'Dompad veiligstellen' springtij «Sr PUIIM BOLLENSTREEK Extern bureau moet impasse Zeehosterrein doorbreken Neem een proefabonnement, *7 WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 r .L HARDE GULDENS HET SCHIP IN espero Manifestatie kleindieren Koos Smit bij huwelijk kroonprins Floris V valt bij de onthulling van voetstu Han Polman (D66) nu officieel burgemeester Noordwijkerhout Uniek in Nederland Participatie vanaf 7272,- Korte looptijd van 5 jaar Rendement bijna 14%* Aftrekposten in Box I s.-lï Geen sprake van als u investeert in rederijen Esperance en Espero op www.atiserhlssiehuis.n kunt u alle details en eer routebeschrijving vinder Participeren in rederijen INFORMATIEDAG Damen Shipyards Bergum {5.^ Informatiebon door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk wil dat een ex terne deskundige zich buigt over de herontwikkeling van het ter rein van het Rijnlands Zeehospi tium. De plannen voor de bouw van een gemengde woonwijk voor mensen met en zonder handicap zitten al een tijd in een impasse omdat de gemeen te en het Zeehos het niet eens kunnen worden over de aanpak daarvan. Burgemeester en wethouders willen nu dat de deskundige de uitgangspunten en randvoor waarden voor de nieuwe ont wikkeling vastlegt. De Katwijkse politiek is het daarmee eens en is bereid daar 75.000 gulden voor uit te trekken, zo bleek tij dens een raadscommissieverga dering deze week. Het Rijnlands Zeehospitium (RZH) wil het twaalf hectare grote terrein achter de Zuid boulevard gaan ombouwen tot een woonwijk waar gehandicap ten en 'gewone mensen' door elkaar wonen. Er zouden over enkele jaren betaalbare huur- en koopwoningen en ouderenwo ningen moeten komen. De gemeente en het revalidatie centrum zijn het eens over de nieuwe bestemming van het ter rein. Vorig jaar tekenden zij al een intentieovereenkomst over de herontwikkeling. Maar ze verschillen van mening over hoe dat moet worden aangepakt. Het Zeehospitium wil dat in vol ledige samenwerking doen, met een gelijke verdeling van de kos ten. Ook voor eventuele schade claims van omwonenden zou den ze beiden moeten opdraai en. Een gezamenlijke werkorga nisatie moet een stedenbouw kundige visie ontwikkelen en een gewijzigd bestemmingsplan uitwerken, wat het RZH betreft. De gemeente is het daar niet mee eens. Die ziet zich in het plan van RZH voor aanmerkelijk hogere kosten gesteld, zonder dat daarin iets is geregeld over gezamenlijke opbrengsten. lie ver laat de gemeente het Zee hospitium zelf een plan uitwer ken. De rol voor Katwijk blijft dan beperkt tot het aanpassen van het bestemmingsplan, nuts voorzieningen realiseren en eventueel wat grond overne men. Nu het er niet naar uitziet dat de twee partijen zelf hun stand punten dichter bij elkaar krij gen, stellen burgemeester en wethouders voor dat een des kundige van buitenaf de zaak op een rijtje zet. De Katwijkse poli tiek gaat daarmee akkoord in de hoop de impasse te doorbreken. Of daarvóór het volledige be drag van 75.000 gulden nodig is, is nu nog niet bekend. Wél dat een deel daarvan al is opgeslokt door het werk dat de gemeente al heeft gehad aan de plannen makerij. Het is onduidelijk wat het gevolg van de impasse is voor de echte uitwerking van de woonwijk. Omwonenden balen dat zij nog steeds niet weten wat er straks voor hun deur wordt gebouwd. Wegens vakantie van de direc teur kan RZH geen toelichting geven. Een gemeentewoordvoerster laat namens wethouder A. van der Plas, eveneens op vakantie, weten dat het uitgangspunt is om tot goede samenwerking te komen. „Daar moet je tijd en geld in investeren." rijnsburg - E. Eekma uit Rijns burg is gistermiddag benoemd tot fodder in de Orde van Oran je Nassau. Eekma is ruim 41 jaar in dienst geweest van de overheid. Eerst bij de gemeen tepolitie, sinds 1974 bij de vei- ligheisdienst van het Koninklijk Huis. Op 1 juli 1985 werd hij benoemd tot Afdelingshoofd Koninklijke Beveiliging, de ver antwoordelijke man voor de veiligheid van leden van het Koninklijk Huis en hun gasten, binnen en buiten Nederland. Hij kreeg de onderscheiding tij dens zijn officiële afscheid, in het Promenade Hotel in Den Haag. lisse - Ruim 1400 dieren bevol ken op 22, 23 en 24 november de HoBaHo-hal in Lisse tijdens de kleindierenmanifestatie 'Bollenstreekshow'. De mani festatie staat dit jaar in het te ken van de jeugd. Daarom is de provinciale jeugdtentoonstel- ling bij de Bollenstreekshow ondergebracht. Kinderen kun nen op zaterdag ponyritjes ma ken of zich laten schminken als dier. Openingstijden: donder dag 19-22 uur, vrijdag 9-22 urn en zaterdag 9-16 uur. Toegang: volwassenen 3,50 gulden, kin deren t/m 12 jaar en 65+'ers 2 gulden. Rederij Esperanee en Rederij Espera bieden een uitstekende mogelijkheid voor een nieuwe investering met gunstige fiscale randvoorwaarden en een rendementsprognose van bijna 14% Deelnemen Deelnemen is mogeli|k vanaf 7.272,- 3 300,-). Er zijn geen toe- tredingskosten. De looptijd van de participatie is vijf jaar. Betaling vindt plaats in twee termijnen. Nadat de inschrijving op rederi| Esperance is voltooid, volgt Inschrijving op de rederij Espero. De schepen Het ms. Esperance en het ms. Espero zijn multl purpose cargo vracht schepen Ze worden gebouwd door Scheepswerf Damen Bergum in Suameer. De bevrachting zal worden verzorgd door Royal Amasus Hansen en exploitatie en management zijn in handen van Geuze Shipping. Atis Scheepsinvesteringen BV De organisatie van het vermogen vpor de rederijen Esperance en Espero wordt verzorgd door Atis Scheepsinvesteringen BV. een dochter van Atis Emissiehuis. Zij legt zich toe op investeringen op het gebied van zee scheepvaart met goede bedrijfseconomische en fiscale mogelijkheden. De waarde van uw participatie kan fluctueren. In het verleden behaalde rendementen bieden geen garantie voor de toekomst. CDA en De Combinatie pleiten voor behoud van Noordwijks 'Groene Hart' noordwijk - Collegepartij CDA en oppositiefractie De Combina tie PvdA/GL/D66 maken zich sa men sterk voor het Dompad. Het pad, een oude verbinding tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk- Binnen, staat centraal in de visie van de beide fracties op het Mid dengebied-Zuid. Volgens CDA en De Combinatie dreigen het Dompad en wat zij het Groene Hart van Noordwijk noemen, te worden aangetast als open gebied met 'cultuurhis torie en fraaie landelijke ligging". Dat willen de beide fracties nu een halt toeroepen. De fracties signaleren allerlei sluipende ontwikkelingen, waardoor Dompad en het 'Groene Hart' gevaar lopen. Aan het Dompad wordt gebouwd, de bollencultuur verdwijnt lang zaam maar zeker en het gebied je begint een rommelige indruk te geven. CDA en De Combina tie pleiten ervoor om de bollen cultuur een impuls te geven, bij voorbeeld door de drainage in het gebied te verbeteren. Verder stellen zij voor een parkachtige heemtuin aan te leggen, net zo als dat in het noordelijke deel van het Middengebied is ge beurd. Verbreding van de groene stro ken langs het Dompad, eventu eel door extra meters grond aan te kopen, en afspraken over ge motoriseerd verkeer moeten het pad aantrekkelijk en begaanbaar houden. Het Dompad verkom mert nu, volgens CDA en De Combinatie. De Iepziekte heeft grote gaten in de beplanting ge slagen en de resterende vegeta tie leidt een kwijnend bestaan. De beide fracties maken zich zorgen over de gaten die het Dompad vertoont en het feit dat het pad bij de minste regenval een voor wandelaars vrijwel on toegankelijke modderpoel wordt. Zij pleiten ervoor een jaarlijks bedrag van 5000 gulden in de begroting op te nemen voor herstel van eht Dompad. Volgens CDA-fractievoorzitter Van Rooijen is de hoofdzaak er voor te zorgen dat niet allerlei aannemers en projectontwikke laars gaan denken dat er ooit appartementen gebouwd mo gen worden. Over de samenwer king met de grootste oppositie fractie zegt hij: „Ik wil met ie dereen wel samenwerken. Ik heb jarenlang gevaren, en dan leer je dat je altijd met zijn allen droog aan de overkant moet ko men." Het Dompad: 'cultuurhistorie en fraaie landelijke ligging'. Foto: Henk Bouwman noordwijk - Noordwijker Koos Smit, raadslid in de badplaats, is uitgenodigd voor het huwelijk tussen kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta, begin februari in Amster dam. Smit is voorzitter van de Noordwijkse Oranjevereniging en penningmeester van het Na tionaal Oranje Comité. Smit is niet nerveus, zegt hij, maar wel verheugd. Zijn vrouw heeft iets meer last van zenu wen, geeft ze toe. „Dat hij erbij mag zijn, konden we misschien een beetje verwachten, maar dat ik mee mag is wel een verras sing." Zij heeft nog een paar maanden om een geschikte jurk uit te kiezen. ZATERDAG I 7 NOVEMBER 10.30 uur uitleg fiscale- en rendementsaspecten I 1.30 uur rondleiding over Combi Freighter 3850 en gelegenheid tot invullen van inschrijfformulier 14.00 uur herhaling ochtendprogramma Locatie Industrieterrein Zuid, Damsingel 4 Suameer (Frl.) Telefoon (0511) 46 72 22 Deze participatie wordt u aangeboden door: Atis Emissiehuis, Postbus 529, 9200 AM Drachten (advertenties) Q ja, stuur mij geheel vrijblijvend de prospectus Q Ja, ik kom langs op de informatiedag Postcode Woonplaats E-mail Tel. 's avonds F Atis e fa ui, Dualisme steekt de kop op. Ook in het eens zo vredige Lisse, waar onderling overleg tot vanzelfsprekendheid was verheven en niemand ooit in geldnood zat. De tijden veranderen. In Noordwijk hebben de gebeurtenissen van de afgelopen week meer weg van duellisme. De Katwijkers graven zich vast in. Lucky R. Luke Romantici konden het een klei ne maand zien als een mooi sprookje. De Petaio's, dé zigeu nerfamilie van Nederland, stre ken na een slepend lange om zwerving neer in Noordwijk. Voortgejaagd door elementen en autoriteiten, onbegrepen door een burgerlijk volkje in een burgerlijke landje. Maar het zoete sprookje is uit. De keiharde boevenfilm is be gonnen. De Petaio's als moder ne familie Dalton, trekkend door het land en overal een spoor van gedupeerde midden standers achterlatend. Maar wie casten we in de rol van Lucky Luke? Wie speelt de boevenvanger? Da's lastig. Er zijn twee goede kandidaten. Eentje heeft echt een boef ge vangen, de ander verdrijft ze uit het dorp. Zo is daar Peter R. de Vries, de 'untouchable' die Louis 'Scarfa- ce' Petaio in de val lokte in Noordwijkerhout De man die sneller filmt dan zijn schaduw. Ook onze verslaggever was aan wezig toen zoon Hamedan Pe taio de verzamelde pers bij ver trek naar een nieuwe verblijf c.q. parkeerplaats, toeriep dat Peter R. voortaan programma's zal presenteren vanuit een rol stoel. Want was het niet de schuld van Peter R. en diens verborgen camera dat vader Louis vastzat in een Leidse poli tiecel? Nu hebben we allemaal wel eens zin om Peter R. iets aan te doen. Maar om de be snorde misdaadverslaggever die elke misdaad met gortdroog commentaar van zijn smeuïg- Jal Het zal toch niet? Wordt Rik Buddenberg dan de eerste bestuurder die recht voor z'n raap antwoord durft te geven? Niet langer 'daar kan ik in dit stadium geen mededelingen over doen, we stellen een on derzoek in, we nemen het mee of we koppelen het terug.' Nooit meer dingen 'een traject insturen'. Ge woon 'Ja' of 'Nee' en verder geen gezwam. Lekker net als vroeger op tijd thuis voor het sportjournaal op vergaderavonden, weg met twijfel en onduidelijkheid. Achter Rik doemt voortaan in niet mis te verstane bewoordingen op wat de burgervader vindt van het betreffende agendapunt. Toch, Rik? Nee!, dus. Deze hoopvolle projectie was slechts de afsluiting van een langdurige poppenkast, waarin Buddenberg en de nieuwe gemeentesite van Sassem in de echt werden verbonden. Na het geregistreerd partnerschap en het homohuwelijk hebben we er weer een fenomeen bij: de www-wedding. Bovendien riep de ambte naar van de burgerlijke stand de bruidegom op zijn nieuwe echtgenote 'met iedereen te delen.' Wij gun nen iedereen zijn pleziertje, maar eenvoudiger en overzichtelijker wordt het er zo natuurlijk niet op. Mis schien. Foto: Dick Hogewoning heid kan ontdoen, de benen te breken, dat gaat ver. De andere kandidaat voor de heldenrol is de burgemeester van Noordwijk City, Hans W. van der Sluijs. Zoals het een goed burgemees ter betaamt ging hij in op een zeer dringend verzoek van de provincie, om de rondtrekken de familie onderdak te ver schaffen. Iedereen verdient een kans en tijdelijk is tijdelijk, moet Hans W. gedacht hebben. Vervolgens is hij als een bezete ne in de weer geweest om een andere plek te vinden, maar alle andere burgemeesters waren een stuk minder sociaal gezind. Hans W. bleef zitten met zijn goede gedrag. Tot het ook hem te veel werd, tot duidelijk werd dat ook de mensen in het dorp deze Daltons niet langer in hun midden wilden hebben. Hans greep in. Als een echte burge meester. En toen. High Noon. Een korte samenvatting: koud, nat, we gaan niet, we gaan niet, we gaan niet, ik sla je voor je bek, we gaan niet, we gaan. Hoe ze het hem geflikt hebben, is onbelangrijk. De boeven zijn verjaagd, Noordwijk City kan zich weer gewoon druk maken om de eigen dorpsproblemen. De enige vraag is: heeft het vol gende dorp waar de familie zich aandient ook een Hans W.? Kennen ze daar het telefoon nummer van Peter R.? Of zijn de dorpelingen dan echt de L.? Dualisme Wie wil weten hoe gemeentelij ke politiek in de toekomst wordt bedreven had deze week even in Lisse moeten kijken. Daar hebben ze al een rondje- Elzinga achter de rug. Een rondje wat? El-zin-ga, dualisme dus, het college voert uit en de raad controleert. Twee tegen over elkaar staande machts blokken, in plaats van een ho mogene ons-kent-ons praat club. Het Lagerhuis in plaats van Koffietijd. Gemeenteraad The Battle. Nou, dat hebben ze geweten in het bollendorp met de overvolle reserve-potten, waar in de afge lopen tijd bijna elke vereniging maar zijn hand hoefde op te houden of het geld werd er met bakken tegelijk ingegooid, tot aan de kaartclub, het bingoge zelschap en de punnik- en ma- crameekring aan toe. Wie wil er wat, we hebben genoeg. Ooit houdt dat op natuurlijk. Het college begon er een maandje of twee geleden al mee. Invaliden moesten vanaf 2002 opeens twee keer zoveel gaan betalen voor hun parkeer- kaart. Op zich een slimme zet, mindervaliden zouden net zo veel euro's kwijt zijn als nu gul dens en misschien zou nie mand het merken. Want, wie lette er in Lisse toen nog op geld? Maar helaas, het ging niet door. De raad schrok wakker, rechtte de rug en floot het col lege terug. Dualisme avant la lettre. En dan deze week. Omdat het zo rottig is voor Corrie van Zon dat ze zich schaamt als ze be zoek ontvangt wil het college voor veel geld het gemeente huis opknappen. Potverdorie, zei de duale commissie financi en, hadden we dat niet eerder moeten weten? Tja, misschien wel, maar het echte antwoord komt over een week pas. De echte discussie wordt - en ook dat is dualisme - bewaard voor de gemeenteraadsvergadering van volgende week. Een échte discussie in Lisse, het werd hoog tijd. We voorspellen het volgende: de winnaars van die discussie worden de tapijtleggers, de postduivenmelkers, FC Lisse en de molenfans. Die komen in Rijk. De gemeenteraad blijft na de verloren battle in het arme gedeelte zitten. Had Elzinga dit misschien in gedachten? Dat al het geld naar de bevol king gaat en niet naar de ge meente? Is dat dualisme? Ondergronds Katwijk. Waar heikele zaken on der het tapijt geveegd worden, gevoelige informatie onder de pet gehouden wordt, achter grondkennis alleen onder de roos wordt gedeeld en politieke tegenstanders onder het gras worden geschoffeld. Daar heb ben ze het vermogen om din gen uit het zicht te houden nu ingezet voor het goede doel. De gymzaal aan de Dahliastraat gaat ondergronds. Eindelijk iets dat het daglicht niet kan ver dragen, waar iedereen gelukkig mee is. En een mooie voorzet voor de discussie over de To renflats. Slopen is helemaal achterhaald. Voor laagbouw hoeft tegenwoordig niemand woonruimte in te leveren. In graven die boel, net als de ver diepte N206, de parkeergarage onder het Baljuwplein en al die andere projecten waarvoor vanaf vandaag wél de schop de grond in kan. Katwijk laag-bij- de-gronds? Nee hoor, gewoon diepzinnig. Hans Versluis, Anton Diedrich, Gerard Baas en Eric de Jager rijnsburg - Minister van Staat A. Korthals-Altes moest het standbeeld van Floris V nog onthullen, of de graaf viel al van zijn voetstuk. Figuurlijk dan. De voor de gelegenheid uitgenodigde Leidse historicus A. Janse, kenner van het Hol landse gravenhuis, liet weinig heel van der keerlen god. Hij trakteerde de lokale hoogwaar digheidsbekleders en belang stellenden die voor de onthul ling van het monument in het gemeentehuis waren, op harde historische conclusies. De drijfveer van Floris was een zucht naar macht, aldus de historicus. Hij speelde zijn te genstanders tegen elkaar uit. En de bijnaam der keerlen god, de vriend van het gev volk, moesten we volgens se niet al te serieus nemen Floris was geen socialist 0: mocraat avant-la-lettre. 1 we moeten de graaf niet b ken met 21e-eeuwse ogei de tijd van Floris waren dl lijke kwalificaties niet nej De groeiende macht van graafschap Holland ondei ris lag aan de basis van de re Gouden Eeuw. Korthals-Altes prees Rijm dan ook gelukkig dat het hulde mocht bewijzen ai graaf. Floris begon me bouw van de Haagse Ril zaal en maakte de Haag! gio zo tot het machtscen van Holland. noordwijkerhout/den haag - Wat verwacht werd is nu zeker: Han Polman (D66) wordt per 1 december de nieuwe burge meester van Noordwijkerhout. Gistermiddag maakte Provincia le Staten van Zuid-Holland zijn benoeming bekend. Drs J.M.M. Polman, een 38-jarige bestuurs kundige, is momenteel werk zaam als directeur van de afde ling welzijn in Vlaardingen. Daarvoor was hij onder meer zes jaar gemeenteraadslid voor D66 in Den Haag, waarvan de laatste twee jaar als fractievoor zitter. Hij volgt interim-burge meester Günther op, die de ambtsketen had overgenomen van J. Andel. Polman was op 9 oktober voor gedragen door de voltallige Noordwijkerhoutse gemeente raad. De Vries, minister van bin nenlandse zaken, had kunnen Han Polman. Foto: Henk Bouwman afwijken van die v maar de kans daarop wi zeer laag ingeschat.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18