m Justitie zweeg over pedofiel BINNENLAND 1 Energie en geld besparen? Remkes blijft bij bouwaantallen Schoolhoofd wil niet langer conciërge zijn van tiiwnrai Scheepbouwer Hofvijver klaar voor ijspret Vrouwelijke politici willen aanpak SGP hetzelfde comfort Eon Een op de tien scholen heeft geen directeur ItaMMiBmim muil bij Van Til i ombudsman r kinderen aag - De Kamerleden Arib en Van Vliet (D66) heb- andaag bij de Tweede Ka- en initiatiefwet ingediend komen tot de instelling en Kinderombudsman, analogie van de Nationale idsman moeten kinderen jaar bij de Kinderom- nan terechtkunnen als zij n m door de overheid of an- ai nstellingen verkeerd te ig ghandeld en met hun en nergens anders ge- linden. inisch defect zaak tankerlek iD - Een technisch defect iorzaak van het ongeluk ;tr |e Nederlandse binnen in anker die woensdag op de :i jj de Duitse stad Krefeld evige paniek zorgde, a elijk falen wordt door de ei woordelijke rederij Stolt- in n uit Schiedam op voor uitgesloten. Uit de Stolt ili rdam ontsnapte woens- orgen in alle vr oegte een n elheid van 120.000 liter ril erzuur. v j «tel procedure jgemeesters' iar - Het Nederlands Ge- bi chap van Burgemeesters ït nister De Vries (binnen- 10 zaken) vragen de ver- ïd elijkheid bij benoemings- tai lures weer te herstellen. :sl nee kan worden voorko rt Jat sollicitanten die als relde keus' van de gemeente- el lit de bus komen, zich te rn kken, zoals onlangs ge- s. e in Schagen en in Wij- 1 Sinds afgelopen zomer is en eurve benoemingsproce- di oor burgemeesters van di waarbij de gemeente- en openbare aanbeveling g< og derzoek naar dische missers ond - Het openbaar mi- ie in Roermond is een ge lijk vooronderzoek ge- laar mogelijke medische rsdie in juli 1999 tot de van een 14-jarige jongen in geleid. De jongen over- nkele dagen nadat hij een egen het hoofd had gekre- let slachtoffer ging met pijnklachten naar de eer- Ipvan het Sint Maartens hfuis in Venlo maar werd ins naar huis gestuurd, niehandeling met ijs en een ide abletje zouden voldoende nd ms welkom j omokroegen rdam - De Amsterdamse luder Dales nodigt imams homocafés te bezoeken, (houder hoopt hiermee dite dialoog op gang te ïn met islamitische gees- die eerder kwet- uitspraken over homo- elen hebben gedaan. Da- dt wel dat de belangstel- inii ederzijds moet zijn. vrudag 23 NOVEMBER 2001 (advertentie) 68 pagina's nternationale interieurs i Laren tot New York De nieuwste bedden Plus: I veel inspiratie voor feestelijke designcadeaus! 'et gratis boekje! i 'ver het vinden van ;n kavel, het kiezen van een architect en nog veel meer COMMENTAAR Opties blijven leuke extraatjes voor bestuurders van grote ondernemingen. Je doet als manager je werk naar behoren, de koers van het aandeel stijgt en je steekt de koerswinst in je zak. Opties kun je dus zien als een vorm van prestatiebelo ning, ware het niet dat er voor de bestuurder geen enkele ri sico aan zit. Gaat het niet goed met de de onderneming en ben je als manager er nog niet uitgeknikkerd, dan wacht je gewoon rustig af tot de koers zich herstelt. Op het fenomeen opties is van alles en nog wat aan te mer ken. Meerdere malen zijn ondernemers de afgelopen jaren beticht van zelfverrijking. En een blik op de gigantische be dragen die enkele ondernemers toucheren voor relatief ge ringe prestaties, lijkt de kritiek te rechtvaardigen. Deson danks is de optieregeling overal de gewoonste zaak van de wereld en werkgeversorganisaties blijven van mening dat schaars talent op deze wijze beloond dient te worden. Een kwestie van vraag en aanbod, zeggen zij. Nu is Ad Scheepbouwer van KPN in opspraak geraakt. Ook hij bezit een riante optieregeling. En ook nu weer is het land in rep en roer. Deze keer snijdt de kritiek echter wel degelijk hout. KPN wordt met geld van de belastingbetaler op de been gehouden. Er verdwijnen duizenden banen. En dat al lemaal vanwege grootheidswaanzin van een vorige directie. Een directie die met miljarden geleend geld smeet om tot de top drie in Europa te behoren. Die strategie is mislukt. En als voormalig commissaris van KPN is Scheepbouwer daar mede-verantwoordelijk voor. Dat hij desondanks de kans krijgt om over enkele jaren 'zijn zak ken te vullen' is niet te rijmen met de offers die van het per soneel worden gevraagd. Los van de vraag of de optierege ling op een schuld van 50 miljard iets uitmaakt, is het dom weg niet chic. Laat Scheepbouwer zich maar eerst bewijzen. Als KPN weer zonder staatssteun zwarte cijfers laat zien, mag Scheepbouwer best een aardige bonus opstrijken. (advertentie) den haag - Schaatsen op de Hofvijver in Den Haag, dat kan vanaf dit weekend. Op drijvende pontons is een kunstijsbaan gebouwd waarop de komende maanden een rondje kan worden gedraaid. Foto: CPD/Phil Nijhuis groningen/anp-gpd - Politie en justitie in Groningen hebben eer der geen melding gemaakt van de aanhouding van de 43-jarige pedofiel uit Zuidwolde om de slachtoffers niet nodeloos verder te beschadigen. Het openbaar ministerie (OM) in Groningen be roept zich op een richtlijn van de procureurs-generaal die grote te rughoudendheid voorschrijft in publiciteit rond zedenzaken. De man heeft zich de afgelopen jaren op gruwelijke wijze vergre pen aan minimaal vijf jongens van tien tot dertien jaar oud. Waarschijnlijk maakte hij nog den haag/anp - Vrouwelijke politici van PvdA, WD, CDA, D66 en Groenlinks hebben minister Korthals (justitie) en staatssecretaris Verstand (emancipatie) per brief ge vraagd de SGP te dwingen vrouwen toe te laten op ver kiesbare posities. De christe lijke partij is principieel te gen het passief kiesrecht voor vrouwen. Ook kunnen vrouwen geen volwaardig lid worden van de Staatkundig Gereformeerde Partij. De politici, verenigd in het Politiek Vrouwen Overleg, willen dat het kabinet bij voorbeeld de subsidies aan de partij stopt als deze haar. standpunten niet wijzigt, al dus de woordvoerster van het CDA-vrouwenberaad, een van de deelnemende partijen. Verder willen de vrouwen dat het kabinet met de SGP gaat overleggen om de partij te bewegen vrouwonvriendelij ke bepalingen te schrappen. meer slachtoffers. De namen en beeltenissen van enkele van de jongens heeft hij op allerlei plaatsen op zijn lichaam geta toeëerd. Een aantal jongens is behalve seksueel misbruikt ook ernstig door de man mishan deld. Eén van hen kreeg een keer kokend water over zijn ge slachtsdeel uitgegoten. Daar naast schreef de man anonieme brieven naar scholen, de Kin derbescherming en het Meld punt Kindermishandeling waar in hij de ouders betichtte van mishandeling van hun kinderen. Advocaat Poortman, die de be langen van drie van de slachtof fers behartigt, noemt het onbe grijpelijk dat de man zo lang zijn gang heeft kunnen gaan. „Er waren al erg veel signalen over de handel en wandel van deze man. Als je het dossier leest, houd je je hart vast over wat er nog allemaal naar de oppervlak te kan komen." De man is al eerder veroordeeld wegens pedofilie en werd vanwege dit verleden uit de wijk Paddepoel in Groningen gepest. Woordvoerder Reinder Klei van de politie deelt de verbazing van de advocaat niet. „Wij volgen de regels van de procureur-gene raal. In dit soort zedenzaken tre den wij nooit actief naar buiten. Dat doen we puur uit bescher ming voor de privacy en de emoties van de slachtoffers." De man zelf verklaarde dat de politie de afgelopen jaren veel vuldig bij hem over de vloer kwam. Hij antwoordde steeds ontkennend op vragen over eventuele seksuele betrekkingen met zijn jeugdige bezoekertjes. „Kinderen in nood die stuur je niet weg, die kun je toch niet la ten vallen", had hij de agenten voorgehouden. Volgens Poortman maakte de man op geraffineerde wijze mis bruik van de kinderen door eerst hun medelijden op te wek ken. Zo vertelde hij hen over zijn zoontje dat aan kanker zou zijn overleden waarbij hij een van zijn tatoeages als illustratie ge bruikte. De kinderen waren vaak doodsbang voor de man, die zo wel overdag als 's nachts langs hun huis reed. Zodra hij claxon neerde wisten ze dat ze onmid dellijk bij hem moesten verschij nen en kropen ze desnoods uit het raam om hem terwille te zijn. De man werd afgelopen zo mer gearresteerd, maar politie en justitie hielden de zaak stil. Over uiterlijk drie maanden moet hij terechtstaan. (advertentie) Vraag gratis een energie- verbruiksschema aan via antwoordnummer 750, 6800 WC, Arnhem. Minder verbruik, ledereen in Nederland kan ook voor Online Energie Advies naarwww.nuon.nl De mogelijkheden zijn eindeloos den haag/anp - Staatssecretaris Remkes (volks huisvesting) houdt vast aan de bouw van 100.000 nieuwbouwwoningen per jaar, ook al lijkt dat aan tal te hoog gegrepen. Remkes liet gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van VROM weten dat hij niet bereid is de aantallen los te laten om meer aandacht te besteden aan de kwaliteit van de nieuwbouw. De PvdA had Remkes gevraagd om afscheid te ne men van de 'bijna hysterische eis' van aantallen. Daar wil Remkes nog niet aan. Wel neemt hij de suggestie van het CDA ter harte om in Flevoland te kijken naar ruimte voor extra woningbouw. De staatssecretaris zegde toe dat er rond de jaarwis seling een rapport komt over hoe de achterstan den kunnen worden ingelopen. Eerder deze week werd bekend dat het aantal nieuwbouwhuizen dat dit jaar wordt opgeleverd weer lager is dan vorig jaar, en dat er volgend jaar nog minder nieuwe woningen af zullen komen. Oorzaken zijn onder meer de krapte op de ar beidsmarkt, maar volgens Remkes ook de be schermde salamanders die op verschillende nieuwbouwlocaties worden gevonden, waardoor de bouw stil komt te liggen. De PvdA en Groenlinks noemden de koppeling die de CDA-ffactie legt tussen de schaarste aan nieuwe huizen en de instroom van asielzoekers 'onfris' en 'vilein'. Er zijn ook meer huizen nodig doordat steeds meer mensen alleen willen wonen of gaan scheiden, zeiden de Kamerleden Duives- teijn (PvdA) en Van Gent (Groenlinks) gisteren. CDA'er Rietkerk had eerder deze week verband gelegd tussen de woningnood en het aantal immi granten dat jaarlijks naar Nederland komt. Met een strenger toelatingsbeleid zou althans een deel van de woningnood zijn opgelost, aldus het Ka merlid. Rietkerk stelde dat hij zich baseerde op cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. „Daarin winkelt u dan wel selectief aldus Van Gent. „U wilt gewoon de partij Leefbaar Neder land rechts inhalen." door Carine Neefjes amsterdam/utrecht - Ze is adjunct-direc- teur van een basisschool, maar twee dagen per week voelt ze zich vooral conciërge. Dan verhelpt Mia Versteegen een rattenplaag en belt met schoonmakers omdat de wc stinkt. „Ik zou zo graag gewoon mijn werk willen doen", zucht Versteegen als ze net weer een handvol klussers heeft rondgeleid door het verouderde schoolgebouw. Versteegen geeft samen met een collega lei ding aan basisschool 'St. Lukas' in de Am sterdamse achterstandswijk Osdorp. Ruim negentig procent van de 360 leerlingen is 'zwart', de school heeft kinderen uit zestig zogeheten 'zorggezinnen': pa in de bak, moeder verslaafd, of een op handen zijnde echtscheiding die gepaard gaat met fysiek geweld. Het liefst zou Versteegen zichzelf en alle leerkrachten uitrusten met een extra 'hulp je'. Meer onderwijs ondersteunend perso neel, zoals het in jargon heet. Dan hoeft zij geen conciërge meer te zijn en kan ze zich toeleggen op de ontwikkelingen in het on derwijs. In iedere klas een hulpje - de zoge heten onderwijs-assistent - is op een school als deze strikt noodzakelijk. „Dagelijks heb ben wij ouders aan de poort die problemen hebben. Een huilende moeder kim je niet wegsturen, maar je kan ook geen klas vol kinderen alleen laten. Een leerkracht met assistent kan even de ontredderde ouder apart nemen, van groot belang voor het kind." Vol trots presenteerde minister Hermans van onderwijs op Prinsjesdag zijn begroting, want onder zijn bewind zijn de beschikbare bedragen alleen maar gestegen. In 1998 be gon hij met 39 miljard gulden, dit jaar heeft hij maar liefst 51 miljard te besteden. Er is geen enkele publieke sector waarin zo veel geld omgaat als het onderwijs. Toch is het niet genoeg, menen diverse scholen. Hun noodkreet wordt ondersteund door de Onderwijsbond CNV en de Algeme ne Onderwijsbond (AOb), samen goed voor 135.000 leden. Ze pleiten aan de vooravond van de behandeling van de onderwijsbegro ting (27 t/m 29 november) door de Tweede Kamer voor een extra investering van 6,5 miljard gulden. In vergelijking met andere welvarende Euro pese landen geeft Nederland relatief weinig geld uit aan onderwijs. „Hermans is nog steeds bezig met een inhaalslag. Zijn voor gangers hebben ontzettend veel bezuinigd, in de schoolbanken is dat nog voelbaar", al dus CNV-woordvoerder Van Kortenhof. „Onze poppenhoek ziet er niet uit", mop pert juf Eva die op de Van Asch van Wijck- school in Utrecht de kleintjes van vier tot en met zes jaar onder haar hoede heeft. Boven aan haar verlanglijst staat: meer geld voor materiaal en methodes. Daarmee doelt ze op spelletjes die gericht zijn op taalontwik keling zodat ze de woordenschat van de kin deren kan vergroten. De basisschool in de Utrechtse wijk Lombok telt ruim 240 leerlin gen, van wie dertig procent allochtoon is. Het is vooral woekeren met de ruimte, ver tellen leerkrachten die tussen de middag met hun broodtrommeltje en drinkbeker in de docentenkamer zitten. „Op het Binnen hof worden veel plannen bedacht die in de praktijk moeilijk uitvoerbaar zijn", vertelt 'locatieleider' Helga Kok. „Neem de kleinere klassen. Een prima idee, maar waar stop je die leerlingen als je geen geld krijgt om extra lokalen bij te bouwen? Vorig jaar hebben we de gymzaal maar gebruikt, maar eigenlijk kan dat niet." door Carine Neefjes amsterdam/utrecht - Eén Op de tien basisscholen in Nederland zit zonder directeur. De vacatu res van schooldirecteuren zijn steeds moeilijker te vervullen. De hoge werkdruk en het rela tief lage salaris maken het be roep van schoolhoofd niet aan trekkelijk. Dat blijkt uit een nog niet eerder gepubliceerd onder zoek van de Algemene Vereni ging van Schoolleiders (AVS) waarbij zo'n 4000 directeuren uit het basis- en speciaal onder wijs zijn aangesloten. Volgens AVS-voorzitter Ton Duif gaat het hier om een groot probleem: „Als een school geen directeur heeft gaan de lessen wel door, maar is het onderwijs niet in ontwikkeling. Dat is een ernstige bedreiging." Het onderzoek heeft betrekking op het school jaar 2000/2001 en is uitgevoerd onder 349 scholen, waarvan er 48 een vacature hadden voor de functie van directeur. In de meeste gevallen werd de baan niet op tijd ingevuld. „De ge middelde leeftijd van school hoofden in het basisonderwijs is hoog. Als die straks met pensi oen gaan, hebben we nog meer vacatures", aldus Duif, die de onderzoeksresultaten represen tatief noemt voor alle 8000 ba sisscholen in Nederland. (advertentie) ontworpen door Gerard v/d Berg Foxx Comfortabele designfauteuil. Het frame is uitgevoerd in matchroom, met massief-houten details. Tijdelijk als aanbieding in de volgende leersoorten: in leder Rustical 'zwart' van f 3745.- in leder Rustical (overige kleuren) van f 3745.- in leder Elmo Rustical/Ranger van (4295.- Op«nlngill|d«n: Ma-DI-VKo: 9 30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9 30-21.00 uur Toiotoon (072) 5112760 Za: 9 30-17 30 uur Zondags goslolan designcentrum

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3