Beetje passen en veel meten GESPREK VAN DE DAG Vervangende kinderen Fraudeurs miljonairskwis lopen tegen lamp De opmars van het patchworkgezin Ouderdom MENSELIJK Een Duitse rechtbank heeft een 20-jarige man veroor deeld omdat hij op internet een van zijn NIEREN te koop had aangeboden. Hij kreeg 100 uur werkstraf wegens het overtreden van de wet op de orgaandonatie. Het is voor het eerst dat een dergelijk proces in "Duitsland is gehou den. De jongeman had een nier te koop aangeboden voor ruim 110.000 gulden. Hij wilde met het geld zijn familie aan een betere toekomst helpen, zo zei hij tijdens de rechtszaak. Op het moment dat hij de advertentie zette, gebruikte hij verdovende middelen waaronder heroïne. Maar in de advertentie verklaarde hij in prima gezond heid te verkeren. In haar woning in Den Haag is woens dagavond op 86-jari- ge leeftijd prinses Simone Louise Ma- rie-Antoinette zur Lippe-Biesterfeld overleden. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren bekendgemaakt. PRINSES SIMONE was de weduwe van de in 1988 overle den prins Ernst Aschwin zur Lippe- Biesterfeld, de broer van prins Bernhard. Zij was al geruime tijd ziek. Prinses Si mone zal in besloten kring worden begraven. De prinses kwam enkele jaren ge leden in het nieuws als slachtoffer uit de Haagse verple gersaffaire. Twee Haagse verplegers werden verdacht van het vermoorden en bestelen van enkele bejaarden in een deftige serviceflat in de Hofstad. Ook Simone zou zijn beroofd, onder meer van een doos foto's en menukaarten van het koninklijk huis. i Hond Linda voedt vier biggetjes. Ze adopteerde de varkentjes nadat haar eigen pasgeboren puppy's kort na de bevalling waren gestorven. Foto: AP/Jesus de la Calle De Britse majoor Charles Ingran slechts kort kunnen genieten vai status als gefortuneerd man. Ing twee medestanders zijn gearresti omdat zij met behulp van een ho de hoofdprijs in de kwis "Who w be a millionaire' in de wacht zou hebben gesleept. Dat heeft de Bi levisiezender BBC gisteren geme kwis bestaat in Nederland ook, a Weekend Miljonairs' bij SBS6. Ingram won in september de ho in de Britse miljonairskwis en sti daarmee 1 miljoen pond (ongev miljoen gulden) op. De majoor i zuidelijke graafschap Wiltshire,! vrouw Diana en de universiteitsi Tecwen Whittock uit Cardiff wei teren echter gearresteerd op ven van vals spel. Whittock zou Ingram in de besli ronde hebben geholpen met eeu antwoorden door op het juiste n ten te hoesten. De vrouw van Inj zou op de hoogte zijn geweest vi bedrog. De producent van de m kwis heeft daarom geweigerd de pond uit te betalen aan Ingram. Whittock gaf tegenover de BBCi hij enkele keren hoestte toen Inj aantal moeilijke vragen moest b woorden. Hij zei dat hij dat niet zet deed en dat er op dat mome andere mensen hoestten en kuc Whittock was zelf deelnemer aan eerdere editie van de miljonairsl struikelde toen over een vraag vu pond. Hij zei dat hij Ingram nocl vrouw ooit heeft ontmoet. Ook 11 Ingram deed ooit een gooi naari hoofdprijs in de miljonairskwis.! toen met het bedrag van 32.000| naar huis. Daarna schreef zij een met tips voor deelnemers aan de Ook majoor Ingram ontkende da zich heeft schuldig gemaakt aait spel. Hij heeft een advocaat inge keld om de makers van het progi aan te klagen. De dood van de ooit bekendste PROSTITUEE van de Griekse havenstad Thessaloniki heeft tot een dagenlange strijd tussen haar buren en het gemeentebestuur geleid. De autoriteiten wilden het lijk van de vrouw, bekend als Amalia, dagenlang niet vrijgeven voor een begrafenis. De vrouw die midden vorige week op 73-jarige leeftijd over leed, was in de jaren zestig en zeventig tot ver buiten de havenstad bekend. Vooral veel mannen, voormalige klan ten, wilden haar een nette begrafenis geven. „Zij was voor ons onze eerste lerares. En zij was goed, vol liefde en als wij geen geld hadden, werkte ze gratis. Nu willen wij, ook al is het te laat, iets voor haar doen", aldus een buurman. Ook vrouwen zeiden voor het beeldscherm waardering voor de 'oude dame' te hebben. De Griekse wet schrijft voor dat het lijk van iemand die vermoedelijk geen familie heeft tien dagen in het lijkenhuis blijft voor de stad haar ter aarde bestelt. In Thessaloniki was echter algemeen bekend dat Amalia geen familieleden had. REGI BLINKER, speler bij de Rotter damse voetbalclub Sparta, komt op de KIESLIJST van de VVD in de gemeen te Westvoorne. Dat maakte Blinker gis teren bekend tij dens de training van Sparta. Hij staat op een onver kiesbare negende of tiende plaats op de lokale lijst voor de gemeenteraads verkiezingen in maart. Blinker am bieert in elk geval op dit moment geen politieke car rière. Hij woont wel al jaren 'met veel plezier' in de gemeente Westvoorne. Als Blinker met voorkeurstemmen gekozen zou worden, zal hij de zetel dan ook met innemen. „Ik heb het veel te druk met voetballen. Maar als ik iets kan doen voor de sport in de gemeente, dan doe ik dat wel." Hij had de attractie van het 'Ne derlandse euro-volksfeest' in de nieuwjaarsnacht in Maastricht moeten worden. Maar het was ij- dele hoop om MICHAEL JACK SON te kunnen contracteren. Hij vroeg dik zes miljoen gulden voor krap een half uurtje optreden. De organisatoren van het nationale feest ter ere van de introductie van de euro hebben serieuze po gingen ondernomen om Jackson en zijn begeleidingsband voor het evenement te strikken. Maar volgens directeur Wilco de Jong van de Maastrichtse VVV, die het festijn samen met onder meer de gemeente, de provincie Limburg en de NOS op touw zet, was de gepeperde vraagprijs het strui kelblok. „Alles inbegrepen ging het om een gage van 2,5 miljoen dollar, dus ruim zes miljoen gulden. Dat is wel even schrikken natuurlijk. We wilden heel v§r gaan, ook al met het oog op de aanvanke lijke belangstelling van buitenlandse tv-stations. Maar dik zes miljoen is voor de organisatie absoluut niet te be happen," aldus De Jong. Na veertig van haar 75 levensjaren in de gevangenis te hebben doorgebracht is de Hongaarse DIEVENKONIN- GIN Gizella Kosztor, beter bekend als Vliegende Gizi, op nieuw achter de tralies gezet. Maandag werd ze betrapt met juwelen afkomstig uit vier huizen. Kosztor dankt haar bijnaam aan haar gewoonte het vliegtuig te nemen om een diefstal te plegen. Aangezien in Hongarije geen binnenlandse vluchten meer worden gemaakt, had ze de ze keer echter de trein genomen. Sinds haar laatste vrij lating in mei 2000 was Kosztor niet meer betrapt op in braken. Misbruik van het alarmnummer 112 is strafbaar, toch hoeft de verdachte die in de nacht van woensdag op don derdag met een valse melding de politie naar Zuidoost- beemster lokte, niet bang te zijn voor vervolging. Sam, die vanuit een woning aan de Purmerenderweg belde, is namelijk een HOND. De melding kwam binnen bij de 112-centrale in Amsterdam. Er werd niets gezegd, maar duidelijk was dat iemand in fikse ademnood verkeerde. Via nummermelding kon het adres worden achterhaald, waarna de politie op pad ging. De bewoonster van het pand, die wakker werd gemaakt, zei nergens vanaf te we ten. Na onderzoek in de woning werd de telefoon in de mand van Sam gevonden. Het is bekend dat de hond graag spullen uit het huis in zijn mand verzameld. Deze nacht was het de beurt aan de draadloze telefoon. De zware ademhaling was dus niet afkomstig van de be woonster, maar van haar hond. De liefde van een ouder voor een kind is meestal onvoorwaardelijk. Als kind moet je het wel erg bont maken, wil je vader of je moeder je verstoten. Maar hoe zit het nou met de liefde voor het kind van de nieuwe partner van vader of moeder: het sociale ouderschap. In het zogeheten patchworkgezin weten ze daar alles van, want daar leven biologische kinderen en kinderen van de partner onder één dak. Hoe biologisch bepaald is ouderliefde? Harold Meijer (46) woont sinds ander half jaar samen met Marlou ter Horst (39). Beiden waren eerder getrouwd en beiden hebben ze kinderen uit die hu welijken. Leuk huis (haar oude echtelij ke woning in de buurt van de beide ex en) in Heemstede, vrolijke inrichting en een grote tuin. Harold heeft twee dochters, Tamara van 9 en Dianne is een meisje van 13. Marlou is gezegend met een iets groter nakomelingenschap, Niels (14), Daan (11) en Linde (9). Tezamen vormen ze sinds de eeuwwis seling dus een groot gezin. Een patchworkgezin heet dat tegenwoordig, want er zijn meerdere biologische ou ders in het spel. Een soort lappen de ken waarin het een beetje passen en veel meten is. Een weekend in de twee weken en iedere donderdag is het hele klussie samen. De andere tijd zijn de kinderen van Harold bij zijn ex-vrouw. Harold zoekt voorzichtig naar woorden om zijn affectie met de kinderen van Marlou te beschrijven: „Natuurlijk hou ik ook van haar kinderen, maar wel an ders en het gevoel voor hen groeit. Ik denk dat als Marlou en ik samen blij ven dat gevoel over 10 of 20 jaar inten ser is. Als Daan (de zoon van Marlou) een week kwaad is, dan heb ik iets van 'Nou laat maar' en 'Het komt wel weer goed'. Je weifelt dan om in te grijpen. Je maakt even een afweging tussen je ver stand en je gevoel. Je balanceert dus meer." Vervolgt: „Ik zie mijn eigen kinderen minder. En als ze hier zijn, wil ik - als ze iets uitvreten - niet gelijk gaan hakken. Ze zijn toch m'n eigen bloed, dus m'n en de Nederlandse Gezinsraad Harold en Marlou hebben in hd van hun relatie er voor gekozen deren nog niet te betrekken in l| mance. „Een beetje terughoudi| kan dan geen kwaad, want kind hebben door de scheiding al nu genoeg aan hun hoofd. Ik ben i| gelijk bij Marlou ingetrokken, ra een tijdje bij mijn zus gewoond! In het begin van hun samenwoi marchandeerden de kinderen vi lou Harold wel eens. Ze gooide: toen nogal eens voor zijn voetei hun vader niet was en dus niksi hen te zeggen had. En toen Daa liefhebber van zuurkool, bemeil dit eten op het menu stond, pee hem zonder iets te zeggen naai gen vader. Harold mist de dagelijkse aanw van zijn eigen kinderen. „Diana wat start problemen op de havt een type die - als ik met haar oe dak zou wonen - veel tijd aan h besteden. Ik zou dan echt alle n lijkheden uitbuiten om haar tel den en te steunen." Volgens onderzoek leren kindei een patchworkgezin makkelijk^ flicten op te lossen. Ze worden i door de situatie namelijk bewui hun eigen positie. Ook ten opa hun stiefzusters en -broers moe opnieuw een positie in het nieu zin verwerven. Of zoals Daan hi „Soms is het best gezellig als ze maar soms hebben we bonje. al best al aan gewend." Harold en Marlou beseffen hee dat een gelukkig gezin de beste waarde is voor een harmonieu voeding en dat een scheiding a schade achterlaat. Kunst is cüe zo min mogelijk te laten zijn. M „Om de week zijn Harold en ik| weekeinde samen, omdat danj deren bij onze ex-en zijn. Dat ii lijk, want dan laden we onszelf Welke ouder heeft die mogelijk! doordat Harold en ik samen gel zijn, geeft ons dat veel energie, het vader- en moederschap." Irene Nieuwenhuijse den. Behalve aan het feit dat ik op de fiets wat vaker word ingehaald dan vroeger merk ik eigenlijk nergens aan dat ik ouder ben dan dertig jaar geleden. Dus ik maak er ernstig bezwaar tegen als dit m'n laatste verjaardag wordt. Ik heb nu dan ook als nog hevig te doen met mijn vader: wat on billijk dat hij zo jong nog dood aan een hartinfarct moest gaan! Hij was een ket tingroker, dat ben ik niet; misschien ga ik nog een poosje langer mee. In veel opzich ten lijk ik echter sprekend op hem, dus ik knijp 'm wel een beetje. Hoewel ik me niet anders of ouder voel dan pakweg dertig jaar geleden, heeft de tijd me toch enkele wijze lessen uitgedeeld. Had ik, toen ik op m'n achttiende zo smar telijk naar meisjes hunkerde, bijvoorbeeld maar geweten dat vooral de spectaculair mooie meisjes akelig snel hun schoonheid verliezen. Anders dan toen heb ik er nu ook oog voor welke meisjes lang mooi blijven, en welke spoedig verleppen. Met die fris blozende, bolronde gezichtjes maakt Vadertje Tijd het snelst korte metten. Blonde meisjes ver ouderen vlugger dan donkere meisjes. Donkere meisjes hebben echter weer de handicap dat ze grijs worden, wat bij hen meer opvalt dan bij blondines. Tengere, smalle gezichtjes zijn 't langst houdbaar. Voor Maxima bijvoorbeeld zie ik 't tame lijk somber in. Een goede raad die ik elke man van tivin- tig wil geven is: trouw vooral geen specta culair mooie blondine. Kijk uit naar een aardig niet al te opvallend gezichtje. Beauty's kunnen 't doorgaans niet verkrop pen als ze geen beauty's meer zijn, en ont poppen zich dan als echte zeurpieten. Voor mannen geldt mutatis mutandis na tuurlijk hetzelfde. Dus, lieve meisjes, trouw geen knappe, vlotte krullebol, tro stieverd als ik die op z'n vijftiend begint te worden. Dan zit je goed. mannen hebben geen viagra nod Als mijn vader nu nog zou leven, binnenkort 86 worden. Volgend jt hij dan gaan stemmen op de bem Balkenende. Toen hij stierf was ik ik heb hem 29 jaar meegemaakt, hij al bijna even lang dood. Ik dt ke dag aan hem, haal elke dag u meer van z'n uitspraken aan. En* alles wat ik doe, kijkt hij over mi der mee en hoor ik hem nijdig 2 toch niet zo schiftig het is geen men werk, wees toch eens een b zich tiger, moet je dat nou weer heb je dat zo stom kunnen doen, I nou een zoon van mij?' Harold Meijer en Marlou ter Horst aan tafel met 'hun' kinderen. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater grotere betrokkenheid waardoor het ook gemakkelijker wordt meningsver schillen bij te leggen." Daan, de zoon Marlou, weet ook zeker dat hij meer verbonden is aan zijn eigen moeder. Als hij een verdrietje - veroorzaakt door Harold - heeft, gaat hij naar haar. Maar wanneer hij onenigheid met haar heeft, trekt hij zich terug op zijn kamer. „En als ik hartstikke blij ben dan zeg ik dat tegen mama en later tegen mijn vader. Harold hoort het wel van mama", weet hij absoluut zeker. Harold is - in de ogen van Daan - strenger dan z'n eigen vader. Marlou en Harold hebben er voor gezorgd dat er sinds de nieuwe gezinssamenstelling huisregels zijn. Er moet - door alle kin deren overigens - corvee worden ge daan. Een lijst met afwassen, keuken opruimen en vuilniszakken opruimen ligt ter inzage. „We mogen ook niet meer naar televisieprogramma's met geweld kijken", moppert Daan vrolijk. Momenteel maken één op de zes kin deren een echtscheiding mee. De helft hiervan krijgt een stiefouder en belandt in een patchworkgezin. Dat is een van de cijfers die deze week bekend werden tijdens de presentatie van de nieuwe feiten over relaties en gezinnen door het Centraal Bureau voor de Statistiek gevoel en m'n verstand zijn in de om gang met hen meer één. Ik wil ook eer der weten wat er met ze aan de hand is. Je stuurt snel aan op een gesprek met ze." Ook Marlou is er van overtuigd dat ze haar eigen kinderen beter begrijpt „Lo gisch natuurlijk, want ik ken ze al zo lang. Ik zie onmiddellijk als er iets is. Bij de kinderen van Harold is dat nog niet zo, die band moet zich nog ontwikke len. En als ze hier verblijven, zijn ze na tuurlijk meer op Harold gericht. In het begin had ik meer het gevoel dat ze vriendjes vari mijn eigen kinderen wa ren, nu groeit er langzamerhand een Mijn vader is 57 jaar oud geworden. Bin nenkort word ik ook 57. dus als ik net zo oud word als mijn vader, vier ik over een paar dagen m'n laatste verjaardag. Nou ja, vieren, ik heb me m'n hele leven krachtig verzet tegen 't vieren van verjaardagen. Alsof 't een reden is om te feesten dat je ouder wordt. Toen mijn vader stierf dacht ik: hij is niet echt oud, maar al wel flink op ja ren. Dat vormde toen een schrale troost. Nu kijk ik daar bepaald anders tegen aan. Ik heb absoluut niet 't gevoel dat ik al op jaren ben. Als iemand 'meneer' tegen me zegt, denk ik kwaad: 'Zeg alsjeblieft Maarten, zo oud ben ik nog helemaal niet. Het eigenaardige is: je vindt wel dat ande ren ouder worden, maar niet dat je zelf ouder wordt. Vooral als je iemand ziet die je dertig jaar geleden voor 't laatst zag, denk je: mijn hemel, wat is die oud gewor-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2