KPN haalt Verontwaardiging over plan verplaatsing bollenteelt met emissie miljarden op Stulemeijers Vredesmonument stond er zelden fraai bij Gasthuishof toplocatie voor euthanasietoerisme? Nee dus a nieuwe ojgmaatschappij tbalstaking rde rechter o-bijlage Royaal geprijsd Omroepbedrijf NOB ontslaat 400 werknemers Televisiekijkers moeten toestel opnieuw instellen IIIU BIJ GAMMA Leidsch Dagblad EEEIIL'I GroenLinks eist spoeddebat Schouwburg waarschuwt voor schokkende taferelen i Bosboom leden (73) IHOEF - Radio- en tv-ma- im Bosboom (73) is gis- gen overleden. Hij was al ijd ernstig ziek. Hij zette meer de consumenten- k Koning Klant op. Media 101 - FlyMetropolis heet ïvvste Nederlandse lucht- aatschappij. Terwijl be- B vliegondernemingen rj n voor hun voortbestaan, de Imca Group maandag idienst tussen Schiphol mö. Imca duikt daarmee ;at dat de KLM achterliet e vluchten op de Zweed- te staken. i - De Premier League, inisatie van de hoogste e voetbalcompetitie, pro- ia de rechter een staking Engelse profvoetballers rkomen. De spelersvak- PFA) heeft voor het nde van 1 en 2 december king uitgeroepen om de e bond FA te dwingen 'ter deel van opbreng- t de televisiegelden af te )e PFA wil 5 procent van len, wat neerkomt op 0 miljoen gulden per 13i'e staking zou de eerste het Engelse voetbal. leiden - Directeur Bart van Mos sel van de Leidse Schouwburg waarschuwt de bezoekers die morgenavond naar de voorstel ling van de groep Yllana gaan voor schokkende taferelen. Te leurgestelde theatergangers kunnen achteraf eventueel hun geld terugkrijgen. Van Mossel heeft de voorstelling '666' (het getal van de duivel) vorig jaar op het festival van Edinburgh gezien en boekte haar meteen voor Leiden. Hij noemt het een ondeugend pro gramma. „Af en toe op het randje van het toelaatbare, maar wel spannend theater", schrijft hij deze week in een brief aan mensen die een kaartje voor Yl lana hebben gekocht. De voorstelling was volgens hem een groot succes in Edin burgh, maar ook in Londen en Spanje. De in de Nederlandse pers verschenen recensies na de première, een aantal weken geleden in Uden, hebben hem doen besluiten de bezoekers in een brief te waarschuwen. De kritieken waren soms vernieti gend. De theaterdirecteur verwijst onder meer naar een recensie die anderhalve week geleden in deze krant stond. Daarin wordt Yllana beschreven als een ge zelschap met acteurs van het laagste allooi die zo voorspel baar zijn als dag en nacht, en alleen maar mikken op het kruis. Van Mossel zegt dat de bezoe kers van deze voorstelling te gen een stootje moeten kun nen. „Ik hoop op veel publiek met 'lef in de zaal", zo sluit hij zijn waarschuwende brief af. nu nog niet gelooft, is wel Heers: de euro komt er met lieden aan. Nog een week of et is gebeurd met de gulden. 3 y krant een bijlage over hoe 'tru naai begon, waarom die eu- üei zo noodzakelijk was, over de lenties en over de emoties 54 e de introductie van de euro rschillende landen gepaard den haag - Als een waar showbizz-paar poseren kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorreguieta voor fotograaf Bart Marijnen, de zoon van de oud-premier. Hij maakte in opdracht van de Rijksvoorlich tingsdienst achttien officiële glamourfoto's van het aanstaande bruidspaar. De serie is te koop, maar daar moet de liefhebber wel voor in de buidel tasten: de platen doen 175 gulden per stuk. Dat geld is vol gens de RVD nodig om de rechten te dekken, en om te voorkomen dat persbureaus oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Gesprek van de Dag: Huwelijk wordt een 'vluggertje'. Foto: RVD/Foto Picture Report Medewerkers van het Tilburgse bedrijf Beca van der Camp ontmantelen het Leidse Vredesmonument. Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiden - Glasgerinkel op de Garenmarkt. Er is weer een glazen paneel van het Vre desmonument gesneuveld. De daders zijn voor de verandering eens geen van dalen maar medewerkers van het Til burgse bedrijf Beca van der Camp. Het bedrijf is de twijfelachtige eer ten deel ge vallen de schepping van de Bredase kun stenaar P. Stulemeijer te ontmantelen. In opdracht van de gemeente Leiden, voor alle duidelijkheid. Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk van het blauwgekleurde glas heel blijft zodat het weer kan worden gebruikt bij de wederoprichting van het Vredesmo nument in de kruidentuin van kasteel Oud-Poelgeest, van het gelijknamige congrescentrum in Oegstgeest. Maar dat lukt niet in alle gevallen. Sommige glas platen zijn zo overdadig vastgekit dat ze niet meer kunnen worden losgewrikt. De verhuizing, waarvan de kosten voor rekening komen van Oud-Poelgeest, is een trieste gebeurtenis. Want in feite is het beeld door vemielzuchtigen de stad uit gejaagd. En dat gebeurde met stilzwij gende toestemming van de Leidse sa menleving. In politiek jargon heet dat 'dat er geen draagvlak voor was', zoals wethouder Pechtold (D66) verwoordde in de debatten over het beeld. En inder daad, ook op deze middag is er niemand die met betraand gezicht afscheid komt nemen van het Vredesmonument. De in gehuurde slopers worden juist aange moedigd en passanten lopen breed grijn zend of met de duim omhoog voorbij. Op de Garenmarkt was het Vredesmonu ment, dat begin 1993 is onthuld, abso luut niet meer te handhaven. Vandalen vierden er onophoudelijk hun lusten op bot. De reparatiekosten rezen de pan uit. Verreweg het grootste deel van het geld dat is bedoeld voor onderhoud van beel den in de Leidse openbare ruimte, ging naar het glazen gevaarte. Stulemeijers creatie, die de gemeente vier ton heeft gekost, stond er zelden fraai bij. Want be halve dat het veelvuldig doelwit was van vandalen is er ook menige maag of blaas geleegd. Een wat oudere Leidenaar blijft met zijn vrouw stilstaan bij het Vredesmonument. Hij begint te glunderen. „Eindelijk wordt die rotzooi weggehaald", zegt hij. „Ik praat vandalisme niet goed. En ik weet ook wel dat je een kunstwerk moet res pecteren, ook al vind je het niet mooi. Maar dit ding dwingt geen respect af. Dat heeft het nooit gedaan, het heeft alleen maar geld gekost. Het is niet netjes van mij, maar ik heb altijd tegen mijn vrouw gezegd: het is net een weggezakte pis bak." De schaterlach van zijn vrouw doet vermoeden dat zij de grap toch voor het eerst hoort. door Dolf Rogmans Hilversum - Het Nederlands Omroepproductiebedrijf NOB in Hilversum gaat 400 mensen ontslaan. Rond de kerstdagen zal bekend zijn wie zijn functie verliest. De twaalfhonderd men sen die kunnen blijven, moeten een kwart van hun salaris inle veren. Verder wordt een groot aantal bedrijven verkocht, waar zo'n 950 mensen werken. Ook zij le veren salaris in. Die keiharde en vergaande sa nering van het NOB zal de di rectie vandaag aan het perso neel bekend maken. De directie bevestigde vanochtend dat het productiebedrijf zich helemaal wil toeleggen op de oude kern activiteiten: het technisch mo gelijk maken van radio- en tele visie-uitzendingen. De vakbon den reageren geschokt en boos. Pagina Media NOB had te veel vreemde eenden in de bijt door Rob Onderwater katwijk - Katwijk, Valkenburg, Zoeterwoude en Warmond krij gen vanaf dinsdag 4 december nieuwe zenderfrequenties voor de televisie. Volgens kabelex ploitant Casema is de ingreep uit technisch oogpunt 'onver mijdelijk'. Het besluit zal de te levisiekijker veel extra werk be zorgen, want vrijwel alle zenders veranderen van frequentie en moeten opnieuw worden inge steld. Wie niet in staat is om de wijzi gingen zelf door te voeren, kan tegen een kleine vergoeding ie mand van drie gespecialiseerde bedrijven laten komen. In een door Casema verstuurde folder staan de bedrijven die voor de werkzaamheden benaderd kun nen worden. Voor allevier de ge meenten zijn dat Radio Van der Plas (Drieplassenweg in Katwijk) .Peursum BV Electro World (Voorstraat in Katwijk), Roest (Lange Voort in Oegstgeest) en Technische Dienst Planhold (020-4303110/0654350818). Vanaf 4 december breidt Case ma het televisie-aanbod uit met acht zenders. In de vier plaatsen verschijnen Cartoon Network, Duitsland 3 (WDR), Animal Planet, The Box (een muziekzender), BBC World, EuroNews, Etalagekanaal (dat is een eigen kanaal van Case ma, waar proefuitzendingen zijn te zien van nieuwe zen ders) en France 2 op de kabel. Zoeterwoude en Warmond krijgen ook de Turkse zender TRT erbij. Die zender is al lan ger te zien in Valkenburg en Zoeterwoude. De kijker kan vanaf 4 december kiezen uit een 'basispakket' of een 'standaardpakket'. Het ba sispakket bestaat uit zeventien zenders: De Nederlandse pu blieke omroep en commercië- len - behalve RTL 5 en Net 5, België 1 en 2, TV West, de loka le omroep, BBC 1, ARD (Duits land 1), TMF en TV5. Dat pak ket kost 11,53 gulden per maand. Het standaardpakket van 34 zenders gaat de televi siekijker 18,40 gulden kosten. Roelf Reinders Alsof het Sint Elisabeth Gast- of in Leiden de eindbestemming euthanasiereizen vanuit Italië, je - vandaag geboekt - morgen inkomst zonder probleem een ijk drankje krijgt uitgereikt. Het IK* Gasthuishof als favoriete toplo- voor euthanasietoerisme? Nee ut voor woorden. Directeur D. van Stichting Elisabeth-Van erslooth begrijpt niet hoe zijn 'eghuislocatie bij het Sint Elisa beth Gasthuishof in een Italiaanse krant in verband met euthanasierei zen kan zijn gebracht. In berichtge ving over euthanasie dook zomaar de naam van het Leidse verpleeghuis op. En de Nederlandse pers nam dat deze week over. Het Italiaanse artikel was geschreven naar aanleiding van een inval bij de Italiaanse euthanasiever- eniging Exit die euthanasiereizen naar Nederland zou organiseren. De Ne derlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) zou de behande ling en crematie verzorgen. „Een lugu ber verhaal", aldus Ruys. Niet dat expliciet werd vermeld dat het Gasthuishof euthanasie op Italia nen pleegt. Maar de indruk is gewekt dat hier ongebreideld euthanasie wordt gepleegd, aldus Ruys. „Ten on rechte. Bij ons gebeurt juist het tegen overgestelde. In een aparte zogeheten palliatieve unit worden ongeneeslijk zieken met pijnbestrijding en ster vensbegeleiding tot de dood ver zorgd." Waarom dan toch het Gasthuishof ge noemd? Ruys kan alleen maar gissen. Ja, er bestaat een videoband van vier minuten over de palliatieve unit De Mare van het verpleeghuis. Daarin wordt uitgelegd dat daar mensen bij wie medische behandeling geen zin meer heeft tot het einde worden ver zorgd, juist als alternatief voor eutha nasie. „Maar daar valt echt geen eu- thanasieverhaal van te maken", zegt Ruys. En ook heeft er wel eens artikeltje over De Mare in een blaadje gestaan. „Mis schien dat die Italianen palliatieve zorg verwarren met euthanasie, maar het is juist het tegenovergestelde." Ook de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie begrijpt er niks van. Euthanasiereizen naar Nederland verzorgd door de NWE? „Wij weten van niks", zegt woordvoerster W. de Jong. „Ik kan me er niks bij voorstellen en we zijn er op tegen." Euthanasie in Nederland kan alleen als er aan zorg vuldigheidscriteria is voldaan, zegt zij. „Het is dus echt niet zo dat wij van daag met een dodelijk drankje voor u klaar staan als u gisteren vanuit Italië bent aangekomen." De NWE krijgt per jaar zo'n 120 verzoeken uit het buitenland om bij euthanasie te bege leiden. „Maar wij sturen een briefje te rug met: Het spijt ons, het kan niet." (advertentie) CflBI Klopboormachine Type 25 C 14 550 watt. Variabele snelheid v, 0-2200 t.p.m. 13 mm boorkop. Slechts 39.-/17.70 Incl. verwijderingsbijdrage Fabrieksgarantie 1 jaar+ 1 jaar extra GAMMA garantie. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Hfr Straat Postcode Plaats Telefoon fi.v.m. controle nabezorgvxj) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (fl. 37.30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 staatslot met automatische betaling 48,53 (fl 106.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (FL 107,95) automatische betaing o rrfi Handtekening: benh-gronummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl irknemers Ion hopen ba een wonder :re K iiptrucker h< tthard-tunnel ronken rgiebedrijf m is een ertoren rijker I voor uitstel iimplannen rdorp ceMaynard je kinderen eer» •Ie jeugd zouden ben, wat zou de rest het leven dan een okvoor hen zijn Buien 10° nw 4-7 NR. 42779 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Telecombedrijf KPN gaat voor vijf miljard euro 10,1 miljard) nieuwe aandelen uitgeven. Het bedrijf wil op die manier de schuldenlast van on geveer 50 miljard gulden verder verminderen. De Nederlandse staat koopt ongeveer een derde van deze stukken voor bijna vier miljard gulden. GroenLinks heeft vanochtend meteen om een spoeddebat gevraagd, waarin minister Zalm moet meedelen of hij een levensvat baar plan heeft gezien dat deze investering rechtvaardigt. KPN heeft met de staat en de banken die de aandelen naar de markt brengen, afgesproken dat de aandelen ten minste 2,75 euro opleveren. Staat en banken zijn verplicht dat be drag per aandeel aan KPN over te maken. KPN hoopt op een emissieprijs van 4,05 euro. KPN maakte vanochtend ook een strategiewijziging bekend, die erop neerkomt dat KPN zich door Sjaak Smakman en Robbert Minkhorst streek - Het idee om de bollen teelt grotendeels uit de bollen streek weg te halen en te ver plaatsen naar elders, heeft giste ren een storm van verontwaar diging opgeroepen. De bollen teelt zelf, gemeentebestuurders, de provincie en ook een meer derheid van de Tweede Kamer hebben direct laten weten er niets in te zien. Het idee staat bovendien haaks op de afspraken die begin deze maand zijn gemaakt tussen de Zuid-Hollandse gedeputeerde M. Vissers en minister Pronk van VROM bij de voorbereiding van de definitieve versie van zijn Vijfde Nota. Het ministerie van landbouw stelt dat de ophef vooralsnog overdreven is. Het getal van 1200 hectare bollen- grond die uiteindelijk overblijft, klopt in elk geval niet, zegt een woordvoerster. „Dit fietst door alle eerdere af spraken heen", reageert gede puteerde Vissers. Hij noemt het plan van het ministerie 'buiten gewoon bizar'. Eerder deze maand maakte de provinciebestuurder met Pronk de afspraak om de Bollenstad te schrappen in een overleg waar bij ook staatssecretaris Faber van landbouw aanwezig was. Zij heeft toen niets verteld over af wijkende plannen. Voorlopig hecht de gedeputeerde meer waarde aan de afspraken die de bestuurders uit de Randstad en met Pronk hebben gemaakt. De Sassenheimse burgemeester Buddenberg onderschrijft dat. Hij is tevens portefeuillehouder ruimtelijke ordening voor het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek en voorzitter van de Stuurgroep Pact van Teylin- gen. Hij vindt de nota 'onbegrij pelijk' gezien de andere afspra ken die inmiddels zijn gemaakt. „Ik houd het erop dat het hier een kwestie is van de linkerhand die niet weet wat de rechter hand doet. Dat gebeurt wel eens vaker bij de rijksoverheid." terugtrekt in Nederland, België en Duitsland. De investeringen in telecomnetwerken worden flink teruggebracht. Maximaal twee miljard euro wil KPN in 2002 uitgeven tegen bijna het dubbele in 2001. KPN maakte vanochtend ook de resultaten over het derde kwartaal bekend. Het bedrijfsresultaat steeg 6,3 procent in de eerste negen maanden tot 2,6 miljard euro 5,73 miljard). Na betaling van belasting en afschrijving van bij zondere posten bedraagt het nettoverlies 1,1 miljard euro (ƒ2,32 miljard). KPN is te spre ken over de omzetstijging van 16,9 procent in de eerste negen maanden. Alle bedrijfsonderdelen droegen bij aan deze stijging, maar KPN profiteerde vooral van telefoon tikken voor internetgebruik en langere gesprekken per mobiele telefoon. KPN verwacht dat de omzet dit jaar ongeveer met 15 procent zal stijgen en het be drijfsresultaat met 12 procent.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1