Van As: te vroeg eboren voor Ajax Ik kon het niet aanzien, de benefiet van die zwalkende drugskoerier zaterdag 17 NOVEMBER 2001 SPORT C r waggelde zaterdagavond Lj een opgeblazen mannetje over mijn televisiescherm. Hij had een korte broek en voetbal schoenen aan en wekte de in druk elk moment te kunnen ontploffen. Zodra hij het op een draven zette, brak het zweet hem aan alle kanten uit en kon je hem amechtig tiaar adem zien happen. Het mannetje deed mee aan een voetbalwedstrijd. Het zag er bespottellijk uit, on gezond, gevaarlijk zelfs. En het ergste van alles was dat dit mannetje Diego Armando Ma- radona was. Pakweg tien jaar lang was hij de allerbeste voet baller op aarde geweest. Maar nu was hij niet eens meer een schim van het genie dat Argenti nië in 1986, in Mexico, in zijn eentje wereldkampioen had ge maakt. Een presta tie waar geen andere speler, zelfs Pelé niet, ooit toe in staat is geweest. Elke keer als Maradona zater dagavond de bal werd toege speeld, namen de tegenstanders die zich in zijn buurt ophielden de benen. Om het feestvarken maar niet voor de voeten te lo pen. Maradona vierde zijn af scheid als voetballer, maar voor mij was hij al vele jaren daar voor met voetballen gestopt. Op het WK van 1990 liep het won derkind Pelusa (Pluisjeal op zijn laatste benen. Maar zelfs half geblesseerd was hij toen nog goed genoeg om het Argen tijnse elftal naar de finale te sle pen. Daarna was het gebeurd met de ongeëvenaarde pingel- doos. Op het WK van 1994 schit terde zijn ster nog heel even, maar die laatste stuiptrekking bleek niet naturel te zijn. Diego was high. Ik kon het niet aanzien, zater dagavond, de benefiet van die zwalkende drugskoerier die van alle kanten op gênante wijze de helpende hand werd gereikt. Ik heb de tv uitgegooid. Omdat ik niet wil dat als ik straks ergens de naam Maradona zie of hoor er iets vreselijks op mijn netvlies verschijnt. Ik wil de herinnering levend houden aan El pibe d'oro (het gouden joch), die op zijn best was in zijn Napolitaanse jaren. Toen uitzinnige fans op de muren van een begraafplaats een boodschap voor de overlede nen kalkten: 'Jullie weten niet wat je mist. Het leek mij nogal wiedes dat iedere voetballiefhebber en be wonderaar van de oude Mara dona zich zaterdagavond wal gend van de buis had afgewend. Maar ik zat er naast. En hoe. Van alle kanten vernam ik van. de week dat men had genoten. Met een paar bekenden die ge woonlijk verstandige taal over voetbal uitslaan ben ik een he vig twistgesprek aangegaan. Toen ze mij vertelden dat er za terdagavond tranen van ontroe ring in hun ogen waren opge weld, was ik even met stomheid geslagen. Daartui heb ik ze ge zegd dat ook ik het bij het af scheid van Maradona niet droog heb gehouden. Maar dat bij mij het water in mijn hdn- den stond. Van schaamte. Daar snapten ze niets van. Ik moest de zaken wel een beetje gescheiden houden. Op de mens Maradona is misschien van al les aan te merken, maar de voetballer Maradona heeft niets dan vreugde in deze barre we reld gebracht. Helemaal mee eens. Maar de voetballer Mara dona bestaat al lang niet meer. Die is al een eeuwigheid dood. Dus toen ik zaterdagavond dat opgedirkte feestvarken de ogen ten hemel zag slaan en schud dend van emotie een gebed zag prevelen, dacht ik: 'Klootzak, je hebt buiten het voetbal je hele leven alleen maar gedaan wat God je verboden heeft. Je hebt je vrouw, je kinderen en je lieve moeder belazerd, met een buks op journalisten geschoten, ge heuld met de mafia, de meest vunzige orgies aangericht en weet ik wat voor fraais allemaal nog meer uitgevreten. En dan moet ik zeker tranen in mijn ogen krijgen als jij voor het oog van de wereld theatraal om ge nade vraagt. Ja doei. Zo nu en dan praat ik even bij metAad de Mos, 's lands enige voetbaltrainer die hardop durft te zeggen dat het maar eens af gelopen moet zijn met Louis van Gaal. Gisterochtend was het weer zo ver. De Mos aan de lijn. Hij klonk zjo goedgemutst dat ik me kon voorstellen er een vette lach op zijn gezicht stond. Het gaat De Mos dan ook voor de wind. Zijn KVMechelen is nu al bijna terug in de hoogste klasse (dertien gespeeld, nul ver loren, drie tegengoals en tien punten voor op de nummer twee) en dankzij Jan Reker is Aad in eigen land populairder dan ooit. Ik vroeg hem of hij zijn royement van de trainers vakbond al binnen had. Niet dus. Sterker nog De Mos heeft van schoolmeestertje Reker nog helemaal niets vernomen. Geen brief, geen telefoontje, geen mailtje, niets. De Mos: 'Ik heb alleen op teletekst gelezen dat ze mij er uit willen schoppen. Maar dat telt niet hè, teletekst. En toen hoorde ik een lach die door heel Mechelen moet heb ben geklonken. Jaap Visser Reageren? sportredac- tie.ld@damiate.hdc.nl an Leefmans is van de familie Van As in de Merenwijk sie- opvallende sportfoto's de wand. Een van zoon a het behalen van zijn Europese titel judo en foto van Jeffrey uit zijn Ajax-periode. Daarop net onder anderen Edgar Davids, Tarik Oulida Silooy. De broers zijn inmiddels beiden inac- ins is al een tijdje gestopt en de 29-jarige Jef- ideert na een operatie aan beide achillespe- erdediger, die na Ajax en vier seizoenen MW 6 voor NAC uitkomt, heeft derhalve voldoende in de hand van tien stellingen zijn mening te irhet verloop van zijn carrière, de staat van landse voetbal, Roodenburg, Ajax en NAC. De iee clubs spelen dit weekeinde tegen elkaar. rvan As had meer talent voor judo dan voor terkvoor mijn leeftijd en daarom won ik als raak met judo. Mijn broer Laurens is zeven ir dan ik en hij leerde mij dingen die mijn nootjes nog niet deden. Laurens was de sty- krachtmens. Uiteindelijk heb ik voor voet- ®n, maar ook als voetballer heb ik veel, zo op kracht gedaan. Ik begon ooit als Iinks- laar als ik op die positie was blijven staan, oit het betaalde voetbal bereikt. Toen ik wat s, verhuisde ik naar de achterhoede en als per maakte ik carrière. Het huidige judo is op kracht gebaseerd dan vroeger. Dat zou wat voor mij zijn geweest. Voor beide spor- ;min of meer evenveel talent. Of even wei- imaar hoe je het bekijkt." eeft te weinig geduld met zijn talenten. ntlidatBobson en Hersi bij NAC spelen, maakt gnog niet waar. Bobson kon niet met Adri- weg en de verhuurde Hersi wordt echt wel terdam teruggehaald. Ajax-talenten van nu uist het geluk dat Ajax Ajax niet meer is. 1 ing je als tegenstander in De Meer op be- i de gedachte: er valt vandaag weinig te ha- ije naar de Arena om te winnen. Toen ik in Ie elftal van Ajax voetbalde, had ik een lich- rs voor me die later de Europa Cup 1 zou )an heeft de trainer geen enkele behoefte ikere Van As uit het tweede elftal over te he- rde hoofdgroep. Het is mijn grote frustratie een paar keer heb warm gelopen bij Ajax 1, it ben ingevallen. Dat is een smetje op mijn Ik zou nu graag weer twintig jaar zijn, dan 1 veel grotere kans maken om bij Ajax het alen." ar kwam tekort voor Ajax. ram ik inderdaad tekort, zeker ten opzichte ngens die er in mijn tijd speelden. Ik ben enoeg voor de top. Van Gaal heeft me ooit 1 tmijn gebrek aan snelheid de enige reden m ik bij Ajax niet ben doorgebroken. Zelfs nadat ik al aan MW was verkocht, liet Ajax weten dat ik terug mocht komen. Maar ik wist dat ik dan onge veer de achttiende man in de selectie zou zijn. Daar had ik geen zin in." 4. Voetballen in de eerste divisie is verloren tijd ge weest. „Ik heb twee seizoenen noodgedwongen in de eerste divisie doorgebracht. Toen ik in 1995 met MW degra deerde, wilde ik uit Maastricht weg, maar dat ging toen nog niet zo makkelijk als nu. Ook met NAC ben ik afgedaald, maar zo'n seizoen als daarop volgde, daar wil ik er wel meer van. Ernie Stewart bleef, Archil Arveladze bleef en nog wat ervaren krachten bleven. We waren de grote favoriet en het kampioenschap werd een groot feest in Breda. Dat is toch het hoogte punt uit mijn loopbaan. Ik zie een kampioenschap van de eerste divisie niet als een schamel prijsje. Er zijn voldoende spelers die pakweg vijftien jaar in het betaalde voetbal rondlopen en nooit wat hebben ge wonnen. Ik ben er trots op." 5. Als een verbintenis afloopt, moet je niet gebles seerd zijn. „Normaal gesproken is dat inderdaad geen voordeel. Maar het zou vervelender zijn als ik komend voorjaar aan de kant zou staan. Ik maak me geen zorgen. Ze gaan bij NAC echt geen ontslag aanvragen voor ie mand die vierenhalf jaar in het eerste elftal heeft ge staan en zes jaar bij de club zit. Er wordt binnenkort over contractverlenging gesproken. Ik heb het nog steeds naar mijn zin bij NAC en mijn gezin is al hele maal aan Breda gewend. Normaal gesproken blijf ik. Natuurlijk, als er een club als Liverpool komt, wordt het wat anders, maar dat zit er niet in. Ik kom nog wel eens op het trainingscomplex De Toekomst van Ajax. Dan merk ik dat Ajax geen club meer vormt zoals NAC dal nog wel is. NAC is Roodenburg in het groot en Feyenoord in het klein." 6. Van As is in zijn hart altijd Ajacied gebleven. Aan Ajax bewaar ik goede herinneringen, vooral aan de groep waarmee ik speelde. Als je op jonge leeftijd al net zo vaak traint als de profs, dan ontstaat vanzelf een hechte band. Toch voel ik me meer Roodenbur- ger dan Ajacied. Daar voetbalde ik met mijn vriend jes. Ik heb begrepen dat er bij die club de laatste jaren veel is veranderd. Ik moet eerlijk bekennen dat ik er al een tijdje niet meer ben geweest. Maar het Rooden burg uit mijn jeugd zal altijd op mijn netvlies blijven staan. Een ingebakken hekel aan ÜVS heb ik er bij voorbeeld aan overgehouden." 7. Luinge is Nederlands beste scheidsrechter. „Ik weet wel waarom uitgerekend Luinge voor deze stelling is gekozen. Ik krijg relatief veel kaarten van hem. Ik vind Luinge niet slecht, maar Jol is de beste. Als je tegen Luinge wat zegt, reageert hij daar heel overdreven op. Jol zegt gewoon 'paardenlul' terug of zoiets. Uilenberg stak er vroeger met kop en schou ders bovenuit. Het is jammer dat hij niet meer fluit. Over het niveau van de arbitrage in Nederland mag ik niet klagen. Het wordt steeds moeilijker. Kijk eens wat er tegenwoordig allemaal voor het doel gebeurt bij Jeffrey van As: „NAC is Roodenburg in het groot en Feyenoord in het klein." Foto: Kees van Hoogdalem een comer. Hou daar maar eens toezicht op. Als ver dediger heb je het moeilijk om kaarten te ontlopen omdat scheidsrechters - met het oog op hun eigen beoordeling - soms erg makkelijk naar hun borstzak grijpen. Ik ben ooit betrokken geweest bij een kop stoot-incident met Michel Kreek. Hij kreeg vier wed strijden schorsing, ik twee. Kopstoten, spuwen en ie mand 'doormidden' schoppen, mogen wat mij be treft zwaar worden bestraft. Dat moet anders worden beoordeeld danj^annfeet je een tackle te laat inzet. Toch lijkt het Efïgëlsè puntensysteem mij het beste. Ondanks dat je een rode kaart hebt gekregen, kun je de volgende wedstrijd toch meespelen. Maar zit je eenmaal aan een bepaalde puntengrens, dan volgt er direct een forse straf en begin je daarna weer op nul. Dan weet je precies waar je aan toe bent." 8. Blessures hebben de loopbaan van Van As ver woest. „Ik hoop het niet. Momenteel zit ik met mijn eerste echte grote blessure. Ik heb wel wat kleine kwetsuren opgelopen, maar typische voetbalblessures aan knie- en of enkels heb ik niet gehad. De afgelopen vier jaar sukkelde ik met pijnlijke achillespezen en ik ben daar te lang mee doorgelopen. Ik heb een hoge pijngrens, dat is een familietrekje: pas stoppen als het écht niet meer gaat. Daar heb ik nu de rekening voor gepresen teerd gekregen. De doktoren hebben me verzekerd dat ik nog zeker vijf a zes jaar door kan gaan. Als straks blijkt dat ik weer de oude bem gaat deze stel ling dus niet op." 9. Glenn Helder is de beste Leidse voetballer aller tijden. „Nou nee. Ik heb Helder korte tijd bij NAC meege maakt, maar hij tobde met een blessure waardoor hij nooit op zijn oude niveau is gekomen. Wim Rijsber- gen staat uiteraard nummer 1. Twee WK-finales en een paar Europa Cups, daar kan niemand tegenop. Alfons Groenendijk staat op mijn lijstje tweede omdat hij toch een mooie carrière achter de rug heeft. Daar na komt Glenn Helder pas. Hij was wel de talentvol ste van die drie. Helder had de meeste potentie, maar we kunnen er gezien zijn leeftijd vanuit gaan dat hij nooit meer voetbalt en het dus ook niet heeft waarge maakt. Hoe hoog ik zelf in het rijtje sta, dat laat ik graag ter beoordeling aan anderen over." 10. Leiden moet streven naar betaald voetbal. „Het zou leuk zijn en goed voor de stad, maar het gaat niet lukken. Het is misschien een uitgekauwd onderwerp, maar ik lees er altijd graag over als het weer aan de orde komt. Leiden heeft genoeg goede voetballers afgeleverd, maar een profclub zie ik niet van de grond komen. Kijk eens hoeveel problemen AGOW al heeft terwijl daar toch een enorm gedreven man als Peter Bosz achter de schermen werkt. Veel Leidenaars gaan naar Ajax of Feyenoord en een kleine groep naar ADO Den Haag en dat zal wel zo blijven." RANDJE BUITENSPEL katwijk - Johan (47) en Alex (21) Verloop zijn rasvoetballers. Johan, zelfstandig onder nemer, speelde in zijn jeugd voor Quick Boys en vertrok op zijn 20ste naar Valken '68. Na vijfjaar in het eerste te hebben gespeeld, verkaste hij naar Ter Leede, waar hij nog eens tien jaar voor het standaardelftal uitkwam en waar hij nu bestuurslid PR-zaken is. Zoon Alex is de oudste van drie kinderen. Hij kwam eveneens uit voor Quick Boys, speelde later voor Rijnsburgse Boys en verdedigt dit seizoen de kleuren van KRV. Alex studeert aan de HES in Amsterdam en werkt drie dagen per week voor accountants kantoor Deloitte Touche. Vader en zoon Verloop wonen op een steenworp afstand van sportpark De Krom, thuishaven van w Katwijk. en moeten het van andere zaken heb ben. Ik heb dit jaar twee gele kaarten ge kregen. Dat waren nuttige overtredin gen. Johan: Ik heb in mijn hele carrière maar vier keer geel gehad. Ik was niet gemeen, maar hield niet van dat softe gedoe. Ik speelde ook liever tegen een grote spits dan tegen een klein wendbaar mannetje. Alex: Al voordat ik mocht voetballen, deed ik al mee met de F-jes. Johan: Jullie hadden een fantastische lichting, met Dirk Kuijt, Hendrik van Beelen en Jan Schaap. Tegenwoordig zie ik hem niet vaak meer spelen. Alex: Toen ik bij Quick Boys wegging heb ik mijn vader om advies gevraagd. Hij kent bijna iedereen in het wereldje. Maar ik neem zelf de beslissing: Johan: Achteraf gezien heeft hij verkeer de keuzes gemaakt. Alex: Dat weet ik wel zeker. Ik ging weg vanwege Cees Tempelaar. Even later werd hij ontslagen en was Arie van Duyn, mijn jeugdtrainer, eindverant woordelijk. Bij Rijnsburgse Boys had Henk Wisman me beloofd dat ik erbij zou zitten totdat hij ineens naar Volen- dam vertrok. Toen Cock Jol mij eindelijk had leren kennen, werd hij ontslagen. Johan: Hij heeft de kans gehad om naar Ter Leede te komen. Dat had hij moeten doen. Alex: Ik woon nog thuis, maar heb niet zo veel last van mijn ouders. Johan: We zien elkaar bijna nooit, te weinig in ieder geval. Ulebei snel. En mijn vader il veel op mij. Dat is eng. dingen, die ik vroeger ook En je bent eigenwijs. Je beter en dat had ik kwam kijken, was hij altijd de lijn. achteraf pas iets. of had je niet zo moeten ïel kritisch. ik wel tegen. Als het ten- is. Maar ik speel meestal er is weinig kritiek, een betere voetballer dan harder, mensen kunnen iets niet

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 33