RTL 5: Studio Sport geen concurrentie MEDIA De man die zich opblies Endemol en RTL 5 ruziën nog over Sunday United Wintertijd nu ook voor vrouwen Regionale omroepen willen ook via satelliet uitzenden awoord iive Letters ogelijk 'Wat moet de NOS nu met Duits voetbal?' lalist rd Messer [eden 648 ZATERDAG 17 NOVEMBER 2001 j Frequin. Foto: SBS 6 iin praat met noordenaar - SBS 6 zendt maan- Week van Willibrord t dat Willibrord ikele jaren geleden ie man die deze week e straatprostituées I vennoord. De Gro- ferd midden jaren ze- lens tot achttien jaar jroordeeld nadat hij hven had vermoord, [it weer voel dat ik [krijg om een vrouw te Jen, dan meld ik me- pdellijk bij de politie", "iS'er tegen repor- [ord Frequin (22.05- lijk nieuwe friends De zes acteurs van de use tv-serie Friends een nieuwe serie afle- nfo De achtste serie zou eht de laatste zijn. et er vrijwel over eens r f' ir een seizoen willen 1 lat hun filmcarrières epaald van de grond s v itelt een medewerker :ogramma. De acteurs no >or de nieuwe serie r salaris bedingen. Ze at iper aflevering al elk J iiljoen gulden. Jenni- i, Courteney CoxAr- a Kudrow, Matt Le- fid Schwimmer en -ön 'erry spelen al vanaf het hippe vrienden- m New York. djn de opnames voor s achter de mg. Van- 4 december begint de ie afleveringen. In de sn van 21 december '<upri maakt ook een les- tans op de eindzege ijk) en op 25 januari 'ding omgedoopt tot Letters, in verband uwelijk van Willem en Méxima op 2 fe- hilversum/gpd - Schotelbezit ters kunnen in de toekomst wel licht ook de regionale omroepen ontvangen. Met het Luxemburg se bedrijf SES Astra, eigenaar en beheerder van de Astra-satellie- ten, wordt gesproken over het doorgeven van de zenders. Ro bert Zaal, directeur van het sa menwerkingsorgaan van de re gionale omroepen (ROOS), be vestigt dit. „Wij zien het als een aardige aanvulling. Voor mensen in dunbekabelde gebieden kan dit een uitkomst zijn. Daarnaast zijn de omroepen dan niet meer afhankelijk van de kabelmaat schappijen", aldus Zaal. Als het plan doorgaat, verliezen de ka belexploitanten het laatste stuk je monopolie dat zij hebben ten opzichte van de satelliet. Zover is het echter nog lang niet, weet Zaal. Allereerst vormt de fi nanciering een groot struikel blok. De kosten voor het gebruik van een Astra-kanaal bedragen twee miljoen gulden per jaar. Voor de regionale omroepen is dit niet op te brengen. Zaal: „Daarom willen we de veertien omroepen over drie of vier ka nalen verdelen". Dan nog is de circa 400.000 gulden die per omroep overblijft, een hoge kos tenpost. Zaal vindt dat daar een taak ligt voor het Rijk. „Dat moet bijspringen. De overheid streeft ernaar de consument meer keus te geven. Ik denk daarom dat het Rijk samen met Astra hierin het initiatief moet nemen." Een mogelijk ander obstakel is artikel 64a van de Mediawet. Daarin staat dat regionale zen ders niet buiten hun eigen ver zorgingsgebied te ontvangen mogen zijn. Volgens Zaal heeft staatssecretaris Rick van der Ploeg inmiddels ook wel inge zien dat die beperking niet meer van deze tijd is. Een snelle over eenkomt met Astra staat niet bovenaan het wensenlijstje van de ROOS. De regionale omroe pen staan immers aan de rand van de financiële afgrond. - Journalist Edu- ler (84) is woensdag I Messer werd vooral K redactiechef van het fcgeheven 'rode' dag- prije Volk. Later werd |cteur en hoofdredac- mee hij een van de rende journalisten in I kwart van de vorige rd in de Tweede We- twee keer gearres- zijn bijdrage aan de jJPJ zetskrant Het Parool. bll log stapte hij over naar folk, die in het toen- zuilde Nederland de was van de Partij van Omdat hij de band lerfrtij en krant te knel- nam hij in 1959 ont- actiechef. band was verbroken, er in 1968 terug als op :teur en later direc- ;0q rije Volk was toen al n(j rerliesgevend, waarop b( sloot de krant te ver- i Amsterdam naar het erdam. In 1977 ging lensioen. Later ver- Vrije Volk en ging op jenwoordige Rotter- )lad. door Eric de Bie Hilversum - Na de Engelse voet balcompetitie heeft RTL 5 nu ook de Duitse in handen. Vandaag is de wedstrijd tussen HSV en Schalke '04 rechtstreeks te zien op de commerciële zender, die zich steeds meer met sport profi leert. „Maar ik zie ons niet als een echte concurrent van Studio Sport", zegt programmaleider Er- land Galjaard. Trots wijst Erland Galjaard naar een ingelijst T-shirt aan de muur van zijn kantoor. Op het shirt is de vlag van Cuba geprint en daarboven met viltstift iets onduidelijks geschreven. Alleen de naam 'Diego' is te lezen. „Van Diego Maradona gekregen toen we hem begin dit jaar op Cuba interviewden", vertelt de programmaleider van RTL 5. „Een ploeg van ons is vorig weekeinde ook bij zijn af- scheidswedstrijd geweest. Er is nu een gesigneerd shirt van voetbalclub Boca Juniors onder weg." De wedstrijd waarin Maradona afscheid nam van de Argentijnse supporters, werd vorige week zaterdag rechtstreeks uitgezon den door RTL 5. Eerder haalde de zender die zich vooral richt op mannen, de comeback van bokser Mike Tyson binnen. Tel daarbij op de programma's rond de Formule 1 en het groei ende voetbalblok en RTL 5 wordt, naast een financieel-eco- nomische zender (RTL Z), steeds meer een sportkanaal. Eindelijk gedegen concurrentie voor Studio Sport? „Ik zie ons toch nog als een aan vulling op de NOS", meent Gal jaard. .Alleen met Formule 1 concurreren we misschien echt Verder doen wij dingen die denk ik niet zo interessant zijn voor de NOS. Het Duitse voetbal bij voorbeeld. Waarom zou de NOS op zaterdagmiddag een Bundes- ligawedstrijd op het scherm brengen? Daar hebben ze ook helemaal geen ruimte voor. Wij zijn natuurlijk wat flexibeler in het aanpassen van het uitzend schema. Als we zo'n afscheids- wedstrijd van Maradona krijgen aangeboden, hoeven we niet lang te puzzelen." Toen Galjaard de uitzendrech ten van de Bundesliga 'tegen een schappelijk prijsje' kreeg aangeboden, hoefde hij niet lang na te denken. „Het niveau van het Duitse voetbal is hoog. Niet voor niets hebben Bayem München en Leverkusen ge makkelijk de tweede ronde van de Champions League gehaald. Daarnaast spelen er toch een stuk of tien Nederlanders." Galjaard gelooft daarom dat de Nederlandse tv-kijker nog wel behoefte heeft aan een extra voetbalblok. Terwijl recente on derzoeken toch uitwijzen dat mannen tussen twintig en 49 jaar (precies de doelgroep van RTL 5) steeds vaker passen voor de zoveelste portie voetbal op tv. Het Engelse onderzoeksbu reau Broadcasters Audience Re search Board berekende bij voorbeeld dat de kijkcijfers in ons land daalden met 16,7 pro cent. Galjaard wijst echter naar de getallen van de Premier Lea gue. „Op zondag doen we het goed. We zitten steevast rond de drie procent. De uitzending van za terdagavond kan beter. Wellicht dat met het Duitse voetbal een doorkijk komt. De mensen moe ten het programma ook weten te vinden. Dat heeft tijd nodig. Daarom hebben we voor de Bundesliga ook een contract van drie seizoenen afgesloten." De voetballiefhebber kan zo doende op zaterdagmiddag om half vier al voor de buis kruipen. Na een live verslag van één van de zeven duels van die dag volgt een half uur met hoogtepunten van de overige wedstrijden. Net als bij het Engelse voetbal wor den de presentatoren Mari Car men Oudendijk, Ruud ter Weij- den, Wilfred Genee en Marcel Maijer ingezet. Als commentatoren zijn onder anderen Leo Driessen, Hugo Walker en Raymond Bouwman te horen. Galjaard streeft er bij de recht streekse uitzendingen naar zo veel mogelijk iemand, en het liefst een hele ploeg, ter plekke te hebben. „Daarmee kun je zorgen voor een meer Neder landse inbreng. Bij de Premier League doen we dat ook. We krijgen wel beelden van een in terview van Ruud van Nistelrooy van onze Engelse collega's, maar dat gaat vaak over zaken die ons niet zo interesseren." Aast RTL 5 nu ook nog op ande re Europese voetbalcompetities? „Interesse is er altijd. Hoewel ik de Italiaanse bijvoorbeeld niet meer zo interessant vind. Dan zou ik eerder voor de Spaanse kiezen. Maar ik heb geen idee hoe het met die rechten zit. Ik denk wel dat ik even ga infor meren." Bundesliga, vanmiddag RTL 5, 15.25 uur. ïediaredactie In het TROS-pro- •ove Letters wordt dit '9® or de eerste keer echt P lio getrouwd. Produ- anpnol heeft daarvoor ïkregen van de te Hilversum. ?gk len sprak het bruids- stucfio slechts de in- ze met elkaar in wilden treden, jn woordvoerder van (te Hilversum heeft de d toestemming ge- studio te gebruiken •luiten van huwelij- alleen voor Love gulden reist een enaar dan af naar de tegen een blauwe het huwelijk te vol der kunnen daar kei m bijvoorbeeld een and aan worden toe- Marcel Maijer, Mari Carmen Oudendijk en Ruud ter Weijden (van links naar rechts) gaan samen met Wil fred Genee de uitzendingen rond de Bundesliga bij RTL 5 presenteren. Foto: GPD van onze mediaredactie Hilversum - De ruzie tussen de Holland Media Groep (HMG) en Endemol over het RTL 5-pro- gramma Sunday United is nog steeds niet beslecht. Endemol vindt dat de nieuwe formule te veel lijkt op Sport aan tafel en wil per uitzending vijftigduizend gulden gaan innen. Op gezag van de Amsterdamse rechtbank moest RTL 5 in au gustus het programma Sunday United, waarin aandacht wordt besteed aan de Engelse Premier League, aanpassen. Zo niet, dan moet RTL een boete betalen van vijftig mille per overtreding. De rechter gaf Endemol gelijk, nadat de producent in een kort geding had geëist dat RTL 5 meteen met het discussie-on derdeel moest stoppen. Dit leek namelijk te veel op de door En demol gemaakte voorganger Sport aan tafel, waarin presenta tor Ruud ter Weijden met de vaste gasten Johan Derksen en Hugo Camps de ontwikkelingen in de sportwereld doornam. RTL 5 paste daarop het pro gramma aan, maar niet vol doende naar de zin van Ende mol. „Er zitten nu alleen andere panelleden. De opzet van het programma is nog steeds het zelfde", aldus een woordvoer ster. Endemol heeft HMG daarom gewezen op de boete-afspraken die de Amsterdamse rechter heeft vastgesteld. Het moeder bedrijf van RTL 5 wacht echter eerst het hoger beroep af, dat maandag 26 november dient. „Het is jammer dat de strijd nu zo hard is geworden", laat pro grammaleider Erland Galjaard weten. „Wij vinden dat we een ander programma hebben neer gezet. De enige overeenkomst met Sport aan tafel is de presen tator." De bluswerkzaamheden bij het Tsjechische kuuroord Jesenik waar Bohumil Sole zichzelf in het sanatorium opblies met Semtex. Foto: GPD VPRO-documentaire over dood van geestelijk vader van Semtex Hilversum - Op 25 mei 1997 wandelt een man met een kof fertje in zijn hand ogenschijnlijk rustig het Tsjechische kuuroord Jesenik binnen. Hij is er al dertig jaar vaste gast en daarom is ook niemand verrast dat hij recht streeks naar zijn favoriete feau- teuil loopt onder het levensgrote portret van Vinzenz Priessnitz, de oprichter van het kuuroord. Een paar tellen later staat het sa natorium op zijn grondvesten te schudden. Zojuist heeft Bohu mil Sole, de geestelijk vader van het beruchte explosief Semtex, zichzelf opgeblazen. Met zijn ei gen springstof. Programmamaker Rikkert Boonstra las het bericht over de zelfmoord van de Tsjech Sole in de krant en raakte nieuwsgierig naar de man en zijn daad. „Hij moest zich zijn leven anders hebben voorgesteld. Wat was er mis gegaan? Maar wat me nog het meest intrigeerde was de manier waarop hij zich van het leven benam. Hij leek iets te wil len zeggen met zijn daad", zegt Boonstra. Hij ging op zoek naar het verhaal van Bohumil Sole. Die zoektocht heeft hij vertaald in de documentaire De man die zich opblies, die de VPRO zon dag uitzendt. Het werd voor Rikkert Boonstra geen gemakkelijke zoektocht. Familie en vrienden van Sole hadden weinig animo om over de man te praten. Zijn echtge note wilde helemaal niet mee werken aan de film. Boonstra reconstrueert het leven van Sole aan de hand van gesprekken met medewerkers van het sana torium Jesenik en oud-collega's van Synthesia, de fabriek in Par dubice waar tot 1998 semtex ge maakt werd. De documentaire komt wat traag op gang. Na een dosis fei telijke informatie over de - voor al bij terroristen populaire - springstof Semtex volgt een lan ge opsomming van de loopbaan van Sole. De kijker leert hoe hij van de afdeling research van Synthesia begin jaren zeventig naar de afdeling marketing ge stuurd wordt om toepassingen te bedenken voor de springstof fen die de fabriek maakt. Hij groeit uit tot een van de beste springmeesters. Door het ijs van de Elbe te laten exploderen be hoedt hij het land van een over stroming. Sole geniet groot aan zien in Tsjecho-Slowakije en wordt een held voor de jeugd. Het jaar 1984 lijkt een keerpunt in zijn leven te worden. In dat jaar bedenkt hij een manier waarop je een vliegtuig met se mtex op de gewenste plaatsen in stukken kunt snijden. Hij is er apetrots op. De staat doet onder begeleiding van Sole uitgebreide testen met het exploderen van vliegtuigen. De overheid houdt vol dat die testen met semtex en vliegtuigen gedaan werden in het belang van de veiligheid van vliegtuigpersoneel. Maar alleen al het feit dat Tsjecho-Slowakij- ke duizend ton semtex (200 gram is genoeg om een vliegtuig op te blazen) heeft geëxporteerd naar Libië, doet vermoeden dat de testen een link hebben met terroristische doeleinden van semtex. In zijn hoogtijdagen wordt Sole lid van de communistische par tij en de Volksmilitie. Hij ruikt de macht en frustreert de loop banen van collega's waar hij ru zie mee heeft. Uiteindelijk kost een paar liter gestolen benzine hem zijn partijlidmaatschap. Langzaam valt Sole van zijn voetstuk en raakt hij zijn maat schappelijke positie kwijt. Vanaf dat moment komt er pas enige spanning in de documen taire. Rikkert Boonstra werpt in zijn film de mogelijkheid van een complot tegen Sole op. De explosievenman is er zelfvan overtuigd dat de staat hem monddood wilde maken omdat hij teveel wist van de testen met semtex en vliegtuigen. Uitsluitel over de complottheo rie kan Boonstra in de film niet geven. Zelfs zoveel jaar na dato is er niemand die zijn mond opendoet En zo blijft de film een beetje hangen tussen een levensverhaal dat niet compleet is en een aardig beeld van het leven onder een communisti sche dictatuur. Susanne van Velzen De man die zich opblies, VPRO, morgen, Nederland 3,20.25 uur. van onze mediaredactie Amsterdam - Willeke Alberti is vanavond te gast in Harry de Winters muziekprogramma Wintertijd. Aan de hand van muziekfragmenten praat De Wmter met de zangeres over haar leven. Beeldfragmenten worden vertoond van onder meer Barbra Streisand, Judy Garland en dochter Liza Minelli, Frank Sinatra en natuurlijk haar vader Willy Alberti. De komende weken zullen ook Annemarie Jorritsma, Jenny Arean en Catherine Keyl bij De Winter aan tafel schuiven. Linda de Mol staat later in het seizoen geprogrammeerd. Opvallend, want tot nu toe le ken vooral mannelijke vijftigers favoriet bij de redactie van het programma. „Dat is niet zo", al dus De Winter, die echter wel erkent dat de samenstelling van de gastenlijst evenwichtiger zou kunnen. Volgens de presentator van het programma is het moeilijk om muzikaal georiënteerde vrouwe lijke gasten te vinden. „Het blijkt dat vrouwen niet dat 'plaatjes draaien-gevoel' hebben dat de meeste mannen wel kennen. Mannen hebben allemaal die herinnering van plaatjes draaien op hun kamer." De Wmter: „Vrouwen niet. Ze houden wel van muziek als sfeerbepaler en kennen meestal heel goed de teksten van de nummers die ze leuk vinden, maar daar heb je het dan ook mee gehad. Het is echt een hele klus om door muziek bevlogen Harry de Winter Foto: GPD vrouwen te vinden die ook nog bekend zijn." Bewindsvrouw Annemarie Jor ritsma is volgens De Winter wel een goed voorbeeld van die ca tegorie. „Zij heeft zelfs foto's en schilderijen van de Stones op haar werkkamer hangen. Yvon ne Kroonenberg houdt ook echt van muziek. Iemand als Hedy d'Ancona ook, maar veel min der. In het voorgesprek bleek dat ze het erg moeilijk vond om precies aan te geven welke mu ziek ze in welke fase van haar le ven nou mooi vond. Terwijl elke man nog precies weet wat zijn eerste singletje was, kunnen vrouwen zich nog net de muziek herinneren die ze in hun trieste puberdagen draaiden." Overige gasten in dit seizoen zijn anderen Fons de Poel, An- dries Knevel, Frank Boeijen, Adriaan van Dis en Thomas Ac- da. Hij is een stuk jonger dan de overige gasten. Doorgaans houdt De Winter zich aan het uitgangspunt niet te jonge gas ten te nemen. „Die hebben nog niet een echt levensverhaal. Daarbij zijn onze kijkers meestal ouder dan veertig, al krijgen we ook mailtjes van joMeren. Het leuke is dat iedereeWn het pro gramma wil. En elk gesprek is weer totaal anders." Volgens De Winter ligt het suc ces van zijn programma in het feit dat aan de gasten aan de hand van de muziek op een heel andere manier worden belicht. „Dat viel me op bij die uitzen ding met Sylvia Millecam. Die werd na haar dood herhaald en toen viel me op dat het een zo'n mooi portret was. Door die mu ziek kregen we het over van al les, over de ziekte van haar va der, haar jeugd. Terwijl er zoveel talkshows op de buis zijn, zie je dat heel weinig. Elke talkshow moet weer zijn rubriekje hebben en zijn entertainment, en dus duurt het gesprek uiteindelijk twee minuten. Bij Wintertijd is het: 'lekker op de bank, lekker een uur lang kijken. Een beetje dat effect van Zomergasten." Wintertijd, RTL 5, vanavond, 22.25 uur

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29