jltieme kitsch en opperste ontroering Yasser Arafat: kwetsbare held, complex en wispelturig leien en deinen met ISA Gospel Singers Leiden mag van Pechtold wat minder braaf worden De miljoenste Het Britse schrijversduo komt naar Leiden! Lloyd Rees schreven o.a. de humorvolle bestseller Heb mij lief. Op zaterdag 24 november signeren Zaterdag zij hun nieuwe roman en ander werk. 24 november 14.00-15.00 uur T7- i f-T Begane Grond, Kooyker Ginsberg Breestraat 93, Leiden fiuziek recensie Wy van der Spek A Gospel Singers Gehoord Stadsgehoorzaal, Leiden [buiten, bont van bin- Jpiritualzanggroep uit ■De 'USA Gospelsin- fien naar Europa met jvol kleurrijke overbe- fpels. „De kracht van P in de emotie, het re- Ji in pure levensvreug- |tt zal er zonder enige Ir zorgen dat niemand jijven zitten." Dat staat Pgramma te lezen en Ibehoorlijk uit. In de fcgelijke tijd loeit en |zaal. Daar hoeft de fekkelijk weinig voor jakker swingend zin- taal inkletsen en van |d de mensen metter- Jij betrekken. Samen [samen refreinen zin- pa fit the battle), sa- ptaan en meedoen, pis trekken en vervol- inden spreiden (He's toole world in His emotioneel, 't is die vervorming van ercussie door enge is zo af en toe ijzing- et als de felle kleur- hting, die met de re- zo'n met de hand mengpaneel recht- gezicht kletst; écht Hoe gedempter de werkt, hoe meer je oort in muziek en tekst. Maar 't is ook waar dat de hele zaal dan rustig achterover hangt. En dat is kennelijk niet de bedoeling. In 'A motherless Child' vliegen de sterretjes of dwarrelt de sneeuw om je oren. Glinsterend 'draaiende Maagdenburger hal ve bollen maken de gewijde sfeer van.'Sometimes I feel like a motherless child' volledig. Toch zit dat verlaten gevoel er niet in, tenzij dat kind juist lek ker aan 't relaxen is, zo zonder moeder. Zeven zangers, een percussio nist en een toetsenist kunnen de zaal behoorlijk uit z'n bol la ten gaan zoals in 'This little light of mine'. Mozes zie je naar de farao gaan, getrokken door het bezwerende lied van de voorzanger. Na zinderend ge touwtrek wordt het volk Israël tenslotte uit het slavenhuis uit geleid. En daarna danst en zingt het volle doldriest 'I will sing Hallelujah!' Dat was dan zo'n dertig eeuwen vóórdat Martin Luther King in de USA een ze kere bevrijding op gang bracht. Niet alle stemmen zijn zuiver of spectaculair indrukwekkend; het moet vooral komen van energie, uitstraling en geestrijke inzet. Sfeervol en bepaald teder zijn 'Gods ogen gericht op het kwetsbare musje'. De volgende song 'Rudolf the red nose' moet blijkbaar komisch overkomen getuige de rode mutsen, rode neus en de flauwe 'small talk'; maar dat lukte voor geen meter. Zoetelijk walmend geurt de eer ste 'Stille nacht' van dit jaar. Een swingend en veelkleurig 'Amen' als 'eind goed, al goed' kan niet uitblijven. zaterdag 17 NOVEMBER 2001 leiden - Het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden heeft gistermiddag rond een uur de miljoenste bezoeker ontvangen sinds de opening, drieënhalf jaar geleden. Thijs Robbers en dochter Willemijn uit Leidschendam waren de gelukkigen. Zij dachten een rus tige middag in het museum door te brengen en werden volkomen verrast door de ontvangst door Naturalisdirecteur Van der Weiden (links op de foto) en het bijna voltallige museumpersoneel. Vader en dochter Robbers kregen een geheel verzorgde reis voor twee personen aangeboden naar Zuid-Afrika. Op het reisprogramma staat onder meer het Drakensgebergte, een van de vindplaatsen van de rotsteke ningen die momenteel op de expositie 'Oergraffiti' in Naturalis te zien zijn. Bezoekers die na de miljoenste arriveerden kregen ook een pre sentje van het museum: een doosje bonbPhS met kleine rotstekenin gen erop. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Monoloog van Sabri Saad el Hamus in LAKtheater imer David 'is overleden i De Amerikaanse I rDavid 'Panama' i sop82-jarigeleeftijd j n. Francis was een van [gevraagde studio- ^rs van de jaren '50. Hij én op onder meer 'Peg- A tan Buddy Holly, de iits van The Platters, r of love' van James Y >n 'Drown in my own J a Hay Charles. Zijn car- on ai in de jaren '30, in rkest de Savoy Sultans. Award voor ban Franzen r - Jonathan Franzen National Book Award m met zijn roman 'The ins', over het uiteen- an een Amerikaanse fa- [kshow-ster Oprah prees eerder het boek aan, maar Franzen was echt blij mee. Bij de iking in New York be- ranzen Winfrey voor housiasme'. E filmmaker al jaren in de ban van huilend zigeunerjongetje fvan der Pols y«n voorpagina zijn stortvloed van u hij zonder moeite alle 0 zalen ter wereld onder ten. Hij is bekender dan wacht en steekt qua po- )de Mona Lisa naar de t huilende zigeunerjon- ir sommigen de ultieme or anderen de opperste ontroering. De Leidse rMichiel Keiler (27) is zo erd geraakt door het rentje dat hij het scena- fvoor een documentai- volgens plan ver- ait zijn film begin 2003 copen. ing iade voor het melan- ongetje zat er bij Keiler D in. „Ik weet nog dat er p uis van mijn oma bo- e trap een huilend zi- igetje hing", vertelt de r. „Als je de trap op is het net of hij je aan- alsof hij leefde. Toen een jaar of acht, vroeg tarom hij huilde." La lt Keiler zich te ontfer- r alle huilende zigeu- jes die hij op rommel- itrof.' „Telkëns ont- ;er nieuwe gezichtjes, igenstelling tot wat de lensen denken, zijn er ld veel varianten in gegeven moment had o'n veertig betraande achtjes in huis. „En ker begon ik me af te aar ze nu eigenlijk van nen." Dus ging hij op k uit. Keiler struinde ;en af, maar kwam er :hter dat er nooit een chreven is over deze jtjes. Dus belde hij de af waar deze prenten van de pers rol- ook daar bleek nie- Michiel Keiler struinde tal van rommelmarkten af op zoek naar huilende zigeunerjongetjes: „Er zijn ontzettend veel varianten in omloop." Foto: Hielco Kuipers mand iets te weten. En dat is toch raar, want het huilende zi geunerjongetje is minstens zo bekend als de Mona Lisa. Van dat doek weten we alles, terwijl we van het zigeunerjongetje niets weten." Uiteindelijk nam Keiler zijn toevlucht tot het in ternet. En dat bleek een gouden vondst, want overal ter wereld bleken mensen massaal in te loggen op zijn site www.crying- boyfanclub.nl. Uit de reacties die Keiler ont ving, werd al snel duidelijk dat de waterige blik van dit treurige schoffie dingen laat gebeuren. Ten goede of ten kwade. „Zo duiken er over de hele wereld verhalen op van mensen die er van overtuigd zijn dat hun huis in brand is gevlogen door toe doen van het huilende zigeuner jongetje", vertelt Keiler. „Aan de andere kant zijn er ook verhalen waarin hij geluk brengt. Er zijn legio anekdotes van mensen die een schilderijtje vonden en ver volgens de loterij wonnen. En dan heb je nog de verhalen van de mensen die er hun overleden zoon in herkennen." Keiler, wiens vorige twee docu mentaires op filmfestivals in binnen- en buitenland vertoond werden, besefte meteen dat hij met al die prachtige verhalen dé ingrediënten voor een meesle pende documentaire in handen had. Na drie jaar met zijn ideeën geleurd te hebben, vond de filmmaker in het Nederlands Filmfonds eindelijk een geld schieter. „Bij het Filmfonds waren ze meteen enthousiast. Ze zien graag dat er meer documentai res worden gemaakt als vorig jaar die over André Hazes. Do cumentaires waarvoor mensen bereid zijn een bioscoopkaartje te kopen. En dit onderwerp heeft alles in zich om een breed publiek aan te spreken." De eerste subsidies die Keiler heeft gekregen, gaan op aan re search. De documentairemaker vertrekt volgende maand naar Engeland en gaat daarna naar Italië en Brazilië om mensen te ontmoeten die straks hun ver haal mogen vertellen in zijn film. In Italië gaat de filmmaker op bezoek bij de familie van Bragolin, de inmiddels overle den Venetiaanse schilder die in de jaren vijftig al begon met het schilderen van huilende zigeu nerjongetjes. „Het is niet helemaal duidelijk of hij de schepper is van het zi geunerventje, maar hij was in ie der geval wel een van de eerste die er mee begon." Wellicht dat Keiler tijdens zijn ontmoeting met de broer van Bragolin meer aan de weet komt. „Zijn broer heeft, als leerling van Bragolin, in elk geval ook heel wat geschil derde zigeunerjongetjes op zijn naam staan." Na terugkomst moet er nog heel wat werk worden verzet: het schrijven van het definitieve scenario, het draaien van de op- naipes en het monteren van de film. In 2003 moet de film in de bioscoop te zien zijn. Zelfs als de film klaar is, verwacht Keiler nog niet op het onderwerp te zijn uitgekeken. „Ik sta inmid dels met mensen over de hele wereld in contact die in het be zit zijn van 'originele' zigeuner jongetjes. Het liefst zou ik na het verschijnen van de film een ex positie maken van al die doe ken." Daarmee zou de erken ning van het jongetje met de eeuwige traan compleet zijn. Wie zijn verhaal kwijt wil over het huilend zigeunerjongetje kan contact opnemen met Mi- chiel Keller, tel. 071 - 5423 459, emailadres: michielkeller@hot- mail.com. door Madeleine Rood leiden - Sabri Saad el Hamus zat tijdens de opnamen voor de tv-serie 'Pleidooi' eens te lunchen met collega's, toen de vraag ter tafel kwam wie de acteurs ooit nog eens wilden spelen. Als een pijl schoot de naam van Arafat door zijn hoofd. Het liefst zou hij hem in een film spelen, maar dat zou toch een wat om vangrijk project worden. Dus nam hij het initiatief voor een monoloog. Een toneel vorm die hem wel vertrouwd is na het spelen van 'De Egyptische schaatser'. Sabri Saad el Hamus nam het initiatief 'uit noodzaak', zegt hij. „Als ik nu de ene rol na de andere zou krijgen... Maar ik wil aan het werk blijven en niet wachten tot iemand belt en een rol voor me heeft. Bovendien liggen rollen die mij op het lijf zijn geschreven niet voor het oprapen. Natuurlijk moet ie dereen alles kunnen spelen, moet het gaan om goed of slecht acteren en niet om typecasting. Maar daar gaat het wel degelijk om." „Het gevecht heb ik nog niet opgege ven. Als je mij wilt casten als 'de bui tenlander', kun je die krijgen. Turk, Ma rokkaan, Surinamer, Egyptenaar - maakt niet uit. Dan krijg je wel mijn buitenlander, mijn interpretatie. Het gaat me alleen wel om de hoofdrol, om het verhaal dat het waard is verteld te worden. Zoals Yasser Arafat. Ik wil niet even langs komen en een zinnetje zeg gen in een bijrol. Dan liever geen werk." De rollen waar hij echter wel voor wordt gevraagd, staan bol van de clichés en de ongenuanceerde beelden. „Dan doe ik het liever zelf, vanuit mijn eigen persoonlijke ervaring." Die ervaring put hij uit de inmiddels twintig jaar die hij in Nederland woont, nadat hij op zijn 21ste Egypte verliet. Hij wilde naar Europa, de vrijheid tege hij altijd zijn grote idool, Arafat, had willen spelen? En dan zie je hem Arafat neerzetten, hem vertellen wat hem zo boeit aan die man. „Ik maak geen stukje over King Lear. Dit is iets wat nog gaande is. Het gaat over het fenomeen, de man achter het fenomeen en de man onder het doek. Maar ook hoop ik iets duidelijk te ma ken over hoe een Palestijn is. Ik hoop dat dichterbij te brengen. Zo'n man menselijker en normaler te maken. Na tuurlijk, je ziet op tv hoe ze stenen gooien. Wie weet zou ook ik een steen pakken en teruggooien als ik daar woonde. In het stuk ben ik ook een Pa lestijn. Ik begrijp wat ze bezighoudt, maar oordeel niet. Als je niets hebt om voor te leven en je krijgt iets om voor te sterven, dan doe je dat. Dan bind je een bom aan je lijf, als je een lintje in het hiernamaals wordt beloofd. De Jihad betekent heilige oorlog. Bflpnsen heb ben er alles voor over. Het is bijna ab surd, maar het is waar ze voor willen sterven. Want alles is die mensen ont nomen. Toen er hoop op vrede was, was dat veel minder aan de hand. Toen hadden ze zicht op betere scholen, op werk, op een beter leven. Dan geven ze ook om het leven. Nu niet. Nu geven ze hun leven." Sabri Saad el Hamus probeert in het stuk niet voor of tegen te zijn. „Maar je kunt er niet omheen. Het stuk is geen politiek manifest, maar ook geen struis vogeltheater. Ik ben voor Arafat, voor de Palestijnen, voor alle mensen die onderdrukt worden." Dat heeft, zegt hij, niets met zijn Arabische afkomst te méiken. „Ik was ook voor Mandela. Ara fat is ook in zo'n situatie dat hij voor zijn eigen volk vecht. Hij is een presi dent zonder land. Hij heeft wel status, maar geen staat." Tasser*, do. 22 /ll, LAKtheater Lei den; na afloop is er een nabespreking met Sabri Saad el Hamus en de schrij ver van het stuk, Abdelkader Benali. ïst&Cultuur door Coen Polack leiden - De atelierproblematiek is iets dat D66-wethou- der Pechtold (cultuur) graag voor de verkiezingen gere geld wilde zien, zei hij gisteren bij de presentatie van de langverwachte nota 'Ateliers in Leiden'. „Het is een be langrijk punt in mijn beleid en ik ben blij dat het nu op papier staat", aldus de wethouder Centraal in de nota staat de legalisering van Kunstcen trum Haagweg 4, dat ooit als kraakpand begon. Maar Pechtold zegt met zijn plan de hele culturele sector in de stad een impuls te willen geven. „De Leidse kunstwe reld is mij te braaf. Ik begrijp wel dat de onzekerheid waarin bijvoorbeeld Haagweg 4 de afgelopen jaren heeft gezeten niet bijdraagt aan hun ambities. Maar nu de le galisering van het kunstcentrum aanstaande is moet er een omslag komen die z'n uitstraling heeft naar de hele kunstsector. Als ik zie wat voor manifestaties er in ande re steden plaatsvinden, vind ik dat in Leiden echt te ma ger." Haagweg 4 moet, in de ogen van Pechtold, een centrale rol spelen in de verbetering van het culturele klimaat. „Op het voormalig Van Gend Loos-terrein, achter Haagweg 4, komt een nieuwe woonwijk. Het kunstcen trum is straks de poort naar die wijk. Ik vind daarom dat er wel wat te beleven moet zijn. Anders staat daar 's avonds alleen maar zo'n donkere doos. Om het cen trum aantrekkelijker te maken zou er ook een 'Haagweg 4-winkel' kunnen komen waar kunst wordt verkocht." Met de vorige versie van de nota werd de wethouder an derhalf jaar geleden terug naar huis gestuurd, omdat de politiek en de kunstenaars er grote moeite mee hadden. Ook nu zijn er meningsverschillen maar wil Pechtold zich concentreren op de positieve kanten van zijn plan. „We legaliseren Haagweg 4 en er komt een aantal ate liers bij. Die meningsverschillen lossen we in samen werking met de kunstenaars wel op. Ik wil er zo weinig mogelijk op eigen houtje doordrukken. De kunstenaars hebben dit centrum zelf opgezet en de gemeente kan de expertise van het Haagweg 4-bestuur goed gebruiken bij het uitwerken van de nieuwe plannen." Pechtold heeft zich ten doel gesteld alle zogeheten 'ge toetste' kunstenaars van Leiden in een atelier onder brengen. Volgens de gemeente zijn er 131 getoetste kunstenaars van wie er 48 een eigen atelier bezitten. Er blijven er dus 83 over die aanspraak maken op een ge meentelijk atelier. Haagweg 4, het Harteveldcomplex aan de Langegracht, het pand Plantsoen 99 en zeven andere locaties in de stad zijn samen groot genoeg om deze 83 kunstenaars aan een atelier te helpen. De complexen aan de Kaasmarkt en Garenmarkt krijgen een andere bestemming. „Voor de kunstenaars in die complexen komt er een overgangsregeling. We zetten ze niet van de ene op de andere dag op straat, want dan staan die gebouwen leeg en worden ze gekraakt en dan beginnen we weer van voren af aan." moet. „Maar ik had nooit beseft wat weggaan inhoudt, laat staan wegblij ven. De eerste vijf jaar dacht ik ook al tijd terug te gaan. Maar ik realiseerde me opeens dat ik heel erg bezig was hier wortel te schieten." Hij deed de toneelschool, spreekt in middels vlekkeloos Nederlands, begon zijn carrière en bleef. „In Egypte was ik een heel erg gewone moslim, zoon van een conservatieve familie in Cairo. Toen ik eenmaal hier was, maakte ik me los van waar ik vandaan kwam. Deed alles wat thuis taboe was. Ik dronk alcohol, zocht de liefde op, ging alles aan. Als een late puber heb ik alles ontdekt. Toen begon ik pas. Hier ben ik heropgevoed." Zijn Egyptische achtergrond draagt hij natuurlijk met zich mee. Ook het feit dat het Egyptische jongetje van vroeger Arafat altijd als een held zag. Sabri: „Een strijder, die vocht voor zijn volk. Hij begon als een held en veertig jaar later, op zijn zeventigste, is hij niet eens een clown. De man is erg complex. Hij is interessant en wispelturig." Sabri vindt het stuk over Yasser Arafat zelf enorm spannend. Zonder blikken of blozen: „Het is het waagstuk van het jaar. Want het is een politiek theater stuk. Niet vrijblijvend. Hoewel het ook weer geen politieke manifestatie over keuzes maken is. Niet pro of anti Ara fat." Het gaat over een Palestijnse acteur die in een kleedkamer zit. Hij repeteert voor de rol van Schylok, de 'jood der joden' uit 'De koopman van Venetië' van Shakespeare. Sabri: „Die man is gevraagd voor die rol, maar dat levert natuurlijk een flink dilemma op. Hij is Palestijn, een Arabier die opeens ge confronteerd wordt met zijn geweten. Kan hij een joodse man spelen? Terwijl enorm spannend. „Het is het waagstuk van het jaar." Foto: GPD/ Maarten van Schaik Sabri Saad el Hamus vindt het stuk over Yasser Arafat zelf

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21