Armoede daalt dankzij fiscus 'Neem eurokit mee bij jaarwisseling' xtra voordelig Euro zorgt voor extra verkoop van geldsorteermachines .uxernbuirg dIji met euro Nieuwe torens WTC New York helft lager us ant Veel eenoudergezinnen beter af met uitkering dan met baan Beeld op bordes vernield t Frisco Clementine mandarijnen €1.13 Rundergehakt 5.99 €2.72 Leidsch Dagblad i uagbiat heepsbouwer ét schuld ;an KPN te lijf lm Boxtel wil ■ei. rem of llnshereniging NR. 42780 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch donderdag 22 NOVEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Het aantal arme huishoudens is eindjaren negen tig nog steeds niet verdwenen. Wel is het de afgelopen jaren iets afgenomen. Dat komt niet door dat meer mensen een baan heb ben gevonden, maar vooral door fiscale regelingen, zo blijkt uit de Armoedemonitor van het Sociaal en Cultureel Planbureau en het CBS over de periode 1996 tot 2000. Het aantal huishoudens met een laag inkomen is eind jaren npcrpnfic' afsrennmen van_ komt vooral door de verhoging van de fiscale ouderenaftrek waardoor alleenstaande oude ren er op vooruitgingen. Vol gens het Planbureau zal het aantal arme huishoudens nog verder afnemen door de belas- tingherziening.Hiervan zijn ech ter nog geen gegevens bekend. De armoede in Nederland wordt bepaald aan de hand van twee grenzen. Het sociale minimum zoals in de bijstand en AOW, dat voor een alleenstaande neer komt op netto 1481 gulden f19991 Der maand. En het 'iets een alleenstaande uitkomt op 1693 gulden per maand (1999). Het aantal mensen met een laag inkomen dat aangeeft daarvan moeilijk rond te kunnen komen, daalde tussen 1996 en 1998 van 42 tot 29 procent. De daling van de armoede komt vooral door het gevoerde inko mensbeleid, en dan met name voor ouderen. De poging om werklozen, bijstandsgerechtig den en arbeidsongeschikten aan het werk te helpen, is nauwelijks gelukt. Slechts een op de zes werklozen vond in 1998 een genheid kwam met name voor rekening van herintredende vrouwen en schoolverlaters. Volgens het CPB en het CBS komt armoede in Nederland vooral veel voor onder allochto nen.. Bijna de helft (40 procent) van de huishoudens met een al lochtone kostwinner heeft een laag inkomen. Volgens de onderzoekers geldt dat ook voor de tweede genera tie allochtonenAndere'arme' huishoudens gaan erop achter uit als ze een baan accepteren doordat ze dan verschillende Dit verschijnsel wordt ook wel de armoedeval genoemd. In to taal hebben 267.000 huishou dens, vooral alleenstaanden en eenoudergezinnen, hiermee te maken. Daardoor gaat deze groep niet zo snel aan het werk, vermoeden de onderzoekers. De overheid zou zich daarom na drukkelijker moeten richten op uitkeringsgerechtigde eenouder gezinnen met een laag inkomen. Pagina Binnenland: Meer nieuws over de EUROBIJLAGE WOENSDAGzi NOVEMBER 2001 Onuitroeibaar is die Italiaanse ge woonte om je pas op het allerlaat ste moment ergens zorgen over te maken. Daarom is de komst van de euro en het verdwijnen van de lire alleen om die reden al geen 'heet' onderwerp in de koffiebars en bij de kiosken. Maar uitlokken kan natuurlijk, en bij wie beter dan Maurizio, die als krantenver koper alles weet. „Eindelijk zijn we van al die der dewereldnullen af', zegt een ge pensioneerde man als reactie op een opmerking van Maurizio dat Italië zijn financiële zelfstandig heid te Brussel en Frankfurt inle vert. „Dat is maar goed ook", sluit Giovanni, de uitbater van de naast de kiosk gelegen bar, aan. „Met die lire werd door regerin gen alleen maar gejojood om het huishoudboekje te laten kloppen. Nu zullen we van buitenaf ge dwongen worden om die huis houding strak en efficiënt op te zetten." Maurizio: „Let op, straks zullen onze euro's in de rest van Europa niet worden vertrouwd." De Italianen houden niet van hun lire, ze zijn er hoogstens aan ge wend. De euro is in Italië dan ook meer dan welkom. Dankzij de eu ro horen ze erbij, tellen ze mee in Europa. Wie met Oud en Nieuw gaat stappen, terug wil met de bus en dan een kaartje wil kopen, moet wel euro's bij zich heb ben. Want in bus en tram is het op 1 januari al niet meer mogelijk om met guldens te betalen. In Nederland geldt officieel een overgangsperiode tot 28 januari 2002 waarin overal, behalve dus in trams en bussen, nog met guldens betaald kan worden. Wisselgeld komt dan in euro's. Maar daar zit net het probleem in het openbaar vervoer. Tram- en buschauffeurs zouden met twee kassa's moeten rondrijden. Te ge vaarlijk, aldus de bedrijven. De Consumentenbond ging akkoord. Voor trams en bussen werden uit zonderingen gemaakt. Bovendien duurt het kopen van een kaartje met twee kassa's te lang. Gemiddeld denken deskun digen dat afrekenen in guldens en wisselgeld terugkrijgen in euro's per transactie dertig seconden langer duurt dan betalen in één muntsoort. „Met vier personen die een kaartje kopen, vertrekt de bus dan al twee minuten te laat. Dat kan niet", al dus een woordvoerder van Mobis, de belangenorganisatie van on dernemers in het personenver voer. Hij denkt overigens dat er in nieuwjaarsnacht niet meteen pro blemen ontstaan als zich mensen aandienen met guldens. „Officieel Minister Zalm grabbelt gretig in een bak met euromunten. In december krijgt iedereen een zogenaamde eurokit. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis kan het niet, maar ik denk niet dat er ook maar één bus- of tram chauffeur is die iemand die met guldens wil betalen, laat staan." Vanaf begin december hangen in trams, bussen en metro's posters waarin de reizigers wordt verteld dat ze in het openbaar vervoer meteen euro's nodig hebben. Ook komen er radiospotjes, en zullen trams en bussen van de buiten kant met de informatie worden ge sierd. Oudjaarsstappers kunnen het zich ook gemakkelijk maken. Strippenkaarten met guldens ge kocht blijven gewoon nog een jaar De makers van geldsorteer machines varen wel bij de invoering van de euro. De komst van de nieuwe Euro pese munt heeft ervoor ge zorgd dat de omzet meer dan verdubbeld is, aldus R. Angel van het bedrijf Deno- card Jardimex De klandizie is uitgebreid: iedereen die na 1995 geen nieuw apparaat heeft aan geschaft, moet een nieuwe kopen omdat de oudere machines niet omgebouwd kunnen worden. Angel: „We zien duidelijk een pie- komzet door de komst van de euro." Volgens hem hebben veel bedrijven gewacht tot de introductie met het kopen van een nieuwe kassa of sorteermachine. Alleen de nieuwerwetse ap paratuur, die gemengd Nieuwe en oude biljetten, zoals ze zijn tentoongesteld op 'Hulde aan de Gulden' in de Kunsthal in Rotterdam (nog tot 6 januari 2002). Foto: ANP/Ed Oudenaarden muntgeld sorteert op waar de, kan worden omgescha keld van dubbeltjes en kwartjes naar euromuntjes. Bij oudere machines wegen de ombouwkosten vaak niet op tegen de aanschaf kosten van een nieuwe. Denocard is een van de vijf bedrijven in Nederland die geldverwerkers maakt. Daarnaast maakt en ver koopt de onderneming kas sa's en muntwikkelpapier. Guldenhulsjes worden al niet meer gemaakt, want daar heeft niemand meer wat aan. Vanaf nu zijn het alleen nog maar wikkels voor setjes euromunten die uit de fabriek rollen. Ook de afzet van kassa's is volgens Denocard sterk toegenomen. Vooral naar kassa's met verstelbare vak jes is veel vraag. Die kun nen zowel voor guldens als euro's worden gebruikt. Veel andere kassa's zijn speciaal voor guldens, wat een winkelier voor proble men kan plaatsen. Er zijn immers acht euromuntjes en maar zes guldenmunt jes. Denocard komt met een ander nieuwigheidje voor de detailhandelaar. Met de komst van de euro heeft die geen uv-lamp meer nodig om de echtheid van de biljetten te controle ren, zoals bij guldenbiljet ten vaak gebeurt. „De ken merken die met uv-licht kunnen worden gecontro leerd kan iedereen tegen woordig namaken", aldus Angel. De eurobiljetten hebben echter minimaal zeven an dere echtheidskenmerken, die met een ingenieus spie geltje te checken zijn. Al dan niet met ingebouwd lampje. Luxemburg is het enige euroland dat aan financiële invloed wint dankzij de nieuwe munt. Waar elders de nationale banken hun monetaire macht moesten af staan aan 'Frankfurt' (de Europe se Centrale Bank, ECB), had het Groothertogdom niets te verlie zen. Er was immers geen natio nale bank. De in 1921 opgerichte muntunie met buurland België maakte een dergelijk instituut immers overbodig. Nu heeft Luxemburg wel een na tionale bank. Speciaal opgericht in juni '98 opdat ook het Groot hertogdom een vertegenwoordi ger heeft in het ECB-bestuur. Na tachtig jaar kan het land eindelijk meebeslissen over zijn eigen mo netaire toekomst. Voor de ruim vierhonderddui zend Luxemburgers worden 46 miljoen eurobriefjes gedrukt en 120 miljoen munten geslagen. Omdat Luxemburg geen geldpers heeft staan - de franken komen uit België - werd de euro-op- dracht openbaar aanbesteed. Joh. Enschedé (briefjes) en de Koninklijke Nederlandse Munt haalden een flink deel van de or der binnen. Op de nationale zijde van de Luxemburgse euromun ten prijkt de beeltenis van Groot hertog Henri. Van treurnis of nostalgische ge voelens bij het afscheid van de frank is in Luxemburg geen spra ke. Hoewel er Luxemburgse fran ken bestaan, circuleert er vooral Belgisch geld in het kleine EU- land. Daarnaast accepteren de winkeliers al sinds jaar en dag Duitse Marken, Franse francs en Nederlandse guldens. De komst van de euro maakt het betalings verkeer een stuk overzichtelijker. leiden - Eén van de twee kind beeldjes die de trap van het bordes van het Leidse stadhuis sieren, is vernield. Het beeld is met veel geweld van de sokkel geduwd en enkele meters lager op de Breestraat te pletter geval len. Volgens gemeentewoord voerder Fons Delemarre (op de foto bij de brokstukken) zien des kundigen geen kans meer om het te repareren. De gemeente heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Het gaat, kijkend naar het stadhuis, om het rechterbeeld. Het linkerbeeld en de vier leeu wen die eveneens langs de trap staan, zijn onbeschadigd. De ge meente is van plan een replica van het beeld te laten maken maar wordt daarbij geconfron teerd met een probleem. Er is na melijk binnen het stadhuis geen beeldmateriaal van het 'engel achtige figuur1 voorhanden. Het andere beeld in spiegelbeeld na maken, kan niet omdat er essen tiële verschillen tussen beide beelden zijn. Daarom is de ge meente op zoek naar beeldmate riaal van het 'engeltje' om zo een replica te kunnen construeren. Hoe gedetailleerder de foto, prent of video, hoe beter. Men sen die materiaal in hun bezit hebben, wordt verzocht contact op te nemen met de gemeente. Foto: Hielco Kuipers new york/ap - De twee ver woeste torens van het World Trade Center in New York wor den mogelijk binnen vijf jaar herbouwd. Maar de torens zul len half zo hoog worden, zo maakte het consortium dat de grond van WTC-complex pacht gisteren bekend na een gesprek met de nieuwe burgemeester van New York, Michael Bloom berg. Hoeveel torens er ge bouwd gaan worden is nog niet bepaald, maar ze worden waar schijnlijk zo'n vijftig tot vijfen vijftig verdiepingen hoog. Binnenkort worden de eerste voorstellen voor de nieuwe ge bouwen voorgelegd aan de on langs gekozen nieuwe burge meester. De directeur van het consortium is ervan overtuigd dat er mensen in de gebouwen willen werken. Pagina Buitenland: Dodental aanslagen WTC (advertenties) k de Rijn schans." of in Lei gen komt. juiste mo- >olgebouw ooi, in het st iets toe- er ook veel ;den en de /assenaar- nstituut in ezamenlijk pleidingen len we sa- ten en ap- elangrijker jker door ter van el- ie regiona- oten bij de 1983, *98. Die an een igeleverd. he weten- ;aren mee politici ble- i de en- 1 bron van esproken ng onder end men- 1 de cijfers lelden. ;econclu- de ant- ijn. Dat is Jegege- analyse- Bij C1000 denken we niet in guldens. We denken niet in euro's. Bij C1000 denken we in lage prijzen. Daarom hebben we deze week voor u twee extra voordelige aanbiedingen! net 1 kilo ƒ2.49 rundvlees kilo 4.55 De aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 24 november 2001 Ja, ik word abonnee Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (R. 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MDV 48,53 (FL 106,95) 48,99 (FL. 107,95) (T.v.m. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau nk-yonuivner. 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5