LEIDE Klokkenluiders krijgen regeling B Nieuws De Stemming R1 )A Leiden: vijf zetels en snel terug in het college nergie en geld besparen? De pietluttige processen van secretaris Van Hout REGIO iting ihtstraat Protest voor vluchtelingen der verbruik, hetzelfde comfor Programma van het CDA Herfkens over arbeidsmigratie ings en ïeuwing turn ris :CP Immuun vooirSf mni apa zaterdag VJ NOVEMBER 2001 ta imPad „jordwijk stellen üfe»1 le 1® het bericht in de te\jgisteren over de ver- no»n het stadhuis is een htetout geslopen. Ver- opjtde energie- en on- acliosten zes mille per ridËragen. Dit moet zes ieifjaar zijn. elijt ieni !m tol111 een huis aan de en|raat in Leiden heeft een een korte, felle :enjroed. De oorzaak van die door de brand- ffijwerd geblust, is nog 6 id. De bewoonster is ro ole naar het LUMC hts 6g Gemeentelijke misstanden straks anoniem aan de kaak gesteld Heen maar aanschui- niet besteed aan de van oppositiepartij Bleijie. Hij is zeker in ilek in het college van ster en wethouders noet ook nog wel wat door Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden krijgt een meld punt voor klokkenluiders. Vanaf i januari volgend jaar kunnen ge wetensvolle ambtenaren die (ver moedelijke) misstanden binnen het gemeentelijk apparaat aan de kaak stellen, terecht bij een klachtencommissie. Overigens dient de klokkenlui der vermeende misstanden eerst te melden bij zijn leiding gevende of een door de ge meenteraad aangewezen ver- trouwensperoon. De klacht kan anoniem worden ingediend. De misstand wordt vervolgens doorgegeven aan burgemeester en wethouders. Binnen uiterlijk 10 weken maken B en W hun standpunt kenbaar. Is de klok kenluider het daar niet mee eens, dan kan hij of zij met de zelfde klacht naar de uit drie personen bestaande commissie. Die commissie kan een eigen onderzoek naar de klacht instel len en rapporteert binnen tien weken aan B en W. Wordt het gemelde vermoeden van een misstand ontvankelijk verklaard, dan brengt het meldpunt een advies uit. Dat advies wordt openbaar gemaakt, waarbij de naam van de klager, maar ook die van de beklaagde en van an dere betrokkenen niet in de stukken voorkomen. Daarbij wordt rekening gehouden met mogelijk vertrouwelijke infor matie die aan de klachtencom missie is verstrekt. De positie van een klokkenlui der werd eind 1998 actueel toen de Nederlandse ambtenaar in Europese dienst Paul van Buite nen de vuile was van de toen malige Europese Commissie buiten hing. Hij beschuldigde de leden van die commissie on der meer van vriendjespolitiek. De kwestie leidde uiteindelijk tot het aftreden van de commis sie. De 'klikkende' ambtenaar werd aanvankelijk op non-actief gesteld, maar werd later overge plaatst van Brussel naar Luxem- bug- leiden - Actievoerders van de groepering 'De Fabel van de Illegaal' hebben gisterochtend omstreeks elf uur het atrium van het stadhuis bezet om een gesprek met wethouder Laurier af te dwingen over de invulling van het vluchtelingenbeleid in Leiden. Ze kregen hun ge sprek, niet met de afwezige wethouder, maar met een medewerker van Laurier. Volgens de Fabel van de Illegaal maakt Leiden de naam 'Stad van Vluchtelingen' niet waar en is het beleid voor uitkeringen voor illegalen veel te ondoorzichtig. Ondanks het lawaaierige protest, konden de baliemedewerkers na tussenkomst van personeel van het stadhuis en twee agenten hun werk voortzetten. Foto: Mark Lamers te regeren zijn'. Het verkiezings programma, 'Sleutels voor de toekomst', zegt Jan-Jaap de Haan van de programcommis sie, is dan ook niet naar het col lege toegeschreven. „We willen ermee laten zien dat het CDA een toegevoegde waarde is." Voorlopig is het voornaamste CDA-streven 'de vijfde zetel bin nen te halen', zegt Bleijie. Het CDA - al weer een tijdje in wat rustiger vaarwater na de interne crisis rond wethouder Huib Kruijt in 1999 - bezet nu vier raadszetels. Wie de vier plekken op de kieslijst onder Bleijie in nemen, blijft geheim tot de le- (advertentie) Vraag gratis een energle- verbrulksschema aan vla antwoordnummer 750, 68oo WC, Arnhem. BiHilli'iMMIM ireen in Nederland kan ook voor Online Energie Advies naarwww.nuon.nl gON De mogelijkheden zijn eindeloos denvergadering van volgende week. In elk geval zal de huidige fractievoorzitter, Marjan de Jon ge, geen verkiesbare plaats be zetten. Zij vindt het na acht jaar welletjes. „Niets om trots op te zijn", noemt Bleijie de roerige perio de, waarin de christen-demo craten het college moesten ver laten. „Toch is de periode na 1999, het jaar waarin ik erbij kwam, prettig verlopen voor de fractie. We konden echt door al le deuren van het stadhuis en we konden in relatieve rust wennen aan onze nieuwe rol in de oppositie. Het meest botst het CDA met het college over het Aalmarkt project. Dat vindt de partij te grootschalig en het gaat ten jjaos- te van te veel monumenten. „De historische binnenstad is het product waarmee Leiden de toeristische en andere markten op gaat. Drie rondjes om de Burcht is wat pover, nietwaar? Je moet er voor zorgen dat die bin nenstad dan ook historisch blijft." Bang dat het CDA door deze visie buiten het college blijft, is Bleijie niet. „De WD en de PvdA vormen geen meerder heid. Ze zullen altijd moeten onderhandelen met een derde partij. Bovendien merk ik dat sommige van die PvdA-jongens helemaal niet zo blij zijn met het huidige plan. Groenlinks is er ook niet echt blij mee. Het CDA zit met zijn kijk op de Aalmarkt en omgeving tussen wantrou wen en afwijzen in." Leiden moet 'sterker, beter en veiliger' worden van het CDA Om dat te bereiken heeft heeft de partij 50 pro grammapunten opgesteld, verdeeld over vijf thema's. Sterker wordt de stad vol gens het CDA door de aanleg van de Rijn-Gouwelijn en door een 'vrijwillige, maar niet vrijblijvende' samenwer king met omliggende ge meenten. De partij spreekt zich uit voor de Aalmarktplannen mits kleinschaligheid en be houd van de monumentale waarden, zoals de Aalmarkt- school, is gegarandeerd. De stad wordt er ook beter van ais ze 'schoner en groe ner' wordt. Daarom moeten containers en vuilnisbakken vaker worden geleegd. De partij pleit voor dagelijkse veegploegen. Met een (her) plantprogramma wil het CDA de komende vier jaar 8 pro cent méér groen realiseren. Veiliger wordt Leiden, denkt het CDA, door een einde te maken aan de 'gedoogcul tuur'. Het CDA pleit voor het opstellen van een stadseti quette waarin de leefregels worden vastgelegd. door Wim Wegman leiden - Jan van Hout was een briljante stadssecretaris. Het ad ministratiesysteem dat hij in voerde, bleef eeuwenlang in ge bruik. Verder was hij een ver nieuwend toneelschrijver en dichter. Het was ook een man die was betrokken bij maar liefst vier smaadprocessen, de ge meente daarmee handenvol geld kostte en de toch al moei zame verhoudingen met het Hoogheemraadschap van Rijn land verder vertroebelde. Hoe Van Hout dat laatste klaar speelde, doet auteur M. van Amstel-Horak uitvoerig uit de doeken in het Leids Jaarboekje 2001, dat de Vereniging Oud Leiden vandaag presenteert tij dens haar diesviering. De aan leiding van twee van de vier smaadprocessen was betrekke lijk onbenullig. Van Hout, die zich overal mee bemoeide en zijn mening nooit onder stoelen of banken stak, nam tijdens een etentje Rijnland-secretaris Dirc van Egmond op de korrel. De verordeningen die Dirc voor het hoogheemraadschap had ge maakt, waren volgens Van Hout prutswerk. Hoewél het slechts om een verordening over een zandpad ging, voelde Van Eg- mond zich hevig gegriefd. Van Egmond sleepte de Leidse stadssecretaris voor de eigen rechtbank die het Hoogheem raadschap toen nog had. Hij liet hem bovendien in Haarlem voor de rechter komen. Van Hout moest van het stadsbe stuur verstek laten gaan, omdat hij anders zou erkennen dat de Rijnland-rechtbank zich over dit soort kwesties mocht buigen. Van Hout werd veroordeeld tot een boete van 2000 realen en diende volgens de rechtbank bovendien vergiffenis te vragen voor zijn uitspraken. Hij betaal de niet en excuses kwamen ook al niet over zijn lippen. Maar de verhoudingen waren behoorlijk bedorven. En ze gin gen nog verder achteruit toen het stadsbestuur Jan van Hout op onderzoek uitstuurde bij een merkwaardige aanbesteding van een sluis door Rijnland. Het hoogheemraadschap ervoer dat als een klap in het gezicht. Ze sleepten hem alweer op be schuldiging van smaad voor de rechter. Een uitspraak kwam er nooit. De zaak liep vast in een hoop juristerij. Bij een derde zaak speelde Van Hout slechts op de achtergrond een rol - Van Egmond sleepte enige Wassenaarse bestuurders voor de rechter, die hem ervan hadden beschuldigd dat hij met akten had gerommeld. Bij het vierde smaadproces stond Van Hout echter weer wel in het middelpunt. Sterker nog, hij spande het zelf aan. Deze zaak draaide om een officieel stuk, waaraan ook Van Egmond had meegewerkt. Zoals in die tijd gebruikelijk, moest het bij het stadhuis worden voorgele zen om het te bekrachtigen. Van Hout, of een van zijn medewer kers, had echter het laatste zin netje laten schrappen. Daar stond weliswaar niets belang rijks in, alleen dat Van Egmond het stuk had mede-onderte kend. De Rijnland-secretaris nam het hele geval echter zeer hoog op en beschuldigde Van Hout tijdens een officiële verga dering van valsheid in geschrif te. De stadssecretaris moestin actie komen, anders kon hij zijn notariswerk verder wel vergeten. De rechter stelde Van Hout in het gelijk, maar Van Egmond ging in beroep en dót proces sleepte zich eindeloos voort. Een uitspraak was er nog steeds niet, toen Van Hout in 1609 overleed. (advertenties) Maandag 19 november, 20:00- 22:00 uur in LUMC Meer info: 020-5512293, www.evertvermeerstichting.nl :6c lad. rethouder zonder n yri es, zo bleek afgelopen ns de begrotingsde- ini ir eens, is Alexander li an D66. De anderen illen vol. Ga maar na. urier van Groen t, ziet vluchtelingen igsgerechtigden voor zij de steun en extra- a leiden deze groepen ins een menswaardig hdi inda Ce :hultz van de WD. ille» ïaam vallen en het at over parkeren. Zij 071 charmant en feilloos ak, het liefst in een le autoluwe binnen- bedrijf naar het bio L Ron Hillebrand A sleept heipalen aan want hij moet ouwen. Desnoods bij En Rogier van der ygt ervoor dat u geen I lonroerend-zaakbe- vft te betalen, told zijn partij er- :pede mee associë- nog niet zo eenvou- >ter natuurlijk wel. 'artij van bestuurlijke }g en referenda. Op j veau hadden de de- zelfs een kabinetscri- or volksraadplegin- J~* is alweer lang g hadden Pechtold en de zijnen een uitgelezen kans om hun kroonjuwelen, zoals re ferenda in D66-kringen worden genoemd, weer eens op te poet sen. Er hangt immers een refe rendum over het Aalmarktpro ject in de lucht en de gemeente raadsverkiezingen zijn in aan tocht. Maar niet Pechtold, die bij de komende verkiezingen de D66-lijst weer mag trekken, stal de show die in de raad werd op gevoerd. Dat deed Margje Vlas veld van LWG/De Groenen. Sterker nog, Pechtold deed - te vergeefs- alle mogelijke moeite om het referendumvuurtje dat Margje aanwakkerde direct te blussen. Referenda zijn in Leiden nooit de kroonjuwelen van D66 ge weest. Pechtold krijgt er geen rode wangen en glanzende ogen van. „Referenda", aldus wet houder Ron Hillebrand na af loop van de begrotingsdebatten, „Zijn de piercings van Margje Vlasveld". Allure Ze denken niet na. Dat is jam mer. Ze hebben een soort kin derlijke naïviteit, die met het klimmen der jaren alleen maar groeit. Laatst waren de wethouders Schultz, Pechtold en Hillebrand er getuige van, hoe een illumi natiegoochelaar de gevel van het stadhuis aan de Breestraat liet baden in een zee van licht. Ze stonden van opwinding bijna te dansen op de Blauwe Steen. Jongens, dat was mooi, zeg! „Ja, dat willen we het hele jaar door", riepen ze als uit één mond. „Ja, ja en nog eens ja'" Welnu, dat kon, zei de lichtdes- kundige. Kostte wel 420.000 gul den. En nog eens zesduizend gulden per jaar om het zaakje te laten branden. Maar dan had je ook wat. De wethouders besloten - na ampel beraad natuurlijk - dat die schijnwerpers er moesten komen. En wel vóór de kerstda gen. Dat zou me een toeloop ge ven op de Breestraat! Dan waren de winkeliers ook weer een tijdje gelukkig. En natuurlijk laten de wethou ders het niet bij dat ene verlich te monument. Spoedig staan ook het Rijnland-huis (dan staat de teller op 840.000 gulden), de Waag (1.260.000 gulden), de La kenhal (1.680.000 gulden) en de mooiste Leidse kerken (2.100.000 gulden, 2.520.000, 2.940.000 gulden; hoeveel mooie kerken heeft Leiden wel niet?) in de schijnwerpers. Sectorhoofd P. van Deventer van het 'Ontwikkelingsbedrijf van de gemeente (Joost mag we ten wat dat is) is zo mogelijk nog enthousiaster. „Op deze manier krijgt Leiden de allure van Pa rijs", zegt hij. En ook nog: „Dat verdient de stad." En het is waar, je moet een aardige grijp- stuiver verdienen wil je al die al lure kunnen betalen. Maar ze willen zo graag. Ze wil len zo graag dat iedereen bij het woord 'lichtstad' straks aan Lei den denkt, in plaats van aan Pa rijs of Eindhoven. Ze willen zo graag de bestuur ders zijn van een stad met allu re. En als ze daarvoor een beetje moeten bezuinigen op het wel zijnswerk of de ouderenzorg, dan moet dat maar. De torenhoge energierekening waarmee al die allure gepaard gaat, vergeten ze ook maar. Mi lieu is voor de dommen. Terwijl de stichting ideële reclame ons zo ver probeert te krijgen altijd het licht uit te doen als we een kamer uitgaan, willen de Leidse wethouders dat duizend lampen branden. Tweeduizend. Drie duizend. En niet van die ordi naire peertjes van 60 Watt. Want die ambitieuze baasjes willen natuurlijk niet wethouder zijn van zomaar-een-stad. tekst: Wim Koevoet Aad Rietveld tekening: Maarten Wolterink i kY/=M 11 iTi Lrd éC Onderhoud is niet langer nodig met hoogwaardige kunststof ramen en kozijnen van Van der Ploeg. Van der Ploeg: een kei in ETkVEU Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel.: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl kunststof ramen (advertentie) Giorix WC 3 Action Tabs met 3-voudige werking: 1- Reinigen door en door schoon met frisse geur 2- Lossen kalkaanslag volledig op 3- Verwijderen onhygiënisch vuil Glorix bruist uw toilet hygiënisch schoon... terwijl u slaapt 0800-0309 www.landal.nl Deze rubriek is opgenomen in alle 40 dagbladen van De Nationale Regiopers (oplage 2.1 miljoen ex.) Meer informatie: e-mail: info@NRp.nl o.v.v. Nieuws Getipt Voor UI

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13