Leider Omar: Taliban weg uit Kandahar BUITENLAND 2 Zwaar bevochten zege werpt smet op Schröders coalitie Ramadan kan goudmijn zijn voor Bin Laden Tweeling 'onschuldig' aan oorlogsmisdaden 'Belgische regering moreel schuldig aan dood van Patrice Lumumba' ntie werkt «nst tegen' Ieren in cel ngerstaking 1 issie hof Milosevic I ixplosie j soldaten rechter ^steerd ersk gesloopt ibazen "n levenslang Oprotpremie deel personeel van Moulinex Trein rijdt zes olifanten dood Politieke rol Belgische koning ter discussie De Noordelijke Allian- hanistan werkt de po- msnel een bijeen- rer de toekomst van het janiseren tegen. Dat (dar Brahimi, de spe- rezant voor Afghanis- en gezegd. De Veilig- van de VN nam deze resolutie aan waarin janse volk werd opge- ■n eigen regering te )e installatie van zo'n iregering moet wor- jereid door een voor- ad, waarin alle etni- eligieuze groepen zich finaen. zaterdag 17 NOVEMBER 2001 -pt Verscheidene Arabie- de terreuraanslagen itember in de Ver aten zijn opgepakt we- redingen van de im- ret, zijn in hongersta- an uit protest tegen durende detentie tij- amadan. Een advocate hongerstaking is be- 15 Bis een protest tegen de verlang door de Immi- Naturalisatiedienst i die al door de FBI andeld. Het is nog - nd hoeveel mensen ingerstaking mee- Slobodan Milosevic gevangenis in Sche- twee juridische advi- iken zonder dat me- van het Joegoslavië- meeluisteren. De ran het tribunaal heb- nerikaanse oud-mi- nsey Clark en de Brit- lat John Livingston be- Milosevic' adviseurs, had zelf om een ont smet hen gevraagd. Drie Russische mili- donderdag tijdens ing omgekomen toen an xplosie voordeed in aarin zij zaten, heeft jj erie van defensie gis- endgemaakt. De ex- id plaats op de mili- Jelan in het Oeralge- 00 kilometer ten oos- oskou. Er is een on- va igesteld door een mi- erzoekscommissie ing van de stafchef strict, luitenant-gene- ïiTkatsjev. De politie van Liver- gisteren een rechter, de itsbeambten en een aangehouden in het een corruptieonder in van de district iverpool. De namen ïgehouden personen penbaar gemaakt. De iris handelen kleine en sommige civiele s af. Een woordvoer- politie zegt dat er ;en van corruptie wa- on betreffende recht- r wilde hangende het niet ingaan op de ard van de beschul- Het wrak van de Rus- londerzeeër Koersk gesloopt op een ter- buurt van de noorde- nat ioermansk, heeft de vice-premier Ilja Kle- eren gezegd. Ver- k v dt dat de Russische n >or het einde van de j'rï stemming zal geven ™p, waarbij ook de )r uit de onderzeeër iei gehaald. Klebanov (oersk naar het n zal worden ge ineer het onderzoek ak zal zijn afgerond, n voor het lichten orste gedeelte van de t op de bodem van zzee is achtergeble- ;hi1 v°lgens Klebanov maand. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Demonstranten voor de Rijks dag, getergde parlementariërs die na afloop van het Bondsdagdebat over de inzet van Duitse troepen in Afghanistan huilend van frustratie troost zoeken bij elkaar en een triomferende bondskan selier. Gerhard Schroder, de machtspoli ticus bij uitstek, kreeg zijn zin. Een krappe meerderheid van de rood groene coalitie stemde gisteren in met de deelname van de Bundeswehr aan de internationale alliantie tegen het terrorisme. Schroder wist de dissiden ten in zijn eigen SPD en bij de coali tiepartner, de Groenen, tot de orde te roepen. Niet goedschiks, maar kwaad schiks, namelijk door de vertrouwens vraag te stellen en - dus - te dreigen met aftreden als het parlement niet akkoord ging met Duitslands militaire bijdrage. Schroder kreeg uit de regeringsfracties 336 stemmen, twee meer dan de noodzakelijke absolute meerderheid. Het aantal tegenstemmers, onder wie de voltallige oppositie, bedroeg 326. Het stemresultaat maakt de weg vrij voor de inzet van 3.900 Bundeswehr- soldaten als steun aan de door Was hington geleide strijd tegen het inter nationale terrorisme. Het is de eerste Duitse militaire aanvalsinzet buiten Europa sinds 1945. Vooral veel Groenen waren woedend over Schröders openlijke 'chantage'. 'Met zware buikpijn' had het jongste Groenen-kamerlid, Grietje Bettin, zich bij het onvermijdelijke neergelegd. Zij stemde voor Schroder en voor de troepenzending. Maar ook zij had, zo als bijna al haar fractiegenoten, een schriftelijke stemverklaring afgelegd waarin zij de verloochening van haar pacifistische principes probeert te ver- ,Ik wil nog het een en ander bewerk stelligen", aldus Bettin. „En dat kan alleen in een regering van Groenen met de SPD." Het stellen van de vertrouwenskwestie is het laatste instrument dat een kan selier grondwettelijk ter beschikking staat om de eigen, roerige troepen te disciplineren. Volgens sommige waar nemers heeft Schroder met het stellen van de machtsvraag zijn hand over speeld. 'Ook al wordt er in het Willy Brandt Huis (het SPD hoofdkwartier) nu champagne gedronken, Schroder en zijn volgelingen hebben waarlijk geen enkele reden om feest te vieren. Want hoewel het voortbestaan van deze regering voorlopig verzekerd is, is haar reputatie ernstig beschadigd', aldus het weekblad Der Spiegel. Zelden zal een kamerdebat in de Ber- lijnse Republiek zo veel emoties heb ben losgemaakt. De sprekers buitel den in felheid en betrokkenheid over elkaar heen, politieke tegenstanders beledigden elkaar bij het leven, wezen elkaar op inhoudelijke fouten en pro beerden hun kiezers met scherpe ana lyses en betogen te overtuigen van de juistheid van hun argumenten. Zelfs Schroder klonk geëmotioneerd en leek werkelijk opgelucht toen parlements voorzitter Wolfgang Thierse bekend maakte dat de kanselier met een krap verschil van twee stemmen had over leefd. Maar dit alles ging ten koste van wat? De beelden van huilende Groenen, die het gevoel hebben door de kanse lier moedwillig op de knieën te zijn gedwongen, voorspellen weinig goeds voor de toekomst van de rood-groene coalitie. Wellicht zal de gekrenkte partijbasis op de komende partij conferentie eind volgende week de Groenen-ministers zelfs dwingen om het kabinet te verla ten. Want veel partijleden, die hun wortels hebben in de vredesbeweging en het linkse verzet tegen de Vietnam- oorlog, eisen uit woede over de gang van zaken het opzeggen van de sa menwerking met Schröders sociaal democraten. „Een regeringscoalitie is geen huwelijk uit liefde", zei Franz Müntefering, se cretaris-generaal van de SPD, eerder deze week. Zoveel is gisteren, tijdens één van de turbulentste dagen in de recente Duit se politieke geschiedenis, wel duidelijk geworden. Bin Laden verliest naaste medewerker kabul-washington/anp-afp- rtr-dpa - Het einde van de Tali- ban-bewind in Afghanistan lijkt nabij. Taliban-leider mullah Mo hammed Omar zou zijn laatste bolwerk, de zuidelijke stad Kandahar, willen verlaten. De ko mende 24 uur trekken Taliban- milities zich terug uit de stad, al dus het Afghaanse persbureau AIP gisteren. Volgens het Pentagon heeft de Taliban inmiddels de controle over tweederde van Afghanistan verloren. De beweging lijkt rich op te maken voor een guerrilla oorlog. Daarnaast zou de 'tweede man' van het al-Qaeda-netwerk, Mo hammed Atef, gedood zijn bij een Amerikaanse luchtaanval eerder deze week ten zuiden van de hoofdstad Kabul. Atef zou na Bin Laden de sterke man van al-Qaeda zijn en geldt als de militaire strateeg van de organi satie. Samen met zijn landgenoot Ay- man al-Zawahiri zou de 58-jari- ge Atef een van de naaste ver trouwelingen van de Saudiër Bin Laden rijn. Atefs dochter is getrouwd met een zoon van Os ama bin Laden. „Deze man wordt beschouwd als een plaatsvervanger van Bin Laden", aldus een Amerikanse functio naris. In regeringskringen in Washington werd de mogelijke dood van Atef als 'een zeer zwa re slag' voor al-Qaeda omschre ven. De voormalige politieman Atef wordt door Amerikaanse inlich tingdiensten gezien als een van de sleutelfiguren van de aansla gen van 11 september op de to rens van het World Trade Cen ter en het Pentagon. Hij staat op de Amerikaanse lijst van 22 meest gezochte terroristen en op zijn hoofd staat een beloning van 5 miljoen dollar. In het zuiden van Afghanistan rijn Amerikaanse elitetroepen direct betrokken bij de gevech ten tegen de Taliban en Al-Qae da. Dat zei minister van defensie Rumsfeld gisteren. Ook speciale eenheden van andere landen zouden deelnemen aan deze strijd, zei Rumsfeld zonder in detail te treden. „Ze doden Tali ban die zich niet overgeven en leden van al-Qaeda die zich ver plaatsen", aldus de bewinds man. Daarnaast rijn ze ook op zoek naar informatie. Rumsfeld wilde niet precies zeggen hoe veel Amerikaanse commando's bij de strijd betrokken rijn. Wel De speciale Amerikaanse eenheden gebruiken in de strijd tegen de Taliban niet alleen de laatste technische snufjes, maar ook conventionele middelen. Op deze gisteren door het Pentagon vrijgegeven foto trekken de elite-soldaten te paard ten strijde, samen met leden van de Noor delijke Alliantie. Foto: Epa maakte hij duidelijk dat het om enkele honderden gaat, van wie sommigen verkleed gaan als Af- ghanen en anderen militaire eenheden van de Noordelijke Alliantie aanvoeren. De minister benadrukte dat bij de grondge- vechten nog geen Amerikaanse militairen rijn omgekomen. Rumsfeld gelooft niet dat Osa ma bin Laden naar Pakistan is gevlucht. De Iraanse radio meldde gisteren dat Bin Laden en mullah Mohammed Omar naar het buurland rijn gevlucht. „Het lijkt me aannemelijker dat Bin Laden nog steeds in Afgha nistan rit", zei Rumsfeld tijdens een bezoek aan een opleidings centrum van de Amerikaanse marine in Chicago. De minister zei dat er genoeg schuilplaatsen in Afghanistan zijn waar Bin La den naartoe kan vluchten. door onze correspondent Dora Rovers Cairo - De voortzetting van Ameri kaans-Britse bombardementen tijdens ramadan zal leiden tot intensivering van donaties aan de moslimbroeders in Afghanistan. In het Midden-Oosten heerst gerede angst dat een aanzienlijk deel van de financiële giften in handen zal vallen van militante moslims. De kanalen die terroristenleider Bin Laden jarenlang hebben gevoed, zijn nog lang niet allemaal drooggelegd. Ramadan, de heilige maand voor mos lims, is gisteren vrijwel overal in de Ara bische wereld van start gegaan bij het aanschouwen van de wassende maan. Een woordvoerder van de Moslim Broederschap in Jordanië verklaarde dat het bidden en vasten gepaard zal gaan met verhoogde solidariteit met het leed in Afghanistan. Moslims gelo ven dat ze niet veel meer kunnen doen voor de Afghanen dan voor hen bidden en geld sturen. Al zijn de frustraties groot over het ne geren van herhaalde oproepen door leiders van moslimlanden de luchtaan vallen tijdens ramadan te staken, de festiviteiten gaan gewoon door. In de straten van Cairo staan lange ta fels en stoelen opgesteld voor gelovigen die geen geld hebben zich te voorzien van een rijkelijke Iftar, de maaltijd waarmee het vasten wordt verbroken. Ook degenen die hun huis nog niet hebben bereikt of geen familie hebben, mogen hun honger stillen aan de dis die door rijken beschikbaar worden ge steld. Vrijgevigheid en vergiffenis horen tijdens ramadan de boventoon te voe ren. En hoewel niet in overeenstemming met de ingekeerdheid van de heilige maand, kwamen ook in voorgaande eeuwen veldslagen voor. Zo werd de heilige stad Mekka, in Saoedi-Arabië, tijdens de ramadan veroverd. Egypte en Syrië trokken in 1973 tijdens de heilige maand ten strijde tegen Israël. En Irak en Iran legden gedurende hun oorlog (1980-88) de wapens tijdens ramadan niet neer. In de dagen waarbij tussen zonsop komst en zonsondergang niet mag worden gegeten, gedronken, gerookt of gevreeën, beconcurreren restaurants elkaar met speciale ramadanmenu's. In de Verenigde Arabische Emiraten intro duceren Amerikaanse fast-food ketens maaltijden die beginnen met dadels, sap en soep en eindigen met kleverige gebakjes. De profeet Mohammed brak zijn vasten met dadels en water. Egyp- tenaren, koplopers in de productie van dadels, verdringen zich op de speciale dadelmarkt. Van de economische re cessie, vooral de toerismesector is zwaar getroffen door de aanslagen van 11 september, valt hier niets te merken. De dadels lopen goed. Vooral de vrucht die Bin Laden is gedoopt is populair. Voor een kilo Bin Laden wordt met ple zier bijna een tientje neergeteld. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Voor iets meer dan de helft van het ontslagen perso neel van Moulinex in Norman- dië lijkt een oplossing te zijn be reikt. Bemiddelaar Michel Bove verklaarde gistermiddag dat de werknemers die langer dan 25 jaar bij het bedrijf hebben ge werkt en een niet al te hoog sa laris hebben genoten, een ont slagpremie van 80.000 francs (ruim 25.000 gulden) tegemoet kunnen zien. Dat betreft circa 2.000 van de ruim 3.200 perso neelsleden. Over de hoogte van de premie voor de overige ont slagen personeelsleden wordt nog verder vergaderd. Vóór maandag, als de ontslagbrieven worden verstuurd, moet volgens Bove een oplossing zijn bereikt „Het wordt ongetwijfeld nog een heet weekeindje". gauhati/ap - Bij een botsing tussen een passagierstrein en een kudde olifanten zijn in de Indiase deelstaat Assam don derdag zes wilde Aziatische oli fanten omgekomen, heeft de In diase politie gisteren gezegd. De olifanten lagen te rusten op de door dichte jungle omringde spoorrails toen zij werden over reden door de voortsnellende trein. Enkele van de olifanten konden zich in veiligheid bren gen, maar twee volwassen die ren en vier kalven kwamen on der de trein en waren op slag dood. Door de kracht van de botsing, die plaatsvond bij het afgelegen dorp Bogapani, ont spoorden de locomotief en vijf rijtuigen. De 250 passagiers ble ven ongedeerd. Toen de passagiers naar een na bijgelegen station vluchtten, trok een grote kudde van bijna honderd olifanten kort na het ongeluk naar de onheilsplek. De olifanten, die de dode lichamen van hun soortgenoten bewaken, maken het bijna onmogelijk om de plaats van het ongeluk op te ruimen. Een team van experts is gisteren naar het afgelegen ge bied vertrokken. Zij gaan probe ren de kudde olifanten weg te jagen en de lijken te bergen. door onze correspondent SImone van Driel den haag - De Bosnische Ser viërs Predrag en Nenad Banovic hebben meer met elkaar ge meen dan dat ze een eeneiige tweeling vormen. Beiden waren in 1992 bewakers in het beruch te concentratiekamp Keraterm in noordwest-Bosnië. Beiden zijn door het Joegoslavië-tribu- naal aangeklaagd voor het ver moorden en martelen van weer loze moslim- en Kroatische ge vangenen. En beiden pleitten gisteren in Den Haag 'onschul dig' aan het plegen van misda den tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Predrag, bijgenaamd 'Cupo', en Nenad, bijgenaamd Bani, waren pas 22 jaar oud toen zij hun werk als obers inruilden voor bewakingstaken in Keratem. Volgens de aanklagers van het tribunaal hebben zij in die func tie onder meer deelgenomen aan de nachtelijke, urenlange beschieting van moslims die als ratten in de val in een kamer za ten. Tenminste 140 mannen vonden de dood. Voor hun aandeel in deze mas samoord zijn zij beschuldigd van een misdaad tegen de men selijkheid. De broers Banovic zagen giste ren voor het eerst de rechtszaal van het tribunaal van binnen, maar wellicht hadden ze er al in juli 1998 kunnen zitten. De SFOR-troepenmacht in Bosnië was naar de broers op zoek en arresteerde inderdaad twee broers. Maar ondanks dat het woonadres van Predrag en Nen- Lumumba was een schok voor de wereld in de turbulente maanden nadat het land onaf hankelijk was geworden van Brussel/AP - De toenmalige Bel gische regering draagt 'morele verantwoordelijkheid' voor de moord op de eerste Congolese premier Patrice Lumumba in fe bruari 1961. Tot die conclusie komt een Belgische parlemen taire onderzoekscommissie na een onderzoek van achttien maanden. De parlementaire enquête volgt op de publicatie in 1999 van het boek De Moord op Lumumba van de socioloog Ludo de Witte, die stelt dat België verantwoor delijk was voor logistieke steun aan de moordenaars van Lu mumba. De moord op de populaire, maar omstreden antikoloniaal Er zijn géén harde bewijzen voor een Belgisch moordcom plot, aldus de commissie. „Er zijn in de documenten en getui genverklaringen geen aanwijzin gen aangetroffen dat de Belgi sche regering, of een van haar leden, opdracht heeft gegeven tot de fysieke eliminatie van Lu mumba." Wel vond de commis sie dat 'enkele leden van de Bel gische regering en andere be trokken Belgen een morele ver antwoordelijkheid droegen voor de omstandigheden die tot Lu mumba's dood leidden'. In het rapport werden geen namen ge noemd. België heerste meer dan tachtig jaar met harde hand over Con go. Als de. parlementaire com missie Belgische militaire be trokkenheid bij de moord op Lumumba bewezen had geacht, had België een officie! e veront schuldiging voor de moord moeten uitvaardigen. Volgens de schrijver Ludo De Witte zijn de conclusies van de parlementaire conyxiissie een compromis tussen Iten die har dere conclusies wilden trekken en 'zij die het imago van België veilig wilden stellen'. De tweeling Predrag, bijgenaamd 'Cupo' (links) en Nenad, bijgenaamd Bani (rechts), werden gisteren voor het eerst voorgeleid voor het tribunaal. Beiden verklaarden onschuldig te zijn aan moord en marte ling in het kamp Keraterm. Foto: Fred Ernst ad al jaren overal bekend was, slaagde SFOR erin de verkeerde tweeling op te pakken. De echte Banovic-broers ston den dertig kilometer buiten Bel grado op een markt groente te verkopen toen zij vorige week alsnog werden gearresteerd - niet door SFOR, maar door een elite-eenheid van de Servische politie. Hun uitlevering aan Den Haag was het startsein van een ware revolte onder deze 'Rode Baretten', die woedend waren over de samenwerking van Ser vië met het tribunaal. De Rode Baretten, volgens mensenrech tenorganisaties berucht om hun wrede optreden in Bosnië, Kroa tië en Kosovo, was niet verteld waarom ze de Banovic-broers moesten arresteren. „Leden van deze eenheid weige ren om te jagen op Serviërs", schreven ze in een verklaring. Sinds vorige week hebben een heden belangrijke toegangswe gen naar Belgrado geblokkeerd en zich op hun basis verschanst. Ook voor dit weekeinde worden er acties verwacht. Zwaarbewa pende politieagenten hebben gisteren stellingen betrokken bij het Servische regeringscentrum en het hoofdbureau van politie in Belgrado, uit voorzorg tegen mogelijk nieuwe protestacties van de Rode Baretten. brussel/anp-belga - In België is een discussie los gebarsten om de macht van de koning in te per ken tot een louter protocollaire rol naar Zweeds model. Vooral Vlaamse partijen vinden de hand tekening van de koning onder wetten niet langer nodig, of dat hij opperbevelhebber van de strijd krachten is en een rol bij de regeringsvorming speelt. Een democratisch verkozen parlement kan volgens de partijen niet aanvaarden dat één fami lie via erfopvolging politieke macht krijgt toebe deeld. De Vlaamse partijen die deel uitmaken van de Belgische paars-groene regering, steunen een initiatief voor een grondwetswijziging. Maar voorzitter De Gucht van de liberale VLD, de partij van premier Verhofstadt, wil de kwestie la ten rusten tot na de volgende parlementsverkie zingen, of zelfs tot het moment dat koning Albert wordt opgevolgd. De discussie valt samen met de publicatie van het rapport over de rol van België bij de moord op de eerste Congolese premier Patrice Lumumba in 1961. Ook de houding van de toen nog jonge ko ning'Boudewijn is daarbij bekeken. Congo was tot 1960 een Belgische kolonie. Bij de machtsover dracht in juni 1960 maakte Lumumba, in aanwe zigheid van Boudewijn, harde verwijten aan het adres van België. Over de rol van Boudewijn staat in het rapport dat de vorst destijds onenigheid had met de regering over de Congo-politiek. Dat leidde tot 'eigen han delingen' van het staatshoofd en hij heeft belang rijke informatie gehad waarover hij de regering niet heeft ingelicht. Maar de commissie pleit Boudewijn in zoverre vrij omdat zij stelt dat 'iedere handeling van het staatshoofd die directe of indirecte politieke in vloed kan hebben, moet worden gedekt door een minister'.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9