Fantastische kortingen op de mooiste sinterklaascadeau! Politiek liet de gulden zomaar gaan Alleen bij het Leidsch Dagblad Grimm Martelgang En Spanje Leidsch üfe Dagblad Andersen Alleen christelijke partijen maakten zich druk over verdwijnen Vol verwachtingen bereidt Ier land zich voor op de komst van de euro. Vanouds is het land een van de meest enthousiaste leden van de Europese Unie. Niet al leen omdat het in de loop der ja ren bakken vol subsidie uit Brus sel heeft ontvangen, maar ook omdat de Ieren onder de behaag lijke Europese deken hun onaf: hankelijkheid van de vermaledij de erfvijand, Groot-Brittannië, ook economisch handen en voe ten konden geven. Geen slecht woord over Europa dus in Dublin en de meeste Ieren zijn dan ook blij met de euro. Daarvoor willen ze hun punt best inleveren. Na tuurlijk wordt er ook gekankerd, maar dat betreft vooral het gedoe waarmee de omwisseling nu een maal gepaard gaat. Het zijn de bekende geluiden: ouderen die vrezen dat ze nooit aan de nieu we munt kunnen wennen, con sumenten die alert zijn op prijs verhogingen, detailhandelaren die klagen dat de overheid hun geen compensatie geeft voor de kosten van de invoering, vakbon den die vinden dat bank- en win kelpersoneel beloond moeten worden voor hun extra inspan ningen. Maar dat is slechts 'pea nuts'. De euro is welkom in Ier land. Voor de Spanjaarden wordt de invoering van de euro een ware martelgang. Het is niet alleen een ingewikkelde rekensom (1 euro 166,39 peseta), ook in hun hoofd moet er een knop om. Want vanaf 1 januari is bijvoor beeld hun huis nog maar 78.000 euro waard. Dat klinkt schrikba rend weinig vergeleken met de 12.978.108 peseta waar het nu nog voor staat geprijsd. En wie durft straks met een maandloon van 721 euro's thuis te komen, als je bedenkt dat daar nu nog 120.000 peseta voor staat? In talkshows en satirische pro gramma's op de Spaanse televisie is de euro een geliefd onderwerp voor spotternij en grapjes. Omdat vrijwel niemand, inclusief de presentatoren, zich nog een voorstelling kan maken van de echte waarde van de euro, leiden de discussies erover vaak tot ver makelijke misverstanden. In de dagelijkse rubriek 'Leven met de euro' op een van de kana len wordt als vast onderdeel straatinterviews met vijf mensen gehouden. De waarde van 5 euro schommelt daarin tussen de 49 en de 2200 peseta's. Niemand komt zelfs maar in de buurt van de 832 peseta die de 5- euromunt echt kost. Het zijn maar aanloopperikelen. De meeste Spanjaarden zeggen: 'laat maar komen, die euro'. WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 tjes van Andersen en Sprookjes van Grimm Lezersprijs per stuk f 18,50 voor twee boeken samen (Andersen en Grimm) als serie f 35,= (ipv resp. f24,95 en f 49,50) Alle bekende en minder bekende sprookjes van Andersen en Grimm zijn het lezen, vertellen en luisteren waard. Beide kloe ke boeken zijn voorzien van meer dan 450 schitterende, kleur rijke tekeningen, en gedrukt in een goed leesbare letter. Fantastisch cadeau voor kinderen, ouders en opa's en oma's. DE SPROOKJES VAN DE SPROOKJES VAN Mijn geheime dagboek Cd-rom vanaf 9 jaar Lezersprijs f 17,33 (ipv f 19,83) De perfecte piaats voor alle geheimen. Er zit een dagboek in voor al je gehei men. Het dagboek is beveiligd n Mf/it §mhmimt A W Er zit een c men. Het dagboek is beveiligd met een persoonlijk wachtwoord Èn een nep- huiswerkscherm tegen nieuwsgierige familieleden. Er zit ook een plakboek in voor foto's, een horoscoop, en ie kunt een eigen adresboek bijhouden. Je kunt hiermee ook wenskaarten en elektronische stickers ontwerpen. IX mFBCG PLAATS V* fftïïTwrrd WOENSDAG 21 NOVEMBER 2001 Mijn mooiste sp Spelletjes voor kinderi Lezersprijs f 5,50 per f 20,= (ipv resp. r7,S 90 pagina's in vrolijke len, verbind de pun raadsels, puzzeltjes.., door Peet Vogels De invoering van de euro is in de Nederlandse politiek nooit een omstreden punt geweest. Al leen de kleine christelijke partijen maakten zich echt druk om de opoffering van een stukje na tionale onafhankelijkheid. De grote partijen ke ken vooral pragmatisch naar de komst van de eenheidsmunt. Enerzijds was een gezamenlijke munt - toen ging de ecu daar nog voor door - de logische be kroning van de toenemende economische samenwerking, anderzijds was in 1992 de druk groot om de Europese eenwording een nieuwe impuls te geven. Bo vendien speelden nationale senti menten een rol. Het ging om het Verdrag van Maastricht en Amster dam was in de race voor de vesti ging van de Europese Centrale Bank. De internationale omstandigheden maakten een aparte discussie over de invoering van de euro onmoge lijk. De hereniging van Duitsland en de oorlog die in Joegoslavië was losgebarsten maakten de meeste Europese landen bewust van het feit dat een verenigd Europa har der dan ooit nodig was om de rust op het continent te waarborgen. Vooral de vrees dat Duitsland zich meer op Oost- en minder op West- Europa zou gaan richten was een drijfveer achter de verdergaande integratie. „Liever een Europees Duitsland dan een Duits Europa. Het is onze laatste kans Duitsland in Europa te verankeren", zei WD-kamerlid De Korte in dat verband in het debat in de Tweede Kamer over de goed keuring (ratificatie) van het Ver drag van Maastricht. Bij andere partijen was de overtuiging dat Duitsland in Europa verankerd moest worden eveneens sterk aan wezig. Ook al omdat uit opiniepei lingen bleek dat de nieuwe genera tie Duitsers niet zulke warme ge voelens koesterde voor Europa. Het ijzer smeden nu het heet is, was het idee. De politieke noodzaak van de ver dergaande Europese integratie was voor de financieel specialisten ei genlijk nog niet eens de belangrijk ste overweging. „De EMU is de kroon op de interne markt", jubel de CDA-kamerlid Van Iersel. De EMU is de Economische en Mone- De toenmalige premier Ruud Lubbers en minister van financiën Wim Kok bij de ondertekening van het Verdrag van Maas tricht. Archieffoto: GPD taire Unie, waarvan de euro het betaalmiddel is. „De EMU is ook de samenbindende factor van die interne markt". Iedereen bena drukte de sterke afhankelijkheid van Nederland. Economische voorspoed was onlosmakelijk ver bonden met een groot Europa. De meeste financieel specialisten waren eerder bevreesd voor teveel politieke bemoeienis met de nieu we munt, de euro. „We moeten niet vanwege politieke motieven de toelatingscriteria tot de EMU versoepelen', vond De Korte. Ook Ybema van D66 wees daar op. Die angst was wel begrijpelijk. Het welslagen van de euro was natuur lijk gebaat bij een zo groot moge lijk aantal deelnemende landen. Als kroon op de interne markt zou het vreemd zijn als slechts zes of zeven van de twaalf deelnemende landen de euro zouden voeren. De soliditeit van het financieel be leid was echter een net zo belang rijke eis. In de aanloop naar het Verdrag van Maastricht, waarin de komst van de euro werd vastge legd, hadden valutaspeculanten al een bloedbad aangericht in het Europese wisselkoerssysteem. Het Britse pond en de Italiaanse lire waren bezweken onder de specu laties en stapten noodgedwongen uit het systeem van vaste wissel koersen. Het schrikbeeld was dat de politie ke wenselijkheid van een grote groep deelnemers zou leiden tot verlaging van de eisen ten aanzien van een degelijk financieel beleid. En de keiharde gulden inruilen voor een zwakke munt die ten prooi zou vallen aan speculanten was wel het laatste wat men wilde. „De opgetreden spanningen zijn een aansporing om de EMU tot stand te brengen. En dat met in achtneming en stringente toepas sing van de criteria", verzekerde toenmalig minister van Financiën Kok de Kamer. Voor Nederland lag het uit handen geven van de monetaire bevoegd heden (de waardebepaling van de munt en het vaststellen van de rente) toch al minder zwaar dan in bijvoorbeeld Frankrijk. Het mone taire beleid van Nederland werd al sinds vele jaren door Duitsland bepaald. De waarde van de gulden was een op een gekoppeld aan de Duitse mark. Dus volgde Neder land in principe alle stappen die de Duitse Bundesbank nam. De partijen in de kamer hadden nog meer redenen om de euro geen strobreed in de weg te leg gen. Het ging bijvoorbeeld om het Verdrag van Maastricht, een onder Nederlands voorzitterschap tot stand gekomen document. De na tionale trots op dit werkstuk, de doorbraak naar de Europese Unie, stond natuurlijk niet toe dit ver drag af te schieten. Op de voorgrond stond ook de in zet van het kabinet-Lubbers om de Europese Centrale Bank naar Am sterdam te halen. In die jaren woedde de discussie volop dat Ne derland teveel Europese instellin gen aan zijn neus voorbij zag gaan. De ECB was de hoofdprijs voor de komende jaren en die moest bin nengehaald worden. Die missie mislukte jammerlijk, maar toen was de beslissing over de euro al lang gevallen. WLTO agenda Plattelandsagenda 2002 Lezersprijs f 20,= (ipv f 25,=) Deze kleurige agenda geeft een verrassend een beeld wat zich alle maal afspeelt op het platteland in Noord- en Zuid-Holland. Deze agenda wijst de burger ook de weg naar bedrijven die klaar staan met streekproducten of accommodatie. Pearl door R Lezersf (ipv f Prachti ven né de film val or Pearl decern dert v< van tv Een in< van lie EAN-Ac 168-51 16 novt 2001 Noddy Cd-rom voor kinderen van 4-7 jaar Lezersprijs f 17,33 (ipv f 19,83) Veel kinderen kennen Noddy en de andere inwoners van Speelgoedland van de populaire tv-serie. Noddy laat kinderen ken nismaken met kleuren, leert ze woordjes spellen en logisch naden ken. Kinderen zuHen urenlang ple zier beleven. EAN-actienr. (00000)168-51252 geldig van 16 november-31 december 2001 Het Complete Kookboek Lezersprijs f 19,95 (ipv f 27,50) Een stevig gebonden kookboek van maar liefst 1000 pagina's. Met een verklaring van kooktermen, noe hoort het, wat drinken we erbij en informatie over kruiden en spe cerijen. En waanzinnig veel recepten. Van aardappelpuree, hachee en bloemkool naar Thaise kipcurry en Griekse moussaka. In dit dikke kookboek staan recepten uit 31 lan den. Veel eten voor heel weinig geld. 500 Vragen en Antwoorden Lezerprijs f6,50 (ipv f9,95) Wie is de slimste van de familie. Met dit boek kun je zelf een quiz organiseren. Zet je familie of vrienden op de bank en laat ze steeds kiezen uit drie antwoorden. Zelf weet je het goede antwoord want dat staat op z'n kop onderaan iedere bladzijde. 500 Vragen en foto's in kleur over sport, dieren, de wereld en de natuur. Euro WegenAtlas Lezersprijs f 14,50 (ipv f 19,95) Wie met de auto over de grens gaat kan nu zijn reis gaan uitstip pelen.. Een zeer handzame atlas (16x25 cm) met 304 wegenkaar ten en een plaatsnamenregister van 94 bladzijden. Van 36 Europese landen staat vermeld de snelheid op binnen- en snelwegen. Op ieder kaart staat met pijlen aan gegeven op welke kaart de weg verder gaat

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12