iINGEN "VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO 'In de horeca kun je als eigenaar aardige grappen R7 ZATERDAG 17 NOVEMBER 2001 viering van zijn 65ste verjaardag zat hij als standbeeld een uur lang tussen zijn gasten, •ie velen zich afvroegen waarom hij zelf niet feestje aanwezig was. Verder terug in het jen liet hij zich tijdens een carnavalsfeest ver als ooievaar zijn eigen etablissement inrij- ipeen nest, waaraan hij aan weerszijden een jllijst' had bevestigd („Teken links voor een rechtsvoor een meisje"). En bij het berei- inde middelbare leeftijd nam hij in het zwar- van zijn vader plaats in een rookstoel en liet jen koffie en snijkoek serveren. Met die 'her- igsdienst' wilde hij aangeven dat hij afscheid ran zijn sportieve bezigheden, is, van het voetballen en het wedstrijd en, want hij fietst nu zelfs meer dan ooit, Jde geschetste voorvallen tonen wel aan dat dat ze ergens moesten zijn, of ze werden er baldadig. Dus vroeg Robbie Gerritsen, hun manager, een keer aan me of ik het eten niet kon verzorgen. Ben ik gaan doen. Reisde ik ze overal in het land achterna met gasstelletjes, met als hoogtepunt die periode Jan van der Geest (van 28 september 1936) altijd 'in' was voor iets bijzonders. De vroegere eigenaar van zalencentrum Don Bosco in Zoeterwoude stond ook aan de basis van een aantal opmerkelij ke dorpsinitiatieven. Hij was een van de mensen die zo ongeveer de hele lokale bevolking liet stoe lendansen, zat in elk comité dat grote feesten moest plannen, riep de plaatselijke sportverkiezin- gen mede in het leven en organiseert nog jaarlijks in december een cyclecross voor bekenden en de plaatselijke kampioenschappen boonaken (voor mannen) en miezemauzen (voor vrouwen).. Maar het mooiste vond hij zijn optreden in een videoclip van Golden Earring, waarbij hij na de opnamen ook zorgde voor de catering van band en crew. „Stond ik te koken op gasstelletjes in de haven van Rotter dam. Dat was de leukste ervaring van mijn leven." ev n der Geest: „Ik word steeds makker, maar grappen mag ik af nog graag uithalen." Foto: Hielco Kuipers dat Dick Maas die clip voor ze schoot, waarin ik zelf meespeel de. Stond ik een week lang voor 25 man te koken in een haven of een studio. Dat was vooral zo leuk omdat ik die jongens in middels aardig goed kende, want de Earring oefende in die tijd in Don Bosco. En niet alleen zij, maar ook Shocking Blue, Earth and Fire, Tee Set en later Catapult en The Nits. En als die gasten kwamen, wilden ze altijd eerst wat te happen hebben, want als ze 's nachts waren thuisgekomen na een optreden hadden ze nog niet ontbeten. Maakte ik meestal broodjes ge bakken ei voor ze klaar. Het is allemaal begonnen met The Shoes. De tweeling Ver- steegen woonde tegenover ons in de Jan van Banningstraat in Zoeterwoude en toen ze terug kwamen uit Duitsland waar ze een tijdje hadden gespeeld, kwamen die jongens me vragen of ze in Don Bosco mochten oe fenen. Gerritsen was destijds ook hun manager en zo is dat balletje met die bandjes gaan rollen. Zij vonden het leuk om dat ze in Don Bosco rustig kon den oefenen en niet lastig wer den gevallen en ik vond de con tacten erg leuk en kreeg altijd wel een LP'tje als ze een nieuwe plaat hadden opgenomen. Het uitgestelde voordeel was dat ik ze later gemakkelijk kon bena deren voor de dansavonden die we in Don Bosco organiseerden. Daar hebben in de loop der ja ren dan ook heel wat bekende bands opgetreden. Dat was nodig ook, omdat we in de begintijd nog huur af moes ten dragen aan het kerkbestuur, dat eigenaar was van Don Bo sco. Van vergaderingen en bij eenkomsten moesten we een bepaald bedrag afstaan. Voor de rest hadden we de vrije hand en mochten we zelf invullen waar- Jan van der Geest als schaatser, ooievaar en venter. Particuliere foto's mee we ons geld wilden verdie nen. Dat was zo afgesproken toen ik in 1965 het horeca-ge- deelte in het centrum van mijn ouders overnam. Dat zij uitgere kend mij daarvoor vroegen van hun zeven zonen, zal wel geko men zijn omdat ik al enige hore- ca-ervaring had. Na de lagere school, twee jaar voortgezet on derwijs, en zeven jaar werken in de bakkerij van mijn vader op het Watertje (,,'s nachts bakken en overdag met een bakfiets het brood bezorgen"), was ik in dienst gegaan. Daarna heb ik eerst nog een poosje met boter, kaas en eieren langs de weg ge lopen in Den Haag, maar daar moest ik per week 6000 treetjes op en af en was ik aan het eind van de week compleet afge draaid. Terwijl ik in die tijd toch een geweldige conditie had, want ik speelde in het eerste van SJZ, viel dat niet meer vol te houden. Vervolgens ben ik de horeca ingegaan. Via snackbars in Den Haag en Zoetermeer, au tomatiek 't Poortje op de Steen straat in Leiden en de lunch room van V D in Alphen aan de Rijn, deed ik de ervaring op waarom mijn ouders mij waar schijnlijk vroegen de zaken bij Don Bosco over te nemen. Dat wilde ik graag, want ik kreeg er volledig de ruimte om mijn ei gen ideeën uit te voeren en er was in die tijd niets te beleven op uitgaansgebied. Niet in Lei den en niet in Zoeterwoude. Ons Huis, de Klaverhal en de Eendenkooi stonden er nog niet, dus het hele sociale leven speelde zich in het begin in Don Bosco af. Dat was zo'n beetje het clubhuis van het doip. Als er wat georganiseerd werd, buiten de bruiloften, de vergaderingen en de partijen, gebeurde het daar, en daar konden wij dan weer op inspringen. We hadden al snel door waar we dat het beste mee konden doen. Pluimveetentoonstellingen, waarop alle hanen tegelijk be gonnen te kraaien, waren niks voor ons. Net zomin als zittin gen van de veearts, die we ook eens binnen hebben gehad. Op het moment dat alle honden verplicht gevaccineerd moesten worden. Er komen er een stuk of twintig, had-ie gezegd, maar op de dag zelf stond er een rij men sen met 200 honden voor de deur. En niemand wilde z'n plek in die rij opgeven, met als gevolg dat de uitwerpselen overal la gen. Dat hebben we dan ook nooit meer gedaan. We zijn wel verder gegaan met dansavonden met bandjes, waarmee zes jongens uit het dorp eind jaren zestig waren be gonnen om geld in te zamelen voor de vervanging van de ra men van de Sint Jan aan de Zuidbuurtseweg, een kerk die was afgebrand de dag nadat ik er getrouwd was. Met alle be kende groepen die je had in die tijd. Dat leverde aardige barom- zetten op en toen het met die bandjes afliep, dienden de dis co-avonden op de zondag zich aan. In eerste instantie voor de KPJ, de Katholieke Plattelands Jongeren dus, maar de disco's groeiden uit tot grote avonden, waarop we altijd vol zaten: 375 man binnen, en buiten stond dan nog een rij. In die tijd heb ben we echt goed gedraaid. Niet geheel zonder problemen, want er moest wel eens iemand naar het ziekenhuis en er werd wel eens gedreigd dat de tent zou worden verbouwd, maar zover is het nooit gekomen. Toen het ook met die disco's afliep, door dat er meer muziekcafés kwa men in Leiden, zijn we met café ït b STADSGEZICHT De Meester begonnen en dat liep ook weer lekker. Zo hebben we eigenlijk altijd vol gezeten in de 35 jaar dat ik in Don Bosco heb rondgelopen. Nooit te kla gen gehad, in elk geval. Dat geldt trouwens voor mijn hele leven tot nu toe. Prachtige jeugd gehad in het dorp, waar toen nog voornamelijk veehou ders woonden. Altijd spelen op de boerderij, vissen, zwemmen en schaatsen in de polder en voetballen bij SJZ. Altijd goed te eten gehad. Ook in de oorlog, omdat mijn vader die bakkerij had. Daar herinner ik me nog van dat de spoorlijn tussen Al phen en Leiden werd gebom bardeerd en dat de zes bakkers van Zoeterwoude de Wehr- machtspalen weg gingen halen rond het vliegkamp Valkenburg om er de oven mee te stoken. Een paar werden bij die actie gevangen genomen en het was maar goed dat het tegen het ein de van de oorlog was, anders waren ze misschien geëxecu teerd vanwege sabotage. Ze kwamen allemaal terug en daarna ging het leven gewoon door. Met dikke bandenraces in het dorp, voetballen op het Loe- the-veld. Daar moest je wel vaak eerst de stront wegscheppen van het vee dat er doordeweeks liep en je moest je wassen in een sloot, maar je wist niet anders in die tijd. En ik moest dan wel op jonge leeftijd in de bakkerij van mijn vader komen werken, om dat mijn oudste broer in dienst moest en dat was hard pezen, maar voor sporten kreeg ik altijd vrij van hem. Hij vond het be langrijk en ik deed het ook graag. Vooral schaatsen op de kortebaan. Daar ben ik nog een jaartje of vijf dorpskampioen in geweest. Ook in de horeca heb ik het al tijd naar mijn zin gehad. Daarin kun je vooral als zaaleigenaar natuurlijk aardige grappen uit halen en je werd ook overal bij betrokken. Bij de feesten rond 700 jaar Zoeterwoude en het tot stand komen van de omlei- dingsweg bijvoorbeeld, en bij die poging om het wereldrecord stoelendansen neer te zetten. Nu zou ik figt niet meer kunnen. Ik ben wel gevraagd voor het co mité dat de feesten rond het 725-jarig bestaan van Zoeter woude gaat organiseren, maar dat kan ik niet meer aan. Na een lichte attaque heb ik geen rust meer in mijn kop, dus hou ik het nu maar bij de kleinere za ken. Als vrijwilliger van de Werk groep Vluchtelingen, in het bra deriecomité en in de organisatie van de cultuurdag die om het jaar wordt gehouden. Dat kan ik nog wel behappen en voor de rest doe ik allerlei leuke dingen. Op uitnodiging naar optredens van de bandjes gaan, die vroe ger in Don Bosco speelden en nu weer geregeld optreden, en veel fietsen. Vorige week heb ik nog een rit gemaakt in Limburg, met amateurs en oud-profwiel renners. Fietste ik de heuvel op naast Hennie Kuiper, die me aanwijzingen zat te geven. Schitterend om mee te maken toch? Dat wil ik nog wel een paar jaartjes blijven doen. En al word ik steeds makker, ik wil af en toe ook die grappen nog wel blijven uithalen. Als ik die leef tijd mag halen, wil ik op mijn 80ste misschien nog wel een keer dat bestelfijstje afwerken dat ooit aan dat ooievaarsnest hing. Daar ben ik nooit aan toe gekomen." Paul de Tombe Foto: Henk Bouwman uit de Leidsch Dagblad i ANNO 1901 Zaterdag 16 November GEMEENTERAAD VAN ALFEN - Voorzitter de Bur gemeester. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat door B. en Ws. is overgegaan tot het doen leggen nabij de Postbrug van een zinker, ten dienste der waterlei ding. De kosten hiervan met de noodige verbindin gen aan de hoofdbuis zijn 590 zoodat hij voorstelt ook in de Heimanswatering een zinker te doen leg gen omdat voor de gasleiding aldaar ook een nieuwe zinker moet worden aangebracht en de gelijktijdige uitvoering daarvan ƒ650 tegen anders 1150 zoude kosten. Dit wordt unaniem goedgekeurd. Het adres van A. v. Dam, houdende verzoek tot dem ping der sloot tusschen den weg en het bouwterrein nabij de spoorlaan stelt de voorzitter voor te renvoy- eeren naar adressant met bemerking, dat het, als zijnde geen gemeente-eigendom, niet in de beschik king van nu ligt van den Raad. De heer Streng zegt, dat op die sloot een duiker uitloopt ten dienste van de kleerenbleekerij om daardoor het vuile water in den polder te loozen, zoodat spr. zonder voldoende voorziening hierin, tegen die demping is. De Voorzit ter maakt het den heer Streng duidelijk, dat de ge meente hierover geen beschikking heeft. ALKEMADE - Het Kaagpontje deed vanochtend normaal dienst. Met een tijde lijke kracht als veer man. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 17 november ALKEMADE - Alle acht veerlieden van het pontje van Kaagdorp naar Buitenkaag zijn gistermiddag door de rijkspolitie gearresteerd. Zij worden ervan verdacht al jaren achtereen geïnd pontgeld niet te hebben afgedragen. Het achtergehouden geld zou in de tonnen lopen. Het gemeentebestuur van Alkemade, zo heeft burge meester Bolten de gemeenteraad gisteravond mee gedeeld, heeft alle veerlieden voorlopig geschorst. Hun salaris zal echter niet worden ingehouden hoe wel dit niet uitgesloten wordt geacht. B en W zullen hierover pas een standpunt bepalen als de feiten daartoe aanleiding geven. De schorsing van de veerlieden zal, aldus drs. Bol ten, zo kort mogelijk worden gehouden. Hij is van mening, dat de thans heersende onzekerheid zo spoedig mogelijk moet worden weggenomen. De waarnemende bemanning van het pontje, ambte naren van provinciale waterstaat van Noord- en Zuid-Holland alsmede werknemers van rijkswater staat, kan deze werkzaamheden slechts tijdelijk ver richten. De (extra) kosten die dit met zich brengt zullen door de gemeente Alkemade worden betaald. Burgemeester Bolten heeft nu al gewaarschuwd, dat de schorsing van het ervaren personeel voor de ge bruikers van de pont wel het nodige ongerief met zich zal meebrengen. Vooral voor de bewoners van beide Kaag-dorpen. De diefstal van pontgelden duurt al jaren. De gemeente Alkemade had al eens eerder argwaan. Zij liet daarom (tot twee keer) een onderzoek instellen. Maar toen konden geen harde feiten op tafel worden gebracht. Nu heeft men ech ter wel bewijzen dat er fraude heeft plaats gevon den. De rijkspolitie heeft maanden aan de zaak ge werkt. Zij kreeg assistentie van diverse korpsen uit de provincie. Die voor de veermensen 'vreemde' po litiemensen (in burger) maakten geregeld gebruik van het pontje. Zowel overdag als in de nachtelijke uren-, de pont vaart namelijk vierentwintig uur. De agenten gingen na of het personeel van het veer wel kaartjes afgaf waarvoor de gebruikers van de pont betaalden. Op die manier kwam de politie er achter, dat dit in diverse gevallen met gebeurde. Het ont vangen geld kon op die manier worden ontvreemd. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsel» Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19