Hulpverleners komen auto te water steeds lastiger in euw themapark over luchtvaart bij Lelystad Fonkelnieuwe Fiat Stilo begeeft zich volgend jaar op rallypad nriiZi. 1,» BOOT-RIALTO B.V Mobiele bedenksels in Essen Onderzoek naar invloed van vocht op elektronica Elektronica en andere toevoegingen die juist averechts kunnen werken wanneer de auto in het water terechtkomt. ml upunki - Porsche bouwt in Zuffenhausen bij rt ook sportwagens in upunki in Finland, waar 397 Boxsters geassem- vorden. Porsche heeft q tot minstens 2011 te laten maken in Fin- aar zijn er sinds 1996 an 111.000 van gemaakt, n de helft in Uusikau- ilENDER BER leurs modelauto's, iriek, Ingolstadt. 19381. Jvoort Trackday, Circuit ndvoort. 023-5740750. Speed Design, ïrs, Utrecht. 11122. Essen Motor Show, 1049-20172440. timerbeurs, lome, Eelde. 3300. htvan Nederland, i-Lelystad. 0255-533981. ehikel, Veemarkthallen, 030-2258262. uto Motor Friesland, Expo Center, rden. 058-2941500. rucks 2000, thallen, Den Bosch. 3911. Weg Wiel, Postbus 507, laarlem, of: roducties.hd@damiate.hdc.nl ging onder verantwoording treffende organisatie. De niet verantwoordelijk voor gen of gewijzigde data. Voor t informatie: bel het vermelde 56 "mmer. door Peter Lodewijks Amsterdam - Fiat heeft zijn nieuwe mid denklasser Stilo inmiddels in heel Europa op de markt gebracht. Hij mag dan 'slechts' derde zijn geworden in de verkie zing Auto van het Jaar, het enthousiasme bij Fiat over het te verwachten succes van de auto is er niet minder om. De nieuwe Fiat, voor het eerst ontworpen door een Duitser, mag zich verheugen in een brede belangstelling. Bij de introduc tie in Italië bleek de Stilo vooral in de smaak te vallen bij een jong publiek. De helft van het aantal bezoekers in het eerste weekeinde dat de Stilo bij de dealers was te zien bestond uit automobilisten onder de 30 jaar, waarvan 30 procent vrouwen en 50 procent rijders van een ander merk. Fiats inspanningen binnen de autosport dragen ongetwijfeld bij aan een 'jong' imago. Ook de Nederlandse importeur is als vanouds zeer actief op dit gebied en zet de autosporttraditie volgend jaar onver minderd voort. Voor de race-liefhebbers wordt de Pearle Alfa 147 Challenge geor ganiseerd, terwijl na bijna tien jaar Cin- quecento en Seicento Trofeo nu het rally vaandel wordt overgenomen door de fon kelnieuwe Fiat Stilo. Waren de Cinquecento en Seicento be doeld als opstartklasse in de rallysport, met de Stilo liggen de intenties anders. Met deze auto, die geheel rally-klaar uit Italië wordt aangevoerd, kunnen deelne mers aan de Fiat Stilo Trofeo op hoog ni veau en tegen verantwoorde kosten strij den om topklasseringen in het Groep N klassement. Fiat's nieuwe rallyauto, voorzien van een 147 pk' 1.8 liter 16V-motor, wordt voor het eerst aan het publiek gepresenteerd op de autotentoonstelling van Bologna, die op 5 december zijn poorten opent. Voor meer informatie: Fiat Auto Nederland B.V. te Amsterdam, tel. 020 3421 711. Fiat's nieuwe rallyauto is voor het eerst te zien op de autotentoonstelling van Bologna. Foto: Fiat (advertentie) 30 ndra Veltmaat d - In 2003 krijgt Lelystad mapark over de lucht- ïet daarin onder meer de van het Ballon- en ïeepvaartmuseum Ze en de Uiverdome uit Le daar ook het Nationaal irtmuseum Aviodome >1 zal naar de polder ver- i14 euvve themapark wordt ebreide samenwerking verschillende luchtvaart - ities", zegt Peter van de lij is directeur van Ze en expositiemanager 'dome. reden om voor deze opzet bij het vliegveld te kiezen is het ruimte- 'an musea zoals het Qe, maar ook de ver- dheid van de luchtvaart- „Er bestaan ver- de kleinschalige musea nisaties op het gebied uchtvaart. Als je die sa- een themapark kunt ten, sta je heel sterk", ]t enthousiast, is om het Themapark |003 te openen. „Maar rel eens kunnen uitlo- id 2003. Dan móet het ren, want op 3 de- 1003 is het honderd jaar dat de gebroeders de eerste tocht met een 5Sef. 'maakten. Dat moet na- cco gevierd worden." >fb! Noort is momenteel 52! et het ontmantelen van 1 sitie in het museum Ze- dat sinds eind oktober ei? ris. Oorspronkelijk zou Peter van de Noort bij een luchtballonvaartmandjes uit de collectie van Zep/allon in Lelystad. Foto: Optima het Ballon- en luchtscheep- vaartmuseum bezoekers trekken samen met de fabriek Rigid Air ship Design, waar men lucht schepen wilde gaan bouwen. Dat is een luchtkasteel gewor den, omdat het bedrijf failliet is gegaan. Het Themapark zal bestaan uit verschillende gebouwen en ruimtes. Een groot museumge bouw, een aerotheater waar overdag grootbeeldfilms over de luchtvaart worden vertoond. „Maar 's avonds kunnen daar gewone Imax-films gaan draai en, voor algemeen publiek", is het plan. „We laten de oude Aankomst en vertrekhal van Schiphol re construeren. Dat was een heel mooi in Amsterdamse School opgetrokken gebouw, helemaal vernietigd aan het begin van de Tweede Wereldoorlog." In de replica van de Aankomst en vertrekhal wordt het Lucht vaartkenniscentrum gevestigd. „Daar komen de collecties van het Aviodome, de Fokker Her itage Trust, de Nederlandse bi bliotheek voor lucht- en ruimte vaart en meer organisaties bij een. Het wordt een heel breed informatiecentrum waar men sen die op zoek zijn naar foto's terecht kunnen, maar ook aca demici die onderzoek willen doen en commerciële instellin gen." De Aankomst- en vertrekhal zal ook gebruikt gaan worden waar voor het ooit is ontworpen, als incheckpunt voor de vluchten die door het themapark georga niseerd worden. Vluchten met klassieke vliegtuigen, helikop ters, ballonnen en in de toe komst ook vast wel met zeppel ins. Veel oude types vliegtuigen en apparatuur krijgen plekken in bijzondere hangars die geïnstal leerd worden. „We zetten er een hangar neer van het type T2. Dat was een soort die in de Tweede Wereldoorlog heel veel gebruikt is. Hij was snel op te bouwen, dus op een gegeven moment stond hij overal in Eu ropa. In die hangar worden ook een aantal vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog onderge bracht." Ook een ander type hangar, uit de Eerste Wereldoorlog, zal een plek krijgen in het Themapark. „Maar of we daarin ook vliegtui gen kunnen gaan tentoonstellen weet ik niet. Die hangar zelf is van tentdoek, dat moet natuur lijk ook goed geconserveerd worden", zegt Peter van de Noort. Vooruitlopend op het nieuwe Themapark zijn eind oktober de Uiverdome en het museum Ze p/allon gesloten. „De ruimte van Zep/allon gaan we gebrui ken om de spullen van het Uiverdome en die we in Schip hol bij het Aviodome niet meer nodig hebben op te slaan. Maar het Aviodome blijft wel geopend tot ongeveer een maand voordat het Themapark geopend wordt. Op Schiphol hebben we niet veel tentoonstellingsruimte. Dat betekent dat er heel wat spullen en toestellen in het depot staan. Het is heel goed mogelijk om al met de inrichting in Lelystad te beginnen terwijl het Aviodome op Schiphol nog volop draait." Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 essen/gpd - In de beursge bouwen van Essen in Duits land wordt van vrijdag 30 november tot en met zon dag 9 december de 34ste Essen Motor Show Interna tional gehouden. 'Essen' biedt zo'n beetje al les op autogebied: serie-au to's, sportwagens, raceau to's, onderdelen, tuning- voorbeelden, maar ook veel klassieke voertuigen, acces soires en onderdelen. Prachtige oldtimers van ver dwenen merken als Hispa- no Suiza, Lagonda en Due- senberg zijn te bewonde ren, maar ook bejaarde en fraai in stand gehouden Rolls-Royces en een enkele Spyker Runabout uit 1911. Hoofdmoot is dit keer de geschiedenis van het race wagen-wereldkampioen schap: de winnende auto's van het merken-WK sinds 1953 worden aan het pu bliek getoond. Daartussen ook heel bijzondere creaties op vier en meer wielen. Zo als ontwerpen van beroem de stylingstudio's en auto fabrikanten. Er zijn in Essen ook bijzondere motorfiet sen te zien, waaronder de fraaiste exemplaren van het biker-treffen van het Ameri kaanse Daytona Beach 2001. Aan de show die plaatsheeft in negentien hallen op een totaal van meer dan 100.000 vierkante meter, doen 550 exposanten mee. Vorig jaar trok de show bijna 400.000 bezoekers, waarvan meer dan een kwart uit Neder land en België. De beurs is op weekdagen open van 10 tot 18 uur en op zaterdag en zondag van 9 tot 18 uur. De Messege- bouwen liggen aan het Gru- gapark in Essen aan de A52, vanuit Venlo A40 afrit Es- sen-Fronhausen of Essen- Centrum. De entree kost 29 D-mark. Onder leiding van de Italiaanse majoor Anthony Lago stapte Talbot in 1934 over op de bouw van exclusieve sportwagens. Deze rigoureuze omme zwaai was noodgedwongen omdat het Franse merk het met gewone productieauto's niet meer redde. Lago ging aan de slag met Jaguar als voor beeld en hij liet vooraanstaande carrosseriebou wers prachtige modellen ontwerpen. Een van de hoogtepunten was de Talbot-Lago 150 SS Coupé uit 1938, een extravagante wagen met aërodyna mische druppelcarrosserie. Op basis van die wagen bouwde Rinspeed deze in pasteigeel uitgevoerde 'Yello Talbo' met een 8-cilinder 320 pk turbomotor. De auto is een van de vele blikvangers op de 34ste Essen Motor Show, die over een week begint. Foto: SIHA Weg Wiel den haag/gpd - Een moderne au to zit volgestopt met elektrisch bedienbare zaken. Maar elektro nica en water verdragen elkaar niet zo best. Het kost hulpverle ners steeds meer moeite om slachtoffers uit een te water ge raakte auto te bevrijden. Het is hoog tijd voor een uitgebreid on derzoek, vindt de raad voor de transportveiligheid. De auto wordt steeds luxueuzer. Meer en meer zaken worden niet meer met handkracht be diend, maar gaan elektrisch, zo als bijvoorbeeld de ramen en de buitenspiegels, of het schuifdak en de voorstoelen. Maar hoe zit het met de werking van al die elektrische zaken als een auto onverhoopt in het water te rechtkomt? De elektrische leidingen en ver bindingen worden door elke fa brikant optimaal geïsoleerd. Dat is ook nodig, want anders zou al bij nat weer of tijdens het auto- wassen overal kortsluiting kun nen optreden. Bij het wassen van de auto en bij hevige regen val komt altijd wel wat water in het inwendige gedeelte van de portieren terecht. Een ander verhaal is het als een auto te water raakt. De automa tische deurvergrendeling kan door kortsluiting op slot schie ten en ook elektrische ramen en schuifdaken kampen vaak met complicaties zodra de auto te water raakt. De bestuurder kan niet vluchten en hulpverleners komen de auto nog amper in. De raad voor de transportveilig heid ziet aanleiding voor een uitgebreid onderzoek naar ha perende elektronica in auto's. De organisatie heeft na het ont vangen van enkele signalen een aantal ongevallen op een rijtje gezet en vindt de uitkomsten dermate schokkend, dat er een vervolg komt. De raad verwacht de eerste resultaten over onge veer een jaar. Aanleiding voor dat uitgebreide onderzoek is onder meer het ongeval met een politieauto in Edam ruim drie jaar geleden. Daarbij kwamen drie agenten van het korps Zaanstreek-Wa terland om het leven. Hulpverle ners waren snel ter plaatse, maar slaagden er niet in de por tieren op een normale manier te ontgrendelen. Het rapport van de raad voor de transportveiligheid richt zich ook op auto's met gelaagde voor- en achterruiten, bedoeld voor een betere beveiliging te gen diefstal. Die belemmeren de hulpverleners eveneens. Zeker de met lijm bevestigde ruiten zijn onder water amper te ver wijderen. Vooral de duurdere automerken zijn voorzien van veel technische snufjes, die het de automobilist moeilijk maken aan de verdrinkingsdood te ont snappen. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) ziet ook veel in aanvul lend onderzoek, na het bekijken van de verkeersongevallenregi stratie van de politie. Daaruit blijkt dat er jaarlijks ongeveer 750 tot 800 ongevallen plaats vinden, waarbij auto's in het water terechtkomen. Jaarlijks overleven tussen de 30 en 35 in zittenden dat ongeval niet, zo geven de cijfers van de laatste tien jaar aan. De kans op overlij den in het water is daarmee zes tien keer zo groot als bij een on geluk op de weg. De kans op blijvend letsel is tweemaal zo groot. De verkeersveiligheidsorganisa tie 3VO juicht het onderzoek toe. „Wij worden steeds vaker «I tkey Mouse ,p, eft gevoelige vii» «n gehad igeot 307 met im; ike voorsprong to van het Jaar viert tien Astra dam - Opel viert tien :e a ira. Die volgde in 1991 de get op, hoewel de naam As- rati n allang gebruikt werd Engelse versie van de fM de Vauxhall Astra. Sinds fro jn er wereldwijd ruim 7 lens ïAstra's verkocht die in em ieken gemaakt zijn. jches komen uit Finland geconfronteerd met bestuurders die bang zijn voor de elektronica in hun auto. Tenslotte blijkt de bedrading lang niet altijd water dicht te zijn", zegt woordvoer der Bert Woudenberg. „Het pro bleem is dat er voor fabrikanten geen landelijke richtlijnen be staan. Het enige wat wij mo menteel kunnen doen is het ge ven van cursussen auto te wa ter." Ook de ANWB volgt de verrich tingen met scherpe belangstel ling. „Tenslotte rijden onze le den in auto's. Zodra er concrete resultaten komen, geven we on ze leden uitleg en tips", aldus woordvoerder Markus van Tol. gelaagde en gelijmde ruiten kindersloten op achterportieren: portieren van binnenuit niet te openen automatische portiervergrendeling

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21