Japans verval is niet te stuiten Rijke broers Wyler kraken soms harde noten ECONOMIE Keuringsartsen WAO kunnen het werk niet aan Functional fooc is in opmars 261 DONDERDAG 22 NOVEMBER van onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - Het gouden tijdperk van Japan, de tweede economische macht ter wereld, kwam tien jaar geleden ten einde en sindsdien is een triomflied dat nooit leek te op te houden omgeslagen in een klaagzang die geen einde kent. De regering van minister-presi dent Koizumi maakte dezer da gen de laatste jobstijding giste ren bekend: de economie is het tweede kwartaal gekrompen. Dit jaar was nog gerekend op een bescheiden groei, maar na de ter reuraanslagen op de VS moet die verwachting worden bijgesteld. Japan zal nu als eerste grote economie in een recessie belan den. En als de wereldeconomie, en met name die van de VS, niet snel aantrekt, blijven de vooruit zichten zeker tot het voorjaar van 2003 in mineur. Zo beroerd heeft de Japanse economie er de afgelopen twintig jaar niet voor gestaan. Het aantal zorgwekkende ont wikkelingen is bijna niet te tel len. In willekeurige volgorde: de industriële productie loopt te rug. Hetzelfde geldt voor het overschot op de betalingsba lans, ooit het symbool van Ja pans economische macht. De consumenten besteden niet. De onroerendgoedmarkt is inge stort. De werkloosheid heeft een recordhoogte bereikt, officieel 5,3 procent maar in werkelijk heid waarschijnlijk het dubbele. En op de achtergrond loert de vergrijzing: Japan heeft de snelst verouderende samenleving van de industriële wereld. Dat legt een enorme druk op het pensi oenstelsel, dat nu al scheuren vertoont. Over 25 jaar zal de Ja panner volgens de laatste prog nose 17 procent van zijn inko men in zijn pensioenfonds moeten storten (nu 9 procent). Veel van die problemen teken den zich al af toen er nog lof zangen werden gezongen. Het verrichten van de noodzakelijke correcties was toen nog betrek kelijk eenvoudig geweest. Maar Japan was in slaap gesust door het overweldigende succes van zijn economische model, dat de concurrentie in Washington en de Europese hoofdsteden af gunst en angst inboezemde. De regering, de machtige bu reaucratie en, in mindere mate, het bedrijfsleven, werden verrast door het instorten van het eco nomische wonder. Dat de Ja panners daarna stil hebben ge zeten, kan ze niet verweten wor den. Ze namen alleen de ver keerde maatregelen. Het einde van de vette jaren had het begin moeten worden van een grondige sanering van dat bewierookte maar inmiddels de geur van verderf verspreidende model. Hoe dat moest hadden de regeringen in Londen, Den Haag, Stockholm en vele andere hoofdsteden laten zien. De for mule daartoe bestaat uit drie sleutelbegrippen: privatisering, deregulering en een vermage ringskuur voor de vadsig gewor den verzorgingsstaat. De Japanners kozen de weg van de minste weerstand. Ze dach ten de problemen op te kunnen lossen door de geldbuidel open te trekken. Er werden astrono mische bedragen gepompt in publieke werken, waar niemand op zat te wachten. Dat deed men al toen het economisch goed ging, maar die activiteit werd opgevoerd. Er werden we gen aangelegd die eindigen in zandpaden, bruggen naar onbe woonde eilanden gebouwd en musea en concertzalen uit de grond gestampt, waar geen kunst te zien is en geen noot wordt gespeeld. De staatsschuld is daardoor op gelopen tot 130 procent van het bruto binnenlands product (bbp), de hoogste van de geïn dustrialiseerde landen. Dat was de erfenis die premier Koizumi aantrof bij zijn aantreden in april. Sindsdien is de weg bergaf alleen maar steiler geworden. Koizumi kondigde 'diep snij dende' ingrepen aan. Maar de situatie is zo ernstig dat ingrij pende hervormingen de econo mie verder zullen verzwakken. De regering staart als verlamd naar de ravage die haar voor gangers (overigens van dezelfde partij, de conservatieve LDP) hand in hand met de falende bureaucratie hebben aange- Het hart van de Japanse economie: de effectenbeurs van Tokyo. Foto: AFP/Kazuhiro Nogi door Hans van Soest den haag - Dit jaar vragen 180.000 werknemers een WAO- uitkering aan. Niet iedere zieke werknemer wordt na keuring tot de regeling toegelaten, maar alle 180.000 dossiers moeten wel worden afgehandeld. Daarnaast moeten alle uitkeringsgerechtig den die al een WAO-uitkering ontvangen (nu zo'n 785.800 mensen), na een en na vijfjaar worden opgeroepen voor een herkeuring. Hiervoor hebben de vijf verant woordelijke uitvoeringsinstellin gen (uvi's als GAK, Cadans, etc.) bij elkaar 890 keuringsartsen in dienst. Dat is niet overdreven veel. Zeker niet als wordt beseft dat de grootste groep WAO'ers geen 'makkelijk meetbare' aan doening heeft (zoals blindheid of verlamming), maar 'vage' psychische klachten die veel tijd vergen om te onderzoeken. Kortom, de WAO-keuring is een hels karwei. Gevolg is dat artsen te weinig tijd hebben om mensen te keu ren. Hierdoor worden er beslis singen genomen over het verde re verloop van iemands leven, die nauwelijks zijn onderbouwd. De herkeuring na vijf jaar wordt in 80 procent van de gevallen administratief afgedaan: een te lefoontje of iemand zich nog steeds even beroerd voelt, of een vragenformulier of iemand echt nog niet aan het werk kan. Volgens de uvi's een onortho doxe methode die noodzakelijk is om de enorme achterstanden bij de keuringen weg te werken. Maar met fatsoenlijk keuren en het uitvoeren van de wet heeft het weinig tot niets te maken: misbruik wordt erdoor in de hand gewerkt en mensen die weer aan het werk willen wor den zo niet serieus genomen. Resultaat: mensen worden niet meer uit de WAO geholpen. De politiek riep er ook deze week weer schande van. Maar erken de direct ook dat er zo gauw geen andere oplossing is om de enorme stapels dossiers op tijd af te handelen. De chaos bij de keuringen is niet alleen de uvi's kwalijk te nemen. Alle maatregelen ten spijt die er de afgelopen jaren zijn geno men om het groeiend aantal WAO'ers in te dammen, vragen er jaarlijks alleen maar meer mensen een arbeidsongeschikt heidsuitkering aan. Sinds het begin van deze kabinetsperiode, 1998, is het aantal aanvragen met maar liefst 60 procent ge stegen. Daar valt simpelweg niet f Staatssecretaris Hoogervorst. Foto: GPD/Phil Nijhuis meer tegenop te keuren, ver zuchten de u\i's. Dit is pijnlijk omdat het nu juist aan de kwaliteit van de keurin gen afhangt of het WAO-stelsel goed blijft werken ja of nee. Dat geldt niet alleen voor de medi sche keuringen. Ook andere ta ken van de uvi's schieten tekort. Zo moeten de uvi's bedrijven controleren of ze wel voldoende hun best doen om ziek perso neel weer aan de slag te krijgen. Dit om herhaling van het groot schalig misbruik te voorkomen zoals dit in de jaren tachtig plaatshad, toen bedrijven over tollig personeel massaal in de WAO dumpten. De stapels pa pierwerk die bedrijven voor ie der ziek personeelslid moeten invullen zijn echter zo groot, dat de uvi's niet aan meer toeko men dan controleren of de dos siers wel op tijd zijn ingestuurd. Inhoudelijk beoordelen, daar is geen tijd voor. En zo gaat het met alles. Er is niet meer op te roeien tegen de stijging van het ziekteverzuim en het groeiend aantal WAO- aanvragen. Reden waarom de politiek op zoek is naar een nieuw stelsel, onder het mom van 'zo kan het niet langer'. Toen in het de jaren tachtig slecht ging op de arbeidsmarkt, had de WAO een aanzuigende werking voor overtollig perso neel. Nu het goed gaat met de arbeidsmarkt stijgt het aantal ar beidsongeschikten even hard. Reden voor verantwoordelijk staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken te verzuchten dat er binnen het huidige stelsel geen oplossing meer te beden ken valt. Als er echt iets gedaan moet worden aan de WAO- groei, dan moet er voor worden gezorgd dat er minder mensen een uitkering aanvragen. Alleen dan kunnen de keuringsartsen fatsoenlijk beoordelen of ie mand recht heeft op een uitke ring en zo ja, hoe hoog die zou moeten zijn. Alle maatregelen die er tot nu toe zijn genomen, hebben ech ter niets geholpen. Begin jaren negentig was er het idee om de WAO-uitkering in hoogte en duur te versoberen, zodat men sen zouden worden afgeschrikt zich te laten afkeuren. Onder het vorige kabinet werden werk gevers volledig verantwoordelijk gemaakt voor de kosten van de WAO'ers in de hoop dat bedrij ven meer zouden investeren in betere arbeidsomstandigheden en personeelsbeleid. En nu dat allemaal niets geholpen heeft, is de hoop gevestigd op de plan nen van de commissie-Donner en van de Sociaal Economische raad (SER). Beide plannen komen er in het kort op neer dat er beter ge keurd moet worden. Alleen wie echt niet meer kan werken, komt nog in de WAO. Gedeelte lijk arbeidsongeschikten blijven of in dienst van de baas, of krij gen twee jaar de tijd om iets an ders te zoeken. Maatregelen die op papier tot minder WAO'ers zullen leiden, maar die ook -on danks de steeds grotere druk op hen- alleen maar meer van de keuringsartsen vergen. De kwa liteit van de beslissing die zij moeten nemen, wordt immers alleen maar belangrijker voor de zieke werknemer. Critici hebben er al op gewezen dat artsen on der deze druk alleen maar cou- lanter zullen gaan keuren. In de praktijk dreigen daarom ook de ze plannen spaak te lopen op de praktische uitvoerbaarheid. En of de problemen voor de uvi's nog niet groot genoeg zijn, zitten ze ook nog eens middenin een enorme reorganisatie. Vanaf 1 januari worden ze samenge voegd tot één landelijk instituut: het UWV. Gezien de ervaring met eerdere reorganisaties in de sociale zekerheid geeft het wei nig hoop dat het met de kwali teit en de effectiviteit van de keuringen op korte termijn be ter zal gaan. Graanhandel Granaria groeide uit tot wereldimperium De voordeur aan het Lange Voorhout in Den Haag waarachter de broers Wyler hun werk doen blijft voor journalisten gesloten. Foto: GPD/Jacques Zorgman door Leo van der Velde wassenaar - Toen grootvader Louis Wyler in 1912 met zijn graanhandel Granaria begon, moet hij niet hebben bevroed tot welk een gigantische omvang die handel zou uitgroeien. Louis' oudste zoon Martin gaf daarvoor de aanzet en diens zoons Joël en Daniel (Danny) bouwden het rijk verder uit. Vorig jaar bedroeg de omzet van Granaria Holdings we reldwijd 1,5 miljard dollar en werkten er 7500 mensen. Maar aan publiciteit hebben de twee Wassenaarders een broertje dood. Medewerkster Enid Meere- boer: „De heren Wyler blijven bij hun policy: er worden géén inter views gegeven". De deur van het statige kantoorpand aan het Haagse Lange Voorhout blijft ge sloten. Joël (51) voert als voorzitter zo wel Granaria Holdings als Eagle- Picher holdings aan. En hoe. Dankzij hem lag de naam Granaria in 1987 en '88 op ie ders lippen toen hij een deel van het kapitaal investeerde in Duit se duwbakken. Heel de binnen vaart raakte van de kook. Was het niet om dwars te liggen bij konvooien te water die door de ME werden geëscorteerd, dan wel uit woede over de actie schippers. Wyler trok zich ook weinig aan van de antimilitaris tische Amok-campage waarin Granaria ervan werd beticht dat het bedrijf zich, via de overname van Eagle-Picher in 1998, ook op de militaire markt had gestort. De Amerikanen maakten inder daad producten voor Defensie, maar ook voor de automobielin dustrie. Picher maakte onder meer onderdelen voor het ver kenningsvoertuig Sojourner dat de planeet Mars verkende. Het bedrijf kwam destijds in de problemen nadat het over spoeld werd met schadeclaims van asbestslachtoffers. Maar die werden afgekocht via een schik king van 2 miljard dollar. De trust die dit geld beheerde zou via een ingewikkelde constructie eigenaar worden van de aande len en die werden weer verkocht aan Granaria, ABN Amro en het Eagle-management. „We willen al jaren meer doen in de Verenigde Staten", aldus Wyler tegen journalisten. „Dit is een mooi gespreid bedrijf met een belangrijke positie in al zijn markten". Klopt, want een jaar later kocht hij via Eagle-Picher voor ruim 760 miljoen dollar het Amerikaanse Carpenter Enter prises in Michigan, dat onder delen voor aandrijf- en nokken- assen en automatische trans missiesystemen produceert. Ko ningin Beatrix weet die Holland se handelsgeest wel te waarde ren. Sinds april dit jaar mag Joël zich Officier in de Órde van Oranje-Nassau noemen. Broer Danny (49) is onder de vlag van Granaria niet alleen di recteur bij Eagle-Picher, maar ook voorzitter van 'dochter' The Nut Company, bekend van de nootjes van Jack Klijn. Hij mag verantwoordelijk worden geacht voor de fusie van zo ongeveer de hele Europese notendivisie met een jaaromzet die door het be drijf zelf wordt geschat op 400 miljoen euro 880 miljoen). De notenboer heeft ook de merken Ültje in Duitsland en Oostenrijk, Felix in Polen en Jack Benoit in Frankrijk. De Wassenaarse buurman geeft de heren Wyler geen ongelijk dat ze buiten de publiciteit blij ven. „Wat levert het ze op? Die jongens leven er goed van. Dat spreek vanzelf. Als ze ergens een feest geven, worden de gasten met een helikopter ingevlogen". Volgens een goede kennis weet Joël zich overal te omringen met bobo's uit het zakenleven. Hij prikt een vorkje met Karei Vuur steen van Heineken, Cees van der Hoeven van Ahold en Nina Brink, oprichtster en ex-be- stuursvoorzitter van World Onli ne (WOL). Wyler en zijn tafelgenoten kon den gebruikmaken van Brinks friends family-programma om aandelen te kopen in WOL. Cees van Luijk (Getronics) en Jaap Blokker (Blokker, Bart Smit) mochten dat trouwens ook. NRC Handelsblad voegde daar nog de naam van Hans Breuk- hovén van Free Record Shop aan toe. De Telegraaf publiceer de een verklaring van Herman Swagemakers, bij ABN Amro verantwoordelijk voor dat pro gramma. Hij had twee dagen voor de beursgang de opdracht gekregen om de bankrekening van Granaria waarop de aande len geplaatst zouden worden, te veranderen in een privé-reke- ning. Die op naam kwam te staan van Danny. Advocaat Reinoud Imhoff, die namens een groep beleggers op trad, zei in dagblad NRC dat hij sterke aanwijzingen had dat de drie toenmalige commissarissen van WOL, onder wie Joël Wyler, vlak na de beursemissie indirect een groot deel van hun aande len hebben verkocht. Het ver haal van andere friends, onder wie zangeres Tina Turner, is be kend. Turner Co hadden wel ingeschreven, maar niet op tijd betaald. Joël verklaarde later in de media dat hij geen aandelen mocht hebben en zijn vrouw en kinde ren ook niet. Hij zei ook dat Danny juist flink op de aandelen had verloren. Bovendien zou den de aandelen zijn doorge schoven naar een derde 'niet ge lieerde partij'. Zijn optieregeling kreeg hij als commissaris, een functie die hij aanvaardde op verzoek van Nina Brink. Volgens een huisvriend kent hij haar nog uit de tijd dat ze ook in Wassenaar woonde. Aan de Kerkhoflaan. „Brink vierde zelfs haar zesenveertigste verjaardag bij hem thuis en zanger Lionel Richie zong voor haar". Ook de nootjes waren van het huis. door Chris van Alem Zeist - Toen de Japanners een jaar of vijftien geleden het 'Kleintje Yakult' in Nederland introduceerden, werd er wat la cherig gedaan. Een zuiveldrank- je dat je darmwerking bevor dert? Dat was toch onzin? Ya kult, inmiddels ingeburgerd, is een functional food. „Het con cept houdt in dat je kennis over voeding en gezondheid benut om betere producten te ma ken", zegt Gertjan Schaafsma, directeur voeding, gezondheid en voedselveiligheid van TNO Nutrition and Food Research in Zeist. Een ander voorbeeld. Dieetmar- garines, waaraan stanolen of sterolen zijn toegevoegd, wer ken aantoonbaar cholesterol verlagend. Alleen mag produ cent Unilever dat niet met zo veel woorden zeggen. „Voe dingsmiddelen mogen in Ne derland geen medische claims hebben," zegt Schaafsma. „Maar je mag wel suggereren dat het risico op hart- en vaat ziekten erdoor wordt verlaagd." Functional food lijkt per defini tie de speeltuin voor louter grote industriële bedrijven in de voe dingsmiddelensector. Want elke gezondheidsbevorderende wer king moet met een duur weten schappelijk rapport worden on derbouwd. Schaafsma: „Consu menten mogen door gezond heidsclaims niet op het verkeer de been worden gezet. Ze mo gen niet worden misleid. Dat betekent dat deze claims waar moeten zijn. Het minste dat je mag verlangen is dat de concep ten aannemelijk zijn, op grond van de huidige wetenschappelij ke inzichten." Schaafsma dicht de zuivelindu strie de grootste kansen toe als het om functional food gaat. „Traditioneel heeft die sector al een gezondheidsimago. Yoghurt en karnemelk worden heel sterk met gezondheid geassocieerd. De perceptie van de consument is dat melk goed is voor de bot ten." DMV in Veghel, die in schei dingstechnieken gespecialiseer de dochter van zuivelgigant Campina is bijvoorbeeld bezig met het ontrafelen van melk en kaaswei. Hierdoor kunnen bio- actieve bestanddelen die in zeer lage concentratie in melk en wei voorkomen, worden geisoleerd en toegepast in voedingsmidde len. Een voorbeeld hiervan is het ei wit lactoferrine. Dat heeft een beschermende werking tegen infecties en wordt daarom toe gepast in babyvoeding. Een an der voorbeeld is dat in Nieuw Zeeland koeien tijdens de dracht worden gevaccineerd te gen bepaalde virussen. Hierdoor gaat de melk van deze dieren antistoffen bevatten tegen deze virussen. Die antistoffen kunnen uit de melk worden geïsoleerd en toegepast als geneesmiddel. Grote zuivelondernemingen, weet Schaafsma, zijn bezig ei witten uit melk te halen die in voeding of medicijnen kunnen worden toegepast. Eiwitten die de genezing van wonden bij- Melk is goed voor de botti maar bevat nog veel meer ressante bioactieve bestan len. Archieffoto: Mark Lam voorbeeld als gevolg vanl of doorligging bevorderen die schade bij bestraling b ken. „Dat is een veelbelov ontwikkeling," zegt Schaa Dat geldt ook voor 'brokst ken' van eiwitten die eenl drukverlagend effect hebb „Japan heeft al zo'n prodii Valio, een groot zuivelcom in Finland, heeft iets sooH lijks. De Japanners waren ten hun product voor Euri patenteren. Ook Nederlan zuivelondernemingen zijn mee bezig." Groente leent zich evenet voor toepassing als functi food. Door genetische mo tie kunnen de eigenschap van de planten zodanig w veranderd dat de voeding de van het gewas wordt b vloed. Bijvoorbeeld doori voeging van lycopeen aan tomaat. Schaafsma: „Erz sterke aanwijziging dat h< dat je doodgaat aan prost kanker daardoor vermind Die stof zit al van nature t tomaat. De werking kunj< maken door het gehalte e verhogen." Voedsel waaraan geknuts wordt stuit overigens op* weerstand bij consument* Schaafsma: „De afstand D produceren en consumei zo groot geworden dat de sument een zeker wantrfl heeft over wat de industn Zaken als bse, varkenspe en dioxinekippen hebben gevoel versterkt." Schaafsma meent dat act pen het gevoel van onvei versterken. Immers de g< delde consument weet n genetische modificatie ii „De industrie heeft verzi consument op de juiste 1 uit te leggen wat de voon en de nadelen zijn." Sch! denkt dat de maatschapp acceptatie van genetisch! ficatie er wel komt. „Ovei jaar kijken we er heel and genaan dan nu." De premier van Japan Junichiro Koizumi. Foto: AFP/Kazuhiro richt. De hervormingen komen niet van de grond en over het beleid waarmee de huidige cri sis moet worden bestreden, is ze verdeeld. Die verlamming blijkt vooral uit het feit dat men het grote acute probleem, het eigenlijk failliete bankwezen, niet durft aan te pakken. De gigantische, oninba re leningen die de ben uitstaan, vermoedelijl dan 300 miljard euro, symbool geworden van vermogen om de malaise 1 hoofd te bieden. Elke econ raadt Koizumi aan hier 011 dellijk in te grijpen, ook als naai naar de buitenwereld hij doet weinig tot niets.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10