Alleen Maxima kent geheim vijfde trouwju GESPREK VAN DE DAG Hij komt, hij komt., vandaag in Maastricht Tentoonstelling in de Nieuwe Kerk 'aftrap' voor huwelijk ZATERDAG 17 NOVEMBI MENSELIJK Een 55-jarige DUBBELGANGER van Robert de Niro, die mee speelde in films als The Fan en Great Expectations, heeft een fan in zijn bed weten te krijgen. De echte Robert liet de vrouw op sporen nadat hij in een krant had gelezen dat hij na een kroegbe zoek met haar had geslapen. De vrouw verkeerde in de veronder stelling dat ze met De Niro had liggen knuffelen. De Niro's advo caten hebben de dubbelganger aangegeven bij de politie. Een van hen, Tom Harvey, liet weten dat Robert de Niro zo ongeveer explodeerde toen hij het in de krant las. „Bobby is erg boos dat iemand mensen belazert door zich voor te doen als hem. Het werd steeds erger en Bobby werd er steeds bozer over. Dit is werkelijk de druppel." Popster BRITNEY SPEARS heeft een RECORD gebroken. Ze is met haar negentien jaar de eerste vrouwelijke Ameri kaanse popster die met haar eerste drie albums binnen kwam op nummer 1 in de hitlijsten in de VS, zo werd gis teren bekend. Britney's laatste album verdrong op die plek zelfs Michaelf-sons 'Invincible' (onoverwinnelijk). Er werden in de eerste week bijna 750.000 exemplaren van verkocht en dat is het hoogste aantal voor een soloal bum dit jaar. TOM CRUISE en NI COLE KIDMAN heb ben afspraken ge maakt over de verde ling van hun gelden. Het Hollywood-stel scheidde in augustus na tien jaar huwelijk. Er volgde een bittere strijd om de vele mil joenen die beiden be zitten en het zag er even naar uit dat de twee naar de rechter zouden stappen. Vol gens het Britse show- bizzpersbureau WENN hebben advo caten van beide acteurs bevestigd dat Cruise en Kidman er samen uit zijn gekomen. Details zijn niet bekend, maar Kidman krijgt in elk geval een flink deel van de 700 mil joen gulden die Cruise bezit. De advocaten benadrukten dat ze goede vrienden zullen blijven. In een interview voor de Amerikaanse tv zei Cruise dat hij nog steeds van zijn ex-vrouw houdt en dat ze hun kinderen als in een echt ge zin zullen opvoeden. Cruise heeft nu een relatie met actri ce Penelope Cruz. Vandaag begint het kinderfeest dat Sin terklaas meer dan ooit is met de aan komst van de Goedheiligman in Maas tricht. De bisschop van Myra hoopt dat zijn blijde intrede op.Nedêrlands grondgebied ditmaal ook een carnava lesk karakter krijgt. Vooral omdat het voor het laatst is dat commentaar-Piet Aart Staartjes de beelden van passende teksten voorziet. Elf jaar geleden al schreef Maastrichts burgemeester Philip Houben naai' de NPS in Hilversum of de Sint ook eens zijn gezicht in het diepste zuiden wilde laten zien. Aanvankelijk ving Houben bot. „Financieel en logistiek ligt Maas tricht voor ons te ver weg. Het vergt erg veel moeite en geld om met ongeveer 150 mensen, die betrokken zijn bij de uitzending van de intocht van Sinter klaas in Nederland, zo ver van Hilver sum te gaan zitten", vond NPS produ cer Jan Dijk - dit jaar bezig aan zijn achttiende intocht. Bovendien is een grote stad als Maastricht veel moeilijker af te sluiten voor verkeer dan kleinere plaatsen als Marken, Woudrichem of Ravenstein. Verder is de boot van Sin terklaas te groot voor alle twintig brug gen op het traject naar Maastricht. Maar Maastricht geeft niet op. „Maas tricht zal 100.000 gulden steken in het oplossen van de logistieke problemen. De hele crew wordt op kosten van de stad een paar dagen gehuisvest en ge voed. Want alles in één dag vanuit Hil versum naar Maastricht overbrengen, opbouwen en weer afbreken is niet haalbaar", legt Wim Gloudemans van de VW uit. In Hilversum hebben ze wel trek in het Maastrichtse plan. Te meer daar regis seur Rudolf Spoor en commentator Aart Staartjes het na dit jaar voor gezien houden. Twintig jaar stonden ze de Goedheiligman ten dienste. Maastricht moet voor het scheidend duo de kroon op hun carrière als sint-hulp worden. „Ik heb elke keer intens genoten van de intocht van de sint. Het is een uniek Nederlands feest. Een sprookje, waar we allen in geloofd hebben. Allemaal hebben we op de kade gestaan, alle maal hebben we onze schoen gezet. Dat sprookje hebben we al die jaren willen doorgeven," aldus Spoor. Met succes, want Sinterklaas is zijn dip van de jaren tachtig te boven, toen hij dreigde ondergesneeuwd te raken on der het geweld van de kerstman. „Sin terklaas is weer een hype", meent Spoor. Aart Staartjes vult aan. „De kerstman? Dat is niks. Een vent met een rendier en een baard. Daar kun je toch niks over vertellen. Het echte feest is Sinterklaas. Uniek. Iedereen speelt het mee, iedereen gelooft erin en ieder een zingt en zwaait mee." Spijt van hun beslissing om de sint vaarwel te zeggen heeft het duo niet. Spoor: „Ik ga met de vut en het wordt tijd dat een andere ploeg het nu overneemt." En ook Staartjes vindt het welletjes. „Ik ben 63 jaar en aan het afbouwen. Toen Rudolf ermee besloot te stoppen, vond ik het ook mooi geweest. Een traan bij het af scheid? Dat weet ik nog niet. Dat zien we wel", zegt Staartjes lacherig. Sinds april zijn NPS, gemeente, vereni gingen en WV druk in de weer om alles op rolletjes te laten verlopen. Een beet- Aart Staartjes doet vandaag voor de twintigste en laatste maal verslag va komst van Pakjesboot 12. Foto: ANP/Robert Vos je bang zijn ze bij de NPS wel. Al met een is de Limburgers te verstaan gege ven dat het Sinterklaasfeest geen carna val is. De crew uit Hilversum heeft in zijn lange loopbaan alles al meege maakt, van dikke mist in Mail onder water staande kades in Duurstede en krakkemikkig g podia in Zierikzee. Nu nog de valszin in Maastricht. Singapore maakt zich op voor een TOPCONFERENTIE OVER TOILETTEN. Zo'n tweehonderd toiletdeskundigen uit vijftien landen worden volgende week verwacht in de Aziatische stadstaat. De deelnemers op de conferentie gaan het onder meer hebben over toiletdesign en hygiëne. De conferentie is georganiseerd door de Toilet Associatie in Singapore en wordt gesteund door het ministerie van milieu van het land, de Japanse Toilet Associatie, de Zuid-Koreaanse Schone Toilet Associatie en de milieuor ganisatie van de VN. De deelnemende landen zijn Austra lië, Groot-Brittannië, China, Finland, Hongkong, India, In donesië, Japan, Maleisië, de Filipijnen, Singapore, Zuid- Korea, Taiwan, de Verenigde Staten en Vietnam. China hoopt er op de conferentie achter te komen hoe de toilet ten er moeten uitzien op de Olympische Spelen die in 2008 in Peking worden gehouden. De Britse koningin ELIZABETH zal later deze maand voor de der de keer sinds haar kroning voet zetten in een KROEG. Dat maak te Buckingham Palace donder dag bekend. Op 28 november zal de vorstin de Queen Vic pub - on derdeel van het decor van de te levisieserie Eastenders- binnen- schreiden. Het bezoek aan de set van de populairste serie in Groot- Brittannië maakt deel uit van een rondgang door diverse televi siestudio's. CNN en ITV zullen ook worden vereerd met een be zoekje. Slechts twee keer sinds haar troonsbestijging in 1953 betrad Elizabeth een drinklo- kaal. In 1981 schuilde ze voor een sneeuwstorm in het graaf schap Gloucestershire. Zestien jaar later stapte ze een café bin nen om solidariteit te tonen met het rouwende Britse volk na de dood van prinses Diana. De Sumatraanse ORANG-OETANG Berani uit het Ameri kaanse Miami heeft zijn eerste partner gevonden via een 'advertentie' op de computer. De aap van de dierentuin van Miami heeft in de Audubon Zoo van New Orleans de eerste kennismaking met zijn nieuwe vriendinnetje, bij wie hij dan romantisch vlooien uit de vacht kan plukken. Omdat het achtjarige mannetje eenzaam was, zijn via de computer wat vrouwtjes gezocht om gezinnetjes te stich ten. ,Met onder meer genetische informatie speurt de computer van het Orang-oetang Overlevingsplan (OSSP) naar paartjes die voor nageslacht kunnen zorgen. Voor Be rani is dat in de eerste plaats de 32 jaar oudere, blinde orang-oetangvrouw Mama geworden. Dat lijkt geen hoofd- prijsi, maar verwacht wordt dat Berani, zoals gebruikelijk bij orang-oetangs, zijn vrouw na de geslachtsdaad in de steek laat en op zoek gaat naar een andere partner. Daar voor heeft het BEMIDDELINGSPROGRAMMA al twee veel jongere vrouwtjes uitgezocht, de dertienjarige Feliz en de zesjarige Blaz. PRINSES MARGRIET en mr. PIETER VAN VOLLEN HOVEN zijn gisteren in New York onderscheiden met de Lifetime Achieve ment Award van de Nether- land-America Foundation. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) meldde dat het paar de onderscheiding ont vangt omdat ze de vriend schapsbanden tussen Ne derland en Amerika lange tijd hebben bevorderd. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft al ruim twintig jaar bijzondere banden met de Amerikaanse organisatie voor transportveiligheid. Van Vollenhoven maakt zich in Nederland eveneens sterk voor onafhankelijk on derzoek naar verkeersonge vallen. Samen met de Ame rikaanse organisatie richtte Van Vollenhoven in 1993 de International Transport Safety Association (ITSA) op, waarin alle organisaties op het gebied van verkeers veiligheid zich hebben ver enigd. Margriet en Pieter bezochten gisteren ook een school vlakbij de plek waar tot 11 september het World Trade Center stond. Zeer veel leerlingen hebben de ramp van dichtbij meege maakt en grote geestelijke schade opgelopen. Prins Floris vergezelt zijn ouders in New York. Een grote blauwe stip voor het prachtige bronzen hek in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Precies op die plek zullen Willem- Alexander en Maxima Zorreguieta elkaar op 2 februari 2002 elkaar het jawoord geven. Gisteravond namen ze er alvast een kijkje, bij de opening van de ten toonstelling die is gewijd koninklijke hu welijken. De samenstellers van ,'Ja, ik wil' wilden al meer verklappen, zoals de pre cieze opstelling van de stoelen in de kerk. Maar dat vond het Hof nu net weer net een stapje te ver gaan. Er moet nog wat te raden over blijven. De tentoonstelling geeft de aftrap voor de plechtigheid van volgend jaar febru ari - en neemt het paar en de bezoekers mee langs ruim tweehonderd jaar Oranje-geschiedenis. Dat begint met het huwelijk van erfprins Willem met Wilhelmina van Pruisen in 1791 tot aan de voorbereidingen van de trouwerij van de huidige kroonprins met zijn Ar gentijnse. De omvangrijke huwelijks contracten zijn er, want trouwen was in vorige eeuw geen kwestie van 'houden van', maar van staats- of dynastiek be lang. Ook zijn delen van de bruidsschatten en fonkelende huwelijksgeschenken uitgestald, met de broche met 34 bril janten en 214 stenen van koningin Em ma als grootste trekpleister. En de vol ledig opgetuigde Gouden Koets. Rond het hoogkoor van de Nieuwe Kerk staan twaalf gigantische en verlei delijke bruidstaarten opgesteld, ge maakt door meesterbanketbakkers, uit elke provincie een. Ook hangt in de Nieuwe Kerk een fraaie selectie van de foto's die Volkskrant-fotograaf Ray mond Rutting de afgelopen maanden maakte tijdens de kennismakingstour nee van Willem-Alexander en Maxima. Rutting was gisteren zeer benieuwd naar de reactie van het paar. „Een foto graaf kijkt nu eenmaal anders naar de foto's dan degene die erop staat. Ik kan de compositie wel mooi vinden, maar Méxima vindt misschien dat ze er on voordelig opstaat" Uiteraard is Maxima de enige die al weet hoe de volgende trouwjurk in de rij van tentoongestelde japonnen eruit gaat zien. Tot februari moeten we het doen met de unieke collectie van de trouwjurken van de laatste vier Neder landse koninginnen. Nooit eerder wa ren die op een plek te zien. De jurk van koningin Wilhelmina is honderd jaar oud. Het kledingstuk heeft zijn glans verloren - de stof is niet langer spierwit, oogt lichtgrijs, maar het ontwerp van Nicaud Paris is nog steeds elegant. Ook de jurk van Beatrix, met indrukwekken de lange sleep is verkleurd. Het con trast met het stralende wit dat de film beelden over het huwelijk op 10 maart 1966 tonen is in elk geval groot. De trouwpartij van Beatrix en Claus was het eerste koninklijke huwelijk in de hoofdstad, en ook het eerste waar de televisie verslag van deed. Toen prinses Juliana in 1937 in Den Haag huwde met de Duitse prins Bernhard waren onder de genodigden slechts naaste fa milieleden - ook uit de verschillende Samen met kroonprins Willem-Alexander opende Maxima Zorreguieta gisteravond de tentoonstelling 'Ja, ik wil' in De Nieuwe Kerk in Amsterdam en bekeek ee in een vitrine uitgestalde trouwjurken. Foto: ANP/Robin Utrecht voormalige Duitse vorstenhuizen, zoals Saksen-Meiningen, Bentheim-Steinfurt en Meckelenburg. Dertig jaar later was de gastenlijst aan zienlijk imposanter. De koningen van België en Griekenland, de groothertog van Luxemburg, de kroonprins van Noorwegen, de troonpretendent van Spanje, om maar een paar genodigden te noemen. Koninklijke huwelijken wa ren niet langer louter een hoffestijn, maar nadrukkelijk ook een staatsfeest. De tentoonstelling laat die ontwikke ling van huwelijk tot huwelijk zien. Koning Willem III trouwde beide keren binnen de muren van het ouderlijk pa leis van zijn echtgenotes Sophie van Württemberg en Emma van Waldeck- Pyrmont. Met het huwelijk van konin gin Wilhelmina beleefde Nederland honderd jaar geleden de eerste konink lijke trouwpartij, maar de voltrekking van het burgerlijk huwelijk vond nog plaats in het paleis. Juliana en Bern- hard waren de eersten die ook naar het stadhuis gingen. Het is de vraag of de Oranjes nog meer openheid zullen betrachten dan bij eer dere huwelijken. In ieder geval werd af gelopen een voorbeeld gegeven in Noorwegen. Daar gingen na de tradi tionele balkonscène de gordijnen niet dicht voor de bevolking, maar mochten televisiecamera's ook de ontvangst van de bruiloftsgasten, de tafelredes bij het diner, het aansnijden van de bruids taart en de opening van het bal vastleg gen. Dat was een voorbeeld van een open heid, die lichtjaren verwijderd is van de beslotenheid van het koninklijk slot in Berlijn of Stuttgart, maar wel passend bij deze tijd. Hans Jacobs 'Ja, ik wil, koninklijke huwelijken 17 l vanaf 17 november iedere dag (beh a cember en 1 januari) in de Nieuwe Dam in Amsterdam. Open van IOC donderdags tot 22 uur. Toegang 12 1 Vanaf 22 november zijn er op achte de donderdagavonden tot en met 1 (behalve op 27 december en 3 janu - waar 'Oranjekenners' als Thera Cop f. Fasseur, Reinildis van Ditzhuyzene r' directeur Eelco Elzinga van nation» 0; Paleis Het Loo vertellen over versch pecten van Oranje-huweliiken. Mei informatielijn Nieuwe Kerk, 020-65 www.nieuwekerk.nl. In het winkelt) kerk is het assortiment uitgebreid n I aan Oranje-boeken en kaarten. Marcel Goedhart aan de lijn. Hij werkte vroeger voor deze krant. Ik heb verplichtingen aan hem omdat hij me in het columnisten vak heeft ingewijd. Ergens in de jaren tachtig. Via het jeugdjournaal is Marcel uiteindelijk bij Nova terechtgekomen. En datzelfde Nova wil nu een programma wijden aan Aart Staartjes. Ik word nog een keer gek van die Staartjes. In Hilversum heerst dezer dagen een soort 'Lief zijn voor Aart-euforie. Het begon in september toen een of andere jury hem de Academy Award toekende voor zijn hele oeuvre. Kort daarna deed Cinekid hetzelfde. Aart mocht daar het zilveren dubbeltje of de diamanten cent of iets dergelijks in ontvangst nemen. Wegens zijn grote verdienste voor de jeugdtelevisie. De organisatie besloot ook een boek te laten schrijven: 'De televisiejaren van AartStaartjes'. Ook de radio deed mee. Er is een pro gramma over Aart in voorbereiding dat. zoals een re dacteurmij verzekerde 'een documentair karakter zal dragen'. En nu belt dus Goedhart namens Nova om dat 'de heer Staartjes dit jaar voor het laatst Sinter klaas zal binnenhalen'. Ik heb Marcel beleefd gezegd dat ik dit keer wilde passen. Denk niet dat ik niets heb bijgedragen aan alle Staart- festiviteiten. Integendeel. Ik heb lang gesproken met die radiomeneer. De man van het boek heb ik een halve dag bij me thuis te woord gestaan. Voor Cinekid heb ik achter de schermen wat krullenwerk verricht. En die Academy Award heb ik met een gloedvolle speech per soonlijk uitgereikt. Bij die gelegenheid heb ik verteld dat Aart als geen ander steeds weer geld en zendtijd wist te versieren voor zijn televisieplannen. Want mooie televi sieplannen kunnen we allemaal bedenken. Maar die plannen realiseren is heel wat moeilijker. Ook sprak ik over zijn vermogen om de juiste man op de juiste plaats te kiezen. Zo was zijn vondst om van die rare Edwin Rutten ome Willem te maken een voltreffer. Ten slotte roemde ik zijn loyaliteit waardoor ik in veel van zijn programma's heb mogen meespelen. Ik besloot mijn toespraak dan ook met het korte vers: 'Zelden aan een vriend! zoveel geld verdiend'. Hier. onder elkaar, wil ik daar nog wel een paar dingen aan toevoegen. Hij is een verdomd goede acteur met wie ik dolgraag scènes speel. Privé kan hij een enkele keer wat onberekenbaar zijn waardoor je niet altijd weet wie er in of uit de gratie is. Maar doorgaans is hij een allerhartelijkste kerel, gastvrij ook zoals ik vaak heb mogen ervaren. Zo, dat was wat achtergrondinformatie over Aart. Ik hoop dat Marcel Goedhart er voor Nova zijn voordeel mee kan doen. Ook mensen die anders heten dan Goed hart mogen gerust gebruik maken van bovenstaande gegevens, zelfs zonder bronvermelding, voor het geval ze nog een eerbetoon voor Aart in petto hebben. Maar la ten we één ding afspreken. Bel mij niet op met zinnen als: Meneer Prinsen, ons comité zus en zo jubileert. Nu dachten wij aan een huldiging van de heer Staartjes wegens zijn vele en grote enz. enz. In verband hiermee zouden wij graag een babbeltje met u komen maken. Schikt dat?" Nee beste vrienden, dat schikt dus niet meer. Laten we zeggen de komende twintig jaar niet meer. Schiet me nog iets te binnen, jaren geleden volgde ik hem eens op in een van zijn Hilversumse baantjes. Na dat we de papierwinkel hadden afgehandeld, nam hij me nog even apart. Hij zei: „Joost één ding: wij moeten onkreukbaar zijn." Aart Staartjes. Een onkreukbaar

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2