Bollenteelt moet weg uit Bollenstreek Tweede huwelijk blijkt lang niet zaligmakend 'Bouwwereld lijkt op netwerk al-Qaeda' l] Gebied bij Keukenhof mag blijven rnaalploeg Afghanistan ledoden ichietpartij werk wint ny Award Lyczak stort inkomsten NUON in gemeentekas Eenzaam landschap KEIZER KUZCO Amsterdam verbiedt alcohol in Arena Van Hanegem wil Nederlands elftal coachen Leidsch Dagblad sh verleent tie aan koenen ndex eindelijk Host van uf speeltje mer heeft tiek op rkeersplan rken met gatkinderen in iChi Minh Stad lorden Rijnfront ft wellicht bebouwd euwbouw n Batehof irdt omarmd ,M. Hobma orde mens is het eilijk om het toeval iccepteren; hij is jd op zoek naar klaringen NR. 42778 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch dinsdag 20 NOVEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN bad - NOS-verslaggever iKurpershoek zal samen ijn cameraman en produ- fghanistan verlaten. De lalploeg maakte gisteren it van een konvooi dat op laar Kabul werd bescho- ier mensen, onder wie istralische, een Spaanse i Italiaanse correspon- iverden gedood. „Je kunt nken dat je hier in Jalala- og prachtige verhalen naken, maar na de dood icollega's kan ik me daar isch niet toe zetten." a Buitenland wc - Bij een schietpartij Kaapseplein in Den zijn gisteravond twee per lom het leven gekomen, an de slachtoffers over- iplaatse, de ander he in het Westeinde Zieken- an zijn verwondingen. De heeft nog geen medede- i gedaan over de toe- tvan de schietpartij, die 22.00 uur plaats had. De iteitvan de slachtoffers is og niet bekendgemaakt. sum - De actualiteitenru- Setwerk heeft vannacht vYork een internationale Award gewonnen in de tóe documentaire met de oord-Korea. De maker documentaire, KRO-ver- 'er Peter Tetteroo, nam sin ontvangst. Na zes •he het hem om het com- Ösche land in te komen 'ebt hij onder voortduren- lervatie van drie begelei- dmen. top in Berlijn 'Afghanistan V°RK - De Verenigde Na- jUen de etnische groepen Bhanistan zaterdag in 'bijeenbrengen om snel ïrgangsregering te for- 'die de verdreven Taliban [vangen. De VN-afgezant fghanistan, Lakhdar Bra- foerde gisteren overleg vijf permanente leden Veiligheidsraad. 'gina Buitenland j j door Sjaak Smakman leiden - De bollenteelt moet gro tendeels verdwijnen uit de Bol lenstreek om plaats te maken voor woningen, bedrijfsterreinen en groene zones. Slechts in een wijde cirkel rond de Keukenhof kan ongeveer 1200 hectare bol- lengrond behouden blijven om de streek toeristisch aantrekkelijk te houden. Momenteel heeft Bol lenstreek nog tegen de 3.000 hectare bollengrond. „Dit is de doodstreek voor het bollencom- plex", aldus beleidsmedewerker F. van Houts van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het plan om de bollenteelt gro tendeels uit de Bollenstreek weg te halen staat in het jongste con cept Tweede Structuurschema Groene Ruimte van het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Volgens een woordvoerster praat het kabinet naar verwachting volgende maand over de plannen. De kerngedachte achter het plan is dat de bollenteelt in de Rand stad te veel kostbare ruimte in beslag neemt en bovendien te milieubelastend is. In de bollen teelt worden relatief veel bestrij dingsmiddelen gebruikt. Afspra ken over vermindering van het gebruik zijn tot nu toe nooit ge haald en dat is het ministerie een doom in het oog. De bollenteelt moet niet alleen inkrimpen in de Bollenstreek, maar langs de gehele kust van Zuid- en Noord-Holland, waar in totaal 14.000 hectare grond supersnel internet zonder tikken mét speciale voordelen... my stream met 325,- korting HCC NI Kijk snel op www.adslspeciaal.nl door Tim Brouwer de Koning alphen aan den rijn - Olld-Wet- houder Stan Lyczak stort de ver goedingen die hij opstreek als commissaris bij NV NUON in de gemeentekas van Alphen aan den Rijn. Op die manier wil hij voorko men dat hij nog meer schade ondervindt van de rel over de naai- schatting 80.000 gulden die Lyczak volgens de gemeente ten onrechte niet in de gemeentekas heeft gestort. De oud-wethou der meldt dit schriftelijk aan burgemeester Schoof. De burge meester heeft kennis genomen van de inhoud, maar reageert er verder niet op. Lyczak benadrukt dat hij met zijn terugbetaling over de jaren 1999 en 2000 geen schuld er kent. Volgens hem krijgt hij de vergoedingen terug als de rech ter zijn mening deelt dat de ver goedingen hem toebehoren. De oud-wethouder tekent beroep aan tegen een uitspraak van de gemeentelijke commissie be roep, die hem eerder dit jaar in voor de teelt in gebruik is. In Kennemerland en in het gebied rond Bergen moet de teelt zelfs helemaal verdwijnen. De kwe kers kunnen volgens het minis terie vervangende ruimte krijgen in de kop van Noord-Holland, de Haarlemmermeer, de Noord- Oostpolder, oostelijk Flevoland, Zeeuws Vlaanderen en West- Brabant. Portefeuillehouder ruimtelijke ordening van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek en burgemeester van Sas- senheim Buddenberg wil niet reageren op de plannen. Ze zijn voor hem volstrekt nieuw, zegt hij. Bovendien staan ze volgens hem haaks op het schrappen van de Bollenstad in de Vijfde Nota voor de Ruimtelijk Orde ning. Minister Pronk besloot daar onlangs toe omdat er mede door het verzet vanuit de streek geen meerderheid voor te vin den is in de Tweede Kamer. Vol gens het ministerie van Land bouw kent VROM de nota en is die ermee akkoord. (advertentie) door Cees Maas den haag - Voor de tweede keer trouwen is veelal geen gelukkige oplossing, zo blijkt in de praktijk. Want tweede huwe lijken lopen bijna twee keer zo vaak op een echtscheiding uit als eerste huwelij ken. 'Opnieuw proberen' eindigt vaak in een mislukking omdat de tweede-kanshuwe lijken kwetsbaarder zijn dan de eerste huwelijken. Vooral in de eerste jaren loopt het veel vaker spaak. Na vijfjaar is zes procent van de tweede huwelijken gestrand, tegen twee procent van de eer ste huwelijken. Ook bij een langere hu- welijksduur blijkt de kans op een breuk groter. Wordt van de eerste huwelijken uiteindelijk een kwart door echtscheidin gen getroffen, onder de herkansers is dit bijna de helft. De kans op een scheiding in het tweede huwelijk loopt de eerste vijfjaar op tot zelfs 60 procent. Overleeft de relatie die eerste vijf jaar, dan is er meer kans op slagen hoewel het risico op een breuk groot blijft, want de scheidingskans zakt dan terug tot ongeveer 20 procent. Dit blijkt allemaal uit een groot onder zoek naar de moderne trends in gezin en samenleving door het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Nederlandse Ge zinsraad. Gisteren zijn in Den Haag de resultaten van het onderzoek bekendge maakt. Sinds 1900 is het aantal echtscheidingen in Nederland explosief gegroeid, maar de laatste jaren stabiliseert dat. Gemiddeld zijn er 35.000 echtscheidingen per jaar. Kinderloze gezinnen worden bijna twee keer zo vaak door een echtscheiding ge troffen als gezinnen met kinderen. Rela tieproblemen zijn anno 2001 de belang rijkste reden dat getrouwde mensen uit elkaar gaan. Botsende karakters en on verenigbare toekomstplannen worden ook heel vaak genoemd als reden. Acute probleemsituaties zoals proble men rond geld, seks of verslaving spelen iets minder vaak. Buitenechtelijke relaties staan op de derde plaats als het er om gaat waarom relaties worden stopgezet. Maar gaat het goed en blijft het eerste of het tweede huwelijk intact, dan kiezen de Nederlanders het vaakst voor een gezin met twee kinderen. Dat is de meest po pulaire gezinssamenstelling. Onder jonge generaties neemt de kinder loosheid toe. Omdat het combineren van werk en kinderen problemen oplevert wachten veel vrouwen met kinderen tot ze de dertig zijn gepasseerd. Voor een toenemend aantal vrouwen betekent dit dat ze geen kinderen meer zullen krijgen. Dat komt door biologische oorzaken en relatie-ontbinding, maar ook omdat ze zichzelf op een gegeven moment te oud voelen om nog kinderen op te voeden. Pagina Gesprek van de Dag: Meer nieuws over het onderzoek naar trends in de samenleving p ■K Oud-wethouder wil schade beperken het ongelijk stelde. Lyczak wil met zijn tijdelijke terugbetaling slechts voorkomen dat het ge meentebestuur hem voor de rechter sleept. „Dit is niet de plezierigste zaak", zegt hij in een korte toelichting op de brief. Volgens hem beschadigde het gemeentebestuur zijn goede naam door in het openbaar te reageren op een anonieme brief. De schrijver daarvan suggereer de dat Lyczak per maand 1.200 gulden aan NUON-vergoedin- gen in eigen zak stak. In de ogen van de oud-wethou der gaat het om een principiële kwestie. Lyczak vindt dat hij het commissariaat destijds op per soonlijke titel bekleedde. Boven dien beweert hij de vergoedin gen niet in eigen zak te hebben gestoken. De gemeente Alphen heeft het geld echter ook nooit ontvangen. Zij stelt zich op het standpunt dat Lyczak destijds als wethouder het commissari aat bekleedde en volgens de gel dende regels de inkomsten daaruit in de gemeentekas moest storten. leiderdorp - Wie wil er nog een zonnetje, wanneer een zachte mist is neergedaald en de wereld achter matglas zit? In de vroege ochtend maakt mist het landschap eenzaam, met slechts hier en daar een schim, een boom, of een stukje water. Zoals hier op de Achthovenerweg in Leiderdorp, waar een fietser behoedzaam in de richting van Koudekerk fietst. Foto: WFA/Arno Massee (advertentie) 'Met rellen rond Ajax-NAC is grens overschreden' Nü bij Blokker op video en DVD met 6 gratis Disney kerstkaarten (op=op) Videoband 39.95 Bij inlevering van 1 dukaat 34.95 Bij inlevering van 1 dukaat 54.95 "GELDIG T/M 9 DECEMBER 2001 Hoogleraar Priemus vermoedt slimme organisatie achter bouwfraude door Ruud Sep delft - Aannemers zijn na de invoering van de kartelwet voor de bouw in 1998 gewoon doorgegaan met het maken van onderlinge prijsafspraken. Ze bleven onder elkaar het werk verdelen en gingen door met het ver hogen van de aanneemsom met een 'prijs verbetering'. De bouwwereld ging onder gronds, en deed dat in de ogen van hoogle raar volkshuisvesting Hugo Priemus bijzon der vernuftig. „De accountants die de boeken controleer den, hebben niets opgemerkt. Dat betekent dat ofwel die accountants blind zijn, ofwel dat het gaat om een heel consequent door gevoerde zwarte boekhouding. Dan begint het langzamerhand op een al-Qaeda (ter- reur-red) netwerk te lijken. Er zullen heel goede accountants voor nodig zijn om dat boven water te krijgen. Want het zou kun nen zijn dat er een erg intelligente construc tie achter zit", aldus Priemus. Dat er in de bouwwereld afspraken worden gemaakt waarvan de opdrachtgever geen weet heeft, verbaast Priemus niet. Het ver schijnsel is in het verleden veelvuldig be schreven. Priemus, als directeur van het on derzoeksinstituut van de TU Delft een auto riteit op het gebied van de bouwpraktijk, zette al in 1984 zelfs de percentages op pa pier: aannemers die het werk niet krijgen, ontvangen een Tekenvergoeding' van 0,3 tot 0,4 procent, de aannemer die het werk gaat uitvoeren verhoogt zijn prijs met de te beta len rekenvergoedingen plus een 'prijsverbe tering' van maximaal 0,6 procent van de to tale aanneemsom. „De rekenvergoeding is een bekend ver schijnsel dat inmiddels op een andere ma nier weer is ingevoerd", vertelt de hoogle raar. „Dat er ook na 1998 afspraken zijn ge maakt over rekenvergoedingen is illegaal, maar lijkt me niet rampzalig. Je komt veel grotere opslagen tegen, van bouwers die niet zozeer kijken naar de kostprijs als wel naar de vraag hoeveel de opdrachtgever kan betalen. Als daar hier en daar ook nog een beetje corruptie bij komt, begint de ranzig heid toe te nemen." Priemus verwacht dat de onderzoeken naar illegale prijsafspraken zowel politieke als strafrechtelijke gevolgen zullen hebben. „Als blijkt dat de bouwers een kartel hebben ge vormd terwijl dat bij wet verboden is, dan zijn ze strafbaar. De overheid is niet straf baar, want het is niet verboden dom te zijn. Maar de Tweede Kamer zal daarover wel een mening hebben. Daarbij kunnen de be windslieden Jorritsma (economische zaken), Netelenbos (verkeer en waterstaat) en Kort hals (justitie), maar ook Remkes (volkshuis vesting) onder vuur komen te liggen. Aan Remkes heeft tot nu toe nog niemand ge dacht. Maar ook hij is betrokken omdat de Rijksgebouwendienst onder hem valt en hij bovendien verantwoordelijk is voor de bouwprognoses. amsterdam/gpd - Er geldt met onmiddellijke ingang een alco holverbod in de Amsterdam Arena, de thuishaven van Ajax. De Amsterdamse burgemeester Cohen heeft daartoe in overleg met politie en justitie besloten. Aanleiding vormen de rellen tij dens en na afloop van het duel Ajax-NAC, afgelopen zondag. De politie pakte 76 relschoppers op. Burgemeester Cohen gaf te kennen dat een grens is over schreden. „We merken dat er de laatste tijd weer meer rellen plaatsvinden. Daar willen we snel vanaf, het moet afgelopen zijn. Voetbal is leuk, moet leuk blijven." Al eerder gingen Ajax- gouda - Wim van Hanegem zou het een 'uitdaging' vinden om als bondscoach van het Neder lands voetbalelftal aan de slag te gaan. Volgens hem heeft Louis van Gaal de internationals op een verkeerde manier benaderd. „Een bondscoach moet vooral coachen en sfeer maken. Vanaf het begin zei ik dat Van Gaal een verkeerde keuze is geweest." Daarmee reageerde Van Hane gem gisteravond in het tv-pro- gramma 'Studio Sport Eredivisie op Maandag' op uitlatingen van Johan Cruijff. Cruijff zei gister avond bij de opening van zijn website 'nooit bondscoach te willen worden'. Regio 9: 'Als bondscoach zou ik een zinloos gevecht voeren' fans over de schreef na het com petitieduel met Roda JC en het UEFA Cup-treffen met FC Ko penhagen. Behalve het algehele alcoholver bod, dat geldt tot de winterstop die op 23 december ingaat, wordt nog een aantal maatrege len getroffen om relschoppers harder aan te pakken. Zo wordt de seizoenskaart van de 76 be trokkenen ingenomen en krij gen zij ook in de toekomst geen nieuwe seizoenskaart meer. Jus titie gaat de naleving van het stadionverbod voor betrokke nen zodanig handhaven dat zij ook daadwerkelijk geen wed strijd meer kunnen bezoeken. In de Arena komt ook een nieu we indeling van vakken waar door bezoekers niet meer in vakken vlak naast de F-side - de harde kern van Ajax-fans - te recht kunnen komen. Geduren de het duel van Ajax met NAC zat een 35-tal NAC-supporters, spelersvrouwen en geblesseerde selectiespelers in een vak naast de eretribune (vak 103), 25 me ter van de F-side af. Pagina Binnenland: Commentaar Regio 9: 'Gelukkig had ik geen NAC-pak aan' Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement - automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MD VA-JU* (i v m controle nabezorguigl Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (FL 106.95) jackpot cadeau 48,99 (FL 107,95) &i automatische betaing Is m$n bank-aiontfTmer INI I I I II 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1