KUNST 8f CULTUUR Honderd keer 'Frituur aan de muur' mm R7 Figarova Septet mag op avontuur iedt stof tot nadenken o Ja Fata morgana Commissie voor teruggave van roofkunst iie endste ardagsfeestje i - In het Rijksmuseum ludheden is deze week het ndste verjaardagsfeestje J jinderen gehouden. Chiel amp uit Voorschoten vier- L it vriendjes en vriendinne- jn achtste verjaardag in tische sfeer. Het museum 1E nin 1993 met het organi st van kinderpartijtjes. In- 8' els vieren gemiddeld vijf iren per week hun verjaar - v ihet museum aan het Ra- Se ries-film weer Ie bioscoop lAAC - Eind 1969 sloten de je ig Stones hun succesvolle g ee door de VS af met een rc concert in San Francisco, si iamen ruim 300.000 men- s, p af en het liep flink uit de er vielen vier doden vie- ïer werden vier baby's ge- i. Van deze tournee is des- rt, len documentaire ge- v t die nu na dertig jaar, vol- gerestaureerd en met digi- je eluid opnieuw op het bio- ischerm wordt vertoond, m ne Shelter' is geconstru- ie als een film in een film. In 11 eeks flashbacks toont ze [meer de veelgeroemde et erten van de Stones in Ma gi Square Garden in New De film is vanaf 10 januari bi bioscoop te zien. a ard Reve li lurger Zulte rg - De gemeenteraad van ,ai ïlgische Zulte heeft gister- p 1 unaniem besloten Ge el eve het ereburgerschap wi bieden. „Niet alleen om- ie jzo'n groot schrijver is, ze we willen ook proberen ge oeve positie tussen de m ise regering, het hof en de leve te doorbreken", Stel [gemeester Peirs. Gerard woont sinds 1993 in Ma- ïaan de Leie, een deelge- te van Zulte. Hij kreeg dit Prijs der Nederlandse r en, maar koning Albert elgië weigerde in overleg flaams cultuurminister ux de prijs aan hem te andigen. De reden was ;ve's partner, Joop Schaft- n, wordt verdacht van on- met een minderjarige. 8 n. ;en in je mbroek p ERDAM - Liefhebbers van men en zingen kunnen 9 aber in het De Miranda- i Amsterdam terecht. dirigent' Geert van Tijn dan een zogenoemd Aqua rt waarbij het publiek al f mend of poedelend kan igen. Onder leiding van jn, die al jarenlang op di- ilekken in de hoofdstad bare zanglessen' geeft, dan een meerstemmig ïgestudeerd dat aan het Vrijdag 23 november 2001 recensie muziek Ken Vos Amina Flgarova Septet. Gezien 22/11 de Burcht, Leiden Op de keper beschouwd is het Amina Figarova Septet een Ne derlandse groep omdat de meeste leden, inclusief de leid ster, in Nederland wonen. Maar de samenstelling en de speelwij ze zijn toch eerder Europees. Twee van de vaste leden, fluitist Bart Platteau en tenorsaxofonist Kurt van Herck zijn Vlamingen, terwijl pianiste Figarova uit de Azerbeidjaanse hoofdtad Baku afkomstig is. Nu is Baku een stad met een ze kere jazztraditie die evenals de westerse klassieke traditie al en kele decennia sterk internatio naal georiënteerd is. Figarova's scholing als klassieke pianiste daar, blijkt niet alleen uit haar atletische techniek, inclusief ge spierde aanslag, maar ook uit het materiaal dat ze voor haar jazzgroep schrijft. Met Christ Strik (drums) en Wi- ro Mahieu (contrabas) heeft ze een zeer sterke ritmesectie die een goede basis vormt voor het op neo-bop gestoelde repertoi re. Trompettist en bugelspeler Jarmo Hoogendijk kennen we al als begenadigde virtuoos, maar Van Herck en Platteau zijn in Nederland nog relatief onbe kend. Qua technisch kunnen is weinig op hun spel aan te mer ken. Vooral Platteau maakte in druk met zijn goede timing. Van Herck bleef echter een beetje in de schaduw van invaller Dick de Graaf die als solist op de tenor sax toch duidelijk meer ervaring en durf aan de dag legde. Van Herck heeft een mooie stevige toon, maar bouwt zijn improvi saties iets te symmetrische op. Figarova's arrangementen mo gen er zijn, vooral door de goe de rolverdeling tussen de bla zers. Maar ook een stuk als 'Bass Melody", geschreven voor de al tijd sonoor swingende Mahieu, met parallelle rollen voor de bas en piano, klinkt zeer fris. Een andere stuk dat puur composi torisch overtuigt, is de ballad 'Sadness', gisteren uitgevoerd als duo met Hoogendijk. Het Europese karakter van Figa rova's composities blijkt vooral uit de serieuze, technische be nadering, waarin weinig ruimte is voor ironie of relativering zo als we die misschien te vaak in Nederland horen. Ze heeft een neiging tot westerse, natuurlijke harmonieën die op den duur iets te voorspelbaar kunnen zijn. Daarnaast is weinig te merken van Figarova's Azerbeidjaanse achtergrond, veel meer dat ze naar de Cubaans-Puertoricaan- se elementen in de bop heeft geluisterd. Een belangrijke rol in de realisering daarvan speelt drummer Strik die zijn hyperac tieve neigingen aangenaam in een stuwende drive weet om te zetten. nigarova was enigszins gehandi capt door een matige verster king van de vleugel, zodat vooral de lage tonen flets klonken en alleen de zeer oplettende luiste raar een goed indruk kreeg van haar kwaliteiten als virtuoos. Met iets meer harmonisch avontuur in de composities kan het septet een nieuwe impuls aan de Nederlandse (of Europe se) jazz geven. EOiLffi i I v_ Friet klaargemaakt volgens Caroline Ellerbeck. Foto: Hielco Kuipers 4 #an de avond wordt uitge- Daarnaast treden vier oren op, waaronder een ïti koor uit de Bijlmer. Ook T l) ïgeres Fay Lovsky doet programma mee. fonoloog van Palestijn Racoon kampt met imaeo-probleempje •efd" door Sabri Saad El Hamus. Tekst: lelkader Benali. Gezien: 22/11, leater, Leiden. Nog te zien: 5 en m eater aan 't Spui, Den Haag en 7 8/12 Toneelschuur, Haarlem. erofudt van me - ze houdt niet Door een voor een zijn aren uit te trekken hoopt Yasser Mansour erachter en nen of zijn tegenspeelster »ni lein van hem houdt. Deze it L< 'de verschaft duidelijk- ini ze houdt jpv an de Pa- bi ie ac- itht het door Rody van der Pols leiden - „Wie had ooit gedacht dat er van een bak frieten zoveel te maken is!?" Met deze opmer king in het gastenboek is de kem van de bescheiden exposi tie 'Frituur aan de muur' ver woord. Caroline Ellerbeck schil derde maar liefst honderd varia ties op dat bekende Nederland se icoon: het bakje patat. Dit kleurrijke junkfoodmozaïek hangt nu aan de muur in het LAK-gebouw, waar het de hon derden collegegaande studenten dagelijks het water in de mond doet lopen. Van vetdoordrenkte, kleffe aard appelhappen tot knisperend doorbakken snacks; van sla phangend junkfood tot goudr bruine lekkernijen. En dat alles overladen met plenzen saus: mayo, curry, pinda, oorlog of speciaal. Met oog voor detail heeft Ellerbeck het neergekwast. Ook de gebruikelijke snackbar accessoires ontbreken niet: plastic vorkje, smeulende peuk, blikje bier of cola. En dat alles tegen de felgroene of -oranje Junkfoodblues in Leidse LAKgalerie achtergrond van de moderne, aluminium snackpaleizen. Ook het rood-wit geblokte tafellaken, die ultieme vertolker van de snackbarblues, ontbreekt niet. Ellerbeck, zo laat de begeleiden de tekst weten, heeft bewust voor een motief gekozen afkom stig uit de wereld van de massa consumptie. Het is niet haar be doeling deze te bekritiseren, zo als zoveel van haar generatiege noten, maar om een brug te slaan tussen massaliteit ener zijds en de behoefte van men sen aan geborgenheid en knus heid anderzijds. Met honderd variaties op één enkel beeldmo tief laat de kunstenares zien dat er in het tijdperk van de massa consumptie nog voldoende ruimte is voor ieders persoonlij ke voorkeur. „Ontzettend mooi." Een passe rende student onderbreekt zijn slentergang richting de college zaal om een blik te werpen op de vette happen. „Erg creatief, om zoveel variaties op één the ma te maken", zegt hij tegen het meisje dat naast hem staat. Een van de schrijvers in het gasten boek verbindt een andere con clusie aan het geëxposeerde werk: „Na zoveel dagdromen bij de muur gaan we nu ook echt even snacken!" De LAK-kantine vaart er wel bij. 'Frituur aan de muur" van Ca roline Ellerbeck is nog te zien tot en met 21 december iri de LAKgalerie, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Staatssecretaris Rick van der Ploeg keert alleen maar terug in een volgend kabinet als mi nister; voor minder doet hij het niet. Maar mochten ze onver hoopt een ander nemen - zelf zou hij niet weten wie - dan ligt een aantal instellingen daar toch écht niet wakker van. Van toneelgroep De Appel bij voorbeeld of van het Noordhol lands Philarmonisch Orkest mag Van der Ploeg best minis ter worden, maar dan wel in een land hier heel ver vandaan. Wat hen betreft, gaat hij in de bergen van Tadjikistan maar lekker korten op de zandsubsi- dies of zo. Tussen de staatssecretaris en de stichting Den Haag Sculptuur komt het ook nooit meer goed. Dat is niet zo vreemd. Hoewel hij in hoogst eigen persoon de beeldententoonstelling op de Lange Voorhout in 1999 nog met een vorstelijk gebaar open de, draaide hij de volgende zo mer even vrolijk de subsidie kraan dicht en daarmee de ex positie bijkans de nek om. Het was dat de Haagse cultuurwet houder met een paar ton extra over de brug kwam, anders had dit topevenement zijn vierde editie nimmer beleefd. Terwijl het toch een half miljoen men sen trok. Een half miljoen bezoekers, dat is niet gering. Het is meteen ook hét bewijs dat kunst in de openbare ruimte een grote aan trekkingskracht op het publiek heeft. Logisch, zult U zeggen, het is gratis. Ben je in de buurt, pak je Zadkine, Rodin en Moore mooi voor nop mee. Dat is waar. Maar ervaring leert in Den Haag (en Parijs) dat meer dan de helft van de kunstkij kers van buiten de stad komt. En een deel daarvan zeljs van buiten de landsgrenzen. Die doen wel degelijk moeite en brengen - als toeristen - nog geld in het laatje ook. Want ze blijven eten, slapen etc. Het succes van de Champs Ely- seé en de Lange Voorhout mag op Van der Ploeg dan weinig indruk maken, het vindt in middels op diverse plaatsen navolging. Ook in Amsterdam, Kijkduin en Hoek van Holland zijn er beeldenroute's en waarom niet. J\ls je dan toch een mooie boulevard, laan of alleé hebt, kun je die maar beter op timaal benutten en prettig aan kleden. Kunst als de grote ver- siertruc. Nu we het er toch over hebben - het zou voor Leiden ook wel wat zijn. Een straat van allure kent deze stad niet, maar fraaie watenvegen des te meer. Plat forms in het water met daarop werk van beeldende kunste naars. In de Nieuwe Rijn, het Galgewater en het Rapenburg. 'Beelden in de Gracht' kan zo maar een passende werktitel zijn voor zo'n expositie. Serieus, zo'n kunstroute oi>er het water is niet alleen uniek, maar heeft ten opzichte van 'gewone' straatexposities on miskenbaar voordelen. Je kunt er langs lopen, maar vcoral ook langs varen. Wat naadloos aansluit bij het predikaat 'Lei den Waterstad'. Verder kun je de beelden op prachtige wijze uitlichten zodat ze ook 's avonds een attractie vormen. De kans op vandalisme is klei ner dan elders omdat de beel den in het diepe staan. En last but not least, je hebt in de Duinwatermaatschappij Zuid- Holland, de plaatselijke water leverancier, meteen je eerste sponsor gevonden. Want zo'n initiatief kost geld en subsidie van de staatssecre taris kun je wel vergeten. Je kunt natuurlijk beginnen op bescheiden schaal. Werk van de Leidse kunstenaar Frans de Wit in plaats van de Orpheus van Zadkine en beelden van het Lisser duo Frans en Truus van der Veld in plaats van de ronde vrouwen van Niki de Saint- Phalle. Of begin met een mix- van landelijk bekende en regio nale kunstenaars, wat je maar wil en hoe attractief je het voor de goegemeente en de buiten wacht wilt maken. In Den Haag begon Eric Dullaert des tijds met niks en zie wat er van gekomen is: 500.000 bezoe kers... Goed, laat eerst de Leidse Dullaert maar eens opstaan. Anders blijft het vooralsnog een fata morgaiw op de gracht. En voor ik het vergeet: ik blijf van mening dat de gedempte Leidse grachten weer open móeten. Zodat straks in de Lange Mare ook een beeld past. JAN RIJSDAM AD VAN KAAM theater recensie Theo de With begrijpt ran hem. ziji ijn woe- agressie i d jn. Van ver- i tdheid. „Palestijn-zijn is irn ïlitieke daad", zegt hij er- ddm de voorstelling. Voor anders is dat niet te be- doi i- Het is meteen ook het em van de voorstelling ;tat r', een vijf kwartier duren- onoloog die door Sabri Sabri Saad El Hamus zet knappe acteerprestatie neer ech Hamus wordt gespeeld, 'eite moeilijk om mee te voe- urij deze Palestijnse acteur, ch 1 cht in de kleedkamer van >wa ovinciale schouwburg op Dment dat de voorstelling led nan van Venetië' begint, iel Mansour speelt daarin de Gal 1 Shylock, de joodse woe- rras- „Een Nederlander kan ijpv k niet spelen. Een jood ylock niet spelen. Dus k het doen." Liever was Palestijn in de huid van lamgenoot Yasser Arafat en. Hij koestert een diepe dering voor de politieke leider van de Palestijnen. "Yasser' neigt naar politiek thea ter, een genre dat sinds de jaren zeventig zo goed als verdwenen is van de Nederlandse podia. Toch is het dat niet, want er wordt geen statement afgege ven. De in Leiden wonende au teur Abdelkader Benali heeft li terair theater geschreven. In de monoloog draait het om de ver warde binnenkant van een Pa lestijnse acteur in Nederland. Hij voelt zich onbegrepen. Sabri Saad El Hamus zet een knappe acteerprestatie neer. Hij heeft geen tegenspelers om het conflict mee aan te gaan. Het conflict moet hij in zichzelf zoe ken. De acteur doet dat won derschoon en schakelt ra zendsnel van de ene emotie naar de andere. Hij is daarmee de aangewezen vertolker van het werk van Benali dat ook grillig van karakter is. Uiteindelijk koelt Yasser Mans our zijn woede maar af op de in tercom die hem met een zachte g voortdurend welkom heet in de schouwburg van Sittard. Hij scheldt ook op zijn geliefde Marjolein. „Ze bespot mijn land, mijn taal, mijn ideeën." Daar mee scheldt hij indirect ook op alle Nederlanders. Het autoch tone publiek zal zich daarom moeilijk met de acteur hebben kunnen vereenzelvigen. Er is wederzijds onbegrip. Gister avond zaten er echter ook veel allochtonen in de zaal en zij zul len de monoloog wellicht heel anders hebben ervaren. Het maakt van 'Yasser' in elk geval een verrassende voorstelling die stof tot nadenken biedt. Nieuwe cd 'Here we go, stereo!' klinkt heel Amerikaans door Rick Treffers leiden - De vier in de Randstad woon achtige Zeeuwen van Racoon hebben de wind momenteel flink in de zeilen. Radio 3FM en platenmaatschappij S.M.L. (So ny) hebben een behoorlijke vinger in de instant-succespap gehad. De toegankelij ke rocksingles 'Feels like flying' en 'Blue days' waren vorig jaar beide 3FM-mega- hit. De verkoop van het debuutalbum 'Till monkeys fly' nam er een hoge vlucht door. Inmiddels zijn er dik 16.000 exem plaren over de vaderlandse toonbanken gegaan. En de nieuwe cd 'Here we go, stereo!' is nog veel beter, aldus bassist- zanger Stefan de Kroon. Toch lees je vaker over het succes, de dipjes en het harde werken van de groep dan over de muziek zelf. Tot ergernis van de bandleden wordt Racoon ook nog eens voortdurend vergeleken met Kane. „Ik word daar eerlijk gezegd wel een beetje moe van", bekent De Kroon, die met zijn 34 jaar band-oudste is. „Ik snap die vergelijking ook niet zo. Het is allebei rock, ja. En wij komen tegelijkertijd met een plaat op de markt. Maar bij Kane is het een compleet plaatje. Televisie, inter views en het image: alles is af bij hun. Wij zijn misschien iets onbeholpen in dat opzicht." De Kroon praat liever over de muziek op 'Here we go, stereo!', die behoorlijk veel zijdig is, uiteenlopend van kleine akoesti sche liedjes a la Joan Armatrading tot aanstekelijke variaties op de punkpop van bijvoorbeeld Green Day. „Ik kom zelf uit de punkhoek en heb jarenlang ge drumd in hardcorebands. Bart en Dennis zaten samen in een Tool-achtige metal- band. En binnenkort doen wij 'Faith no more' in de Marlboro Flashback Tour." Dat Racoon soms stevig en robuust uit de hoek kan komen, is dus duidelijk. Te gelijkertijd tracht het kwartet de heilig heid van het liedje te laten prevaleren. Het Zeeuwse vriendenclubje functioneert daarbij als een echte democratie. Dat hoor je af aan de nummers. Hoe ge De 'wasberen' van Racoon. Foto: GPD/Lex van Rossen meend en recht door zee ook, je kunt ho ren dat zij niet uit het brein van één geni aal songschrijver zijn ontsproten. Racoon klinkt daarbij als heel veel bekende bands tegelijk. Eén overduidelijke classi ficatie is daarom lastig te geven. Dat geldt evenzeer voor het imago van de band. De naam Racoon (wasbeer) komt in de buurt: lief en robuust tegelijk. Maar verder? „Wij hebben het vaak over ons imago, ja. Het is een beetje de makke bij ons. Kane heeft daar geen last van, maar wij hebben ervoor gekozen niet alle aan dacht op Bart te richten. Wij hebben wel dat spontane. Misschien is dat ook een soort image." Terug naar de muziek dan maar. Nog meer dan het debuut klinkt de recentelijk verschenen plaat heel Amerikaans. Pro ducer Erwin Musper, die in de VS onder meer met Van Halen, Bon Jovi en David Bowie werkte, heeft daar ongetwijfeld zijn steentje aan bijgedragen. „Het grap pige is dat Michel Schoots van Urban Dance Squad, die onze eerste plaat pro duceerde, ons toen al heel graag in de Amerikaanse markt wilde zetten. Die plaat was heel puur. Dat heeft wel wat, maar ik vind deze tweede nog beter ge lukt. Hij is gelaagder. Ook Erwin houdt van een pure sound. Hij kan in zijn bena dering soms wel een beetje de commer cie opzoeken, maar daar zijn wij natuur lijk niet bang van. En gelikt is het niet. Als je ons helemaal glad maakt, sla je de plank volledig mis." Racoon, 24 november in het LVC, Lei den. den haag - De Tweede Kamer heeft gisteren brede steun uitge sproken voor de instelling van een adviescommissie voor de temggave van kunstbezit dat tij dens de Tweede Wereldoorlog is geroofd. Volgens staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) kan de ze commissie van kunsthistorici en juristen onder voorzitter schap van J. Polak per 1 januari beginnen. Een snelle afwikkeling is nodig gezien de hoge leeftijd van som mige belanghebbenden. Waai die in het verleden 'formalis tisch, bureaucratisch, harteloos en kil' werden benaderd, steu nen de Kamerfracties nu een ruimhartige en royale genoeg doening. De Commissie#olak is het re sultaat van de aanbevelingen van de onderzoekscommissie onder leiding van kunsthistori cus dr. Rudi Ekkart. Deze doet sinds 1998 onderzoek naar de herkomst van de circa vierdui zend geroofde kunstobjecten die na de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland zijn teruggehaald. Ekkart bepleitte in juni een soe pel teruggavebeleid, maar Van der Ploeg nam de aanbevelin gen niet zonder aarzeling over. Pas vorige week besloot de rege ring de criteria voor teruggave van cultuurgoederen die tijdens het nazi-regime onder dwang waren overgegaan van eigenaar, op te rekken. Heet hangijzer was onder meer de bepaling dat alle verkoop van kunstwerken door joodse parti culieren in Duitsland en Oos tenrijk vanaf respectievelijk 1933 (toen Hitier aan de macht kwam) en 1938 (de inlijving van Oostenrijk door Duitsland) als onvrijwillig moet worden be schouwd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15