Mickey Mouse TOERISME heeft een flinke klap gehad VRIJDAG 23 NOVEMBER 2001 ijshow must go on. De miljardenindustrie rondom Mickey Mouse heeft >r de zwarte elfde september een geweldige dreun gehad, maar is alweer op bezig zich daarvan op te richten. Volkomen tegen hun natuur in heb- n de grootste attractieparken ter wereld - Walt Disney World, Sea World en liversal Studio's - de handen zelfs ineengeslagen en zijn een offensief be- innen om de toeristen terug te krijgen. De Engelsen komen alweer 'in ver armende hoeveelheden'. Nu de anderen nog. et gordijn gaat open en in de ivvelen greep van een schijn- erper komt een witte hengst l immense hal binnen stuiven. s berijder staat in de beugels, larsrecht voorover, bijna paral met de hals van 't paard en ludt schreeuwend de Ameri- anse vlag in de lucht. Achter t flakkerend schijnsel van !0O waxinelichtjes komen even veel bezoekers uit hun ban- :n omhoog en klappen, jui- len en zingen het volkslied. De ensen voor en naast ons hui- i, ingehouden; God bless Ame- :a. Rondom de snelle ruiter iet de stars and stripes draven ren later nog veertig paarden et vlaggen uit de gehele we- i in worden er tien prachtige Ibloeds de ring in gejaagd, on- reden, wild en vrij. Tussen het agsel stuift de symboliek in ilken omhoog. De manege is [barstensvol, net als het ge- led van de duizend en meer zoekers van deze show; 7b- her we stand. Dit slot vol dra- ivan de successhow 'Arabian ghts' is op 12 september be- cht. Eigenaar Mark Miller van spul „Toen de torens vielen bben we een uur bijeengeze- 1 met de vraag: moeten we Orgaan? We wisten het on- ddellijk, dit land blijft onge- aken, de show must go on. En i nacht breiden we er dit slot n, dat eigenlijk niet bij het rhaal past, maar de bezoekers ip ontroert en alles heeft te iken met vrijheid", de reis- en toeristische wereld llen zware klappen, vooral lar het gaat om de lange af- nd-vakanties en trips. Een n die zwaarst getroffen gebie- q is Florida, dat in Disney- rld (met de parken Magie ïgdom, EPCOT, MGM en Ani- ilKingdom), Universal en Sea irld z'n drukbezochtste at- cties heeft (zo'n 60 miljoen zoekers per jaar). Karin Mur- ch van het Conventions and itors Bureau van Orange unty en Orlando: „Dat is het ede nieuws na de elfde sep- nber. Normaal voeren ze een jd op leven en dood om be kers te winnen. Nu hebben iim hoofden bij elkaar gesto- om te overleggen hoe de iximale veiligheid kan worden ;arandeerd en daarmee de te keer van de toeristen uit Zuid-Amerika en zeker ook opa." k Gregory, ook van CVB, vult later aan. „De Engelsen ko en nog in verwarmende hoe- elheden. Maar we missen de insen uit Japan, Taiwan, lid-Amerika en Europa. Daar- ïis er een actie op gang geko- °n om de reisbranche en de idia te laten zien, dat we alles en om back to nonpal te ge- cen. Er werken alleen al bij de rken 100.000 mensen. Als je aat over bedrijven die daar afhankelijk zijn, dan kom je astronomische getallen, rheidssteun is er niet. Dus iten we budgetten bij stellen jplannen maken, en samen- ken". )e pijnlijk het tijdelijk gemis h toeristen en congresgangers 'iedereen in dit land wordt /oeld, blijkt de volgende dag het gezelschap uit Nederland >r de camera's van het aan gelieerde Channel 6 wordt haald. Om te vertellen hoe elders op de wereld tegen ïerika, lees: de veiligheid, lees:' kansen voor de toekomst ikijkt. De Nederlandse media [reisorganisaties zijn immers De Tower of Terrors is misschien wel de populairste attractie van alle vier Disney-parken in Orlando, Florida. Een van de redenen ongetwijfeld waarom de di rectie van het amusementsconcern er geen moment over heeft gedacht, de attractie naar aanleiding van de gebeurtenissen op 11 september te sluiten. Foto: Disney de eerste uit Europa die zijn uit genodigd om de stpnd van za ken op het schiereiland te ko men opnemen. Florida is voor Nederlanders een zeer geliefde bestemming: Martinair was een van de eerste vliegmaatschap pijen, die rechtstreeks op het snel groeiende Orlando, vloog. We kijken met duizenden ande ren onder een stralende zon naar de nieuwe showparade tus sen de Hollywood-gevels van Disney's MGM. 't Is warm en vol. Glitter en glamour spetteren van de gevels af. Overal muziek, Mickey is duizendvoudig aan wezig en soapsterren, die hope lijk nooit Nederland zullen ha len, kwebbelen met het publiek. En ook hier weer dat opvallende sentiment, de tranen en dat ge voel van lotsverbondenheid tus sen de Amerikanen. Iedereen is vriendelijk tegen iedereen. Ge schreeuw, voordringen en gs- m'tjes die een persoonlijkheid moeten vervangen, ontbreken geheel. In alle winkels liggen de verwijzingen naar De Aanslag en het uitgebroken Amerikaanse sentiment. Voor stevige prijzen, want vaderlandsliefde vraagt of fers. We praten met Leo Salazar van de Walt Disney Corporation, een pr-man van het zuiverste water. Is er ooit over gedacht om een helse attractie als Tower of Terror, al was het maar tijde lijk, plat te leggen. Hij kijkt ver baasd, oprecht zoals alleen pr- mensen dat kunnen. „Dat zou niet eerlijk zijn tegenover al die families met hun kinderen die in deze tijd komen. Nee dat heb ben we echt niet overwogen". En hij trekt een gezicht waaruit we kunnen lezen dat hij onze twijfel over 'een angstaanjagen de val van 13 verdiepingen in een lift' een tikkeltje overdreven vindt. Op een punt heeft hij zeker ge lijk. De behoefte aan ontspan ning is groot. We praten even met de familie Dermott uit West-Verginia; vader, moeder, twee eigen kinderen en twee van de buren. „Nooit komt het oude weer terug, maar we snak ken naar een paar dagen ont spanning zoals hier in de par ken. Veel Amerikanen maken nu Thom Olink kortere trips en als de economie het toelaat, cross your fingers, blijft dat ook zo. Hier uitgaan kost veel geld, maar de kinderen praten er een vol jaar over". Informatie: Talrijke reisorganisaties hebben aanbiedingen naar Florida, waarin vlucht, kaartjes en autohuur zijn begrepen. Prij zen vanaf 900 gulden per persoon. Martinair vliegt op Orlando telefoon 020 60117 67/internet www.martinair.nl. Disney World biedt speciale prijzen voor overnachtingen (tot 13 februari): 59 dollar (ongeveer 145 gulden). Reserveren kan via internet: disneyworld.disney.go.com of telefoon 00 140 79 39 78 00. Toe gangsprijs per park kost 51 dollar (ongeveerl25 gulden) maar er zijn ook talrijke combikaarten met uiteenlopende prijzen. Een 'hopperpas' (voor vier dagen, alle Disneyparken) kost 200 dollar (ongeveer 490 gulden). REISBOEKEN&MAGAZINES iza/Formentera f za s aat vooral bekend als een plek 4 iar je van feest naar feest kunt ren- 11. Maar het is ook een eiland waar- oude gebruiken in ere worden ge- uden en waar - zeker als je 't per its verkent - rust te vinden is. Boven in heeft Ibiza een interessante cul- rele geschiedenis die zich op diverse latsen manifesteert. Samen met het el kleinere Formentera vormt Ibiza e Pituysen en die twee worden sa- e en met Mallorca weer de Balearen iemd. Ibiza is al vanaf de 13e eeuw ins; het toerisme kwam er pas in jaren tachtig tot echte bloei. Om het •maal niet nóg gekker en nóg wilder maken, zijn er op het eiland gedeel- ijke bouwstops en strenge milieu- itten afgekondigd, maar van 'lawaai- irisme' zijn ze op Ibiza natuurlijk ig lang niet af. In de pocketgids Ibi- 'Formentera van Nelles Reispakket- -I Hvordt gedetailleerd uitgelegd waar t te vinden is,maar ook waar je het thentieke Ibiza nog tegenkomt. De Is is plezierig geïllustreerd, bevat 9 liswaar wat taal-, tik- en afbreek- 'tjes, maar lijkt een goede wegwijzer or degenen die voor de eerste keer ar Ibiza reizen. iza/Formentera (Nelles Reispakket- ten). Schrijver: Berthold Schwarz. Uitgeverij: Het Spectrum. Prijs 19,61 gulden. ISBN 90 27 46 3 549. De plaag van de ijs wind Oï Infijp! giotc uitdaging of. A.ii.iff »V IJswind Bergbeklimmer Ronald Naar is met zeezeiler Henk van der Velde zonder enige concurrentie de beroemdste avonturier van Nederland. Hij dankt - dat niet alleen aan een uitstekende pr, maai" ongetwijfeld ook aan zijn boeken die sinds begin jaren tachtig met grote regelmaat verschenen en waarvan er ondertussen meer dan 100.000 zijn verkocht. 'De Plaag van de IJswind' is de achtste in die indrukwekkende reeks en bepaald niet de slechtste. Steunde het werk van Naar in eerste instantie voornamelijk op de door hem zelf genomen spektakel-foto's; in de loop der tijden ontwikkelde de Ha genaar daarnaast een stijl van schrij ven die misschien weinig subtiel is, maar wel heel boeiend. Dat hij er daarbij niet voor terugdeinst zichzelf nadrukkelijk in de spotlights te zetten, wordt zeker in klimmerskringen als nogal storend ervaren. Maar wie daar doorheen prikt (en zo moeilijk is dat niet), zal zich ook met 'De Plaag van de IJswind', waarin onze held samen met Coen Hofstede op nogal onge bruikelijke wijze (vliegerend) over land de Zuidpool bereikt, uitstekend ver maken. Juist alle tegenslagen - in we zen mislukt de zo'n 100 dagen duren de expeditie - promoveren het boek tot een even ongebruikelijke als fasci nerende thriller. De Plaag van de IJswind. Schrijver: Ronald Naar. Uitgeverij Bosch en Keuning. Prijs: 51,79 gulden. Costa Brava Het begint helemaal verkeerd in de onlangs verschenen Lannoo-gids over de Costa Brava, Barcelona en Pyrene eën. Volgens een toelichting op pagina 3 staat op de voorflap een overzichts kaart van de Costa Brava en de achter flap zou zijn voorzien van een stads plan van Barcelona. Het is dus precies andersom. Geen vertrouwenwekkend begin voor een gids die bestaat uit twaalf autoroutes met een gezamenlij ke lengte van zo'n 950 kilometer. Elke tocht heeft een zeer gedetailleerd be schreven ochtend- en middagpro gramma. Route vijf bijvoorbeeld be gint met een boottocht vanuit Llafranc of een korte excursie naar Calella de Palaffugell en wordt gevolgd door een rit door het binnenland naar Palafru- gell (handelscentrum, kurkmuseum). Bij elke beschrijving staat een aantal adressen met telefooonnummers van onder meer hotels, restaurants (met prijsindicatie) en campings (zonder prijzen). De taaltips beperken zich niet tot het Spaans, maar er zijn ook lijstjes met Catalaanse woorden. Bij de 'extra mogelijkheden' vallen de wandeltips op. Costa Brava, Barcelona en Pyrene eën. Schrijver: Adreas Drouve. Uitge ver: Lannoo. Prijs: f. 30,74. ISBN: 9020939211. Verder verschenen in de bekende se ries Elmar Reishandboeken: 'Groenland' door Elio Pelzers. Prijs: 34,50 gulden. Uitgever: Elmar. Saai opgemaakte de gelijkheid. Watje moet weten staat er in. Dus kan de Groenland-reiziger niet zonder. Elmar Actief: Tunesië', 'Florida', 'Nieuw-Zeeland' en 'Australië'. Prijs: 25,90 per stuk. Uitgever: Elmar. Vrolij ke, snelle boekjes geschreven in een hoogst persoonlijke stijl. Krioelt van de tips. Ook waar je niet heen moet gaan. Capitool Reisgidsen: 'Washington DC', 'Brussel' en 'Singapore'. Prijs 43,90 per stuk. Uitgever: Uniekboek. Onver gelijkbaar mooi uitgevoerde, rijk geïl lustreerde boeken met - omdat ze over beperkte gebieden handelen - veel meer informatie dan je op het eerste gezicht zou denken. Marc Brink/Rob van den Dobbelsteen/ Rob de Vries REISBERICHTEN Kastelen Denemarken bezit een groot aantal kastelen en landgoederen, verspreid over het hele land. Ze liggen dikwijls een flink stuk verwijderd van de grote doorgaande wegen en zijn niet zelden ingericht om logies te verschaffen aan betalende gasten. Gege vens van deze burchten zijn te vinden in het gidsje Danske Slot te Herregaarde 2001. Het boekje bevat naast informatie over logies en dergelijke ook beschrijvingen over de inrichting van de tuinen. Van alle 58 vermelde kastelen (waaronder zeer illus tere als het Lykkesholm Slot op Funen, waar Hans Christian An dersen vaak verbleef) zijn zowel interieur- als exterieurfoto's afgedrukt. Het gidsje is te koop bij de Deense VW's of kan worden be steld bij Danske Slotte Herregaarde, Skt. Leonis Strpde 1A, DK-8800 Vtborg; 00 45 86 60 38 44; e- maii: danske.sl0tte.herregaarde@get2net.dk O O Q Allgau Op de Weiherkopf, in het skigebied van de Hömergruppe bij Bolsterlang in de Allgau, is de modernste zespersoons gondel- baan van Duitsland in gebruik genomen. De nieuwe installatie vervangt de oude stoeltjesliften in het gebied. De 58 cabines vervoeren maximaal 1400 personen per uur. Voorts zijn er meer sneeuwkanonnen gekomen, zodat bij minder sneeuwval ook op de pistes bij het middenstation kan worden geski'd. O Eindhoven Eindhoven Airport, waarvan tegenwoordig veel vakantievluch- ten vertrekken, wil ondanks de malaise uitbreiden. De eerste fase, de bouw van onder meer een nieuwe passagiersterminal, vraagt volgens directeur De Boer een investering van 125 mil joen gulden. Als alle bouwplannen doorgaan, zullen in 2015 per jaar ongeveer 1,3 miljoen passagiers gebruik van Eindhoven Air- port. in 2000 waren er dat ongeveer 325.000 (een record); dit jaar zijn dat er vermoedelijk niet meer dan 290.000. Die terug gang is overigens niet veroorzaakt door de aanslagen in de Verenigde Staten, maar door het faillissement eerder dit jaar van luchtvaartmaatschappij Base, een van de belangrijkste ge bruikers van Eindhoven Airport. Stena line Het Britse reisvakblad 'Travel Trade Gazette' heeft P&O Stena Line voor het vierde achtereen volgende Jaar uitgeroepen tot de beste veerdienstmaatschappij van het Kanaal. P&O Stena Li ne vaart 35 keer per dag heen en weer tussen Calais en Dover. In mei van dit jaar werd de nieuwe passagiersroute Zeebrugge- Dover in gebruik genomen. Op deze dienst zijn vijf afvaarten per dag in beide richtingen. Heathrow De Britse regering neemt binnenkort een besluit over de aan leg van een vijfde terminal op luchthaven Heathrow bij Lon den. Daarmee is de discussie over de uitbreiding van de lucht haven de langstlopende in de Britse geschiedenis. Transportmi nister Byers heeft te maken met groot verzet van zowel bewo ners rond de luchthaven als milieuorganisaties tegen de uit breiding, die zo'n twee miljard pond (ruim zeven miljard gul den) gaat kosten. Wanneer Byers afziet van de vergroting van het vliegveld, krijgt hij te maken met de luchtvaartindustrie en de zakenwereld die de uitbreiding noodzakelijk achten. Poep In het Noorder Dierenpark kunnen kinderen (eventueel verge zeld van ouders en grootouders) de komende wintermaanden alles te weten komen over poep. Er is een speciaal programma samengesteld waarbij uit de doeken wordt gedaan welke keu tels, drollen enzvoort van welke dieren komen. Ook kunnen er nog tot en met februari enge dieren van dichtbij worden beke ken (zoals sprinkhanen en spinnen), laten dierenverzorgers zien waaruit hun werk precies bestaat en wordt het bezoek een kijkje gegund in de keukens. Want wat eet een flamingo precies en hoe wordt de maaltijd van een slingeraap samenge steld? Er kan worden deelgenomen aan meer dan dertig ver schillende programma's die alle staan vermeld in een brochure die kan worden opgevraagd bij het dierenpark, telefoon 05 9 1 61 88 00. Schuldgevoel Even lekker met z'n tweeën een weekendje weg. Weinig uit stapjes zijn op het ogenblik populairder. Wat ik me alleen afvraag: hoe doen die mensen dat? Ik bedoel, de mensen die nog kleine kinderen thuis hebben. De discussies die we dertig jaar geleden berden, kan ik me nog woordelijk herinneren. Waarschijnlijk ook omdat ze zo zeldzaam waren. Want we gingen wel eens een weekendje weg, maar hoogstens twee keer per jaar. En dan meestal omdat verre vrienden iets te vieren hadden. Het offensief werd ingeluid door de oudste: „Waarom mo gen wij niet mee?" Wij: „Omdat het een feest is voor grote mensen." De jongste: „Maar waarom blijven jullie daar dan slapen?" Wij: „Omdat het zo ver weg is." De oudste: „Maar dan ga je toch vroeger weg?" Wij: "Als we meteen terug moeten, kunnen we geen wijntje drinken." De jongste: "Dan drink je toch cola!" En zo ging dat de hele middag door. Ergens begin jaren ze ventig, op een feest in de vermaarde 'Gouden Karper' in Hummelo viel het me op dat m'n vrouw zo weinig dronk. „Dat komt, ik wil eigenlijk toch wel weer naar huis, naar de kinderen," bekende ze. Diezelfde avond zijn we nog teruggereden. 200 Kilometer. Schuld gevoel. Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25