Miljoenenclaim voor Wartsila ECONOMIE Supermarkt-ondernemers willen foto's van dieven ophangen Scheepbouwer gaat schuldenberg KPN te lijf verstraat duurste Ultieme poging om motorenfabriek voor Zwolle te behouden Langste spoorbrug in aanbouw Groen licht voor mega-staalfiisie DioxitlC-VVCCS Houdt biokip biflTlCfl Consument springt met creditcards slordig om Zware boetes voor vitaminekartel 'Bedrijfsartsen verzwijgen nogal eens beroepsziekten' Stuntje Free Record Shop met inwisselen guldens Euro-poppenkast voor kleuters donderdag 22 NOVEMBER 2001 am/anp - De duurste raat in Nederland is nog Kalverstraat in Amster- een gemiddelde huur- 3600 gulden per vier- eter laat de straat het van Rotterdam ver ich. Vooral de interesse ■nationale winkelketens sterdam stuwt de prij- cludeert het vastgoed- 1 "reau Healey Baker uit 5 lijkse onderzoek in 43 De duurste straat ter net als vorig jaar East eet in New York. Een betaalt daar bijna jiji ulden voor een vierkan- tal Andere toplocaties zijn pr° >y Bay in Hong Kong en 'ps Elysees in Parijs, erlandse toplocaties na am en de Rotterdamse en 'Koopgoot' (2800 ijn de Grote Straat in ht, de Haagse Spui- i de Lange Elisabeth- Utrecht. In die drie ste- >mmelt de oppervlakte- lr een toplocatie tussen 'n2100 gulden. \jP/Robin Utrecht iwe generatie igepoppen Ze staan bekend als de lyces onder de etalage- de producten van het aanse Pucci. De Neder- mporteur presentreerde in Breda een nieuwe ie. Deze poppen zijn cort te zien bij winkels ijenkorf en Cool Cat. Ze ets meer dan 3.000 gul stuk. idag in ingenissen Het personeel van ngenissen houdt op 18 er een landelijke actie iet ministerie van justi- ;nde week niet met con- izeggingen komt om jaar iets aan de perso- oblemen te doen. De missen, jeugdinrichtin- bs-klinieken kampen enorm tekort en hoog irzuim. De maatregelen ïinister voor de lange heeft aangekondigd zijn doende. aal plan voor a Dailyfood fENNEP - Voor de 120 slag bedreigde werkne- n het vliegtuigmaaltij- rijf Delta Dailyfood in fennep is een sociaal gesteld. CNV Voeding irectie hebben daarover oord bereikt. Delta id, onderdeel van Cebe- lelsraad, draait al gerui- met verlies. De crisis in tvaart na de aanslagen ptfmber heeft de situa- er verslechterd. De di- il daarom de poorten :ember definitief slui- enpool kan lind blijven m - Bedrijven in de imse haven zijn bereid ijdende arbeidspool reind te houden. In een Gemeentelijk Haven otterdam georgani- isprek hebben de on- ïgen dat uitgesproken, luidelijk is of de bedrij- uitzendbureau voor ha- oneel ook financieel idersteunen. De SHB miljoenenverlies en af op een faillissement, eze maand heeft direc- ssen bekendgemaakt a de helft van de onge- zend banen moet wor- hrapt wil de havenpool overleven. let breidt Brussel Ook luchtvaartprijs- lasyjet wil in het gat dat is ontstaan door ssement van Sabena, maatschappij heeft de slots aangevr aagd tot drie vliegtuigen op else luchthaven Zaven- ationeren. Easyjet wil instantie gaan vliegen len, Nice, Barcelona en den haag/gpd - Zestig procent van de bedrijfs leiders en eigenaren van supermarkten in Ne derland wil graag foto's van winkeldieven in hun supermarkt ophangen. Zo denken zij het aantal diefstallen terug te kunnen dringen. Het gaat namelijk vaak om recidivisten en die zou den met hun foto aan de muur van de winkel worden afgeschrikt. Veertig procent van de ondernemers is bereid tipgeld te betalen als iemand een dief aanbrengt. Dit blijkt uit een onderzoek van Distrifood, een vakblad voor supermarkten. Het blad onder vroeg 125 ondernemers over dit onderwerp omdat in Engeland onlangs een proef is be gonnen met foto's van winkeldieven in twee supermarkten. Enkele aangeplakte dieven zouden daar al zijn aangebracht door het win kelend publiek. „Wij kunnen ons iets voorstellen bij de mach teloosheid van supermarktondernemers, maar keuren deze aanpak absoluut niet goed", rea geert adjunct-directeur René Roorda van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, de belangenorganisatie voor supermarktonderne mers. „Het aantal diefstallen is nog steeds stij gend. Het laatste jaar is er voor 300 miljoen gulden gestolen uit supermarkten. Het gaat vooral om kleine cosmetica, koffie en vleeswa ren. Probleem is dat aangehouden dieven vaak weer snel op vrije voeten zijn en opnieuw in de fout gaan. Een ondernemer die pech heeft, loopt twintig procent winst mis. De aanpak met 'wanted-posters' is in Neder land niet toegestaan. .Alleen justitie en politie hebben de mogelijkheid om via bijvoorbeeld foto's of filmmateriaal verdachten op te spo ren", reageert een woordvoerder van het openbaar ministerie. „Als een supermarkton- dememer dit zou doen, schendt hij de priva cywetgeving. Bovendien vraag ik me af: gaat het om verdachte personen of om mensen die al veroordeeld zijn. In dat laatste geval doet deze aanpak wel erg denken aan de schand paal uit de Middeleeuwen." Supermarktondememers kan het echter niets schelen of de schandpaal-methode middel eeuws is of niet. 'Ik kreeg deze week een brief van de politie dat een vrouw die in mijn win kel gestolen had niet vervolgd zal worden. Met haar foto in mijn winkel wordt ze in elk geval sociaal gestraft', zegt een Noord-Hollandse Super de Boer-ondememer in het onderzoek. Dertig procent van de ondervraagde super marktondememers verwerpt evenwel het idee van de posters. Een Super de Boer-ondeme- mer uit Zuid-Holland zou het 'een aanfluiting voor de Nederlandse democratie' vinden. Een collega uit Limburg meent: "We zijn toch zeker niet in het Wilde Westen.' zwolle/anp - De gemeente Zwolle gaat met het ministerie van economische zaken en de provincie Overijssel een claim van tientallen miljoenen guldens in dienen bij de Finse motorenfabri kant Wartsila. Het is een poging de voorgenomen sluiting van de fabriek in Zwolle te voorkomen. Dat maakte de Zwolse wethou der Baarsma gisteravond in de gemeenteraad bekend. Zwolle heeft de afgelopen jaren ruim 13 miljoen gulden geïnvesteerd in de infrastructuur in de stad om het bedrijf te behouden. Wartsi la maakte vrijdag bekend de deuren van de moderne fabriek met zo'n 700 medewerkers vol gend jaar te willen sluiten. Het ministerie heeft de afgelo pen jaren tientallen miljoenen aan technisch ontwikkelingskre diet verstrekt aan Wartsila Ne derland. Eerder dit jaar werd 17 miljoen kwijtgescholden. Nu staat nog ruim 43 miljoen uit, waarvan nog onduidelijk is of het wordt teruggevorderd. Door gezamenlijk bedragen terug te vorderen hopen de overheden dat de motorenfabrikant het be sluit heroverweegt. Verder wordt onderzocht of bij de keuze van Wartsila voor be houd van de vestiging in het Ita liaanse Triest sprake is van on eerlijke concurrentie, bijvoor beeld door overheidssteun. De gemeente wil Wartsila ook de mogelijkheid ontzeggen om het fabrieksterrein bij het NS-station in Zwolle te verkopen voor an dere doeleinden. Tot slot wordt het bedrijf verplicht de vervuilde grond te saneren. Naast de financiële claims wil Zwolle ook morele druk uitoefe nen op het hoofdkantoor van Wartsila en de juridische moge lijkheden onderzoeken om de fabriek te behouden. De ge meenteraad uitte gisteravond zijn ernstige zorgen over de voorgenomen sluiting. De ver wachting is dat bij zeker dertig toeleveranciers van de fabriek eveneens arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. utrecht - De Demkaspoorbrug, de langste spoorverbinding over water in ons land, krijgt langzamerhand vorm. De 237 meter lange staalconstructie over het Amsterdam-Rijnka naal bij Utrecht is onderdeel van de spooruitbreiding tussen Amsterdam en Utrecht. Ook de Hoge Snelheidslijn komt hier straks overheen. Door de sporen in een speciale goot te leggen wordt het geluid sterk gereduceerd. De huidige spoorbrug wordt eveneens aan gepast. Foto: ANP/Robbert Slagman brussel/anp - De Europese Commissie heeft gisteren toe stemming gegeven voor de sa mensmelting van de staalbedrij ven van Usinor (Frankrijk), Ar- bed (Luxemburg) en Aceralia (Spanje). Daarmee wordt de weg vrijgemaakt voor de vor ming van het grootste staalcon cern ter wereld. De nieuwe onderneming, voor lopig NewCo gedoopt, zal met een omzet van 30 miljard euro 66 miljard) en met meer dein 110.000 werknemers de voorlo pige marktleiders Nippon Steel (Japan) en Posco (Zuid-Korea) aftroeven. Volgens EU-commissaris Monti (mededinging) zag het er eerst naar uit dat het trio op bepaal de punten een te groot markt aandeel kreeg, zoals bij gegalva niseerd staal. „Nu ze zelf heb ben aangekondigd bepaalde sectoren af te stoten, zien wij geen probleem meer", aldus Monti. den bosch/gpd - Uit vrees voor verontreiniging van hun eieren met dioxine houden biologische pluimveehouders hun kippen voorlopig zo veel mogelijk binnen. Onderzoekers menen dat kippen in de buitenlucht grond oppikken die met de ge vaarlijke stof vervuild is. Het ministerie van land bouw heeft tot verder onderzoek besloten nadat verhoogde gehaltes aan dioxine onlangs in eieren van een biologisch pluimveebedrijf in het Lim burgse Siebengewald zijn aangetroffen. Een daaropvolgende steekproef in de rest van Ne derland bracht op drie biologische bedrijven een verhoogde concentratie aan dioxine aan het licht. Een nieuw onderzoek moet uitwijzen waar de ver ontreiniging vandaan komt. De pluimveesector durft de resultaten niet af te wachten en houdt de kippen voorlopig binnen zodat ze buiten in elk geval geen dioxine kunnen oppikken. „Dit doet onze sector geen goed", zegt Arie Bijl, voorzitter van de Stichting Biologische Pluimvee houderij. „Het rare is dat we nog niet kunnen ver klaren waar de verontreiniging vandaan komt. Toch zullen we moeten proberen het vertrouwen van de consument terug te winnen." Volgens Bijl is het een schrale troost dat de tegen slag op een relatief gunstig moment komt. „In dit seizoen lopen onze kippen vanwege het weer so wieso minder buiten. Op langere termijn is dat niet vol te houden, omdat we dan niet meer kun nen voldoen aan de eisen voor dierenwelzijn." door Hans Gertsen Amsterdam - De nieuwe topman van KPN, Ad Scheepbouwer, wil zo snel mogelijk af van de enor me schuldenberg van het tele- comconcern. Door het uitgeven van nieuwe aandelen ter waarde van vijf miljard euro (f 11 miljard), een nieuwe, veel minder ambiti euze strategie en een slankere, slagvaardigere organisatie moet KPN financieel weer gezond wor den. Scheepbouwer laat er geen gras over groeien. De man die offici eel pas sinds 1 november in functie is, zou de nieuwe strate gie aanvankelijk pas in januari volgend jaar bekend maken. Door nu al met zijn plannen naar buiten te komen wil Scheepbouwer kennelijk het sig naal geven naar de aandeelhou ders en de banken dat hij geen seconde verloren laat gaan bij het saneren van het concern. Eenmaal verlost van de enorme schuldenberg, of althans van een groot deel daarvan, is KPN een kerngezond bedrijf, betoog de Scheepbouwer gisteren tij dens de gecombineerde presen tatie van de nieuwe strategie, de emissie en de cijfers over het KPN-topman Ad Scheepbouwer: derde kwartaal van dit jaar. „Wie naar de cijfers kijkt, ziet dat KPN draait als een trein. Het is een geoliede machine", aldus de KPN-topman. Wanneer KPN weer winst gaat maken, wilde Scheepbouwer niet zeggen. „Zo spoedig moge lijk", heette het. Eerder sprak ,Het is een geoliede machine". Foto: het concern de verwachting uit dat er in 2003 weer zwarte cijfers kunnen worden geschreven. Via de emissie en het verkopen van niet-essentiële onderdelen van KPN kan de schuld van ruim 22 miljard euro (zo'n vijftig miljard gulden) nu voor eind volgend jaar naai-14 miljard euro terug ANP/Marcel Antonisse worden gebracht, schetste Scheepbouwer. Afgelopen zomer overwoog KPN ook al nieuwe aandelen uit te geven. Toen die plannen voortij dig uitlekten, klapte de koers van het aandeel in elkaar. De emissie werd daarop afgeblazen. Dat risico bestaat dit keer niet. De opbrengst van de emissie is van tevoren verzekerd door een conglomeraat van acht banken en de Nederlandse staat. De nieuwe topman brak giste ren radicaal met het recente ver leden van KPN. Zijn voorgan gers Wim Dik en Paul Smits wil den van KPN een pan-Europese telecomgigant maken en mikten op niets minder dan een plaats in de Europese top drie. KPN belandde door die strategie diep in de schulden. Onder Scheepbouwer geeft KPN de pan-Europese ambities op om zich volledig op de Neder landse, Belgische en Duitse markt te gaan concentreren. De tijden dat KPN niet op een mil- jardje meer of minder kijkt zijn definitief voorbij, zo lijkt het. En Scheepbouwer is, na het schrappen van de 4800 banen, nog niet klaar met saneren, zo liet hij gisteren doorschemeren. Scheepbouwer wil de bureau cratie binnen KPN drastisch te lijf gaan. Nu het concern niet meer heel Europa wil bestrijken, maar slechts de Benelux en Duitsland, kan de organisatie veel lichter en platter worden. Het huidige hoofdkantoor (waar nu nog enkele honderden men sen werken) kan het volgens Scheepbouwer ook wel met 'en kele tientallen' medewerkers af. der dat hij of zij het merkt. Overigens worden ook de beta lingen via internet vaak op een onveilige manier gedaan. Iets meer dan veertig procent van de creditcardhouders in Nederland doet wel eens een betaling via internet, maar slechts 22 pro cent bewaart een print van de online-bestelling. Volgens topman Nocart van American Express Benelux is het onderzoek niet bedoeld om cli ënten bang te maken. „Maar door een beetje scherper op te letten, kunnen ze een hoop el lende voorkomen." Om fraude te voorkomen, gaat American Express zijn creditkaarten voor zien van een chip. Illegaal na maken om met de kaart te frau deren, wordt daardoor een stuk moeilijker, aldus het bedrijf. apeldoorn/gpd - Consumenten zijn zelf vaak de oorzaak van fraude met hun creditcard. Door slordigheid vergroten ze het risico op misbruik. Volgens een onderzoek van American Express controleert een grote groep kaarthouders nooit of hun betalingen kloppen. Ruim één miljoen Nederlanders kijkt nooit of het bedrag op de bon klopt voordat ze hun handtekening zetten. Maar liefst 2,6 miljoen creditcardhouders controleren de maandelijkse rekeningaf schriften evenmin. Volgens American Express is het daardoor voor winkeliers mak kelijk te hoge bedragen in reke ning te brengen. Bovendien loopt de cardhouder het risico dat derden onrechtmatig ge bruik van de kaart maken zon- brussel/anp - De Europese Commissie heeft gisteren aan acht fabrikanten van vitamines boetes van totaal 1,9 miljard opgelegd, omdat ze jarenlang ongeoorloofde prijsafspraken maakten. De hoogste boete, ruim een miljard, gaat naar het Zwitserse Hoffinann-La Roche, omdat dit bedrijf de initatiefne- mer achter de prijsafspraken was en aan alle kartels heeft deelgenomen. Veel bedrijven zijn in 1999 al veroordeeld voor dezelfde feiten in de VS. Toen moest Hoffinann-La Roche 1,25 miljard betalen. Het bureau komt geregeld zie ken tegen waarvan al vanaf het begin duidelijk moet zijn ge weest dat de man of vrouw kampte met een ziekte die ver oorzaakt is door het werk, zoals schildersziekte. „Op zijn minst had er dan bij de keuringsarts een vermoeden moeten bestaan dat er sprake was van een be roepsziekte". In Nederland be landen jaarlijks 10.000 tot 20.000 mensen in de WAO omdat ze een ziekte of aandoening heb ben die het gevolg is van hun werk. Het bureau heeft inmiddels voor tien miljoen gulden aan claims uitstaan. Er zijn 100 werkgevers aansprakelijk gesteld. Het gaat om 47 mensen met RSI, 21 met schildersziekte, dertien met rug klachten, acht die overspannen zijn, zes met schimmelaandoe ningen, vier met 'lawaaidoof heid', vier met allergie en be roepsastma, drie met kapotte knieën en twee met beroeps kanker. utrecht/gpd - Bedrijfsartsen verzwijgen het vaak als werkne mers door slechte arbeidsom standigheden ziek worden. Als ze vermoeden dat een werkne mer een aandoening heeft die is ontstaan door schuld van het bedrijf, zetten ze dat vaak niet in het medisch dossier. Ook mel den ze het niet bij het Neder lands Centrum van Beroeps ziekten. Dat zijn ze wettelijk wel verplicht. Bedrijfsartsen zijn bang dat de zieke werknemers anders hun schade verhalen op de werkge ver en dat deze uit woede over stapt naar een andere arbo- dienst. Dit zegt Paul Ulenbelt, directeur van het Bureau Be roepsziekten van de FNV. Het bureau bestaat vandaag precies één jaar. De organisatie is door FNV Bondgenoten en FNV Bouw in het leven geroepen om mensen met een beroepsziekte financieel schadeloos te stellen door de werkgever aansprakelijk te stellen. dam, Wassenaar, Hoogeveen en Eindhoven. DNB accepteert munten tot 1 januari 2007 en biljetten tot 1 januari 2032. Vraag is of het Free Record Shop na 2003 zelf nog de guldens kan inwisselen. DNB zal het geld niet zonder meer accepteren, zegt een woordvoerder. „Ie mand moet een hele goede re den om hébben om na 1 januari 2003 nog guldens in te wisselen. De Free Record Shop heeft die niet. En dat weten ze ook." DNB zal geen actie ondernemen te gen de platenketen. Marketingmanager Van Geest van Free Record Shop denkt wel dat er een oplossing wordt ge- Free Record Shop gaat stunten met de oude gulden. De winkel keten zegt met de actie 'de pa niek te willen wegnemen die overheid en banken creëren ten aanzien van de verwachte druk te'. Tot 1 januari 2007 kan bij de Free Record Shop met gulden munten worden betaald. Cd's kopen met gulden bankbiljetten kan tot 2032. Nog 39 dagen Tot 1 april 2002 accepteert elke commerciële bank guldenmun ten en guldenpapier, gratis. Na 1 april gaan ze daarmee door tot 1 januari 2003, maar kunnen ze daarvoor een vergoeding vra gen. De ene bank is dat van plan, de andere niet. En na 1 ja nuari 2003 kunnen guldens al leen nog worden aangeboden aan de vier kantoren van De Ne- derlandsche Bank: in Amster- vonden. „Desnootk breng ik het geld als particulieï^teg, dan mag het wel." Hij verwacht ove rigens dat de meeste guldens in 2002, als het omwisselen nog kan, binnenkomen. „Maar als iemand in 2006 bij ons een cd wil betalen met een kwartje en voor de rest euro's kan het." De winkelketen noemt de actie de langst lopende marketingactie ooit en een vermelding in het Guinness Book of Records waar- dig. Kinderen vanaf vier jaar komen de komende weken alles over de euro te weten als ze een bezoekje brengen aan het Goudse Poppen theater. De wijze lessen over de nieuwe munt zijn verweven in een verhaal over Sinterklaas. De euro komt onder meer uitvoerig aan de orde als Sinterklaas en Zwarte Piet chocoladeletters inkopen. Ze ko men in de problemen omdat ze alleen Spaanse peseta's op zak heb ben. Sinterklaas legt aan de kinderen uit dat hij met dit probleem in de toekomst niet meer in zijn maag hoeft te zitten. Dat blijkt, even als de andere euro-onderwerpen in de voorstelling, voor de kinde ren goed te verteren.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13