'Blairs macht zou Italin laten blozen' BUITENLAND 1 Kosovo stemt bij kaarslicht, en de toekomst is nog donkerder Asielbeleid beheerst Deense verkiezingen Presidentiële stijl ergert voor- en tegenstanders steeds meer 3(ï 156 zaterdag 17 NOVEMBER 2001 correspondent rkema Toen de Britse premier in maart van dit jaar voor mei geplande tsverkiezingen tot juni lyellen, lichtte hij hierover et schandaalblad The iet alleen eenvoudige leden, maar zelfs minis- ;ten uit die krant de ver- atum vernemen. do 3°- k - en dat vond menig- len - niet alleen een ische control-freak rendien iemand die had en heeft met col- istuur, iemand die neigt (residentiële stijl. Ka ngen duren zelden n een uur, en vaak korter. Belangrijke be- »emt hij bij voorkeur in kring van enkele ver- I igen die hij op 10 Dow- et om zich heen heeft »»n d. ati ïlopen voorjaar de klauwzeerepidemie uit de hand liep, werd minister Nick Brown 'pj eschoven en nam Blair Ij igens weinig succes- oer over. En na de van 11 september in on en New York had "■jhmin een kabinetsbe- ig om de oorlog te ver- Bin Laden, en zijn steun te betuigen aan gde Staten. Blair over- 3S( tover slechts even met ters van defensie en dse zaken, en natuur- ïkele van zijn getrou- als ambtenaar bij hem Wie-is-wie in Afghanistan na de Taliban? De VN willen het machtsvacuüm na de val van het Talibanregime opvullen met een brede over gangsregering. De hoofdstad Kabul moet worden gedemilitairiseerd en bestuurd door multina tionale vredestroepen. De zes buurlanden van Afghanistan (China, Tadzjikistan, Oezbekistan, Turkmenistan, Iran en Pakistan) plus de VS en Ruslandwillen een 'multi-etnische, vrij gekozen' regering.Ex-koning Zahir Shah en de Noordelijke Alliantie willen dat de 'Loya Jirga', degrote raad van alle stamhoofden in het land, bijeenkomt om een nieuw regime te vormen. 4 Generaal Abdul Rashid Dostum: Oezbeek. Leef-tijd 47. Wreed, maar met liberale reputatie. Streed tijdens oorlog in jaren '80met de Sovjets - hoort nu bij Noordelijke Alliantie. Steun van VS en Turkije. Tony Blair, een centralistische control-freak. Foto: AP/Jonathan Evans ijn. later werd het La- waarin Labour, de par- lir, een overweldigende leid heeft - tijdens een itting nog even inge- viel de volksvertegen- rs niet tegen, want de lat zijn gezicht zo wei- ijk zien in het parie als hij het heeft met e zaken. gin oktober geïnstal- ar Cabinet' dan, waar- x lair nog zeven minis- g hebben? Dat kwam /Ie, )en maand lang niet >41, lijeen, volgens waarne- belangrijk teken aan jdje geleden - Blair was eventjes in het land na natiek rondje om de wereld - zei Labour-parlementa- riër Andrew Mackinlay dat de premier in deze barre oorlogstij den grotere bevoegdheden heeft dan president George Bush. Bush wordt nog in zijn macht beperkt door het Congres, Blair kan Britse troepen in de strijd werpen zonder dat hij daar de toestemming van het parlement voor nodig heeft. De - onge schreven - Britse grondwet ver zet zich daar niet tegen. Mackinlays collega Graham Al len, een zeer ervaren Lagerhuis- lid, schrijft in zijn eind vorige week verschenen boekje 'Trie last Prime Minister', (De laatste premier) dat Blair 'een macht heeft die Stalin zou laten blo zen'. De macht van de premier, aldus Allen, wordt nu bijna niet gecontroleerd. Hij roept parle ment en kabinet op om op te staan en Blairs 'presidentschap', dat een constitutioneel vacuüm opvult, te voorzien van tegen wicht. „In plaats van een gezonde ba lans hebben we een uitvoerende macht - het presidentschap van het Verenigd Koninkrijk - die als een gorilla van 800 pond af steekt tegen de verschrompelde aapjes van wetgevende en rechtsprekende macht," aldus Allen. Zijn oplossing: laten we er dan ook echt een presidentieel stelsel van maken. De koningin kan staatshoofd blijven, maar de premier wordt direct door het volk gekozen, en wordt zo een soort president. Blair zelf heeft zijn licht nog niet over het idee laten schijnen. Hij heeft het op het ogenblik te druk met het leiden van de wereld. Zo druk dat individuele minis ters de laatste maand verschei dene opzienbarende maatrege len hebben kunnen nemen, waar Tony in eerdere stadia een veto over had uitgesproken. Zo heeft bijvoorbeeld minister van binnenlandse zaken David Blunkett cannabis gedecrimina- liseerd, terwijl Blair daar altijd tegen was. Evenzo krijgen aandeelhouders iets te zeggen over het salaris van bedrijfsdirecteuren, een voorstel van een staatssecretaris van economische zaken, dat Blair twee jaar heeft tegenge houden. Blair zat overal altijd bovenop. Maar, vermoedt La gerhuislid Peter Killfoyle, veel onderwerpen zijn voor hem nu waarschijnlijk klein bier vergele ken bij wat zich in Afghanistan afspeelt. Overigens blijft de presidentiële stijl van de premier bij de afhan deling van die crisis ook buiten de landsgrenzen niet onopge merkt. Nederland en de andere minder grote EU-leden waren twee weken geleden letterlijk te klein toen bleek dat Blair alleen de andere twee Europese 'reu zen' Frankrijk en Duitsland had uitgenodigd voor overleg in Londen. Italië en Spanje, toch geen onderdeurtjes' moesten zelf om deelname aan het ge sprek vragen, maar waren toch welkom. Daarna was de tafel blijkbaar echt vol. Pas na hevige protesten en soms bijna zeurderig aan dringen verwaardigde Blair zich uiteindelijk alsnog tot het uitno digen van 'dwergen' als - nota bene - EU-voorzitter België en Nederland, voor wie mokkend een tafeltje werd bijgeschoven. En dat terwijl de Britse premier de nu nauwelijks welkome Wim Kok nog niet zo lang geleden beschreef als 'een wijüe, oude oom', van wie hij op politiek ge bied nog veel kon leren. En aangezien een waar staats man bij zijn lobbywerk niet on opgemerkt over de aardbol kan zwerven, bedacht Blair vorige week voor zijn zoveelste reis in enkele maanden naar Washing ton een bijzondere stunt: hij nam de eerste Concorde die sinds het ongeluk van vorig jaar juli bij Parijs de Atlantische Oce aan overstak, en wist zich daar mee verzekerd van de blijkbaar zo broodnodige aandacht. De Britse 'president', die uit de her rezen Frans-Britse luchtvaart- trots stapt, dat wil iedereen wel vastleggen. President Burhanuddin Rabbani: Tadzjiek. Leeftijd 61. Polititiek leider van Noorde lijke Alliantie - officiële afkorting UNIFSA. Leider van Jamiat-i-lslami, de grootste politieke partij binnen de Alliantie. Erkend door VN als president van Afghanistan - bondgenoot van Dostum. Generaal Mohammed Fahim: Tadzjiek. Leeftijd 41. Militair leider van Noordelijke Alliantie - opvolger van Ahmad Shah Massood, die werd vermoord twee dagen voor de aanslagen op 11 september in de Verenigde Staten. Commandant van grootste eenheid van de Alliantie, 10.000 man afkomstig uit de Panshirvallei. Steun van VS. Mohammed Mohaqeq: Hazara. Deelt Hindu Kush met Tadzjieken. Fel tegenstander van Pathanen. Generaal Abdul Malik Pahlawan: Oezbeek. Wilde macht van Dostum bre ken door overeenkomst met de Taliban. Inmiddels terug in het kamp van Dostum. Gulbuddin Hekmatyar: Pashtun. Leeftijd 53. Leider van de stam die meerderheid van bevolking vormt, gesteund door Pakistan. Samenzwering met Dostum in 1994 om Rabbaniaf te zetten. Riep op tot jihad (heilige oorlog) tegen Amerika. Staat ideologisch dicht bij de Taliban. Steun van Iran. Mullah Mohammed Oman Pashtun. Leeftijd 42. Religieus leider van Talibanmilitie. Verantwoordelijk voor bloedbad Beschermt Osama bin Laden in Mazar-i-Sharif in 1997 onder 3000 Taliban-gevangenen. sinds 1996. Bondgenoot van Hekmatyar. Zahir Shah: Pashtun. Leeftijd 86. Ex-koning, afgezet in 1973, hoopt te kunnen fungeren als bindende factor. Zijn vertegen-woordiger, Abdul Haq, werd gevangen en gedood door de Taliban in oktober. GRAPHIC NEWS/Rotterdams Dagblad/Bronnen. Reuters, Associated Press, UPI. Pictures: Popperfoto Lachende derde profiteert van 'vulgair debat' grote partijen kopenhagen/anp - Bij de parlementsverkie zingen van dinsdag in het toch al niet zo gastvrije Denemarken draait het maar om één ding; asielzoekers en strengere imini- gratiewetten. De aanloop naar de stembus gang in het welvarende land is ontaard in een gevecht tussen de zittende sociaal-libe rale regering en de rechtse oppositie, een gevecht dat over de rug van immigranten wordt gevoerd. Opiniepeilingen door toonaangevende Deense kranten geven aan dat het asielzoe kersbeleid voor de overgrote meerderheid van de bevolking het belangrijkste onder werp van de verkiezingen is. Partijen in het politieke middenveld van het land buitelen over elkaar om met aangescherpte immigra tiestandpunten in de gunst van de kiezer te komen. Het heikele thema dreigt de minderheidsre gering van premier Poul Nyrup Rasmussen de das om te doen. Maanden voordat de re geringsleider nieuwe vervroegde verkiezin gen uitschreef, werden de coalitie en haar aanhang al intern verscheurd door tegen stellingen. De rechtse oppositie torpedeerde daarnaast wetsvoorstellen voor een aange scherpt vreemdelingenbeleid, omdat deze volgens haar niet ver genoeg gingen. Leek het een maand geleden voor Rasmus sen nog een redelijk veilige zet nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, de jongste peilin gen wijzen in richting van een overwinning voor de oppositie. De retoriek klonk in de laatste weken voor de stembusgang steeds harder. Premier Ras mussen wil geen nieuwe wetten op stapel zetten tot na de verkiezingen, en blijft daar door vaag over zijn standpunten in de asiel zoekerskwestie. Leden van zijn partij en co alitie kennen die schroom echter niet, en la ten proefballonnetjes op om tegenwicht te bieden aan voorstellen van de centrum rechtse oppositiepartijen. Volgens een vertegenwoordigster van recht- sliberale Venstre-partij zou het mannen uit de derde of vierde generatie bijvoorbeeld wettelijk verboden moeten worden hun vrouwen nog langer uit Pakistan, Turkije of misschien Somalië te laten komen. De soci aal-democratische minister van justitie ver klaarde daarna op haar beurt dat criminele asielzoekers maar op een afgelegen eiland moeten worden gezet. Waarnemers reageren geschokt op de popu listische standpunten van de respectabele politieke bewegingen. De toon van het de bat over buitenlanders is vulgair en grof, zo menen ze. Tegelijkertijd schuiven notabelen als premier Poul Rasmussen en zijn directe tegenstrever Anders Fogh-Rasmussen elkaar de zwarte piet toe. Lachende derde in deze strijd wordt ver moedelijk de ultra-nationalistische Deense Volkspartij, die volgens de jongste peilingen kan rekenen op meer dan 10 procent van de stemmen, zonder dat zij daarvoor ook maar iets heeft hoeven doen. Zelfs de extreem rechtse Vooruitgangspartij zou een plaats in het 179 zetels tellende parlement kunnen afdwingen door de xenofobische stemming in het land. correspondent 'af Zweeden ilet Kosovo kiest vandaag t jet nent, dat een aantal ta- roel IVerenigde Naties nemen. Het parlement jjk( politici aan een baan, •nd iet ook de provincie tweld, misdaad en wegens gebrek aan palen het dagelijks le nige wat nog donker de nacht in Kosovo, is It L, Cl lb; vat lard Kouchner vorig )90pi het licht uitdeed in id de vertrekkende en waarschuwing 'lanezen. „Mijn laatste tot jullie is eenvou- S| khij. „Houdt op met Stopt het geweld, of telen do sympathie ssten." loiwas aan dove- gericht. De Deen had zich nog maar nieuwe VN-regent in tnstalleerd, of een bus irs ging de lucht in. lans: acht doden en Y zwaargewonden. De ditjes van de kinderen hingen in de bomen, aanslag zijn veertig streken, waarin grof- I ernstige misdrijven 'erval, brandstichting) rapporteerd. Niet al ven waren tegen Ser- it. „Het aantal etnisch tde misdrijven is zelfs n". zegt Christopher ten Brit die aan het ttvan Kosovo's poli- Maar de gewone Ibrahim Rugova, de leider van de gematigde Democratische Liga van Kosovo, groet zijn aanhang op een bijeenkomst in de hoofdstad Pristina. Foto: Re bijeenkomst ii misdaad is toegenomen." Albiston arriveerde een klein jaar geleden zonder gezin, om dat de provincie als te gevaarlijk werd beschouwd. De vierdui zend buitenlandse leden van zijn korps (de helft van het to taal) krijgen een dagelijkse geva- renpremie van 150 mark boven op hun belastingvrije salaris. Desondanks is het moeilijk agenten te vinden. Het imago van wetteloosheid houdt ook buitenlandse inves- Reuters/Hazir Reka teerders op afstand. Een goed deel van het interview met de politiebaas vindt plaats in het donker. Twee jaar nadat de VN de regie overnamen in Kosovo, heeft de provincie niet meer dan enkele uren per etmaal stroom. „Ik zie tegen de winter op", zegt een politieagente uit Chicago. „Vorig jaar zag kon ik mijn adem zien als ik op bed lag. Ik was elf maanden in Sarajevo. Dat was een paradijs vergeleken met Kosovo." Twee jaar geleden was hij nog de geüniformeerde leider van het rebellenleger U£K, nu steekt de politi cus Hashim Thaci strak in het pak. Foto: AP/Nikolas Giakoumidis In een ander VN-gebouw in de hoofdstad Pristina poogt Daan Everts de situatie te relativeren. Als ambassadeur van de inter nationale organisatie CVSE is de Nederlander verantwoordelijk voor de parlementsverkiezingen van zaterdag, maar hij gelooft niet dat de stroomstoringen de pret kunnen drukken. „We heb ben duizenden kaarsen bij de stembureaus afgeleverd", zegt hij. „Dit kan nog een romanti sche verkiezingsavond worden." De Albanezen kunnen de ko mende weken inderdaad hun lol niet op. Na de moord op 2.000 Serviërs en de vlucht van 200.000 anderen weten zij zich verzekerd van de macht. De Al banezen vormen nu in Kosovo, ooit de bakermat van de Servi sche beschaving, negentig pro cent van de bevolking. Zij zullen het parlement beheersen, dat de regering kiest die een deel van de taken van de VN moet over- Maar aan de horizon pakken zich tal van wolken samen. Een aanklacht tegen Hashim Thaci door het Haagse oorlogstribu naal zou de internationale vre desmacht in Kosovo op voet van oorlog plaatsen met de bevol king. Thaci is de leider van de UQK, die verantwoordelijk was voor veel van de moorden op Serviërs. Een aanklacht zou Al- bistons politiemacht verplichten de man, die zaterdag in het par lement wordt gekozen, te arres teren. Maar de Britse politiechef heeft één groot probleem: 1.800 leden van zijn korps zijn voor malige leden van de UC^K. Er dreigt meer slecht weer. De kans is groot dat Montenegro begin volgend jaar uit de Joego slavische federatie stapt, die de ze kleine bergrepubliek vormt samen met Servië. De VN-reso- lutie die na de oorlog om Koso vo in 1999 vrede bracht, bepaalt dat Kosovo een 'integraal on derdeel' is van die federatie. Maar zonder Montenegro is er geen federatie, een detail dat de Albanezen in Kosovo niet zal ontgaan. „Resolutie 1244 van de VN noemt nergens Servië", zegt ambassadeur Everts. „De Alba nezen zouden onafhankelijk heid voor Montenegro met ap plaus begroeten. Het maakt hun droom van een onafhankelijk Kosovo een stuk realistischer." De droom van de eert is echter de nachtmerrie van een ander. Als de Montenegrijnen en de Al banezen onafhankelijkheid krij gen, valt het voor de Kroaten in Bosnië moeilijk te verteren dat zij onder 'islamitisch juk' blij ven, zoals velen het zien. De Serviërs hebben in Bosnië in de vorm van de RepuMika Srpska hun eigen domeinen de mos lims maken de dienst uit in de Federatie van Moslims en Kroa ten (de andere helft van Bosnië). Nu reeds gist het onder de Kroa ten in Bosnië, en al wat nodig is voor een nieuwe vuurzee is een lont. Kosovo kan dat lont zijn. Als topdiplomaat in Kosovo wordt Everts niet geacht zijn mening te geven over Bosnië. Maar hij zegt: „Ik ben veel pessi mistischer over Bosnië dan over Kosovo. In Bosnië hebben we gekozen voor het scheiden van de etnische groepen. Elke groep heeft zijn eigen grondgebied, zijn eigen politie, zijn eigen le ger. Hier hebben we gekozen voor integratie. De politie hier heeft gezamenlijk Albanees-Ser vische patrouilles." Het is misschien een schrale troost voor Bernard Kouchner, maar er zijn landen op de Bal kan die nog gevaarlijker zijn dan zijn Kosovo.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7