OPENDAG Borst denkt aan omkering van wet op orgaandonatie torg dat ik goed tegen ziektekosten verzekerd ben. BINNENLAND Kok sluit fraude in bouw door ambtenaren niet uit Moorden in Ter Aar komen politie nu van pas COMMENTAAR Eigen volk 'Mens klonen moet kunnen in uitzonderlijke gevallen' Waa r d e vast: H eldense Exc I u s i v e bij Van Til vantiNffiBSGIfi lo overstag plachten Iten Transavia >en aan balie iter achter od dansfeest i miljoen voor verp strafhof edrijf is a failliet acht miljoen r wegtransport meer bouwen "lom Schiphol NWE: Begrip voor actieve hulp zelfdoding Bomalarm bij ambassade VS zaterdag 17 NOVEMBER 2001 De eerste 'zwarte' burgemeester laat waarschijnlijk nog wel heel even op zich wachten. Maar de opmars van de allochto ne politicus in de lokale politiek is onstuitbaar, sinds de kies wet drie jaar geleden het stemrecht voor buitenlanders ver ruimde. Probleemloos verloopt dat allerminst, getuige de re cente hoogoplopende ruzies bij de PvdA in Amsterdam en Groenlinks in Den Haag. Wat begon met het idealisme van de integratie, is ontaard in machinaties om de macht. De bedoelingen van de wijzigingen van de kieswet in 1996 en 1998 waren nobel: iedere ingezetene van een gemeente zou voortaan mogen meebeslissen over het eigen bestuur. Het leek een risicoloze manier om de integratie te bevorde ren. Dat ideaal is nog steeds de moeite waard, risicoloos is het niet. In de grote steden, waar tienduizenden Turken en Marokka nen wonen, is de allochtone stem in korte tijd een onmis kenbare factor geworden. PvdA en Groenlinks zijn het meest actief in dit nieuwe deel van de kiezersmarkt. Het is dan ook geen wonder dat zij als eerste te maken krijgen met de keerzijde van het allochtone raadslid dat een eigen ach terban opbouwt die groot genoeg is om een hele lokale par tijafdeling 'over te nemen'. Ronsel een paar vriendjes, pleeg een 'putsch' tijdens de vergadering, en het kostje van de kandidaat is gekocht. Die ronselmethodes zijn bedenkelijk. Maar een ironisch de tail is dat dit precies de manieren zijn die 'vernieuwers' als Nieuw Links tientallen jaren geleden al toepasten. Ze zijn een direct uitvloeisel van het feit dat gemeenteraadsleden worden geselecteerd door een kleine groep partijtijgers. DE landelijke partijbesturen van PvdA en Groenlinks heb ben zich in de lokale ruzies gemengd door de ledenlijsten te schonen van 'dubieuze' allochtone leden. Dat is een verwer pelijke stap: de partijbesturen kiezen openlijk de kant van het lokale establissement en klampen zich vast aan de macht. Wie zo opereert, wordt ongeloofwaardig en stimu leert enkel dat allochtonen eigen partijen gaan oprichten. door Roelf Reinders leiden - Het klonen van mensen moet kunnen maar alleen in uit zonderlijke gevallen. Als ouders een kind verliezen en een nieu we zwangerschap is onmogelijk, dan is klonen van het overleden kind acceptabel. Dat zei hoogle raar vruchtbaarheidsleer E. te Velde van de Universiteit Utrecht gisteren in Leiden op een symposium van de Vrije Universiteit. Hij noemde het voorbeeld van een vrouw van 44 jaar wier dochter in het zwembad was verdronken. „Zij kan geen kind meer krijgen. Voor haar zou het fijn zijn als klonen mogelijk was. Het overleden kind krijg je er niet mee terug, maar wel ie mand die erop lijkt. Te Velde wijst klonen om alle andere redenen af. De hoogle raar waarschuwde verder voor commercialisering van reageer buisbevruchting of IVF als deze vorm van kunstmatige bevruch ting uit het zorgverzekerings pakket wordt gehaald. „Die kant dreigt het op te gaan", lichtte Te Velde toe. ,,Als IVF uit het pak ket gaat en je 25.000 gulden voor een poging moet neertellen, is IVF alleen nog iets voor de rij ken." Hij verwacht dan 'Ameri kaanse toestanden'. „Dat wordt een ramp. Artsen zijn gebaat bij een succesvolle behandeling en zijn dus geneigd veel embryo's terug te plaatsen. De kans op zwangerschap wordt dan gro ter." Bijzonder hoogleraar medische ethiek H. Jochemsen van de Vrije Universiteit noemde IVF 'een dubieuze vorm van genees kunde'. „Geneeskunde moet stoornissen verhelpen, maar IVF is wensgeneeskunde." Volgens hem bestaat bij IVF het gevaar dat de kinderwens wordt geëx ploiteerd. „IVF is een soms een jarenlang proces en zeer belas tend voor vrouwen met de kans dat je er zonder kind uitkomt. Moet je vrouwen dat aandoen?" (advertenties) m m Vrijdag 23 nov. W W J M 14 00 - 18 00 uur ^F F I Zaterdag 24 nov. 10 00 - 14 00 uur Lange Kleiweg 80 Rijswijk WWW THRIJSWIJK NI Het sfeervolle Engelse stijlmeubel van Heidense is niet aan inflatie onderhevig, maar bewijst zijn waarde dag in dag uit en jaar na jaar. Het is een keuze voor het leven: kwaliteit, afwerking en allure blijven een weerkerend feest. Maar ook in combinatie met andere stijlen blijft Heidense recht overeind. Wie kiest voor duurzame kwaliteit vindt deze unieke collectie op een speciale afdeling bij Van Til Eigentijds Klassiek. Op«nlng«tl|d*n: Ma-CH-Wo: 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21.00 uur Tel«loon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten d Eigen parkeerterrein www.vantll.nl (advertentie) 'at u dit jaar meer verdienen? Leuk natuurlijk, maar als u de loongrens passeert, moet u over- En als u al bij Zorg en Zekerheid verzekerd bent, neemt u uw aanvullende verzekeringen ippen naar een particuliere ziektekostenverzekering. Ook dan wilt u dat alles goed geregeld is. gewoon mee. Dus gaat u meer dan 67.653,90 30.700) verdienen, dan stapt u toch gewoon I ft L IC© l*M I Cl ït de Basis Privé Polis van Zorg en Zekerheid kunt u daar op vertrouwen. Want dat is een over naar een particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. U kunt er zeker van tticuliere ziektekostenverzekering met een royale dekking tegen een aantrekkelijke premie. zijn dat alles goed geregeld is. Bel (071) 5 825 825 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl Voor alle Zekerheid dichtbij. o - De omstreden auto- Jie incasso voor vijf extra Igen in de Lotto in de- irzijn van de baan. Bin- jn week krijgen de half n abonnees een ant- kaart. Alleen als ze die erugsturen, doen ze mee *1 speciale trekkingen. Wie Iigeert, ziet dus ook geen jnegeld van zijn rekening «reven. Dat was precies \ei klanten en de Consu- hbond boos waren. U - Transavia wil piloten b om bij de balies op jol veiligheidstoeslagen te Pe luchtvaartmaat- iij kampt met een over man vliegend personeel 1 vluchten zijn geschrapt, leniging van Nederlandse laii jrsvliegers is niet blij met 1 in in. Tot voor kort zette 8Sfwia uitzendkrachten in dertig gulden per passa- innen. De onderneming ;h echter gedwongen te besparen vanwege het ipen van boekingen na slagen op 11 september. |em - Het dansfeest in de mentenhal Hemkade in n mag dit weekeinde jorgaan. De rechter in pi bekrachtigde gisteren pod van burgemeester De hal-exploitant leen spoedprocedure ge it het verbod zou worden fedraaid omdat de slui- Jre willekeur zou zijn. De feij is het met Vreeman lat grote dansfeesten als pdam ernstige gezond- Bsico's met zich meebren- iG - Een internationaal :tenconcours moet een takend' ontwerp ople- ior het gebouw van het tionaal Strafhof dat in lag wordt gevestigd. De ite Den Haag wil voor :ours 1,1 miljoen gulden ;en om ervoor te zorgen :etel een 'soortgelijke in- inale uitstraling' krijgt Vredespaleis, waar het tionaal Gerechtshof is ;d. Bij het Internationale f moeten plegers van len tegen de menselijk- t volkerenmoord waar wereld worden berecht. Busbedrijf Den n uit Woerden heeft gis- itstel van betaling gekre- lgens FNV Bondgenoten nde oefening voor het 'rijf. „Als vakbond kijken ifwe de 257 personeels- lders kunnen onder- 1. Jarenlang ging het piet de bussenbouwer, stroomden binnen, iet ging volgens de vak- nis door te weinig ge- ceerd personeel. De di- zei begin dit jaar op zoek naar een overnamekan- iag - Het kabinet geeft ht miljoen gulden voor ïring van het wegtrans- örig jaar was al een mil- 17 ilden beschikbaar ge- iehj a acties door truckers. ge(( ïsporteurs eisten lagere op de flink gestegen die- hte :en. Het kabinet zegde :t>e de accijns te verlagen "0[ lofde geld voor structu re tbetering van het weg- >na ort. set /lee AAG n de onmiddellijke ing van start- en lan- anen van Schiphol mag ïer worden gebouwd, e daaraan grenzende ge- is het wenselijk dat er zo mogelijk mensen wer- at heeft het kabinet giste- voorstel van minister van milieu bepaald. Op locaties wil de overheid fiming geven voor kanto- ivv: Beukenhorst, Elzen station Duivendrecht. den haag/gpd-anp - Minister Borst (volksge zondheid) overweegt de Wet op de orgaan donatie (WOD) zo te veranderen dat voortaan iedere Nederlander in principe orgaandonor wordt, tenzij iemand aangeeft dat uitdrukke lijk niet te willen. Zij reageer daarmee op het rapport over het falen van de wet die in 1998 werd ingevoerd maar niet tot de bedoelde re sultaten leidde. Integendeel. Het aanbod van donororganen is de laatste jaren doorlopend afgenomen, zoals deze krant vorige week za terdag al meldde. Ondanks een miljoenen kostende publieks campagne vulde minder dan 40 procent van de bevolking het donorformulier in. Op nieuw een campagne te starten lijkt onzin nig, omdat uit eerder onderzoek is gebleken dat publiekscampagnes over thema's als de ze weinig uithalen, stelt hoogleraar rechts psychologie Hessing van de Erasmus Uni versiteit. „Deze wet is compleet geflopt. Op alle belangrijke punten is gefaald", vindt Hessing. PvdA-Kamerlid Oudkerk vindt dat de wet snel moet worden gewijzigd: „We kunnen niet nog drie jaar afwachten tot het mis schien beter wordt. We moeten alles uit de kast halen voor de mensen die op een or gaan wachten". De partijen CDA, D66 en Groenlinks vinden het hier echter nog te vroeg voor. Zij vinden dat Borst eerst moet proberen de uitvoering van de huidige wet te verbeteren voordat de hele wet weer moet worden veranderd. Ook de onderzoekers pleiten er voor de wet nog een kans te ge ven. De afgelopen maanden nam namelijk het aanbod van organen weer enigszins toe. Toch zou er op termijn wel een nieuwe poli tieke discussie op gang moeten komen of het huidige beslissysteem moet blijven. TNO-hoofdonderzoeker Rosendal die in 1998 de eerste evaluatie van de wet uitvoer de vindt het jammer dat men nu te makke lijk voorbijgaat aan de centrale boodschap van die evaluatie. En die luidde dat de voor lichting veel beter moet. „Daar valt een groot winstpunt te halen. Vooral de nabe staanden zijn cruciaal. In Nederland wordt altijd gevraagd of zij met donatie instem men, óók als de overledene 'ja' heeft laten registreren. De wens van de familie preva leert. Dat is niet conform de WOD maar het is wel begrijpelijk dat artsen uitname nooit tegen de zin van de nabestaanden doen. Dat zou voor negatieve beeldvorming zorgen", aldus Rosendal. De nierpatiëntenvereniging LVN vindt ech ter dat de wet zo snel mogelijk moet worden veranderd. Vorig jaar zijn ruim 200 nierpati- enten overleden die met een transplantatie geholpen hadden kunnen worden, aldus LVN. den haag/anp - De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie noemt het 'uit mense lijk oogpunt begrijpelijk' dat twee vrijwilligers actief hebben meegeholpen bij gevallen van zelfdoding. Ze staan in het boek Sterfwerk van psychiater Cha- bot. Zo hielp een medewerker pillen te vermalen omdat dege ne die uit het leven wilde stap pen daartoe fysiek niet meer in staat was. In het andere geval bestelde een vrijwilliger dodelij ke pillen. Volgens de wet is het verboden hulp te bieden bij zelf doding. Alleen een arts mag dit onder strikte voorwaarden doen. NWE-directeur Jonquiere erkent dat de medewerkers over de schreef gingen maar vindt het niet nodig de richtlijnen aan te scherpen. Vrijwillgers mogen suïcidale mensen geen midde len verschaffen of actief behulp zaam zijn. den haag/gpd - De omgeving van de Amerikaanse ambassade in Den Haag werd gister middag enkele uren ontruimd omdat er aan de achterzijde een Duitse vrachtauto met een verdachte lading was ontdekt. De auto werd onder escorte van motoragenten en het Explosieven Opruimingdienst (EOD) naar de Waalsdorpervlakte gereden voor nader onderzoek. Daar bleek dat er geen springstoffen in de vrachtwagen zaten. Bij een routi necontrole van de vrachtauto van de vaste meubelleverancier bleek dat er een stof op de auto zat die op springstof leek. Na onderzoek van bomexperts en de explosievenhond van de politie werd besloten de EOD in te roepen. De oude vrachtauto is eigendom van het Duitse bedrijf Internet Group, een firma die bij Amerikaanse legerbases en diploma tieke vestigingen tapijt legt en meubels in elkaar schroeft. De vrachtauto is na het on derzoek teruggereden naar de ambassade alwaar de meubels alsnog zijn uitgeladen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Peter Groenendijk ter aar - Bij de zaak tegen de man, die bekend heeft drie Gro ningse protituees te hebben ver moord, komen gegevens over zijn eerdere misdaden goed van pas. De werkwijze die de man hanteerde na de moorden op twee vrouwen in 1971 en 1974, stemt overeen met de handel wijze van de moordenaar op de drie Groningse vrouwen in de jaren negentig. In de jaren zeventig vermoordde de man als inwoner van het dorp Ter Aar twee vrouwen op gruwelijke wijze. Beide vrouwen liet hij naakt achter, waarna hij hun kleding in zakken stopte en in het water gooide. De kleding van de prostituées Sasja Schen ker, Annelies Reinders en Mi chelle Fatol is op soortgelijke wijze door de dader verborgen. Met alleen de bekentenis van de man, die afgelopen dinsdag toe gaf de drie vrouwen om het le ven te hebben gebracht, kan hij niet veroordeeld worden. Om dat het risico bestaat dat hij zijn bekentenis later intrekt, moet meer informatie worden gevon den. Mede daarom vergelijkt de politie Groningen de werkwijze van de man in de jaren zeventig met de manier waarop de ver moorde vrouwen in Groningen zijn aangetroffen. Om dezelfde reden wordt de man dit weekeinde weer ver hoord, zo meldt de politie, en onderzoekt een speciaal politie team nog altijd het huis van de man in het Groningse Harkste de. Ander aanknopingspunt voor verdere bewijslast is concrete daderinformatie, die de ver dachte onlangs heeft verstrekt. Eén van de drie Groningse vrou wen is gevonden met een touw om haar nek. De man wist over dit touw gedetailleerde informa tie te geven. Het intensieve onderzoek dat de politie in en rond het huis van de man in Harkstede uitvoert, dient nog een ander doel. De politie sluit nog altijd niet uit dat de man ook achter vier andere moorden op Groningse vrou wen zit, die tot op heden niet zijn opgelost. De man ontkent dit in alle toonaarden. Duikers hebben gistermiddag een mobiele telefoon in het Slochterdiep gevonden die waarschijnlijk eigendom was van de vermoorde prostituée Sasja Schenker, wier stoffelijk overschot op 17 juli in het Slochterdiep werd aangetroffen. den haag/anp - Premier Kok sluit niet uit dat er fraude wordt gepleegd in de bouw en dat ambtenaren van Rijkswaterstaat daarbij betrokken zijn. „In een land waar veel gehakt en ge bouwd wordt kunnen spaanders vallen", aldus Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Het is volgens de premier mogelijk dat ondanks duidelijke regels „er ambtenaren zijn bij wie het vlees te zwak is". Maar de premier riep op geen conclusies te trekken voor even tueel strafrechtelijk onderzoek is afgerond. Hij vindt dat gewaakt moet worden voor 'algemene verdachtmakingen'. „Ik ben be zorgd over de geur die kan drei gen te ontstaan rond het ambte narenkorps", aldus Kok De af faire is voor het kabinet aanlei ding de geldende regels voor ambtenaren en de toepassing ervan grondig tegen het licht te houden. Kok benadrukte dat het kabinet de vermeende bouwfraude heel ernstig neemt. „Het publiek mag niet te lang in het ongewis se blijven. De bevolking denkt: dit stinkt allemaal", aldus Kok Een speciaal team van de hoog ste ambtenaren van de betrok ken ministeries (de secretaris sen-generaal) neemt daarom met grote spoed onder meer de huidige aanbestedings- en me dedingingsregels in de bouw onder de loep. Het kabinet be spreekt de bevindingen volgen de week. „Dit vraagt om tempo en zorgvuldigheid", beklem toonde Kok. Het kabinet heeft zich nog niet gebogen over een door de Tweede Kamer aangenomen motie, waarin minister Korthals (Justitie) wordt opgeroepen in beroep te gaan tegen de schik king die het Openbaar Ministe rie heeft getroffen met aanne mers die waren betrokken bij miljoenenfraude rond de aanleg van de Schipholtunnel. Korthals was namelijk afwezig. Kok liet wel weten dat het instrument waarvoor de Kamer in de motie kiest niet geschikt is. Kok moest uit de krant vernemen dat de tunnelfraude was geschikt. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) heeft een spe ciaal team geformeerd om mo gelijke kartelafspraken in de bouw te onderzoeken. In 1999 zijn er al contacten geweest tus sen de NMa en de advocaat van 'klokkenluider' Bos. Bos beweert dat de overheid honderden mil joen te veel heeft betaald. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3