LEIDEN REGIO Leiden dialed R3 Mass grossiert in dienstverlening Pro Image Group: de sport van het begeleiden De kwaliteitscontroles van Proxy Laboratories 01 LEF Bunzig MIDDEN ZUID NOORD WEST ALGEMEEN edelijk Gym neemt el aan NK Debatteren Nieuwe strijders bij LEF ANNO 1976 Vrijdag 23 november 2001 ned n d KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ik jAstuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. :iël Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl teel ofv en' [RAS In buurthuis de Pancrat is het zondag om 13.15 uur ten en sjoelen Binnendijks. De zaal van het buurthuis aan de lelstegracht 85 is om 12.00 uur open. Woensdag kunnen 50- sers om 13.30 uur bingo spelen. De zaal is dan om 12.30 uur kotj TKWARTIER Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen met de kinder- iteiten van IVN woensdag 28 november van 14.00 tot 16.00 ,atj ijken naar wat er in de herfst zoal van de bomen op de grond daj Als de bladeren gedroogd worden is er bijvoorbeeld een me- org fspel van te maken. Hiervoor zijn heel veel gedroogde blade- lodig, dus mogen ze desnoods van huis worden meegeno- De kosten bedragen twee gulden. Informatie bij Els Witte, te il 5213620 of Cobie van Rijn, telefoon 5221111. o, NWIJK Elke laatste maandag van de maand is er voor Suri- pse ouderen een eettafel in het dienstencentrum aan Rosmo- ,\vaar natuurlijk een Surinaamse maaltijd op tafel komt. Met ïg van januari is het de bedoeling dat de eettafel om de twee jstf n wordt gehouden. Daarvoor zijn vrijwilligers nodig die om dj eek of één maal per vier weken van 11.30 tot 14.00 uur willen >n met tafel dekken, het eten opdienen en naderhand oprui- Wie hierover meer informatie wil kan op dinsdag en donder- ngf lellen naar Sandra Fleur, telefoon 5231063, de andere dagen ine le week met mevrouw Ho Sack Wa, telefoon 5126450. sy :nd gel; ISKWARTIER In samenwerking met enkele wijkbewoners orga- oes ert de Leidse Welzijns Organisatie op woensdag 28 november 14.00 tot ongeveer 16.30 uur een lezing over de invoering van uro. De inhoud van deze eurolezingen wordt verzorgd door 'lationaal Forum voor de introductie van de euro. Over het in waarom van de euro, de planning van de invoering, het j lenen en de gevolgen voor pensioenen, hypotheken, spaarte- f len, salarissen en uitkeringen komt Gerda Kass vertellen. Deze ig wordt gegeven in buurthuis Morswijck aan de Topaaslaan )e toegang bedraagt één gulden. SKWARTIER De Leidse Welzijns Organisatie verzorgt in buurt- Morschwijck lessen country-dance. Elke dinsdag van 19.30 tot I uur voor kinderen en van 20.45 tot 22.45 uur voor volwasse- De kosten bedragen vier gulden per keer. Voor meer informa- l gif inschrijving kan worden gebeld met Marco en Ellen Distel- t 3 5728124, of met buurthuis Morschwijk, Topaaslaan 19, tele- eh 5765656. WENHOEK 'De moderne mammoetjager' is de titel van een le- die Dick Dol, amateur-paleontoloog, zondag 2 december van ïtig Itot 15.00 uur houdt in het auditorium van Naturalis in het o' rvan de tentoonstelling Oergraffiti. Dick Dol verricht specta- nd r onderzoek in Siberië, waarbij in de prehistorie bevroren imoeten 'opgegraven' en voor onderzoek ontdooid worden, "hetst een beeld van de dierenwereld in de prehistorie en de >als jager. De toegangsprijs van de lezing bedraagt 5 gulden, :ombinatiekaart van 17,50 geeft toegang tot de lezing en het eum. Naturalis is te vinden aan de Darwinweg 2 en op inter- www.naturalis.nl lURC De goedheiligman is weer in het land en daarom is er ;dag 28 november om 20.00 uur een sinterklaasbingo in thuis Matilo. De kosten voor zes ronden bedragen 7,50 gul- De zaal in het buurthuis aan de Zaanstraat 126 is vanaf 19.30 ipen. lale in Leids Academiegebouw N - Het Leidse Stedelijk nasium is dit jaar een van deelnemers aan het Ne- nds Kampioenschap De ren. Leerlingen van de bo- gj, ouw van het gymnasium vrijdag 30 november mee 'en voorronde op de Deut- Schule in Den Haag. De fi- is zaterdag 8 december in p2 Academiegebouw van de ar ersiteit Leiden in het Aca- |ou egebouw. Nederlands Kampioen- Debatteren is een initia- 'an de Universiteit Leiden, lureau ICS van de universi- J dl bevorderen dat er op de 1 Tlandse middelbare scho ld aker in teamverband wordt n 2 Jatteerd. Voor het vierde M ïeenvolgende jaar houdt nSfdaarom de debatteerwed- waarvoor alle Nederland- iddelbare scholen zijn be rd. tnefhts zo'n tien procent rea- zegt woordvoerster R. Si- Dat is misschien maar ee| ook, want Bureau ICS kan idelijk maar 32 scholen plaatsen. „We proberen er wel voor te zorgen dat niet elk jaar dezelfde scholen meedoen", zegt ze. „Ze moeten allemaal een eerlijke kans krijgen." De leerlingen die meedoen, be ginnen niet onvoorbereid aan het kampioenschap. De univer siteit heeft voor de docenten een lesbrief gemaakt, waarin wordt uitgelegd hoe een debat werkt. Daarnaast verzorgt de universiteit ook trainingen, die op de scholen worden gegeven. „De nadruk valt op argumente ren en improviseren", zegt Si mons. Simons stelt vast dat zich elk jaar meer scholen aanmelden voor het Nederlands Kampioen schap. „Leerlingen vinden de batteren leuk", zegt ze. „Het is moeilijk, maar als je daar een maal op dat podium je stelling staat te verdedigen, geeft dat een geweldige adrenalinestoot." Scholen die aan het kampioen schap hebben meegedaan, blij ken na afloop soms debating clubs te vormen. „Hieruit blijkt wel dat debatteren leeft." Mede-eigenaar Peter Bekkering van het bedrijf Mass, uit Leiden, kijkt zeer tevreden terug op ruim anderhalf jaar pionieren in de automatiseringsbranche. „In maart 2000 zijn we met Mass begonnen. We bieden bedrijven een brede dienstverlening op het gebied van Apple-toepassin- gen. We kunnen ook met Windows werken, maar daar ligt ons specialisme niet", zegt Bek kering. Volgens hem bestaat er nog geen bedrijf dat zich met dienstverlening bezighoudt al leen op Apple-gebied. Mass, dat staat voor multiple application system support, belooft een onafhankelijk bedrijf te zijn. „Het gaat ons niet om het verkopen van een bepaald merk of product. Dat mag de klant zelf bepalen. Wij helpen hem ermee te werken en helpen hem de problemen op te los sen", legt Bekkering uit. In totaal bestaat Mass uit drie partners: Peter Bekkering (34), broer Rob Bekkering (29) en To bias La Feber (24). „We hebben voorheen alle drie bij hetzelfde automatiseringsbedrijf gewerkt. Door de ervaring die we binnen het bedrijf hadden opgedaan, ik als commercieel medewerker en Rob en Tobias als techneuten, merkten we dat er nog maar weinig geregeld was in de markt rondom Apple. Wij zijn in dat gat gesprongen, en volgens ons niet zonder succes." Inmiddels is Mass officieel ge certificeerd door Apple en bin nenkort hopen Bekkering en consorten het TTIL-certificaat' binnen te halen. „Dat is een cer tificering voor automatiserings dienstverlening, te vergelijken met een ISO-certificaat. Daar mee zijn we de eerste in Neder land." Naast de dienstverlening aan bedrijven, heeft Mass zijn activi teiten recentelijk uitgebreid met het geven van trainingen. Bek kering: „We hebben een eigen cursuslokaal en huren freelance leraren om de trainingen te ver zorgen. Laatst hebben we nog een groep van JVC binnen ge had; diverse afdelingen die moesten leren omgaan met de verschillende applicaties van een Mac-computer. Andere klanten zijn reclamebureaus als Vorm Vijf, Die Haghe, Via Recla me Advies en verder de land macht, KLM, Heineken en het Wereld Natuur Fonds." Aan uitbreiding denken de mannen van Mass nog niet. „Kwaliteit bieden vinden we be langrijker dan groeien", sluit Bekkering af. L Pascal (links) en Etienne Vergeer: „Na een paar jaar kwamen we er achter dat we toch wel veel voor elkaar konden betekenen." Foto: Henk Bouwman „Het draait allemaal om de kwa liteitscontrole van geneesmid delen", vertelt oprichter en eige naar Ruud San ting (38) van Proxy Laboratories, gevestigd op het Bio Science Park in Leiden. „Wij voeren een laboratorium waar we met name grondstof analyses doen voor de genees middelenproducenten. Daar naast keuren we geneesmidde len en doen we houdbaarheids studies; onder welke condities moeten medicijnen worden op geslagen om zo lang mogelijk goed te blijven voor gebruik?" Het idee voor Proxy is ontstaan doordat Santing, in opdracht van een toenmalige werkgever in de farmaceutische industrie, zocht naar een laboratorium waar onderzoek en keuringen uitbesteed konden worden. „Dat bleek nog niet zo gemak kelijk te vinden te zijn. Veel be drijven zaten met hetzelfde pro bleem en op dat moment ging er bij mij iets groeien, een plan om zelf een lab op te zetten. Dat heb ik uiteindelijk ook doorge zet en zie hier het resultaat." In totaal werken er nu dertien mensen bij Proxy, een snelle groei voor een bedrijf dat pas in april van dit jaar van start ging met twee personen: Santing en mede-eigenaar Henk de Jong. „Dat we zo snel zouden groeien, hadden we van tevoren al be dacht. We werken nu in totaal met vijf managers, die ieder hun eigen discipline hebben. De rest van de medewerkers is uitvoe rend personeel: de analisten op het laboratorium." „Momenteel is het merendeel van onze klanten afkomstig uit Nederland en de omringende landen. We zijn onszelf wel steeds meer aan het profileren Ruud Santing: „Ik zie LEF echt als doen ten opzichte van anderen." in de rest van Europa", legt ei genaar Santing de ambities van zijn bedrijf uit. „Bekende namen in de farmaceutische industrie die hun werk bij ons kunnen uitbesteden zijn bijvoorbeeld: Organon, Solvay en Yamanou- chi. Een tweede groep bedrijven die werk bij ons uitbesteden zijn de jonge biotechnologiebedrij ven. Zij laten met name nieuwe een wedstrijd. Kijken hoe we het Foto: Hielco Kuipers producten bij ons testen." Eigenlijk wilde Santing met Proxy Laboratories vorig jaar al deelnemen aan LEF, maar hij was te laat met de inschrijving. Vandaar dat ze dit jaar als een van de eersten hun aanmelding op de post deden. „Ik zie LEF echt als een wedstrijd. Kijken hoe we het doen ten opzichte van anderen." Ze hebben allebei hun sporen nagelaten in de sportwereld: de broers Etienne (28) en Pascal (30) Vergeer. Pascal met name in de schaatswereld en Etienne in die van de wielersport. Sinds een aantal jaar zijn ze zelf niet meer fanatiek met de sportbe oefening bezig, maar hebben ze sport wel tot hun beroep ge maakt. Pro Image Group in Voorhout bestaat uit drie han delsnamen. Sport Consultancy. „Daarin be geleiden we sporters. We trek ken sponsoren voor ze aan, voe ren contractbesprekingen, rege len sportarrangementen voor het bedrijfsleven en verzorgen faciliteiten voor sporters", legt Etienne uit. Sport Consultancy richt zich momenteel vooral op schaatsers, zoals de begeleiding van het TVM-marathonteam met onder meer Henk Ange- nent. En op triatlon- en duatlo- natleten, met name in de regio, zoals de begeleiding van Royce Kortekaas. In 2002 komt daar een nieuwe tak van sport bij: de autosport. Etienne: „Hierin gaan we Sandra van der Sloot bege leiden. Verder zijn we ons nu ook aan het toeleggen op de tenniswereld." De tweede poot onder de Pro Image Group is Image Sports- fashion. „Hieronder vangen wij alles wat te maken heeft met de- signsportkleding. We verzorgen bijvoorbeeld outfits voor spon soren van sporters of teams, die niet in de winkel te koop zijn. We regelen het speciale ontwerp tot en met het produceren daar van", vervolgt Etienne. Image Products is de derde naam waaronder de broers ope reren. „Bij Image Productions moet je denken aan het neerzet ten en verkopen van producten. In dit geval hoeft dat niet speci fiek iets met sport te maken te hebben", geeft Etienne aan. „We organiseren ludieke pro ductpresentaties, fashionshows, maar we hebben bijvoorbeeld ook alle heropeningen van Pear- le geregeld. Image Productions moet je heel breed zien." Beide broers werkten voor 1 juli 2001 afzonderlijk van elkaar in een eigen eenmanszaakje. Etienne: „Pascal hield zich voor namelijk bezig met de sportcon- sultancy van het schaatsteam van Bart Veldkamp en ik richtte me nadrukkelijk op het organi seren van productpresentaties. Na een paar jaar kwamen we er achter dat we toch wel veel voor elkaar konden betekenen en rees het idee de twee onderne mingen samen te voegen. Hal verwege dit jaar hebben we dat ook gedaan en hebben we sa men een herstart gemaakt in de VOF Pro Image Group." door Juliette Gilissen De bedrijvenwedstrijd LEF, voorheen de Leidse Start, is aan zijn zesde jaar toe. De starterswedstrijd voor de Regio Rijnland begint op dinsdag 27 novem ber in Holiday Inn. De aanvang van deze voorronde met drie deelnemers is om 19.30 uur. Na dinsdag volgen nog drie voorronden. Op 25 juni is de fina le in de Leidse Schouwburg. ABN AMBO ■<Bf, KAMER Kamsteeg AUTO LEASE (advertentie) Arenthals Grant Thornton accountants en adviseurs HART Leidsch s® Dagblad SSH Automatisering Leiden VOORDE ZAAK vi Ivoeding geven is de natuurlijkste zaak van de wereld. Toch is '2' ets wat jonge moeders moeten leren, want door onvoldoende leiding of te weinig kennis mislukt het geven van (voeding nog vaak. De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk, die 13 es en steun geeft, verzorgt in Leiden twee matiebijeenkomsten op woensdag 28 november en 12 mber, waar de volgende thema's worden behandeld: 'Hoe ie t borstvoeding?', 'Voorkomen en behandelen van problemen' 7 lorstvoeding en een baan'. Voor meer informatie of A nelding kan worden gebeld met Annelies Danton, 5223906. Wat mij verbaast, is dat we in Leiden zo ontzet tend veel knikkertermen hebben. Ik schreef al eens over kuisters, kuisteren, 't kuisterzakkie, 't petje, uppies, looiers en beukies. Een hele rijkdom vergeleken bij de knikkerwoorden die ik uit mijn vroegere, Bergen-op-Zoomse dialect ken. Daar hadden we al leen knikkers: die waren van leem of kalk, en stuiters: die wa ren van glas. En het knikkerput- je heette een koeleke, de oudere vorm van kuiltje. Het enige wat je bij het knikkeren moest doen was ervoor te zorgen dat de knikkers of de stuiters in het 'koeleke' terecht kwamen. Een voor een. Je mocht niet 'schui ven' of 'slepen' met je vinger. En je mocht niet 'luppen'. Dat was: je vinger onder de knikker bren gen om hem zo met een boogje in het knikkerputje te doen be landen. Meer regels bestonden er niet, volgens mij. Maar in Lei den zijn of waren er eindeloos veel meer mogelijkheden. Zo schrijft Simon Zwarts: „Bij het knikkeren spraken we vaak over een voekie. Dat waren vier knik kers die je in het putje moest werpen. De knikkers die er naast vielen waren voor de tegenpartij." In Leiden bestond dus de regel dat je met meerder knikkers tegelijk mocht gooien. Ik had er nog nooit van gehoord en ik heb toch heel wat geknik kerd in mijn leven. En wat de herkomst van het woord voekie is, is mij ook onduidelijk. Misschien dat de lezers licht kunnen weipen op dit boeiende probleem? Leuner. Ik was als kind een buitenspeler. Nee. Niet bij het voetballen, daar was ik midvoor. Ik be doel, ik speelde graag buiten. Onmiddellijk na school gingen we voetballen, knikkeren, vuurtje stoken, cowboyke spelen, wegkruipertje of tikker tje doen. Alleen bij extreem slecht weer was je ver bannen naar de huiskamer. Maar dan was daar al tijd nog het kaartspel. Kanasta, jokeren, rikken (in Leiden volstrekt onbekend, het lijkt een beetje op bridge, maar dan wat gemakkelijker), wippen (hier ook onbekend, althans als kaartspel) en hartenja gen. Ik verloor veel, want ik was een bluffer, een waaghals. Maar ik won ook vaak, door dezelfde waaghalzerij. Ik had een hekel aan jongens die nooit eens risico dürfden te nemen. Die zelfs met een dijk van een kaart niet durfden te 'gaan', maar een ander met een veel mindere kaart lieten bie den. Bang dat ze het schip in zouden gaan. Een leuner heet zo iemand in het Leids. Hij leunt als het ware op een ander, zodat hij zelf geen moeite hoeft te doen om zich staande te houden. Hij vertrouwt zich zelf niet. Hij rust en berust. Bunzig. Als de vader van Koos Prevoo iets niet wilde eten om dat hij eraan twijfelde of dat voedsel nog wel goed was, dan zei hij: „Ik ben er bunzig van. Hoe komen we aan dat woord bunzig voor afkerig? Het is mo gelijk dat bunzig verwant is aan bunzing en dat is een wezel. U weet dat een wezel twee ken merken heeft: hij stinkt en hij is heel erg angstig. Hij is zo bang als een wezel. In een aantal dia lecten, onder andere in het Zaans, het Gronings en het Dordts heeft bunzig dan ook de betekenis 'bang'. Je zou dan dus J. in die streektalen kunnen zeg- i gen dat die leuner uit de vorige alinea te bunzig was om enig ri sico te nemen. In het Leids is de betekenis licht gewijzigd. De angst is er min of meer uit weggevallen. De afkerigheid is er voor in de plaats gekomen. De soep staat te lang op een te warme plaats. Hij ziet er een beetje geschift uit. Je durft hem niet meer te eten. Je bent er bunzig van. Kulk. In Wout Bodrijs 'Een stem uit de achter buurt' lees ik dat in Leiden het woord likken voor komt in de betekenis 'jenever drinken' of'in de gevangenis zitten'. En mummelen voor 'lekker eten'. Ik vraag me af of deze woorden nog 'leven' in het Leids. En of er typische woorden zijn voor een borreltje. En wie noemt een kurk nog een kulkl Met dank verder aan Marijke Kooning, André van Houten en Wim Kooreman. Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan pok: heestermans@inl.nl uit de Leidsch DagbladAIHIIIE VEX ANNO 1901 Zaterdag 23 November KATWIJK - Het nieuwe haltegebouw van de stoom tram te Katwijk aan den Rijn is deze week door de aannemers opgeleverd; het is een sierlijk pand, dat zoowel den ontwerper als de aannemers de heeren J.A. de Best en C. Kruyt te Katwijk-aan-Zee tot eer strekt. Beneden is een flinke wachtkamer, goed verlicht, met ruime veranda, waaruit men een ruim uitzicht op de baan heeft. De bovenwoning voor den pachter van het buffet is eveneens doelmatig ingericht. Hoe wel opgeleverd, is het gebouw nog niet officieel in gebruik genomen: men wacht nog op het ameuble ment. Zoodra dit is aangekomen zal de bekende buf fetmaatschappij E. P. U. te Amsterdam het gebouw in exploitatie nemen. Voor het reizend publiek is dit nieuwe gebouw een groote aanwinst; speciaal voor de bewoners van het R.-K. gymnasium is in den Rijn aangebracht een pontje, waardoor zij den omweg van die inrichting naar het station niet behoeven te maken. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrij vingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante hetallng aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weke Peter Bekkering „Er is nog maar weinig geregeld in de markt rond Apple. Wij zijn in dat gat gesprongen." Foto: Hielco Kuipers Dinsdag 23 november LEIDEN - Gisteren is de actiegroep 'De 5e Groene- steeg beter bereikbaar' met ruim 300 handtekenin gen in het stadhuis ontvangen door wethouder Waal en directeur gemeentewerken Wenthold. De actie groep, bestaande uit leden van de tafeltennisvereni ging DOCOS Joop van Tol, Hans van Driel, Joop Huying en Cock Janson, ijvert voor een aantal nood zakelijke voorzieningen rondom het sportcomplex aan de 5e Groenesteeg. Sinds er in het gebied tussen Herengracht en Zijlsin gel met bouwwerkzaamheden is begonnen, is het sportcomplex (waarin ook de sportstichting, LKV de Spartaan, Mercasol en de Zijl/LGB zijn gehuisvest) bijna onbereikbaar geworden. De toegangswegen verschillen, al naar gelang de bouwwerkzaamheden, van moment tot moment. Daarnaast is de berijd baarheid van die wegen zo slecht, dat er reeds aan vele auto's en fietsen schade ontstaan is. Verder vindt de actiegroep het onverantwoord om 's avonds na de training de jeugdleden in het donker naar huis ZOETERWOUDE - Traditiegetrouw houdt warme bak ker Van der Krogt ieder jaar rond Sin terklaas een open dag voor de Rijndijk- jeugd. Dit jaar was het geen marsepein maken, maar specu laaspopjes. Na het knutselen en afbak ken mocht het eigen product worden meegenomen. Foto: archief Leidsch Dagblad te sturen. Ter ondersteuning van het verzoek heeft de actiegroep onder de DOCOS-leden en de bezoe kende verenigingen een handtekeningenactie ge houden. De actiegroep verzocht op de Zijlsingel, Oosterkerkstraat en Cityring borden te plaatsen, die de richting naar het sportcomplex aangeven. Voorts moet het gehele gebied (rondom het sportcomplex) van een noodverlichting worden voorzien. Wenthold, directeur gemeentewerken, beloofde dat er binnen veertien dagen voor de borden zou worden gezorgd, maar met betrekking tot de verlichting was hij voor zichtiger. In reder geval zou hij de mogelijkheden bekijken. ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W van Alphen heb ben besloten de schoolmelk per 1 januari aanstaan de niet langer te subsidiëren. "Dit houdt tevens in dat het plaatselijk schoolmelkcomité kan worden ontbonden", aldus B en W in een schrijven gisteren aan het plaatselijk comité. De gemeente Alphen ver strekt momenteel een subsidie van 3,5 cent per liter schoolmelk. B en W lopen hiermee vooruit op een beslissing die de raad nog moet nemen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11