LEIDEN REGIO OC Leiden wil stralen in de stad Tn BedilB B R3 Netwerken voor het Ronald McDonaldhuis Spektakel op de foto van het jaar De Spelerij krijgt certificaat donderdag 22 NOVEMBER 2001 uwe bestuursvoorzitter Van Gaal zet fusie uit zijn hoofd fim Wegman van voorpagina Als het woord 'fusie' naakt Jacques van Gaal igvvuivend gebaar. „Fusie? -,t leiden heeft geen fusie no- hebben 10.000 leerlin- fe zitten heel centraal in achtige regio. We hebben JOe ima schaalgrootte." iy,( fiiden, begin dit jaar nog n het nieuws na een mis- fusie met de MidWest- heeft de koers met de van de nieuwe vooratter jX it college van bestuur Jac- ran Gaal (54) radicaal ver- •jifelliijl IJ Jeen geflirt meer met an- egionale Opleidings Cen- school is volgens Van rïgiroot genoeg om op eigen te staan. „Waar nodig vve uiteraard samen met ROC's. Bovendien, fusies ook veel ruzies." Wat niet ^at van vaj school voor middelbaar e sonderwijs en volwasse- n ucatie de komende jaren "achterover gaat hangen, zie je dat uit een pro iets nieuws en iets moois We hopen dat dat ook (al zal zijn." ooi wil de komende jaren m(jitbreiden in de breedte, e p te gaan in een nog gro- maar zoekt het in de en in de hoogte. Van ,Een van de bekendste teJom door te stromen bin- t onderwijs is het traject Davo-vwo en dan vervol- io of universiteit. Met de het vmbo-(voorberei- 'middelbaar beroepson- red.) is de route vmbo- bo een nieuwe koninklij- J e. Misschien zelfs wel be- ven tar daar moet je dan wel iste voorwaarden voor >en." eiden wil daarom samen i met vmbo-scholen, het v j zelfs de universiteit. De je[ landelingen daarover zijn op sVan Gaal volop gaande. qs| irste convenants zijn ge- Binnenkort hopen we r meer naar buiten te brengen." De samen- g is trouwens nog maar ,oe rste stap. „Het zou mooi er, ergens aan de Wasse- een instituut komt IOC Leiden, de Hoge- Leiden en de Universiteit samen iet-, gezond- órg- en welzijnsopleidin- ,n ven. Zo kunnen we sa- 2 ledkoper praktijkruimten en, apparatuur en materi- m ;open. Maar belangrijker rlingen kunnen daar ge- ijker doorstromen. En we zo veel directer van el- hJenms profiteren." ,R al heeft met het voorbe- van zo'n instituut al eni- iüfe Jacques van Gaal: „Wij zijn in Leiden een heel belangrijke speler. We zijn een grote ROC in een mooi, compact gebied. Hier kunnen we iets neerzetten." Foto: Mark Lamers ge ervaring opgedaan. In zijn vorige functie, directeur van een hogeschool in Diemen, was hij bezig om samen met het ROC daar en de Vrije Universiteit een dergelijke instelling op poten te zetten op het gebied van de ge zondheidszorg. „Toen ik naar deze baan overstapte, had de ar chitect net de eerste tekening gemaakt voor het nieuwe ge bouw. Ik hoop over een paar jaar nog te worden uitgenodigd voor de opening." Maar los van het instituut met HBO en universiteit, willen Van Gaal en zijn medebestuurders de huisvesting van de school so wieso op de schop nemen. „We hebben nu iets van twintig ge bouwen die door heel Leiden verspreid zijn. In totaal zo'n 68.000 vierkante meter ruimte waar, bij een efficiënter gebruik, makkelijk 15.000 vierkante me ter vanaf kan. Gezamenlijk ver tegenwoordigen die gebouwen een enorm kapitaal. Als we dat geld nu eens anders inzetten en de school onderbrengen in één nieuw, groot gebouw bijvoor beeld in het Lammenschans- park, dan werken we in elk geval doelmatiger. We denken aan een campus, die daar ideaal be reikbaar is - zeker met de komst van de Rijn Gouwe Lijn. Maar we kunnen zo ook nog iets ex tra's betekenen vöor de stad. Want een dergelijk nieuw ge bouw moet wel een mooie, zeer in het oog springende vorm krij gen. Het moet een aanwinst zijn voor het stadsbeeld. In zo'n ge bouw kun je ook allerlei voor zieningen onderbrengen waar van de stad profiteert. Een res taurant bijvoorbeeld en kinder opvang, waarin mensen van on ze opleidingen werken. Mis schien dat we naast zo'n ge bouw nog enkele kleine satellie ten in stand houden. Dat moe ten we allemaal nog uitzoeken. Maar deze richting gaat het wel uit. En de school kan het zich veroorloven. We zijn een uitste kend draaiende instelling die fi nancieel gezond is." Ook daarom voelt Van Gaal er eigenlijk weinig meer voor om met een ander ROC samen te gaan. „Wij zijn in Leiden een heel belangrijke speler. We zijn een grote ROC in een mooi, compact gebied. In Leiden kun nen we iets betekenen. Hier kunnen we iets neerzetten. Als je je aandacht moet verspreiden over verschillende andere grote steden, spring je er misschien nergens uit." ROC Leiden wil de komende ja ren zijn band met Leiden en het Leidse bedrijfsleven in elk geval verstevigen. „Leiden kampt met dezelfde moeilijkheden als an dere grote steden. Ook hier groeit de problematiek rond al lochtonen. Door nauw met de gemeente Leiden samen te wer ken, kunnen we kijken naar mo gelijkheden om die moeilijkhe den te lijf te gaan." Tegelijkertijd zoekt ROC Leiden naar manie ren om het bedrijfsleven een be langrijker rol te laten spelen in de school. „Het is een stroming die binnen het onderwijs steeds belangrijker wordt. Vroeger pro beerden we een leerling zoveel mogelijk te leren, in de hoop dat hij er in de praktijk wat aan had. Nu kijken we meer en meer naar wat de praktijk nodig heeft, en proberen dat de leerlingen bij te brengen. Wij streven ernaar om vakmensen af te leveren, die meteen aan de slag kunnen. Be ginnende vakmensen, oké, maar wel vakmensen. Dit lukt alleen maar als je het regionale be drijfsleven direct bij de school kan betrekken: als bedrijven je zien als een belangrijke speler in dit gebied." Met dit alles wil Van Gaal niet zeggen dat zijn voorgangers ROC Leiden te veel naar binnen gericht lieten zijn. „Ik geef je maar te doen wat ze tot stand hebben gebracht. Ze hebben het grote aantal fusies moeten bege leiden waaruit ROC Leiden is ontstaan. Dat heeft prima uitge pakt. Dit is een ondernemende instelling waar het heel prettig werken is. Een mooiere start kon ik eigenlijk niet wensen. Een rubriek voor7jikdijlc nieuws uit dc regio. telefoon: 071-5356430, Fax: 071-5321921 jas was er speciaal een ;en eerder voor uit jekomen. Aan hem was in deel gevallen de jaar- eque van het Ronald lid Business Breakfast ken aan de voorzitter Leidse Ronald McDo- s, Jan Karstens. In totaal iet huis 20.360 gulden en. Een bedrag dat bij- ibracht door deelname ememers uit de regio maandelijks ontbijt, Idoor en gehouden bij ledrijven. Het bijeenge- is voldoende voor soring van vier kamers ijaar in het huis aan de ivelaan voor ouders van ideren. stens en huismanager El- Iter waren zichtbaar blij overhandigde bedrag en |en Sinterklaas hartelijk, i Karstens is het heel be er een continue aan giften binnenkomt, ibben het hard nodig en eker voor een goed doel. is zit, jammer genoeg, lend vol. Initiatieven zo- lusiness Breakfast ma- -n lasten lichter." srland zijn negen Ronald 'aldhuizen, wereldwijd S1' 'eehonderd. Ze worden !e0 'door een huismanager 'en met vrijwilligers en tent-huismanagers gas- ^gt en ondersteunt en uis onderhoudt. Zeven ier week staan mensen 3ei »or de vaak ontredderde •8' van zieke kinderen. [s: „,Het Ronald McDo- G is biedt ouders een ka- overleg met het zieken- 'ar hun kind ligt. Ook o'1 ;n die poliklinisch behan- beten worden, komen sa il Sinterklaas overhandigt de cheque van ruim 20.000 gulden aan voorzitter Jan Karstens en huismanager Ellen Reuter van het Ronald McDonaldhuis. Foto: Hielco Kuipers men met hun ouders in aan merking voor een kamer. Dit be spaart hen een ziekenhuisopna me. Behalve gastenkamers heeft het Ronald McDonaldhuis ge meenschappelijke ruimten, zo als een goed ingerichte keuken, een eetkamer en een huiskamer met speelhoek, een was- en droogruimte en meestal een tuin. Een echt thuis dus", sluit de voorzitter af. Het Ronald McDonald Business Breakfast bestaat sinds 1995. Het is een initiatief van Ron van Eijk (nu partner bij BDO ac countants en adviseurs). „Jan kwam naar me toe met het idee om iets structureels op te zetten voor het Ronald McDonaldhuis. Een initiatief dat jaarlijks zorgt voor een vaste stroom aan in komsten", vertelt Van Eijk „Na lang nadenken en overleg is het idee voor een businessontbijt ontstaan." „We zijn begonnen met een handjevol ondernemers, maar dat heeft niet lang geduurd. Door een sneeuwbaleffect is het in een korte tijd erg snel gegaan. We hebben er drie jaar geleden dan ook administratieve onder steuning bij gezocht. En dat is hard nodig, we hebben nu zo'n 95 leden en iedere maand ko men er nieuwe introducés bij!" Het geld voor de jaarlijkse bij drage aan het Huis is in eerste instantie ontstaan door een deel van de contributie voor het ont bijt te schenken, de afgelopen jaren lag dat rond de 15.000 gul den. „Sinds dit jaar is dat veran derd. De ontbijten worden nu vaak gesponsord door verschil lende bedrijven. Dat betekent dat bijna de volledige contribu tie nu aan het goede doel ten deel kan vallen. Ik ga er vanuit dat het bedrag volgend jaar weer hoger is, want we groeien nog steeds", verwacht Van Eijk. Deelnemers aan het Ronald Mc- De jury aan het werk tijdens de Leidsch Dagblad fotowedstrijd. Foto: Henk Bouwman door Timoteus Waarsenburg leiden - De beste dagbladfoto van het afgelopen jaar is volgens de jeugdige lezers van het Leidsch Dagblad een op volle kracht vurende AC 130 'Spectre'. De plaat toont het Amerikaanse gevechtsvliegtuig van de voorzij de in de lucht. Uit alle lopen re gent het kogels en vuurstrepen. Een spectaculaire foto dus. En de keuze van de kinderen. Weken lang deden de groepen zeven en acht van tal van basis scholen uit de Leidse regio mee aan het project Krant in de Klas. Uiteindelijk nomineerde elke klas drie foto's in vier verschil lende categorieën: regionaal, sport, binnenland en buiten land. Per klas werd een leerling afgevaardigd om uit al die in zendingen vier winnaars te kie zen. Gisteren was de kinderjury te gast bij het Leidsch Dagblad om een keuze te maken. De vier winnende foto's vormen samen de Leidse inzending voor de Landelijke Krantenfoto Kinder jury bij het Algemeen Neder lands Persbureau. Uit die vier beste inzendingen mochten de kinderen gisteren ook een alge hele winnaar kiezen. Om beurten schuifelen de kin deren in kleine groepjes langs de tafels waarop alle foto's zijn gelegd. „He, deze moet je ne men", zegt een jongetje tegen zijn buurman. Voor hem ligt een trucagefoto van Osama bin La den samen met Bert uit Sesam straat. Hij kruist het correspon derende nummertje aan op zijn formulier. Zijn buurman grin nikt, maar kiest toch voor foto 53: het gevechtsvliegtuig. Als de kinderen uiteindelijk vier winnaars hebben, mogen ze nog eenmaal hun stem uitbrengen om de Leidse totaalwinnaar te kiezen. Daarna, en dat is bijna net zo spannend, krijgen de kin deren een tasje met inhoud. In een van die tasjes zit een briefje dat recht geeft om deze regio te vertegenwoordigen in de lande lijke jury. Albert van de Put (10) uit Roelofarendsveen blijkt de gelukkige te zijn. Hij zit in groep zeven van De Roelevaer en is duidelijk verheugd over zijn uit verkiezing. „In mijn klas zeiden ze al dat ik het toch niet zou worden. En nu mag ik in de jury zitten", aldus Albert. De winnende foto is ove rigens niet zijn keuze geweest. Hoewel? „Ik vond dit niet de al lermooiste foto van allemaal. Maar ik weet niet zeker of ik de ze nou had uitgekozen in de ca tegorie buitenland. Maar het zou best kunnen." Donald Business Breakfast zijn bedrijven, groot en klein, uit de Leidse Regio. Van Eijk: „Voor de meeste is het 's ochtends rustig bijkomen, lekker eten en net werken. Na afloop zie je heel wat visitekaartjes over de tafels verdwijnen. Dat is mooi, zo snijdt het mes aan twee kan ten." Juliette Gilissen KORT EN ZAKELIJK De Spelerij heeft het kwaliteits certificaat kinderopvang gekre gen. Althans, het officiële docu ment van de HKZ (Harmonisa tie Kwaliteitssystemen in de Zorg) moet nog arriveren. Maar dat het certificaat binnenkort in gelijst aan de muur van het kin dercentrum aan de IJsselkade in Roomburg hangt, is zeker. En dat moet gevierd worden, meent de directie, met een feestje voor de 16 medewerksters, de 160 kinderen die het kindercentrum bezoeken en hun ouders. Het team is er buitengewoon trots op te voldoen aan de eisen van de HKZ die onder andere be trekking hebben op de bedrijfs voering, de hygiëne, de veilig heid en de klachtenbehande ling. De Spelerij is het 33ste kin dercentrum in Nederland dat het certificaat heeft gekregen. Voor Leiden heeft dit particulie re bedrijf dat aangesloten is bij franchiseorganisatie Radius Ne derland, de primeur. uit de Leidsch DagbladAHOHIlüY 1ÏIV ANNO 1901 Vrijdag 22 November LEIDEN - Ruim voor het aangekondigde aan- vangsuur stond gisteravond aan de deur beneden op de Aalmarkt een agent van politie mede te deelen, dat er geen toegang meer kon gegeven worden om dat de bovenzaal reeds vol was. Werkelijk was dit het geval en velen, die binnen waren, moesten in den corridor blijven of konden op het tooneeltje bij den spreker gaan staan. De vergadering ging uit van de Leidsche afdeeling van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, spre ker mr. P.JTroelstra had als onderwerp gekozen: 'De strijd der arbeiders, in het bijzonder in verband met de Leidsche toestanden'. Het publiek bestond hoofdzakelijk uit de arbeidende klasse. De heer Ant. Pannekoek opende de vergadering met een welkom en verzocht niet te rooken omdat anders de temperatuur mogelijk onverdraaglijk zou worden. Daarop betrad mr. Troelstra het platform. Hij begon met de bewering, dat, op welk godsdienstig stand punt men al of niet moge staan, men het op één punt eens zal zijn, nl. dat de toestand der maat schappij te wenschen overlaat, voornamelijk wat be treft de rijken en fabrikanten, tegenover de men- schen die voor hun werk maar steeds slecht betaald worden, onvoldoende gevoed en slecht gehuisvest zijn. ANNO 1976 iftTït LEIDEN - De Leidse tafeltennisvereniging DOCOS heeft zaterdag de eerste twee kampioenen kunnen huldigen. Op de foto v.l.n.r. coach Hans van Driel, de geblesseerde Ed Fallaux, Ed v.d. Berg, Peter Ro denburg, Hans Waayer, Ton I' Ami, Jan v.d. Zalm, Gerard v.d. Klaauw en de coach van het tweede team Theo van Daalen. Foto: archief Leidsch Dagblad Maandag 22 november NOORDWIJK - Het gemeentebestuur van Noordwijk wil geen vestiging van bar-dancings in de Zuiddui nen. Dit blijkt uit het ontwerp-bestemmingsplan voor dit gebied. De voorbereiding van het plan heeft meer dan vijf jaar geduurd. Volgens het nu nog gel dende uitbreidingsplan 1937 kunnen in vrijwel het gehele gebied van de Zuidduinen in onbeperkte ma te horecabedrijven van onbeperkte grootte worden gevestigd. Aan deze situatie komt nu een einde. Het ontwerpplan maakt onderscheid tussen de Koningin Astrid Boulevard en de rest van de Zuid. Het gedeel te van de boulevard tussen de beide uitmondingen van de Erasmusweg is uitsluitend voor villabouw aangewezen. Het daarop volgende gedeelte tot de Beethovenweg krijgt een bestemming voor meerge- zinshuizen, hotels en restaurants. De bouwhoogte varieert van drie tot vijf lagen. In het laatste stuk van de boulevard is een soortgelijke bouw toegestaan, zij het dan kleinschaliger en ook villabouw. In de rest van de Zuidduinen zijn de reeds aanwezige horeca bedrijven geïnventariseerd en als zodanig zijn zij in het ontwerpplan opgenomen. Nieuwe^jrecavesti- gingen mogen daar niet komen. Voor Wr-dancings zal in de villawijk geen plaats zijn en ook niet aan de boulevard. Wat de villabouw betreft, is hier en daar de bebouwingsklasse gewijzigd om meer aansluiting te krijgen op de feitelijke situatie. De Vondelweg en de Catharine van Rennesweg zijn uit het plan ge schrapt. Het eind van de boulevard bij Helmhorst zal een verruiming van het tegenwoordige draaipunt krijgen. LEIDEN - De familie Van Oostenrijk is weer terug van hun koopwoede-reisje naar Hull in Engeland. De filmopnamen trokken in het warenhuis Binns veel bekijks. De verkoopdirecteur vertelde dat hij dage lijks, nu al een paar maanden lang, groepen van zo'n dertjg veertig Nederlanders in zijn zaak krijgt, die het hoofdzakelijk hebben gemunt op cosmetische artikelen, kleding, schoeisel, whiskey en aardewerk. Globaal kan worden gesteld dat op bijna alle produk- ten gemiddeld een prijsverschil is van zo'n dertig procent. Met uitzondering van veel soorten thee, die soms vier keer zo goedkoop zijn en de cosmetica, die in de meeste gevallen bijna drie keer zo goedkoop is. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overscltrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar bet Leidsch Dagblad, i.o.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19