnen vernomen. Mazar-i-Sharif was de eerste stad die de Taliban moesten prijsgeven na het begin van de internationale militaire acties te gen hun bewind. Het Internationale Rode Kruis zegt zich zorgen te maken over de behandeling van krijgsgevan genen door de oppositie. Nu er blijkbaar heftige gevechten zijn losgebarsten in de noordelijke stad Kunduz, vreest de organi satie een bloedbad onder Tali- banaanhangers als de stad wordt veroverd. Mocht het noordelijke front in storten en Kunduz veroverd worden, dan hebben de Taliban alleen nog hun eigen machtsba sis Kandahar in het zuiden van Afghanistan stevig in handen. Toch komen uit dat gebied ook meldingen van soldaten die de serteren en overlopen naar de oppositie. Om te voorkomen dat Taliban- strijdkrachten ook in Kandahar ineenstorten hebben de leiders hun toevlucht genomen tot ra dicale maatregelen, zo meldt The Washington Post. In pogin gen de strijders aan zich te bin den hebben ze de vrouwen en kinderen van honderden solda ten in gijzeling genomen. De geestelijke leider van de Tali- ban, mullah Mohammed Omar, zou inmiddels zijn ondergedo ken. Hij heeft mullah Akhtar Mohammed Usmani benoemd tot zijn plaatsvervanger, ver klaarde mullah Sayed Moham med Haqqani vrijdag. Usmani krijgt de dagelijkse leiding bij de fundamentalisten die tot voor kort 90 procent van het Af ghaanse grondgebied in handen hadden. De woordvoerder van Omar deed de uitspraken vanmorgen af als onjuist. „De berichten dat mullah Omar is ondergedoken zijn vals en missen elke grond. Hij is nog steeds in Kandahar en staat in contact met zijn strij ders", aldus Tayab Agha tegen het persbureau AIP. dische gereedschappen produ ceert en zijn hoofdzetel in de Verenigde Staten heeft. Banfi en twaalf collega's van hem die in de buurt waren toen hij de envelop opende, hebben een antibioticakuur gedaan en zijn niet besmet geraakt Het is de eerste keer dat milt vuur via de post is verspreid buiten de Verenigde Staten. Andere brieven met verdacht poeder die eerder werden aan getroffen buiten de VS bleken geen miltvuursporen te bevat- santiago/ap - De Chileense re gering heeft bekendgemaakt dat proeven in de VS hebben vast gesteld dat poeder in een brief die een Chileense kinderarts uit Santiago vorige week heeft ont vangen inderdaad miltvuurspo ren bevatte. Een woordvoerster van de Amerikaanse gezond heidsdienst CDC bevestigde de uitkomst. De brief aan de arts Antonio Banfi was gepost in Zürich, maar het adres van de afzender lag in Florida. Hij zou zijn ge stuurd door een bedrijf dat me- istanbul/afp-ap - De Turkse vroiiw is vanaf volgend jaar niet langer wettelijk ondergeschikt aan haar echtgenoot. Het Turk se parlement heeft gisteren een wet aangenomen die een eind maakt aan de suprematie van de man binnen het huwelijk. Met de nieuwe wet is een artikel ongedaan gemaakt waarin staat dat 'de man de baas is binnen het huwelijk'. De wijziging be treft ook de eigendomsverhou dingen tussen twee echtelieden. Alle goederen zijn voortaan ge zamenlijk bezit. Tot nu toe was wettelijk vastgelegd dat eigen dommen toe behoren aan dege ne op wiens naam de goederen staan. In de meeste gevallen was dat de man. De regering in Ankara wilde het wetboek veranderen om zo de vooruitzichten op Turkse toetre ding tot de Europese Unie te vergroten. Een ander punt is dat vrouwen niet langer toestemming van htm echtgenoot nodig hebben om buitenshuis te gaan werken. Deze oude bepaling werd zel den nageleefd. Maar de vrou wenbeweging stelt dat het wet boek wel degelijk invloed had op de vorming van standpunten in gerechtelijke kringen en on der de bevolking, met name in de armere, landelijke gebieden. De nieuwe wet stelt wel dat de harmonie binnen het huwelijk niet in gevaar mag komen door te werken. Ook mag de vrouw haar eigen naam houden nadat ze in het huwelijk is getreden en moet de echtenoot na een scheiding alimefflatie betalen. De eerste reacties op de uit komst van het debat waren po sitief. De stemming in het parle ment van vormt een 'historisch keerpunt', verklaarde de Vlie gende Bezem, een groepering die strijdt voor vrouwenrechten. Het oude wetboek uit 1926 werd drie jaar na het uitroepen van de republiek door Mustafa Kemal Atatürk ingevoerd en gold in de islamitische wereld in die tijd als revolutionair. Oude Osmaanse wetten - die mannen onder meer het recht gaven met meer dere vrouwen te trouwen - kwa men erdoor te vervallen. „Tur kije heeft aan het begin van de 21ste eeuw de geweldige, wette lijke erfenis uit 1926 her nieuwd", zei minister van justi tie Hikmet Sami Turk gisteren. De wet zal na bekrachtiging door president Ahmet Necdet Sezer op 1 januari 2002 in wer king treden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7