LEIDE subsidies doorlichten R1 'Artsen plegen onnodig vaak euthanasie' VVD wil alle NAT REGIO Leidse studenten gaan niet vaak naar het buitenland De commissie voor de raatnamen overtreft zichzelf Portaal verkoopt flat Smaragdlaan n ,°aV ede prijs Leiden 'Kanaalweg doortrekken' Pikwerk of verfbeurt? donderdag 22 NOVEMBER 2001 Kinderen tëij aken om npioenschap Leiderdorpse „3 den ontvangen nzen medaille c atrover 5 >pakt Na bijna een maand uij oek heeft de politie een je jongen in zijn ouder- ,n, sin Leiden aangehou- 45 verdenking van bero of n een leeftijdsgenoot uit sest. Op 25 oktober hield ee[ ;en met een groepje 3e|j in de Oegstgeestenaar m oen hij op de Kagerstraat en dwong hem zijn zak- te maken. De dader vervolgens vandoor met ;je sigaretten en wat ligen icht De politie is op zoek ee mensen die vorige ijdagavond gesproken met een 20-jarige lit Leiden, die slachtof- van een aanranding, alf tien s avond werd win de trein tussen en Leiden lastig ge- n betast door drie man- len zij op station Leiden jl uitstapte, heeft zij met j mensen gesproken die ins met haar zijn mee- naar de Breestraat. eft zij hen de daders ezen. De politie, die la- 1 gewaarschuwd, kon de innen echter niet meer De getuigen wordt ver- ch te melden op het po- iau aan de Langegracht. De nota over het Aal- roject is als tweede ge- bij de tweejaarlijkse d van SDU uitgevers helderste beleidsnota, deed dit jaar voor het ie aan de competitie die eld om ambtenaren te [en duidelijker stukken flven. Winnaar van de dwas dit keer de ge- Tilburg met de nota jk Tilburg'. door Roelf Reinders leiden - Onnodig veel Nederlan ders zijn overleden door eutha nasie omdat artsen en doodzie ke patiënten te weinig weten van palliatieve zorg. Dat zegt verpleeghuisarts en medisch di recteur Rob van der Hoeve van verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuishof in Leiden. Hij ziet deze vorm van zorg waarbij met pijnbestrijding en stervensbege leiding een patiënt tot de na tuurlijke dood wordt verzorgd als 'waardig alternatief voor eu thanasie. Te lang hebben artsen en pati ënten te vanzelfsprekend naar het middel van euthanasie ge grepen, stelt Van der Hoeve. „Dat is sneu voor patiënten", al dus de medisch directeur van het Leidse verpleeghuis dat deze week in de Italiaanse pers ten onrechte in verband is gebracht met euthanasiereizen vanuit Ita lië. In het Gasthuishof is eutha nasie niet onmogelijk, maar ver pleeghuisarts Van der Hoeve weigert daaraan mee te werken. „Ik heb erg veel moeite met dood op verzoek", zegt hij. „In de twintig jaar dat ik hier werk, is er eenmaal euthanasie ge pleegd. Nog niet zo lang gele den. Ik was erbij. Niet als be handelend arts, maar als toe schouwer. Het ging om een doodzieke man van 46. Ineens was hij een wassenbeeld. De fa milie was opgelucht, maar ik heb het als een daad van agres sie ervaren. De koude rillingen liepen over m'n mg. Ik ben kei hard naar huis gereden. De poli tie heeft me aangehouden om dat ik 85 reed. 'Neem de volgen de keer maar een taxi', zei de agent. Ik krijg nog kippenvel als ik eraan denk." Het Gasthuishof probeert de vraag om euthanasie te voorko men met palliatieve zorg. Het verpleeghuis heeft hier sinds een paar jaar een aparte afde ling voor waar vijf terminale pa tiënten met pijnbestrijding, ster vensbegeleiding, emotionele en geestelijke ondersteuning tot de dood worden begeleid en ver zorgd. „Patiënten kunnen zo veel mogelijk eigen spullen in hun kamer zetten om een huise- lijke sfeer te creëren. Het lijkt in niets op een ziekenhuis. Met de ze speciale vorm van zorg tot het einde hopen we dat de vraag Verpleeghuisarts Rob van der Hoeve voor de afdeling van het Sint Elisabeth Gasthuishof voor palliatieve zorg bij terminale patiënten: „Ik ga voor het leven, niet voor de dood." Foto: Henk Bouwman naar euthanasie verdwijnt. Palli atieve zorg is juist het tegen overgestelde van euthanasie. Ik ga voor het leven, niet voor de dood." Veel artsen vinden bij ondraag lijke pijn en ondraaglijk geeste lijk lijden euthanasie gerecht vaardigd, zegt Van der Hoeve. „Maar bij palliatieve zorg kan er met pijnbestrijding en met spe ciale aandacht van familie, vrij willigers, geestelijken en psy chologen veel worden bereikt om dat lijden te stillen. Wij sla gen erin om met liefde en zorg in bijna alle gevallen de vraag naar euthanasie uit te hollen en om te buigen." Volgens hem schromen artsen nog te veel om bij toenemende pijn naar drasti sche maatregelen te grijpen. „Je hoeft niet zenuwachtig te wor den van het ophogen van doses morfine. Artsen zijn daar nu nog huiverig voor. Hoewel ik een kentering zie nu de kennis over palliatieve zorg groeit. Deze vorm van zorg is ook het voor komen van ondraaglijk lijden met middelen." Van der Hoeve zegt dat ver pleeghuizen de samenwerking met ziekenhuizen moeten zoe ken om palliatieve zorg te verle nen. „Wij werken met het Leids Universitair Medisch Centrum en het Diaconessenhuis samen om de pijnbestrijding te optima liseren. Soms kan ik als ver pleeghuisarts niks meer doen maar heeft een oncoloog of de pijnconsulent van het zieken huis wel een oplossing. Samen werking met ziekenhuizen kan nieuwe impulsen geven aan de pijnbestrijding bij terminale pa tiënten." De medisch directeur ervaart dat patiënten sneller om eutha nasie vragen sinds de euthana siewet. „Het lijkt mode gewor den om over je eigen lijf te be schikken. Ze leggen euthanasie uit als een recht, terwijl er nog heel veel mogelijk is. Óf ze ge bruiken het als stok achter de deur. 'Dokter, als u het niet goed doet, wil ik euthanasie.'" Van der Hoeve gelooft dat palli atieve zorg in plaats van eutha nasie minder stress bij de kinde ren van de patiënt veroorzaakt. „Ik heb het idee dat kinderen na de euthanasie nog jaren tegen elkaar blijven bevestigen dat het goed is geweest om het te doen. En dat zo uit onvrede over het actief in het leven ingrijpen eer der ongezonde, pathologische rouw ontstaat die tot stress en ziekteverzuim leidt. De natuur lijke dood bij palliatieve zorg leidt tot minder stress en ziekte verzuim bij nabestaanden. Dat is ook de winst van deze vorm van zorg. Deze economische winst wordt naar mijn idee te weinig benadrukt. Ik vind ook dat de stervende zelf een verant woordelijkheid heeft en een be langrijke rol kan spelen in het rouwproces van de achterblij vers. Bij palliatieve zorg is daar meer ruimte voor dan bij eutha nasie. Zo kan een patiënt door innerlijke kracht ook groeien in het sterven." door Wim Koevoet leiden - De WD wil dat de ge meente alle subsidies aan Leidse instellingen op het gebied van welzijn, cultuur en sport onder de loep neemt. De partij wil dat Lei den het geld voor een bepaalde periode geeft, waarna de subsidie opnieuw moet worden beoor deeld. Het mag volgens de libera len niet langer een vanzelfspre kendheid zijn dat instellingen jaar in jaar uit kunnen rekenen op een vast geldbedrag. De nieuwe aanpak van subsidies is één van de opvallendste pun ten uit het verkiezingsprogram ma van de Leidse liberalen, dat vanochtend is gepresenteerd door onder anderen fractievoor zitter De Lange en wethouder Schultz. De laatste is zoals ver wacht gisteravond tot lijsttrek- ster uitgeroepen. Als het aan de WD ligt moet de ontvanger van de subsidie van tevoren aangeven wanneer hij zijn doel hoopt te verwezenlij ken. Als dat doel is gehaald, of als het project is mislukt, kan de geldkraan dicht. De Lange ziet het liefst dat de gemeente 'pres tatiecontracten', zoals ze met de Leidse Welzijnsorganisatie af sluit, over de hele linie invoert. „De verstrekking van een hele boel subsidies heeft een te vrij blijvend karakter. De subsidies zijn gemeenschapsgeld en de gemeente kan de uitgaven vaak niet of nauwelijks verantwoor den. Instellingen op hun beurt geven niet of te laat aan wat ze met het geld hebben gedaan. Een instelling die jaren achter stand heeft met haar jaarversla gen, presteert niet goed en houdt zich niet aan de afspra ken. Dat zou moeten meewegen bij verstrekking van subsidies." Een recent voorbeeld van hoe het niet moet, is volgens De Lange en Schultz Afaak. Dit pro ject hielp met een subsidie van enkele tonnen in drie jaar tijd slechts veertien Marokkanen aan een baan. „De WD is daar over duidelijk geweest", stelt Schultz. „In een geval als dit is de verhouding tussen subsidie bedrag en resultaten zoek." Vol gens haar is het ook weer niet de bedoeling dat alle instellingen nu moeten sidderen van angst. Schultz: .Als je je zaakjes voor elkaar hebt, goed functioneert en je aan de afspraken houdt, is er niets aan de hand." leiden - Leidse studenten blij ken niet erg reislustig. De Uni versiteit Leiden telt er ongeveer 16.000, maar slechts zo'n 160 per jaar grijpen de kans om een tijdje in het buitenland te stude ren. Honderd studenten doen een beroep op het Erasmus pro gramma, dat ze de gelegenheid geeft om te studeren aan een andere universiteit binnen de EU. De overige zestig studeren in een ander werelddeel, blijkt uit gegevens van het Internatio nal Office veen de universiteit. Studenten gaan bij voorkeur naar een land waarvan zij de taal spreken. Niet verrassend is het Verenigd Koninkrijk dan ook het populairste studieland. Daarna komen Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië. Van de landen buiten Europa zijn de Verenigde Staten de po pulairste bestemming. Volgens C. Baardman van het Internatio nal Office gingen er in het stu diejaar 2000/2001 zo'n 25 stu denten naar de VS. In dat jaar ontvingen de VS volgens gege vens van de American Universi ties Admission Programma 1.856 Nederlandse studenten. De verwachting is dat het aantal studenten dat binnen Europa gaat studeren, vanaf volgend jaar toeneemt. De Europese uni versiteiten werken druk aan de harmonisering van hun onder wijsprogramma's. Na de invoering van het 'bachel- or/master-systeem' volgend jaar moet het voor studenten mak kelijk worden om van de ene universiteit over te stappen op een andere. De Leidse universiteit verwacht dat studenten dan gaan 'shop pen' - de universiteit met de beste studentenvoorzieningen zal dan de meeste studenten trekken. De universiteit wil haar voorzieningen dan ook verbete ren uit concurrentieoverwegin- gen. leiden - In haar verkiezings programma 'Zelfbewust en verantwoordelijk' pleit de WD ook voor het doortrekken van de Kanaalweg richting Admi raal Banckertweg. Op die ma nier ontstaat een ringweg door Leiden. Die zou dan of via de Lage Rijndijk en Sumatrastraat naar de Willem de Zwijgerlaan kunnen leiden. Een andere mogelijkheid is dat de Kanaal weg via industrieterrein De Waard uitkomt in de Leider- dorpse Baanderij. Daarvoor moet over de Zijl dan wel een nieuwe brug komen. Met zo'n ringweg, stelt wethouder Schultz, wil de WD verkeers opstoppingen tegengaan en de stad beter bereikbaar maken. Net als in het verkiezingspro gramma van het CDA, is er ook bij de liberalen veel aandacht voor 'de schone stad'. De WD pleit voor 'intensivering' van de schoonmaakwerkzaamhe- den. Schultz: „Het is een optie om het huisvuil vaker op te ha len en we zijn ook heel gechar meerd van een Rotterdams project waarbij dak- en thuis lozen op vrijwillige basis en te gen vergoeding schoonmaak- klussen klaren in de stad." De WD toont zich voorstan der van de Rijn Gouwe Lijn, het Aalmarktproject, het be bouwen van vliegveld Valken burg, de aanleg van rijksweg 11-west en ze wil dat de onroe- rendezaakbelasting met maxi maal de helft van het inflatie percentage stijgt. Dat zijn be kende WD-pleidooien. De kieslijst van de partij bevat weinig verrassingen. Op Berry Vos en Harro van den Brink na, neemt de huidige negen koppige fractie alle verkiesbare plaatsen in. Schultz en Van der Sande willen hun wethouder schap graag voortzetten en De Lange wil verder als fractie voorzitter. De Lange liet zich vanochtend niet uit over welke partijen zijn voorkeur hebben bij de vorming van een nieuw college. „Laten we eerst de stembusuitslag afwachten. Maar ik ben niet ontevreden over dit college. Zeker niet over de laatste twee jaar, sinds de WD in het college zit." nmissie voor de straat van de gemeente heeft kom aan het college van jOfneester en wethouders uit te brengen over de jaamgeving. In al haar lid stelt de commissie het ide voor aan B en W: De e straten die ontstaan ueuwbouw bij de Sma- an/Saffierstraat in de Mors gaan Rozenkwarts- Jadestraat en Kornalijn- ïeten. Dat het nog aan te deel van de Jadestraat, raat gaat heten, is begrij- Rozenkwarts is een zeld- dcJ[variëteit van kwarts en er n mooie lichtrode/roze n van gemaakt. Dus dat die buurt. Maar koma- irecies hetzelfde als car- iaj neool en de Carneoolstraat is er al in dat wijkje. Niet zo bijs ter origineel dus. Een ander staaltje van gemak zucht en voorspelbaarheid is de naamgeving van de twee kantoortorens die op het ter rein van de Groenoordhallen worden gebouwd. De twee to rens gaan, het zal u niet verba zen, geen Twin Towers heten maar krijgen de namen Nass- autoren en Oranjetoren mee. Met als onderschrift: Familie naam Koninklijk Huis. Het is weer originaliteit troef. Als u argumenten hebt tegen het gebruik van bovenstaande naamgeving kunt u dit kenbaar maken. U moet dan een brief schrijven aan de secretaris van de commissie voor de straatna- - - 1 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 men. Üw reactie wordt op de eerstvolgende bijeenkomst van de commissie besproken. De uitslag wordt u daarna zo snel mogelijk toegezonden Er bestaan geen beroepsmo gelijkheden, meldt de gemeen te in de aankondiging waarin ze de straatnamen bekend maakt. En daar begrijpen we niks van. Wel argumenten tegen die na men kenbaar maken maai' geen beroep kunnen aanteke nen. Hoe zit dat? Ron Fase is de eerst aangewezen ambtenaar die zich met de naamgeving van straten bezighoudt. Tevens is hij secretaris van de commis sie voor de straatnamen. Hij noemt het een 'stukje service' van de gemeente. „De gemeente heeft de autono me bevoegdheid om straten een naam te geven. Wij hoeven dat niet te publiceren, maar doen dat wel omdat we dat netjes vinden. Er bestaan geen beroepsmogelijkheden omdat wij willen voorkomen dat de naamgeving jarenlange vertra ging oploopt door een beroep. Bezwaar kan wél nuttig zijn. Stel dat we een straat naar een bepaald persoon willen ver noemen. Dan doé je historisch- en antecedentenonderzoek. Het resultaat kan dan positief zijn. Toch zou het dan kunnen dat je uit de bevolking negatie ve informatie krijgt over de per soon naar wie je die straat wil noemen. Dan kunnen we het voorstel alsnog veranderen. Dat gebeurt maar heel zelden hoor, want meestal is de res pons uit de samenleving nihil." Eric-Jan Berendsen Corporatie knapt woningen Oranjegracht/Waardgracht op Paniek in Vreewijk. De zandkist bij de Paterbrug is verdwenen. Juist op het moment dat de vorst weer in het land komt, kan er op de verbinding tussen Witte Singel en Paterstraatje niet worden gestrooid tegen gladheid. Reden voor de wijk- vereniging om in wijkkrant De Vreewijker een oproep te plaat sen. 'Wie heeft onze zandbak gevonden', luidt de noodkreet. De verdwenen zandkist is een geschenk van het Duitse bedrijf SIK-Holz. De firma uit de buurt van Berlijn knapte afgelopen zomer de brug prachtig op. De verrotte houten brugleuningen werden met de spreekwoorde lijke Gründlichkeit vervangen, omdat zwammen het oude hout ernstig hadden aangetast. Als dank voor de opdracht schonken de Duitsers de geheel in de stijl van de brug vervaar digde kist voor strooizand of zout. De oude kist werd overi gens achteloos in het gras van de Witte Singel gedumpt. Vol gens Rob Beurse, voorlichter van Milieu en Beheer van de gemeente, is er niets aan de hand. „De afdeling Wijkbeheer heeft die kist weggehaald om hem duurzaam te bekleden. Het zand of zout in die kist kan het hout aantasten. Er komt een speciale coating van een soort latex aan de binnenkast van die kist. Daarna wordt dat ding teruggeplaatst. Er is dus absoluut geen sprake van pik werk. De mensen uit Vreewijk hadden gewoon even bij de ge meente moeten informeren." Die laatste opmerking is op merkelijk, want tijdens een on langs gehouden rondwandeling door de wijk hebben bewoners de heer H. Schreuder van Wijk beheer Zuid erop gewezen dat de kist verdwenen was. Zou er soms sprake zijn van een com municatiestoornis binnen de gemeente? Foto: Peter Snelderwaard leiden - Portaal verkoopt eind dit jaar een flat met honderd woningen aan de Smaragdlaan aan de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting. De SLS heeft sinds dit jaar al het beheer van veertig woningen. Het gaat om eenkamerwoningen die worden bewoond door jongeren. De SLS wil met de aankoop van de woningen het aanbod voor studenten en jongeren en de zo genoemde short stay housing uitbreiden. Bij laatstgenoemde woonvariant gaat het om het verhuren van een woning voor relatief korte tijd. De universiteit benadert de SLS geregeld met het verzoek internationale do centen en studenten te huisves ten voor beperkte tijd. De SLS zal de huidige bewoners van het complex op korte termijn op de hoogte brengen van haai' plan nen. Het staat in elk geval vast dat de huidige huurders kunnen blijven zitten. Portaal en de SLS ondertekenen begin december het definitieve contract, dat op 31 december moet ingaan. Tot die tijd veran dert er niets voor de huidige be woners. Alle klachten en vragen over onderhoud, reparatie en huuradministratie worden dan nog door Portaal in behandeling genomen. Öndeitussen heeft Portaal de bewonerscommissie Oranje gracht/Waardgracht e.o. toege zegd diverse gebreken te her stellen in de woningen in deze wijk. Het gaat daarbij onder meer om het verhelpen van lekkages. Via de bewonerscommissie hadden de huurders massaal de onder- houdsgebreken gemeld aan de verhuurder. Die kwam vervol gens poolshoogte nemen. Wat er in de nabije toekomst met de huizen gaat gebeuren is nog niet duidelijk. De woningen zijn in 1976 gebouwd en verto nen bouwkundige gebreken. Bovendien is Portaal niet tevre den over de opzet van de wo ningen: door de bouwwijze zijn in de wijk duistere plekken ont staan en is er sprake van veel overlast. In 1989 zijn de panden al eens opgeknapt. Momenteel staat Portaal voor een dilemma: slopen of renoveren. Tegenstan ders vrezen een gedwongen sloop. Uit onderzoek in opdracht van Portaal is naar voren gekomen dat ruim veertig procent van de bewoners slopen een goed idee vindt. Wanneer het om de eigen woning gaat, is nog bijna dertig procent voor slopen. Bijna de helft van de bewoners is dan te gen, terwijl bijna een derde te gen sloop in het algemeen is. Een eigen enquête van de bewo nerscommissie heeft echter een heel ander beeld laten zien. Vier op de vijf bewoners waren tegen sloop. (advertentie) De schoonheidsspecialist V A INI Z3 R GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL. 5 89 88 8 7 www.vdnat.nl info@vdnat.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17