I Steun referendum molens etere coördinatie bij zware ongelukken RIJN VEENSTREEK Koudekerk zonder Café De Hoek kan Geen schadelijk zout in tuinbouwpolder TTOTIttsa' ffr ;r,riTrj.ETf UIM BAAN IN% VV MÊ 'Het gaat in deze kwestie alleen maar om principe' artementen ien er toch jizen - Het omstreden tementencomplex i >r', in het hart van b lizen, komt er toch. Het 5! ex wordt wel minder - Jan eerst de bedoeling a jen nieuw bouwplan 'a op 26 november aan de issie ruimtelijke ordening legd en naar verwachting 12 edgekeurd. De gemeente i iude wilde op de locatie 5i Dorpsstraat in eerste in- 7een complex van tien 0] hoog doen verrijzen, y( jat stuitte op veel bezwa- 15 i omwonenden. Zij von- - it te hoog en vreesden 0 antasting van de huidige 3° i het centrum. De ge- e heeft geluisterd naar chten en koopt nu een |ex naast de locatie aan, 3' 3or de bouw van veertien ementen nog steeds mo- 3, js, maar met slechts twee s ts van drie bouwlagen. 1j nor wordt het gebouw ra in, maar hooguit zeven Ie hoog. te r sultatiebureau t dicht jiMERDAM - Het consulta nt eau voor zuigelingen en 6 ts in Zwammerdam gaat n gang van 1 januari vol- - jaar dicht. Thuiszorg 1: Rijnland heeft hiertoe be- omdat het aantal zuige- a' en peuters niet (meer) in iding staat tot de ge- 1 e kosten. Klanten van het j i kunnen voortaan te- >ij consultatiebureaus in aan de Euroweg en de Junantweg. De cliënten liddels per brief op de gebracht. Inlichtingen: 13040. zaterdag 17 NOVEMBER 2001 Kroeg na maanden van verbouwing bomvol koudekerk aan den rijn - Het bekendste café van Koudekerk en omstreken is weer open. Café De Hoek, aan de voet van de Koude- kerkse brug, kreeg de afgelopen maanden een opknapbeurt die zo'n twee ton heeft gekost, en kan er nu weer tegenaan. Al zul len sommige raadsleden er niet blij mee zijn. De Hoek, zo stellen de beheer ders van het café, is er voor ie dereen. „Of je nu acht of tachtig bent, links of rechts, hier ben je welkom", vertelt medewerker en stamgast Peter. „Je kan hier ook gewoon een blowtje roken als je dat wilt. Dat wordt gedoogd. We willen niemand uitsluiten." Het had niet veel gescheeld, of De Hoek had niet meer bestaan. „Deze tent loopt op de inzet van vrijwilligers", vertelt Jan-Willem, voorzitter van de bouwcommis sie en medewerker van De Hoek. „En dan ben je kwets baar. Een paar jaar geleden was het heel moeilijk om vrijwilligers te vinden, en ging het financieel ook slecht. Maar Koudekerk zonder De Hoek, dat kan niet. Dit pand is al sinds de zeven tiende eeuw een kroeg, en zo moet het gewoon blijven." Precies die gedachte leidde twintig jaar geleden tot de op richting van De Hoek. Het toen malige café sloot haar deuren, maar enkele linkse Koudeker- kers wilden dat de ontmoetings plaats voor jong en oud zou blij ven. Daarom is toen op non profit basis een café begonnen. „En zo is het nog steeds", aldus Jan-Willem. „Het geld dat we overhouden gaat naar goede doelen in het dorp. De Hoek is volgens mij het enige niet-com merciële café in Nederland." Toch is de gemeente Rijnwoude, waaronder Koudekerk aan den Rijn tegenwoordig valt, niet zo blij met De Hoek. Dat denken de medewerkers tenminste. „We worden altijd tegengewerkt, al jaren", zegt Jan-Willem. „Vol gens mij is dat niet omdat je hier mag blowen, maar omdat we teveel herrie maken. Nou ja, volgens onze buren dan." Met onze buren bedoelen de vrijwilli gers van De Hoek Arga van der Vlugt, tot voor kort CDA-raads- lid in de gemeente Rijnwoude. Zij woont vlak naast de kroeg en krijgt van De Hoek veel kritiek. „Er is nooit eens medewerking of steun. Sterker nog: we wor den stelselmatig tegengewerkt", zegt Jan-Willem. Zijn collega's zijn het roerend met hem eens. „Ómdat zij last heeft van de her rie hier, wordt er in de gemeen teraad heel vaak over geklaagd door de CDA-fractie. Terwijl wij gewoon proberen om hier een leuke plek te hebben voor alle inwoners van het dorp, ook jon geren die elders voor overlast zorgen. Je zou wel eens wat meer sympathie verwachten. Maar die irritatie kan de pret tij dens de opening van De Hoek De vernieuwde toog van café De Hoek. „De verbouwing was hard nodig. We kunnen er nu weer tegenaan." Foto: Taco van der Eb niet drukken. Een bomvolle kroeg, dorstige stamgasten die blij zijn dat ze weer aan de toog terecht kunnen en vele bossen bloemen op het nieuwe poolbil jart: bedrijfsleiders Perry en Pe tra kunnen hun lol niet op. „Heerlijk, het is gelijk weer druk", verzucht Perry. Architect Gerrit Goudkaan, die de ver nieuwingen op vrijwillige basis ontwierp en begeleidde, glun dert helemaal van trots. „Het is prachtig geworden. Die verbou wing was hard nodig. We kun nen er nu weer tegenaan." roelofarendsveen - Het Hoog heemraadschap van Rijnland en de gemeente Alkemade hebben geen te hoge concentraties chlo ride gevonden in het polderwa ter van de Veender- en Lijker- polder inRoelofarendsveen. Volgens hen hoeven tuinders in die tuinbouwpolder dan ook niet bang te zijn voor schade aan hun bloemen, die zij be sproeien met water uit de slo ten. De gemeente Alkemade deed woensdag onderzoek, het hoog heemraadschap donderdag. Er werd op verschillende plekken rond bedrijventerrein het Veen- derveld gemeten. Dit bedrijven terrein is in aanbouw en ligt aan de rand van de Veender- en Lij- kerpolder. Tuinders in die pol der maten vorige week hoge concentraties zout in het water. Tuinbouworganisatie WLTO waarschuwt al tijden voor het gevaar van zogenoemde verzil- ting (zout worden) van het wa ter, omdat door de aanleg van het bedrijventerrein, de HSL en de A4, de kans daarop toe neemt. Uit de onderzoeken blijkt dat de concentratie zout, namelijk chloride, inderdaad iets ver hoogd is. Het percentage is ech ter niet schadelijk voor gewas sen, aldus gemeente en hoog- heemraadschap.Het gemaal dat water van het Veenderveld naar de Veender- en Lijkerpolder maalt, blijft voorlopig nog uit. Het hoogheemraadschap neemt daar volgende week een besluit (advertentie) itmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 25 en zondag 26 januari 2002 in het Kennemer Sportcentre NOORD HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. w ww.ruimbaanin.nl door Peter Groenendijk jacobswoude - De kans op een referendum over het geplande windmolenpark in Jacobswoude groeit. Twee van de drie grote raadsfracties zijn voor het hou den van een referendum over het veelbesproken onderwerp. Wet houder Haasbroek zegt dat zo'n volksraadpleging 'mogelijk een wijze optie' is. Raadslid Van Hoesel, tot voor kort namens D'66 in de raad,.is al langer voorstander van een referendum over de komst van negentien molens van 86 meter hoog. Hij wil weten hoe de be woners denken over de mogelij ke komst van de molens. On langs stapte Van Hoesel, die als enige voor D'66 in de raad zat, over naar de grotere partij Ge meentebelang (GB) en juist in die partij is volgens hem nu het merendeel voorstander van een referendum. Eerder was de par tij nog tegen een volksraadple ging en voor de komst van de windmolens. Ook een tweede fractie in Ja cobswoude, de WD, lijkt voor een referendum. WD-raadslid Kroes heeft al eerder aangege ven ervoor te zijn. Door de om mezwaai van Gemeentebelang lijkt nu een meerderheid van de raad voor een referendum. Al leen het CDA is nog tegen. CDA- raadslid Grovenstein: „Er is in de gemeente nog helemaal geen beleid met betrekking tot refe renda. Om het onderwerp wind molens er dan maar even uit te pikken lijkt mij niet sterk." Maar wethouder Haasbroek kan zich een referendum over de windmolens best voorstellen. Hij wil wel eerst de Milieu Effect Rapportage (MER die in het voorjaar verschijnt, afwachten. „Als uit dat rapport geen helder standpunt komt, is het mogelijk een wijze optie om erover te la ten stemmen." Popelen Een groep van 38 agrariërs staat te popelen om in Jacobswoude een windmolenpark te bouwen en te exploiteren. Zij denken aan windturbines van 86 meter hoogte: negen turbines ten oos ten van de N207, acht ten wes ten ervan (in Woubrugge) en nog eens twee in Alphen. Daar mee zou een lint van negentien windmolens ontstaan, van Rijn- saterwoude tot net over de grens van Jacobswoude en Al phen. De inwoners van Jacobswoude ageren heftig tegen de mogelijke komst van de turbines. De Ver eniging tot behoud van het open landschap van Ja cobswoude e.o. protesteert al lange tijd tegen de plannen en zegt een groot deel van de be volking achter zich te hebben. Via een enquête, die eerder dit jaar werd gehouden, meent de protestgroep dat te kunnen be wijzen. De vereniging overweegt haar achterban nu zelfs een stemadvies te geven, meldt een woordvoerder. „Je kunt bij de naderende verkiezingen natuur lijk niet om dit onderwerp heen." Stan Lyczak. Archieffoto: Hielco Kuipers door Wim van Wanrooy vervolg van voorpagina v Viskaal: 'spin in het web en schaap met vijf poten' louDA - Een Opel Zafira lailichten en op de zijkant letters het woord ambu- tg ij valt een beetje uit de ssen de ziekenauto's van ulancepost in Gouda. Het nstwagen van de Officier [Dag Geneeskundig Harry Viskaal is vorige je s eerste begonnen in die 1 functie. Hij rukt uit bij el- tie die niet meer door één ambulances is te behap- Pi V: DG coördineert dus alle ie assistentie in de regio ls-Midden. Harry Viskaal )g zeven collega's, die bij 'n rt dienst doen. De func- qieert over verschillende Verspreid door het ge- illands-Midden, waaron- en de Duin- en Bollen- - Rijn en Veen en de regio 'r staan zeven ambulance- De hoogste baas is de 1 mdant van de Dag Ge- een arts van de Leiden. De politie en .eer hebben overigens e werkwijze en hetzelfde led. heeft op de plaats van de e leiding over de medi- lptroepen. „De grondre- iet scheppen van voor- n voor een goede hulp- ig Hij bemoeit zich niet directe hulp aan slacht- maar juist met alles er L ..Met slecht weer kun- insen onderkoeld raken, dus opvang regelen." dat niet zelf, maar moet ten wie daarvoor aan- „De OvDG is de het web en een schaap poten." Wat grotere ongelukken *1 Officier van de Dag Geneeskundig, Harry Viskaal, coördineert in een rampsituatie de medische hulpverlening. Foto: Henk Bouwman komt de Geneeskundige Hulp Bij Ongevallen en Rampen (GHOR). „Er is een grijs gebied. Dan bepaalt de eerste ambulan ce dat." Een ongeluk van twee auto's met zes gewonden kan al in aanmerking komen. Bij een ernstig ongeval, bijvoorbeeld een gekantelde bus, kan Viskaal beslissen om de Geneeskundige Combinatie in te zetten. Daarin zit een ambulanceteam dat in het rampgebied blijft. Ze vervoe ren dus geen gewonden. In een busje met aanhangwagen heeft het team alles om slachtoffers in leven te houden, zoals infuus- zakken, beademingsapparatuur en brandwondensets. Ze worden eventueel aangevuld met een Sigma-team: een Snel Inzetbare Groep Medische Asis- tentie. Dit is een ploeg vrijwilli gers die door het Rode Knus is opgeleid. Ze zetten een tent op, compleet met verwarming en stroomvoorziening, en genoeg materiaal om een ambulance- team twee uur te laten werken. Deze vrijwilligers nemen het ambulancepersoneel veel werk uit handen. Vroeger kwam de coördinatie ter plaatse automatisch te liggen bij de eerste ambulance. Geen ideale situatie: het hangt er maar net vanaf hoeveel ervaring dat personeel heeft. Bovendien hebben de slachtoffers hulp no dig. Viskaal, zelf ambulancever pleger van beroep: „Als je aan komt op een plek waar mensen in levensgevaar verkeren, dan blijf je niet met je handjes op de mg staan om dingen te regelen. Dan ga je aan de slag, en dan kun je daar ook niet zomaar mee ophouden." Daarom is er juist de OvDG, die geen gewon den behandelt. De OvDG houdt zich ook bezig met advies en preventie. Viskaal laat een papieren oefenscenario zien: ergens op het Zuid-Hol landse strand wordt een mu ziekfestival gehouden voor veer tigduizend bezoekers. Tegelij kertijd houdt de luchtmacht er een vliegshow, compleet met parachutisten. En 's middags is er een loterij met als hoofdprijs een vlucht in een heteluchtbal lon. Het festival eindigt met een vuurwerkshow. „De gemeente vraagt ons of ze daar vergunning voor kunnen verlenen. Wij kij ken of de medische hulpverle ning goed kan worden gegaran deerd. We brengen daarvoor overigens wel kosten in reke ning." Iedereen heeft zijn eigen des kundigheid. De brandweer is meestal het eerste ter plaatse en kent de situatie het best. Viskaal: „De primaire taak van de brand weer is om slachtoffers in veilig heid te brengen. Niet om die brand te blussen, dat kan wach ten. Eerst moeten de mensen eruit. Maar ze kunnen geen ge wonden behandelen. Dat mo gen wij uitzoeken." De politie en brandweer be schikken al langer over een cen trale bevelvoerder, in de per soon van de Officier van de Dag. Nu is die er ook voor de medi sche hulpdiensten. „We willen de expertise gebruiken die in de organisatie aanwezig is." Viskaal heeft nog geen uitruk ge had, alleen een voorwaarschu wing: „Dat was bij een ongeval met drie auto's op de A12. Dat bleek gelukkig mee te vallen. Hulpdiensten zitten nu eenmaal in die eigenaardige positie: ze laten de auto toch het liefst in de garage staan." alphen aan den rijn - Halver wege 1999 kwam er door een fu sie het nieuwe energiebedrijf Nuon/ENV. Een van de partners was het energiebedrijf EWR, waar de toenmalige Alphense wethouder Lyczak voorzitter van de raad van commissarissen was. Op voordracht van de ge meente Leiden werd hij toen als overheidscommissaris in het nieuwe bedrijf voorgedragen. „De nieuwe raad kon toen voor een deel uit externe commissa rissen bestaan en voor een deel vanuit de nutsbedrijven. Die laatsten hadden meer voeling met de regio en konden de be langen van de burgers beter waarborgen", herinnert de Leid- se wethouder Pechtold zich. Sa men met collega Laurier was hij van 1997 tot 1999 ook als com missaris aan de EWR verbon den. Nu zitten beiden nog in een klankbordgroep van de Nuon. „Toen Lyczak op onze voor dracht overging naar Nuon, hebben we dat op verzoek van de achterban gedaan om de continuïteit te waarborgen. We waren weliswaar de grootste aandeelhouder, maar hadden geen probleem met een verte genwoordiger om toerbeurt. Mits er goede afspraken werden gemaakt. Daaronder verstonden we geregeld contact met grote partners. Dat is niet gebeurd", zegt Pechtold. Laurier heeft best wel andere kritiek op de handelwijze van Lyczak. „Ik kan me niet voor stellen dat Nuon, dat standaard- bedragen aan commissarissen uitdeelt, het geld nergens gestort heeft. Zeker is dat het geld naar de gemeente terug moet vloei en. Lyczak kan niet in zijn eentje beslissen of hij geèn geld wil. Die keuze is niet aan hem. Het gaat om gemeenschapsgelden. Ook al heeft hij geen geld ont vangen, dan nog heeft hij daar om een probleem." De ex-wethouder van Alphen pareert dat als volgt „Eigenlijk heb ik geen behoefte om te rea geren omdat ik op dit moment geen bestuurder ben. Anders zou ik dat wel doen. Maar ik zal naar bevind handelen. Het gaat alleen maar om het principe. Handel je wel of niet als over heidsbestuurder of doe je dat op persoonlijke titel. Daar draait de hele kwestie om. De gemeente geeft dat ook toe. Artikel 44 van de gemeentewet geeft daar uit sluitsel over." In dat artikel staat dat vergoe dingen uit hoofde van een ne venfunctie tijdens en uit hoofde van het wethouderschap in de gemeentekas gestort dienen te worden. Het tijdstip van uitbe taling doet er in dit geval niet toe. Overigens is de minister van financiën wel bezig met een nieuwe wetgeving, waarin het politieke bestuurders wordt ver boden lid te zijn van de raad van commissarissen van een onder neming, waarin - zoals nog bij Nuon - de overheid aandelen houdt. Voor de oud-collega's Pechtold en Laurier uit Leiden is het alle maal duidelijk. „We zijn beiden net als Lyczak commissaris ge weest. Als overheidsfunctionaris moet je zaken klip en klaar rege len. Er mag geen twijfel over be staan dat je volgens de wet be stuurt", meent Laurier. Pecht old: „Doe je het anders, komt je integriteit in het geding. We pra ten niet over een Alphens pro bleem, maar over een regionale kwestie, omdat Lyczak die ge meenten heeft moeten verte genwoordigen. Het is hem niet goed gelukt, maar dit terzijde. Hij ging als commissaris wel over de belangen van 25 regio gemeenten. Wij voelen ons als oud-commissarissen, die hun geld rechtstreeks naar de ge meentekas lieten vloeien, wel verantwoord om ook nu nog onze gezamenlijke belangen te verdedigen." Navraag leert hem dat in de EWR-periode een commissaris bijna 6000 gulden per jaar kreeg - bedragen die Lyczak vanaf 1994 wel trouw bij de gemeente inbracht - en in het nieuwe Nuon-tijdperk bijna 4.000 gul den per maand. Lyczaks opvol ger Van der Sande uit Leiden staat daar nu als opvolger van Lyczak borg voor, ook al stort die volgens zeggen het allemaal weer keurig in de gemeentekas. Stapt Lyczak, die overigens door de gemeente Leiden zwaar on der druk is gezet om, zoals hij in juli van dit jaar deed, af te tre den, nu wel of niet naar de rech ter om zijn gelijk te halen? „Daar geef ik op dit moment geen commentaar op." Dat doet Nuon desgevraagd ook niet.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17