Inspectie adviseert nieuwe verandering in studiehuis if BINNENLAND 2 Groot deel van Melkertbanen wordt weer 'gewoon werk' 'CID breekt beloofde geheimhouding' Ibuprofen remt kans ziekte van Alzheimer ïf Cel en tbs in Leeuwarder zedenzaak kwaliteit verzorgingshuis achteruit' Dagje collega's rammen Alfons Orie, van advocaat tot rechter bij Joegoslavië-tribunaal jftraffen voor stoplichtere - Twee 'asbestdes- »en' die het ministerie fensie hebben opgelicht, steren veroordeeld tot iffen van 15 maanden en aar. De twee beweerden 4 hoge concentraties blauw Hféanwezig waren in de JBandse legerplaats bij ïn in Kosovo en vervalsten ^oeeen rapport. Defensie foor miljoenen guldens imp onderhanden. W nfverbod jonge jmobilist' aag - Scooters moeten ii verboden en een jonge- net zijn rijbewijs heeft ge- mag niet 's nachts rijden jiers meenemen. On eer deze maatregelen n er volgens het rapport l, ,wat heet veilig?' de ing Wetenschappelijk On- ek Verkeersveiligheid 0 voor zorgen dat het verkeersdoden, bijna elf- 1 per jaar, over tien jaar ld tot vierhonderd. Vrijdag 23 november 2001 d begint ipoolpunten it - In Utrecht wordt van iet eerste 'fietspoolpunt' ruik genomen. Het gaat m goed verlichte plek ietsers op elkaar kunnen en om samen verder te over routes die vooral rouwen als onveilig be- itaan. De Fietsersbond Utrecht op korte ter- igvier poolpunten in. aanleiding voor het ini- is de Utrechtse seriever- er, die onlangs weer toe- De bond overweegt om ders in het land poolpun- te richten. gervorst zet WAO door .c - Staatssecretaris rvorst (sociale zaken) zet omemen door om grote vervuilers' openbaar te hoewel de Raad van ritiek heeft omdat er juri- bezwaren aan kleven, binet spreekt er vandaag ioogervorst wil het risico leidsongeschiktheid van emers bij bedrijven in de nst openbaar maken, is de bewindsman moet Dgelijk worden het WAO- lij individuele bedrijven [elijken met andere orga- B. dubbeling van [donaties lveen - Het aantal long- lantaties is dit jaar bijna ibeld. Tussen januari en sptember ontvingen ne- n mensen een donorlong. elfde periode in het jaar 10 waren dat er tien. Maar et tekort aan donorlon- er na oktober 2000 in ar tijd twaalf mensen die vachtlijst stonden voor luwe long, overleden, jkt uit cijfers van het Col li Zorgverzekeringen. ezen toch ig via Turkije ag - Turkije lijkt toch willen werken aan de te rvan Irakese asielzoe- lar Noord-Irak. Begin ok- ag het ernaar uit dat de autoriteiten niet meer lebben dat Irakese asiel- svia Turkije terug zou- izen. Volgens staatssecre- alsbeek van justitie wil inu toch meewerken. Jen die in Nederland uit- edeerd zijn, kunnen vei- ug naar het noorden van aar alleen via Turkije. n beroep m schikking iag - Minister Korthals e) wil niet in beroep gaan de schikking die het aar ministerie (OM) met luderende bouwbedrij- s" eft getroffen. De motie Tweede Kamer daarover week aannam legt hij ich neer. Korthals be- dat besluit vandaag in )inet. Hij stelt dat hij als irniet in beroep kan gen een regeling die de edrijven gesloten heb- ithet OM waar hij poli- tantwoordelijk voor is. l)\i leralarm isevier chem - Uitgeverij Else- eft gisteren in Doetin- - 'aar medewerkers naar stuurd. In de vestiging ït Agrarisch Dagblad en chriften worden gepro- dwas 's morgens tussen 'verdacht' wit poeder roffen. Het is nog niet ik of er sprake was van s alarm of een serieuze tot miltvuurbesmetting, ies van de GGD werd het isteren kort na het mid- ontruimd. leeuwarden/anp - De vier verdachten in de grote zedenzaak in de Leeuwarder Zeeheldenbuurt zijn gisteren veroordeeld tot celstraffen die variëren van achttien maanden tot zes jaar. De hoofdver dachte wordt met zes jaar cel en tbs het zwaarst gestraft. De twee andere belangrijkste daders kre gen eveneens tbs met dwangverpleging opgelegd. De rechtbank in Leeuwarden achtte bewezen dat de vier met elkaar tien kinderen seksueel hebben misbruikt. De straffen zijn conform de eis van de officier van justitie. De hoofdverdachte kreeg zes jaar, omdat hij het initiatief nam tot misbruik van zijn eigen kinderen en van kinderen uit de buurt. De slachtoffers zijn tussen de twee en vijftien jaar oud. Samen met zijn vrouw en de overburen pleegde hij de delic ten. De vrouw van de hoofdverdachte en hun over buurvrouw, die tijdens de zitting beiden als zwak begaafd omschreven werden, krijgen drie en twee jaar celstraf en tbs. Een overbuurman werd door de rechtbank veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Tijdens de uitspraak werden alle daders aange sproken op de gevolgen van hun daden voor de slachtoffertjes. Rechter R. Wegener Sleeswijk stel de dat de daders het recht op een ongestoorde ontwikkeling van de kinderen 'op grove wijze' hebben geschonden. „Het is een feit dat de kans groot is dat slachtoffers van seksuele delicten op latere leetijd ernstige gevolgen daarvan kunnen ondervinden", aldus de rechter. Hij heeft wel rekening gehouden met de persoon lijke omstandigheden van de verdachten. Drie van de daders bleken uit verschillende rapportages sterk verminder toerekeningsvatbaar. Bij hen wordt de kans op herhaling ook het grootste ge acht. den haag/anp - De Inspectie van het Onder wijs stelt voor om het lesprogramma van de Tweede Fase havo en vwo wederom te ver lichten. Door het schrappen van vakken of de len van vakken, het verder terugbrengen van het aantal verplichte praktische opdrachten en het beperken van het aantal studie-uren moet de bovenbouw van de middelbare school weer beter te doen zijn. Verder moeten ook op de scholen de nodige veranderingen plaatshebben. Zo moeten le raren proberen minder saai les te geven en moeten ze betere afspraken maken met col lega's, zodat leerlingen niet te veel toetsen en opdrachten tegelijk te verstouwen krij gen. De tweede fase werd drie jaar geleden inge voerd om de aansluiting met het hoger on derwijs te verbeteren. Binnen het zoge noemde studiehuis zouden scholieren daar om een stuk zelfstandiger moeten werken, bijvoorbeeld door het maken van opdrach ten. Al meteen bleek dit lesprogramma veel te zwaar en staatssecretaris Adelmund van on derwijs heeft het al tot tweemaal toe ver licht, eenmaal na een fameus scholieren protest in Den Haag. Het inspectieadvies, dat Adelmund gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, be vestigt het bestaande beeld dat het studie huis nog steeds te overladen is. Voor de be langrijke vakken waar dit het ergst is (vooral wiskunde) wil de inspectie een nadere ana lyse. Volgens de inspectie is het duidelijk dat er een 'discrepantie is tussen de omvang van de leerstof en de beschikbare tijd'. Hierdoor is er volgens leraren voor enige diepgang geen ruimte. Als Adelmund aan het brede examenpakket wil vasthouden, zal het aan tal programmaonderdelen moeten worden teruggebracht, zo meent de inspectie. Verder moet worden nagegaan of het vak al gemene natuurwetenschappen kan worden geschrapt voor leerlingen met een exact vakkenpakket. Ook moet er een oplossing komen voor de beperkte manier waarop Frans en Duits momenteel worden gedo ceerd. Zo bekwamen vwo'ers zich alleen in leesvaardigheid. De kleine vakken moeten minder belangrijk worden. Nu zakt een examenkandidaat als hij of zij onvoldoende scoort op twee vak ken uit het rijtje gym, natuurwetenschap pen, cultuur of maatschappijleer. Door deze vakken onder één noemer (hu maniora) te brengen zouden ze samen als één rapportcijfer moeten wegen. utrecht/anp - Ouderen in ver- zorgings- en verpleeghuizen krijgen minder zorg dan zij no dig hebben. Het verschil tussen de behoefte en de daadwerkelij ke zorg is tussen 1996 en 1999 toegenomen. In de verzorgingshuizen is het verschil tussen de vraag naar zorg en het aanbod toegenomen van 7 naar 15,4 procent. In ver-, pleeghuizen groeide de kloof van 6,6 naar 11 procent, zo blijkt uit onderzoek van het bureau Van Loveren Partners, uitge voerd op verzoek van Arcares, de branchevereniging van ver pleging en verzorging. Het onderzoeksbureau heeft het aantal minuten zorg dat een be woner daadwerkelijk krijgt, afge zet tegen de zorg die iemand nodig heeft. De vraag is de afge lopen jaren gestegen. Maar te gelijkertijd is de zorg die een werknemer biedt afgenomen. Dat komt onder andere door de kortere werkweek, stijging van het ziekteverzuim en onvervulde vacatures. Er zouden 10.000 fulltime ar beidsplaatsen nodig zijn om het verschil in vraag en aanbod op te vangen. Kan het ziektever zuim, dat in de onderzoekspe riode is opgelopen tot 8,8 pro cent, worden teruggebracht, dan kan met minder worden volstaan. Toch zijn de bewoners van ver- pleeg- en verzorgingshuizen re delijk tevreden. Wel vinden zij dat medewerkers vaak te ge haast zijn. Het personeel vindt de psychische en de fysieke werkdruk hoog. Maar de werk nemers zijn over het algemeen wel tevreden. Arcares wijst erop dat de over heid de afgelopen jaren wel geld heeft uitgetrokken voor uitbrei ding van de capaciteit in de ou- derensector. Maar ook in de kwaliteit van de zorg moet wor den geïnvesteerd. De sector zelf moet haar best doen het hoge ziekteverzuim terug te dringen. Het ministerie van volksgezond heid benadrukt dat de overheid de afgelopen jaren al fors in de ouderenzorg heeft geïnvesteerd. Er is 1 miljard uitgetrokken om de werkdruk te verminderen. Beslissing over stadswacht in volgend kabinet den haag/gpd - Vrijwel de gehe le Tweede Kamer vindt dat veel van de huidige Melkertbanen normaal betaalde banen moe ten worden. Minister Vermeend van sociale zaken deelt die me ning en wil de komende maan den onderzoeken wat de finan ciële gevolgen hiervan zouden zijn. Over het omzetten van Melkert banen (zoals tramconducteurs, stadswachten en hulp in de zorg en het onderwijs) moet een vol gend kabinet beslissen, maakte Vermeend de Kamer gisteren duidelijk in een debat over de toekomst van gesubsidieerd werk. Als dat zou gebeuren, moeten de werknemers worden betaald volgens de CAO in de sector waarin ze werken. De budgetten voor onder andere onderwijs of voor de gemeenten moeten daarvoor fors worden verhoogd. Nu werken de 'Melketiers' nog tegen het minimumloon. Vorig jaar maakte Vermeend al bekend dat wat hem betreft de Melkertbanen kritisch tegen het licht moeten worden gehouden. Deze gesubsidieerde banen werden begin jaren negentig in het leven geroepen om langdu rig werklozen aan een baan te helpen. Het ging vaak om werk dat in de jaren tachtig was weg- bezuinigd. Sinds die tijd is de arbeidsmarkt in Nederland fors verbeterd. Vermeend vroeg zich openlijk af of de miljarden guldens aan werkgelegenheidssubsidies niet efficiënter kunnen worden be steed. Veel werklozen die tot dusver via de regeling aan het werk waren geholpen, zouden nu ook op de 'normale' manier een baan kunnen vinden. Het kabinet, gesteund door de Kamer, vindt niet dat de Mel kertbanen helemaal moeten verdwijnen. „Ze blijven nodig uit maatschappelijk oogpunt voor mensen die niet op een an dere manier aan werk kunnen komen", aldus Vermeend. .Al leen moeten we onszelf de vraag stellen in welke omvang ze moeten blijven bestaan." De verschillende partijen in de Kamer verschillen van mening over het antwoord op deze vraag. De PvdA vindt dat er in het geheel niet aan het budget voor werkgelegenheidssubsidies zou moeten worden getornd. De WD vindt dat het met zeker eenderde kan worden inge krompen. „Het budget voor dit soort werk is sinds 1994 verdub beld, terwijl er steeds minder mensen zijn voor wie deze ge subsidieerde banen oorspronke lijk bedoeld waren." Vermeend waarschuwde giste ren voor te veel optimisme over de overbodigheid van gesubsidi eerd werk. Hij wees er op dat de werkloosheid in Nederland weer aan het stijgen is, waardoor weer grote groepen mensen buiten de boot kunnen vallen. In Nederland hebben meer dan 40.000 mensen een zogeheten Melkertbaan. Daarnaast zijn er nog tal van andere vormen van met overheidsgeld gesubsidi eerd werk: in totaal profiteren 90.000 mensen daarvan. Vermeend wil alle regelingen nog eens goed tegen het licht houden, voordat een volgend kabinet over de toekomst hier van beslist. Nog eens 90.000 mensen werken in de sociale werkvoorziening (voorheen de sociale werkplaats). Deze vorm van 'kunstbanen' staan niet ter discussie bij het kabinet en de Kamér. ,A1 zijn er ook hier problemen die moeten worden aangepakt", erkende Vemieend. den haag - De Mobiele Eenheid was gisteren pp oefeningin Den Haag. Na maanden extra werk vanwege de mkz -crisis, mochten de ME'ers weer eens volop hun collega's in elkaar rammen. Ze ensceneerden een voetbalrel en een confrontatie met milieuactivisten. Ondanks de 'leer momenten' genoten ze er van. De pelotons komen deze maand vier keer bijeen om de vaardigheden op peil te houden. Foto: ANP/Robin Utrecht door Persbureau Argos haarlem - De Haarlemse Crimi nele Inlichtingendienst (CID) zou een 45-jarige Amsterdam mer absolute geheimhouding hebben beloofd. Volgens de ad vocaat van de verdachte is die afspraak gemaakt toen hij zou vertellen wie zijn huisgenoot had vermoord. Maar oud-CID- officier G. Oldekamp beweert dat de geheimhouding niet meer geldt, omdat de man later heeft bekend dat hij de moord zelfheeft gepleegd. Op de tweede zittingsdag van de zaak in hoger beroep, gisteren bij het Amsterdamse gerechts hof, is niet duidelijk geworden wie gelijk heeft. Daarom wordt voor de volgende zitting in de kluis van het Haarlemse CID ge zocht naar Oldekamps aanteke ningen. Misschien bieden die uitsluitsel. In maart 1999 werd in het recre atiegebied Spaarnwoude het lijk gevonden van een man. Hij bleek met negen messteken om het leven te zijn gebracht. De 45-jarige huisgenoot van het slachtoffer werd bijna direct als verdachte aangemerkt. Maar volgens zijn toenmalige advo caat sloot de CID-officier een deal met zijn cliënt, zodat hij als 'bedreigde getuige' zijn zegje mocht doen. Groot was ieders verrassing toen de 45-jarige tij dens het gesprek de moord toch bekende. De band waarop deze verklaring staat, is om onduidelijke rede nen bij de zitting voor de Haar lemse rechtbank niet als bewijs aangevoerd. De Amsterdammer werd toen vrijgesproken. Nu is het openbaar ministerie alsnog met de band tevoorschijn geko men. Volgens Oldekamp is de band legitiem bewijs, aangezien de 45-jarige en zijn advocaat de voorwaarden van tevoren dui delijk te horen hadden gekre gen. Oldekamp zei te hopen dat daarover iets in zijn aantekenin gen terug te vinden is. door Simone van Driel den haag - Jurist Alfons Orie ver ruilde gisteren officieel zijn zwar te toga voor een helder rood exemplaar. Als eerste Nederlan der is hij bij het Joegoslavië-tribu- naal als rechter benoemd. De vroegere raadsman van oorlogs misdadigers lobbyde bij de Ver enigde Naties voor zijn kandida tuur met een heuse fotofolder. James Gow moet bar slechte herinneringen aan zijn kennis making met Alfons Orie hebben overgehouden. Als advocaat van de Bosnische Serviër Dusko Ta- dic zaagde Orie de Britse histori cus eindeloos door over zijn be toog dat de oorlog in ex-Joego- slavië een internationaal conflict was. Onder de vragen van Orie raakte Gow zo in verwarring, dat zijn geloofwaardigheid ten min ste een deuk opliep. Typerend voor de 'analytische' en 'vastberaden' geest die colle ga's hem toedichten? Zijn erva ring bij het: Joegoslavië-tribunaal heeft hem in elk geval niet ge hinderd. De expert in interna tionaal strafrecht werd eind vo rig jaar door het ministerie van buitenlandse zaken gevraagd om Nederlands kandidaat-rech ter voor het Joegoslavië-tribu naal te worden. Afgelopen maart nam de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zijn voordracht met 114 stem- De benoeming van Alfons Orie tot de eerste Nederlandse rechter bij het Joegoslavië-tribunaal. Foto: GPD/Phil Nijhuis men aan. Orie had flink gelob byd, met een heuse folder met foto's van zichzelf in de rechts zaal van het tribunaal. „Een fan tastisch cv is niet voldoende", zei hij tegenover MRC Handels blad. Hij had gehoord dat ande re kandidaten flyers ronddeel den. Maar de folders van ande ren waren 'niet zo mooi als die van mij'. Orie, Groninger van geboorte, in de rechten afgestudeerd in Lei den, werkte zeventien jaar sa men met strafadvocaten Michaïl Wladimiroff en Gerard Spong. Wladimiroff was hoofd van het verdedigingsteam van Dusko Tadic waarvan Orie deel uit maakte. Orie trad als advocaat op voor zulke uiteenlopende cli ënten als een KLM-medewerk ster verdacht van de verkoop van nep-vliegtickets en het Amerikaanse echtpaar Les en Cheryl Mooring dat naar Neder land was gevlucht vanwege de vondst van 257 marihuanaplan ten bij hun schuur in Arkansas. Begin jaren negentig trad hij in het krijt voor een verdachte van moord op de Fries Arjen van der Wal en voor nazi-collaborateur Jacob Luitjens. Zijn benoeming in 1997 tot lid van de Hoge Raad riep in de Tweede Kamer vragen op. We gens zijn werk bij Wladimiroff en Spong als specialist in be roepszaken voor de Hoge Raad, zou er sprake kunnen zijn van belangenverstrengeling. Ories kandidatuur voor de functie van rechter bij het Joegoslavië-tribu naal deed op zijn beurt plaats vervangend hoofdaanklager Graham Blewitt van het tribu naal de wenkbrauwen fronsen. De kritiek gold niet alleen Orie, maar alle potentiële rechters. Op een bijeenkomst in Londen beweerde Blewitt dat 'geen van de kandidaten ervaring heeft als rechter in strafzaken'. Te veel kandidaten zouden academici zijn. Blewitt trok daags na zijn uitspraken het boetekleed aan en bood zijn excuses aan voor de suggestie dat hij commentaar op de competentie van de rech ters zou hebben. Geld noch prestige was volgens Orie zijn drijfveer om in 1996 Tadic te verdedigen. Hij wilde vanuit zijn 'grote betrokkenheid voor het vak' het 'historische' Joegoslavië-tribunaal meema ken. Over zijn motieven om nu de rode toga van het VN-hof aan te trekken, zei hij: „Ik heb er zelf niet naar gehengeld of gevist. Maar ik doe het ook niet als plicht voor het vaderland." Over het berechten van kopstukken als Milosevic: „Ik heb als advo caat zaken van honderden mil joenen dollars verdedigd en ik heb cassatiezaken gedaan van zwartrijders in de tram. Ik zal in mijn nieuwe functie niet zitten te dromen van een voormalige politieke leider." Risico daalt met tachtig procent rotterdam/anp - De kans dat mensen de ziekte van Alzheimer ontwikkelen, lijkt fors af te ne men als zij langdurig bepaalde ontstekingsremmers zoals ibu profen en naproxen slikken. Het risico op Alzheimer, een vorm van dementie, daalt met 80 pro cent in vergelijking met mensen die de middelen niet slikken. Dat blijkt uit een epidemiolo gisch onderzoek waaraan bijna 7000 Rotterdammers boven de 55 jaar deelnamen. De studie is gisteren gepubliceerd in de New England Journal of Medicine. Volgens onderzoeker In 't Veld van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam, die hierop is gepromoveerd, is het niet de be doeling dat mensen deze medi cijnen zomaar moeten gaan slikken. „De middelen hebben ernstige bijwerkingen als maag- en dannbloedihgen", zegt In 't Veld. Het belang van dit groot schalige onderzoek moet vol gens hem vooral gezien worden als opstap naar verder onder zoek naar geneesmiddelen. De oorzaak van Alzheimer is nog niet bekend. „Een van de veron derstellingen is nu dat het ont stekingsproces een belangrijke rol heeft in de ontwikkeling van de ziekte." In de Verenigde Sta ten loopt een soortgelijk onder zoek onder 2300 mensen. Zij krijgen de ontstekingsremmers niet vanwege andere kwalen maar juist omdat zij een hoog risico op Alzheimer hebben door erfelijkheid en ouderdom. De deelnemende Rotterdam mers worden al sinds 1990 ge volgd voor allerlei onderzoeken naar chronischqjpektes. De on derzoekers kregen anonieme ge gevens van de apothekers. De studie begon met 6989 senioren die destijds geen van allen Alz heimer hadden. Na ruim zeven jaar hadden 394 mensen de mentie gekregen, van wie 293 Alzheimer en 101 een andere vorm, onder meer door een her senbloeding. Van de 2553 mensen die deze ontstekingsremmers niet ge bruikten, kregen er 210 Alzhei mer. Van de 233 mensen die de medicijnen wel slikten vanwege kwalen en dat langer dan twee jaar deden, kregen maar drie Al zheimer. De doses maakten daarbij niet zoveel uit. De kans dat mensen de ziekte van Alz heimer ontwikkelden, bleek in de gebruikersgroep vijf keer la ger. In de studie werden onge veer twintig (niet-steroïde) ont stekingsremmers meegenomen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5