Werknemers KPN leveren fors salaris in Alphen wil 80.000 gulden terug van oud-wethouder Leidenaar maakt film over zigeunerjongetje Ook Jaap Stam betrapt op gebruik doping Afspraken over sociaal plan ggi Drempelvrees houdt SP Leiderdorp uit raadzaal iogemeenten kunnen zonder externe hulp Leidsch Dagblad NR. 42776 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 17 NOVEMBER 2001 ,y| voor in komt i naderbij •Jj overweegt irwet' bk ikeren rat iila sluit hr renfabriek lekerk er café De u fkan niet' id,r and voor i «honden eterwoude vaarder )orenbos :an overal eekwoord luiftiooit een mij openteen Veel [bewolking O 2-3 den haag/gpd - Alle werknemers van KPN, dus ook de managers en de raad van bestuur, leveren de komende twee jaar fors salaris in. Door het geld dat op deze ma nier bespaard wordt, kunnen 2000 werknemers gebruik ma ken van vrijwillige vertrekregelin- gen. Dit hebben de vakbonden en de directie van KPN gisteren af gesproken in een nieuw sociaal plan, waarbij tegelijk een nieuwe cao werd gesloten. De komende twee jaar krijgen de werknemers van KPN nul procent loonsverhoging. De ma nagers die buiten de cao vallen, leveren tussen de 2,5 tot 10 pro cent loon in en de raad van be stuur krijgt 15 procent minder salaris. In feite betalen de werk nemers op deze manier zelf voor het sociaal plan. Voor het loonoffer is de huidige cao, die tot begin volgend jaar liep, opengebroken. Met het geld dat zo vrijkomt, kunnen gedwongen ontslagen volgens de directie en de bon den met 2000 beperkt worden. In plaats van 4800, moeten 2800 mensen straks gedwongen ver trekken. 2000 andere werkne mers krijgen het aanbod vrijwil lig op te stappen. Het gaat dan om oudere werknemers boven de 54 jaar, die nu een functie hebben die zal verdwijnen. In ruil voor vertrek krijgen ze tach tig procent van het laatst ver diende salaris mee. Werknemers die de komende jaren met de F an ons helpen rerdere groei §ns bedrijf? c c inert i [IG ndergeerenpartners.nl door Eric Went leiderdorp - De Socialistische Partij (SP) doet niet mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Leiderdorp. De afdeling heeft 'te weinig kader' dat in de raadzaal wil plaatsnemen. „Dat doet ver schrikkelijk veel pijn. Misschien boren we onszelf twee zetels door de neus. Maar we kunnen niet anders", stelt H. van der Nat vast. Aan het aantal leden ligt het niet dat de beoogde politieke nieuw komer vier maanden voor de verkiezingen plotseling afhaakt. Op zondag 18 november is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 ct)/min.) Lyczal noemt claim gemeente voor bijbaan bij NUON 'belachelijk' VUT zouden gaan, kunnen dat al per 1 januari 2002 doen. De vertrekregelingen zijn echter geen garantie dat 2000 mensen er ook voor zullen kiezen. Eind december moet er duidelijkheid zijn over de positie van de werk nemers. Volgens topman Ad Scheepbou wer levert de duit in het loon zakje volgend jaar 80 miljoen euro op en in 2003 160 miljoen euro. Me werknemers krijgen in ruil daarvoor een pakket aan opties, die ze in 2005 kunnen verzilveren. Scheepbouwer is blij met het akkoord. Volgens hem is er geen andere mogelijkheid. „We zitten in een zorgwekkende financiële situatie. Het is op dit moment een kwestie van overleven." Vol gens de kersverse topman is het akkoord er een van grote solida riteit. „Mensen leveren in om zoveel mogelijk gedwongen ont slagen te voorkomen", aldus Scheepbouwer. Hoewel Peter Wiechman van Abvakabo FNV zich minder ver heugd toont met het plan - 'Er moeten nog steeds ongelooflijk veel mensen uit' - laat het wel zien hoe solidair de werknemers op dit moment zijn. „Men is be reid de pijn met elkaar te de len." Het loonoffer komt echter ook op een moment dat werk nemers nog niet weten wie eruit moet. Dat maakt het instemmen met zo'n fors offer wel makkelij ker, beaamt Bregje Bakker van de CNV-bond CFO. Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn vindt dat het commis sariaat van ex-wethouder Stan Lyczak bij het energiebedrijf NUON/ENV een nevenfunctie uit hoofde van zijn positie als overheidsbestuurder is geweest. B en W brachten dat standpunt gisteren na een collegevergade ring in een schriftelijke verkla ring naar buiten. Zij vinden dat de aan het commissariaat ver bonden vergoeding in de ge meentekas moet worden ge stort. Als het college het alle maal goed gaat berekenen komt dat waarschijnlijk neer op een bedrag van ruim 80.000 gulden. „Belachelijk", zegt Lyczak. „Ie mand die er verstand van heeft weet wel beter. Niet iedere com missaris krijgt evenveel. Die re kensom is niet te maken." Kernvraag blijft of de voormali ge wethouder Lyczak, die eind november van vorig jaar vroeg tijdig opstapte vanwege de stad huisaffaire in Alphen, zijn in juli van dit jaar neergelegde com missariaat op particuliere basis of als wethouder op zich nam. En of hij het geld in zijn eigen zak heeft gestopt of niet. Burge meester Schoof zei deze week in deze krant nadrukkelijk dat Lyc zak dat wel gedaan heeft. In een persverklaring nam hij gisteren overigens ineens een ander standpunt in. „Het is niet be kend of de heer Lyczak wel be talingen heeft ontvangen. Maar hij heeft in elk geval geen geld in de gemeentekas gestopt. Daar hebben we bezwaar tegen ge maakt. Op 12 april van dit jaar is hem dat duidelijk gemaakt, ook al was hij toen geen wethouder meer. Hij heeft daartegen be zwaar gemaakt en de commissie van beroep heeft dat ongegrond verklaard. B en W zijn van me ning dat het commissariaat wel een nevenfunctie is en dat hij moet betalen", schrijft het colle ge in de verklaring. Volgens de verklaring heeft de omvang van de vergoeding Dat zijn er namelijk tachtig, en dat is net zoveel als D66 en Groenlinks er samen hebben. Het gros voelt echter niets voor debatteren, stukken door worstelen en eindeloos vergade ren. Van der Nat: „Folders rond brengen en het partijblad lezen, dat gaat nog wel. Maar een ideologisch standpunt uitdragen is andere koek." Bij de SP is het gebruikelijk dat kaderleden cursussen van het landelijke partijbestuur volgen. Behalve een opleiding ideologie en actieopzet is er ook een les pakket over het gemeenteraads werk. Geen van de Leiderdorpse kaderleden heeft die cursus ech ter gevolgd. Wat zich ook wreekt, is dat SP-raadsleden geen cent overhouden aan hun politieke werk. De vergoeding voor het raadswerk van 1084,42 gulden per maand vloeit volle dig terug naar de SP-partijkas. „Dat geld gebruiken we om ac ties te financieren. Een prima constructie, maar dat maakt het wel lastiger om kandidaat raadsleden te vinden." De leden van de SP krijgen het 'slechte nieuws' op 27 novem ber tijdens een partijbijeen komst in het wijkgebouw aan de Van der Marckstraat. Regio 3: Afhaken SP laat BBL koud nooit een rol gespeeld. De hoog te van het bedrag wordt volgens de gemeente pas relevant als de finitief vaststaat dat de vergoe ding daadwerkelijk in de ge meentekas moet worden ge stort. Uit het jaarverslag van de NUON over 2000 blijkt dat 12 commissarissen gezamenlijk een vergoeding van een half miljoen gulden ontvangen. Regio 6: 'Het gaat in deze kwestie alleen maar om een principe' Regels duperen homeopathie leiderdorp - Nieuwe regels voor homeopathie hebben ern stige gevolgen voor gebruikers van homeopathische genees middelen. Dat zegt directeur P. van Dongen van het Regionaal Patiënten Consumenten Plat form Zuid-Holland Noord. Bijlage Erbij Wereldrecord dominosteentjes Maastricht - Domino Day heeft een nieuw wereldrecord opge leverd. In het Mecc in Maas tricht vielen gisteravond 3.540.562 steentjes om. De ou de topprestatie werd op 31 de cember vorig jaar in Peking met 3.407.535 steentjes geleverd door een internationaal team Chinezen, Japanners en Zuid- Koreanen. LN groeit naar tien zetels Hilversum -De nieuwe partij Leefbaar Nederland blijft als maar groeien. Als nu Tweede- Kamerverkiezingen worden ge houden, zou Leefbaar Neder land tien zetels krijgen. Dat zijn er opnieuw twee meer dan de week ervoor. Dat is gisteren ge bleken uit een wekelijkse en quête van 750 personen door bureau Interview/NSS in op dracht van tv-programma NO VA. De PvdA en de WD zouden de grootste fracties worden met beide zo'n 40 zetels. Eerste Afrikaanse Miss World sun city - Als eerste zwarte Afri kaanse is gisteren de 18-jarige Agbani Darego uit Nigeria tot Miss World gekozen. In totaal deden 96 nationale schoon heidskoninginnen mee aan de wedstrijd in Sun City in Zuid- Afrika. De studente informatica behoorde vanaf het begin tot de favorieten. Het wereldberoemde huilende zigeunerjongetje krijgt zijn eigen film. Foto: Hielco Kuipers leiden - De Leidse filmmaker Michiel Keiler maakt een documentaire over de wereldbe roemde schilderijtjes van het huilende zi geunerjongetje. Het is de bedoeling dat de film begin 2003 in de bioscopen gaat draai en. Keiler, wiens eerdere documentaires op filmfestivals in binnen- en buitenland wer den vertoond, heeft subsidie gekregen van het Nederlands Filmfonds om de film voor te bereiden. Volgende maand vertrekt de Leidenaar naar achtereenvolgens Engeland, Italië en Brazi lië voor gesprekken met mensen die een rol zullen spelen in zijn documentaire. Keiler brengt in Italië onder meer een bezoek aan familieleden van de overleden schilder Bra- golin. Deze Venetiaanse schilder begon in de jaren vijftig met het schilderen van hui lende zigeunerjongetjes. Vermoedelijk is hij de 'grondlegger' van de over de hele wereld populaire schilderijtjes. In de documentaire wordt verder aandacht besteed aan de mysterieuze verhalen die overal opduiken rond dit schilderij. Zo doen er tal van anekdotes de ronde over branden, veroorzaakt door het huilende zigeunerjon getje. Maar er zijn ook verhalen dat het ventje geluk brengt. Sommige mensen me nen dankzij het schilderijtje de loterij ge wonnen te hebben. Pagina Kunst Cultuür. 'Ultieme kitsch, opperste ontroering' Kramp en Ruud Sep jisc emeenten in de regio gev et meer zonder exter- irs en interim mana- tl 'lijkt uit een enquête et Leidsch Dagblad is onder gemeenten in regio, de Rijnstreek en en Bollenstreek. In en alle geënquêteerde i minimaal één keer n of een externe advi- purd, terwijl tweeder regiogemeenten er- reniei goed kunnen en zonder met enige Mensen van buiten-in et van interim mana- adviseurs zijn grote (emoeid. Een gemid- tm rekent tussen de )0 gulden per dag, en iet zeker niet zo dat 'meenten goedkoper in grote gemeenten, gilles de hoge prijs van externen, lijkt het er niet op dat gemeenten maar een beetje met gemeenschapsgeld smijten wanneer het op het inhuren van mensen van buiten gaat. Inte rims worden over het algemeen doelgericht ingezet voor klussen waarvoor een gemeente de des kundigheid niet in huis heeft, en waarvoor het onverstandig zou zijn om iemand in vaste dienst te nemen. Door de krapte op de arbeids markt komt het echter ook gere geld voor dat gemeenten dure "Interims -moeten -inhuren om het werk te doen dat normaal door de eigen medewerkers kan worden gedaan. Een gemeente als Rijnwoude was op die ma nier vorig jaar miljoenen kwijt aan het tijdelijk opvullen van va catures. Bijlage Erbij: Het mannetje van buiten is bittere noodzaak geworden International met onmiddellijke ingang geschorst Jaap Stam. Foto: Reuters rome/den haag/gpd - Voetbal international Jaap Stam is be trapt op het gebruik van nand- rolon. Dit heeft Claudio Meli na mens het Italiaans Olympisch Comité CONI bekend gemaakt. De verdediger van Lazio Roma is met onmiddellijke ingang ge schorst. De wereldvoetbalbond neemt de straf over. Vandaag komt de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond in spoedzitting bijeen om zich over het geval te buigen. Stam moest op zaterdag 13 ok tober na afloop van de competi tiewedstrijd Lazio Roma - Ata lanta Bergamo een plasje doen op last van de dopingcontro- leurs. Daarin is nandrolon ont dekt. Met hoeveel hij de toege stane waarden (2.0 nanogram per milliliter) heeft overschre den is niet bekend gemaakt. Stam is na Edgar Davids en Frank de Boer al de derde Ne derlandse international bij wie een te hoge waarde van de stof werd gevonden. Eerder werd ook zijn ploeggenoot Fernando Cauto betrapt op gebruik van nandrolon. Stam (29) en zijn zaakwaarne mers Van Dalen en Van Ginkel gaven direct aan van niets te weten. De arts van Lazio Roma, de club van Stam, zei dat men daar door het nieuws overvallen was. „Onze spelers en met na me iemand als Stam gebruikt minerale zouten en medicijnen die volledig zijn goedgekeurd door CONI. Lazio-voorzitter Cragnotti zei te geloven in de onschuld van Stam. Hij onthul de dat de club de spelers op 9 oktober nog getest had op do ping. Frank de Boer en Edgar Davids hebben nog steeds juridische procedures over hun schorsing lopen. Tests van voedingssup plementen die de internationals bij het Nederlands elftal kregen, hebben geen sporen van nand rolon aangetoond. Uit tests met internationaal voorhanden zijn de voedingssupplementen is ge bleken dat ongeveer 20 procent daarvan vervuild is, vooral met nandrolon. Stam speelt pas enkele maan den voor Lazio. Hij maakte en kele jaren furore bij Manchester United, maar na een conflict met manager Ferguson moest Stam vertrekken. In Nederland speelde hij voor FC Zwolle, Cambuur, Willem II en PSV. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (FL. 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling MD V a controle nabezorgng) betaling per acceptgiro Handtekening; 48,53 (FL. 106,95) 48,99 (FL. 107,95) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is myi nk-giiontiiTrner Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1