Armoede daalt dankzij fiscus Europa eindelijk zichtbaar in de euro m xtra voordelig BK Nieuwe torens WTC New York helft lager Leidsch Dagblad i m i i i i i Veel eenoudergezinnen beter af met uitkering dan met baan Uitspraken van bekende Nederlanders over nieuwe munt )US Beeld op bordes vernield rant Frisco Clementine mandarijnen €1.13 Rundergehakt ƒ5.99 €2.72 Leidsch Dagblad nu NR. 42780 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch donderdag 22 NOVEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 071-5128030 den haag/gpd - Het aantal arme huishoudens is eindjaren negen tig nog steeds niet verdwenen. Wel is het de afgelopen jaren iets afgenomen. Dat komt niet door dat meer mensen een baan heb ben gevonden, maar vooral door fiscale regelingen, zo blijkt uit de Armoedemonitor van het Sociaal en Cultureel Planbureau en het CBS over de periode 1996 tot 2000. Het aantal huishoudens met een laag inkomen is eind jaren neeentig afgenomen van komt vooral door de verhoging van de fiscale ouderenaftrek waardoor alleenstaande oude ren er op vooruitgingen. Voi- gens het Planbureau zal het aantal arme huishoudens nog verder afnemen door de belas- tingherziening.Hiervan zijn ech ter nog geen gegevens bekend. De armoede in Nederland wordt bepaald aan de hand van twee grenzen. Het sociale minimum zoals in de bijstand en AOW, dat voor een alleenstaande neer komt op netto 1481 gulden (1999) per maand. En het 'iets een alleenstaande uitkomt op 1693 gulden per maand (1999). Het aantal mensen met een laag inkomen dat aangeeft daarvan moeilijk rond te kunnen komen, daalde tussen 1996 en 1998 van 42 tot 29 procent. De daling van de armoede komt vooral door het gevoerde inko mensbeleid, en dan met name voor ouderen. De poging om werklozen, bijstandsgerechtig den en arbeidsongeschikten aan het werk te helpen, is nauwelijks gelukt. Slechts een op de zes werklozen vond in 1998 een genheid kwam met name voor rekening van herintredende vrouwen en schoolverlaters. Volgens het CPB en het CBS komt armoede in Nederland vooral veel voor onder allochto nen.. Bijna de helft (40 procent) van de huishoudens met een al lochtone kostwinner heeft een laag inkomen. Volgens de onderzoekers geldt dat ook voor de tweede genera tie allochtonenAndere'arme' huishoudens gaan erop achter uit als ze een baan accepteren doordat ze dan verschillende Dit verschijnsel wordt ook wel de armoedeval genoemd. In to taal hebben 267.000 huishou dens, vooral alleenstaanden en eenoudergezinnen, hiermee te maken. Daardoor gaat deze groep niet zo snel aan het werk, vermoeden de onderzoekers. De overheid zou zich daarom na drukkelijker moeten richten op uitkeringsgerechtigde eenouder gezinnen met een laag inkomen. Pagina Binnenland: Meer nieuws over de EUROBIJLAGE WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 door Rudi Buis en Wouter van Zandwijk Wat u en ik, de onbekende Nederlanders, den ken van de euro weten we uit de opiniepeilin gen. Hoe ervaren bekende Nederlanders de nieuwe munt? Emile Ratelband: „Komst euro is werkelijk fantastisch." Archieffoto: GPD Emile Ratelband blijft Emile Ra telband. Hij vindt het niet goed dat de euro komt, nee, hij vindt het 'werkelijk fantas tisch'. „Het is de een na laatste barrière van de eenwording van Europa. Nu alleen nog een geza menlijke taal", roept hij dolen thousiast uit. Nee, voor hemzelf le vert de invoering van de euro geen probleem op, maar voor anderen weet hij dat zo net nog niet.Ach, de mensen zeiken zo. Ze zoeken altijd problemen. Maar het gaat gewoon gebeuren, punt uit. Net als de herfst winter wordt. Dan hoor je de konijnen ook niet kla gen, aldus Ratelband. Als de euro enorm zou kelderen en Ratelband zou worden gevraagd mee te werken aan een televisie spotje om het Nederlandse volk op te beuren, zou hij dat dan doen? „Ik laat me strikken voor elk spot je. Als ik er maar euro's voor krijg." Miljonair Journalist Willem Oltmans moest acht jaar leven van een bijstands uitkering. Bij het uitoefenen van zijn vak werd hij jarenlang ge dwarsboomd door de Nederlandse staat. Na een verbeten juridische strijd werd hij in één klap miljo nair. In guldens. Straks ook nog in euro's. Daarom is hij ietwat be vreesd voor de toekomst van de euro: „Zodra Europa door een ter reurdaad wordt getroffen, keldert die euro gigantisch." Volgens hem zijn de Amerikanen niet echt blij met de nieuwe munteenheid. „Voortdurend houden ze de euro in de gaten. De Amerikanen vin den die munt maar een vervelende zaak. En ze zullen dus ook probe ren hem laag te houden." Jort Kelder, hoofdredacteur Ouote: Wat een stel idioten daar in Brussel." Archieffoto: Wilberto van den Boogaard Theo van Gogh weet over de euro niet wat hij moet zeggen. Archieffoto: GPD Zichtbaar In het casino gaan veel guldens om, straks ook euro's. Daar heb ben ze eigenlijk al afgerekend met de gulden. Willem Kooijman, fi nancieel directeur van Holland Casino, werkt al vier jaar aan de omschakeling van guldens naar euro's: „Ik ben er al zo lang mee bezig, laat de euro nu maar ko men." Kooijman vindt de nieuwe munteenheid een 'goede zaak'. „Eindelijk wordt Europa zichtbaar. Met de gulden verliezen we een traditie, een historie. Maar we moeten nu maar eens leren den ken als Europeanen en niet als Hollanders." De omschakeling kost zijn bedrijf'miljoenen'. Of hij denkt dit terug te verdienen met een wildere goklust bij zijn slecht rekenende gasten? „Nou, dat denk ik niet, nee." Nostalgisch De kersverse Eerste-Kamervoorzit- ter Gerrit Braks voelt veel nostalgie bij de gulden: „We moeten er nog wel even bij stilstaan. Onze gulden is natuurlijk altijd symbool ge weest voor de Nederlandse sa menleving, die redelijk goed is ge organiseerd. En daar zijn we trots op", aldus Braks. „De euro staat voor de noodzakelijke integratie van Europa." Hij vindt de gulden een bijzondere munt. „Nederland speelt in de we reldeconomie best een grote rol, maar dat is in onze muntjes heel zuinig uitgedrukt. De muntjes zijn allemaal erg klein. Vooral dat dub beltje. Dat is het kleinste muntje dat ik ken", zegt Braks. „Ik ben niet zo'n vakantieganger, maai' ik kom nog wel eens ergens. In Italië lukt het me bijvoorbeeld niet de bedragen om te rekenen. Dat is straks gelukkig voorbij." Stuivers Jan Marijriissen heeft zich als frac tievoorzitter van de SP in de Twee de Kamer verzet tegen de komst van de euro. Hij voorziet proble men: „Sommige eurolanden zijn bijvoorbeeld gebaat bij een sterke munt en andere met een zwakke, maar er kan maar één beleid wor den gevoerd." De komst van de euro helpt Marij- nissen niet bij zijn pleidooi tegen de kloof tussen arm en rijk. „Het aantal miljonairs was de afgelopen tien jaar verviervoudigd, maar dat aantal halveert nu met de euro", zegt hij lachend. Dat het eurote kentje, dat net als het dollarteken tje twee parallelle streepjes heeft, zegt volgens Marijnissen iets over de intenties van de 'eurofielen': „Zij vinden dat de euro een con current moet worden van de dol lar." Dat nieuwe papiergeld vindt hij maar 'een saai zooitje': „Ik ga wel een paar oude bankbiljetten bewaren. Mijn vrouw bewaart de stuivers. Dat zou helpen tegen mieren." Stinkend Jort Kelder, hoofdredacteur van het zakenblad Quote, is duidelijk over de euro: „Een lamlendig stuk je werk van vormgevers. Dat lelijke E'tje als geldteken, bah, die munt wil ik niet eens gebruiken. Wat een stel idioten daar in Brussel. Voort aan ben ik op mijn creditcard aan gewezen. Zeg nu zelf, dat F'je is toch veel mooier? De uitstekende Nederlandse vormgeving, ik hoef alleen maar naar het vuurtorentje te wijzen, is in een klap kapotge maakt. Alsof je een prachtig huis met een rieten dak sloopt om er vervolgens een flat neer te zetten." Het verdwijnen van de Hollandse mimten heeft voor Kelder welge teld één voordeel, hij hoeft voort aan de 'stinkende stuiver' niet meer uit zijn portefeuille te vissen. „Als in de winkel het wisselgeld uit stuivers bestaat, dan hoef ik ze nooit." Maar bij de gulden heeft de hoofd redacteur tenminste nog een ge voel. „Niet bij de euro. Ik ben geen Europeaan en dat word ik ook nooit. Wie voelt zich nou Europe aan? Onlangs stelde een redacteur voor om ook in Quote alvast met euro's te rekenen. Stel je voor, zeg! Ik zal me daar tot het laatst tegen blijven verzetten. Weetje, als het aan mij ligt, blijven we in Quote ook na 1 januari lekker origineel met guldens rekenen." Speciaal gevoel Hanneke van Veen geniet samen met haar echtgenoot Rob van Ee- den bekendheid als het 'vrekken- echtpaar'. Een muntje zal ze nooit op straat laten liggen en elke be sparing is welkom. Dat komt ook duidelijk naar voren in het boek 'Je geld of je leven' van het echtpaar. „Of ik een speciaal gevoel heb bij de gulden? Nou nee, ik vind het wel prettig dat ik nu in het buiten land niet langer hoef te rekenen met verschillende valuta. We heb ben familie en vrienden in Frank rijk wonen, dus op het laatste mo ment franken bij de bank halen is er voortaan niet meer bij." Toch komt de euro niet alleen met trompetgeschal voor Hanneke van Veen. „Hoe worden de prijzen omgerekend? Ik ben ervan over tuigd dat de prijs van boodschap pen omhoog gaat." In elk geval hoeft Hanneke van Veen zich niet langer af te vragen wat een bizar spreekwoord van haar vader bete kent. „Als de prijs van een product weer eens steeg, riep hij altijd: 'Al les wordt duurder, vroeger kreeg je nog een dikke boerenvrouw voor een daalder'. Ik snapte dat nooit. Maar ja, de daalder bestaat straks toch niet meer." Geen mening Mag Theo van Gogh, de grootste praatjesmaker van tv, ook eens een keer geen mening hebben? Over de euro, toch een onderwerp dat de opinie beroert, valt hij merkbaar stil. „Ik zou niet weten wat ik over de euro moet zeggen. Ik kan je hierbij niet helpen. Je mag wel van mij de groeten aan de lezers doen." leiden - Eén van de twee kind beeldjes die de trap van het bordes van het Leidse stadhuis sieren, is vernield. Het beeld is met veel geweld van de sokkel geduwd en enkele meters lager op de Breestraat te pletter geval len. Volgens gemeentewoord voerder Fons Delemarre (op de foto bij de brokstukken) zien des kundigen geen kans meer om het te repareren. De gemeente heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Het gaat, kijkend naar het stadhuis, om het rechterbeeld. Het linkerbeeld en de vier leeu wen die eveneens langs de trap staan, zijn onbeschadigd. De ge meente is van plan een replica van het beeld te laten maken maar wordt daarbij geconfron teerd met een probleem. Er is na melijk binnen het stadhuis geen beeldmateriaal van het 'engel achtige figuur" voorhanden. Het andere beeld in spiegelbeeld na maken, kan niet omdat er essen tiële verschillen tussen beide beelden zijn. Daarom is de ge meente op zoek naar beeldmate riaal van het 'engeltje' om zo een replica te kunnen construeren. Hoe gedetailleerder de foto, prent of video, hoe beter. Men sen die materiaal in hun bezit hebben, wordt verzocht contact op te nemen met de gemeente. Foto: Hielco Kuipers new york/ap - De twee ver woeste torens van het World Trade Center in New York wor den mogelijk binnen vijf jaar herbouwd. Maar de torens zul len half zo hoog worden, zo maakte het consortium dat de grond van WTC-complex pacht gisteren bekend na een gesprek met de nieuwe burgemeester van New York, Michael Bloom berg. Hoeveel torens er ge bouwd gaan worden is nog niet bepaald, maar ze worden waar schijnlijk zo'n vijftig tot vijfen vijftig verdiepingen hoog. Binnenkort worden de eerste voorstellen voor de nieuwe ge bouwen voorgelegd aan de on langs gekozen nieuwe burge meester. De directeur van het consortium is ervan overtuigd dat er mensen in de gebouwen willen werken. Pagina Buitenland: Dodental aanslagen WTC (advertenties) Willem Oltmans: „Euro kan door terreur geweldig dalen in waarde." Archieffoto: GPD ook de Rijn enschans." gio of in Lei- ,ingen komt. ;t juiste mo- :hoolgebouw mooi, in het aoet iets toe- lt er ook veel (.eiden en de i Wassenaar- v instituut in gezamenlijk sopleidingen imen we sa- Aten en ap- belangrijker elijker door- ecter van el- r de regiona- ;sloten bij de in 1983, 1998. Die Dben een opgeleverd, ische weten- er jaren mee te politici ble- van de en ige bron van gesproken tiling onder lizend men- ivel de cijfers rmelden. a geconclu- trt de unt- zijn. Dat is alle gege- :n analyse- Bij C1000 denken we niet in guldens. We denken niet in euro's. Bij CI000 denken we in lage prijzen. Daarom hebben we deie week voor u twee extra voordelige aanbiedingen! net 1 kilo 2.49 rundvlees kilo 4.W De aanbiedingen zijn geldig tot en met zaterdag 24 november 2001 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. -> n<r Straat V PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: (i.vm controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (FL 106,95) jackpot cadeau 48,99 (FL 107,95) Bi automatische betalxig is m$n bank-glronummec 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl IQAÏlLHM.l

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3