Verbazing over extra banenverlies KPN Zalm, wijn en Rembrandt op Leyden Art Fair NUON zaait verwarring met verkeerde jaarrekening Internationale actie tegen XTC Ook ophef over riante optieregeling topman Ad Scheepbouwer rechaussees iphol gepakt cokesmokkel 25 Zondagmi< 'dag november Co open 2001 rechten en verwarring in Kunduz Leidsch Dagblad inese kok n toveren et de wok orschoten mpt met genvallers ven miljoen tor opknappen afplaats und Graff g van afhankelijke geen üge mening iten 1 --m tET WEER p) miezerig |-10° CtHj W4-5 nr. 42781 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Vrijdag 23 november 2001 [DE ANDERE JUWEUER van ^"R'e/iers^ Maarsmansteeg 21 (naast v&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com den haag/gpd - De vakbonden zijn ver baasd over het feit dat KPN de komende jaren nog eens 1.300 arbeidsplaatsen wil schrappen. Dat getal maakte KPN-top- man Ad Scheepbouwer gisteren bekend in Londen tijdens een bijeenkomst met financiële analisten. De 1.300 te schrap pen arbeidsplaatsen komen bovenop de al eerder aangekondigde 4.800 ontsla gen. „Dit komt voor ons als een volslagen verrassing. Waarom heeft Scheepbou wer ons hierover geen opening van za ken gegeven? We krijgen nu het gevoel dat KPN niet de moeite neemt om de vakbonden serieus te informeren", al dus CNV/CFO-woordvoerder D. de Geus. De vakbonden hebben de afgelo pen weken zeer intensief overleg ge voerd met de KPN-top over een sociaal plan voor de 4.800 werknemers die op korte termijn weg moeten. Tijdens dat overleg is nooit concreet gesproken over verder banenverlies. „We hebben het alleen maar gehad over de noden op korte termijn en de noodzaak van gedwongen ontslagen", zegt Ron Harmsen van de Bond voor Telecom- personeel (BTP). „Merkwaardig dat dit cijfer bij ons niet bekend was", aldus Peter Wiechmann van de AbvaKabo. „Hier doet KPN de zaak geen goed mee". Voor de bonden komt het nieuws over het forse extra banenverlies bij KPN niet bepaald gelegen. Dat geldt ook voor de ophef over de vorstelijke optie regeling die KPN-topman Ad Scheep bouwer bij zijn aantreden heeft bedon gen. Gisteren werd bekend dat Scheep bouwer bij zijn aantreden op 1 oktober 1,57 miljoen opties op aandelen heeft ontvangen. Die opties kan hij weliswaar pas in 2004 verzilveren, maar tegen de beurskoers van gisteren waren ze al ruim 5 miljoen meer waard dan op 1 oktober. De waarde van de opties kan oplopen tot vele tientallen miljoenen guldens als de koers van KPN zich de komende jaren herstelt. „We zijn op nu volop in overleg met onze kaderleden over het sociaal plan. De KPN'ers leve ren daarvoor de komende jaren zeer fors in. Als ze dan horen dat Scheep bouwer, die op zich 15 procent salaris inlevert, zo'n vorstelijke regeling achter de hand heeft, is dat wel even slikken", zegt CNV/CFO-woorvoerder De Geus. Volgens hem zou Scheepbouwer zelf opening van zaken moeten geven over de optieregeling. „Hij is daartoe niet verplicht, maar het zou een sfeer van helderheid en transparantie scheppen. Die ontbreekt nu en dat maakt de har de maatregelen die nodig zijn voor ons veel moeilijker te verkopen". Pagina Binnenland: Commentaar "Wandelend over deze beurs krijg je een complete cursus kunstgeschiedenis' khard Mooyman 01 - De rijksrecherche hie leden van de Konink- ilarechaussee aangehou- egens de smokkel van een fjnbekende hoeveelheid co- via de luchthaven Schip- 11 verband met dezelfde ijn de afgelopen twee we ak vier andere verdachten steerd. ping voor het onderzoek aanhouding van een der in februari van dit ize koerier zei in op- :van anderen te handelen, de Haarlemse persoffi- justitie E. Hartjes wor- lewerkers van de Ko- Marechaussee ervan dat zij in bagagekluis- ;en cocaïne ophaal- ttal was belast met be- erkzaamheden. Twee 1 waren werkzaam op de en. Het onderzoek van cherche is nog in volle Persofficier Hartjes sluit 1 dat er in deze zaak meer dingen worden verricht, lkamer van de Haarlem- chtbank heeft afgelopen sdag de voorlopige hechte- m zes verdachten met der gen verlengd. De zevende ite is direct na verhoor door Rody van der Pols leiden - Zalm, wijn, garnalen- cocktail én een taart met het portret van Rembrandt. Ziedaar de ingrediënten voor de stijlvol le opening van de Leyden Art Fair in de Leidse Groenoordhal- len. Cultuurwethouder Alexan der Pechtold mocht de taart aansnijden, maar niet alvorens zijn zegen uit te spreken over de Leidse kunstbeurs, die dit jaar voor het eerst op een dergelijk ambitieuze schaal wordt gehou den. .Amsterdam en Maastricht hebben leuke beursjes, maar Leiden gaat ze hiermee naar de kroon steken", luidde het oor deel van de wethouder. Werd de Leidse kunstbeurs de vier voorgaande jaren nog in de Leidse Pieterskerk gehouden, dit jaar is het evenement naar de Groenoordhallen verplaatst. Ruim zestig galeries presenteren zich vier dagen lang - tot en met zondag - aan het publiek. „Na tionaal en internationaal, als we de Belg meetellen", aldus Pecht old. Kosten noch moeite zijn ge spaard om de voormalige vee hallen om te toveren in een chi que bedoening. En dat zit hem niet alleen in het fraaie beurster- ras te midden van alle stands, waar de bezoekers bij het licht van een kroonluchter de Beau- jolais Primeur kunnen laten aanrukken. Of het restaurant De Coepoort waar Noorse, gemari neerde zalm als lunch wordt ge serveerd. Of de maar liefst 8000 vierkante meter tapijt die de or ganisatie heeft laten aanrukken, omdat het voor de gedempte akoestiek zorgt waarom een kunstbeurs vraagt. Nee, dat zit hem vooral in het brede scala aan kunst dat aan het oog van de bezoeker voorbij trekt. In de woorden van Pecht old: „Wandelend over deze beurs krijg je een complete cur sus kunstgeschiedenis." Schil derwerk, in alle genres en ma- Ook het Leidse Kunstcentrum Haagweg 4 is met een stand vertegenwoordigd op de Leyden Art Fair in de Groenoordhallen. Foto: Mark Lamers ten, vormt de hoofdmoot. Van Klashorst tot Blommers, van Brood tot Pieck. Maar ook de liefhebbers van keramiek, siera den, glaswerk, sculpturen, an tiek of zelfs Russische iconen komen aan hun trekken. Bij sommige stands wordt zelfs ter plekke kunst gecreëerd. Een beeldhouder en een schilder hebben tegenover elkaar plaats genomen en portretteren elkaar, de één met klei, de ander met verf. De Leidse schilder Justus Donker, getooid met een zwarte hoed, schildert zijn spiegelbeeld na. En passant drinkt hij zijn blikje bier leeg en slaat hij af en toe een paar akkoorden op zijn gitaar aan. Om tekst en uitleg hoeven de bezoekers niet verle gen te zitten. Kleurrijke folders en visitekaartjes liggen overal op tafeltjes klaar, vaak naast een uitnodigende schaal bonbons. En anders is er natuurlijk altijd nog de galeriehouder zelf, die de bezoeker aanspreekt om inlich tingen te verstrekken over zijn kunstenaars. En om zijn waar aan de man te brengen. „Want", zo zegt de wethouder, „dit is geen museum. U mag wel kij ken, maar u moet vooral kó pen." Israëliërs voor Palestijnse staat Jeruzalem - Een meerderheid van de Israëlische bevolking steunt de oprichting van een Palestijnse staat. Dat blijkt uit een opiniepeiling, waarvan de resultaten vandaag werden ge publiceerd. Volgens de peiling is 59 procent van de Israëliërs voor de oprichting van een Pa lestijnse staat en 36 procent te gen. Vorige week leidde een pleidooi van minister Peres van buitenlandse zaken voor een Palestijnse staat tot veel com motie in het kabinet. Pagina Buitenland Nissans terug naar garage Singapore - De Japanse autofa brikant Nissan haalt 300.000 auto's van elf verschillende mo dellen terug vanwege een fout in de motor, zo maakte het Ja panse persbureau Kyodo van daag bekend. De auto's, ge bouwd tussen april 1998 en de cember 2000, zijn uitgerust met ondeugdelijke sensoren waar door de motor moeilijk start en snel afslaat. Hoeveel daarvan in het buitenland zijn verkocht is nog onduidelijk omdat Nissan vanwege een feestdag onbe reikbaar was. Hypotheekrente thema bij PvdA den haag - Binnen de PvdA barst de discussie over de af trekbaarheid van de hypotheek rente opnieuw los. Verscheide ne afdelingen stellen voor de aftrek te beperken, maar het partijbestuur voelt er niets voor het verkiezingsprogramma op dit punt te veranderen. De af deling Utrecht wil tijdens het PvdA-congres op 14 en 15 de cember een motie indienen, waarin wordt voorgesteld een werkgroep een studie te laten verrichten naar de aftrek van de hypotheekrente. Het partijbe stuur wijst ook zo'n onderzoek af. Flinke sneeuwval in de JVIpen bern - In de Zwitserse Alpen is vannacht tot dertig centimeter sneeuw gevallen. De meeste passen liggen bedekt met sneeuw en dat levert gevolgen voor het verkeer op. De San Bemardino-pas (bij Tessin) is gesloten voor zwaar verkeer. Over deze belangrijke verbin ding rijdt veel verkeer sinds de Gotthardtunnel na een brand is gesloten. De Fluela-pas is hele maal dicht. De Simplon-pas is afgesloten voor vrachtwagens met aanhangers. (advertentie) 'i.»c?niddag, en u wit gew jons doen? Ga dan eens langs bij vV ntrum j '1 lef H 1 >t iat uw ig- n genieten en beleef tomer nep c Cappellin: Gelde id. B&B Italia. Leolux. Cassma. Hutsla Giocgea. en Mwotti 1' lekijk onze bijzondere bedden. a «.soires en verlich' c 1." lagmiddag Cc. middag' 'r 11 -r 11 Amstelveen ij 1 i:i4ij50h. >vww vanclorhorst ni laf 25 li geopend ca van der horst 12 00 tol 17 00 ui 1 H I 1 V U door Peter Groenendijk leiden - Veel klanten van NUON hebben deze week een verkeerde jaarrekening van het energiebedrijf in de bus gekre gen. Het bedrag dat zij maandelijks moe ten betalen voor hun gasverbruik, is in veel gevallen verdubbeld of juist gehal veerd. Het gaat om klanten uit de hele Leidse regio. De oorzaak is een automati seringsprobleem, dat voortvloeit uit de fusie van diverse energiebedrijven tot NUON. Wil Witteman uit Rijpwetering las afgelo pen woensdag in haar jaarrekening dat zij in het komend jaar iedere maand 200 gulden meer moet gaan betalen. „Ik schrok me een ongeluk", zegt zij. „Het is een fors bedrag dat er iedere maand bij komt." Maar toen zij merkte dat ook ken nissen en familieleden een veel hoger be drag moesten gaan betalen, begreep zij dat er iets mis was. „Ik ben gaan bellen met NUON, en daar vertelden ze dat er een fout gemaakt was. Maar excuses kreeg ik niet, en ook geen nieuwe reke ning. Ze zeiden dat ik het maar gewoon iedere maand moet betalen, en dan krijg ik het in 2003 weer terug." Patrick de Wit, die werkt bij de regionale klachtenlijn van NUON, heeft al heel wat ongeruste klanten aan de lijn gehad. „Bij veel mensen is het termijnbedrag voor 2002 verdubbeld, of juist gehalveerd. We helpen die mensen direct om een nieuw termijnbedrag vast te stellen." De klacht van mevrouw Witteman verwijst hij naar het rijk der fabelen. .Absoluut niet waar. Wij helpen iedereen meteen aan een nieuw termijnbedrag." Een woordvoer der van NUON meldt dat automatise ringsproblemen de oorzaak zijn van het probleem. „Bij de fusie van diverse ener giebedrijven, waaronder EWR, tot NUON moesten wij verschillende systemen inte greren. Daardoor is nu een fout ont staan." In heel Zuid-Holland zijn klanten gedupeerd. „Het gaat om mensen die hun gasmeterstand niet aan ons hebben doorgegeven", meldt de woordvoerder. „Wie nu teveel betaalt in de eerste maan den van 2002, krijgt dat geld zo snel mo gelijk terug. Wie te weinig betaalt, moet dat aan het eind van 2002 terugbetalen." Hoeveel mensen in totaal gedupeerd zijn, kan NUON nog niet zeggen. ISLAMABAD/ANP-RTR-AFR - oordelij ke Alliantie heeft ag een frontale aanval in- op Talibanstellingen in en de Noord-Afghaanse stad k. Het Talibanbolwerk op drie fronten aangeval- 0 meldde het Afghaanse OreauAIP. gevechten waarbij de op- tanks, artillerie en infan- eeft ingezet, worden ge ut Khanabad, Pul-i-Bangi Dasht-i-Arachi. Generaal "n, die gisteren nog een datie leek te zijn overeen- 'en met Talibanbevelheb- Kunduz, verklaarde: ,Als iban niet opgeven zullen elimineren". Onduidelijk A talsnog waarom de onder- Jflingen zijn gesneuveld, emers zeggen dat de fa natieke buitenlanders die inge sloten zitten in de stad zich wei geren over te geven. Een andere lezing is dat er interne verdeeld heid heerst bij de oppositie. Er zou een machtsstrijd zijn uitge broken tussen commandanten, met als hoofdprijs de verovering van Kunduz. Talibanstrijders in de heuvels rond de stad reageerden op de aanvallen van vrijdag met hevig mortiervuur. Dit verzet werd echter snel de kop ingedrukt door Amerikaanse B-52 bom menwerpers die de stellingen aanvielen. Door de beschietingen en Ame rikaanse bombardementen is de chaos en verwarring in Kunduz compleet, zo meldden corres pondenten. Buitenlanders in dienst van de Taliban zouden honderden Talibanstrijders heb ben geëxecuteerd die wilden overlopen. De burgerbevolking probeert vertwijfeld de stad te verlaten. Veel Talibanstrijders lopen over naar de alliantie. Nog voordat Talibancomman- danten gisteren van hun ge sprekken met de Noordelijke Al liantie terugkeerden, namen tweehonderd strijders vijftien voertuigen in beslag, reden de stad uit en capituleerden. Mas sale overgaves worden door de Noordelijke Alliantie ook ge meld uit de omgeving van Kha nabad. De afgelopen twee da gen zouden daar in totaal zo'n drieduizend militieleden de strijd hebben opgegeven. Pagjna Buitenland: Meer over Afghanistan Politiekorpsen pakken zeventien mensen op jlmsterdam/anp - Politiekorp sen in Nederland, Duitsland, Israël, Groot-Brittannië en Au stralië denken een grote inter nationale XTC-organisatie een flinke slag te hebben toege bracht met zeventien arresta ties. Het zou gaan om een van de grootste internationale ac ties van de laatste jaren tegen XTC-handel. De politie heeft daarbij bijna 1,8 miljoen pillen in beslag genomen. Meer arres taties worden niet uitgesloten. De hoofdverdachte is een 37- jarige in Amsterdam wonende Israëliër. Hij is tijdens zijn va kantie in Australië opgepakt. In Amsterdam is zijn 24-jarige rechterhand aangehouden. De andere verdachten komen uit Israël, Nederland en Frankrijk. Het Kernteam Amsterdam - Am- stelland/Gooi- en Vechtstreek begon het onderzoek begin ok tober. Het richtte zich aanvan kelijk op een Israëlische groep die in XTC handelde. De 37-ja- rige hoofdverdachte bleek zich in Amsterdam op te houden. De man is eerder in Frankrijk wegens drugshandel tot twaalf jaar cel veroordeeld. Drie jaar geleden kwam de Israëliër vrij. Hij is inmiddels getrouwd met een Nederlandse. Een 24-jarige Israëliër stond hem in Amster dam bij tijdens de dagelijkse bedrijfsvoering. Het bleek uiteindelijk te gaan om een netwerk met wereld wijde contacten. Zo zijn halver wege deze maand twee Franse zussen (23 en 25 jaar oud) in Londen aangehouden. Die hadden ongeveer 160.000 XTC- pillen bij zich. De pillen waren bestemd voor de Verenigde Staten. Een dag later werd de 21-jarige Fransman in Haarlem opgepakt. De Duitse politie onderschepte afgelopen woensdag in de noordelijke stad Lübeck een Nederlandse vrachtwagen met 1.600.000 XTC-pillen. Bij deze actie, waartoe werd overgegaan na een tip van de Nederlandse politie, rekenden de Duitsers de 50-jarige Nederlandse chauffeur en twee Israëliërs (41 en 55) in. Het drietal was net begonnen met het lossen van de lading. Nederlandse recher cheurs ontdekten dit transport door hun onderzoek. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV A n, P -« Naam Straat Postcode Telefoon (i.vjn. *e\ Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 ifl.37.30) krijgt u bovendien een Z kwartaalabonnement "M5 staatslot met automatische betaling O 48,53 [Ft 106.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro Z 48.99 ifl 107,95, a, automaat wu*>gsnv Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1