k wil in ieder geval tegen één topper stunten' SPORT ude rotten' moeten Fiks redden Rotterdam? Trainer Jenne Warrink (41) legt de lat hoog voor in hoofdklasse teruggekeerde korfballers TOP 'Twee ploegen onder ons houden' zaterdag 17 NOVEMBER 2001 rtjan van Geen de zaan - Het weerzien van TOP met de isse hoeft de Sassenheimse korfbalvereniging en jaar niet zwaarte vallen. Trainer Jenne War- rziet zelfs een vierde plaats in zijn tweede sei- de bank. „We zitten niet bij de kanshebbers zaalfinale in Ahoy" en we worden ook niet ge- als degradatiekandidaat", zegt Warrink. „Maar ien de lat hoog gelegd en dat is reëel voor deze deze afdeling." een heel gedurfde stellingname. Een debute- ittal op het hoogste niveau in de wereld, dat neerlegt bij het slechts voorkomen van de- Warrink vindt dat TOP mee moet doen en jiven. De oud-trainer van Groen Geel, Koog Rohda Amsterdam en Dalto weet immers er aan toe gaat in de hoofdklasse en kent het .Natuurlijk kunnen we ons nog niet meten op. Geen enkele club kan dat met louter ei- ers. Bij Blauw Wit en Die Haghe komen ze emaal van buitenaf. PKC, een club met acht- I leden, heeft er maar twee uit eigen kweek", irrink. ner van Koog aan de Zaan heeft er net een opzitten bij TOP. Hij kwam op een moment assenheimers zowel op het veld als in de zaal lklasse net gemist hadden. Vooral het einde zaalseizoen was een deceptie. Op het mo- prême - TOP leed in Almelo tegen AKC een sche nederlaag, terwijl de buit al 'binnen' was itmis. irink stoomde TOP in beide disciplines wel ar de hoofdklasse. Daarvoor moest wel het inder veranderen. „Je kan wel naar de hoofd- illen, maar dat wil heel Nederland. Ik kan niet en dat korfbal een amateuristische sport is, we uitwedstrijden spelen wil ik er met een :toe. En ik kan het niet toestaan dat spelers eerste - studenten - per keer vijftien gulden bijdragen. Toen we de hoofdklasse haalden, iwe ook op trainingskamp. Dan hoeven we en vijfsterrenhotel te zitten, een jeugdherberg Ded, maar het moet wel door de club bekos- ien." en kreeg Warrink het voor elkaar bestuurlijk ere denkwijze te creëren, ook in het team had uuromslag plaats. Bij TOP werd er iets te ge le gedacht. Warrink: „Toen ik met Dalto op kampioen werd, eindigde TOP als derde met iten achterstand. Ze vonden dat ze leuk mee- ïadden, maar dat is dan natuurlijk niet zo. ond ik dat ze te weinig waardering hadden aar. Als iemand scoorde, was het zijn of haar l Degene die de assist gaf, werd niet bedankt, te veel aan 'cijfertjes'. 'Als je er drie doorlaat takt een doelpunt, heb je slecht gespeeld en scoort en er maar eentje doorlaat, heb je leeld'. Maar zo werkt het niet. Je kan de be- zijn, maar tóch op cijfertjes verliezen." •rig seizoen ongeslagen de hoofdklasse be- mede een gevolg van de andere aanpak, je ploeg bewust laten korfballen om kampi- len. Gezorgd dat we de tegenstander onze len. We hebben misschien ook wat geluk jaar het liep. Vroeger lieten ze nog wel eens lies hangen als ze achterstonden, maar nu •e van onze concurrent nadat we met 7-1 itergestaan." ;orfballer was de 41-jarige Warrink, in het leven vrachtwagenchauffeur, al meer een Jenne Warrink: „Korfbal is verzakelijkt, spelers hebben taken gekregen. Als een ploeg in mijn tijd vijftien doelpunten maakte, won die de wedstrijd. Dat kun je nu wel vergeten." Foto: Taco van der Eb denker in het veld dan een doener. Zijn gebrek aan snelheid noopte hem ertoe het spel te verdelen. Met het Purmerendse Groen Geel haalde hij zelf de hoofd klasse niet. Net toen hij een vaste plaats in het eerste team had afgedwongen en Groen Geel op weg was naar de titel in de overgangsklasse, brak hij zijn knie schijf. Een, achteraf gezien, verkeerde medische in greep, maakte dat hij vijf jaar lang op krukken liep en zijn baan als automonteur moest opgeven. „Ik zat in het bestuur, trainde zelf veel en gaf een jeugdploeg training. In het begin miste ik het zelf korfballen wel, maar ik begon dat training geven steeds leuker te vin den. Toen ik zelf speelde, dacht ik al veel over korfbal na en discussieerde ik met de trainer. Dat heeft me veel bewuster van de sport gemaakt." Als speler maakte hij de tijd mee, dat korfbal vooral gezellig moest zijn. „Vroeger mocht iedereen schie ten, want dat was toch de bedoeling. Maar de sport is verzakelijkt, spelers hebben taken gekregen. Als een ploeg in mijn tijd vijftien doelpunten maakte, won die de wedstrijd. Dat kun je nu wel vergeten." Bij TOP heeft Warrink slechts twee spelers met hoofd klasse-ervaring; Steven Baart en Tim van der Horst. Baart keerde terug na een jaartje KVS, Van der Horst speelde een paar jaar bij Sporting Trigon en zocht de Sassenheimse warmte weer op. Die ervaring komt van pas, al acht hij de rest prima in staat om het hoofdklasseschap een paar jaar te behouden. In het eerste deel van de veldcompetitie oogstte de ploeg louter lof. TOP won twee keer van Sporting Trigon en verloor de uitduels tegen toppers Fortuna en Nic. Groningen met slechts één doelpunt verschil. De complimenten voor het snel van TOP waren mooi meegenomen, maar WarrinK koopt er verder niets voor. „Het goede spel heeft zich niet vertaald naar de kampioenspoule. Gelukkig spelen we in de zaal weer met acht ploegen. Ik ga uit van veertien tot zestien punten. Daarmee zouden we vierde eindigen. Ik wil in ieder geval één keer stunten. Dat zou dan moeten gebeuren tegen DOS of Deetos, want als we van de rest winnen is dat geen stunt. Zelfs tegen PKC, ja. Die club heeft een naam in Nederland, maar bij TOP moeten ze er maar aan wennen dat ze van PKC kun nen winnen." Hij ziet mogelijkheden om binnen drie tot vier jaar door te groeien naar de Nederlandse top. „We heb ben een heel jong eerste. De spelers van de jeugd ploeg, die twee jaar achtereen Nederlands kampioen werd, komen eraan. Je merkt nu al de spanning onder de spelers tijdens de selectietrainingen. Er is concur rentiestrijd." Toch is, zoals gezegd, talent van eigen bodem niet voldoende om ooit maar in de richting van de zaalfi nale in Ahoy' te komen. „Daarvoor moeten er spelers gehaald worden. Tot nu is dat niet gelukt. Misschien wachten spelers af of TOP wel een blijvertje is in de hoofdklasse. En je moet niet vergeten dat er in de buurt met Sporting Trigon, Die Haghe, Ons Eibernest en KVS veel keuze is. Aan de andere kant: er zijn ook geen spelers weggegaan. Het is dus goed dat TOP de hoofdklasse gehaald heeft. Iedereen wil toch op het hoogste niveau spelen. Je houdt ze niet meer zo mak kelijk bij de club als vroeger." Het moet wel heel snel gaan, wil TOP onder leiding van Warrink naar de hoogste regionen doorstoten. Langer dan drie, vier seizoenen zit hij niet bij een club. „Het is niet goed om zes of zeven jaar voor een groep te staan. Dan raak je op elkaar uitgekeken." Zijn ambities reiken wel tot Ahoy', maar niet ten koste van alles. „Het moet wel bij een club zijn, die bij me past. Bij Rohda had ik het snel bekeken. Bij Dalto had ik wel willen blijven, maar het ging niet door die files leiden - Het zou een aantal mensen niet verrassen als het ver blijf van Sporting Trig on in de hoofdklasse tot een seizoen beperkt blijft, stelt trainer Bram van Geffen. „Het hoogst haalbare is dat we twee ploegen onder ons houden", zegt de 50-jarige Dordtenaar. „Dat is ons uitgangs punt" De Leidse korfbaltrots sloot de eerste helft van de veldcompetitie puntloos af. „Dat was niet direct positief te noemen", aldus Van Geffen. „We verloren alles met meer dan vier doelpunten verschil. Alleen uit bij Nic. was het 17-14." Dat Trigon het zwaar zou krijgen was al in de zomer duidelijk. Top- speelster Chantal van Duijn vertrok naar Deetos en schutter Al fred Lambooy zette een punt achter zijn loop baan. „En die twee ver zorgden vijftig tot zes tig procent van de sco re. Het is duidelijk dat we een probleem heb ben met doelpunten maken. We maken er negen tot tien en je hebt minimaal 18 doel punten nodig om te kunnen winnen," Van Geffen wijzigde zijn ploeg op vier plaat sen. De geroutineerde Diana Hoppenbrouwer en Wendy van Hooven keerden terug in de hoofdmacht René Becker en Johan ter Hofte zijn in plaats ge komen van Daan Niesing en Amoud Lambooy. Dat Van Geffen zijn aanvoerder Lambooy de wacht aanzegde, lijkt opvallend. „Hij heeft gelijk als hij zegt dat ik routine eruit haal, maar Amoud is op zijn best met een aanvallende speler naast zich, die een stuk of zes doelpunten maakt Die heb ik niet en dus moet ik een breder vlak met sco rende mensen heb ben", zo verklaart Van Geffen zijn keuze. Voor de huidige spe lersgroep is een stap terug naar de over gangsklasse geen ramp, denkt Van Geffen. Om de jeugdige spelers van het tweede iets te bie den om naar uit te kij ken en om aantrek kingskracht te behou den, is handhaving een 'must'. Toch ziet Van Geffen weinig enthou siasme bij door Trigon benaderde spelers. „Ze stonden niet echt te springen en dat is zeer jammer. Wat ik in het algemeen merk - en dat heb ik eerder erva ren met goede korfbal lers - is dat spelers eer der kiezen voor hun maatschappelijke carri ère als ze geen uitzicht hebben op Ahov'. Dan vinden ze drie keer trainen te belastend en gaan ze liever vrijblij vend korfballen. Het lijkt wel of er maar één feestje bestaat in het jaar en dat is de zaalfi nale in Ahoy'. En ei genlijk is dat ook zo." elke dag. Dan belde ik vanuit de auto, dat ze maar al vast moeten beginnen." Bang om een seizoen 'werkloos' te zijn, is hij niet. Hij is veelgevraagd. „Elk jaar hangen er wel een paar ver enigingen aan de lijn. En ze bellen steeds vroeger in het seizoen. Ook TOP wilde al na drie wedstrijden met me praten over volgend jaar. Dat leek me een beetje snel. Met kerst is vroeg genoeg voor mij." zichtigheid troef bij regionale korfbalclubs m hel van Gent •De meeste regioploe- Rjj nnen zonder grote ver gen aan de nieuwe zaal- ie. Zij richten zich lelijk op handhaving, npo en Madjoe zullen n bij moeten zetten om jen lstelling te halen. Alleen he! do en KZ Leiden lijken erking te komen voor ij'u pioenschap. belooft het een zwaar te worden. De e 11 stenaren spelen im- litv de eerste klasse, terwijl veld een klasse lager in enood verkeren. Coach 'rommel zal dan ook 'den zijn met handha- hopen dat er nog wat te broeders bijzitten. Al- ha 0DO(M) zullen wel te i js 1 en HKC(H) en Maas- altijd lastig. Maar Tem- esse zijn ploegen waar kansen tegen hebben, hebben het op het veld goed gedaan", stelt hij haalde met Tineke de ?ssln Maikel Martens voor aft logendorf en Michiel twee ervaren krachten Vij hebben nu meer ;r ;n power in de ploeg en ™en wij terdege nodig, hopen dat wij zaterdag npo meteen een goede en", blikt hij vooruit, ipo rekent op een be- rol in de eerste klasse. i er alles aan doen om jjven. Dat kan wel, al- sten wij minder wissel oorden. Vorig seizoen wij drie punten van Avanti, maar verloren adant Pernix", oor- Aat van Rijthoven, vast aan de veldselec- Maaike van Rijswijk, aagsman en Elmer kampen met enkel- In het ergste geval jthoven zichzelf kun- maar hij wil liever cht niet dat de de- aar de tweede klasse Jos Star (links) is een van de drie spelers van Madjoe die ervaring in de tweede klasse hebben. Foto: Henk Bouwman in de komende competitie wordt goedgemaakt. Coach Per ry Venema moest een gevoelige aderlating incasseren, omdat Christian Lindhout voor twee maanden naar Zuid-Afrika ver trekt. De aanvoerder wordt ver vangen door ex-amateurwiel renner Ewoud van der Kooij. Verder neemt Rozemarijn Hen- geveldt de plaats in van Elize Blankert. „Wij hebben nu wei nig ervaring in de ploeg. Dat zou wel eens de doorslag kunnen geven in de duels tegen RWA en Bolnes. Dat zijn voor mij de fa vorieten voor de promotieplaat sen. Maar in elk geval moeten wij zeker bij de eerste vier kun nen eindigen", verwacht Vene ma. Trainer Rob van der Stelt is al even voorzichtig over de moge lijkheden van De Danaïden. „Dit is een poule van onbeken den met enige grote namen van weleer, zoals Naas uit Enschede en Keizer Karei uit Nijmegen. Het wordt dus heel veel reizen, maar het is ook wel leuk eens te gen andere ploegen te spelen." Suzanne de Roode en Martijn van der Meer spelen voor Nien-. ke Feenstra (meniscusblessure) en Hjalmar Heijman (gepas seerd). Van der Stelt denkt dat deze omzettingen de kracht van de ploeg hebben vergroot: „Wij hebben nu meer lengte en po wer erbij. Hopelijk kunnen Mark Rietbergen en Aart Tholens nu meer gaan scoren. Als iedereen in vorm is, kunnen wij ver ko men." Madjoe krijgt eveneens behoor lijk verre uitwedstrijden met TOP (Arnemuiden) en Rust Roest (Eindhoven). „Wij zijn de enige veld-derdeklasser in deze poule. De overige teams spelen op het veld allemaal hoger. Het zal heel zwaar worden om erin te blijven", meent Peter Star. De trainer hield vast aan het achttal van het veld, waarvan enkel Marloes Schoneveld, Marco Ra- vensbergen en Jos Star ervaring in de tweede klasse hebben. „Wij zullen geduldig moeten spelen en minder individuele acties moeten maken, want op dit niveau wordt balverlies snel afgestraft." Bij de derdeklassers zijn Veloci- tas en Fluks net als op het veld in dezelfde poule ingedeeld. De formaties uit Leiderdorp en Noordwijk lijken geen titelkan didaten. De Vinken en Luno zijn hier torenhoog favoriet, omdat zij zich op het veld als degelijke tweedeklassers hebben ontpopt. Meer kansen zijn er voor de twee Leidse clubs in de zondag afdeling. Crescendo is op papier zelfs de grote kampioenskandi daat, aangezien zij als tweede klasser op het veld de hoogst spelende ploeg is. De groen-wit- ten hebben echter geen impo nerende eerste veldhelft achter de rug. KZ Leiden mag zichzelf even zeer kansen toedichten. De rood-blauwen kwamen op het veld immers wel tot goede pres taties. Badhoevedorp en Olym- piek kunnen zich echter als ge duchte concurrenten aandie nen. In de hoofdklasse A van het za- terdagamateurvoetbal moeten de clubs uit deze regio dit sei zoen vooralsnog genoegen ne men met bescheiden klasserin gen. In het verleden kwam het voor dat de regionale ploegen de eerste zes plaatsen op de rang lijst innamen, nu staan er drie ploegen uit de regio Rotterdam op de eerste vier plaatsen. Is de vooraanstaande rol van de Duin en Bollensteekclubs uitgespeeld, neemt 'Rotterdam' de macht over in het zaterdagvoetbal? Mikos Gouka, verslaggever van het Rotterdams Dagblad, ex-voetballer van Rozenburg en Excelsior Maassluis: „Het is volgens mij niet zo dat de Rotterdamse ploegen het dit jaar beter doen, naar mijn idee spelen de clubs uit de Duin- en Bollenstreek dit seizoen min der. Het verrast me dat de ploe gen uit de Rotterdamse regio zo goed meedoen. Het spel van Capelle is moeilijk te bestrijden, het is een georganiseerde cha os. Ze kunnen zelf wel roepen dat ze niet op de counter spelen, maar het is natuur- l lijk wel zo. Het valt W me wel op dat wei- nig ploegen weten hoe Capelle te be- m strijden, terwijl elke ,t> club de tegenstan- der uitgebreid ana- j lyseert. Excelsior j Maassluis heeft ei- genlijk dezelfde ploeg als vorig jaar, uier is een nieuwe a I trainer en de speel- stijl is iets veran derd. Ze zijn het seizoen begonnen met het idee om bij de eerste vijf te eindigen, maar nu gaan ze voor het kampioen schap. Ik zou ook niet weten wie ze daarvan af moet hou den. De clubs uit de Duin- en Bollenstreek die ik heb gezien, vallen dit jaar wat tegen. Foto: Taco van der Eb Sjaak van Os, bestuurslid van Capelle, in een ingezonden brief aan deze krant: „Telkens weer moet ik lezen dat Capelle een behoudende speel wijze heeft en puur counter' voetbal speelt. Het is allemaal bezijden de waarheid. Het lijkt me vervelend voor uw le zers om te lezen dat hun favo riete club van zo'n negatief elf tal verliest. En voor ons is het uiteraard ook vervelend om steeds die negatieve kritiek te lezen. Wij presteren al twee, drie jaar behoorlijk, maar op deze manier creëert de krant een nare sfeer. Gelukkig reage ren de trainers van onze tegen standers meestal heel wat ge nuanceerder." Ruud Bröring, trainer van FC Lisse: „Ik heb gelezen dat Capelle boos is op de krant, maar die ploeg speelt altijd met twee spitsen, die ook nog eens stok oud zijn. Excelsior Maassluis heeft een goede, frisse ploeg. Ik heb nogal eens woedend in de bus gezeten na afloop van een wedstrijd tegen Excelsior, maar die schoppers hebben ze eruit gezet en ze spelen nu aanval lend voetbal. Naar mijn idee kunnen de Rotterdamse ploe gen het goed doen omdat wij elkaar hier in de regio afmaken, we slopen elkaar, dat is een na deel. Daarom zou het goed zijn als de clubs eens over de ver schillende hoofdklasses werden verdeeld. Er treedt verzadiging op. Laten ze het eens een paar jaar proberen en dan kunnen we eens bekijken of het nou zo veel geld heeft gekost." Wout van den Heuvel, suppor ter van Capelle „Ik hoop dat de opmars van de ploegen hier uit de buurt struc tureel is. Het is moeilijk voor de clubs uit de Duin- en Bollen streek om het niveau hoog te houden omdat er zo ontzettend veel concurrentie is, er zijn zo veel clubs in een zo klein ge bied. Wij zijn eigenlijk de hoogst spelende ploeg in de Krimpenerwaard en hebben daar niet veel concurrentie. Ca pelle heeft dit jaar een hele goe de groep, met allemaal jongens die hier uit de buurt komen en gelukkig hebben we geen ex- profs. De clubbinding van die jongens is meestal maar ma tig-" John Blok, trainer |pn Scheve- ningen: „Ik denk dat het wel meevalt met de opkomst van de Rotter damse ploegen. Die clubs spe len al jaren op dezelfde manier met dezelfde spelers. De reden dat ze nu zo goed staan, is dat clubs als FC Lisse, Quick Boys en Scheveningen hun selecties aanmerkelijk hebben verjongd. De Rotterdamse ploegen spelen over het algemeen wat verdedi genden maar als ze denken op zo n manier resultaat te halen, is dat hun goed recht. In de Bollenstreek en bij Schevenin gen spelen we toch liever wat aanvallender, willen we het pu bliek vermaken. De wedstrijd Scheveningen - FC Lisse van af gelopen weekeinde was een spektakel. Ik denk dat de neu trale toeschouwer liever naar zo'n wedstrijd gaat dan naar Capelle - Delta Sport." Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35