In de ban van de profeet GELOOF SAMENLEVING Antistof tegen het kwaad 'Harry Potter is de messias voor de mensen van nu' Aartsbisdom wil openheid over kerkdienst koninklijk huwelijk Vruchtbaarheidssymbolen den haac/cpd - Er moet duidelijkheid komen over het karakter van de kerke lijke inzegening van het huwelijk tussen Willem-Alexander en Maxima Zorre- guieta, vindt het aartsbisdom in Utrecht. „Het zou een goede zaak zijn als het hof snel openheid van zaken geeft", vindt L. Sinselmeijer, woord voerder van kardinaal Simoriis. Blijft Maxima nu katholiek of niet? En zo ja, is er dan nog een rol voor een priester weggelegd bij de kerkelijke in zegening van haar huwelijk met kroon prins Willem-Alexander? Volgens ver schillende bronnen staat de naam van 'hofdominee' Carel ter Linden op de invitatie voor het kroonprinselijk huwe lijk op 2 februari. Deze week werd het programma van de bruiloft officieel be kendgemaakt. Maar over de dienst in de Nieuwe Kerk valt niet meer op te maken dan de lengte van de ceremo nie: anderhalf uur. De van oorsprong katholieke Maxima hield zich bij de aankondiging van de verloving, eind maart van dit jaar, nog op de vlakte over welk geloof ze zou aannemen. Ze ging zich oriënteren op de Nederlandse Hervormde kerk. „De ze beslissing zal ik niet in haast ne men", zei ze. Willem-Alexander maakte wel duidelijk dat eventuele kinderen Nederlands Hervormd gedoopt zullen worden, waardoor het Huis protestants blijft. Kardinaal Simonis sprak direct na de aankondiging van de verloving de innige hoop uit dat de verloofde van de kroonprins haar katholieke geloof zou behouden. Met het hof is afgesproken dat het, aartsbisdom op de hoogte wordt gesteld van Maxima's besluit voordat dit openbaar wordt gemaakt. „Maar tot nu toe we hebben nog niets gehoord. En we weten ook niet of er tij dens de plechtigheid nog een rol voor een priester is weggelegd." Ter Linden wordt ook wel omschreven als de geestelijk leidsman van Willem- Alexander. De dominee leidde in mei ook de kerkdienst van de jongste broer van de kroonprins, Constantijn en zijn vrouw Laurentien. Tot diep in de twintigste eeuw trouw den de Oranjes niet met katholieken. Pas tijdens de afgelopen generatie kwam daar verandering in, de prinses sen Irene en Christina kozen voor ka tholieke mannen en werden zelf ook katholiek. Prins Maurits trouwde in 1998 met een katholieke vrouw, Marilè- ne van den Broek. Hun oecumenische huwelijksinzegening werd door velen als een misser gezien, waarbij tot ont steltenis van velen prinses Juliana en prinses Margriet ter communie gingen. donderdag 22 NOVEMBEt 'Ontslagen SoW noodzakelijk' utrecht - Het is noodzakelijk om op korte termijn 150 van de 500 arbeidsplaatsen bij de dien stencentra van de Samen-op- Wegkerken te schrappen. Van alle bezuinigingsvarianten is deze maatregel de minst slech te. Dat concluderen de synode commissies van rapport voor Financiële Zaken en Algemene Zaken na bestudering van de voorstellen voor de omvangrij ke inkrimping bij de drie ker ken. De synodecommissies hebben felle kritiek op de ge brekkige financiële informatie die ze van het SoW-bestuur hebben ontvangen. Ze noemen het onthutsend dat het bestuur erkent geen totaalbeeld te heb ben van de oorzaak van de fi nanciële crisis. 'Imam' Haselhoef weer aan de slag den haag - De zelfbenoemde imam A. Haselhoef mag weer aan de slag als geestelijk verzor ger bij het psychomedisch cen trum Parnassia in Den Haag. De instelling had hem twee we ken geleden met verlof ge stuurd na zijn omstreden uit spraken over homoseksualiteit en de commotie die daarover was ontstaan. Parnassia acht het verantwoord dat Haselhoef zijn werk weer oppakt. Hasel hoef had eind oktober in een radioprogramma gezegd dat hij achter de richtlijn in de koran staat die zegt dat homoseksue len die in het openbaar de lief de bedrijven, onder bepaalde voorwaarden de doodstraf moeten krijgen. Geen congres zinloos geweld utrecht - Wegens onvoldoende belangstelling gaat het congres over spiritualiteit en zinloos ge weld zaterdag in Utrecht niet door. Het congres was georga niseerd door het Landelijk plat form tegen geweld op straat en de Samen-op-Wegkerken. In clusief lunch zou het congres 75 gulden per dag kosten. Een groot deel van dit bedrag was bestemd voor de Deetmanprijs. Burgemeester Deetman van Den Haag is voorzitter van het landelijk platform. De prijs is bedoeld voor een plan ter be strijding van zinloos geweld. kampen/anp - Harry Potter is een 'moderne messias' die appelleert aan de diepe religieuze gevoelens van de hedendaagse mens. Zijn rol als magische kinderheld al leen kan het succes van de boeken van J.K. Rowling en de daarop gebaseerde film niet verklaren. De theoloog en ethicus prof. dr. F. de Lange ziet duide lijke parallellen tussen Harry Potter en de talloze messi- asfiguren in de geschiedenis. Na een onaanzienlijk be gin Qezus in een kribbe in de stal, Harry Potter in de be- zemkast van de familie Duffeling), groeien zij uit tot ver losser van de mensheid. Harry Potter is ook, net als an dere messiassen, een figuur waarmee je je kunt identifi ceren en die tot navolging noodt. „Harry Potter appel leert aan elementaire religieuze gevoelens die weinig te maken hebben met de vraag of je naai- de kerk gaat of in God gelooft", aldus De Lange, hoogleraar ethiek aan de Theologische Universiteit Kampen. De verhalen over de tovenaarsleerling bevatten volgens De Lange oerbeel den waar onze cultuur nog steeds van is doortrokken. „Onze cultuur is veel religieuzer dan veel mensen wel zouden willen." Er is echter een groot verschil tussen de verlossers die de verschillende godsdiensten hebben voortgebracht en Harry Potter: zijn magische universum kent wel spoken en geesten, maar geen goden en engelen. De bood schap van 'messias' Harry Potter, toonbeeld van 'onver schrokken moed', is dat de mens helemaal op eigen kracht moet zien het kwade te overwinnen, aldus De Lange. „Daarom past Harry Potter in ons wereldbeeld." De Lange noemt Harry Potter modern omdat, anders dan in het postmoderne levensgevoel, goed en kwaad in de boeken van Rowling duidelijk van elkaar te onder scheiden zijn. Bovendien zet hij zich in voor 'ouder wets-moderne' fatsoenswaarden als integriteit, eerlijk heid en opkomen voor elkaar. „Harry Potter is een deugdzaam jongetje." Daarom is het succes van de Potter-boeken ook deels uit nostalgie te verklaren, denkt De Lange. De aantrek kingskracht van de 'techniekvijandige' wereld van de to- verschool Zweinstein is daar ook in gelegen. Op Zwein- stein verplaatsen mensen zich het liefst per bezemsteel en verzenden ze hun post per uil. In onze verzakelijkte en door technologie gedomineerde wereld spreekt die droomwereld aan, aldus De Lange. Toch moeten we de verhalen over Hany Potter niet te veel met een religieuze en moraliserende bril lezen, waarschuwt de Kamper theoloog. „Hany Potter gaat in tegen het fatsoen van de benepen burgerlijkheid en ver tegenwoordigt ook een fantasiewereld waarin het leuk is en waarin je gekke dingen mag doen." Bangkok - Twee monsterachtige fallussen op pootjes bewaken de ingang van een tem pel in de Thaise hoofdstad Bangkok, gewijd aan de godin Tuptin. Aanhangers komen hier om wierook, witte jasmijnbloesem en lotus te offeren, maar de laatste jaren staat het tempelterrein ook vol met minder conventionele giften van gelovigen: tienduizen den fallussen, groot, klein, realistisch en gestileerd. De herkomst van de Tuptin-verering is in nevelen gehuld, maar tegenwoordig vervult ze onmiskenbaar de functie van vrucht baarheidsgodin. Gelovigen komen bij haar met problemen rond seksualiteit, zwanger schap en geboorte. Op de achtergrond staat een enorme ficusboom, waar volgens het Thaise volksgeloof een geest huist. Foto: EPA/Stephen Shaver Ladders zijn voor glazenwas sers, schilders, dakbedekkers, appelplukkers, klusjesman nen, loodgieters - in het ge wone leven. In de bijbel wordt een ladder gebruikt door de engelen. Jakob vlucht uit Beersjewa en over nacht in de woestijn. Hij maakt van een paai- stenen een hoofdkussen en gaat sla pen. Dan droomt hij over een lad der die van de aarde tot in de hemel reikt en waarlangs engelen op en neer klim men. Engelen wor den in de joodse tradi tie gezien als de bood schappers van God. Die 'boodschap pers' kunnen alle gestalten aannemen, want het zijn 'vormen van intelligentie'. Althans vol gens de mid deleeuwse commentator Moses Maimonides, die ook de menselijk geest als een engel zag, omdat de mense lijke geest de signalen van God kan opvangen. Stel je voor: je alleen bent in de woestijn, het is donker, koud en onherbergzaam; je weet waar je naartoe wilt vluchten, maar niet hoe je er komt. En dan herstellen de droombeelden het vertrou wen dat wat er ook gebeurt, de communicatie tussen de wereld van het onherbergza me leven en de wereld van waarin alles wordt beslist, in tact blijft. De richtinggeven de, waardevolle signalen zul len blijven komen: als ge dachten, als inspiraties, als intuïties, maai- ook als hand reikingen van buitenaf. Voor mij zijn engelen al die genen die iets doen of zeg gen of door hun aanwezig heid iets duidelijk maken wat iemand verder helpt in het leven. Vrienden die op het juiste moment (aan)bellen en troosten. Geïnterviewden die precies dat zinnetje zeg gen dat nodig is om iets te begrijpen wat tot dan toe on begrijpelijk leek. Ouders die op het juiste moment ingrij pen om een kind te behoe den voor kwaad. Een huis dier dat even bij je komte je duidelijk maakt dat het aan niets ontbreekt. Eenl dankje op het moment da aan jezelf twijfelt. Een boe dat je openslaat, een blikt op iets valt, een uitnodigii alles waar door je een stap kunt maken, weg van hett gesloten zitten in je eigen hoofd, hart of bedoening Een eng was dez) week de man die zijn erfej met zijn vriendeti deelde d niet alles automa tisch, vai zelfspre^ kend - n de opko] bracht ven kun alleen ai je vanee verbindi met and ren bew bent, ter je, tegeli kertijd, door tej ven de\ binding met anderen maakt. Het kwaad is in de joodse myi ke traditie alles wat de eet heid verstoort. 'Geven' isi een antistof tegen het kw Zo veel heibel ontstaat er door erfenissen of het ven len van de boedel bij sche dingen en bij het uit elkaa gaan van compagnons. Z( bij Jakob en zijn oom Lab Jakob heeft veertien jaarv zijn oom gewerkt, en dier in voorspoed geweldig op vooruit gegaan. Maar alsj kob na twintig jaar terugï naar zijn geboorteland, pi beert Laban hem zonder j cent te laten gaan. Laban ziet alleen wat god voor hemzelf, althans wat denkt dat goed is voor ha zelf. Het gevolg is dat zijn' dochters, zijn kleinkinder| zijn schoonzoon en het oi grote deel van zijn kudde' buiten zijn bereik komen! Hoe anders de man die zij erfenis deelde. Datgene w hij niet kon gebruiken, d waaraan wel herinnering vastzitten, zal hij overall spreid terugvinden bij zip dankbare vrienden. Hij b hen tot deel van zijn wen! gemaakt, de binding en d eenheid met hen - en in d wereld - vergroot. Een enj dus. TAMARAH BENIMA Efraïm-gezin verkoopt huis en bedrijf en wacht op hemelse opname door Wim Schrijver Ze ogen als een gewoon gezinne tje, de Jonkers in Ureterp. Een va der, een moeder en twee kinde ren. En dat ze heel normaal zijn, willen ze graag laten zien. Ja, ze behoren bij het Efraïm Genoot schap, dat de afgelopen weken geregeld als 'zelfmoordsekte' werd neergezet. Maar ze zijn niets engs van plan. „We nemen echt geen zelfmoordpilletje." Waarom zouden ze ook? Ze hebben de vaste belofte dat de hemelse opname van de 'bruid', de ware gelovigen, vóór het ein de van het jaar zal gebeuren. Ze doen hun verhaal, niet omdat zij zo belangrijk zijn, wel 'om de mensen te vertellen dat ze nog kunnen toetreden tot de bruid'. Jan (47), Aukje (44), Foeke (12) en Hendrikje (7) Jonker wonen even buiten het dorp. In hun huis wijst niets op het feit dat zij ieder moment het einde van hun aardse bestaan verwachten. De vaat is keurig gedaan, de vensterbanken gestoft. En aan de voorkant staat nog het bord 'Bouwbedrijf Jonker', ook al hebben ze dat van de hand ge daan. Aan de keukentafel vertellen ze wat hun bezielt. Aanvankelijk, toen de media zich op het ge nootschap stortten nadat ou ders hun kinderen van school hielden en justitie een onder zoek aankondigde, hadden ze zich stil gehouden. Een broer van Jonker vertelde wel voor de televisie dat hij zich ernstig zor gen maakte, desnoods de kinde ren met geweld zou weghalen, waarop beelden van een zelf moordsekte werden getoond. De Jonkers waren, net als de an deren bij het Efraïm Genoot schap, verbijsterd over die voor stelling van zaken. „Jarenlang zijn boekjes en folders verspreid waarin precies stond wat we ge loven. En toen waren we opeens een gevaarlijke sekte. Het werke lijke verhaal deed er niet toe." Ze hebben eigenlijk niet zo veel zin om alle beschuldigingen te weerleggen, maar de hele beeld vorming staat nu wel de belang wekkende boodschap in de weg. Nee, ze hebben familiebanden niet radicaal verbroken. Hij heeft wel een keer een broer de deur gewezen die vloekend rea geerde op hun verhaal. „Dat van ons van alles wordt gezegd, is niet erg, maar ik wil niet dat Gods naam gelasterd wordt, of die van de bruid." Op de inter netsite (elia777.com) van het ge nootschap valt dan ook te lezen: „Past u ook op voor naaste fa milie. Als de duivel de kans krijgt zal hij die familie zeker ge bruiken om u bij uw hemelse Bruidegom (Jezus, red.) weg te halen." Het doet de Jonkers pijn dat ze de kinderen van en naar school moeten begeleiden of de deur op slot moeten doen. Zij: „Je wordt bang. En er wordt van al les gezegd: toen we een week endje weg waren, ging het vert haal dat we ons huis hadden leeg gehaald." Een 'zelfmoord- sekte'! „Wat ze al niet bedenken. De bijbel is er heel duidelijk over dat het een grote zonde is je ei gen leven te nemen." Of zo'n verhaal dat de kinderen geen tv meer mógen kijken. Jan keek op den duur steeds min der. „Je krijgt vanzelf moeite met verkeerd 'voedsel', als bruid wil je zo veel mogelijk zonder vlek of rimpel voor Hem staan." Aukje en de kinderen keken op den duur ook zo weinig - Foeke knikt instemmend - dat het de natuurlijke gang van zaken was dat eerst de kabels uit de tv gin gen, en later het ding helemaal verdween. Zo is het de afgelopen jaren ook met het geestelijk leven van het gezin gegaan. Ze waren wel ge reformeerd, maar deden er wei nig aan. Tot hij een paar jaar ge leden via een zakelijk contact over het geloof in gesprek raakte en boekjes te lezen kreeg van Heinrich van Geene, geestelijk leidsman van het Efraïm Ge nootschap in Heinenoord. Jonker las over de op handen zijnde opname van de christe nen, de verdrukking van zeven jaar die volgt en het duizendja rig vrederijk wat dan aanbreekt. Gaandeweg raakte hij steeds meer geboeid, zij maakte zich zorgen. „Toen de dominee kwam praten, kwam ik er open lijk mee op de proppen." Zij: „Ik wist nog van niks, ik be greep er niets van. Ook niet dat hij zijn keuze zonder ons had gemaakt.Op een keer, we had den toen wat woorden, ben ik echt aangeraakt." Dat was begin dit jaar. Beiden hebben Van Geene 'her kend en erkend' als de profeet Elia, van wie aan het einde van het Oude Testament is geprofe teerd dat hij zal terugkeren en als enige Gods geheimenissen nader kan onthullen, 'voordat de grote en geduchte dag des Heren komt'. „We hebben op basis van zijn boeken - en dat is pure genade - echt voor God ge kozen. Er staan zoveel waarhe den in, dat kan geen mens uit zichzelf bedenken. Wist je dat Elia 11 september heeft voor zegd?" Behalve uit de boeken krijgen de Jonkers via sabbatsvieringen en zondagse samenkomsten „spe ciaal voedsel". Dat is, kortweg, alleen geestelijk te verwerken voor mensen die werkelijk door de Heilige Geest zijn aangeraakt en zich door hem willen laten veranderen. Een geheiligd leven, om 'zonder vlek of rimpel' te zijn, vraagt vol gens de Jonkers keuzes. Zo ver kocht Jonker ook onlangs zijn huis en bedrijf. Ze moeten er eind deze maand uit. „Als het nodig is, zoeken we tijdelijk wat anders", aldus Jonker. „De keu zes die je maakt, zijn voor ieder een verschillend. Je moet bereid „Ik begrijp best dat buitenstaanders het moeilijk te begrijpen vinden", realiseert Jan Jonker zich. „Zoiets is ook bijna niet te begrijpen niet door de Heilige Geest wordt geleid." Foto: GPD/Jan de Vries zijn alles achter je te laten of weg te doen wat je kan belem meren om tot de bruid te beho ren." De kinderen gaan nog gewoon naar school. Maar echt makke lijk is het niet altijd, vertelt Foe ke. „Soms is het wel moeilijk. Ze roepen vaak maar wat." Tegen de opname ziet hij niet op. „Nee, ik word liever opgeno men, dan dat ik door zeven jaar verdrukking heen moet." En zijn vriendjes? Foeke haalt zijn schouders op: „Ze hebben zelf voor de keuze gestaan." Het is mooi om de tijd te heb ben je goed op de opname voor te bereiden, maar het is niet per se noodzakelijk, legt Jonker uit. „Je ziet dat mensen die drie of vier weken terug toetraden ook echt door God worden klaarge maakt. Je bent dan natuurlijk nooit geschikt, maar God zegt dat als jij bereid bent, Hij het verder zal doen in de tijd die je nog rest." Die boodschap willen de Jon kers graag nog zoveel mogelijk verspreiden. „Mensen hebben tijd nodig om beslissingen te ne men. Zelf hebben we er nogal lang over gedaan. Maar die tijd is er met meer voor. Jonker wijst met nadruk de Ef- raïm-internetsite. In een drin gende oproep staat daarop dat iedereen die denkt op een ande re manier dan via Elia tot de bruid toe te treden 'vreselijk abuis' is. Maar er staat ook een geloofsbelijdenis om biddend 'hardop voor uw Heer' te lezen. „Het is nog niet te laat. Mijn huis moet vol worden, zegt God." Hoe de opname van de bruid precies zal gaan, weten ze niet. „Het lichaam, met kleren aan, zal in een oogwenk worden op genomen. De bijbel zegti Jezus op de wolken tegel zullen gaan." „Ik begrijp best dat buit? ders het moeilijk te begrii vinden", realiseert Jonk? „Zoiets komt ook niet va en is ook bijna niet te bes als je niet door de Heilig wordt geleid." „We zijn nu meer met G] zig, en intenser, hè Aukjfl het duidelijk zijn: we hop genomen te worden", alj Jonker. De opname zelf, geen twijfel over mogelil gebeurt stellig dit j aar.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18